In deze r PANDA EN DE MEESTER^BEDIENDE Haarlemmers door Oostendenaren allerhartelijkst welkom geheten Gezond lekker! De radio geeft Dinsdag Zondag begon in de Concertzaal het concours der Nederlandse Unie van Muziekverenigingen De mening van prof. dr. 5. T. Bok over de herziening van het Hoger Onderwijs Wereldnieuws J MAANDAG 15 JANUARI 1951 Opvoering van „Achter wallen en poorten" met gouden penning beloond Hellebaarden werden over grens gepraat bewijzen AKKERTJES onschatbare diensten Ze verdrijven koorts en pijn en werken zweetbevorderênd. Prof. Biezeno vraagt ontslag als rector-magnificus der T.H. Vastlegging van te veel details staat voortdurend nodige vernieuwing in de weg Brits herbewapeningsplan Agemda voor Haarlem BENELUX: GEEN ABSTRACTE GEDACHTE (Van een verslaggever) ,.We hebben in dit weekeinde de eerste steen gelegd voor een geregeld contact tussen de steden Oostende en Haarlem en ik geloof wel te mogen zeggen, dat het een kei van een steen is". Deze woorden werden Zondagmorgen door Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, gebruikt in de overvloedig met de Belgische en Nederlandse kleuren versierde ontvangzaal van het stadhuis van Oostende en vormden de climax in een reeks van zeer gelukkige speeches. Want zo voelde ook iedereen het aan: hier was nu eens sprake van die verbondenheid tussen twee volken, die spontaan ge groeid meer betekent voor de internationale samenwerking dan ook nog zoveel di plomaten, regeringen of parlementen in unies, pakten of traktaten zouden kunnen bewerken. Ook dat was een woord van Haarlems eerste magistraat. Hij sprak het voor de aanvang van de opvoering van Jan van Dams historisch spel „Achter wallen en poorten", dat Zaterdagavond als inzet van de toneeluitwisseling tussen Haarlem en Oostende in de Koninklijke Schouwburg van deze Belgische badplaats door tien leden van vier toneelverenigingen uit de Spaarnestad, onder regie van Wim Paauw, werd opgevoerd. Juist op de dag, dat voor vijf jaar het Belgisch-Nederlands cultureel verdrag werd getekend. Nu is het wel het wonderlijke van dat zeer geslaagde eerste contact, dat op het eerste gezicht er vrijwel niets is dat het bijna 50.000 inwoners tellende Oostende, dat in grootsteedse allures zich uitende in pompeuze, zij het niet zeer schone ge bouwen, bronzen vorsten op bronzen paar den op schier alle pleinen en een weids stratenplan Haarlem verre overtreft, een natuurlijke verbinding verschaft met Noordhollands hoofdstad. Met Zandvoort heeft het tenslotte nog èn de Noordzee èn een désastreuze ver woesting tijdens de oorlog gemeen, met IJmuiden diezelfde situatie èn bovendien nog het bezit van een belangrijke vissers vloot. Echter heeft Oostende zich veel vlugger van de opgelopen slagen hersteld dan Zandvoort. De schepen van Openbare Werken, de heer Roger F. de Kinder, die Zaterdagavond het stadsbestuur vertegen woordigde, vertelde ons, dat de hótelacco- modatie alweer op het oude peil is men weet daar gewoon niet wat een „bouw volume" is en dat men in het seizoen gemiddeld een 150.000 badgasten dagelijks ontvangt, voor wie in 1952 het reusachtige nieuwe casino, waarbij een concertzaal voor 2500 personen, gereed komt. Hetzelfde ttgeestelijk klimaat De verwantschap met Haarlem moet men vooral in het culturele vlak zoeken. Even als in de Spaarnestad is er daar een ac tieve belangstelling voor de geestelijke ontwikkeling van de mens. Deze werk zaamheid concentreert zich in het bijzon der in het negenhonderd leden tellende Koninklijk Van Neste Genootschap. Zondagmorgen hadden wij het voorrecht kennis te maken met een van de mannen die in 1905 deze „maatschappij" opricht- ADVERTENT1E ROOSENDAAL HOLLAND - LURNHOUT BEICIÈ HILVERSUM I, 402 HL 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.35 Populair concert. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Alt en piano. 11.30 Voor zieken, 12.00 Orgel en accordeon. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Financieel weekoverzicht. 13.30 Amuse mentsmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.45 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Platen. 16.10 Kinderkoor. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U. 19.00 Fan fare-orkest. 19.25 Paris vous parle. 19.30 Platen. 19.45 Gesprek over huisartsen en ziekenfondsverzekeringen. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-schaakwedstrijd Nederland— Noorwegen. 20.06 Actualiteiten. 20.15 Geva rieerd programma. 21.15 Nog meer. 21.20 De Antwoordman. 21.35 Platen. 22.00 Causerie. 22.15 Cello en piano. 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Slui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10,10 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12,03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualitei ten. 13.25 Lunchconcert. 14.00 Gevarieerd programma. 14.53 Platen. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor zieken. 16.30 Sluiting. 18.00 Platen. 13.15 Amusementsorkest. 18.48 Sport; Dit is leven; Voor de jeugd 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Metropole-orkest. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio schaakwedstrijd NederlandNoorwegen. 20.06 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Omroeporkest. 21.20 De geestelijke nood in Duitsland. 21.40 Viool en piano. 22.05 Phil- harmonisch orkest. 22.40 Platen. 22.45 Avond gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.15 Accordeon. 12.30 Weerberichten. 12.32 Platen. 12.40 Accordeon. 13.00 Nieuws. 13.15 Koor. 13.30 Platen. 14.00 en 15.00 School radio. 15.30 Viool. 16.00 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 UN.O. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Opera. 19.50 Voor dracht. 20.00 Hoorspel. 21.05 Platen. 21.15 Omroeporkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. De tollinie tussen Nederland en België heeft nog wel een paar stroeve kantjes. Niet alleen dat alle historische costuums voor „Achter wallen en poorten" door de Haarlemse douane nauwkeurig van loodjes werden voorzien, maar aan de grens bleek de burgemeester al zijn overredingskracht nodig te hebben om de verschillen tussen de documenten en de in te voeren voorwerpen waar onder enige indrukwekkende hellebaar den weg te praten. De Belgische kommiezen bleken geluk kig de Benelux meer naar de geest dan naar de letter te interpreteren, zodat eens te meer bewezen werd dat de samenwerking het best gediend wordt door het persoonlijke contact van Noord en Zuid. ADVERTENTIE ten, de heer Leopold Liedts. Deze vertelde ons en naar wij voelden met dezelfde geestdrift van weleer van het ontstaan van het Van Neste Genootschap uit de Vlaamse beweging, waarbij men zich richtte naar „de zedelijke en stoffelijke opbeuring van de kleine burgerij en van de werkende stand, behartiging van het officieel onderwijs, verdere zedelijke op leiding van de oudleerling, gepaard met lichamelijke ontwikkeling". Dat was toen en nu een „liberaal" pro gramma, waarbij men die aanduiding niet moet zien als een politieke onderscheiding, wel als de bepaling van een geestelijk klimaat. Men stond op de bres voor het Neder lands en nog steeds dienen de uitvoeringen van de toneelafdeling ertoe de Oostende- naren de juiste uitspraak van het Neder lands te laten horen en daarom ook was het dat de Haarlemmers Zaterdagavond het tempo iets langzamer namen om des te beter hun gastvrouwen en -heren into natie, dictie en uitspraak van hun tekst te kunnen laten horen. Dit werd door het publiek de onge veer achthonderd plaatsen tellende, zeer comfortabele moderne schouwburg was uitverkocht kennelijk zeer op prijs ge steld. De opvoering werd vooral een groot succes door de voortreffelijke verzorging die haar ten deel viel en waarin zowel de uit Haarlem overgekomen toneel meester H. C. Voskuilen als zijn Vlaamse collega Seurink een groot aandeel hadden. De Oostendenaren genoten, getuige hun spontaan en geestdriftig applaus, het meest van het tweede bedrijf. De voorstelling werd met de volksliede ren der beide naties besloten. Verbroedering Na afloop vond in de lokaliteiten van het Genootschap een receptie en een verbroe deringsfeest tussen Noord en Zuid plaats. Van de receptie memoreren wij een geestig toespraakje van wethouder D. J. A. Geluk ter huldiging van de tweede voorzitster van de ontvangende instelling, mevrouw Raekelboom, zonder wier initia tief en organisatievermogen de uitwisseling zeker niet zo'n uitnemend verloop zou hebben gekregen. De verbroedering nam de vormen van een opwindend dansconcours aan, dat vooral aan het uithoudingsvermogen der gasten hoge eisen stelde. Jan, Piet en Klaas gaven evenwel Lucienne, Simone en Astrid goed partij, zodat men pas in de vroege morgenuren zeer voldaan en volle dig verbroederd (c.q. verzusterd) zijn wigwam vond. Geen kater wel verrassing En op die fuif volgde nu eens geen ka ter. Toen men elkaar de volgende morgen op het raadhuis weer trof, was het alles Benelux wat de klok sloeg. Al verhinderde dat de heer M. Caenen, de algemeen voorzitter van het Koninklijk Van Neste Genootschap niet in openhar tige bewoordingen te doelen op de weder zijdse verwijten over „partners die probe ren het grootste deel van het laken naar zich toe te halen". Gelukkig was daar de dienstdoend bur gemeester, de heer Vande Driessche, die er aan herinnerde dat in diezelfde zaal de vertegenwoordigers van de drie landên het vorig jaar tot overeenstemming waren ge komen over meer faciliteiten aan de toe risten. Hij zorgde tenslotte voor de laatste en grootste verrassing van de trip: de aanbie ding namens het stadsbestuur van de gou den legpenning der gemeente aan het Haarlemse amateurtoneel. Deze penning zal een piaats krijgen in de Stadsschouwburg, opdat het Haarlemse publiek altijd aan de verbondenheid van de stad aan het Spaarne met de grootste Belgische badplaats herinnerd zal worden. Deze penning werd ter hand gesteld aan mr. J. C. Hoog, die door de heer Vande Driessche een „impresario" van formaat" werd genoemd, hetgeen iedereen die iets van de voorberedingen tot dit contact af weet, van ganser harte zal beamen. Prof. dr. ir. C. B. Biezeno, rector-magni ficus van de Technische Hogeschool te Delft, heeft wegens principiële redenen zijn ontslag aan de Koningin aangeboden. Over de aard van deze principiële redenen wilde de hoogleeraar zich niet uitlaten. Het zaalconcours van de Algemene Ne derlandse Unie van Muziekverenigingen werd Zondagmorgen in een bijeenkomst van de jury, directeuren en bestuursleden en vertegenwoordigeres van officiële in stanties geopend. De voorzitter van het gewest Noordholland van de Unie, de heer V. J. Scheffer, sprak een welkomstwoord. De heer C. J. van Beekum, secretaris van het hoofdbestuur der Unie, roemde het ge lukkige initiatief om ook eens een zaalcon cours te houden. De jury bestaat uit de heren D. Speets (voorzitter), H. Verhaar en W. Roussel. De wedstrijd werd begonnen met het op treden van het fanfarecorps „Lamoraal van Egmond" in de derde afdeling fanfare. Aan dit corps was de fantasie „Premiers Laurier" van R. Deneufbourg als verplicht werk opgedragen. De dirigent W. Wester besteedde de nodige zorg aan nuancering, maar tot voldoende tegenstelling van de dynamiek der verschillende groepen kwam hij niet en hierdoor was er een te kort aan doorzichtigheid. Zijn zin voor een gevoelige sfeer kon de dirigent uitleven in het vrije werk „Bloeiende Lente" van A. Meijns Wzn. Ook bij deze uitvoering viel de be schaafde klank van dit korps op. Het gaf ons de indruk, dat het tot het spelen van belangrijker werk dan dit vrije nummer in staat is. (328 punten, tweede prijs). De fanfarecorpsen „Ontspanning na Ar beid" uit Purmerland en „Kunst na Arbeid" uit De Rijp hadden bericht van verhinde ring gezonden. Het duurde nu enige tijd voordat het harmoniecorps „Apollo" uit Haarlem verscheen om in de eerste afde ling Harmonie met het verplichte werk „Folksong-suite" van R. Vaughan Williams te beginnen. De componist, die zich liet inspireren door Engelse volksliederen, is er voortreffelijk in geslaagd een werk van fris, pittig karakter te scheppen. Te mid den van de vele bestaande composities van conventionele aard een gunstige uit zondering. De dirigent van „Apollo", de heer J. J. Bijster, liet het met markante rhythmiek spelen. Een vlotte vertolking verkreeg hierna 't arrangement van Keler Belas' „Blijspel-ouverture" (337 punten, tweede prijs). Een vrij neutrale uitvoering van dezelf de Suite kregen wij vervolgens te horen van het harmoniekorps „Oefening Baart Als tweede korps in deze afdeling trad „Excelsior" uit Rotterdam op, met een grote bezetting van, zoals zou blijken, merendeels voortreffelijke krachten. De dirigent Ph. Jordaans maakte van dit uit stekende instrumentale materiaal een dankbaar gebruik om de suite van Vaughan Williams met haar wisselende karakteristiek uit te voeren. Mooi genuanceerd, rhyth- misch vlot en technisch beheerst werd er gemusiceerd en verschillende leden van het korps (klarinettiste, piccolo-speler, ho boïst en de bassisten bij voorbeeld) konden zich bijzonder onderscheiden. De uitvoe ring van de .Petite suite de concert" van S. Coleridge Taylor die „Excelsior" als vrij werk speelde, was zeer verdienstelijk, maar stond toch niet op het peil van die van het verplichte nummer. (421 punten, eerste en extra prijs). Een vrij neutrale uitvoering van dezelf de Suite kregen wij vervolgens te horen van het harmoniekorps „Oefening Baart Kunst" uit Amsterdam. Stellig waren er rhythmische kwaliteiten te ontdekken, maar de muzikale mogelijkheden. Beter had dirigent P. J. de Wildt zich ingesteld op de ouverture „Tancred" van G. Rossini (326 punten, tweede prijs). Voor de afdeling uitmuntendheid fan fare werd als verplicht werk de ouver ture „Yelva" van A. Delhaye bestemd, zware technische eisen stellende muziek. Het fanfarekorps „Jubel" uit Weesp gaf er onder leiding van de dirigent A. de Gooijer een verdienstelijke, zij het dan weinig spannende uitvoering van. „In het land van de Indra" van P. Lincke, een amusementwerk, dat voor een afdeling Uitmuntendheid vrij eenvoudig en weinig interessant bleek, werd op enkele tech nische oneffenheden na bevredigend ten gehore gebracht (1329 punten, tweede prijs). Het fanfarekorps „Apollo" uit Noord- Scharwoude bracht in een te loven uitvoe ring de beste muzikale kwaliteiten van de ouverture „Yelva" naar voren. De dirigent L. Olij sloeg met succes acht op de dyna mische mogelijkheden van dit op het vir tuoze element gerichte werk. De inzet van het vrije nummer „La Bohémienne" van Balfe door de bassen slaagde niet best, hoewel er verschillende goede fragmenten te beluisteren vielen (354 punten, tweede prijs). De middagwedstrijd werd besloten door het fanfarekorps „Trouw en Vriendschap" uit Amsterdam. Het verplichte werk klonk behoorlijk, zonder opvallende uitvoerings- hoedanigheden. Als vrij nummer koos de dirigent J. Ros de ouverture „Tancred" van Rossini. Het korps kreeg te kampen met ontstemming, vooral bij de langzame inleiding. Het snelle deel leed hier minder onder eh op enkele oneffenheden na ver liep dit fragment naar wens (320 punten, derde prijs). De avond-wedstrijd Voor de avondwedstrijd kwam nog één vereniging in de afdeling uitmuntendheid fanfare uit. Het was „Volharding" uit II- pendam, dat onder leiding van zijn direc teur M. Sanders een in dynamisch op zicht nogal onevenwichtige uitvoering gaf van het verplichte werk: de ouverture „Yelva". Rhythmisch was de vertolking niet steeds in de haak en enkele leden hadden aanvankelijk embouchure-moei lijkheden. Een goede indruk maakte het korps met de frisse Folkloristische Para phrase van G. H. Boedijn (388 punten, eerste en extra prijs). Voor de ere-afdeling Fanfare was het verplichte werk de „Symphonische schets" van G. Boedijn. Hieraan wijdde allereerst het korps „Veni, vidi, vici" uit Amsterdam zijn krachten. In rythmische zin bood het stuk aan dirigent en korps heel wat moei lijkheden. Opvallend meer vertrouwd stond het ensemble tegenover het vrije nummer „Lugdunum" van Gabriël Allier, waarvan een beheerste, meermalen door goede klank, gekenmerkte voordracht werd gegeven (322 punten, derde prijs). „Kunstkring", Spaarndam, gaf van de Symphonische Schets van G. Boedijn een solide vertolking, weliswaar met ongebrei delde klankvolumes, maar toch ook met zorg voor contrastwerking der stemmen en van kernachtige rhythmiek. Met de uit voering van het vrije nummer, de Rakoczy Ouverture van Keler Bela maakten de Spaarndammers een extra goede beurt. De klank van het corps was vrijwel voort durend welluidend en gaaf en het samen spel bleek zeer zorgvuldig voorbereid (364 punten, tweede prijs). Zondag 21 Januari wordt het concours voortgezet. Dan treden er ook enige accor deon-gezelschappen op. P. ZWAANSWIJK De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft onlangs medege deeld, binnenkort een wetsontwerp tot re organisatie van het Hoger Onderwijs bij de Tweede Kamer te zullen indienen. Het rapport van de staatscommissie tot reorga nisatie van het Hoger Onderwijs, dat vorig jaar is verschenen, heeft in universitaire kringen een onderwerp van diepgaande besprekingen uitgemaakt. Prof. dr. S. T. Bok, rector-magnificus der Leidse univer siteit, is van mening dat de organisatie van de universitaire gemeenschap niet te gedetailleerd moet worden vastgelegd, omdat dan te weinig ruimte bestaat voor vernieuwing, waaraan eigenlijk voortdu rend behoefte bestaat. Autonomie Een van de meest op de voorgrond tre dende problemen met betrekking tot de Universiteit is de verhouding tussen haar en de overheid. Het wordt in Leiden ver heugend geacht, dat ook de Staatscommis sie tot de conclusie is gekomen dat een grotere mate van zelfbestuur der Univer siteiten verwezenlijkt moet worden. Het moet zeer worden betreurd, aldus prof. Bok, „dat de Staatscommissie er niet in is geslaagd één graad van autonomie voor alle openbare Universiteiten te kie zen. Het rapport adviseert namelijk, deze Universiteiten de keuze te laten tussen twee bestuursvormen, elk met een eigen mate van autonomie". „Het moet een principiële winst worden geacht, wanneer de Universiteit meer autonoom Is, aangezien zij pas dan door het dragen van eigen verantwoordelijk heid voor de gang van zaken de weten schappelijke werkplaats wordt, die zij dient te zijn wanneer zij aan haai' roeping wil beantwoorden. Daarom blijft Leiden streven naar ver doorgevoerde eigen auto nomie, ook al zou dit gepaard moeten gaan met andere verhoudingen tussen overheid en Universiteit elders. Zulk een differen tiatie van verhoudingen zou schade bete kenen voor de wetenschap en daarop be rustend Hoger Onderwijs in Nederland als geheel, maar de winst van eigen autono mie acht Leiden groter dan de schade, ver oorzaakt door een dergelijke differen tiatie". Selectie der studenten De Staatscommissie doet in haar rapport suggesties ten aanzien van selectie dei- studenten. Aanleiding hiertoe was mede de overbevolking der universiteiten. Prof. Bok is van mening dat deze overbevolking be trekkelijk is. Er bestaat bijvoorbeeld een tekort aan goede artsen, dus een overbe volking van de medische faculteiteif be hoeft niet te worden bestreden. Anders staat het met de overbelasting, die wel degelijk bestaat. Deze is echter ontstaan door een onjuiste verhouding tussen het aantal studenten enerzijds en het aantal hoogleraren en de omvang der wetenschappelijke outillage der universi teiten anderzijds. Terwijl in de loop dei- laatste decennia de aantallen studenten voortdurend sterk stegen, is verhoudings gewijs het aantal hoogleraren slechts langzaam geklommen. De outillage van academische ziekenhuizen en laboratoria hield ongelijke tred met de studententoe loop en met de vooruitgang der medische wetenschap. Daarin verbetering te brengen staat bui ten de reorganisatie. Dit zou slechts kun nen door de universiteiten royaler mid delen te verschaffen. Een juiste selectie van aankomende stu denten zou volgens prof. Bok van groot belang zijn, daar belangrijke kapitalen, die de gemeenschap via de overheid in de academische vorming belegt doeltreffender besteed zouden kunnen worden. De maat schappelijke verhoudingen beletten echter een juiste selectie. „Pas wanneer een tijdige verantwoorde selectie mogelijk zal zijn, is de tijd geko men om de aanstaande studenten naar in tellect en karakter te selecteren, en pas dan zal het nuttig zijn, elke invloed van de financiële draagkracht uit te schakelen door aan alle studenten een studieloon uit te keren, dat hen in staat zal stellen op het gewenste peil als student te leven". Prof. Bok acht handhaving der college gelden waaruit slechts een fractie van de kosten van het Hoger Onderwijs wordt bestreden in strijd met de belangen der universiteiten. Het rapport der Staatscommissie advi seert de instelling van de „baccalaureaats- studie", d.w.z. een verkorte vakopleiding in de academische sfeer. Men zou in Lei den graag zien, dat de wet de mogelijk heid daartoe opent, al was het alleen maar als uitweg voor falenden in een volledige academische vorming, een soort voortijdig afscheid-met-een-pluim. Het zou een cer tificaat geven aan hen die een academische graad niet kunnen bereiken. Gedifferentieerd meestersexamen Gunstig acht men de voorstellen van de Staatscommissie tot instelling van het meestersexamen na het doctoraal examen in de juridische faculteit. Het doctoraal examen zou een ongedif ferentieerd karakter krijgen, doch het sla gen daarvoor zou niet het recht geven, de meesterstitel te voeren. Na het doctoraal examen zou een gedifferentieerd meesters examen worden ingesteld, zodat de studie voor hen, die op deze wijze hun vorming willen voortzetten, met twee jaar zou wor den verlengd. Dit meestersexamen zou in vele verschillende richtingen speciali seren. Men oordeelt ook gunstig over invoering van de nieuwe titel magister voor hen die een doctoraal examen hebben afgelegd, waardoor een einde zou komen aan het ge bruik van drs. als titel voor de naam. Leiden staat afwijzend tegenover split sing der faculteit der wis- en natuurkunde (leraar-wetenschappelijke werker) en splitsing der medische faculteit (huisarts specialist). In een vijf-jarig rectoraat zag prof. Bok het voordeel van continuïteit in de leiding. Het onttrekken van een hoogleraar gedu rende vijf jaar aan zijn wetenschappelijke arbeid is echter alleen verantwoord indien hij als bestuurder groter verdienste voor de universitaire gemeenschap zou hebben dan als wetenschappelijk werker. De Britse minister van Bevoorrading, Strauss, heeft Zaterdag te Londen ver klaard, dat de Britse regering op het ogen blik een nieuw herbewapeningsplan be studeert, waarvan de kosten in de volgen de drie jaar de 3.600.000.000 pond sterling, die premier Attlee in September begrootte, te boven zullen gaan. 46. Memo scheen van plan te zijn, om het dak van het Ministerie te bereiken; misschien wilde hij daar dan wel demon straties gaan geven. Hoe het ook zij, hij slaakte nog steeds uitroepen als: „Hoog! Niveau! Ministerie! Demonstratie!" en hij riep zelfs, helemaal overbodig: „Uit de weg!" terwijl hij in stormtempo tot onge veer de tiende verdieping klom. En daar was het pas, dat Panda zich weer ver staanbaar kon maken door iets te schreeu wen in het gat, dat bij Memo voor oor diende. ..Nee, Memo! Niet boven!" riep hij. „We moeten binnen zijn! BinnenNu dat verstond Memo en dat begreep hij, alleen vatte hij ook dat alweer een beetje letterlijk op. „Niet boven! BINNEN!" riep hij uit. „Binnen! Uit de weg"en voor dat Panda begreep wat er gebeurde, brak het Mechanisch Memorandum zich dwars door de muur heen! Nu was hij binnen, dus dat klopte; en daar zette hij Panda dan ook neer en bleef afwachtend staan. Ze waren terecht gekomen in een vertrek, waar enkele ambtenaren druk aan het werk waren; en één van die ambtenaren, de heer P. J. Krukkenreuk (waar we het al eens eerder over gehad hebben) kroop gillend onder zijn schrijftafel toen deze onverwachte bezoekers door de muur heen naar binnen kwamen maar de andere, zijn chef, was veel te erg in zijn paperas sen verdiept om zich ook maar ergens iets van aan te trekken. Hij nam alleen maar een stapel invul-formulieren en reikte die aan Panda toe zonder op te kijken. Alle bezoekers dienen deze formuliererfr in ze venvoud in te vullen," zei hij eenvoudig. „Doorhalingen maken het formulier on geldig. Duidelijk aangeven wat niet van toepassing is. Aldus naar waarheid invul len en ondertekenen." „O" zei Panda. „Klik", zei Memo. Scherm-ongeval. Adbel Rahim, een 26. jarige schermer, werd terwijl hij deel- nam aan een plaatselijke schermwed- i strijd te Cairo door een ongelukkige sa- menloop van omstandigheden gedood, De floret van zijn tegenstander brak tijdens de partij, toen Rahim een touché aankreeg; een stuk van het wapen drong door het schermvest in i het lichaam. Hij was onmiddellijk dood. Kever. Toen de dirigent Sergei Kousse- vitzky per vliegtuig uit Frankrijk te New York arriveerde, ontdekte een 1 fotograaf op de kraag van zijn jas een j kevertje met geel kopje. De fotograaf bracht het beestje naar de landbouw- beambten op het vliegveld, die het identificeerden als de Larinus Turbi- j natus, een schadelijk insect dat in Frankrijk en Italië de schrik is van de artisjokken en ander gewas. Reserve. Het hoofd van het Japans politie, reservekorps, Masoehara, heeft ver. klaard dat zijn organisatie „volledig voorbereid moet zijn op alle eventua liteiten met het oog op de moeilijke in ternationale situatie". De opleiding van leden van het korps werd reeds in vijftig centra in het gehele land ter hand genomen. Volgens Masoehara is het korps geen strijdmacht, doch een organisatie voor de handhaving van rust en orde in Japan. Hij zeide, dat de Japanners vastbesloten dienen te zijn om hun vaderland te allen tijde en on- der alle omstandigheden tegen aggres- sie te verdedigen. Het zou absoluut verkeerd zijn te veronderstellen, dat de Japanners niet zouden behoeven te vechten als hun land aangevallen zou worden. Verzameling. Door het corps „polisi mill- ter" te Kotaradja is een aanvang ge maakt met het verzamelen van alle Japanners die zich nog in het Atjehse bevinden. Naar Aneta verneemt bevin den de meesten van hen zich te Ko taradja. Zij hebben in het verleden veel aan de Indonesische vrijheidsstrijd bijgedragen. Er zijn er onder hen, die intussen tot de Islamietische godsdienst zijn overgegaan en met Indonesische vrouweh zijn gehuwd. Slang. Als gevolg van het feit dat een python op de rails een slaapje deed is een spoorwagon onder 't Ngempla-via- duct te Solo (Soerakarta) uit de rails gelopen en vervolgens omgekanteld. Vier andere slangen zochten tijdig een goed heenkomen. Vrijwillig. Britse mijnwerkers hebben in gevolge een oproep van premier Attlee op hun vrije Zaterdag in groten getale gewerkt. Attlee had de oproep tot de mijnwerkers gericht wegens de kolen- schaarste. Drinkwater. Men werkt in Zweden aan een buitengewoon goedkope en eenvoudige methode voor het maken van drink water uit zeewater, zo schrijft het blad „Dagens Nyheter". De methode is ge baseerd op de ontdekking, dat bij een druk van 300 atmosfeer zeer weinig brandstof voor de destillatie nodig is. Eén liter olie zou genoeg zijn om een ton water te destilleren. Enkele proble men moeten nog worden opgelost, maar deskundigen zijn van mening, aldus het blad, dat de uitvinding van enorm be lang is voor de watervoorziening in de wereld. Razzia. Te Ankara zijn 17 personen gear resteerd als verdacht van „samenzwe ring tot omverwerping van de staat". Thans zoekt men overal in het land naar „communistische agenten en sym- pathiserenden". Volgens gewoonlijk be trouwbare kringen zou men vooral een onderzoek instellen in militaire oplei dingsscholen. Meer boter. Daar de boterprijs op de Bel gische markt als gevolg van de recente daling van de boterinvoer in gestegen boven de huidige richtprijs van 82 francs per kilogram, heeft de Belgische regering maatregelen getroffen om de invoer van Nederlandse boter te ver groten. Mochten deze maatregelen on toereikend blijken om een prijsdaling te bewerkstelligen, dan zal de Belgischö regering overwegen ook boter uit an dere landen in te voeren. Toevlucht. Chentsjen Sanden, een 18-jarige broeder van de Dalai Lama, is uit Ja- toeng, de voorlopige zetel van de Ti betaanse regering nabij de grens van Tibet en India, in Calcutta aangekomen. Hij verklaarde, dat de Dalai Lama in de naaste toekomst geen toevlucht in India zou behoeven te zoeken. Schuld. Amerikaanse functionarissen heb ben Zondag medegedeeld, dat Ameri kaanse en Russische vertegenwoordi gers in Washington onderhandelingen zullen houden over een regeling van de Russische schuld aan de Verenigde Sta ten voor leveranties bij de leen- en pachtovereenkomst. ADVERTENTIE Zuurbrand op Uw maag kunt ge blussen in even weinig tijd als ge 'n lucifer uitblaast.... Juist die prompte weldadige werking van Rennies maakt de Rennies-remedie zo ge wild. Maakt er een vaste gewoonte van, altijd een paar Rennies bij U te steken, om gewapend te zijn tegen elke aanval. Met een paar Rennies bij de hand kunt ge weer rustig alles eten, waarvan ge zo houdt, maar dat wel eens verkeerd valt. Rennies zijn handig verpakt één voor één en ge kunt ze onopvallend Inne men gewoon maar laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. En ze zijn nog smakelijk bovendien! Vraag Uw Apotheker of Drogist een pak Rennies. Vandaag nog. Mogelijk komen ze U morgen te pas. MAANDAG 15 JANUARI Stadsschouwburg: „Gysbreght van Aem- stel" (Amsterdams Toneelgezelschap), 8 uur. Gebouw Cultura: Spiritistische Studieclub „Doorgang naar het hogere", 8 uur. Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere we reld", 8 uur. Frans Hals: „De vrouw mijner dromen", 18 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur. (Dinsdag 2.30 en 8 uur). Rembrandt: „Cinderella", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zo be gint het leven", 18 j„ 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Staatsgeheim", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Zamba", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Een hart van goud" en „Cowboyfilms", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Indo nesië, Suriname, Nederlandse Antillen (tot en met 17 Januari). DINSDAG 16 JANUARI Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Stadsschouwburg: „Oom Wanja", 8 uur. Brinkmann: „Am.m Necessarium", 8 uur. Bioscopen: Miö&fig- en avondvoorstellingen!

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2