Legality Zondag voor krachtproef SANATOGEN Het Zenuwsterkende Voedsel Nehroe voert besprekingen in Parijs over Aziatische problemen UNTER eer/ijk! VRIJDAG 19 JANUARI 1951 Voor de twintigste keer wedstrijden voor scholieren De heer G. W. H. de Korte lichtte spelregels toe Kampioenschap eerste klasse klein biljart 38/2 DWT twintig jaar Kampioenschap van Nederland Polders in Friesland met overstroming bedreigd „Chinees antwoord is geen verwerping, doch een tegenvoorstel'' Amerika hoopt rantsoenering te kunnen vermijden ij Griep en Kou helpt DAIVIPO trouw Voor de kinder en Vredesverdrag met Japan Ieren gerustgesteld Voorstellen van Gedeputeerde Staten Duikerbreuk veroorzaakt overstroming Twee gulden boete voor Jehova's getuige De woningbouw in November 1950 IfL- Cl 1 PAARDENSPORT Legality (rechts), de enige Nederlandse vertegenwoordiger bij de Prix d'Amérique in Vincennes op aanstaande Zondag, toen hij in October van het vorig jaar na een jelle eindspurt het Nederlands kampioenschap in de wacht sleepte. Voor de eerste maal zal een in Nederland gefokt paard deelnemen aan de Prix d'Amérique in het Franse Vincennes de belangrijkste drafcourse van Europa. Het .is de zeven-jarige voshengst Legality «van Messidor uit Edina B) van de heren P. A. Meinardi en G. v. d. Wal uit Groningen. De heer Van der Wal zal Zondag zelfs op de sulky plaats nemen. De hengst die Maandag jongstleden al naar Frankrijk vertrok, heeft niet minder dan 24 concurrenten en daar onder bevindt zich de bloem der Europese dravers, waarbij Amerikaanse imports, die fabuleuze prijzen hebben opgebracht. De grote kanspaarden voor deze course zijn de Franse Chambon en de Italianen Mighty Ned en Scotch Thistle. Als outsiders worden genoemd de Fransman Banco III en Legality. Rijder Van der Wal gaf als zijn mening te kennen, dat Legality inderdaad niet kansloos is. De loting zal er echter een hoop aan doen. Komt men in het eerste gelid niet te ver van de railing en blijft de vos „vlak" in het begin, dan kan hij zijn neus misschien in de prijzen steken. En dat is de moeite waard, Voetbal Het jaarlijkse voetbaltournooi van de af deling Haarlem van de KNVB is weer in aantocht. De voorbereidingen voor deze Paas- wedstrijden, welke op Woensdag 21 Maart zullen beginnen, zijn in volle gang. Binnen kort zullen de uitnodigingen worden ver zonden. Het tournooi wordt voor de twintig ste maal gehoulen. Hieronder volgt de indeling voor deze wed strijden. De scholen, welke van plan zijn, in te schrijven, kunnen bij de opstelling van hun elftallen daar reeds rekening mede houden. Afdeling A is bestemd voor leerlingen van Middelbare en daarmede gelijk te stellen scholen. In deze afdeling kan de school uit komen met slechts één elftal. De spelers in dat elftal moeten op 15 Maart a.s. de leeftijd van 16 jaar hebben bereikt en nog geen 21 jaar zijn. Zij moeten nog leerlingen zijn van de school. Afdeling E is bestemd voor leerlingen, geboren in 1932, 1933 of 1934; afdeling C voor leerlingen, geboren in 1935 of 1936 en in afdeling D kunnen uitkomen de lagere klassen van ULO scholen, HBS, Lycea, Gym nasia, Nijverheidsscholen, VGLO scholen en en scholen met 7de en 8ste leerjaren. De leerlingen moeten geboren zijn in 1937 of later. Afdeling E is bestemd voor leerlingen der hoogste klassen van lagere scholen. De leer lingen mogen nog geen 14 jaar zijn en moe ten op 15 Maart de elfjarige leeftijd hebben bereikt. De beslissing over de plaatsing berust bij de commissie van voorbereiding. Voor de jeugdleiders van Haarlemse voet balclubs heeft de heer G. W. H. de Korte, secretaris van de scheidsreehterscommissie van de afdeling van de KNVB Donderdag avond een en ander over de regels van het voetbalspel verteld. De heer De Korte zette uiteen welke kwaliteiten men moet bezitten om als goed jeugdleider en scheidsrechter te kunnen optreden. Men moet niet slechts naar de letter van de spelregels handelen, maar ook in de goede geest van het voet balspel de spelers een prettige wedstrijd kunnen geven. Er zijn vele scheidsrechters, die de regels van het spel niet geheel onder de knie hebben. Het gevolg'hiervan is, dat zich tijdens de wedstrijd minder prettige situaties kunnen voordoen. Ook de scheids rechter, die de wedstrijd te veel onder breekt, schaadt de geest van het spel. Men moet met de spelers om kunnen gaan en het gezag over de wedstrijd moet de scheids rechter onvoorwaardelijk aan zich weten te houden. Spreker behandelde in het kort alle spelregels, waardoor de jeugdleiders, voor zover zij dit nog niet mochten weten, een duidelijk inzicht kregen, hoe men een wed strijd dient te leiden. FEUILLETON want de totale prijzensom is tachtigduizend gulden. De winnaar krijgt daar veertig mille van. Legality heeft in Nederland tijden ge toond. die niet onverdienstelijk zijn en op de sintels van Vincennes zal hij nog sneller zijn. Men moet echter afwachten, hoe hij zich op de beruchte glooiing zal houden, waar al zoveel illusies gesneuveld zijn. De moedige hengst zal in ieder geval zijn uiterste geven en men heeft alles gedaan om de vos in „vorm", dat ondefinieerbare maar alles- beslissende begrip in de paardensport, te houden. Biljarten Te Zwolle werd een aanvang gemaakt met de wedstrijden om het Nederlands kam poenschap eerste klasse klein biljart 38/2. Tot de deelnemers behoort Lamers uit Beverwijk. De uitslagen luiden: Van der Kolk Baarends Wijdeveld Lankhof Lamers Zondervan Berkelmans Baarends 250 21 49 11.90 350 21 47 16.66 350 12 176 29.16 272 12 60 22.66 350 13 125 26.92 232 13 38 17.84 243 18 42 13.50 350 18 82 19.44 195 12 47 16.25 350 12 113 29.16 350 22 82 15.90 337 22 68 15.31 350 17 70 20.58 244 17 95 15.35 346 17 66 20.35 350 17 62 20.58 Lamers Zwemmen In Haarlem bestond dezer dagen de katholieke 'zwemvereniging „De Watertrap pers", die zowel op het sporttechnischc als op het organisatorische terrein zo lang zamerhand ook buiten haar woonplaats be kendheid heeft verworven, 20 jaar. Van een vereniging* die voor haar leden uren exploi teerde om hen niet gemengd te moeten laten zwemmen, is deze uitgegroeid tot een zeer grote sportvereniging die in de Koninklijke Nederlandse Zwembond zelfs de grootste in ledental is. Voor Zondag 21 Janauri is een feestpro gramma samengesteld. De dag wordt begon nen met een H. Mis in de St. Josefskerk aan de Jansstraat waarna de oudere leden zich aan een ontbijt zullen verenigen, 's Middags zijn er in het Sportfondsenbad wedstrijden en het feest wordt besloten met een cabaretavond met bal in de zaal van hotel De Leeuwerik aan de Kruisstraat. Het programma van deze avond wordt groten deels door eigen leden verzorgd. „De Watertrappers" is sinds jaar en dag bijzonder sterk geweest in het organiseren van èn deelnemen aan twee-, drie- en meer kampen, dit zowel in het katholieke kamp als in de gewone sfeer van de KNZB. Niet de individuele prestatie doch de clubpresta tie was het belangrijkste. Voor dit soort wedstrijden is meestal een groot aantal leden nodig en dit was o.m, hetgeen het be stuur van DWT juist wilde: zoveel mogelijk leden actief de sport beoefenen. De jubileum wedstrijd moest ook iets dergelijks worden, maar daar er in het katholieke kamp niet voldoende tegenstand van clubploegen te verwachten was, is er nu met medewerking van de NKS een tweekamp georganiseerd tussen een DWT-ploeg en een gecombineerde ploeg, samengesteld uit andere katholieke zwemclubs van het Bisdom Haarlem. In Juli 1948 is een dergelijke wedstrijd in het Haagse Zuiderpark gehouden. Sindsdien zijn zowel bij DWT als bij de andere katholieke clubs de prestaties aanzienlijk verbeterd, zodat het nu een wedstrijd met zeer redelijke tijden kan gaan worden. Dammen De eindwedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland 1951 zul len binnenkort aanvangen. Het tournooi wordt gespeeld te 's Gravenhage op Zater dagen en Zondagen in de maanden Februari, Maart en eventueel April a.s. Deelnemers zijn F. Gordijn, 's Gravenhage (kampioen 1949); R. C. Keiler, Amsterdam; J. Metz, Amsterdam; H. de Jongh, Amster dam; H. Laros, IJmuiden; P. Bergsma, War- tena, A. Jurg, Almelo; M. J. Haasdonk, 's Gravenhage; W. de Jong, Haarlem; A. van Aaltcn, Huissen en H. Onnink, Aalten. De wereldkampioen P. Roozenburg uit Haarlem heeft dit jaar niet voor de finale ingeschreven. De reglementen laten toe dat voor een jaar dispensatie wordt verleend indien hierom gevraagd wordt, hetgeen Roo zenburg tot nu toe niet gedaan heeft. Blijft dispensatie achterwege dan verliest de be trokken speler zijn rechten, wat zeggen wil dat hij in 1952 niet rechtstreeks in de finale zou worden geplaatst. Waterpolo Meeuwen_DWT (dames) 5—2 De derde wedstrijd voor de Van Duyl- bekercompctitie heeft DWT gespeeld en wel tegen Meeuwen in Amsterdam. In de eerste helft ging het spel vrijwel gelijk op. Rust trad in met 1—1. Na de hervatting gaf de ontvangende ploeg blijk over meer uithou dingsvermogen te beschikken. Mevrouw Iet Koster—van Feggelen bezorgde de Amster damse dames een voorsprong van 5—1. Even voor het einde verkleinden de Haar lemse dames bij een schermutseling de achterstand. Het einde kwam met een over winning van 5—2 voor Meeuwen. Op vele plaatsen in Friesland heeft men gisteren met man en macht gewerkt aan de versterking van de dijken van polders, die met overstroming worden bedreigd. De Noordwester storm, die in de nacht van Woensdag op Donderdag opstak, heeft grote watermassa's die zich reeds in de af gelopen weken hadden gevormd, opge jaagd. Bij Bergumerdam steeg het boezem- peil in korte tijd van 77 tot 83 centimeter boven Fries zomerpeil. In de loop van de dag liep het terug tot 80, maar tegen de avond begon het weer snel te stijgen en er dreigt thans gevaar voor een van Fries- lands grootste waterschappen, De Eerne- woudster polder, gelegen in de gemeenten Smallingerland en Tietjerksteradeel. Deze polder heeft een oppervlakte van 3.420 h.a. en wanneer het water nog vijf of zes c.m. mocht stijgen zal de polder onder water lopen. Bij de polder te Louwsmeer liep in de loop van de dag al heel wat water over de dijk naar binnen en waar de dijk het wa ter niet scheen te kunnen keren heeft men Donderdagavond zakken zand aangebracht. De enige boer die in deze polder woont heeft inmiddels dertig stuks jong vee in veiligheid gebracht omdat het water de stallen dreigt binnen te stromen. De dieren moesten tot de borst door het water wa den om de boerderij te kunnen verlaten. Inmiddels zijn ook in andere delen van de provincie enige boerderijen door het water omringd. In Nieuwebrug bij Heeren veen heeft men enkele huizen moeten ont ruimen. De bewoners zijn tijdelijk bij bu ren ondergebracht. Uit andere huizen tracht men het water te weren door dam metjes van graszoden op te werpen. —De heer P. van der Veen uit Sncck heeft bedankt als lid van de Friese Staten, waarin hij voor de Partij van de Arbeid zitting had. Zijn opvolgster op de lijst is mevrouw H. L. Sikkes—Hartelust te Sneek. ADVERTENTIE Schatten van Gezondheid zal U zich vergaren door Sana- fogera enigen tijd regelmatig te Eebruiken en zo Uw spieren, loed en zenuwen te voorzien van precies dat wat zij nodig hebben. PARIJS, 18 Januari. (Reuter). Pandit Nehroe, de Indische premier, heeft in Pa rijs besprekingen gevoerd met Trygve Lie, de secretaris-generaal der UNO en Guy Mollet, de Franse minister voor zaken be treffende de Raad van Europa. Professor Joliot Curie, die pas ontsla gen is als Hoge Commissaris van de Franse commissie voor atoom-energie, heeft een bezoek aan Nehroe gebracht en premier Pleven heeft een lunch aangeboden waarbij Franse ministers en andere politici aan wezig waren. Nehroe heeft het plan Zater dag per vliegtuig te vertrekken. Volgens waarnemers te Parijs houdt het bezoek van Joliot Curie verband met het eventueel aannemen van een wetenschap pelijke positie in India. Nehroe heeft voorts kort gesproken met de Indonesische ambassadeur in Parijs, Nazir Pamontjak, twee Franse schrijvers en een delegatie van een nationalistische Tunesische beweging. Een zijner bezoekers deelde na afloop aan Reuter mede: „De minister-president is van mening, dat het Chinese antwoord een tegenvoorstel en geen verwerping in houdt". Later had Nehroe een onderhoud met de secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, over de jongste ontwikkeling van de Charles Wilson, directeur van de mobili satie in de Verenigde Staten ten behoeve van de Defensie, heeft in antwoord op vra gen in een senaatscommissie verklaard, dat maatregelen tegen inflatie noodzakelijk zijn maar dat hij hoopt dat rantsoenering kan worden vermeden. Volgens het Amerikaanse ministerie van Defensie zal de regering een productie basis vormen van 50.000 oorlogsvliegtuigen en 35.000 tanks per jaar. Dit project zal deel uitmaken van een program voor de aankoop van onmiddellijk nodige wapens, waarvan de kosten op 87 milliard dollar zijn gesteld. Het program loopt tot 30 Juni 1952. Het ministex-ie heeft Woensdag bekend gemaakt, dat het de leider voor de defen siemobilisatie, Charles Wilson, van dit ge tal, dat voorkomt in het door president Truman in zijn begotings-boodschap orp- lijnde program, op de hoogte heeft gesteld. De bedoeling ex-van is te allen tijde genoeg bij de hand te hebben en tegelijkertijd on nodige voorraadvorming te vermijden. Het voorziet tevens „in eexx px-oductie, die aan de eisen van een totale oorlog kan vol doen." ADVERTENTIE „Nu gaa7i we eerst eens even 'n lekker stukje eten, want jullie zult wel wat lusten", zei Tripje. Ze wachtten aan de tafel, en eindelijk kwamen bedienden van de paleiskok aandragen met schotels en schalen vol allerlei lekkere dingen „Mmmm!" knorde Bunkie. „Dat ziet er fijn uit! Ja, nou voel ik, dat ik trek heb, hoor!" Tripje lachte. „Wel, Bunkie, tast dan maar toe! Je kunt krijgen, wat je hartje begeert, er is meer dan genoeg! Eet smakelijk, jongens!" Toen vielen ze met graagte aan op de maaltijd. Het een was al lekkerder dan het ander, en Rick en Bunkie smulden naar hartelust! Na de maaltijd ging Tripje met z'n tivee gasten op het terras van het paleis zitten, waar ze 'n aardig gezicht hadden op het eiland. Totdat de zon onder ging babbelden ze over allerlei. toestand in Korea. Ook voerde hij bespre kingen met de belangrijkste Franse mi nisters Verdex-e besprekingen tussen Nehroe en Lie worden waarschijnlijk geacht, daar de secx-etax-is-generaal besloten heeft zijn vertrek naar Lake Success tot Zondag of zelfs nog later uit te stellen. Oorspronke lijk zou Lie vandaag vertrekken. Tijdens een interview met het linkse blad „Franc Tireux-" heeft volgens dit blad Nehx-oe gezegd dat het openen van bespx-e- kingen en het gelijktijdig bevelen van een staking van het vuren in Kox-ea de oplos sing zou zijn voor de huidige impasse. Het Chinese antwoox-d op het voorstel van de UNO tot staking van het vux-en was in hoofdzaak een poging om de ondex-hande- lingen voort te zetten en niet om ze af te breken. Over het verzoek van Amerika om China als aanvaller aan te mex-ken zei Nehroe: „Dat zou ernstig zijn. Het zou het einde der onderhandelingen betekenen en dat is juist wat vermeden moet woi-den". China kan volgens de pi-emier niet zui ver als een satelliet van Rusland wox-den beschouwd, zoals bijvoorbeeld Tsjecho- slowakije. „China is te gx-oot, te ver weg, te Chinees". Pas als de kwestie-Kox-ea gex-egeld zou zijn, zou de mogelijkheid van een regeling in Indochina bestaan. Indochina zou geheel onafhaixkelijk moeten worden. De bevol king zou zelf over haar status en haar ver houding tot Frankrijk moeten beslissen. WASHINGTON, 18 Januari. (Reuter). President Truman heeft Donderdag in een vex-klaring, uitgegeven na een onderhoud met John Foster Dulles, de republikeinse adviseur voor de buitenlandse politiek en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, nogmaals zijn ver langen uitgesproken naar een krachtige poging om een vredesverdrag te voltooien, „dat de souvex-einiteit aan het Japanse volk zal teruggeven". Dulles vertrekt Maandag naar Japan om de pogingeir in deze richting voort te zetten. De Ierse nationalisten zijn in grote mate gei-ustgesteld door de verklaring van mi nister Stikker in de Tweede Kamer over de oefening van Nederlandse vliegeniex*s in Ulster, zo meldt het Ierse nieuwsagent schap. Het plan tot een gezamenlijk pro test vaxx de voor zestig procent tegen de ling van Iex-land gekant zijnde bevolking van Derry zal waax-schijnlijk niet worden uitgevoex-d. In plaats daarvan zal vermoe delijk een verklaring worden gepubliceerd, waarin Engeland als „hoofdschuldige" zal worden aangemerkt, die de Nederlanders, voor wie de Ieren de grootste genegenheid koesteren, in een pijnlijke positie heeft gebracht. Een nationalistische woordvoer der heeft verklaax-d dat men niet wil dat Engeland van de omstandigheden gebruik maakt om een wx-ok tussen het lei-se en het Nederlandse volk te kweken. Hij voegde hieraan toe. dat de nationalisten in Derry geen Nederlandse goederen willen boy cotten. Gedeputeerde Staten van Noox-dholland stellen de Provinciale Staten voor aan de gemeente Marken ten behoeve van een al daar op te x-ichten verenigingsgebouw een bijdrage van 4000 te vex-lenen en aan de stichting Volksmuziekschool te Amsterdam voor het jaar 1949 een subsidie toe te kennen van 15 der gezamenlijke bijdra gen van het rijk en de gemeente Amster dam in dat jaax-, zulks tot een maximum van 5.000. Voorgesteld wordt afwijzend te beschik ken op de verzoeken om subsidies van de vereniging „Vrienden van het Openlucht museum te Arnhem" en van het bestuur „Puck, toneelgroep van en voor jonge mensen" te Amsterdam. De van rijkswege uitgevaax-digde bepa lingen betreffende het buitengewoon lager ondex-wijs gedux-ende de laatste tijd heb ben in verschillende opzichten een ingrij pende herziening ondex-gaan, welke ook haar invloed doet gelden op het tex-rein, dat door de verordening buitengewoon lager onderwijs Noordholland wordt be streken. Gedeputeerde Staten stellen de Provinciale Staten voor deze verordening, welke van 1927 dateert, in te trekken en een nieuwe vast te .stellen. Doordat de duiker in het Muntendam, merdiep bij Zuidbroek is gebroken, l00?t een polder ten Westen van dit kanaal on. der water. Gisteren begon het water door de gebroken duiker te stromen en hoewel reeds duizenden zakken zand in het ga- werden geworpen, stx-oomt het water nor steeds door. Enige boerderijen zijn reed; ontruimd en vee en inboedel in veiligheid gesteld. Men is thans bezig ijzeren dam. wanden te slaan, die in de loop van van. daag gereed zullen zijn. De Amersfoortse politie bekeurde enige tijd geleden de Amersfoortse evangelist D, B„ omdat hij op het Stationsplein te Amers. foort met het blad van de Jehova's getui. gen ventte. Gistermorgen diende deze zaak voor het Amersfoortse kantongerecht. Een vertegenwoordiger van de Jehova's getuigen uit Amsterdam trad als verdedi. ger van B. op. Hij meende dat een evan- gelist nooit een venter kan zijn. De verde- diger beriep zich op enkele uitspraken van andere kantongex-echten, waar x-eeds een dergelijk geval diende. In alle gevallen volgde vrijspraak, omdat men onderscheid maakte tussen venters-propagandisten er. evangelisten. De Amersfoortse kantonrechter was var. mening dat er in dit geval geen sprake van evangeliseren was. De wijze waarop B, zijn bladen aan de man trachtte te brengen, noemde hij wel degelijk een vorm van venten-x-eclame-maken. De ambtenaar van het O. M. eiste een geldboete van f 6 subsidiair één dag. De verdediger antwoordde dat hij zijn geloofs. genoot in overweging zal geven om i geldboete te betalen, maar hechtenis te ondergaan. De kantonrechter legde een straf op van f 2 subsidiair één dag. Volgens gegevens van het Centraal Bu< reau voor de Statistiek werden in Novem ber 1950 4629 woningen voltooid. Van Januari tot en met November van 1950 werden 43.720 woningen gebouwd, tegen 37.382 in dezelfde pex-iode van en 42.781 in het gehele jaar 1949. November 1950 wax-en er dus reeds nieuwe woningen meer gereed gekomen dan in het voorafgaande jaax-. De in November voltooide woningen zijn als volgt over de provinciën en de drie grote steden verdeeld. (Tussen haakjes de cijfers van November 1949): Groningen 107 (173), Friesland 157 73) Drenthe 130 (228), Overijsel 280 (219) Gelderland 446 (687), Utrecht 2 83 (201)! Noox-dholland (exclusief Amsterdam) (411), Zuidholland (exclusief Den Haag en Rotterdam) 563 (402); Amsterdam (51), Den Haag 441 (251), Rotterdam (247), N.-O. polder 67 (68), Nederland 4629 (4434). In November 1950 werden 4691 wonin gen in uitvoering genomen. In November 1949 werd een begin gemaakt met de bouw van 4558 woningen. Daar het aantal woningen waaraan men begonnen is iets groter is dan lxet aantal dat gex-eed kwam, steeg het cijfer van de in uitvoering zijnde woningen weer en wel tot 53.355 stuks aan het einde van No- vember 1950. ADVERTENTIE ■w -1 W MM* HUNTER: de Export-Virginia van b I ij vend goede kwaliteit Vliegdekschip. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Woensdag Amerikaanse marine toestemming ver leend voor de bouw van een reusachtig vliegdekschip van 57.000 ton, vanwaar vliegtuigen met atoombommen kunne» starten. VOCRj 29) Dat hoefde ook niet. Om kwart voor zes waren we in Breda. Klinkhamer moest natuurlijk nog veel bepraten met de poli tie. Deze voorbereidingen lieten me vrijwel onverschillig en ik geloof ook dat de amb tenaar Klinkhamer het nog steeds niet helemaal in orde vond om mij getuige te doen zijn van vertrouwelijke politiebespre- kingen. Daarom stelde ik zelf voor me enige uren aan mijn lot over te laten en later, bij het begin van de operaties weer op te halen. Bovendien moest ik Jos nog opbellen. Daisy moest noodgedwongen wel met Klinkhamer mee. „Ondanks je haar op zolder en die muts val je nog te veel op." Hein zei het wat ruw, maar het was toch als compliment bedoeld. En zo wachtte ik in dat café op 'Jos. Het was buiten niet druk op dit etens uur. Ik zag haar dadelijk toen ze het marktplein overstak. Ondanks de vallende schemering maakte ze een blijde en zon nige indruk. Ze had een lichtgrijze jas aan met wijde mouwen. Haar lopen was min der zelfverzekerd dan dat van Daisy. Ze had iets verlegens, iets weifelends in haar gang. Toch bekoox-lijk. Maar waarom dit cx-itisch vergelijken, dat geen zin had? Pas toen ze vlakbij was, zag ze me achter mijn kop koffie zitten. Ze wuifde vrolijk en liep snel het café in. Ik kwam haar tegemoet. „Zie je wel, dat ik gauw gekomen ben. Ik zei het immers gisteren nog op het station. Ik ben blij, dat je hier bent." Ik meende het. „Ik vind het ook prettig, Tom". Op mijn vooi-stel gingen we naar d,e achtex-zaal om iets te eten, want ik had na de boterham men bij Klinkhamer niets meer gehad. Ze zag er knap uit. Op het tafeltje ston- den blauwe bloemen en het eten smaakte ons goed. Ik vertelde Jos eex-st alleen, dat de zonderlinge affaire, waarin ik vex*zeild was geraakt, een smokkelkwestie betrof en dat we deze avond hoopten de bende te pakken te krijgen. Details vroeg ze niet en daarom behoefde ik niets over Daisy te vertellen. Ik kwam in een genoeglijke stemming, omdat ik dacht dit samenzijn met Jos in een sfeer van zorgeloze en blijde oppervlakkkigheid te kunnen doox-brengen. Ik bestelde zelfs een flesje wijn en we klonken op de goede afloop van het avon tuur en op onze kennismaking. „Ik zal die dagen in Bx-eda dank zij jou niet vergeten, Jos," zei ik. De woorden wax-en op zichzelf onschul dig, maar ik gaf er misschien met mijn stem diepere betekenis aan. In iedere man schuilt iets van eerx chax-meux-, die zich aangenaam gevleid voelt wanneer een vrouw toont niet afkex-ig van hem te zijn. Het was niet eex-lijk. Ik had Jos dadelijk alles moeten zeggen over Daisy en mij, en niet met vage, maar sentimenteel uitge- spx-oken complimenten de indruk moeten wekken van een schuchtei-e jongeling, die zijn gevoelens van liefde niet openhax-tig durft te uiten. Bij het dessert kwam toch eindelijk de vraag, die ik eei-der verwacht had. Terwijl ze haar appel schilde, zei Jos: „Hoe ben je er eigenlijk achter gekomen, dat het een smokkelbende was? En hoe wist je, dat Luchtenbeld in Le Soleil vast gehouden werd?" Ik had er om kunnen liegen, het was niet moeilijk geweest, iets te vex-zinnen, maar ik heb een hekel aan liegen en zeker tegen iemand, die me vex-trouwt en die me sympathiek is. Jos luisterde rustig toen ik in zakelijke objectieve bewoordingen over Daisy sprak en over de rol welke zij gespeeld had. Ik sprak met een koude, eentonige stem, maar ik vei-zweeg niets behalve dan mijn woorden van verliefd heid in het duister van de Cineac. Dat was ook niet nodig, want vx-ouwen hebben op dit punt een feilloze intuïtie. ,,Houd je van clat meisje?" vroeg Jos. „Ik weet het niet. V=an het eerste mo ment af, dat ik haar zag, boeide ze me. Laten we het daar niet over hebben." Ik bewonderde Jos in deze ogenblikken. Het zonnige was misschien uit haar ge zicht verdwenen, maar overigens beheex-- ste ze zich volkomen. Ik was er tevreden mee, dat het zonder tranen en zonder kwade woox-den geaccepteex-d wex-d, maar aan de andex-e kaxrt voelde »k me gekwetst in mijn ijdelheid omdat mijn biecht over Daisy en mij zonder uitei-lijke emoties door Jos verwerkt Werd. Bij een kop koffie ble ven we nog wat napx-aten over allerlei dingen over boeken, film, vacantie en over ons wex-k, tot Klinkhamer me iets vóór de afgesproken tijd kwam afhalen. Ik hielp Jos in haar gi-ijze jas met wijde mou wen en ik legde haar donkerblonde haar met een vluchtige beweging over de jas kraag. Ze keek me even aan met iets van verbazing in haar ogen. Klinkhamer ging ons voor naar buiten en op de markt xiam ik afscheid van Jos. Het was al donker. „Tom, dank je wel voor de prettige avond". Er was geen spoor van rancune in haar stem. „Jos, je bent een beste meid. Wanneer er iemand over dank moet spreken, dan ben ik het." We gaven elkaar een hand, die van haar voelde koud aan. „Wees voorzichtig vanavond en vex-der veel geluk in je leven. Laat me nog eens iets van je horen." Ze liet mijn hand los, keerde zich vlug om en liep weg. Ze verdween in een straat aan de ovex-kant van de mai-kt. Klinkhamer zei in de auto alleen; „Dat lijkt me een best kind," en legde me toen uit hoe de veldtocht tegen het „object- Munnikenbex-g" in zijn werk zou gaan. Voordat hij met zijn vex-haal kon be ginnen, vx-oeg ik hem waar Daisy was, want Klinkhamer zat alleen met een van zijn helpex-s in de wagen. „Die is er al, je zult 'r zo wel zien," zei Klinkhamer-. „Die Munnikerxberg van de Tilburgseweg heeft inderdaad 'n muizen gezicht en bovendien is er in de hele stad niemand anders te vinden, die zo heet. We zijn er dus maar van uitgegaan, dat 't feest bij deze meneer gehouden wordt." „Hoe staat hij bekend?" vx-oeg ik. „Daar weten ze niet al te veel van af. Tenminste geen kwaaie dingen en dat is tx-ouwens ook wel te begx-ijpen, anders had hij dit spelletje niet kunnen spelen." „Je denkt zekex-, dat er vannacht een smokkelconvooi bij muizengezicht binnen loopt? Ze kunnen daar dan de zaak over laden of ze wachten misschien tot de tijd rijp is voor vex-der vervoer," was mijn ver onderstelling. „Zoiets zal het wel worden," zei Klink hamer. Hij pauseei-de even om een nieuwe sigaar aan te steken. Daarna liet hij blijken de laatste ux-en niet stil gezeten te hebben. „We hebben de hele zaak afgezet. By' elke weg en bij elk breed pad binnen eelt straal van een kilometer rondom de garage hebben onze mensen zich verstopt. Wan neer ze eenmaal in de val zitten, komen ze er niet meer uit. Ze moeten haast wel uit het Zuiden komen over een of andere landweg, die dicht bij Munnikenberg o? de grote weg BredaTilburg uit komt. B zijn zeker veertig man vaxx ons in touw vanavond. Ik hoop, dat ze het 'm gebP' hebben om zonder op te vtllen op hu» posten te komen." „En wij?", vroeg ik. „Zal ik je vertellen, jongen. Nog gfn vijftig meter van de garage staat een villa van de een of andex-e burgemeester in ruste, die vex-duiveld graag het gezag hulp wil vex-lenen. Bij hem gaan we op visite. Jij, Daisy, tien man politie en ik. De ande ren zullen er wel langzamex-hand zijn, want die zouden door een achteringangetje de tuin komen. De garage kunnen we van daaruit zien. We houden de zaak in oe gaten en op het goede moment slaan V* toe. Snap je?" Klinkhamer verwachtte woox-den van 1» van mijn kant voor dit plan de campagn6 Ik gaf ze hem en vroeg toen: „En als die overval van ons niet hele maal goed lukt, hoe weten die buitenpos ten dan, dat ze de zaak moeten afzetten „Dat's ook afgesproken," zei Klinkhamer* „Wanneer het mis gaat, schieten we op zijn minst in de lucht en dat horen (Wordt vervolgdb*

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6