OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Negen Premiers De vijand versterkt zijn troepen voor grote aanval Veel sterfgevallen door griep in Engeland Negentienjarige jongen en veertienjarig meisje vermist Betrekkelijke rust in Korea Weer moeilijkheden tussen Washington en MacArthur? Adenauer wijst voorstel van Grotewohl af Amerikaanse vloot zal grote uitbreiding ondergaan Nieuw plan voor Korea naar Peking Burgemeester als, huwelijksmakelaar Fransen melden offensief van de Vietminh leren tevreden over houding Nederlandse pers Gevechten bij Bandoeng Eisenhower in Noorwegen en Engeland De Gasperi wil kosten van defensie vervijfvoudigen Tsjechoslowaakse bisschoppen veroordeeld Het woord is aan Wrakstukken van Seafury in Zandvoort aangespoeld Belgische gifmengers veroordeeld Moedige stewardess kwam bij vliegramp om Raadselachtig SOS HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 6je JAARGANG No 159 sje Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- ■.'dactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor n Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 122-30. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 15 JANUARI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 12 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen, Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TE LONDEN hebben de negen premiers van het Britse Gemenebest een vrede lievende verklaring het licht doen zien. De negen premiers zijn Clement Attlee (Groot- B,ittannië), Louis Saint Laurent (Canada), Robert Menzies (Australië), Sidney Hol land (Nieuw Zeeland), Pandit Nehroe (In dia). Liaquat Ali Khan (Pakistan), D. S. Senanayake (Ceylon), Sir Godfrey Huggins (Zuid-Rhodesië) en dr. Donges (Zuid- Afrika). Om precies te zijn moet ik ver melden dat dr. Donges de premier van Zuid-Afrika, dr. Malan, vervangt. Het stuk is waarlijk vredelievend van inhoud. De negen mannen tonen zich be reid tot een openhartige uitwisseling van gedachten met Stalin of Mao-tse-toeng. Iedere uitvoerbare regeling van zulk over leg zouden zij verwelkomen. Zij zeggen: wij moeten doen wat wij kunnen om die genen te begrijpen, die met ons van mening blijken te verschillen. Zij erkennen dat het voor het behoud van de vrede noodzakelijk is die minder-ontwikkelde volken bij te staan, die hulp nodig hebben. Ook zeggen de negen (zich opnieuw tot zichzelf rich tend): Wij moeten te allen tijde bereid zijn geschillen te bespreken zonder de dwaze veronderstelling, dat iedere poging om de vrede te verzekeren een vorm van „appea sement" (bevrediging) van de tegenpartij alleen is. Er staat nog veel meer in dit stuk. Er wordt bijvoorbeeld in verklaard dat vredes verdragen met Duitsland en Japan spoedig tot stand moeten komen. Aan het slot wordt gezegd dat men van ganser harte al deze vredelievende verklaringen aflegt, maar genoodzaakt zal zijn de defensie van zijn landen met alle spoed te blijven ver sterken zolang vrees voor een aanval be staat. Het is in zeker opzicht een bijzonder stuk. Er worden geen bepaalde voorstellen gedaan, maar die zou men van het Gemene best-alleen ook moeilijk kunnen verwach ten. Engelse bladen noemen de negen premiers wel „de Grote Negen", maar dat zijn zij in deze wereld zeker niet: dat is alleen maar een betiteling, die indruk maakt op de bevolking van de negen landen. Bijzonderheden in het document zijn wel de verklaring „wij moeten doen wat wij kun nen om de anderen te begrijpen" en de scherpe critiek op het soort opvatting, dat iedere concessie veroordeelt als een ver zwakking van de eigen stelling. Uit derge lijke verklaringen spreekt een streven naar ruimer inzicht bij internationale onderhan delingen. Men is niet gewend aan zulke uitingen in officiële, communiqués. Als regel kenmerken zij zich door een stroef heid en kilte, die de indruk maken dat de opstellers gevreesd hebben zich aan koud water te bi*anden. Moeten wij nu grote verwachtingen van zo'n verklaring hebben? Zij zal als uiting van goede wil ongetwijfeld zekere indruk in de wereld maken. Misschien zal zij een aantal politici op verantwoordelijke posten in andere landen tot nadenken en tot een mate van zelfcritiek brengen. Wellicht zul len zij in sommige bewoordingen van het document de invloed van een man als Pandit Nehroe, de premier van India, menen te herkennen. Wie die termen heeft voorgesteld doet er evenwel weinig toe omdat alle negen ze hebben aanvaard. Het stlxk kan er dus toe bijdragen, een betere sfeer te scheppen. Dit zou in eerste instan tie het geval zijn als het met volledige in stemming en begrip in Amerika zou wor- dën ontvangen. Maar als dit eenmaal zou zijn geschied wordt de uitwerking in Mos kou en Peking een tweede vraag. De Daily Herald, het blad van de Britse regeringspartij, duidt het maar alvast aan ais „een historisch document". Dat is een overdreven benaming. Er zijn internatio nale conferenties en communiqués en rede voeringen van ministers en diplomaten gêweest, die men met royale vrijgevigheid allemaal als „historisch" aanduidde en waarvan na enkele jaren al duidelijk was. dat de geschiedschrijver er zich niet of nauwelijks om zou bekommeren, omdat zij in de loop der gebeurtenissen allang tot onbeduidende incidenten waren geworden. De historische betekenis van verklaringen in het Heden te schatten is een hachelijke zaak. Men staat er te dicht bij om dat te kunnen doen. Dat is bekend genoeg, maar hét gebruik van dergelijke overdreven ter men is een kwade gewoonte geworden; het vloeit kennelijk voort uit de overschatting van het begrip „propaganda", die zovelen bezielt. Helaas behoren daartoe mensen op verantwoordelijke posten. Het communiqué van de negen premiers zal op zichzelf zeker een goede indruk op de volken maken. R. P. LONDEN (United Press) Volgens een mededeling van het Engelse ministerie van Gezondheid zijn sedert de herfst van het vorig jaar ruim duizend personen aan influenza overleden en heeft de epidemie haar hoogtepunt nog niet bereikt. In de week, eindigende op 6 Januari, bedroeg het aantal dodelijke gevallen 548. De statistieken wijzen uit dat half Oc tober het aantal sterfgevallen onder de influenza-patiënten begon te rijzen. In de week voor Kerstmis kreeg de ziekte een epidemisch karakter. Het aantal sterfge vallen steeg daarna van 54 tot 102 per week en tenslotte tot 548. De groepscommandant van de rijkspoli tie te Papendrecht heeft de opsporing ver zocht van de negentienjarige Frederik Wil lem Bossou, wonende Dijkstraat 13 te Pa pendrecht. Hij heeft Vrijdagavond om streeks kwart over zeven na een woorden wisseling met zijn vader de ouderlijke wo ning verlaten en is niet teruggekeerd. Hij heeft gezegd zich door verdrinking van het leven te willen beroven. De commissaris van de Kinderpolitie te Rotterdam verzoekt opsporing van de veer tienjarige Marianne Baerends. Zij is op 9 Januari na een berisping van huis ge gaan en niet teruggekeerd. Zij heeft een zwartgelakte damesfiets met dubbele remmen en nikkelen velgen meegenomen. KOREA (Reuter). Zondag werden ruim driehonderdduizend man Noordelijke troe pen samengetrokken in de Westelijke en centrale sectoren van het Koreaanse front, als voorbereiding voor een aanval in twee richtingen op de ongeveer 240 kilometer lange geallieerde verdedigingslinie. De 38e en 50e Chinese communistische legers staan opgesteld, rondom de steden Soewon en Osan, ongeveer 50 kilometer ten Zuiden van Seoel en dwars op de enige goede weg, die langs de Westkust in Zuidelijke rich ting loopt. Ten Noorden van Seoel bevin den zich eenheden van de 39e, 40e, 42e en 66e Chinese legers, die zich thans in Zui delijke richting bewegen. Ook in de centrale frontsector, ten Noor den en ten Oosten van Wondjoe, blijven de communisten hun troepen versterken. De hier opgestelde Amerikaanse, Nederlandse en Zuid-Koreaanse troepen hebben drie dagen achtereen de ene vijandelijke aan val na de andere moeten afslaan. Zij hou den drie kilometer ten Zuiden van de stad hardnekkig stand. De communisten hebben duizenden van hun manschappen de dood ingezonden bij de pogingen om door de passen van het Sobaek-gebergte heen te komen. Zondagavond werd plotseling een ver mindering van druk merkbaar aan het Wondjoefront. Patrouilles constateerden Maandag dat zich nog slechts kleine groe pen in de vijandelijke linie bevonden. De verbonden troepen ten Oosten van Wondjoe hebben inmiddels het belangrijke knooppunt Jongwol, dat twee dagen ge leden door een Noordelijk regiment werd bezet, heroverd. Een patrouille van de verbonden strijd krachten is doorgedrongen in Osan zonder tegenstanders te ontmoeten De stad is bijna een week geleden ontruimd. In de nacht van Zondag op Maandag werd geen enkel contact met de tegenstanders gemaakt. De Noord-Koreanen hebben Zondag vier Amerikaanse gevangenen in de sector van de tweede divisie vrijgelaten. Dit is voor de tweede maal deze week dat de Noord- Koreanen Amerikaanse gevangenen vrij laten. De laatsten verklaarden goed behan deld te zijn, maar men had hun de warme kleren en schoenen ontnomen. Nieuw vliegveld Het hoofdkwartier van generaal MacAr- thur heeft Zondag medegedeeld dat Ame rikaanse ingenieurs bezig zijn in de rijst velden „ergens in Zuid-Korea" een groot Het Amerikaanse blad Newsweek schrijft, dat de verhouding tussen Washington en generaal MacArthurs hoofdkwartier in Tokio binnenkort mogelijk weer op de proef zal worden gesteld. Enige hoge functionarissen van de Amerikaanse leger leiding verwachten namelijk, dat Mac Arthur binnenkort een communiqué zal publiceren, waarin hij de nederlaag in Korea zal wijten aan hem door Washington opgelegde beperkingen. vliegveld aan te leggen. Het vliegveld zal in eerste instantie worden gebruikt door jagers van de eerste vliegtuiggroep der Amerikaanse marine. Het zal echter ook geschikt worden gemaakt voor gebruik door alle soorten geallieerde vliegtuigen, die boven Korea opereren. „De UNO-troepen zijn van plan in Korea te blijven en te vechten", heeft de stafchef van het Amerikaanse leger, generaal J. Lawton Collins verklaard. De generaal zei te hopen, dat hij binnen twee of drie maan den in staat zal zijn goedgeoefende vervan gingstroepen naar Korea te zenden. „Wij vertrouwen ten volle, dat de ver bonden legers de aanval der communisten kunnen weerstaan," zo voegde generaal Collins er aan toe. BONN, 15 Januari (Reuter) Kanse lier Adenauer heeft op een persconferentie naar aanleiding van Grotewohls voorstel tot het houden van besprekingen tussen Oost-Duitsland en West-Duitsland over de eenheid van Duitsland medegedeeld, dat zijn regering slechts onderhandelingen zal beginnen „met hen, die onvoorwaar delijk bereid zijn een regiem te erkennen en te garanderen, dat gebaseerd is op wet telijkheid, en een regeringsvorm, die de vrijheid en de bescherming der mense lijke rechten en de handhaving van de vrede eerbiedigt." „Mijn regering," zo zeide hij, „zal niets ongedaan laten om de eenheid van Duits land tot stand te brengen." Adenauer gaf hiermee antwoord op Grotewohls brief van 30 November in de vorm van een verklaring voor de pers. PRINS BERNHARD EN PRINSES BEATRIX HEBBEN GRIEP Prins Bernhard en Prinses Beatrix moe ten wegens een aanval van griep het bed houden. Koreaanse oorlogsweesjes, die asyl gevon den hadden in het iveeshuis van Ameri kaanse missionarissen, op weg naar een kerkdienst te Inchon, een der laatste dagen voor de evacuatie van deze stad. Met het oog op mogelijke overvallen van commu nistische infiltranten werden weeshuis en kerkgebouw door Amerikaanse soldaten bewaakt. WASHINGTON, 13 Januari. (Reuter). Komende week zal bij het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden een reeds door de commissie voor de gewapende machten eenstemmig goedgekeurd en door Truman gesteund programma worden ingediend voor uitbreiding van de vloot, waarvan de kosten twee milliard dollar zullen bedra gen. Volgens het programma zal dan ter stond begonnen worden met de bouw van een vliegdekschip van 57.000 ton en 173 andere schepen, waaronder zeven onder zeeboten-die langdurig onder water kun nen blijven. 52 mijnenvegers, 66 landings schepen, twee schepen voor het afvuren van raketten, twaalf tankboten, een ijs- breker en verder schepen van diverse typen. De bouw van het vliegdekschip zal ruim drie jaar in beslag nemen, doch alle andere schepen hoopt men binnen twee jaar ge reed te zullen hebben. De dooi en de zware regenval hebben in verschillende streken van Friesland een ernstige watersnood veroorzaakt. Een boerderij in de omgeving van Heerenveen, welke door het water geheel geïsoleerd is. LAKE SUCCESS, 14 Jan. (United Press) Het jongste voorstel der UNO inzake een wapenstilstand op Korea en vreed zame schikking van andere kwesties van het Verre Oosten is op weg naar Peking. De politieke commissie der UNO keurde Zaterdagavond het vijf punten omvattende program goed en verleende machtiging om het onmiddellijk naar de Chinese commu nistische regering te sturen. Met 50 tegen 7 stemmen en 1 onthouding keurde de commissie het plan goed, dat beoogt: Een onmiddellijk staken van het vuren op Korea. Geleidelijk terugtrekken van alle niet- Koreaanse troepen. Vestiging van een verenigd en onafhan kelijk Korea. Schikkingen voor behoud van vrede en veiligheid, hangende de vestiging van een verenigd onafhankelijk Korea. Een conferentie der grote mogendheden, met inbegrip van communistisch China, om de kwestie Formosa en lidmaatschap der Peking-regering in de UNO op te nemen. Het Russische blok, San Salvador en nationalistisch China stemden tegen, de Philippijnse gedelegeerde onthield zich. Het verluidt dat David Owen, waarne mend secretaris-generaal, het plan tele grafisch naar Peking heeft gezonden, zo dat rr^en mag aannemen dat het daar Zon dag is gearriveerd. De Rus Malik zeide tegen het vredesplan te zijn omdat de commissie tot haar besluit, was gekomen zonder dat de vertegenwoor digers van Noord-Korea en communistisch China daarin zeggenschap hadden gehad.' Om deze reden had Peking ook het' eerste plan verworpen, aldus Malik. De Amerikaanse republikeinse senator Robert Taft heeft Zaterdag te Washington verklaard, dat het voorstel der UNO voor een staking van het vuren in Korea een „zeer betreurenswaardige maatregel" is. „Ik ben van mening", aldus verklaarde Taft tegenover journalisten, „dat men de communisten op geen enkel punt mag toe geven. Het ware mij veel liever, indien wij ons geheel uit Korea terugtrokken". Verscheidene andere Congresleden wa ven eveneens voorstander van terugtrek king der Amerikaanse troepen uit Korea. Het republikeinse Congx*eslid Gross eiste in een brief aan president Truman, Korea op te geven, daar de oorlog op Korea zijns inziens niet gewonnen kan worden. Toen men onlangs in het dorp Bonfeld bij Heilbronn in Zuid-West-Duitsland wil de overgaan tot verdeling en toewijzing van een landgoed van vijftig hectare, kwam men tot de ontdekking dat de dertig hiervoor in aanmerking komende boeren niet voldeden aan de voorwaarde, dat zij gehuwd moesten zijn, en dat nog wel bij het bestaande tekort aan mannen in West- Duitsland. De schuld hiervan bleek niet te liggen bij de boerenvrijgezellen doch bij de boerendochters, die de voorkeur gaven aan een steedse burger man. De burgemeester van het dorp greep in. Hij gaf in de pers bekendheid aan de situatie in zijn dorp en al spoedig begonnen 'brieven van trouw lustige schonen uit de omringende plaatsen binnen te stromen. De burgemeester sor teerde de brieven zorgvuldig naar de hem bekende smaak van zijn eenzame onder zaten en hun moeders en tenslotte ontvin gen alle ongehuwde boeren het adres van een mogelijk geschikte bruid. Tegen Kerst mis begonnen de eerste huwelijkscandi- daten in Bonfeld aan te komen en thans, aldus het bericht, slaat de burgemeester huwelijksmakelaar van zijn bureau uit met grote belangstelling de paartjes gade, die door de dorpsstraat komen gewandeld, ho pend dat cupido hem in zijn onderneming zal steunen. Naar men van Franse militaire zijde meldt is de Vietminh een „groot offensief" begonnen tegen Franse stellingen 50 km ten Noord-Westen van Hanoi, de hoofdsad van Tonkin. Dit heeft generaal De Lattre de Tassigny, de Franse opperbevelhebber in Indochina Zondag bekend gemaakt, ^e Vietminh maakt gebruik van 75 mm kanonnen en zware mortieren. Franse troepen hebben Zondag een ge regelde eenheid van het leger van de Viet minh bij operaties in de Tonkin-delta op 80 km ten Noord-Oosten van Hanoi vol komen verslagen, zo is uit Saigon gemeld. Protestvergadering uitgesteld De Ierse nationalisten zeggen dat zij met genoegen hebben opgemerkt dat de Neder landse pers op redelijke en vriendschappe lijke wijze heeft geschreven over het Ierse protest tegen het voorgestelde bezoek van Nederlandse vliegers aan Noord-Ierland. Een woordvoerder zei dat het recente commentaar in de Nederlandse bladen de aanleiding is, dat de openbare protest- bijeenkomst die te Dublin oorspronkelijk voor Zaterdagavond was vastgelegd, werd uitgesteld. „Wij willen deze vriendschappelijke en verstandige houding, door de Nederlandse pers aangenomen, gelegenheid geven naar regeringskringen over te slaan, alvorens te trachten iets te beginnen dat zou kunnen leiden tot verbittering tussen onze vol keren", aldus de woordvoerder. Hij legde er echter de nadruk op dat de Ierse protesten niet zouden verstommen voordat de Nederlandse regering afziet van haar plannen om de vliegers naar Noord- Ierland te zenden. Nu de protestbijeenkomst is uitgesteld, geloven waarnemers dat de havenarbeiders van Dublin er voor het ogenblik niet toe zullen overgaan om Nederlandse goederen te boycotten. Intussen hebben Ierse gedelegeerden in de Raad van Europa aan Nederlanders in dit lichaam telegrafisch verzocht om de Ierse stemming tegen het voorgestelde be zoek onder de aandacht van hun regering te brengen. Een woordvoerder van de Ierse Bond tegen de verdeling van Ierland zegt, dat de protestbijeenkomst Woensdag belegd zal worden, indien de invloed van het com mentaar der Nederlandse kranten op de publieke mening in Nederland tegen die tijd nog niet duidelijk is geworden. Genoemde bond heeft tegen Dinsdag een vergadering belegd van vertegenwoordi gers van vakbonden, fruitimporteurs en -handelaars, handelaars in electrische ap paratuur en andere nationale lichamen, om de px*otestactie te coördineren. Men legt er evenwel de nadruk op dat de bond hoopt dat de Nederlandse regering bekend zal maken dat zij het plan loslaat, voordat ook maar een enkele stap is ge nomen die de handel tussen de twee lan den zou schaden. (U. P.) DJAKARTA (AFP) - Het Franse pers bureau AFP ontleent aan een Antara- berieht dat er sedert enige dagen heftige gevechten plaats hebben in de omgeving van Tjitjalangka, ten Noorderx v. Bandoeng tussen eenheden van de APRI en groepen terroristen, wier aantal ongeveer 300 zou bedragen en die goed gewapend zijn. Uit militaire bron werd medegedeeld, dat ver schillende APRI-militairen zijn gesneu veld. Cijfers werden evenwel niet ver strekt. Koning Haakon van Noorwegen en Kroonprins Olav hebben gexxeraal Eisen hower Zatex-dag in audiëntie ontvangen. Daarna voerde de generaal besprekingen op het Noorse ministerie van Defensie. Volgens het Oslose blad „Morgenbladet", dat zich op „de hoogste militaire kringen" beroept, ovex*wegen de Noorse autoriteiten de gehele gewapende macht van Noorwe gen aan Eisenhower ter beschikking te stellen. In Londen Generaal Eisenhower is Zaterdagavond te Londen aangekomen voor besprekingen met ministers en de chefs der strijd krachten. Dertig leden van de Londense vredes- raad, welke de steun der communisten heeft, hebben op de Amerikaanse ambas sade een brief overhandigd, waarin gene raal Eisenhower gevraagd wordt „weg te blijven van onze kusten". „Laat ons in vrede leven exi over onze eigen toekomst beslissen", aldus de brief. De delegatie was vergezeld van een op tocht, waarin borden met leuzen werden gedragen. In het centrum van Londen wa ren pamfletten vex*spreid. United Press meldt uit Madrid: Generaal Dwight D. Eisenhower zal hier tijdens een kort oponthoud tijdens zijn reis van Rome naar Lissabon confereren met generaal Franco. Volgens deze zegslieden zou Franco Vrij dag in een kabinetszitting hebben mede gedeeld dat hij Eisenhower zal ontvangen in zijn residentie. De zegslieden konden echter niet mededelen op welke dag Franco Eisenhower zal ontmoeten. ROME (Reuter). De Italiaanse minis ter-president, Alcide de Gasperi, heeft het parlement verzocht om onxniddellijke toe wijziging van tweehonderd milliard lire 1.150.000.000) voor het versterken van het Italiaanse leger tot twaalf divisies. De regex*ing verlangt verder, aldus verklaarde hij in de Senaat, uitgebreide volmachten ten aanzien van de economie van het land met het oog op de inspannixig voor de bewapening. Van communistische zijde werd heftig geprotesteerd. Men riep: „Weg met Eisenhower!", waarop D'e Gasperi voor de microfoon antwoordde: „Generaal Eisen hower zal hier welkom zijn." De Gasperi sloot een vierdaags senaat debat over de buitenlandse politiek. Hij wees voorstellen van niet-eommunistische zijde, dat Italië zou pogen te fungeren als brug tussen Oost en West onder behoud van eigen neutraliteit, van de hand. Wel hadden de Italiaanse diplomaten instructie gekregen om alle steun te geven aan uit voerbare pogingen om Oost en West tot onderhandelingen te brengen De gevraagde sonx van tweehonderd mil liard moet dienen ter aanvulling van de vijftig milliard, die reeds aan het parlement zijn verzocht. De Senaat aanvaax*dde met 161 tegen 92 stemmen, bij vier onthoudingen, een motie waarbij de trouw van Italië aan het Atlan tisch pact bevestigd wordt en alle Italianen worden opgeroepen zich te verenigen in een front van nationale solidax*iteit. De socia listen en communisten stemden tegen. Een kleine groep- partijgangers van Romita onafhankelijk socialist, onthield zich van stemming. BRATISLAVA, 15 Jan. (Reuter). Het staatsgex*echtshof vaix Tsjechoslowakije heeft bisschop Michal Buzalka van Trnava en bisschop Pavel Goj die, primaat van de Grieks-katholieke kerk in Tsjechoslowakije tot levenslange gevangenisstraf en bisschop Jan Vojtassak van Spis tot 24 jaar gevan genisstraf veroordeeld. De drie bisschoppen hebben bekend, dat zij de volksdemocratische regering hebben tegengewex*kt en zich aan verraad en spionnage hebben schuldig gemaakt. Zij waren voor de oorlog de Slowaakse separa tistische partij van hax*te toegedaan en hadden tijdens de oorlog actief samenge werkt met de nationaal-socialistische Slo waakse staat. Alle dx*ie gaven toe het com munisme en de Sovjet-Uxxie te haten. Dit alles volgens de officiële berichten. Ebner-Esehenbach: Wij zijn spoedig bereid onszelf te laken onder voorwaarde dat nie mand daarmede instemt. Lichaam van piloot bij Noordwijk aan Zee gevonden Zondag zijn zowel op het Noorder- als het Zuiderstrand te Zandvoort brokstuk ken van een vliegtuig aangetroffen, onder meer delen vari de staart, een benzinetank en stukken van de romp. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het overblijfselen waren van de Vrijdag ter hoogte van Noordwijk in zee gestorte „Sea fury" van de Marine-luchtvaartdienst, af komstig van de Marine-basis Valkenburg, waarbij de luitenant ter zee 2de klasst F. Langefibach, die het toestel bestuux*de, verongelukte. Het stoffelijk overschot van de piloot is Zaterdagmiddag nabij Noord wijk aan Zee gevonden. In Bergen (België) is een 33-jarige gif mengster, mevrouw M. Pétiau, tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld wegens pogingen tot vergiftiging van haar echt genoot met arsenicum. Haar medeplichtige, de 23-jarige Airnand Matton, kreeg 20 jaar omdat hij op soortgelijke wijze had ge tracht zich van zijn vrouw te ontdoen. Beide veroordeelden smeerden arsenicum op het brood van hun slachtoffers. Me vrouw Pétiau bracht, toen haar man al door haar toedoen in het ziekenhuis was tex*echtgekomen, nog met ax*senicum be sprenkelde perziken mee. De verdediger van Matton noemde het optreden van mevrouw Pétiau beestachtig en zei dat zijn cliënt door haar was gehyp- notiseerd. (United Press.) Zeven pei*sonen vonden gisteren de dood toen een DC-4 van de National Airlines met 25 passagiers en drie leden van de bemanning aan boox*d op het vliegveld van Philadelphia verongelukte en in brand vloog. Aan boord bevonden zich drie kin deren. Dertien passagiers liepen verwondingen op. Een arbeider van het vliegveld kwam om het leven bij de bestrijding van de brand. De lijken van de slachtoffers konden pas twee uur later uit het wrak gehaald wor den, nadat het was afgekoeld. Een van de passagiers vertelde hoe held haftig de stewardess Mary Francis Housley zich had gedragen. Hij zei: „Ik zat bij de deur. Ik zag dat we steeds lager kwamen en toen ploseling tegen een heg op botsten. Uit de linker motor sloegen op het zelfde ogenblik de vlammen. Ik hoorde iemand roepen „pak mijn kind", maar voordat ik het kind te pakken kon krijgen, werd ik naar buiten geduwd. De stewax*dess stond kalm in het toestel en zei voortdurend „ieder zijn beurt afwachten". Zij hielp enkele passagiers naar buiten, ging öaax*na zelf terug naar binnen om de anderen te helpen. Zij kon tenslotte het toestel niet meer vex-laten, 15 seconden na de botsing tegen de heg stond het toestel geheel in brand. Het stoffelijk overschot van de stewardess werd later in de uitgebx*axxde cabine ge vonden. Het verkoolde lijkje van een kind van een der passagiers vond men nog ixx haar armen. Het Nederlandse s.s. Volendam, dat op weg is naar Nederland, ontving gisteren een noodsein van het Noox*se schip Ringas, dat zich op 300 km ten Zuid-Westen van het eiland Ouessant voor de Franse kust bevond. Het schip meldde een lek, waar door het water de ruimen binnenstroomde. Het zou zich in zinkende toestand bevinden en de bemanning zou het schip moeten ver laten. Toen de Volendam op de aangegeven plaats arriveerde, was van de Ringas echter niets te bespeux*en. Later werd meegedeeld door de reders dat het schip in veiligheid is, dat het opstoomt naar Bx*est en dat alles wel aan boord is. Na het passeren van een kleine storing, die hedenmorgen bij het Engelse Kanaal lag, wordt tijdelijk koudere, boven Schotland aanwezige lucht aangevoerd waarin regen, hagel en natte sneeuwbuien voorkomen. De komende nacht passeert een rug van hogere druk en kan tijdens opklaringen weer lichte nachtvorst optreden. Op de Oceaan nadert vervolgens een nieuwe storing, welke waarschijnlijk morgen invloed op onze omgeving zal uitoefenen. Het ziet er naar uit dat deze toestand, waarbij de storingen langs of vlak over ons land zullen trekken, enkele dagen zal blijven aanhouden. /^TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND- SNÉLHEID VAN VIJF.METER P£O SECONDE TIJDELIJKE OPKLARINGEN j Verwachting, meegedeeld door het j K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk wisselend bewolkt S met plaatselijk enkele buien. Nu en dan opklaringen en hier en daar nachtvorst. Morgen overdag gelei- delijk toenemende bewolking met later kans op enige neerslag. In j het binnenland in de nacht tijdelijk j zwakke wind, overigens krachtige tot matige wind, aanvankelijk i Noord-Westelijk, later krimpend naar Zuidwest tot Zuid. 16 Januari Zon op 8.42 uur. onder 16.58 uur. j Maan op 11.47 uur onder 2.48 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 15 Januari j Hoog water: 9.07 en 21.35 uur. j Laag water: 7.36 en 17.02 uur. Dinsdag 16 Januari j Hoog water: 10.03 en 22.35 uur. j Laag water: 6.26 en 18.58 uur. IMMailllMailllllIÜIDBIIIIIIIIMIIIIIIIIIlliiiHi/;

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1