BABY UITZETTEN Felle uitslaande brand in Flaarlems Kleverpark in minimum van tijd door brandweer geblust J ^VUeehir VRIJDAG 12 JANUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ongelukje met petroleumkachel oorzaak van grote consternatie Van inspiratie tot kunstwerk VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR Haarlemse stichting voor woningverbetering Prof. Hazewinkel—Suringa over „de a-sociale vrouw" Pseudo-vogelpest in Overveen J. P. F. Messer notaris te Haarlem Stijgend bezoek aan het Frans Halsmuseum 74 55 1.05 1.75 40 25 30 8.45 15.95 28 Euwe wordt vervangen door Rossolimo Zestig jaar geleden werd V.V.V. te Haarlem opgericht De houten verkeersagenten in Heemstede Passagierslijst „Ranchi" Ontploffing is gasfabriek te Hilversum Van Meeuwen HEROPENING BEDDENSPECIAALZAAK Het Laboratorium voer Pathologische Bacteriologie Causerie voor Haarlemse huis vrouwen over reddingwezen De afvoer der Ambonezen van Java 5 Tegen elf uur gisteravond nadat vijf minuten tevoren nog alarm was geslagen voor een schoorsteenbrandje in de Park- laan rinkelden op de seinzaal van de Haarlemse brandweer de telefoons tot zeven keer achter elkaar. De meldingen kwamen va^i de buren van de familie Hoekstra, Aelbertsberg- straat 117. waar op dat ogenblik grote steekvlammen hoog oplaaiden uit de ra men in de eerste verdieping. Toen de motorspuit en ladderwagen te zamen met de vrijwilligers uit de kring Noord zeer kort na de eerste alarmering arriveerden, heerste er grote consternatie door de onheilspellende aanblik die de in een loeiende vuurzee veranderde voorgevel bood. Maar dat duurde niet lang meer, want het blussingswerk ging even rustig al§ snel toe. De ladderwagen werd in het lifcht van de schijnwerpers uitgedraaid, twee slangen werden uitgelegd, een buiten om en een binnen door, en toen was het binnen vijf minuten bekeken. Maar zelfs in die korte spanne tijds had de rode haan danig huisgehouden. Zowel de grote voorkamer als de naast gelegen zijkamer, waar de brand begon, brandden geheel uit, een achterzijkamer werd flink geblakerd en ook het trappen huis vertoonde vele sporen van het ver woestende vuur. Hoe het begon Taen de 22-jarige M.T.S.'er Th. IJ. Min, die bij de familie Hoekstra in huis is, na een avond gestudeerd te hebben, naar bed wilde gaan, wilde hij een kleine petro leumkachel doven en op de gang zetten. Hij nam daartoe de kachel bij het hengsel op, maar toen bleek, dat het bovenste ge deelte niet was afgegrendeld, zodat het oliereservoir uit de mantel gleed en de inhoud over de grond vloeide. Onmiddel lijk stond de gehele kamer in lichter laaie: de vloer, de gordijnen, het bed en de hou ten wand tussen de vertrekken aan de voorzijde. Min kon zich slechts met moeite redden, hij liep brandwonden aan het gezicht op en is later naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd ter observatie. Hij is trouwens toch ernstig gedupeerd, omdat niet alleen zijn kleren, maar zijn studieboeken en dictaten terwijl hij voor zijn eindexamen zit verloren zijn gegaan. Ook een schoolgenoot, die bij de familie Hoekstra woont, raakte belangrijke zaken kwijt. De heer Hoekstra beschouwde voorts een bedrag van honderdveertig gulden, dat in een van zijn costiiums zat, als ver loren, evenals een gouden horloge dat waarschijnlijk door de hitte gesmolten is. Overigens wordt de schade door ver zekering gedekt. De polis vond men tijdens de nablussing, die tot half twee duurde, lussen verbrande voorwerpen terug. L. Blitz filmde Theo van Reijn tijdens werk in het atelier Op een gisteren gehouden culturele avond van de binnenkort 12V2 jaar be staande buurtvereniging Haarlem Zuid- West, plaats hebbend in het ontspannings lokaal van de Chr. Huygensschóol, sprak de beeldhouwer Theo van Reijn over de technische moeilijkheden en de hoogte punten uit de ontwikkeling in de loop der eeuwen van het door hem beoefende vak. De lezing werd met talrijke lichtbeelden geïllustreerd. Na de pauze ging de première van de door de Haarlemse cineast Leo Blitz onder de niet geringe titel „Van inspiratie tot kunstwerk" opgenomen smalfilm, met een vertoneningsduur van ongeveer een half uur, waarin men de werkzaamheden van Theo van Reijn in zijn atelier tamelijk goed kan gadeslaan. In ieder geval krijgt men een aardige serie beelden van de verschil lende technieken en de achtereenvolgende stadia der vervaardiging van een gips model, van een plaquette, van een kleivorm en van het monument bij de Jan Gijzenbrug. De onthulling daar van vormt de apotheose van deze instruc tieve film in twee delen, die begint met enige foto's van de door Theo van Reijn ontworpen en uitgevoerde monumentale versiering van het Amstelstation. De kunstenaar voorzag de vertoning, die met grote aandacht gevolgd werd, van mondelinge commentaar. Ongetwijfeld zal er veel vraag ontstaan naar deze reportage, die er toe bijdraagt de belangstelling van leken op dit gebied met begrip, speciaal voor het ambachtelijk deel, te versterken. ADVERTENTIE AMSTERD RIJTUIG MAATSCH. Dr. L. C. Kersbergen nam afscheid als voorzitter In een in de oude raadzaal ten stadhuize te Haarlem gehouden bijeenkomst, welke namens B. en W. werd bijgewoond door wethouder Angenent, nam het bestuur van de Haarlemse Stichting voor Woningver betering afscheid van dr. L. C. Kersbergen, die als initiatiefnemer van de oprichting af gedurende bijna 40 jaar voorzitter van de Stichting is geweest. De in zijn plaats benoemde voorzitter, de heer F. S. Noordhoff, getuigde van zijn be wondering voor dr. Kersbergen, die, getrof fen door de nood van de toenmalige arbei dersbevolking en bezield door de wil om met grote kracht de t.b.c. te bestrijden, de man geweest is, die bij zijn vele werk als arts en als geneesheer-directeur van het Elisabeth's Gasthuis, deze zegenrijke arbeid heeft aangevat en tot een goed einde ge bracht. Wethouder Angenent sprak namens B. en W. woorden van waardering en warme dank voor het werk en de persoon van dr. Kersbergen, die hij als een sterk sociaal voelend mens kenschetste. Tot secretaris-penningmeester van de Stichting werd de heer J. van Boekhoven benoemd, terwijl mevrouw C. Strick van Linschoten-Ras als lid aan het bestuur werd toegevoegd. De uitgebrande bovenverdieping. Het optreden van de brandweer heeft op de buurtbewoners een voortreffelijke indruk gemaakt. Een voorbijganger, die bij de Velserstraat juist de Aelbertsbergstraat was ingeslagen, vertelde dat hij, nadat hij de vlammen had zien uitslaan, nog voordat hij een telefoon had gevonden om te waar schuwen, reeds de sirene van de motor spuit hoorde. In een der zalen van restaurant Brink- mann aan de Grote Markt heeft prof. mr, D. Hazewinkel-Suringa, hoogleraar in het Strafrecht te Amsterdam, gisteravond voor vele leden van de Plaatselijke Raad Haarlem van de Nationale Vrouwenraad van Nederland, een belangwekkende cau serie gehouden over de a-sociale vrouw, waarbij zij zich bepaalde tot een verhan deling over de criminele vrouw. Wanneer prof. Hazewinkel met haar vrouwelijke studenten de vrouwengevange nis in Rotterdam betreedt, moet zij telken male ervaren dat de studenten over het algemeen min of meer bang zijn, wanneer zij met de gevangenen in contact komen. Het is echter geheel overbodig om in zo'n geval angstig te zijn: het type misdadig ster dat gevaarlijk moet heten is namelijk zeldzaam. De meesten van haar zijn slappelingen, die een mistroostige indruk maken en be horen niet tot het soort dat gewelddaden pleegt. Het zijn veeleer weerstandslozen. Het is onjuist om aan het begrip moor denaar één inhoud toe te kennen. Lom- broso was van mening dat een overwe gend egoïsme en het -volkomen opgaan in één moment aanleiding was voor een moord, maar van deze leer is niet veel overgebleven. Natuurlijk kan een dergelij ke geaardheid wel een botsing met het strafrecht veroorzaken, maar onder gun stige levensomstandigheden blijven deze typen binnen de grenzen van het fat soen. De vrouwelijke criminaliteit is een ge ringe. De aard van wat de vrouw misdoet is anders dan die van de mannelijke mis daden. Beledigingen, kleine diefstallen en mishandelingen komen overwegend bij vrouwen voor; kinderdoodslag, abortus en koppelarij zijn vrouwelijke vergrijpen die echter weinig voorkomen. Sommigen menen dat de criminaliteit van de vrou wen groter is dan de cijfers uitwijzen, het geen verklaard zou kunnen worden uit het feit dat tal van delicten, zoals kleine dief stallen gepleegd door dienstmeisjes of werksters, nooit worden aangegeven. Ook abortus, waarvan bovendien het bewijs niet zelden ontbreekt, komt lang niet altijd aan het licht. Er zijn nog andere factoren die de cijfers flatteren, afgezien nog van het feit dat rechters bij vrouwen eerder tot vrijspraak komen dan bij mannen, want er zijn tal van dingen die voor vrouwen niet en voor mannen wel strafbaar zijn. Maar hoe dan ook, we kunnen vaststellen dat de crimi naliteit onder de mannen groter is dan on der de vrouwen. Mannen komen gemakkelijker tot het plegen van delicten, omdat ze moeten vechten voor hun bestaan, in het volle leven staan en meer in de verleiding ko men. Hoewel sinds enige tientallen jaren de vrouw meer en meer aan het maat schappelijke leven is gaan deelnemen, is zij in misdadigheid niet met de man meege gaan. Bij aggressieve en economische ver grijpen zijn getrouwde vrouwen in de meerderheid en naarmate de gezinsnood stijgt, stijgen ook de cijfers. De criminali teit staat dan ook(in nauw verband met de levensomstandighedën. De delicten van de vrouw hebben meest al iets met liefde te maken en al haar mis drijven zijn emotioneel getint. Een vrou welijke kinderrechter, die een onderzoek heeft ingesteld, kwam tot de conclusie, dat de paupers, de onechte kinderen, analpha- beten en wezen onder de vrouwen het ge voeligst voor misdaden waren. Bij het pluimvee van twee particulieren 'in Overveen zijn in deze week gevallen van pseudo-vogelpest geconstateerd. Dit zijn de eerste gevallen in de gemeente Bloe- mendaal. Onder toezicht van de Veeartse- nijkundige dienst van Noordholland zijn de besmette dieren afgemaakt. De dienst van Publieke Werken heeft voor de ont smetting gezorgd. Als opvolger van wijlen notaris W. H. van Arkel is tot notaris te Haarlem be noemd de heer J. P. F. Messer. De heer Messer is op 13 October 1902 te Delfzijl geboren. Hij is als candidaat-nota- ris tien jaar in Bodegraven, ruim vier jaar in Velsen en van 1 Juni 1948 af in Haarlem (ten kantore van notaris Van Arkel) werk zaam geweest. In 1950 bijna 4000 bezoekers meer dan in 1949 Het Frans Halsmuseum werd in 1950 bezocht door 31.118 personen. In 1949 kwa men 27.189 bezoekers. In het afgelopen jaar is het bezoek dus met bijna 40Ö0 per sonen toegenomen. Provinciale bijdrage voor Chr. Landbouwschool te Nieuw Vennep Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor aan de gemeente Haarlemmermeer een subsidie te verlenen van 25 procent der kosten van de bouw van een Christelijke lagere land bouwschool te Nieuw Vennep, tot een maximum-bedrag van 10.000. In hun toelichting delen Gedeputeerde Staten mee, dat de school reeds op 1 Sep tember 1950 officieus is geopend en tijde lijk ondergebracht is in een lokaal van de Christelijke lagere school te Nieuw Vennep. In 1951 zal met de tweede klas worden aangevangen, in 1952 met de derde en tenslotte zal in 1953 de school op volle sterkte met vier klassen werken. De jaar lijkse exploitatiekosten van scholen als de onderhavige worden nagenoeg geheel door rijksbijdragen gedekt. Het rijk verleent geen subsidie voor de bouw of huur van de gebouwen. Het gemeentebestuur van Haar lemmermeer heeft zich bereid verklaard een nieuw gebouw beschikbaar te stellen, waarvan de bouwkosten op 32.600 wor den geraamd, hoewel het college er zich van bewust is, dat met het inwilligen van het verzoek een provinciale bijdrage te verlenen, een nieuw subsidie-terrein wordt betreden. De daaruit vloeiende consequen ties vragen ook in de toekomst financiële offers van de provincie. Gedeputeerde Staten achten het verlenen van een bij drage gewenst. ADVERTENTIE KOP EN SCHOTEL met lijndecoratie KOP EN SCHOTEL ivoorklcur - laag model THEEPOTTEN alle matenvanaf KOFFIEFILTERS alle maten vanaf LIKEUR GLAASJES 15 3 stuks LIMONADE GLAZEN 2 stuks LIMONADE GLAZEN rijk geslepen DRINKSERVIES 30-delig DRINKSERVIES 30-delig goudlijn decor COMPöTE SCHAALTJES PEPER, en ZOUTSTEL 3-delig garnituur trainen gaGiii Voor 10 gulden kassabonnen 30 cent contant terug Hoogovenschaaktournooi Naar wij vernemen zal dr. Max Euwe verstek laten gaan op het dertiende Hoog- oven-schaaktournooi. In zijn plaats speelt Rossolimo mee. Als Rossolimo onverhoopt toch nog uit valt, zal dr. Euwe zich alsnog beschikbaar stellen. De redenen, waarom de Nederlandse spe ler er liever van afziet, het Beverwijkse tournooi mee te spelen, zijn van zuiver persoonlijke aard: hij is erg vermoeid na het tournooi van Luzern en zal bovendien tijdens de Beverwijkse tournooiweek moe ten werken, zodat het hem wat te zwaar wordt. Als Zaterdagmiddag het tournooi begint inplaats van ir. A. H. Ingen Housz zal prof. J. F. ten Doeschate als Hoogoven directeur de officiële inleiding bijwonen verschijnen dus drie Nederlandse spelers en zeven buitenlanders aan het bord. Van hen zijn de erkende cracks: O'Kelly de Galway, Rossolimo, Pilnik en Killinger. Vreemdelingenverkeer werd in 1936 omgezet in Haarlems Bloei Het is vandaag juist zestig jaar geleden dat te Haarlem „V.V.V." werd opgericht, de organisatie die genoemd werd „vereni ging met de lange naam", want zij heette officieel Vereniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevordering van het Vreemdelingenver keer. Naar wij vernemen zal een comité onder voorzitterschap van dr. C. Spoeldcr de vie ring van dit jubileum die in de eerste plaats bedoeld is voor al degenen die altijd belangeloos ijveren voor de aantrekkelijk heid van Haarlem als toeristenstad voor bereiden. Het feest zal pas over enkele maanden plaats hebben, wellicht in combi natie met .jubilerende zusterinstellingen. In de loop cler jaren heeft deze vereni ging gedaan wat in haar vermogen was, zowel voor de verfraaiing van deze streek als voor de bevordering van het vreemde lingenverkeer. De leden hadden wandel- kaarten voor verschillende landgoederen. In het begin van haar bestaan hield V.V.V. elk jaar een wedstrijd in balconversierin- gen. Op het Stationsplein stond een kiosk (die later door de A.K.O. werd overgeno men) waar vreemdelingen van de infor- mator inlichtingen konden bekomen. De eersie voorzitter der vereniging was de heer A. Krol Kzn„ die zich ook persoon lijk 'belangrijke financiële offers getroost heeft om het Haarlemse stadsbeeld te ver fraaien. De Burgemeester Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden was erelid der ver eniging. Toch is het ledental van V.V.V. altijd betrekkelijk klein gebleven. Het heeft zel den de 500 overschreden, zodat het budget, waarover de penningmeester te beschikken had (de leden betaalden veelal niet meer dan 2.50 per jaar) geen grote uitgaven gedoogde. In 1936 werd V.V.V. omgezet in de Stich ting „Haarlems Bloei", die, doordat zij over meer financiën (o.a. een belangrijke sub sidie der gemeente) de beschikking kreeg, ook haar bemoeiingen kon uitbreiden. Het stenen gebouwtje, dat op het Stationsplein werd gebouwd als zetel der vereniging, werd door de tijd te klein, zodat de direc teur, de heer C. S. Th. van Gink, met een deel van het personeel toen in het Stadhuis een kamer gekregen heeft. „Haarlems Bloei" heeft nog hetzelfde doel als indertijd V.V.V., maar nu is aan de doelstellingen toegevoegd „bevordering van de welvaart van Haarlem". Daardoor is „Haarlems Bloei" op een bredere basis komen te staan. Er wordt nauw samenge werkt met het gemeentebestuur, wat be vorderd wordt door de omstandigheid dat wethouder D. J. A. Geluk voorzitter is. „Haarlems Bloei" organiseert thans elk jaar in de zomer een feestweek, die een attractie is voor de inwoners van Haarlem en omgeving, maar die ook bezoekers naar Haarlem trekt en daardoor dus belangstel ling voor de gemeente vraagt. Ook wordt elk jaar een Haarlems Jaar boek uitgegeven waarin behalve vele offi ciële gegevens ook bijzonderheden over de Haarlemse verenigingen staan. Worden gehandhaafd, maar kriigen een andere taak In het najaar van 1950 liet het gemeente bestuur van Heemstede op de Heemsteedse Dreef enkele in kleur geschilderde houten verkeersagenten, op natuurlijke grootte, plaatsen, die wezen op borden waarop „40 K.M." staat. Het was de bedoeling de autobestuurders er opmerkzaam op te maken dat ter plaat se, hoewel de Dreef een voorrangsweg is, toch niet harder gereden mocht worden dan 40 km per uur. Nu zijn met 1 Januari j.l. de voorschrif ten over de maximum-snelheid vervallen. Maar de autobestuurders moeten er voor zorgen dat zij niet sneller rijden dan de veiligheid ter plaatse gedoogt. Nu is de politie in Heemstede er van overtuigd, dat de Dreef, met haar vele zijwegen, geen belangrijk grotere snelheid toelaat. Daarom is besloten de houten verkeersagenten te laten staan, maar de aanwijzing „40 K.M." binnenkort te vervangen door een waar schuwing om kalm te rijden. De juiste woordkeuze daarvoor moet nog gemaakt worden. Op onze kantoren ligt de passagierslijst van het passagiersschip „Ranchi" ter in zage. Het schip is 23 December uit Tand- jong-Priok vertrokken en wordt 18 Januari in Amsterdam verwacht. Gisteravond, om kwart over tien, heeft zich in de watergasfabriek te Hilversum een ontploffing voorgedaan. Met een hevige klap explodeerde een electrische blazer, waarmee de lucht in de watergastoestellen wordt geperst. Een grote buis scheurde en stukken ijzer kwamen van de vier meter hoge stellage naar beneden. Vrijwel alle ruiten in het gebouw sprongen. Er ont stond een grote ravage. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. ADVERTENTIE ZATERDAGMIDDAG 13 JANUARI - 2 UUR van onze RIJKSSTRAATWEG 71 TELEFOON 2380? (voorheen Middenweg 103) Gedurende 'de Technische Hogeschooldagen 1951" wordt te Delft een tentoonstelling gehouden van de afdeling ivegen- en waterbouwkunde voji de Technische Hogeschool, welke in het teken van de Zuiderzee staal. Een der inzendingen: een interessante maquette van de inpoldering van de Zuiderzee, op schaal 1 25.000. Links onder: Amsterdam; boven midden: de afsluitdijk met links Texel en rechts Friesland. De uitbreiding is in het finan cieel belang van Haarlem Wij deelden reeds mede dat de werkings sfeer van het laboratorium voor patholo gische bacteriologie, een afdeling van de Gem. Geneeskundige Dienst te Haarlem, uitgebreid is. Daarover wordt in het jaarverslag van dit laboratorium gezegd: Reeds in 1946 informeerde de toenmalige directeur van het Rijks Instituut voor de Volksgezondheid of een deel van de bac teriologische en serologische onderzoekin gen, die op zijn instituut verricht werden, niet op het laboratorium van de G.G.D. gedaan konden worden. Dit zouden de on derzoekingen zijn op febvis typhoïdea, pa- ratyphus, meningitis eerebrospinalis epide- mica, dysenterie, tuberculose, diphterie en malaria, benevens het deel van het serolo- gisch syphilis onderzoek, voor zover het materiaal afkopistig was van patiënten uit een groot rayon, dat Haarlem en omgeving zou omvatten. Het rijk zou deze onderzoe kingen vergoeden. Bij de onderhandelingen, die het gevolg van deze informatie waren, deed zich de volgende moeilijkheid voor: De bacteriolo gische onderzoekingen van patiënten uit Haarlem (en trouwens ook van Heemstede, Bloemendaal, Zandvoort en Bennebroek) werden tot dusverre betaald door de be trokken gemeenten. Het rijk was aanvan kelijk niet genegen, ook de kosten van de onderzoekingen uit Haarlem voor zijn re kening te nemen, aangezien deze onderzoe kingen tot dusverre niet door het Rijks In stituut voor de Volksgezondheid verricht werden. Bij de nieuwe regeling zou het la boratorium wat Haarlem betreft niet meer werk hebben, want de bedoelde onderzoe kingen werden hier toch al verricht, maar wel zouden belangrijke inkomsten voor deze onderzoekingen van het rijk verkre gen worden. Ook al was deze gedac'ntengang schijn baar juist, toch zou zij tot een grote on billijkheid leiden. De gemeente Haarlem onderhoudt al 50 jaar lang een bacteriolo gisch laboratorium ten bate van de volks gezondheid in Haarlem, zonder dat daar enig geldelijk gewin tegenover stond. Zij verlichtte daarmede ongevraagd de taak van het Rijks Instituut voor de Volksge zondheid. De gemeente Haarlem zou voor dit ruime inzicht, dat een bacteriologisch laboratorium zeer gewenst was, een in zicht, dat lang niet elke gemeente gehad heeft, nu gestraft worden met het niet- betalen van onderzoekingen, die aan an dere gemeenten, die tot dusver altijd een beroep op het R.I.V. te Utrecht moesten doen, wel vergoed werden. Dit zou wel een grote onbillijkheid zijn geweest! Tenslotte heeft het rijk de juistheid van dit stand punt erkend. Na 3 jaar onderhandelen kon in Mei 1949 de gewenste overeenkomst tussen het rijk en de gemeente Haarlem gesloten worden. Door deze overeenkomst heeft het labo ratorium zich belangrijke inkomsten ver worven. Een prognose over de grootte van deze inkomsten valt niet te stellen. Deze is afhankelijk van het aantal onderzoekingen. De overeenkomst trad in werking op 1 Sept. 1949. In de laatste 4 maanden van 1949 was het aantal onderzoekingen voor rekening van het Riik: 4.785. De inkomsten waren 4.785 X f 2.25 10.766,25. Tegenover deze inkomsten stonden ver hoogde uitgaven. Het was n.l. noodzakelijk nog een analyste aan te stellen: bovendien vereiste de uitbreiding van de administra tieve werkzaamheden de aanstelling van een adjunct-klerk. De reeds lange tijd noodzakelijke uitbreiding van het instru mentarium kreeg nu haar beslag. Het is nog niet zo lang geleden dat er geen reddingboot uitvoer wanneer een schip voor de Nederlandse kust in nood verkeerde en dreigde te vergaan. Wèl trokken vroeger allerlei lieden tijdens stormweer naar het strand om een poging te doen zo'n .schip te bereiken. Men had dan echter niet het voornemen de opva renden in veiligheid te brengen, doch hield slechts het oog gericht op de even tuele rijke lading, die met inspanning van alle krachten en soms zelfs ten koste van de schipbreukelingen werd bemachtigd en later verhandeld. Omstreeks 1600 werd dat anders. Toen won de gedachte veld dat. mensenlevens veel belangrijker waren dan welke waardevolle lading ook. Dat werd het begin van het reddingwezen. Over dit reddingwezen en voornamelijk over de activiteit van de N.Z.H.R.M. heeft de heer J. G. Wittpen Donderdagmiddag in hotel „De Leeuwerik" in Haarlem gespro ken voor een aandachtige schare toehoor ders, leden van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen. De Nederlandse kust is een gevaarlijke kust en in de loop der jaren zijn er dan ook talrijke reddingen nodig geweest. Red dingen die handen vol geld gekost hebben per jaar heeft de N.Z.H.R.M. 300.000 nodig om het hoofd boven water te hou den maar tegelijk reddingen die bewe zen hebben dat de mannen van de red dingboten geen gevaar duchten wanneer het gaat om mensenlevens. Al stormt het nog zo hard, de reddingboot vaart onher roepelijk uit, met mensen aan boord die beschikken over een bewonderenswaar dige dosis moed en naastenliefde. Waar de N.Z.H.R.M. zich vroeger moest behelpen met primitief materiaal, zoals roeireddingboten die met paarden langs het strand en vervolgens in zee werden getrokken, heeft men thans de beschik king gekregen over boten, die zowel voor de redders als voor de schipbreukelingen de gevaren tot een minimum reduceren. Dat gevaar is overigens groot, hetgeen bleek uit een sprekende rolprent die een duidelijk beeld gaf van de moeilijkheden die de redders hebben te overwinnen, voordat ze met een voldaan gevoel huis waarts kunnen keren. De metalen red dingboten, uitgerust met twee motoren van dik 100 pk. bieden tal van voordelen in vergelijking tot de vroegere roei-red- dingboten. Allereerst is er de gunstiger accomodatie, de radiotelefonie-installatie, die een constante verbinding met de kust waarborgt en de gelegenheid tot het ver lenen van eerste hulp. Maar al die voor- Staat in beroep tegen uitspraak in kort geding Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft het hoger beroep behandeld van de Staat der Nederlanden tegen de uitspraak in kort geding van de president der Haagse recht bank over de afvoer der Ambonese oud- K.N.I.L.-militairen van Java. De president van de rechtbank had beslist dat de Am bonezen niet tegen hun wil mochten wor den afgevoerd naar door de Apri bezet gebied. Voor ieder schip, waarmede zulks toch zou geschieden, had hij een dwangsom van een millioen gulden vastgesteld. Voor de Staat trad wederom op mr. J. Veegens, voor de Ambonezen mr. C. van Rijckevorsel. Na de pleidooien en de replieken be paalde de president de uitspraak op 1 Fe bruari of zo mogelijk eerder. Mr. Veegens voerde argumenten aan, die reeds door de minister van Oorlog in het parlement zijn gebezigd. Hij zeide dat de afvoer der Ambonezen per s.s. Outshoorn naar de Kei-eilanden en ander door de Apri bezet gebied een volledig succes is geweest. Mr. Van Rijckevorsel voerde hiertegen aan dat de Ambonezen bij hun aankomst waren uitgeplunderd, hetgeen mr. Veegens pertinent ontkende. Het gevraagde verbod strekt om de rege ring te weerhouden van onrecht „zo mas saal, eerloos en trouweloos als zelden onder het oog eens rechters is gekomen," aldus mr. Van Rijckevorsel. Mr. Veegens voerde hiertegen aan de gunstige ervaringen met het transport per s.s. Outshoorn en gewaagde van uitsteken de verhoudingen op Ambon zelf tussen de Apri en de Ambonezen. „Gesteld, dat het Hof ook komt tot een verbod, is de Staat dan bereid zich daar aan te houden?" vroeg de president. „Naar mijn persoonlijke mening behoort de Staat zich aan een eventueel veroor delend vonnis te houden." antwoordde mr. Veegens, „maar die plicht vervalt, als de Staat daardoor in strijd zou handelen met zijn volkenrechtelijke verplichtingen." Een „jonge bouwersgroep" van de VLB. in oprichting Op Zondag 14 Januari wordt door de Haar lemse afdeling van de Vrije Jeugdbeweging èen' zogenaamde „jonge bouwersgroep"' opgericht, speciaal, voor kinderen van tien tot zestien jaar. Er komen twee afdelingen. De kleinsten worden „bijen" genoemd. Zij hebben er voor te zorgen dat „de korf" (dat is het clubhuis) netjes en gezellig blijft. Zij doen het werk dicht bij huis. De ouderen heten „zwermers" en trekken er op uit. Iedere groep krijgt een bloemennaam. Jaap Richter heeft de algemene leiding. Eens per jaar houden deze jonge bouwers een kame- raadschapsfeest in Appelscha. De heer J. A. van Houten, raadadviseur en chef van de dirctie Voorlichtng Buiten land bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, is benoemd tot ambassaraad te Brus sel. Als zijn opvolger is aangewezen mr. H. F. Echauzier. thans ambassaderaad te Ottawa. ADVERTENTIE met Teddy luiers Prijzen luiers ƒ1.10, ƒ1.25, ƒ1.35 ƒ1.45, ƒ1.65 VOOR DE BABY Anegang 46 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 11 Januari 1951 ONDERTROUWD: 10 Jan., W. N. A. Beum- kes en M. Kok. GEHUWD: 11 Jan., K. G. Briihl en A. E. van der Weiden; G. Schulte Kool en A. A. ten Hoeve: C. Boeschoten en P. R. Y. Huizer; J. W A. Kurvers en P. R. Beers; P. Pijper en M. C. Walter. BEVALLEN van een zoon: 9 Jan., C. Ziel- tjens.van Zeeland: 10 Jan., J. W. Roeleveld Bedeaux; 11 Jan.. A. J. van der Stokker Handgraaf. BEVALLEN van een dochter: 10 Jan., F. M. BakkerGoossens; M. J. Klijnvan den Aardweg. OVERLEDEN: 9 Jan.. H. J. Pcttjr. 59 j.. Dr. Leijdsstraat; S. G. M. van der Rest—van Kcsteren. 87 j.. Kenaupark; M. C. Miezerus Janssen, 65 j.. Coornhex'tstraat; A. F. Holt- mann, 34 j., Wilhelminastraat; 10 Jan., C. P. Singer—van der Mark, 71 j., Marnixstraat; P. Zwart, 66 j., Amsterdamstraat; J. W. Hasselmeijer, 55 j., Overtonweg; A. Schoon- derwoerd—Jansen, 40 j„ Kamperlaan. delen ten spijt kan toch niet voor ieder geval van een motorboot gebruik gemaakt worden. De diepgang van het schip blijkt wel eens te groot als het vlak onder de kust moet werken. De Wipper, of het lijn- toestel brengt in deze gevallen uitkomst. Met de Wipper kan men een kabelverbin ding tussen schip en strand tot stand brengen, langs welke kabel de opvarenden van het in nood verkerende schip dan de wal kunnen bereiken. Een andere perfec tionering van het reddingwezen is het springnet waarmee de grote reddingboten zijn uitgerust en dat dient om de schip breukelingen zonder al te groot gevaar te laten overspringen. Dank zij de vele vrijwillige bijdragen kan de N.Z.H.R.M. haar werk voortzetten en is zij in staat geweest een zo groot mogelijke activiteit te ontplooien. Enige zeer interessante films (verduide lijkten het betoog van de heer Wittpen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7