HEREN Hebt U een ogenblikje? „Hef rijk heeft vrijwel de gemeentelijke autonomie tot een legende gemaakt" Kort en Bondig J OPRUIMING HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCIIE COURANT Jhr. mr. C. J. A. den Tex: REGENKLEDING Uitbreiding van de Clara- stichting te Zandvoort Heemstede Zandvoort Nieuwe leerkracht voor Karei Doormanschoo! Lift en vier verlichte klokken in Zandvoorts watertoren Verhoging subsidie Wit-Gele Kruis Verhoging kasgeldleningen Crediet voor Hannie Schaftschool Uitbreiding Wilhelminaschool Halfweg Nog steeds BESTELDIENST A.B.C. Lisse Haarlemmermeer 5 3n de Nieuwjaarsrede, welke burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex Donderdagmiddag inde vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal hield, sprak hij in het bij zonder over de politie, de huisvesting en de financiën. Zijn conclusie was, dat ingrijpen van hogerhand ten opzichte van de gemeenten een nadelige invloed heeft. Het rijk drukt de sterlue van de politie tot een peil, dat beneden het noodzakelijke ligt; het rijk stelt boven de zware druk door de woningnood uitgeoefend, de gemeenten nog voor financiële moeilijkheden voor de huisvesting der gerepatrieerden, ten slotte heeft het rijk de gemeenten hun eigen helastinggebied ontnomen; dit rijk heeft vrijwel de gemeentelijke autonomie tot een legende gemaakt. Politiccorps te klein De burgemeester zeide op hel gebied van de politie te moeten herinneren aan een gebrek, maar daar tegenover staat gelukkig dat er veel goeds genoemd kan worden. Het gebrek is, dat het corps te klein is. De totale sterkte bedraagt 44 man. De erva ring is, dat het corps overbelast is. Deze overbelasting is ten zeerste het gevolg van de zg. „racedagen" te Zandvoort. In 1950 zijn dit zes Zondagen geweest. Op derge lijke dagen is het nodig dat het gehele per soneel dienst doet. Vrije dagen worden dan ingetrokken. Het personeel, dat hierbij be trokken is, werkt dan van 's morgens 9 uur tot ongeveer 20 uur. Ook zonder de „racedagen" is het nood zakelijk de vrije Zondagen voor enkele mensen in te trekken en overuren te ma ken. Ook de drukte van het Openlucht theater eist extra dienst. De bijzondere seizoendrukte laat niet toe, dat het perso neel het vacantieverlof geniet in zijn ge heel van 1 Mei tot 1 October. Nu de Ken- nemer Duinen voor het publiek zijn open gesteld, zal dit in de toekomst meer werk voor de politie tot gevolg hebben. Ook al heeft de dienst met de surveillance aldaar geen bemoeienis, zo dient men er toch rekening mee te houden, dat op zo'n groot terrein allerlei delicten, zoals zedenmis drijven. diefstal, vernieling enzovoort kunnen worden begaan, waarvan het on derzoek tot de taak der politie behoort. Woningnood De woningnood blijft een zeer zware zorg vooi; alle betrokken instanties van het gemeeatebestuur. De meeste woningbe- hoevenden worden geteld onder de kleine middenstand en de arbeidersklasse. Op 1 December 1950 stonden er totaal ingeschreven 338 woningbehoevenden. Hiervan zijn er 259 afkomstig uit deze ge meente, terwijl er 79 elders wonen, doch door een werkkring of door andere om standigheden, bijvoorbeeld geëvacueerden, een band met de gemeente hebben. 187 ge zinnen vragen een woning, waarvan de huurwaarde beneden f 50 per maand moet liggen; 53 gezinnen kunnen een woning be trekken. met een huurwaarde hoger dan f50 per maand. 85 jonggehuwden of aan staande echtparen zoeken woonruimte, ter wijl 13 alleenstaande personen onvoldoende of geen huisvesting hebben. Huisvesting voor gerepatrieerden Spreker vervolgde, dat de toestand nog wordt verscherpt door de noodzakelijkheid om eerst de gerepatrieerden te huisvesten. Gedurende de jaren 1948, 1949 en de eerste negen maanden van 1950 werd van de toe gewezen woonruimte ongeveer 28 be schikbaar gesteld voor gerepatrieerden. Voor het laatste kwartaal van 1950 zal dat percentage nog wel overschreden worden. In October 1950 bleken zich ongeveer 500 gezinnen Indonesische gerepatrieerden blij vend gevestigd te hebben. Ook uit deze gezinnen komt een voortdurende vraag naar goedkopere woningen en betere huis vesting. Men mag niet uit het oog verliezen aldus spreker dat de regering ook voor grote moeilijkheden staat. Maar wat men echter wel van de regering mag vragen is, dat zij de gerepatrieerden niet volkomen vrij laat in de keuze van hun gemeente van vestiging. Spreker heeft niet de indruk, dat de regering in deze met beslistheid te werk gaat. Dit zou zeer nodig zijn. Naar schatting zitten in Bloemendaal nog 175 geëvacueerde gezinnen uit Velsen, Zandvoort en Den Haag. Hun terugvoering naar hun gemeente van herkomst gaat zeer stroef. Ook de financiën blijven zorg baren. Hoewel het mogelijk zal zijn de begroting te doen sluiten zonder verhoogde rijksbij drage, blijft de slechte financiële toestand van het rijk een dreigend gevaar voor de gemeente-financiën. Het rijk is de ijzeren pot, die bij een botsing van belangen de ADVERTENTIE HEREN REGENJASSEN dubbel Egyptisch linnen DAMES REGENMANTELS dubbel met capuchon HU*. KLEDINGMAGAZIJN Spaarnwoudcrstraat 47-80 - Tel. 21392 Meer sanatoriumruimte voor het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem De regenten van het St. Elisabeths Gast huis te Haarlem hebben aan B. en W. van Zandvoort verzocht een nieuw paviljoen te mogen bouwen nabij de bestaande Clara- stichting, daar een dringende behoefte be staat aan méér sanatorium-ruimte. B. en W. van Zandvoox-t stellen de raad voor, dit nieuwe paviljoen te laten bouwen ten Oosten van de Clara-stichting en van de geprojecteerde weg, die de verbinding zal vormen tussen de Kostvex-lorenstraat en de ontworpen hoofdvei-keersweg van de Zandvooi-tselaan naar de Zeestx-aat en Noord Boulevax'd. In de noodzakelijke communicatie tussen de beide gebouwen zou de aanleg van een tunneltje onder de weg kunnen voorzien. Het uitbx-eidingsplan zal bij aanvaarding van dit voorstel aldus dienen te wox-den gewijzigd, dat het nu nog als „duintex-x-ein" aangewezen gedeelte, waai'op het nieuwe paviljoen zal worden gebouwd, bestemd wordt voor bebouwing ten bate van de volksgezondheid en cultu rele doeleinden. lemen pot stuk zal stoten. Reeds lang vx-aagt de commissie-Oud om een eigen belasting gebied voor de gemeenten. Dit wordt niet verkregen. Veeleer vreest spx-eker dat de toestand nog ongunstiger zal worden. Verdediger van de zelfstandig heid der gemeente Het zal noodzakelijk zijn dat ook de le den van de raad de zelfstandigheid van de gemeente daar verdedigen, waar zij kun nen. Van een in 1850 verworven vrijheid is weinig meer overgebleven. Laat de raad dit niet als een onafwendbaar verlies be schouwen. Burgemeester jhr. mr. Den Tex zeide een wens te hebben. Zoals men in elke sport- academie aan de wand geschreven ziet: „Een gezonde geest in een gezond lichaam", zo moge in het hart van elke minister van Binnenlandse Zaken de leus geschreven staan: „Gezonde gemeenten in een gezonde staat". De heer Smidt van Gelder (VVD), het oudste lid van de gemeenteraad be antwoordde de rede en sprak de wens uit, dat de burgemeester voor het einde van zijn ambtsperiode zal beleven een erken ning van de gemeentelijke zelfstandigheid. Spreker was ook van mening, dat het po- litiecox-ps te klein is en dat Bloemendaal niet overbelast mag wox-den met gerepa trieerden. Bij de behandeling van de agenda wex-d besloten het reglement van orde voor de vex-gadex-ingen van de raad zodanig te wijzigen, dat vragen voor de x-ondvraag zo mogelijk tien dagen voor de vex-gadex'ing ingediend zullen woi-den. Goedgekeurd werden het voorstel tot verlening van medewerking volgens de Lager Onderwijswet, aan de Vereniging voor Christelijk Onderwijs te Overveen voor de bouw van een school, het voorstel tot wijziging van de vex-ox-dening op de heffing van x-echten voor putx-uimen en af voervex-wij dering en het voorstel tot herziening van rooilijnen ovex-eenkomstig saneringsplan te Ovex-veen. De voorzitter deelde mee, dat de sociograaf de heer Jacobson met zijn x-ap- port over de toekomstige ontwikkeling der gemeente gereed is. Dit rapport houdt ver band met het structuurplan van ir. Kuipers, speciaal over de woningbouw. De heer Jacobson zal het rapport aan de raadsle den toelichten. De bijeenkomst wex-d voox-- lopig vastgesteld op Donderdag 8 Februari. ADVERTENTIE ■4 DVERTENTIE Filiaal-Boekhandel LOOS3ES RIJKSSTRAATWEG 125 U belt.... 23991 en wij bezorgen in Haaidem-Noord en omgeving Lezing over oud-Bloemendaal In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal sprak Donderdagavond de heer A. Cassee voor de afdeling Bloemendaal van de Partij van de Arbeid over het onderwerp „Bloemendaal in het begin van deze eeuw". Na te zijn ingeleid door de heer H. Stapel, vencldc de heer Cassee voornamelijk over de wijk Bloemendaal van omstreeks 1900. Van een bloeiende buitenplaats met 5200 in woners, waarvan nog 1500 net Provinciaal Zie kenhuis bevolkten, is Bloemendaal in vijftig jaar uitgegroeid tot een gemeente van meer dan 20.000 inwoners. De heer Cassee was van mening, dat de huidige vier wijken van de gemeente Bloemendaal, te weten Bloemen daal, Overveen, Aerdenhout dat in den jare 1900 nog niet bestond als zodanig en Voge lenzang, als los zand aan elkaar hingen, waai-bij iedere wijk een aparte gemeenschap vormt, hetgeen spreker betreurde. De heer Cassee spoorde de aanwezigen daarom aan meer gemeenschapszin te betrachten. Aan de hand van een groot aantal lan taarnplaatjes, afkomstig uit het gemeente archief, heeft de heer Cassee zijn gehoor ver volgens geboeid met het vertellen van wat er destijds allemaal in de wijk Bloemendaal geschiedde en hoe men toen nog rustig van alle natuurschoon kon genieten. Shagpijpen 75 Shagdoos met vloeihouder 79 Pijpen div. modellen 100 75 Pijpreinigers 15 Vuursteentjes 10 Zakmes - staal 95 Padvindersmes, 5-delig 100 Scheerapparaat bakeliet in doos 59 Scheerapparaat metaal in doos 75 Scheerkwast 98 75 Scheermesjes - 10 stuks 25 Scheerspiegel jSSw 85 Scheerkist S5Ufrstelb' 250 Haarborstel Sï'^fsïS 150 ijh KrtlisMfivxl 35 -^V\Tlkwij *-* -txiruien gaan. Voor 10 gulden kassabonnen 30 cent contant terug BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: P. J. van der Maat en. C. van Alewijk; W. J. Behage en M. E. de Haas; A. Beex-thuizen en T. van Dijk; J. J. Biex-enbroodspot en S. E. de Jong. GETROUWD: A. J. van Rijn en Th. P. Smit; E. P. Bakker en M. J. Erkelens: R. A. Steenman cn J. J. van Loon; A. L. Rijpke- ma en M. C. Krigee. GEBOREN: Franciscus Herman, z. van H. S. Keur en G. A. van Putten; Cornelis Leo nard, z. van C. L. Deelder en R. G. Klein; Gijsbert, z. van J. J. Koren en D. Kam- minga. OVERLEDEN: Ch. A. Verwaaijen, 57 j.; H. M. Teeuwen, 51 j.; P. M. Kersbei-gen, 82 j.; J. Hogendijk, 50 j.; L. de Wilde, 79 j.; M. de Klerk—Koelemeijer, 68 j. Wel sympathie, maar geen geld voor het „Instituut" Wegens de precaire toestand der gemeente- financiën stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken op een verzoek van het bestuur van de afdeling Zandvoort van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling om voor het jaar 1951 een subsidie te willen verlanen, „hoe wel het werk van dit insticuut de volle sym pathie van B. en WT heeft". De nieuwe verkeersregelen B. en W. stellen de raad voor, de bevoegd heden betreffende het vaststellen van stop- parkeer- en inhaalverboden, die ingevolge de nieuwe Verkeerswet genomen dienen te wor den, zoals dat voorheen het geval was, in handen te stellen van B. en W. B en W. wijzen op de uitzonderlijke positie van Zandvoort als badplaats, waarbij bijzon dere maatregelen op verkeersgebied, vooral tijdens het seizoen, dikwijls met spoed die nen te worden genomen, zodat geen raads vergadering kan worden afgewacht. Salarisherzieningen B. en stellen de^raad voor de besluiten op de salarishèrzieningen van het Rijks personeel, zoals die worden geregeld in het uitkerings- en verhogingsbesluit 1950 en het toelagebesluit 1951. in afwachting van de totstandkoming van deze maatregelen bij voorbaat van toepassing te verklaren op het Zandvoortse gemeentepersoneel. Wegens toeneming van het aantal leer lingen is de benoeming van een zevende leerkracht in vaste dienst aan de Karei Doormanschool noodzakelijk geworden. B. en W. stellen voor verkiezing tijdens de raadsvergadering van 23 Januari het volgende dubbeltal: 1. M. A. van Liefland, tijdelijk onderwijzer te Goor; 2. C. F. Plas- schaert, tijdelijk onderwijzer te Haai'lem, wonende te Amsterdam. Centrale verwarming voor Karei Doormanschool B. en W. vragen de raad van Zandvoort een crediet van f 652,87 voor aanleg van centrale verwarming in het handwerklokaal van de Karei Doormanschool. Crediet voor huishoudonderwijs aan leerlingen Karei Doormanschool B. en W. vragen toestemming aan de raad tot het verlenen van een crediet van 1065. voor het geven van huishoudonderwijs aan de meisjesleerlingen der 7de en 8ste klasse van de Kai-e! Doormanschool, welk onderricht zal worden gegeven op de Haarlemse huis houd- en industrieschool. Het onderwijzen van dit vak aan de school zelf achten B. en W. economisch niet ver antwoord met het oog op .het gering aantal leerlingen (momenteel 31), doch wegens de invoering van het voortgezet lager onder wijs op deze school in September 1950. dient dit vak toch te worden ingevoerd. Dc mi nister verleende toestemming onder voor waarde, dat dit onderwijs zal worden gege ven aan een der primaire nijverheidsscholen te Haarlem, aangezien dc Karei Doorman school nic1 beschikt over een behoorlijke in richting voor het geven van deze lessen en een voor dit vak bevoegde leerkracht ont breekt. Wanneer in de te vormen klasse ook leer lingen uit andere gemeenten worden ge plaatst. zal verlaging van de kosten mogelijk zijn. die door het bestuur van de Haarlemse huishoud- en industrieschool op 1065.— per jaar voor een groep van twintig of minder leerlingen worden berekend. Voorzieningen in Doormanschool B. en W. vragen aan de raad een crediet van 5300.—, ten laste van dc kapitaalsdienst 1951, waarvan 1000.voor het gewoon la ger onderwijs en 4300— voor het voort gezet lagër onderwijs aan de Karei Doorman school. Daar dit laatste onderwijs sinds Sep tember 1950 aan deze school wordt gegeven, is het nodig geworden voor meer vakken nieuwe leermiddelen aan te schaffen, bene vens nog enig meubilair en andere school- behoeften. De nieuw ingevoerde vakken be treffen vrouwelijke handwerken en handen arbeid. Het bedi-ag voor deze nieuwe voorzieningen werd vastgesteld na gepleegd overleg met de Inspecteur van het lager onderwijs te Haax-lem. Schelpententoonstelling De stichting „Touring Zandvoox't" heeft besloten de schelpententoonstelling, welke oorspronkelijk was bepaald van 1 lot en met 4 Februari, uit te stellen tot begin Mei. Men is van mening, dat het houden van een dergelijke expositie in het vóór-sei zoen méér doel heeft, omdat dan de be langstelling er voor uit omliggende ge meenten groter zal zijn dan gedux'ende de wintermaanden. Als de voorstellen van B. en W. in de gemeenteraaclsvcrgadeiing van Dinsdag avond een goed onthaal vinden en da'araan behoeft bijna niet te wox-den getwijfeld, dan zal Zandvoorts nieuwe watei'tox*en een moederklokinstallatie met vier vex-liehte wijzerplaten door neonverlichting rijk worden, waarvoor een crediet wordt ge vraagd van elfduizend gulden. De firma Eysbouts te Asten is namelijk bereid voor deze som de gehele installatie te leveren, terwijl de N.V. Tux-mac Tobacco Company, die ook op de oude watertoren een reclame had aangebracht, bex-eid werd gevonden op de nieuwe toren tussen de verlichte wijzerplaten een passende recla me aan te brengen. Zij stelt daarvoor 15.000 beschikbaar, waarvan tien mille te betalen bij plaatsing en het restant in ver schillende bedragen over een tijd van acht jaar. De kosten voor het aanbrengen dei- reclame zullen volledig door de Turmac worden gedragen. B. en W. willen haar nog voorstellen ook de kosten van de ver lichting, zowel van de reclame als van het uurwerk, voor haar rekening te nemen. B. en W. zijn van mening, dat met het plaatsen van een uurwex-k in de watertoren een belang van de eerste orde voor de gemeente wordt gediend, terwijl het ver lichten van het torenuurwex-k het beeld van de gemeente 's avonds en 's nachts aanzienlijk zal vex-hogen. Daar door dit aanbod van de Tux-mac op het uit te geven bedrag zelfs nog winst wordt gemaakt, veronderstellen B. en W. dat bezwaren tegen dit voorstel zullen uit blijven. Tevens vx-agen B. en W. een crediet van 43.000 ten laste van de kapitaalsdienst 1951 voor het aanbrengen van een lift in de watertoren. Bij de bouw werd er X'eeds rekening mee gehouden, dat in de toekomst een personenlift zou worden aangebracht. Dat dit niet direct geschiedde,was uit vrees, dat de inkomsten uit de exploitatie van de uitzichtgelegenheid niet zouden opwegen tegen de aanlegkosten van de lift, B. en -W. delen echter deze vrees niet. daar naar hun mening, wanneer geen lift zou worden aangebracht, weinigen bereid of in staat zullen zijn, de 45 meter hoge trappen in de toren te beklimmen. Bij het aanwezig zijn van een lift zal echter de uitzichtgelegenheid en het daarbij behoren de restaurant een grote aantrekkingskracht op het publiek gaan uitoefenen. B. en W. ontvingen intussen enkele gunstige aan biedingen tot het pachten van de uitzicht gelegenheid en het restaurant, waarover zii in besloten zitting nadere mededelingen zullen doen en achten het daarom verant woord. thans over te gaan tot het aan brengen van deze lift-installatie. De drie commissies van bijstand adviseerden reeds gunstig. B. en W. stellen de raad voor de subsidie van 1000.aan het Wit-Gele Kruis met terugwerkende kracht tol 1 Januari 1950, te verhogen tot 1300. Tengevolge van een voorgeschreven sala risverhoging voor de verpleegster was de subsidie van 1000.— niet meer toereikend, hoewel het aantal contribuanten was toege nomen en de jaarlijkse giften waren ver hoogd. B. en W. stellen de raad voor, de kasgeld leningen voor dit jaar die op 3.000.000. waren bepaald, is vei-hogen met 500.000.—. De grote uitgaven voor 1951 gelden hierbij als motief. De gemeente staat namelijk onder meer voor vaste geldleningen die moeten worden aangegaan voor de aanleg van dc Midden-Boulevard, de Rotonde aan de Strandweg, dc bouw van een nieuwe water toren cn een vuillaadstation. Bovendien vraagt de woningbouw grote bedragen. B. en W. van Zandvoort vragen de raad een crediet van f470. voor aanschaffing van leermiddelen voor de eerste en tweede klas der Hannie Schaftschool, omdat als gevolg van de grote toeneming van het aantal leer lingen een parallel-klasse moest worden gevormd. Gemeenteraadsvergadering Een uitgebreide raads-agenda staat de Zandvoortse raadsleden a.s. Dinsdag, 23 Januari, des avonds om 8 uur te wachten, wanneer zij voor het eerst in het nieuwe iaar weer bijeen zullen komen. Behalve de Nieuwjaarsrede van de bui-gemeester ver meldt deze agenda 21 punten. Hel voorstel tot herbouw van het Zui- j derbad werd ter elfder ure nog van de agenda afgevoerd en verschoven naar de volgende vergadering in Februari a.s. daar door het nog ontbreken van enkele onmisbare gegevens dit voorstel niet ter tafel kon wox-den gebracht. Toewijzing van gronden in wederopbouwplan B. en W. vragen dc raad goedkeuring op hun voorstel tot toewijzing van gronden voor de herbouw van verwoeste percelen. Het betreft de woningen, door de gemeente ge bouwd, met het doel, deze aan de bezitters van claims te verkopen, t.w. 42 woningen aan de Burgem. Engelbertstraat, Noorder- straal en Pakveldstraat: 20 woningen aan de Thor.beckestraat cn 4 woningen aan het Dorpsplein. In de gemeenteraadsvergadering van 28 November besloot de Zandvoortse raad gel den uit de gemeentekas beschikbaar tc stel len voor een uitbreiding van de Wilhelmina school met twee kiaslokalen. B. en W. verzoeken thans de raad, dit besluit in te tx-ekken. omdat zij het econo mischer achten de school met vier lokalen uit te breiden. De toeneming van het aantal leerlingen maakt het bijbouwen van nog twee lokalen uiterlijk in 1952 en 1953 nodig. Deze gelegenheid zou dan tevens kunnen worden benut tot het bijbouwen van was- en kleedruimten bij het gymnastieklokaal, welk lokaal dan ook zou kunnen worden gehuurd door sportverenigingen. De zoldei-ruimte zou dan leslokaal kunnen worden. B. en W. vragen de raad gelden uit de gemeentekas voor dit plan beschikbaar te stellen. Verkoop grond voor flatgebouwen B. en W. stellen de raad voor, aan de Coöperatieve Flatbouwvereniging te Zand voort te verkopen de benodigde grond aan de Noord Boulevard voor het bouwen van twee flatgebouwen van achttien flatwonin gen. waarvan de bouw van het eerste complex reeds is aangevangen. Het tweede zal binnenkort ter hand worden genomen. Voor een vex-bindingsflatje tussen het eerste en tweede complex, dat bestemd is als wo ning voor de beheerder zal eveneens een stukje gx-ond dienen te worden verkocht aan de ..Buzavo N.V." te Bussum. De prijs van deze gronden zou dienen te worden vast gesteld op twintig gulden per vierkante meter. Nieuwe banken voor Mariaschooi B. en W. vragen de raad goedkeuring voor een nog nader te bepalen crediet voor de aanschaffing van acht tweepei-soonsbanken ten behoeve van de R.K. Mariaschooi, welke dringend nodig zijn wegens de sterke toe neming van hét aantal leerlingen. BINNENLAND De Britse militaire attaché in ons land, kolonel R. A. G. Bingley, zal eind Januari ons land verlaten om een functie in Londen te aanvaarden. Hij zal worden opgevolgd door luitenant-kolonel T. C. Williamson. Doordat gistermiddag te Emmeloord op de Urkervaart de pont plotseling achteruit gleed schoof een auto uit Vriezeveen in het water. De wagen liep vol water. De drie inzittenden konden worden gered. Tijdens een in Utrecht gehouden ver gadering van de Federatie van Schoenmakers patroonsbonden en het bestuur van de Vak groep Schoenherstellers, Maat- en Orthopae- dische Schoenmakers, is men tot de conclusie gekomen dat een niet onbelangrijke stijging van de prijzen voor maatschoenen en schoen- reparatle onvermijdelijk is. HAARLEM EN OMGEVING Nieuwe voorzitter H. B. C. Maandag avond houdt dc voetbalvereniging H. B. C. te Heemstede een buitengewone vergadering. Aan de orde zal komen de verkiezing van een voorzitter in de vacature, ontstaan door het. vertrek van de heer G. Athxner. Candi- daat is de heer J. Elsenburg. Dc postduivenvereniging „De Lucht bode" houdt op 20 en 21 Januari een ten toonstelling in de bovenzaal van café Bruggink aan dc Koningstraat. De voorzitter van het centraal stem bureau heeft tot lid van de Provinciale Staten van Noordholland benoemd de heer J. Rozeman te Amsterdam. Zulks ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. J. S. baron van Harinx- ma thoe Slooten. De reeks van te laag geraamde posten, die in de vorige vergadering van de Haar lemse gemeenteraad sommige leden tot cx-itische opmerkingen noopte, wordt thans voortgezet met het voorstel van B. en W. om dc uitgetrokken tien mille voor het ver nieuwen van twintig strekkende meter wal- beschoeiïng langs de Lieve Vrouwegracht wegens de sindsdien ingetreden prijs- en loonsverhogingen te verdubbelen. De A.A.T.-manschappen uit de Ripper- dakazerne hebben wij in onze editie van Woensdag 17 Januari een pluim op de baretten gestoken die voor de mannen van het regiment Lichte Luchtdoelartillerie „Betuwe" uit de Koudenhornkaze-:ie was bestemd. In het onderschrift van de foto, waarop militairen te zien zijn en die aan dachtig gebogen staan over een maquette, aan dc hand" waarvan zij worden ingewijd in de geheimen van de nieuwe verkeers- voorschx-iften, wordt namelijk gezegd dat de „Ripperdanezen" dezé maquette zelf hebben vervaardigd. Die eer komt echter de dienst plichtigen van „Betuwe" toe. Zaterdagmiddag om twee uur kunnen vaders en moeders van gezinnen die tien of meer kinderen hebben op uitnodiging van de directie van het Palace-theater gratis met hun kroost naar de bioscoop. Daar draait namelijk de vermakelijke rolprent „Voordeliger per dozijn". Het trouwboekje doet voor deze gelegenheid dienst als toe gangsbewijs. Er hebben zich al gezinnen met veertien en vijftien spruiten gemeld. In totaal zijn reeds 140 ouders cn kinderen op de vriendelijke uitnodiging afgekomen. HULDIGING DAMTIENTAL Het tweede tiental van de damclub „Halfweg" wordt op Woensdag 31 Januari in het clublokaal van bondswege gehul digd in verband met het behalen van het ongeslagen kampioenschap van de derde klasse in het district Kennemerland. ADVERTENTIE kunt U profiteren van onze jubileumaanbieding gasfornuizen cn gas-kolenfornuizen vanaf 238.50 OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 18 Januari 1951 BEVALLEN van een zoon: 17 Jan., H. A. Beijex-van Roon; C. M. Dansende Graaff; A. C. Tcunissenvan Ottcrlo; 18 Jan., G. KonijnenbergTrijssenaar. BEVALLEN van een dochter: 17 Jan., B. E. Overeijnder—Sell; 18 Jan., F. Visser— Hurkmans GEHUWD: 18 Jan., P. Bijster en H. A. Meulman; J. S. Dalman en A. E. Schreuder; C. Wijers en A. S. Tonnissen; H. C. Hene- weer en J. A. Biihl. OVERLEDEN: 17 Jan., J. Nijkamp, 51 j„ Breestraat; M. P. Wildschut—van der Linde, 84 j., Schx-eveliusstraat: W. Graal, 56 j., Zo- merkade; H. Rietberg, 76 j., Orionweg; J. A. Campfens, 84 j„ ten Katestraat. ADVERTENTIE zorgt voor goed vervoer van al Uw goederen. Vraagt ons inlichtingen- A.B.C. Barrevoetestr. 2, Haarlem Tel. 18428, na 6 uur 14810 14155 ;:p- Bij de Nederlandse vrijwilligers op Korea. Koud water is er op Korea genoeg. dus kunnen korporaal .4. P. Bot uit Zandvoort. soldaat. D. Keizer uit Rotterdam en soldaat H. H. Wagenaar uit Schaesberg, hun theorie dat er niets gezonder is dan wassen met koud water naar hartelust in practijk brengen. Uitvoering Eensgezindheid De muziekvereniging „Eensgezindheid" geeft onder leiding van haar dirigent, de heer B. D. Peters, op Zaterdag 20 Januari in de zaal van de heer Cornelissen haar jaarlijkse uitvoering. Medewerking wordt verleend door het uit 30 personen bestaan de cabaret-gezelschap „Oké" uit Amster dam. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Petronella Maria Catharina, d. van C. Geerlings cn P. J. M. v. d. Eist; Cor nelis Hendricus Joseph, z. van H. J. Elfe rink en H. S. Wijsman; Jcnneke Maria, d. van W. Abbink en L. v. Rijssel; Franciskus Maria, z. van J. A. Mooijekind en J. H. C. Masseveld; Henricus Gerardus Wilhelmus, Wilhelmus Johannes Maria, z. van C. J. J. wedn. van W. J. Langeveld. oud 78 j.. Cor- Slootbeck en J. M. Meyer; Gerarda Johanna d. van G. W. Baars en G. C. J. Beijk: Jaco bus Leonardus Maria, z. van W. G. Korte- kaas en Th. J. Grimbergen, OVERLEDEN: Petrus Philippus Hassing, wedn. van W. J. Laangevcld. oud 78 j.; Cor nelia Vooijs, wed. v. H. den Butter, oud 80 j. Aanbesteding Door B. exi W. is aanbesteed het maken van bestratings- en rioleringswerken voor de Gladiolenstraat, waarvoor is ingeschre ven door: C. M. C. Bolzenbroek en Co., Santpoort ƒ86.780; S. Steur, Volendam 140.000; J. de Rooij, Vleuten 118.600; De Haan en Mens, Lisse 99.000; S. Tromp, Alphen aan de Rijn 113.000; Vis- ser's Wegenbouw, Sassenheim 104.000; C. J. Bosland, Assendelft f 109.000; N.V. Prori, Wassenaar 88.870; K. Buitendijk, Strijen 111.445; Hollander en De Raaf, Overschie 107.200; Samson's Aannemers bedrijf, Oegstgeest 97.000; Fa. S. van 't Verland en Co. 98.900; T. P. de Geus. Leidsendam 94.000; R. Weesema, Sloter- dijk 106.000; C. J. Strijk, Oegstgeest 120.000; Joh. Dienaar, Santpoort 125.300; P. Herenxan, Santpoort 109.989; Verheul en Brouwer, Haax-lem 109.900; Jos. Albers, Beverwijk ƒ99.950; C. V. Oberon 111.000; C. Koek, Haarlem ƒ98.000; Gebr. P. en J. A. Schouls Rotter dam 105.000: Gebr. Griekspoor, Hillegom 100.000; Gebr. Verhaar, Lisse 102.500. Het werk is gegund aan de fa. Bolzen broek en Co. te Santpoort voor het door haar ingeschreven bedrag van f 86.780. ADVERTENTIE HERENMODE COSTUUMS REGENJASSEN Zaterdag 9 uur. Slechts een paar dagen, maar dan ook goed Loop der bevolking Het verloop van de bevolking der ge meente Lisse in het jaar 1950 is geweest als volgt: Bevolking op 1 Januari 1950 5757 man nen, 5776 vrouwen, totaal 11533. Vei-meex-- dering door geboorten 156 mannen. 151 vrouwen, totaal 307. Vermeex-dering door vestiging 139 mannen, 186 vrouwen, totaal 325. Totale vermeerdering 295 mannen, 337 vrouwen, totaal 632. Het bevolkings aantal is vex-mindex-d in 1950 door over lijden met 33 mannen, 38 vrouwen, totaal 71 en door vertrek met 188 mannen, 221 vrouwen, totaal 409, zodat de totale ver mindering is 221 mannen, 259 vrouwen, totaal 480. In de loop van het jaar 1950 is derhalve de bevolkingstoeneming 74 mannen, 78 vrouwen, totaal 152. Op 1 Januari 1951 bestond de bevolking derhalve uit 11.685 zielen, 5831 mannen en 5854 vrouwen. In 1950 zijn in de gemeente Lisse ge sloten 94 huwelijken, terwijl er 3 echt scheidingen zijn ingeschx-even. K. A. B. De jaax-vex-gadering van de Katholieke Arbeiders Bond zal plaats vinden op Don derdag 25 Januari in hotel De Rustende Jager te Nieuw Vennep. BEURSBERICHTEN Tarwe 22,25—24,25; gerst 26.00—30,00: haver 25,5029.00: bruine bonen 49,00—55,00; dui- vebonen 33,0035,00; paardebonen 28,75 32,00: groene erwten 37,25—38,75; karwijzaad 145,00—152,00. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Catharina Johanna, d. van A. Harren en J. P. C. Tromp; Frederik. z. van F. v. d. Zande en S. v. Geldercn; Elisabeth, d. van H. v. cl. Haak en J. H. Hoogenboom; Annigje, d. van K. Ruiter en A. Rijf kogel; Petrus Johannes, z. van J. C. Schreurs en M. P. Cappendijk; Wilhelmus Hendrikus, z. van M. M. Kuhlmann en E. M. Menting; Ma- rinus Jacobus Maria. z. van C. J. Bakker en P. C. v. Osta; Theodorus Jacobus, z. van T. W. Vesseur en A. J. Koek: Tjitske, d. van A. Noppert en J. Blom; Hermanus, z. van K. v. Keulen en P. D. Baardse; Jakob, z. van A. Groenewóud en E. G. Klaassen; Johanna Maria, d van J. Rip en M. Schalk; Jan Arie, z. van J, Rip en M. Schalk; Elisabeth Catha rina Max-ia, d. van C. V. J. Granneman en E. C. Kokkelkoren; Willem Klaas, z. van K. Hoekman en P. A. Fray; Cornelis. z, van W. de Blaeij en G. M. Stieva; Lecndert. z. van W. de Blaeij en G. M. Stieva; Barend, z. van A. de Wit en D. v. d. Heiden. ONDERTROUWD: Antonie Meesters en Dingena Catharina Bogers; Cornelis Heems kerk en Annechien Rengers; Jacob de Vos en Jantje Mindertsma. GEHUWD: Pieter Eveleens en Agnes van Gelderen; Anthonij Quirinus D'haene en Elisabeth Maria van Ekeren; Johan August Nicolaas Smit en Evertje Hendrika Visbeen. OVERLEDEN: Gijsberthus Pannekoek, 61 j., e. van A. Smit; Gerardus Cornelis de Kruif. 41 j„ ongehuwd: Jan de Waal 64 j., e. van A. de Jongh; Arie Tulen. 76 j-, e. van P. Wijfje; Petrus Hendrikus Franken, 72 j., wedn. van H. G. v. Renswoude.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7