GEVONDEN Predikbeurten James Joyce (taalvernieuwer of taalvernieler?) stierf tien jaar geleden in Zwitserland Houdt Uw adem fris! Ni ieowe u itgaveia TAXI bel 13000 1876-1951 Lisse Heemstedenaren bezoeken eind Juni Tonbridge Veertig jaar bij de Amsterdamse Waterleiding PARKET t VloercnhlllS Amsterdam TEL" 25615 Bennebroek Zandvoort Hef huis voor de burgemeester Chin. Ind. Rest. Hongkong Bloemendaal Halfweg Heemstede Haarlemmermeer v. d. Vooren's Brood?.. r~ ZATERDAG 13 JANUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Op de dertiende Januari van het jaar 1941 overleed in Zürich de in 1882 te Rathgar (Dublin) in Ierland geboren schrijver James Joyce, één van de meest- omstreden figuren uit de wereldlitteratuur, een taalvernieuwer volgens de een, een taal vernieler volgens de ander. Lange tijd hadden zijn artsen een dreigende blindheid bestreden, maar hij stierf aan de gevolgen van een darm-operatie. Hij was naar Zwitserland gekomen uit Parijs, waar hij een groot deel van zijn leven heeft door gebracht, om aan de Duitse bezetting te ontsnappen. James Joyce Joyce stamde uit een oeroud katholiek gezin, kreeg zijn opvoeding voornamelijk bij de Jezuïeten, studeerde medicijnen en letterkunde aan de Universiteit in Dublin, welke stad hij in 1904 met zijn vrouw voorgoed ontvluchtte. Via de Franse hoofd stad ging hij naar Italië, waar hij les gaf aan verschillende Berlitz-scholen, intussen werkend aan zijn eerste boek de onvol prezen novellen verhalenbundel „Dubli- ners". Tevoren had hij reeds enkele ge dichten gepubliceerd. De indrukken van zijn jeugdjaren verwerkte hij tot zijn auto biografische novelle ,,The portrait of the artist as a young man" (Het portret van de kunstenaar als een jongeman). Na eindeloze worstelingen met voor moeilijkheden of de censuur bevreesde uit gevers verscheen op zijn veertigste ver jaardag eindelijk in een zeer beperkte op lage bij de boekhandel met de vreemde naam „Shakespeare en Co" te Parijs zijn meesterwerk „Ulysses". Hierin worden met diepgaande nauwkeurigheid in acht tien episoden de gebeurtenissen in de stad Dublin beschreven gedurende precies één dag, namelijk de zestiende Juni 1904, aan de hand van de lotgevallen van enkele personen, waarvan het alter ego van de auteur, de leraar Stephen Dedalus, de reclame-agent Leopold Bloom en diens vrouw Molly de voornaamste zijn. De titel wijst reeds op een vérgaande, hoewel niet altijd aanwijsbare parallel met de Odyssee van Homerus. In dit boek gebruikte Joyce een zeer eigenaardige techniek, vooral met toepas sing van de in 1887 door Dujardin in zwang gebrachte monologue-intérieure, ge koppeld aan allerlei nieuwe, vaak inge wikkelde woordvormingen. Het is dan ook zeer moeilijk te lezen, vooral door de tal loze experimenten met de taal, die steeds Een pleidooi voor reine straten Mevrouw L., een bewoonster van de Kleverlaan, schrijft ons: De Haarlemse Reiniging komt een woord van lof toe voor alles wat zij doet om de reinheid van de straten te bevorderen. Maar ik vind het jammer dat ik als be woonster van de Kleverlaan herhaaldelijk moet constateren dat deze weg verontrei nigd wordt door het wegwerpen van papie ren, verscheurde couranten, emballage en ander afval. Veel daarvan komt ais het waait in de voortuinen der huizen, waar door die soms het aanzien krijgen van een vuilnisbelt. Zou het euvel niet bestreden kunnen worden door het plaatsen van enige papier bakken? Nog afdoender zou zijn als de ge meente in de Politieverordening het op straat werpen van papierafval strafbaar- stelde. Tot zover deze inzendster. Wij zijn het met de strekking van haar betoog eens, alleen de laatste zin uitge zonderd. Aartikel 175 der Politieverordening luidt: „Het is verboden voorwerpen, papieren of andere stoffen, welke verontreiniging kunnen teweeg brengen, middellijk of on middellijk op de openbare \yeg of in de openbare wateren te werpen of te storten, te doen vloeien of op enigerlei andere wijze daarop of daarin te doen terecht komen." Deze strafbepaling blijkt dus niet af doende te zijn. Nu is het ook voor de politie moeilijk de daders te betrappen, want nie mand bezondigt zich aan een overtreding als er een agent in de omgeving te zien is. Er blijven dus alleen de papiermanden over om uitkomst te brengen. op nieuwe mogelijkheden wordt onder zocht. Joyce heeft eens gezegd dat zijn lezers eigenlijk hun hele leven aan het lezen van zijn werk zouden moeten wijden, zoals hij zeif dag en nacht rusteloos bezig was de woorden hun laatste geheimen te ontfutselen. Het is dan ook geen wonder dat de oordelen over dit proza sterk uiteenlopen. De Amerikaanse hoogleraar Richard M. Kain noemt Joyce, Marcel Proust en Tho mas Mann de drie belangrijkste schrijvers van de twintigste eeuw. T. S. Eliot be schouwt hem als de grootste meester van de Engelse taal sinds Milton (16081674). Maar Vestdijk (die blijkens zijn roman „Meneer Vissers hellevaart" de invloed van Joyce sterk onderging) zegt in zijn bun del „Lier en lancet" onder meer: „Een in fernaal taalbederf tast alles aan wat ooit door de mensheid is gedacht, gevoeld, ge loofd, bespiegeld". In zijn verzameling essays „De Poolse Ruiter" nam Vestdijk „afscheid van Joyce" (die hij overigens een komisch auteur noemde) met de woor den: „Uitverkoop van symboliek" en „De cppieerlust des dagelijksen levens ad ab- surdum". Men moet echter goed in het oog houden dat het de bedoeling van de realist Joyce was om de kloof tussen werkelijkheid en litteratuur te versmallen, in zijn kunst de ontbrekende dimensie aan te brengen met de middelen die hem ten dienste stonden of die hij door bijna ononderbx-oken alchomistisch-aandoende arbeid verover- de. Zo ongeveer staat het geformuleerd in het uitstekende essay „Joyce, mythe van Erin" door J. den Haan, vei'leden jaar uit gegeven door „De Bezige Bij" te Amster dam, waarin de voornaamste levensbe schrijvingen en commentaren op het werk critisch en met veel geest worden bespro ken. Zijn belangrijkste conclusie (naar aanleiding van „Ulysses" en het in 1939 verschenen „Finnegans Wake") luidt: „Het denkbeeld laat mij niet los dat Joyce eigenlijk gewoon is. Men moet zich niet laten intimideren door al die geleerde commentai-en. Het lezen van Joyce is zo ongeveer als lei-en fietsen. Vroeger was dat een wonder, tegenwoordig leert men het de jeugd niet eens meer. Wie met een stout hart begint en de kleine moed heeft er soms niets van te dui-ven begrijpen, die zal zijn geduld zien groeien met zijn be langstelling, want waarlijk, Joyce is een boeiend spel. Zijn werk is niet zinlozer dan het leven en ieder die wil mag er zin in ondei-brengen en er weer uithalen. Al tijd prijs!" Het is jammer dat Den Haan zo weinig aandacht besteedt aan het toneelstuk ..Exiles" (Ballingen), het enige dat Joyce schreef, bedoeld als een eei-betoon aan de door hem zozeer bewonderde Ibsen, met wiens „Als wij doden ontwaken" het een sterke verwantschap heeft. Maar dat is tenslotte een persoonlijke opmei'king, om dat ik zelf dit vreemde stuk zozeer bewon der. Ovei-igens heeft Joyce, die naar het schijnt in zijn laatste levensjaren met een tragedie bezig was, altijd veel belangstel ling voor het theater gehad. In Dublin heeft hij een bioscoop geopend en in Zürich bemoeide hij zich met het werk in de schouwburg. „Ulysses" bevat bovendien merkwaardige Shakespeare-commentaren. Zelfs een vei'borgen uitleg van „Hamlet"! D. K. ADVERTENTIE DAG EN NACHT „Bevci-vallei" (Rembrandt). Wij hadden nog geen gelegenheid u iets te ver tellen van de documentaire „De bever vallei" van Walt Disney, die aan de ge prolongeerde „Assepoester" voorafgaat. In deze voorfilm in zeer schone kleuren wor den de lotgevallen van een dierenkolonie in haar schilderachtige omgeving uitge beeld en niet alleen van die sympathieke knagers die onvermoeibaar hun houten huizen bouwen zonder voor andere water werken aandacht te tonen. We zien in het vooi-bijgaan het wasbeertje, de altijd frivole otters, een zwarte beer die de vissen die stroomopwaarts zwemmen om te gaan kuit- schieten, hun doel niet laat bereiken, een slanke maar slechte prairiewolf tot de kre kels, de schildpadden en de kikvorsen toe, waarvan de geluiden door Disney's technici tot een ware rhapsodie worden verwerkt. Want evenals in „Het zsehondeneiland" benadert de meester van de tekenfilm de natuur slechts na rijpelijke overweging: zijn aai-d is nu eenmaal dié van een effect zoeker en dat wellicht het enige wat wij tegen deze brillante documentaire zouden kunnen aanvoeren. J. H. B. „Staatsgeheim" (Lux or) verdient in meer dan één opzicht de belangstelling van een groot publiek, dat zeker niet teleurge steld zal worden. Sydney Gilliat, een nog jonge regisseur van London Films, is op het idee gekomen voor deze vermenging van de avonturen- met de persifiagefilm, waarin een Amerikaans arts in het hem volkomen vreemde "Vosnië om politieke redenen achtervolgd wordt, een speciale taal te laten fabriceren. Over het toege paste procédé heeft een bijzondere mede werker in onze filmrubriek al eens iets verteld. En inderdaad: de regisseur heeft dit novum zo handig gebruikt, dat hier en daar de scènes een indrukwekkende be klemming krijgen, omdat men de angst voelt van de opgejaagde die de mensen om zich heen wel hoort spreken, maar hen niet kan verstaan. De film werd voor een groot ADVERTENTIE Sinds 75 jaar biedt Schous U de grootste collectie. Kinderstoelen v.a. 16.50. Babyboxen v.a. 15.80. Boxmatrassen en speelgoederen. Onze sortering v Delft's kinder en wandelwagens overtreft zeker Uw verwachting. OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 12 Januari 1951 BEVALLEN van een zoon: 9 Jar,., T. Luk- kien—Winter; 11 Jan., E. Gouw—Nijssen; A. Baas—Dekker; 12 Jan., N. P. van de Gies- senVerveer. BEVALLEN van een dochter: 10 Jan., C. CornetSodenkamp; K. KoeleveldSchou ten; 11 Jan., H. VisserDekker; C. H. Bak Lutterman; 12 Jan.. E. J. Stijnman—Over- dam; J, LeveringBruning. OVERLEDEN: 10 Jan., C. Pool, 63 j.. Ge weerstraat; 11 Jan., N. J. Stallinga, 75 j., Burg. Boreelstraat; E. Overtoom—Zwane- veld, 75 j., Rollandstraat; M. H. J. Maessen— Erkens, 26 j., Hazepaterslaan; Q. Koevoets, 83 j„ Hagestraat; 12 Jan., G. BlokMpnsdh, 69 j.. Tweede Theemsstraat. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johanna Adriana, d. v. A. Dorsman en G. Schaik. Christiaan Antonius Maria, z. v. Arrachart en P. Peters. Anna Maria Adriana, d .v. F. L. J. M. Haase en M. Ch. Nieuwland. ONDERTROUWD: H. L. Tijssen en W. M. Meskers. J. Zoete en M. Schouten. M. J. Mooyekind en A. M. Mesman. GEHUWD: J. van Duin en L. W. J. Ver steeg. OVERLEDEN: Cornelis Scholtc, wedn. van A. v. d. Berg, 79 j. Clasina Elisabeth van Wijngaarden, echtg. van A. A. v. d. Sijde, oud 48 j. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Zondag wordt de medische dienst waar genomen door dr. A. J. Duymaer van Twist. Het sportuitwisselingscomité te Heem stede hield een vergadering met de afgevaar digden van de verschillende vei-enigingen onder leiding van mr. A. G. A. ridder van Rappard, burgemeester van Heemstede. Afgevaardigden waren aanwezig van RCH en HBC (voetbal), Heemstede en HBC (tafeltennis), Rood-Wit en Alliance (hockey), T.C. „Groenendaal" (tennis). CVHW (cricket), Heemstede (gymnastiek), HPC (zwemmen) en HRB (reddend zwemmen). De voorzitter bracht dank aan de schei dende voorzitter, mr. R. C. Bakhuizen v. d. Brink, voor de door hem verrichte werk zaamheden in het belang van de sportuitwis- seling in de achter ons liggende jaren. Hierna werd een uiteenzetting gegeven van de omstandigheden waarom Heemstede niet in dit jaar naar Leamington Spa gaat. Er is echter een uitnodiging ontvangen van Tonbridge (Kent). Alle afgevaardigden waren van mening dat aan deze uitnodiging gevolg moest wor den gegeven en zegden medewerking toe. Mocht een en ander verlopen zoals tijdens deze vergadering gewenst wex*d dan zullen de volgende sporten beoefend worden: voetbal, tafeltennis, hockey (dames), tennis, cricket, gymnastiek, waterpolo, zwemmen, reddend- zwemmen en vermoedelijk bridge. Rekening houdende met de vertegen woordiging voor de takken van sport zullen ongeveer honderd personen een bezoek bren gen aan Tonbridge. Het bestuur van de vereniging RCH zegde toe, ter versterking van het fonds ten be hoeve van de spox'tuitwisseling, op de te spelen wedstrijd tegen Blauw Wit de entrée- prijzen met een gering bedrag te verhogen. Als de meest geschikte periode voor het bezoek werd aangenomen het tijdvak van 21 tot en met 28 Juni. Daar de ontmoetingen in Tonbridge een deel uit zullen maken van de plaatselijke feestelijkheden ter gelegenheid van het Festival Of Britain zal getracht worden een zo sterk mogelijke vertegenwoordiging naar Engeland te sturen. ADVERTENTIE Een paar Wybertjes zijn voldoende om de onaangename na smaak van sigaar of cigaret te verdrijven. Wybert voorkomt ro- kerscatarrh. Alléén in dozen a 32, 45 en 70 cent. Ook verkrijgbaar:Wybert met ment.ho deel in de Dolomieten opgenomen, waar Robert Krasker bekend onder meer door het camerawerk ixx „De derde man" px-aehtige opnaxrxen maakte. De geluidstech niek is eveneens de aandacht waard, even als trouwens de partituur van Richard Alwyn, die ook de muziek voor het Vosni- sche volkslied schiep. Er valt in „Staats geheim" zoveel te genieten, dat we het een beetje uit de toon vallende einde gaarne vergeten. Douglas Faix-banks Jr. als de chirurg Marlowe herinnert opvallend aan zijn vader. J. H. B. „Een hart van goud" (Spaarne). Deze film, die vooral de liefhebbers van avontuurlijke verhalen zal boeien, voert de toeschouwer naar het oude Lousiaxxa, waar een grootgrondbezitter op een kwaad mo ment het beheer over zijn plantage moet overdragen aan zijn vriend, die het met de menslievendheid tegenover de slaven blijk baar niet zo nauw neemt. Dat zet kwaad bloed, zowel bij de slaven als bij de zoon van de vroegere eigenaar Tim en het duurt dan ook niet lang of de sluimerende on tevredenheid wordt omgezet in een open lijk conflict. Tim vlucht met een ontslagen bediende naar New Orleans, waar hij wordt achtei'haald door de landeigenaar, die daar ook een vriendin ontmoet. Hij geeft het meisje een fraaie halsketting, maar als later blijkt dat hij het kleinood heeft, ge kocht voor het geld dat hij kreeg bij de vex*koop van eexx paar slaven, wordt hij uit zijn functie ontzet. Tim volgt hem op en daax'mee breekt voor de slaven een gouden tijdperk aan. In deze rolprent zingt Bobby Br een (Tim) die vooral door zijn heldere sopraanstem bekend werd, een paar aar dige liedjes. „Onder Cassidy's banier". De tweede film die ixx het Spaarne-theater wordt ver toond, is een cowboyfilm van het goede genre. Bandieten cn rechtgeaarde veedrij vers zorgen er voor de nodige spanning én de knappe dochter van een sheriff neemt de romantiek voor haar rekenixig. De lief hebbers van avonturen- en Wild-West films kunnen hun hart deze week in het Spaarne-theater ophalen. L. v. B. „Zamba cn de jungle-prins" (City) is het sensationele filmverhaal van een jonge vrouw en haar zoontje die bij een vliegtuig ongeluk in het Afx-ikaanse oerwoud stran den. De vrouw wordt op het nippertje uit de klauwen van een poeixia gered door twee jagers op grof wild, de jongen wox-dt een prooi van een monsterlijke gorilla-met moedercomplexen, die hem op even af doende als spectaculaire wijze vex'dedigt tegen alle vraatzuchtige mede-junglebewo ners en het kind ook overigens met de tederste zorgen omringt. Na allerlei grie zelige ontmoetingen met leeuwen, panters en ander verscheurend gedierte gelukt het de expeditie die het joch komt zoeken, de gorilla-dame ex-van te overtuigen dat haar gewelddadige adoptie-politiek beter een vreedzaam einde kan nemen. Al opent het gebruikte King Kong-Tarzan-procédé niet bepaald nieuwe perspectieven, aan span ning en fraai camerawerk ontbreekt het nochtans niet. H. C. „De vrouw mijner dromen" (Frans Hals). Dat Marika Rökk het dansen niet verleerd is, toont zij in deze Duitse, volgens het Agfa-procédè gekleurde film, waarvan de x-evue-scènes aan het slot die in Amerikaanse showfilms overtreffen. Maar het is niet alles zang en dans wat de klok slaat, het gebruikelijke romantische liefdesverhaaltje ontbreekt ook ditmaal niet en er zijn zelfs twee knappe jonge mannen die naar de gunsten van Marika dingen, nadat zij op een wel zeer ongewone manier met haar kennis hebben gemaakt. Het is een film met vele attracties en men ziet ook nog een paar oude bekenden: Georg Alexander, Jacob Tiedke en Grete Weiser. S. K. „Zo begint het leven" (Cinema Pa lace). De belangstelling voor deze uit stekende film bleek zo groot dat zij moest worden geprolongeerd. Direct na de bevrijding in 1945 werd in de Rijnstraat, te midden van een enthousiaste menigte, een glunder lachen de heer door enige stoere knapen op de schouders gehesen en triomfantelijk dooi de sti-aat gedragen. Het was de heer E. G. Wildeboer, chef van het Pompstation Leyduin der Amsterdamse Waterleiding, die zich gedurende de bezetting zo onver schrokken gedragen had, dat de bewoners hem op spontane wijze hun hulde betuig den. En deze hulde was zeker niet onver diend! De heer Wildeboer constateerde op ze kere dag, dat de bassins der Waterleiding door Duitse soldaten werden verontrei nigd en vanaf dit ogenblik beijvei-de hij zich bij de betreffende instanties, dat ex- een verbod zou worden afgekondigd, om de terreinen der Waterleiding voor mili taire oefeningen te gebruiken. Dit lukte hem, waarna hij deze betrekkelijke vrij heid voortreffelijk gebruikte. Niet alleen dat de accu's der radiotoestellen voor illegale wei-kers geregeld werden bijge vuld, maar op de draaibanken van het Pompstation werden ook grote hoeveel heden olie geperst, die ten goede kwamen aan het Nationaal Steunfonds. Dinsdag 16 Januari wacht de heer Wil deboer een andere huldiging, want hij zal dan veertig jaar in dienst van de Amster damse Waterleiding zijn. Verder was hij lid van de Examencommissie voor „Bin nenvaart" en Landnxachinisten en had tevens zitting in Maatschappelijk Hulp betoon en de commissie voor Volks-onder- vvijs te Heemstede. Dinsdag om elf uur zal de jubilaris op het Pompstation aan de Leidsevaart wor den gehuldigd, waarna hij wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd de dienst verlaat. ADVERTENTIE KATHOLIEKE LANDARBEIDERSBOND Onder voorzitterschap van de heer M. Huys- mans kwam Vrijdagavond de afdeling Ben- nebroek van de Katholieke Landarbeiders- bond in vergadei-ing bijeen. Een discussie ontstond over het punt bestuursverkiezing. Op de agenda was niet vermeld welke func tionarissen aan de beurt van aftreden waren. Besloten werd een nieuwe vergadering uit te schrijven en de convocaties vollediger sa men te stellen. Naar aanleiding van een geschil met de plaatselijke afdeling van de R.K. Werkmees- tei-sbond werd besloten een gecombineerde bestuursvergadering te beleggen. De voorzitter deelde mede dat de collectieve arbeidsovereenkomst voor het. bloembollen vak niet is opgezegd en dus stilzwijgend voor een jaar is verlengd, Bij de rondvraag klaagden verschillende leden dat bij vele werkgevers een geschikte gelegenheid om te schuilen of voor het door brengen van de schafttijd ontbreekt. Meegedeeld werd dat op 4 Februari het jaarfeest zal worden gevierd. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 14 Januari waargenomen door dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 41, tel. K 2502 300. K. C. Snijtsheuvel, De Indische Ne derlanders Schefferdrukkerij, Dordrecht. Het boekje van de heer K, C. Snijtsheuvel is eeix politiek pamflet en de argumenten ervan ontlenen hun kracht dan ook meer aan hoofdletters en uitroeptekens dan aan zakelijke nauwkeurigheid. Het betoog toont niet steeds goede smaak. Maar de schrijver is gerechtigd aandacht te vergen voor de situatie waarin 300.000 Indische Nederlanders (vroeger Indo-Europeanen genaamd) ver keren. In Indonesië worden zij niet geaccep teerd; „Berooid, in het bezit van een natio naliteit (de Nederlandse) waar niemand respect voor heeft, door abandonnering en terreur moreel verzwakt, versnipperd en onbewapend zijn zij uiterst vatbaar voor intimidaties, ontvoeringen en afpersingen en voor de willekeur van vijandig gezinde groe pen autochthonen. Volkomen begrijpelijk daarom, dat zij thans in een toenemende angstpsychose ieven". Hun hoop is: het slichten van een vaderland op Nieuw Guinea, en de belangrijkste taak die de heer Snijts heuvel zich stelt: hen aan te vuren tot zij hun apathie laten varen en hun kans gaan waarnemen. Op het ogenblik zijn zij vol slagen D.P.'s en zij hebben nog niet eens de troost, dat zij een ex-kend probleem op leveren. Deze toestand verdient wel meer dan een oppervlakkige belangstelling. Met goed recht valt de heer Snijtsheuvel de Nederlandse voorlichting over Indonesische toestanden aan; ondertussen lijdt wat hij zelf doet om dit gemis deels te vex-helpen (b.v. over de verhouding tussen Ambonezen en Irianen) aan een te groot vertrouwen in de bereid heid van de lezer om nimmer te twijfelen aan beweringen, die het merk Snijtsheuvel dragen. Wie zich voor deze zaken interes seert, moet solider gegevens blijven zoeken; maar allicht stimuleert het boekje enkele geïnteresseerden. Naar zijn effect moet het beoox-deeld worden en naar effect jaagt het zonder omwegen. Als het daarmee succes heeft mogen wij hopen, dat het meer aan de zaak te danken is dan aan deze wijze van pleiten en van tekenen: Rudy van Giffen lxeeft een aantal illustraties geleverd, hoofdzakelijk van welgeschapen pioniers die voor hun nageslacht het oerbos omver hakken. S. M. ADVERTENTIE Zandvoortse Handelsvereniging Betreffende de vergadering op 18 Jan. in hotel Keur van de Zandvooi'tse handels vereniging „De Hanze", waar Zandvoorts bui-gemeester voor de georganiseerde mid denstand een causerie zal houden, kan nog nader worden gemeld, dat in deze verga dering na de pauze de propaganda-leider vaxx de Kon. Ned. Middenstandsbond, de heer K. Pijl zal spreken over het onder werp: „De organisatieklok luidt voor de Middenstand". De raadscommissie bestu deert alle mogelijkheden De burgemeester van Zandvoort, nxr. H. M. van Fenema woont nog steeds in Eloe- mendaal, omdat hij er nog niet in geslaagd is een geschikt huis in zijn gemeente te krijgen. De vergunning van de minister van Bin nenlandse Zaken om buiten zijn gemeente te wonen, vervalt met September. Maar de termijn van de huur van het huis, waar de bui-gemeester nu woont, is al verstreken, zodat hij er nu slechts van maand-tot- rnaand mag inblijven. De zaak van een huis in Zandvoort is in de loop van de laatste dagen weer aanlei ding geworden tot geruchten. De raads commissie ad hoe, onder voorzitterschap van wethouder S. Slagveld, die in de vóór laatste raadsvergadering op verzoek van de heer C. Siegers in het leven werd ge roepen, oxxx deze zaak nog eens nader te bestuderen, toen zij in een impasse dreigde te geraken, zou namelijk aan het college van B. en W. het verzoek hebben gericht, machtiging te verlenen aan de directeur van Publieke Werken om de commissie alle verlangde inlichtingen en bijzonder heden te verstrekken over het daar be rustende plan betreffende het bouwen van een ambtswoning. Hieruit heeft men menen te moeten af leiden, dat deze commissie de verschillende mogëlijkhedexi' onx een bestaaxxd huis te Zandvoort voor de burgemeester beschik baar te stellen, heeft onderzocht en daarna tot de overtuiging zou zijn gekomen, dat het héél xnoeilijk is, om langs deze weg een oplossing te vinden, gelet op de grootte van liet burgemeestersgezin (4 kinderen) en de eisen, die aan een goede burgemees- terswoning moeten worden gesteld. Men zou dus daarom nu de mogelijkheid van het bouwen van een ambtswoning onder ogen willen zien. Wij hebben ons gewend tot de voorzitter van deze commissie, wethouder S. Slagveld, die ons mededeelde, dat inderdaad een ver zoek, als hiex-boven genoemd, tot het col lege van B. en W. werd gericht. Het moet echter als voorbarig worden aangemerkt, dat men daaraan de hiex-boven vermelde conclusie verbindt. De commissie is na melijk nog tot geen enkele conclusie ge komen. De oorzaak van het verzoek aan B. en W. moet worden verklaard in deze zin, dat de commissie, teneinde geen enkele mogelijkheid over het hoofd te zien en zijn conclusies gedocumenteerd aan de raad te kunnen overleggen, óók deze mogelij kheid grondig wil bestuderen. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: W. C. Hennis en R. Met- zelaar. E. Koning en A. M. N. Keereweer. P. Castien en C. T. van Deui'sen. GETROUWD: J. Koning en H. Dces. OVERLEDEN: C. Spoeldex-, 76 j., man, wed. van S. Kruk. H. Keur, 73 j., man, echtg. van M. Molenaar. J. A. Kemp, 82 j., man echtg. van F. Terol. J. J. Versteege, 79 j„ vrouw. een bedrag van 60.—. De verliezer kan zich met ons in verbinding stellen aan ons adres HAARLEM, Sniedestraat 21, Telefoon 21375 ARTSEN- EN APOTHEKERSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de arts J. J. Westenburg, Züider Sta tionsweg 12. Bloemendaal, telefoon 22261. De avonddienst voor apotheken voor Sant poort-station, Bloemendaal en Overveen wordt van hedenavond 6.30 uur tot Zaterdag 20 Januari aanstaande verzorgd door de Bloc- mendaalse apotheek (Mej. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal,* tel. 22181. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De Zondagsdienst voor doktoren wordt op 14 Januari a.s. voor Halfweg, Zwanen burg en omliggende polders waargenomen door dr. D. A. Rijnders, Amsterdamse straatweg 62 te Halfweg. Tel. "C 2907 593. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor ax-tsen worden op 14 Januari waargenomen door dr. A. G. Degenaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 19920 en dr. J. Reurink, Aerdenhouts Duinweg 8, tel. 26035. Wijkverpleging Zuster G. E. v. d. Hoek, Lanckhorstlaan 117, tel. 28573. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten zijn voor Zondag 14 Januari als volgt geregeld: Hoofddorp: Dr J. Bult. Nieuw Vennep: Dr. H. van Hearin- gen. Badhoevedorp: Dr. Den Ouden. ZONDAG 14 JANUARI 1951 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7..30: Ds. B. van Gelder. Avondge bed in de Consistoriekamer. Zondag 10: Geen dienst. 7: Geen diexxst. Nieuwe Kerk, 10: Ds. G. J, Waardenbux-g, H. Avondmaal. 7: Ds. W. J. van Elden. Noorderkerk. Zatex-dag 4—5: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag. 10.30: Ds. E. Pot. Oosterkerk. 10: Ds. A. J. van Rhijn. 7: Dr. J. de Graaf. Kapel Sarepta. 9.30: Dhr. A. J. van Houwelingen Rijkhóek. Kinderkerk 10.45: Ds. S H. J. Voors. Bakenesserkerk. 9.30: Dhx\ Öosterhageix. Kinderkerk. 10.30: Dienst. Jeugdkerk. Diaconesscnhuis 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Dienst. Jcugdkapel. Noord 10.30: Dhr. F. R. Aschoff Oost 10: Dienst. Centrum 10: Dhr. D. Veiling. West 10: Dhr. A. van der Hoeff. Ver. van Vrjjz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Dr. J. de Graaf. Eglise Wallonne, Be gijnhof 30. Dimanche 14 Janvier a 10 h. 15: Sex-vice et Saint Cène. présidé par le pas teur M. Jospin, d'Amsterdanx. Church of England, Sunday, Jan. 14th. 3 p. nx. at the Oud-Katholieke Kerk, Kindex-huissingcl: Evensong, Rev. C. E. Wearne. Ned. Herv. Evang. Parklaan 34 Woensdag 7.30: Ds. M. J. Lekkex-kerker, van A'danx. Stads-Evange- lisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: A. Visser, Rotterdaixx. Woensdag 8: P. Wester. Zuiderkapel, Zuidex-straat 15, 10: Dhr. H. v. d Brink, Bloemendaal. Zaterdag 4 en 8 en Zondag 4 eix 8: Bijbelstudie-Week-End voor jonge mensen, o.l.v. J. Kits. Doorn: P. D. Bardelmeyer. Noordwijk a. Zee en H. v. d. Bx-ink over.,Dé laatste dingen". Beide dagen om 6: Koffietafel. Opwekkingssamenkom sten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Zende ling G v. d. Weg, Driebergen. Vrije Evang. Gemeente, Bakenessei'gracht 65. 9.30: Ds. G. van Bruggen, van Utrecht. 5: Heilig Avondnx. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat 20. 10.30: Ds. H. J. A Haan, van Purmerend Donderdag 7.30: Ds. W. Splicthoff, Wees- en Oudeliedenhuis. Remonstr. Geref. Gemeente 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Hoekema. Jeugddien sten: Peuzelaarsteeg 10.30: Mej. B. Lüikinga. Minahassastraat 17.45: Ds. Oosterbaan. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. P. de Ruig 5: Ds. A, M. Boeijinga. Wilhelminakerk. 10: Ds. J. A. van Ax-kel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Zuid-Öosterkerk. 10: Ds. H. Veldkamp, van Middelburg. 5: Ds. P. de Ruig. Ger. Gem., Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Woens dag 7.30: Dhr Wijting, van Amersfoort.Ger. Gemeente onder het Kruis, Ged. Oude Gx-acht 47. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rot terdam. Oud-Geref. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.30: Ds. E van Dijk, van den Haag. Chr. Geref. Kerk', Raaks. 10 en 5: Ds. L. Floor -Jz.. van Oppei-does. Doxx- derdag 8: Ds. M. Holtrop, Bijbellezing Bap- tiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: 'Ds. J. W. Weenink. Gebouw „Salem", Bakenessex-- gracht 65. 11: Zondagsschool. 8: Jeugdsanxen- konxst. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14 10: Openbare Samenkomst. Spi\ P. Kla ver, Amsterdam. 7.30: E. Schuurman. Dins dag en Woeixsdag zeer bijzondere samen komsten om 8 u. Opwekkingsprediker Rev. H. C. Allcock, Canada. Ncd. Chr. Gemeen- schapsbond, Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbfeken) Bijbellezing, Parklaan 21. Donderdag 8: K. Rozendal. Gemeente des Heeren, Lange Mo lenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Pink sterevangelisatie. Ged. Oude Gracht 47. 10 en 7: Volle Evangelieprediking. Gemeente Gods, Jansstraat 85. 7.30: Parklaan 21 J. Jeeninga De Christengemeenschap, Ja'nsstr. 83 10: Zondagsdienst voor kinderen. 10.30: Mensen- wijdingsdienst. Kruisleger, Wolstr. 7. 10: Wij- dingsd. 12: Zondagssch. 8: Veidossingssanxexxk. Donderdag 8: Grote Vexdossingssaixxenkonxst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zon dagsschool. 5: Kex-kdienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhcl- minastraat 21. 10 eix 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobij- nestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nassaupleixx 8. 11: Univer sele Eredienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdings morgen. Dhr. Ir. H. Bouman, den Haag Ger. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. W. v Lingen, van Alkmaar. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdicnst. Zondag 7: Ds. Boon. Möttlingersamenkomst, Wijkgebouw Molenaerstraat 18 (Kleverpax-k). Vrijdag 19 Jan. 8: Dhr. J. Erdtsieck, v. d. Hezenbei-g (Hattum) HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed Zondag 10: Dr. M. v. d. Voet, Voorber. H.' ADVERTENTIE Nog een sneetje! Kritzingerstraat 40 - Tel. 12703 Pijnboomstraat 118 - Tel. 23015 ADVERTENTIE een verstandige vrouw koopt uitsluitend gemitiniseerde wol en wolgoedl ii Avondmaal. Immanuëlkerk. 10: Dr. H. v. d. Loos, Bev. Ambtsdragers. 7: Dezelfde. Jeugd dienst. Alg. Chr. Jeugd Gem. „Gideon", Ach terweg 2 A. Zaterdag 3.30: Jeugdbond. Ger. Kerk, Noord-Schoterkerk. 9 eix 10.30: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Leger des Heils, Ceramstraat 4. Zaterdag 8: Openbare Introductiesamenkomst kadet- teri Will. Booth Kweekschool. Zondag 10: Openb. Heiligingsdienst o.l.v. kadetteix en kweekschool-officieren. (Maj. v. Dalen en nxaj. Berendsen). 12: Kindersamenkomst (Z. S.) 3: Openluchtsamenkomst Soendaplein 4.30: Kindersamenkomst geleid door kadet- ten. 6.45: Korte openluchtsamenkomst (Soen daplein) 7.30: Grote openbare Verlossings- samenkómst met kadetten en K. S. off. HEEMSTEDE. Ncd. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10.30: Ds. Rasker, Hrl. Radio-jeugddienst; vooraf van 10 u. af zangdienst olv. Ds. Henkels. 19: Ds. Oskamp (H Avoxxdmaal). Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. v. Nieuwenhuijzen (H. Avondmaal) 19: Dezelfde. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Oskamp. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Jansen, voorg. v. d. Afdeling. Doops gezinde Kring, geb. van de Volksbond aan de Heenxst. Dreef. 10.30: Ds. Mr. J. A. Oos- tex-baan. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. H. Veldkamp, Middel burg. Koediefslaan. 10: Ds. A. Don dorp, 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp. Geref. Kerk, He renweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ncd. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost, H. Doop. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. H. J. Kater, Ned Herv. Pred. te Amsterdam. BENNEBROEK, Ncd, Herv. Kerk. 10: Ds. J. H. S. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. T. Spilker. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 11: Dr. J. H. Stelnxa. Ned. Prot, Bond, Pot gieterstraat 4. 10.30: Dr. J. F. van Royen, Rem. Amsterdam. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 3.30: Dr. J. L. Koole. Soefi-Beweging, Aca cialaan 28. 11: Dienst. Vrije Kath. Kerk, Po- pellaan 1. 10.30: Gez. IJ. Mis. Woeixsdag 19.30: Genezingsdienst en Lof. OVERVEEN. Ncd. Herv. Kerk. 10: Dr Ch. de Beus. 10.30: Ds. G. A. Barger, uit Zeist, Jeugddienst in de Aula vaix het Kennemer Lyceum, Stooplaan. 19.45: Zoixdagavondstil- te voor Prot. Overveen, voorafgegaan door een Zangdienst, aanvangende 19.15 uur in de Kerk a. d. Ramplaan. Gerei. Kerk. 10 en 5: Ds. Th. Dolleman, van Groixmgen. HALFWEG. Ncd. Hci*v. Kerk. 10: Ds A. J. Kromhout. Voorbei*. IJ. Avondmaal. 11.45: Kinderkerk. 7: Ds. C. J. Meilink, Badhoeve dorp Gei*. Kerk. 10 cn 4. Ds. D. Zwart. HOOFDDORP. Ncd. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kex-k. 10 en 3.30: Ds. M. Ros. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Mej. H. Smit, van Koog a. d. Zaan. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dorp 9.30: Ds. M. M. de Jong. 3: Ds M. C. Don. Abbenes 9.30: Ds, M. C. Don. 3: Ds M. M. de Jong. Bethel Kapel. 10: Cand. J. frik. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v d. Zee BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk Im manuëlkerk. 10: Ds. J. C. Meilink. 5: Ds. A. J. Kromhout, van Halfweg Geloof- en Lief- dekerk 10 en 7: Ds. H. Tulp. Ned, Prot. Bond, Openb. Lager School 10.30: Dhr. J. G. de Jong Hzn.. Haarlem. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: hr. A. C, Bröreiis. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds P. Riemexsma SANTPOORT. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. P. A. Tichelaar. Bev. Ambtsdragers „De Toorts" 10: Ds. B. van Gelder. HaaxJeixx „De Kapel" 5: Ds. J. Dieperssloot, Rotterdam. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. Rceser 7: Ds. J. Kroon West. Kon. Emmaschool, Raafstr. 9: Ds J. Kroon. Voorber. H. Av. 10.30: Dezelfde Vooi'ber. H. Av. cn H. Doop. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk 17. 10: Dhr. A Donker, uit Zaandijk. ZANDVOORT. Ncd. Herv. Kerk. Kex-k- pleiix. 10: Ds C. de Ru, H. Avoixdnxaal. 5: Ds. E. Saraber Jr., H. Avondmaal en dankzeg ging. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. J. Heidinga, Nea. Herv. pred. te Haar lem Geref. Kerk. Julianaweg. 10: Ds. A. de Ruiter. IJ. Avondmaal. 5: Dezelfde. H. Av. en nabetrachting. Ned. Chr. Gemeenschaps- bond, gebouw „Ons Huis", Dorpsplein. Dins dag 8: Joh. H. van Oostveen, Evangelist te Voorburg. Parochie 11. Agatha, Gr. Krocht. H.H. Missen om 7, 8.30 en 10 de Hoogmis. 7 n.m. Lof. In de week H.H. Missen om 7 en 7.45 uur. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Jongeboer. H. Av. cn nabetrachting, Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. G. van Duinen, van Was senaar. Geref. Kerk (Art. 31) 10.30 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gemeente. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gemeente 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W EexJaixd.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10