Dr. Marga Klompé over internationale problemen: „Geestelijk réveil nodig" -Clowntje Riek Bij Griep en Kou help DAMPO trouw Kort en Bondig VRIJDAG 12 JANUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wanneer wij niet ten onder willen gaan, dan gaan wij niet ten onder Steekpartij op het Hongaarse gezantschap Leden van illegale groep verdacht van moord „Dr. Drees deelt het standpunt van de P. v. d. A. niet" Lisse Haarlemmermeer Voor de kinderen Hillegom De bevolking in 1950 Zandvoort Joh. Sijtsma bedankt als lid van de raad Bloemendaal Heemstede Zenuwpijnen ^AKKERTJE SCHEEPVAART FEUILLETON Mej. dr. Marga Klompé, lid van de Tweede Kamer, de Nederlandse delegatie bij de U.N.O. en de Assemblée van de Raad van Europa, heeft gisteravond in de Stads schouwburg voor „Geloof en Wetenschap" een rede gehouden over actuele internatio nale problemen. Een van de belangrijkste vragen, die zij zich stelde, was „Waarom valt Rusland niet aan?" Zij vestigde er de aandacht op, dat de Russen zich ware meesters in de tactiek hebben getoond en dat zij bovendien beschikken over een ef ficiënt leiding-apparaat voor hun politieke strategie. Zij bepalen zich nog steeds tot een diplomatiek offensief en tot penetratie. De mogelijke vrees voor de superioriteit van Amerika's atoomwapens, economisch potentieel en sterke vloot kan hier één reden voor zijn. Bovendien zijn de Russen over het algemeen niet geneigd tot aggres- sie. Hun huidige politiek levert succes ge noeg op. Moskou is voorts ongerust over het zich uitbreidende Titoïsme. Het succes van de „vredesduif-campagne" moet niet worden onderschat en tenslotte heeft Mos kou in Oost-Duitsland nog een „Noord- Korea" achter de hand. China ongerust. Over China zei dr. Klompé, dat Tsjang Kai Sjek zeker imperialistiseher was dan Mao Tse Toeng. Men moet zich echter geen illusie maken, dat Mao reeds nu een twee de Tito zou zijn. Aan de andere kant heeft China door de geschiedenis iedere stoffe lijke of geestelijke invasie geabsorbeerd. Wanneer de belangen van China en Rus land niet meer zoals nu parallel lopen, voorzag dr. Klompé zeker een conflict. Daaram betreurde zij vele aspecten van de Amerikaanse politiek. China had afgelo pen zomer tot de U.N.O. moeten worden toegelaten. Mao heeft, van zijn standpunt gezien, reden tot ongerustheid. De nog pas gedeeltelijke erkenning van zijn regering door het Westen, de vijandelijke houding van Amerika, het op Republikeins initia tief wegvagen van de beloofde buffer zones in Noord-Korea door MacArthur en de door Amerika toegegeven bombarde menten, zijn evenveel redenen daarvoor. Dr. Klompé was haar rede begonnen met een overzicht van de organen van de Euro pese intercontinentale samenwerking. Zij behandelde de problemen van de Raad van Europa, die nog moet groeien. Een federa- tie-meteen achtte zij onverantwoordelijk. Zij prees daarentegen de methode om via boven-nationale organen (Schuman-plan en defensie) wier gebieden men nauwkeu rig bekijken en controleren kan, uiteinde lijk tot federatie te komen. Wat de U.N.G. betreft, toonde zij zich een verklaard tegenstandster van het eruit werken van het Russische blok. Beter één forum dan geen, zei zij. Bovendien zou die methode ons iedere Aziatische sympathie doen verliezen. Zeer in het kort behandel de zij het Midden Oosten de volgende zwakke plek? en Afrika, het werelddeel waar Europa zich economisch de komende tientallen jaren op zal moeten concentre ren. Réveil. Zij eindigde haar rede met een beschou wing over de bewapening van het Westen, die zij noodzakelijk en verantwoord achtte, mits men blijft zien, dat zij slechts een tij delijke methode zal vormen. Met wapens ADVERTENTIE FILIAAL-BOEKHANDEL LOOSJES Rijksstraatweg 125 - U belt23 991 en wij bezorgen in Haarlem-Noord en omgeving Woensdag is een ambtenaresse van het Hongaarse gezantschap te Washington door een Hongaarse inwoner van de Ver enigde Staten (geen Amerikaans burger) gestoken. De dader was gegriefd omdat hij van het Hongaarse gezantschap geen vergunning kon verkrijgen vcor terugkeer naar Hongarije. De Hongaarse regering heeft thans ver klaard de Amerikaanse autoriteiten voor dit incident verantwoordelijk te achten. „Het feit, dat twee Amerikaanse journa listen de dader vergezelden, bewijst", al dus een aan het Amerikaanse gezantschap te Boedapest overhandigde Hongaarse nota, „dat hier sprake is van een vooraf beraamde gemene misdaad. Het blijkt dat de Hongaarse diplomaten te Washington niet de bescherming genieten, waaróp zij aanspraak kunnen maken". De dader heeft tegen twee Amerikaanse journalisten gezegd dat hij' goede kopij voor hen had, als zij hem wilden verge zellen. Hij had zich. tevoren niet uitge laten over hetgeen hij van plan was. Zo doende waren twee Amerikaanse journa listen getuigen van een steekpartij, die zij niet konden verhinderen. De dader werd op het Hongaarse ge zantschap vast gehouden, tot de politie kwam. Hij is gearresteerd. alleen kan men een krachtige ideologie niet bestrijden. Wij zijn bang en aarzelen daarom. Wij hebben niet helemaal het ge loof en de geestelijke ruggegraat om te be seffen, dat wij iets te verdedigen hebben. Het geestelijk réveil is er misschien al, maar het zal moeten doorbreken. Wanneer wij niet ten onder willen gaan, dan gaan wij niet ten onder. En wij zullen bovendien een samenleving moeten opbouwen, waar in het Christendom in de dagelijkse prac- tijk gebi-acht zal moeten worden, zo zei dr. Klompé. Koerierster ter dood gebracht onder verdenking van verraad Voor de Krijgsraad te Velde stonden Donderdag tei-echt vier Rotterdamse ex- illegalen, die ervan worden verdacht de koerierster C. A. van der H. kort na de bevrijding te hebben geliquideerd. Op 11 Juni 1945 werd te Rotterdam het stoffelijk overschot van de jonge vrouw opgehaald. Korte tijd later werden zeven voormali ge leden van de Rotterdamse illegaliteit aangehouden. Zij veiklaarden, dat zij de vrouw schuldig achtten aan verraad, tenge volge waarvan hun commandant de dood had gevonden. De verwijzingsofficier van de Generale Staf was van oordeel, dat een liquidatie na de bevrijding indruist tegen de beginselen van een rechtsstaat. Hij verwees de zaken tegen vier verdachten, C. S., J. d. G., A. V. T. en A. v. d. H. naar de Krijgsraad. De zaak tegen de drie anderen werd ingetrok ken omdat zij op bevel van hun K.P.-com mandant zouden hebben gehandeld. Uit het zeer uitvoerige verhoor der ver dachten bleek, dat de K.P.-groep waartoe zij behoorden, kort voor de bevrijding een overval had beraamd op het gebouw van de „Deutsche Dienststelle" aan de Oudorp- weg te Rotterdam. De koerierster was van dit plan op de hoogte. Toen de K.P. op de avond van 5 Apx-il het plan wilde uitvoe ren, bleken de Duitsers ervan op de hoogte te zijn. De commandant van de K.P., M. van der S., werd bij een vuurgevecht ge dood, de andere overvallers konden ont vluchten. Zij verdachten de koerierster van vei-raad, temeer omdat zij naar later zou zijn gebleken, vriendschappelijke x-elaties onderhield met een korporaal van de „Dienststelle", met wie zij kort na de overval naar Amsterdam was gegaan. Toen zij na de bevrijding in Rotterdam terugkeerde, is zij door leden van de K.P. verhoord. Volgens de verdachten zou zij daarbij hebben toegegeven, verraad te heb ben gepleegd. Zij is daarna ter dood ge bracht. Na een uitvoerig requisitoir vroeg de auditeur-militair bij de Krijgsraad veroor deling van vei-dachte C. S. tot een gevan genisstraf van 2 jaar en 6 maanden, van verdachte A. V. T. tot een gevangenisstraf van 10 maanden, van verdachte A. v. d. H. tot een gevangenisstraf van 10 maanden wegens moord en van verdachte J. de G. een gevangenisstraf van 5 maanden wegens medeplichtigheid aan moord. De verdedigers mr. J. H. Wyckerheld Bisdom en mr. G. van Velzen vroegen re kening te houden met de omstandigheden kort na de bevrijding. Ofschoon het gebeurde inderdaad niet juist is, is dit in het licht van de toenmalige omstandigheden begrijpelijk. Er heeft geen enkel ander motief bestaan dan recht te doen op de wijze waarop dit tijdens de be zetting gebruikelijk was. Men kan, zo zeide mr. Wyckerheld Bisdom, het deze jonge mensen niet kwalijk nemen, dat zij niet terstond na de bevrijding hun instelling konden wijzigen. Zij hebben deelgenomen aan het allerzwaarste en allergevaarlijkste werk en de spanning daarvan was niet in eens geweken. Daarbij kwam, dat bij de overval de leider van de K.P. gesneuveld was, die een even moedige als hoogstaande jongeman was en voor wie deze verdachten grote vriendschap en achting koesterden. Mr. Van Velzen vroeg de raad te over wegen hoeveel levens de verdachten heb ben gered door het leven van de koerier ster te nemen. Hij drong erop aan de on voorwaardelijke gevangenisstraf te veran deren in een voorwaardelijke. Hierna werd de verdachten de gelegen heid gegeven nog een laatste woord te zeggen. Zij verklaarden spijt te hebben over hetgeen gebeurd was. De uitspraak werd bepaald op 25 Januari. Op vragen van het Eerste Kamerlid de heer Schoonenberg (C.P.N.) over de prijsverhoging van het krantenpapier, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen geantwoord dat hij kennis heeft genomen van de stijging der prijzen op de internationale papiermarkt, ten gevolge waarvan ook in Nederland de abonnements prijs der dagbladen moest worden verhoogd, maai" niet van mening is dat door deze pi'ijsverhoging de mogelijkheid van voor lichting aan het publiek ernstig in gevaar is gekomen. Verklaring van prof. Schermerhorn over de politieke impasse Prof. W. Schermerhorn, die thans in Washington vertoeft om een congres van de „American Society of Photogrammetry" bij te wonen, heeft aan United Press en kele mededelingen gedaan over de binnen landse politieke situatie in Nederland na het mislukken van de besprekingen met Indonesië over Nieuw Guinea. Hij zeide dat de ministers van de Partij van de Ar beid „mogelijk uit de regering zouden tre den wanneer de huidige impasse zou voort- duren. De Partij van de Arbeid stelt zich op het standpunt dat de souvereiniteit over Nieuw Guinea overgedragen moet worden aan Indonesië, waarha Nederland en Indo nesië elk een aandeel moeten krijgen in de economische en sociale ontwikkeling van het laixd", zo zei prof. Schérmerhornm. „Ministér-president dr. Drees, die lid is van de Partij van de Arbeid, kon niet mee gaan met de zienswijze van zijn eigen par tij en moest zich accoord verklaren met diegenen der regeringscoalitie, die de sou vereiniteit over Nieuw Guinea overgedra gen wilden zien aan de Nederlands-Indo- nesische Unie. Nu de onderhandelingen met Indonesië zijn afgebroken hoort men spreken over een kabinetscrisis en over een uittreden van de Partij van de Arbeid uit de regering, omdat velen van haar leden de mening zijn toegedaan dat de partij zich niet verantwoordelijk kan stel len voor de impasse. Zij menen dat de ver antwoordelijkheid gedragen moet worden door die Nederlanders, die Nieuw Guinea tot elke prijs willen behouden". Over de critiek die in een New Yorks blad op dr. Drees werd geoefend, zeide prof. Schermerhorn dat hij enkele dagen geleden met de Nederlandse minister president had gesproken. „Ik weet dat hij zich terdege interesseert voor en bezig houdt met de hei-bewapening van Neder land", zo verklaarde de heer Schermer horn. In een bericht uit Den Haag aan bedoeld blad werd gezegd dat dr. Di-ees een doctri naire socialist van de oude stempel is en geen belang stelt in het verdedigingspro- gramma. Prof. Schermerhorn; merkte op: „Er steekt geen woord waarheid in. Een derge lijke verklaring zal een zeer slechte indruk in Amerika maken. Het is aan generaal Eisenhower om te besluiten hoe snel wij moeten bewapenen. Dr. Drees en elk ander lid van het kabinet zal handelen volgens het verzoek van Eisenhower. Wij weten dat Eisenhower een redelijk man is." Op het landbouwkundig proefstation „De Schothorst" te Hoogland bij Amers- foot zijn twee lammeren geboren. De geboor te houdt geen verband met de een of andere proefneming, maar moet worden toege schreven aan een speling der natuur. „Kunst en volharding" Donderdagavond gaf de Christelijke Mond- accordeonvereniging „Kunst en Volharding" een uitvoering, die op 13 en 20 Januari we gens de grote belangstelling herhaald wordt. De ere-voorzitter. de heer Chr. Steenwinkel, dankte de beide wethouders voor hun steun. Hierna werd het programma afgewerkt, dat een keur van koralen cn marsen bevatte. Er was Veel applaus, speciaal voor het op treden van de heren G. van Strien, xylofoon, en H. Wiersma, piano, die hun nummers zelfs moesten bisseren. We mochten constateren dat deze jonge vereniging niet alleen aan ledental, doch aan kwaliteit belangi-ijk is vooruitgegaan. Ter afwisseling declameerde de heer C. van Beek uit Amsterdam enkele ernstige en luimige stukjes. Ds. C. Jonge- boer sprak ten slotte een dankwoord voor het gebodene. Gemeenteraad vergadert aanstaande Donderdag Donderdagmiddag komt de gemeenteraad van Bloemendaal in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt zeven punten. B. en W. stellen de gemeenteraad voor het reglement van orde zodanig te wijzigen, dat bepaald wordt, dat onderwerpen, die bij de rondvraag ter sprake worden gebracht en waarop in dezelfde vergade ring een antwoord wordt verwacht, tien dagen voor de aanvang der vergadering de voorzitter moeten bereiken. B. en W. stellen de raad voor aan het bestuur der vereniging voor Christelijk Onderwijs te Overveen medewerking te verlenen voor de bouw van een school in Overveen. Gelden uit de gemeentekas zul len worden verstrekt. De school zal zes klasselokalen en een werklokaal bevatten, benevens een reser veruimte in de kap. De bouw van de school zal begin Februari worden aanbesteed. Voox-gesteld wordt de verordening put- ï-uimén en afvalverwijdering zodanig te wijzigen, dat er hogere rechten geheven worden en de beslissing op de beroep schriften van W. M. van der Prijt tegen geweigerde bouwvergunningen voor ver schillende opstallen op terreinen nabij de Leidsevaart een maand te verdagen. AUTOBOTSING BIJ DE NIEUWE BRUG Donderdagmiddag omstreeks kwart voor vier is op de Zwanenburgerdijk een auto botsing gebeurd tussen een personen auto, die over de Nieuwe Brug uit de richting Half weg kwam en een vrachtauto van de brandstoffenhandelaar M. uit Zwanenburg, komende uit de richting Lijnden. Door tot nu toe onbekende oorzaak botsten de auto's met een hevige klap op elkaar. De personen auto werd aan de voorzijde ingedrukt en de .vrachtauto werd aan de rechterzijde be schadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Adriana Elisabeth, d. van G. P. Totté en J. J. de Maillie; Franciscus Jo hannes Maria, z. van W. v. Leeuwen en S. M. Pollé; Geertruida Maria. d. van P. Huls bosch en A. Verdegaal; Bertha Aleida Maria, d. van E. A. M. v. d. Peijl en G. J. Schrie- ver; Antonius Petrus Maria, z. van N. T. Koeckhoven en A. A. v. d. Hulst: Gijsbert Teunis Jan, z. van A. J. Kiep en E. Struik; Bastiaan, z. van B. de Vries en J. C. M. v. Deelen; Willem, z. van P. W, Spaargaren en C. Tas; Dominicus Albertus, z. van F. Schreurs en M. B. v. d. Burg; Catharina Maria, d. van P. A. de Haas en T. T. Anema. Wilhelmus, z. van A. Groenendijk en J. G. v. d. Meij; Jan Severijn, z. van L. v. Breen en D. Brussen; Ludovicus Henricus, z. van J. A. Bogaart en A. J. Schreurs; Geertruida Cornelia, d. van P. Bakker en A. Homan; Cornells, z. van R. v. Beek en M. Petersen; Arie, z. van A. Loef en G. J. Eenink; Loes. d. van J. Booij en G. v. Zoomeren; Karei Albert, z. van K. A. de Boer en C. v. d. Broek; Hermer Berend, z. van H. B. Post en G. L. Lammers; Wilhelmina Johanna Hen- drica, d. van J. H. Moolenaar en W. M. Keetlaer. ONDERTROUWD: Gerrit van de Bunt en Petronella van den Aarssen: Cornelis Bee- rendonk en Pieternella Krocké; Dirk Meijex en Jacoba van Stam; Adrianus Markus en Adriana Cornelia Timmers; Ger.ard.us Korte- kaas en Cornelia Johanna Huibex-ts; Johan August Nicolaas Smit en Evertje Hendrika Visbeen; Abraham Hebink én Fredex-ika Johanna Wilhelmina Olij. GETROUWD: Albertus Anthonius van der Veldt en Johanna Francisca Pouw; Simon Antonius van der Pluijm en Jacoba Theresia Dam. OVERLEDEN: Lijsje Roodenburg, 77 j., e. van M. v. Andel; Andries Dekker, 83 j:, v. A. v. Gerven; Ida Johanna Heemskerk, 61 j„' e. van J. C. v. Rooijen; Cornelis Filius, 67 j., e. van P. Boer; Dijmphna Lamboo, 72 j., wed. van G. Granneman; Johanna Gesina van den Bosch, 82 j., wed. van J. W. Jeu- rissen; Pieter Pieters Tienstra, 77 j., wedn. van A. Bakker. ADVERTENTIE VERENIGDE NATIES HELPEN HET KIND In de Haax-lemmermeer is een plaatselijk comité samengesteld van het Nederlandse comité „Vei-enigde Naties helpen het kind". In het comité hebben zitting J. A. OudheUs- den, wethouder van Onderwijs; P. Wagen makers, hoofd O. L. school 8. Hoofddorp; A. Hoevers, hoofd Chr. ULO-school, Hoofd dorp en C. J. P. Kuypers, hoofd R.K. jon gensschool, Hoofddorp. De inzameling zal geschieden door de schooljeugd. De goederen zullen voorlopig in de scholen worden op geslagen. De bevolking van Hillegom, die op 31 De cember 13.861 zielen bedroeg (waarvan 6951 mannen en 6910 vrouwen) vermeerderde in 1950 met netto 192 gemeentenaren (110 mannen, 82 vrouwen) zodat het totale in woneraantal per 31 December j.l. 14.053 beliep. Geboren wex-den in het afgelopen jaar 355 nieuwe Hillegommertjes (185 man nen, 170 vrouwen), door vestiging kwamen er in dit jaar nog eens 185 mannen en 231 vrouwen bij, maai- er vertrokken ook weer 228 vrouwen en 271 mannen naar elders. Het aantal sterfgevallen in 1950 was 80 (32 man nen. 48 vrouwen), het aantal huwelijken 105 cn het getal aan ingeschreven echtschei dingen 7. Naar wij vernemen heeft de heer Joh. Sijtsma wegens gezondsheidsredenen en drukke werkzaainlxeden bedankt voor het lidmaatschap van de Zandvoortse raad. Zijn opvolger op de lijst van de Partij van de Arbeid is de heer F. W. Diemer. Velen zullen het bedanken van de heer Sijtsma betreuren, omdat hij zich een be scheiden, maar zeer idealistisch raadslid heeft betoond, die vooral een warme belang stelling aan de dag legde voor jeugdzaken, zoals nog onlangs bleek uit zijn vurig pleidooi voor de subsidie aan de stichting Algemeen Jeugdwerk Zandvoort. Vertraagde woningbouw Toen de gemeenteraad in September het crediet toestond voor de bouw van 14 een gezinswoningen aan de Donkerelaan voor de woningbouwvereniging Bloemendaal- Noord, koesterde men de hoop, dat met de. bouw spoedig' kon worden begonnen. Alle voorbereidende maatregelen werden ge nomen, de aanbesteding had in November plaats en de laagste inschrijver was de zelfde aannemex-, die de thans bijna gex-eed gekomen woningen op hetzelfde terrein gebouwd heeft. Maar de toestemming tot de bouw bleef uit en nu is men ook getrof fen door de maatregel van de minister van Wederopbouw, dat er voorlopig geen vergunningen worden vex-leend. Daax-om zal het Februari en misschien wel Maart worden, aleer met de bouw kan worden begonnen. Ware alles vlot verlopen, mis schien waren de 14 woningen al een heel eind voltooid geweest. HAARLEM EN OMGEVING Benoemd is tot onderwijzer aan de Chr, ULO schooi te Bloemendaal de heer D. Koerselman uit Zwolle. Op 16 Januari hoopt de heer D. c, Wybregt de dag te herdenken dat hij 40 jas,; geleden in dienst trad bij het PTT-bedrii Hij is belast met de regeling der huis aar! huis-bestellingen, wat wegens het steeds toenemend aantal drukwerken een grote nauwkeurigheid vereist. Aan de Vrije Universiteit te Amster. dam is geslaagd voor het candidaatsexamec in de rechten de heer E. F. Dijkstra to Heemstede. ADVERTENTIE Gelukkigdaar waren ze weer veilig aan land! Ze waren blijdat ze weer vaste grond onder de voeten hadden. „We zijn wel erg nat, Rick!" zei Bunkie. „O, dat hindert nietsde warme zon maakt ons gauw genoeg weer droog, hoor!" zei Rick. Ze liepen over het strand en keken nieuwsgierig rond. „Dit is niet het land, waar we met de boot vandaan kwamen!" merkte Bunkie op. Rick keek aandachtig rond en schxtdde 't hoofd. „Nee, zei hij, dat geloof ik ook niet. En weet je, wat ik vreemd vind. ...De palmen zijn hier véél kleiner dan die, waar we vandaan komenzie je dat?" Ja, dat .moest Bunkie toegeven. „We moesten nou maar eens gaan kijken, of we ergens water kunnen vinden, want ik heb erge dorst!" stelde Rick voor. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: H. J. Zegwaart en J. Th. M. Meiman; G. L. A. van Slooten en D. Noble; J. Maas en L. C. Tesser; K. Remes en M. A. Lautenslager; J. de Graaf en A. A. Schouten; H. L. Eldex-ing en J. M. Peper- koorn. GEHUWD: A. A. Ruskamp en A. M. Klee- blad: S. Helweg en N. M. van den Bos. GEBOREN: Johanna Elisabeth, d. van M. J. Kramer en van G. G. Huiskens; Johanna Bernardina, d. van J. A. M. Buiteman en van D. Ziere; Sylvia Gatharina, d. van F. H. van Nassau en van A. W. Kerkman; Willem Jacob Staets, z. van A. A. Vriesendox-p cn F. M. A. de Clercq; Eleonore Francisca, d. van L. Planting en G. P. Broekmeijer. OVERLEDEN: G. W. M. Nieuwland, 72 j„ Raadhuisstraat 26; Mevr. E. Rogge—Bijle- veld, 68 j., Zandvoortselaan 151. Aldabi, pass. 10 Madeira. Alpherat, 10 v. Baltimore n. New Orleans. Aalsdijk. 10 te R'dam v. New Orleans. Arendskerk. 10 te Melbourne v. Brisbane. Amstelpark. 11 v. Aden n. Bahrein. Axeldijk, 10 v. Rio de Janeiro 11. Santos. Aagtekerk, 11 verw. Port Said. Agatha (t), 10 op de Musi. Alchiba, 10 op de Gironde n. Bordeaux. Alcyone, 10 210 m. NO. Flores. Alphacca, 10 400 m. O.NO. Kp. Donorte Aludra, 10 220 m. O. Bahia. Amsteldiep, 10 550 m. W.ZW. Flores. Arkeldijk, 10 625 W.ZW. Bermuda. Agamemnon, 10 v. Santiago de Cuba n. Turks eiland. Alblasserdijk, 11 450 m. O. Havanna. Aagtedijk, 12 te R'dam v. New York. Alwaki, 11 v. New York n. Boston. Amstelkerk, 10 v. Novoredondo n. Lagos. Aagtekerk, 11 te Port Said. Annenkerk, 11 te Marseille. Ariadne, 12 v. A'dam n. Gibraltar. Borneo, pass. 10 Wight. Bengkalis, 11 te A'dam v. Djakarta. Baarn, 10 240 m. Z. Fayal. Bandjermasin. 11 te Pontianak v. Soerabaja. Bintang, 10 520 m. W.t.N. Minicoy. Bloemfontein, pass. 10 Lissabon Breda, 10 rede Salaverry. Bali, 11 200 m. Z.ZW. Flores. Bintang, pass. 11 Minicoy. Blitar, 12 te Singapore. Blijdendijk, 11 te New York v. R'dam. Boissevain, pass. 12 Sabang. Bonaire, pass. 1-1 Ouessant. Britsum, pass. 11 Kp. Palos. Bantam, 10 v. Balikpapan n. Makasar. Beverwijk, pass. 12 Malta. Celebes, 10 v. Singapore n. Suez. Corilla, pass. 10 Barbados. Cal lex Delft (t), pass. 10 Dahlac eil. Castor, 11 te Trinidad. Clio, 7 v. Cristobal n. Laguaira. Cottica, 10 700 m. N.t.O. Paramaribo. Caltex Leiden (t), 11 v. R'dam n. Rastanura. Chitral, 11 300 m. W. Minicoy. Clavella (t), pass. 11 Rasalhadd. Delfland, 11 v. Santos n. Rio Grande. Dunecuba, 12 te A'dam v. Maracalbo. Enggano, 10 v. Genua n. Port Said. Esso Den Haag, 10 v. Aruba n. R'darn. Erinna (t), 11 verw. Singapore v. Balikpapan, Ena (t), 11 v. Curagao n. Havanna. Eendracht, 11 v. Ermioni n. Izmir. Esso Amsterdam (t), 7 ie New Orleans v. R dam Felipes (t), 11 verw. Pladju. Farntsurn, pass, li Bermuda. Friesland, pass. 11 Kp. Bon. Grootekerk, 10 te A'dam v Beira. Gaasterkerk, 10 120 m. W. Kp. Frio. Gordias, pass. 10 Kp. de Gat-a. Gaasterland, 11 bij Finisterre. Garoet, pass. 11 Perim. Groote Beer. 12 te A'dam v. Djakarta. Hermes, 10 v.- Antwerpen. Hercules, 10 v. Piraeus n. Istanboul. Hestia, 11 v. Curacao n. Antwerpen. Helder, 10 te Barbados. Haarlem, 10 460 in. NO. Sombrero. Hersilia, 10 500 m. Z.ZW. Fayal. Helena, 11 v". Laguaira n. Curacao. Ittersum, 8 v. Mobille n. New Orleans. Hos, U verw. Cape Haitien v. New- York. Japara (KRL). 10 v. New Orleans n. New York Jobshaven, 11 v. R'dam n. Bagnoli. Jupiter, 10 100 m. N. Finisterre. Joh. v. Oldenbarnevelt. 12 verw. Fremantle. Kieldrecht, pass. 10 Malakka. Klipfontein, 10 v. Aden n. Suez. Kota Baroc, 10 v. Kantang n. Suez. Keilehaven, pass. 11 Guernsey. Kola Inten, 11 pass. Enggano eil. Lekkerkerk, 10 v. Karachi n. Suez. Laren-berg, pass. 10 Westpunt Sicilië. Langlee Scott, 9 te Port Swettenham. Laertes, 11 te Pa-dang. Lindekerk, 11 v. Aden n. Port Said. Laurenskerk, 12 te Khorramshar v. Koweit. Leopoldskerk. 9 v. Chittagong. Loenerkerk. 12 te Genua. Lieve Vrouwekerk, 12 v. R'dam n. Calcutta. Leuvekerk, 12 te R'dam v. Khorramshar. Lu-na. 11 v. Algiers n. Burriana, Mctula (t), 9 1150 m. Z.ZW. Flores. Mariekerk, 10 v. Hongkong n. Manilla. Meerkerk, 10 v. Port Said n. Suez. Macuba (t), 11 te R'dam v. Helsinki. Midas. 10 v. Tanger n. Gibraltar. Malea (t), 10 bij Mallakka Metula (t), 10 800 m. NO. Barbados. Mirza (t), pass. 10 Bizerta. Mitra (t), 10 525 m. O.ZO. Masira. Maas. 11 te St. Marc. Maaskerk, 11 v. Le Havre te Antwerpen. Maashaven, 11 v. Las Palmas n. Montevideo, Marken, 11 te Monrovia. Merwede, 12 te Houston v. Antwerpen. Meliskerk, U te Hongkong. Nestor, 10 v. Tunis n. Alexandrië. Noordwijk, 10 760 m. O- Kp. Race. Notos, 7 v. Port an Prince n. New Vork. Nigerstroom. 11 v. Pointe Noire n. Port Gentil Nieuw Amsterdam, El v. Laguaira n. Kingston. Ormonde (rep.), 10 v. Djakarta n. R'dam, 4 Februari verw. Orion, 10 v. Izmir n. Calamata. Oberon, 11 verw. Laguaira v. Turks eil. Overijsel. 10 375 m. N.NW. Kp. Leeuwin. Orestes, pass. 10 Kp. Santa Maria. Oranje. 11 te Colombo. Odysseus, 10 v. Livorno n. Napels. Prins Fred. Hendrik, pass. 10 Gibraltar. Prins Willem V, 11 te Abidjan. Prins Maurits, pass. 11 Gibraltar n. Alicante. Prins Willenv IV v. Malga te Valencia. Parkhaven, 12 verw. R'dam v. Bahia Blanca. Perna (t), 10 975 m. O. Kp. Santa Maria. Phrontis, pass. 10 Kp. St. Vincent. Prins Joh. W. Friso, 11 270 m. N.t.O. Flores. Poseidon, 11 v. New York n. Aruba. Prins Fred. Hendrik. 11 te Valencia v. R'dam, Polyphemus, 9 te Singapore. Prins Willem II, 12 te Londen v. Burriana. Rondo, 7 v. San Francisco, te Portland. Ruys. 7 te Nagoya. Ranchi, 17 verw. A'dam v. Djakarta. Raki, 10 te Hambuig. Radja, fit v. Lorenzo Marques n, Soerabaja, Rijnland, pass. 11 Beachyhead. Rijnkerk, 12 v. Antwerpen. Salatiga, 9 v. Singapore n. Manilla. Sliedrecht, pass. 10 Kj. Agulhas. Stentor, pass. 10 Finisterre. Sabang, 8 v. Colombo te Singapore. Salland, 11 te La Plata. Saroena (t), 10 te Miri v. Singapore. Scherpendrecht (t), 10 340 m. Z.ZW. Kp. Race. Silingdoeng, 10 anker baai Sibolga. Soestdijk, 10 nog Penang. Slad Arnhem, pass. 10 Burlings. Stanvac Talang Akar (t), te Port Swettemham. Straat Malakka, 11 te Soerabaja. Sumatra 10 270 m. Z.ZO. Kp. Sable. Sunetta (t), 10 475 m. W. Tristam Cuniia. Sarpedon, 11 v. Amuay te New York. Stanvac Djirak (t), 8 n. Sungeigerong, Stad Maastricht, pass. 12 Gibraltar. Stad Schiedam, 13 verw. A'dam. Stad Vlaarddmigen, 11 te Narvik, 17 verw.n. R'dam Sarangan, 12 te Southampton. Straal Soenda. 9 n. Port Elisabeth. Tawali, pass. 10 Kp. Tenez. Tjipanas, 10 v. Durban n. Hongkong. Tosari, 10 v. Port Said n. Suez. Teiresias, 4 te Djakarta. Theseus, 10 v. Bari n. Venetië. Tankhaven I (t), 10 150 m. W. Cambodiapoint. Tiba, 10 300 m. N.NO. St. Paulsrocks. Tiberius, 10 100 m. Z. Motia eil. Tibia, 10 v. Pladju n. Miri. Tjiwangi, pass. 10 Kreta. Trajanus, 10 v. Paramaribo n. Curacao. Triton, 10 v. Aruba n. Curacao. i Trompenberg. io 475 m. o.t.N. Bermuda. Tarakan, 10 300 m. ZW. Fayal. Tjibesar, 8 v. Makassar n. Soerabaja. Tjisadane, 8 v. Soerabaja n. Makassar. Tegelberg, 11 v. East London n. Port Elisabeth Telresia-s, 11 in Str. Singapore, Titus. 11 v. Famagusta n. Lattakia. Vulcanus, 10 v. Gibraltar n. R'dam. Venus, 9 v. Gibraltar n. Lissabon pass. 10 Cadiz Veendam, 15 verw. Southampton. Volendam, pass. 12 Gibraltar. IJsel. 11 verw. Curacao v. New Orleans. Westland, pass. 10 St. Paulsrocks. Wiiisum, 10 250 m. W.ZW. Ouessant. Woensdrecht (t). 12 verw. Curacao v. Boston. Willem Ruys. 12 13.30 u. v. R'dam n. Djakarta Winterswijk, 12 te Dakar. Zijpenberg, 10 v. Saïfi n. R'dam. 23) Jan, de ober van „Le Soleil", bleek over een goed geheugen te beschikken. Hij ken de me nog, tenminste van gezicht. „Komt u eens kijken of hier alles weer bij het oude is? Het glas zit er weer in en nieuwe drama's hebben we gelukkig niet meegemaakt." Ik ga zitten op een kruk in de bar. Jan schenkt een borrel in. Vooral nu het matglazen dak, achter in het eetzaaltje, weer intact is, kan ik me moeilijk realiseren, dat zich hier, in deze gemoedelijke café-ruimte, de eerste acte van het drama heeft afgespeeld. Aan de leestafel leest een oude man met een baard diep voorovergebogen zijn krantje. Hij hoest af éri toe en verraadt daarmee dat hij niet boven de berichten over 's werelds ellende in slaap is geval len. Twee jonge kerels naast me aan de bar vertrekken. Het is niet ongewoon te genwoordig, dat een Amsterdams café 's avonds om half elf vrijwel leeg is. Jan opent het gesprek. „Bent u met va- cantie of is het voor zaken?" vraagt hij. „Ik was een paar dagen in Limburg, maar het slechte weer heeft me terug gejaagd". Een noodzakelijke leugen. „Van middag ben ik teruggekomen. De drie da gen, die ik nog over heb, blijf ik maar hier, omdat je met regen en storm beter tussen de huizen kunt zitten dan tussen de 'Limburgse heuvels." Jan geeft me gelijk. Hij ziet er niet goed uit met de donkere kringen onder zijn ogen. Van een werkkring in een atmosfeer van rook, etensgeuren en drankwasem zul je ook geen blozende wangen krijgen. Hoe oud zou deze man zijn? Tussen dertig en veertig? Je zou bijna vergeten, dat hij ook nog een privé leven heeft. Een kellner krijgt gauw iets onpersoonlijks in zijn zwarte rok en met zijn cliché-dienstbaar heid aan elke klant. Althans zo is het bij de meesten. Van Jan krijg ik ook geen hoogte: een gladgeschoren gezicht, dat geen enkele emotie in zijn trekken vorm geeft. Hij vraagt naar Limburg, waar ik geweest ben en hoe het hotel was en ik diep uit mijn onderbewustzijn de herinneringen op, die er opgeslagen lagen sinds mijn laatste bezoek aan Valkenburg, tien jaar geleden. Dat was in de tijd, dat je een auto kon huren voor 7 cent per kilometer en je dan met zo'n huurwagen dagen lang een rijk man, iemand van gewicht kon voelen. Ik was toen drie en twintig en dat is een excuus voor die- gevoelens. Een meisje van wie ik veel hield, reed met me mee naar de Limburgse heuvels. Loes heette ze en haar vader was een bakker met geld. Tij dens die dagen in Limburg dachten we voor elkaar bestemd te zijn en in de huur auto werden illusies geboren, die later in onze veel noordelijker gelegen woonplaats oplosten en vervlogen in het nuchtere grijze licht van kille winterdagen. Jan kijkt me onderzoekend aan. Is het interesse in het Limburgse hotelwezen waarover ik critische beschouwingen geef of is het wantrouwen over mijn komst naar „Le Soleil"? „Hoe zit het, hebben jullie nog een ka mer vrij? Ik heb nog geen onderdak. Kan ik soms weer op 17 terecht?" „Nee, die is bezet." De woorden klonken kort. Koud vijan dig. Is het verbeelding, of schrok hij wer kelijk van mijn vraag. Blijkbaar voelt hij zelf, dat zijn antwoord te onbeheerst is geweest, want kalmer zegt hij: „Alles is bezet tot mijn spijt. Maar u kunt nog wel onderdak in de buurt vinden. Ik zal dade lijk wel even voor u opbellen." Dat betekent weer een verloren kans. Wanneer ik in „Le Soleil" de nacht had kunnen doorbrengen, waren de mogelijk heden om Luchtenbeld te ontdekken gro ter geweest. Ik heb geen verstand van sleutelsystemen van hotels, maar aan het rek opzij van de bar zijn nog vrij veel nummers bezet. Zijn de gasten voor die kamers zulke laatkomers of zegt de aan-: wezigheid van die sleutels niets? Hoe het ook zij, forceren kan ik de zaak toch niet. Een rendez-vous met Luchtenbeld wordt er op deze manier echter niet eenvoudi ger op. „Hoe is het eigenlijk gegaan met de man van die vrouwHoe heet hij ook weer?" „Was het niet Luchtenbeld? Die is de volgende ochtend vertrokken. Verder heb ik er niets meer van gehoord. Een zielig geval," zegt Jan. „En niet meer teruggezien?" „Och nee, voorlopig zal hij niet meer hier komen. De herinnering aan zoiets ga je niet voor je plezier opfrissen." Hij is nu weer rustig en zijn ^ntwoord kwam zo zonder aarzeling en zf zelfver zekerd, dat ik Daisy's inlichtingen even in twijfel trek. De oude heer aan de leestafel heeft de eerste pagina omgeslagen. De krant ligt breed uit onder zijn zware baard. Ik hoor de regen op de straat plensen. Achter de frontruit, aan onze kant bewa semd, en van buiten beregend, zie ik geen schim van leven, het Damrak lijkt uitge storven. De oude heer met zijn krant, de ober en ik zijn alleen. Ik laat de laatste druppels uit het kleine glas in mijn keel vloeien als de deur naar de gang open gaat en een hoofd om de hoek gestoken wordt. „Kom je even, Jan?" vraagt het. Het is van de man, die ik de vorige week voor de baas van „Le Soleil" aanzag. Hij trekt zich meteen weer terug. „Even kijken wat er aan de hand is," excuseert Jan zich en verdwijnt door de zelfde deur. Dit is de kans. De enige, welke ik van avond waarschijnlijk zal krijgen. Ik hoest en schuifel met mijn kruk. De meneer aan de leestafel kijkt niet om. Het hoofd blijft gezonken in de steun der handen. Ik tik met mijn glas tegen een ander glas. Zelf schrik ik van dit plotse, heldere glasgerinkel in de stilte, die vrijwel vol komen is nu de regenwolken weer voor een ogenblik overgewaaid zijn. De baard hoest, maar de ellebogen blijven op de krant geplant. Ik pak drie kwartjes uit mijn portemonnaie, leg ze op de schenk- bank, sta op en loop rustig naar de gang deur. De toiletten zijn tenslotte ook op deze weg. Hij kijkt niet op. Straks zal hij tegen Jan zeggen: „Best mogelijk, dat die meneer weggegaan is." Vóór me is de trap naar boven, rechts een korte zijgang met aan het eind een deur met daarachter stemmenlawaai. De keuken? Privé-vertrekken? Jan verloor een ogenblik zijn kalmte toen -ik kamer 17 noemde. Dat nummer blijft mij mijn hele leven bij. Met twee treden tegelijk ga ik snel en zo zacht mogelijk de trap op. Toch is het niet waarschijnlijk, dat Luchten beld in kamer 17 vastgehouden wordt. Hij zou immers op de deur kunnen bonzen of zijn angst uitgillen in de luchtkoker,-waar door het hele hotel in rep en roer zou geraken, tenminste wanneer er gasten zijn* En dat is nog de vraag. Het is trouwens ook mogelijk dat ze hem vastgebonden hebben en dat hij met een prop in zijn mond machteloos op zijn bed ligt. Elisa beth met haar perzikhuid en met het klei ne hondje op haar arm zal dan zoet lachend op hem neerkijken zoals ze ook op mij neerkeek vorige week. Op de eerste étage is de gang flauw verlicht. De nachtpitjes zijn al ingeschakeld. In het stuk, dat ik kan overzien, staat voor één deur een paar schoenen. Zijn er toch gasten? Voor ik de tweede trap op ga, luister ik. Een vrou wenstem neuriet een Duits liedje, iets over regen en heimwee, terwijl in diezelfde kamer een man bezig is zijn tanden te poetsen; de borstel tikt bij het schoonspoe- len luidruchtig tegen het glas. Dit slaap kamerhoorspel schenkt me rust en tevens de moed een trap hoger te gaan. Ik ben halfweg, wanneer een bel dóór de scheme rige rust van dit sluimerende hó'tel snerpt en vlak daarop hoor ik luie, zware stappen beneden me. Het zweet breekt me uit. In twee sprongen ben ik boven, sta dan hij gend op de tweede étage. Ook hier weer enkele 25-watt lampjes tegen de muur, die zorgen voor een sinister schemerlicht. De stappen komen dichterbij. De man, liet kan ook een zware vrouw zijn, klimt de tweede trap op. Ik loop op mijn tenen over de geluiddempende loper enkele passen de gang in, die aan het eind rechtsaf buigt. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6