Voedselvoorziening in West-Europees verband 'n Betrouwbaarheidsrit TAXI 18000 Radio Moors SLEUTEL WEG? v. d. Vooren's Brood?.. VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCI1E COURANT Autogarages Ontwerp voor centraal vereni gingsgebouw goedgekeurd Schutting viel om Geen branie, maar lekker eet je Cupido's pijl pi|ien vliegen ver r~ Brutale overval op kunst handelaar in Rotterdam Hoog water in Friesland bedreigt nog steeds de polders Verzetslieden liquideerden op 7 Mei 1945 een echtpaar Haarlemse dame loste prijsvraag goed op Veenkoloniën in Groningen door hoog water bedreigd Hoogoven-schaakfournooi Zandvoort Dertig jaar is troef Filmavond van het „Instituut" Inbreker werd gestoord H MAISON TRIENY Psychologisch onderzoek Zandvoortse schooljeugd Begrafenis koster C. van Weele ONDÜLATION PERMANENTE }Eugène A. DE JONG Bloemendaal Lisse Woningbouwcontingent voor drie jaar 94 woningen Hoofddorp Haarlemmermeer Halfweg Heemstede Bennebroek DC „SLHJTELSPECIAIIST" Hillegom In drie jaren mogen 134 woningen worden gebouwd Pater Bogaertz nam afscheid ZATERDAG 20 JANUARI 1951 Pfljmlin-plan na Schuman-plan (Van onze correspondent te Parijs) Op de laatste bijeenkomst van de orga nisatie voor Europese economische sa menwerking te Parijs heeft de Franse mi nister van Financiën, Maurice Petsche, zjjn collega's voor het eerst officieel in kennis gesteld met de plannen, welke zijn regering voorbereidt ter organisatie van de Europese landbouw. In navolging van de principes van het Schuman-plan wenst Frankrijk ook een „pool"-systeem voor landbouw- en veeteeltproducten te schep pen. Alle landen, die in beginsel het ont werp onderschrijven, zullen dus con fereren gaan over de vaststelling van uni forme prijzen en over het neerhalen der tolmuren opdat deze producten vrij over de landgrenzen kunnen circuleren. Zij zullen zich ook bereid moeten verklaren in de toekomst op dit gebied de bevoegd heden van een „hoge autoriteit" te erken nen. Ofschoon de détails van het Franse project thans nog niet bekend zijn, staat het niettemin wel vast dat Parijs volgens de richtlijnen van het Schuman-plan te werk wil gaan en zich voorstelt met de dringendste artikelen te beginnen. Zo zal aan dë experts, die het plan krijgen uit te werken en die ongetwijfeld profijt zul len kunnen trekken van de oplossingen, v/elke hun collega's van het Schuman-plan hebben voorgesteld, in eerste instantie worden opgedragen de kwestie der koren- prijzen te regelen. De weg naar eenheid De Franse regering gaat van het prin cipe uit dat men ten behoeve van een Verenigd Europa-in-staat-van-wording met practische en de meest urgente zaken moet beginnen. Na de steenkool en het staal, de grondstoffen der industrie, welke door het Schuman-plan gecoördineerd zullen worden, wil men nu dus trachten eenheid te scheppen op het gebied van de voedselvoorziening voor de bevolking. Zo kunnen de sectoren der practische samenwerking gedurig worden uitgebreid en het principe der Europese solidariteit langs de wegen der geleidelijkheid in practijk gebracht tot heel het maatschap pelijk leven in ons oude Europa aan één gemeenschappelijke leiding zal zijn onder worpen. De diverse „hoge autoriteiten" zullen in groter verband de bevoegdheden der na tionale ministeries hebben overgenomen en dan zal het moment zijn aangebroken om die Europese departementen een een hoofdige leiding te geven. De eerste mi nisterpresident van West-Europa wordt dan gekozen en na de economische inte gratie zal de politieke eenheid duurzaam gevestigd kunnen worden. Herbewapening nadelig Dit is, op lange termijn, de opzet dei- Franse regering en men zal moeten erken nen dat er een even practische als ideële gedachte aan ten grondslag ligt. De vraag is slechts in hoeverre de internationale omstandigheden op dit moment de uit werking van deze denkbeelden begunsti gen of belemmeren zullen. Toen Schuman zjjn plan lanceerde, viel er in heéHEuröpa een onrustbarende over productie van staal en steenkool te con stateren. De prijzën daalden' en de onder nemers waren dus gaarne bereid de moge lijkheden onder ogen te zien, welke een dreigende malaise af konden wenden. Het moment was psychologisch dus zeer gun stig en men verwachtte dat binnen afzien bare tijd het plan werkelijkheid en de „hoge autoriteit" geïnstalleerd zou kunnen worden. Men weet dat de oorlog in Korea en de algemene herbewapening een streep dooi de rekening haalden. De staalprijzen ste gen weer zienderogen, ook de achterlijke industrieën konden zo weer „economisch verantwoord" produceren en de urgentie van een Europese organisatie leek aldus te wijken. Ieder, die de onderhandelingen over het Schuman-plan van nabij kon volgen, moest de terugslag wel constateren. Talrijke malen werd een spoedige onder tekening van het accoord in uitzicht ge steld en even zo vele malen bleken er op het laatste ogenblik weer nieuwe, onver wachte moeilijkheden op te duiken. Men moet verwachten dat met deze zelfde te genslagen óók het landbouwplan, dat offi cieus de naam van de Franse minister Pflimlin draagt, te kampen zal krijgen. Want zal elk land, met het oog op de in ternationale spanningen, niet allereerst geneigd zijn de eigen nationale voedsel voorziening te beveiligen en voorraden aan te leggen van producten waaraan plaatselijk misschien binnen afzienbare tijd urgente behoefte bestaat? Men zal bereid zijn de stijging der prijzen op de koop te nemen wanneer daarmee de toe komst verzekerd kan worden. Deze overwegingen gelden ook voor Frankrijk, temeer, waar de balans tussen ADVERTENTIE zoudt U kunnen maken met een bij ons gehuurde wagen Wij verhuren, uitsluitend per km, alléén eerste klas materiaal, dat onder voortdurende controle staat. Olieslagerslaan 36 Tel. 10570, b.g.g. Koninginneweg 12403 - 13441. 112 Schommelingen op de groentemarkt De Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk „Velsen" heeft een ontwerp voor een centraal verenigingsgebouw, dat aan de Lange Nieuwstraat te IJmuiden wordt ge bouwd, goedgekeurd. Men hoopt de bouw ei' van in het voorjaar te kunnen aanbe steden. Het beslaat in totaal negen zaaltjes cn een „grote" zaal voor 130 personen en <ie zalennood in de gemeente Velsen zal ci' belangrijk door verminderd kunnen Worde». import en export, voor het eerst sinds twintig jaar, vrijwel in evenwicht is ge raakt. Ruim 80 der inkopen in het bui tenland werd het afgelopen jaar door ver koop van nationale producten gedekt. Deze economische omstandigheden vor men echter een. reden te meer om het Franse initiatief met erkentelijkheid te begroeten. Er blijkt namelijk uit dat Pa rijs niet slechts onder de zweep der direc te noodzaak handelt, doch dat voor haar activiteit op economisch-diplomatiek ge bied een duidelijke consequente richtlijn wordt gevolgd: De wil om de landen van Europa tot eenheid te brengen. Twee kinderen gewond Op een open terrein tussen twee huizen aan de Oranjeboomstraat wilden twee jon gens gistermiddag een gesloopte houten keet opruimen. Zij duwden een aanhangwagen van een vrachtauto op het terrein, waarna een schutting, die het terrein van de straat scheidt, plotseling omvie.l De zes-jarige P. H. G. op de K. en zijn vier-jarige zusje G. J. M. op de K. kregen de schutting op zich. Zij liepen snij- en schaafwonden aan het gezicht op die in de Maria-Stichting werden ver bonden. De politie onderzoekt in hoeverre het omslaan van de schutting in verband staat met het duwen van de wagen op het terrein. NACHTDIENST APOTHEKEN Haarlem: Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539. C. G. Loomeijer en Zn„ Zij.lweg 34. telefoon 12495. Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, telefoon 11174. Schoterbos-apotheek, Rijksstraatweg 19, telefoon 25711. Heemstede: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206—208. ADVERTENTIE De gewone man zegt er 't zijne van Nog een sneetje! KRITZINGERSTRAAT 40 - Tel. 12703 PIJNBOOMSTRAAT 118 - Tel. 23015 Van New York naar Haarlem om te trouwen Als je zeventien jaar bent en je moeder zegt op een goede dag: „Vooruit kerel, we gaan naar Amerika, „dan pak je prompt je koffers en je bieden. En als een zekere Cupido je veertien jaar later influistert: „Ga terug naar Holland, want daar wacht iemand op je," dan gehoorzaam je ander maal. Zo is dat in ieder geval gegaan met de Haarlemmer Henk Hoogland, die dezer dagen van New York naar Nederland vloog om in Haarlem rriet een correspondentie vriendin te trouwen. Op 30 Januari 1937 vertrok hij naar New. York, waar hij met succes de strijd aan bond tegen al het onwennige dat een groot land nu eenmaal biedt. Zeventien jaar was hij toen en er moest dus nog het een ep ander aan zijn kennis geschaafd worden. Dat gebeurde op een High School en een College. Vervolgens stapte Henk Hoogland bij de filmmaatschappij R. K. O. binnen,- waar hij achter een bureau op de publici teitsafdeling allerlei propaganda-ideeën ontwierp en uitwerkte. Maar dat werk be vredigde hem niet helemaal. Hij zocht iets in de techniek. En hij vond dat bij de Pan American Airways, de Amerikaanse Luchtvaartmaat schappij. Daar zit hij nu twee en een half jaar de belangen van. de „Operations" te behartigen. Als je in Amerika woont wil je natuur lijk Amerikaan worden. Dat wilde de heer Hoogland tenminste. In 1942 verwierf hij het Amerikaanse staatsburgerschap en nam nog datzelfde jaar dienst in het leger. Als soldaat heeft hij zowel in het Verre Oosten als in Europa gevochten. Nederland „deed" hij in die dagen echter nooit. Een paar jaar na de bevrijding, om pre cies te zijn in 1948, maakte hij een plezier reisje naar Holland en in 1950 kwam hij voor de tweede maal overvliegen. Hij had namelijk inmiddels córtespondentië .aange knoopt met een Haarlems meisje, -mejuf frouw Akke Bakker en die wilde hij eens gaan opzoeken. Cupido heeft in die dagen een geducht woordje meegesproken, want nauwelijks een jaar later, begin van deze maand, kwam hij voor de derde keer in Nederland, waar hij op 15 Januari in het huwelijk trad. Donderdag 25 Januari ver trekt Henk Hoogland naar New York. zijn echtgenote volgt hem enkele weken later. .ADVERTENTIE een verstandige vrouw koopt uitsluitend gemiiiniseerde wol en wolgoedi Gistermiddag omstreeks vijf uur is een overval gepleegd in een zaak van antieke en moderne kunst „De Ikoon" aan de Een- drachtsweg te Rotterdam. De winkelier, de 43-jarige J. V. werd daarbij in de rug geschoten en in ernstige toestand naai- liet ziekenhuis aan de Cool- singen vervoerd. Om ongeveer vijf uur Irauen een man en een jonge vrouw de winkel binnen en gaven voor iets te willen kopen. Plotseling werd de winkelier in de rug geschoten. Op de schoorsteenmantel in de winkel stond een doosje met juwelen. Met enkele van deze juwelen maakte het tweetal zich uit de voeten. De waarde van de meegenomen juwelen is nog niet bekend, daar de win kelier tot nu toe niet verhoord kon worden. Ook weet de politie niet op welke manier de daders zijn weggekomen. Enige tijd na Ihet gebeurde zag een voor bijganger de man in de winkel liggen. Hij stapte naar binnen in de veronderstelling dat de winkelier gevallen was. Toen ont dekte hij dat de man gewond was. Onmid dellijk rende hij de Witte de Wrthstraat in en waarschuwde een daar surveillerende agent. De winkelier werd in het voorste gedeel te van zijn winkel gevonden. De politie vermoedt dat hij van een gangetje in de winkel, dat de verkoopafdeling met een showroom verbindt, naar voren is gestrom peld en daar neergevallen. De Rotterdamse politie meent inmiddels te beschikken over enige vage aanwijzingen over het signalement van de daders. Hoewel het gemiddelde waterpeil in Fries land gisteren van 63.7 tot 64.7 boven Fries zomerpeil steeg, is de situatie voor het lage Noordelijke deel van de provincie minder dreigend geworden, vooral ook omdat de harde Noordwestelijke wind is gaan liggen. Bij Bergumerdam was de stand 1 cm. lager dan de dag tevoren. Daarmee is het onmid dellijke gevaar voor de uitgestrekte Eerne- woudsterpolder geweken. Voor de Louwsmeer in de gemeente Tietjerksteradeel is de toestand echter nog precair, want er is zoveel water over de dijk gevloeid dat de waterstand in de polder in een nacht 20 cm. steeg. De dijk is poreus geworden. Een doorbraak wordt nog steeds I mogelijk geacht. ADVERTENTIE Behandeling van de zaak door het Hof te Amsterdam In November van het vorig jaar heeft de Utrechtse rechtbank drie voormalige illegale werkers uit Zuilen leder tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hun was tenlaste gelegd dat zij in de nacht van 6 op 7 Mei 1945 het echtpaar P.-W. in zijn woning te Zuilen van het leven hadden beroofd. Deze zaak werd Vrijdag door het ge rechtshof te Amsterdam behandeld. De verdachte J. C. van den H. uit Utrecht verklaarde in 1944 van de leider van de verzetsgroep, waarbij hij was aangesloten, opdracht te hebben gekregen, mevrouw P. te liquideren. De procureur-generaal, mr. J. Hoeffel- man, zeide in zijn requisitoir, dat de voor malige knokploegleider van verdachte in de herfst van 1944 door de Duitsers was gefusilleerd. Hieruit concludeerde de pro cureur, dat voor het uitvoeren van een zo oude opdracht tot liquidatie van een pro- Duitse vrouw geen enkele i-eden meer ge weest was op 7 Mei 1945. De procureur nam aan, dat persoonlijke motieven een rol gespeeld hadden, maar zeide dit niet te kunnen' bewijzen: Hij eiste ten slotte wegens doodslag, waarvan P. het slacht offer is geworden, tegen Van den H. een gevangenisstraf van zeven jaar met aftrek. Mr. B. W. Stomps, raadsman van ver dachte, vroeg ontslag van rechtsvervolging subsidiair de uiterste clementie, omdat naar zijn mening het echtpaar P. geliqui deerd was op een dag, die in feite nog tot debezettingsfM mocljt ^worden gerekpnej. ■Weliswaar capituleerde het Duitse leger op de. vierde Mei, doch de Canadezen kwa men' Zuilen pas binnen op 8 Mei. Hij wen ste dus deze liquidatie gekwalificeerd te zien als een legale verzetsdaad, uitgevoerd in opdracht van de illegaliteit. Als tweede verdachte stond terecht de 38-jarige J. G. B. uit Utrecht, aan wie moord ten laste was gelegd .op de vrouw van P. Hij erkende haar in de nacht van 6 op 7 Mei 1945 te hebben doodgeschoten. Hij kende de vrouw niet, totdat hij op 5 Mei 1945 achtervolgd werd door landwach- ters. Hij was toen het huis van mej. M. van T. (de derde verdachte in deze zaak) binnengerend. Op straat ontstond een op loop. Mevrouw P., die zich tussen de men sen bevond, zou de landwachters toen het huis hebben aangewezen, waar hij zich verborgen had. Er waren ter zitting geen getuigen, die deze verklaring van B. konden bevestigen. De procureur-generaal requireerde ook te gen B. zeven jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. Leoni, vroeg een onderzoek naar het gebeurde op 5 Mei 1945 omdat dit de liquidatie van mevrouw P. nog begrijpelijker maakt. De laatste verdachte, mej. M. van T., erkende aan Van der H. en B. pistolen te Hebben gegeven en hun inlichtingen over mevrouw P. te hebben gegeven. Tegen haar requireerde de procureur-generaal vier jaar gevangenisstraf. Mr. B. W. Stomps vroeg ook in deze zaak een onderzoek naar hetgeen op 5 Mei 1945 voor de woning van deze verdachte was gebeurd. Het Hof zal op 2 Februari uitspraak doen. ADVERTENTIE Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips - reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Mevrouw C. M. Glazer-Schmidt uit Haarlem-Noord heeft evenals vele land genoten ijverig gewerkt aan het oplossen van de prijsvraag van het Nederlands Kankerinstituut. Enige avonden heeft zij het blad, waarop de prijsvraag vermeld stond, in haar handen gehad. Wist zij zelf een oplossing van een der vragen niet, dan pleegde zij overleg met haar kinderen. Het resultaat is geworden, dat zij de prijsvraag juist heeft opgelost. Vrijdagmiddag kwam voor mevrouw Glazer-Schmidt het verrassende bericht, dat zij de eerste prijs, een waardebon van 5000, had gewonnen. Natuurlijk had zij gehoopt de prijs te winnen, doch nu zij telegrafisch daarvan in kennis was gesteld, kon zij zich dat niet geheel realiseren. Welke plannen zij heeft kon mevrouw Gla- zer nog niet vertellen. Het bedrag is haar welkom. Zij geniet een pensioen, doch het bedrag was niet toereikend genoeg om allerlei uitgaven, bijvoorbeeld aan haar woning, te doen, welke zij gaarne' had ge daan. Nu krijgt zij daartoe de gelegenheid. Mevrouw Glazer woont sedert twintig jaar in Haarlem en kwam uit Brunssum (Limburg). Haar echtgenoot was daar hoofd ener school. Na diens overlijden vestigde zij zich in Haarlem. Voordat het echtpaar in Limburg woonde was het enige jaren in Suriname geweest, waar de heer Glazer namens de zending van de Broe dergemeente bij het onderwijs werkzaam was-. Mevrouw Glazer bewaart aan de tijd i'rt Suriname doorgebracht aangename her inneringen en zij zou er gaarne nog eens heen willen. Dat kan zij nu rustiger doen, want al haar zes kinderen, voor wier op voeding zij heeft moeten zorgen, zijn ge trouwd. Duiker onder Muntendammer- diep reeds bezweken Op enige plaatsen in de veenkoloniën in Groningen ondervindt men al enige tijd overlast van het hoge water, als gevolg van het feit dat bij de huidige weersom standigheden de afvloeiing op de Dollard niet snel genoeg kan geschieden. De duiker onder het Muntendammer- diep is reeds bezweken. Het peil van het Muntendammerdiep ligt op het ogenblik minstens twee-en-een-halve meter boven de polders aan weerskanten. Op de duiker wordt derhalve zeer veel druk uitgeoefend en een klein lek zal funeste gevolgen hebben. Een aannemer uit Hoogkerk is gisteren begonnen met het inheien van stalen goot- stukken, die samen een wand in de dijk zullen vormen. Vrijdagavond stroomde het water nog steeds door de dijk, hoewel men reeds ettelijke zandzakken en grote hoeveelheden puin in het gat gestort had. De laaggelegen polder Tussenklappen- West is overstroomd, alleen de iets hoger gelegen gedeelten steken nog boven het water uit. In sommige boerderijen staat het water enige centimeiers boven de dors vloer. Het opgetaste koren in de schuren staat met de onderkant in het water. Ook aardappelkuilen staan in het water. Een groot deel van de aai'dappelen moet als verloren worden beschouwd. Als de stalen damwand in de dijk is aan gebracht zal een molen opgesteld worden om de polder weer droog te malen. .fri de infanteriekazerne te Assen is de diaYmtoestand afgekondigd. MocHb een algehele doorbraak komen dan zullen mili tairen ingeschakeld worden om hulp te verlenen bij de evacuatie van de bewoners van een aantal boerderijen. Om bij de laagst gelegen boerderijen onmiddellijk te kunnen ingrijpen stonden Vrijdag de hele dag vrachtwagens met tractoren gereed. Mevr. Heemskerk prolongeert de titel De vele afgebroken partijen in de zevende ronde van het Hoogovenschaaktournooi heb ben weinig verandering in de stand gebracht en de enige beslissing die er viel, kwam tussen de beide dames, die om het Neder lands kampioenschap streden: na zes par tijen heeft mevrouw Roodzant de vlag moe ten strijken voor mevrouw Heemskerk, zodat deze laatste de titel geprolongeerd heeft. Afgebroken partijen: PilnikDonner 10. Een niet verwach te nederlaag, doch Pilnik heeft het slot zeer sterk gespeeld, RossolimoKramer 01. Zoals ver wacht werd heeft Kramer zijn beter staande stelling tot winst gevoerd. Na 54 zetten was het vonnis betekend. Uitslagen zevende ronde: Eercgroep: dr. Stumpers—O'Kelly 01; KramerPalomaa afgebr.; Van SetersRos solimo Vï, Donner—Poulsen afgebr.; Kie- ningerPilnik afgebr. Reservegroep A 1: BijkerkHansen remise; dr. LimbosKatajisto 1—0; OrbaanKroone 1—0; Mulder v. Leens Dijkstra—van Ooster- vvijck Bruyn 0—1. Reservegroep A 2: DonkFrom 10; v. d. Zaanden—Apking 01; Bos—Waling Dijk stra la—Kayser—Grappenhaus Vz—Vi] MenzeiVan Vliet Tienkamp B: Gigengack—v. d. Oord 14 De Wolf—Hameka 1—0; Brahma—Mrs. Bruce 01; De ReeSteeman 14Vt. Tienkamp C: Biesheuvel—Beentjes afgebr.; Djie—Van 't Hoff, 1—0; Kruit—Jonkman 0—1; KoomenHart 0—1; Slootman—Brug man 1—0. Op 1 Januari was het dertig jaar geleden dat mejuffrouw P M. Daudey als typiste in dienst trad bij de gemeente Zandvoort en haar intrek nam in het raadhuis. Op uitdrukkelijk verzoek van de jubilaresse werd aan dit feit geen ruchtbaarheid ge geven, hoewel zij op haar jubileumdag fruit en bloemen ontving van collega's en superieuren. Op 1 Februari herdenkt de heer P. van der Mije, chef van de afdeling bevolking, eveneens zijn dertigjarige ambtsverbinte nis in dienst van de gemeente Zandvoort. Voorts zal het op 14 Februari dertig jaar geleden zijn, dat de korpschef van de Zandvoortse politie, de heer G. J. W. Vre- man als inspecteur in dienst trad bij het Zandvoortse politiecorps. Op 27 Januari viert de heer P. de Haan, directeur van de Zandvoortse accordeon vereniging een zelfde jubileum als accor deonorkestleider en accordeonleraar in de tuinzaal van het Concertgebouw te Haar lem en tenslotte zal de bekende ruim tach tig jaar oude Jan van Honschoten op 11 Maart het zeldzame feit herdenken dat hij GO jaar dienst doet als jachtopziener in de Zandvoortse duinen, nog steeds bij Jhr. P. Quarles van Ufford. De afdeling Zandvoort van het Neder lands Instituut voor Arbeidersontwikke ling organiseert een propagandafilmavond op Woensdag 24 Januari in „Ons Gebouw", Brugstraat 17. Vertoond zal worden de film „Erosie in de Tennessee Valley". De heer Wuse zal tijdens de vertoning de verkla rende tekst spreken. Zandvoorts mannenkoor voor de radio Zandvoorts mannenkoor zal op Woens dag 7 Maart van 18.0018.30 uur via zen der Hilversum II te horen zijn. Geen spreekuur van burgemeester De burgemeester van Zandvoort is ver hinderd op Woensdag 24 Januari zijn wekelijkse spreekuur te houden. Een Zandvoorts winkelier werd uit zijn slaap gewekt door het aanslaan van zijn hond. Beneden gekomen ontdekte hij, dat een ongewenste bezoeker zich toegang tot zijn woning had verschaft door een keu kenruitje in te drukken, waarna de keu kendeur werd geforceerd. In bijna alle kamers bleek de insluiper een onderzoek te hebben ingesteld, totdat de hond door hevig geblaf hem kwam storen, waarna hij de vlucht nam. Er wordt niets vermist. De Zandvoortse politie heeft de zaak in onderzoek. ADVERTENTIE ADVERTENTIE maakt momenteel de allernieuwste g permanent zonder toestel en zonder kroes vanaf 8compl. Met crème- behandeling vanaf ƒ10.Gem. in 2 uur gereed. Mislukking uitgesloten, geen warmte of electriciteit op het hoofd. Specialiteit in haarverven en blonderen GROTE HOUTSTRAAT 26 rood Ingang portiek boven Vogelzang t.o. Anegang - Telef. 17856. iBBBBBBBBBBBBBBHBBHBBI Op Korea neemt het vluchtelingen probleem steeds groter afmetingen aan. Enige vluchtelingen, die met een goederentrein naar veiliger oorden reizen, bereiden een maaltijd langs de spoorlijn tijdens een oponthoud. AMSTERD. RIJTUIG MAATSCH. B. en W. van Zandvoort hebben zich met een uitvoerige circulaire gewend tot de ouders van de leerlingen bij het open baar en bijzonder lager onderwijs die in de loop van dit jaar hun lagere schooloplei ding zullen beëindigen. In deze circulaire verzoeken B. èn W.' deze ouders al of niet hun instemming te betuigen voor een psychologische „test" van hun kinderen, welke B. en W. zich voorstellen te doen houden door het Psy chologisch instituut van de Rijksuniversi teit te Leiden. De kosten van dit onderzoek zullen vijf gulden per kind bedragen. Het onderzoek zal dan voor de komende Paas- vacantie worden ingesteld en alleen schrif telijk geschieden per groep van 30 tot 35 kinderen. De uitslag woröt uitsluitend en rechtstreeks aan de ouders medegedeeld. Deze test zal ongeveer drie uur in beslag nemen. B. en W. achten, met het oog op de te volgen opleiding na afloop van de lagere school, zowel voor de kinderen als voor de ouders dit onderzoek van buitengewoon groot belang. Vrijdagmiddag had van de Nederlands Hervormde kerk uit de begrafenis plaats van de heer C. van Weele, die Maandag avond op 57-jarige leeftijd overleed. De heer Van Weele was in Zandvoort een bekende en geziene figuur. Talrijke jaren was hij beheerder van het tentenkamp en zeer lange tijd penning meester van de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht". In 1945 werd hij benoemd tot koster van de Nederlands Hervormde kerk te Zandvoort welke ge meente thans in hem een ijverig, plichts getrouw en bij alle gemeenteleden geliefd medewerker heeft verloren. Voor de ter aardebestelling bestond grote belangstel ling. BURGERLIJKE STAND (iSB8ReN: Elly' d-' van J- F- Aufenacker en M. H. Sporry; Patricia, d. van D. Wissink en E. J. C. M. Heslenfeld. ONDERTROUWD: M. F. van Rooijen en T. van Essen. GETROUWD: K. C. Goos en A. C. Kalff; H. Mink en G. F. Gischler. OVERLEDEN: C. van Weele, oud 57 j., m., e. van C. B. Hoogendijk. ADVERTENTIE 99 99- „Tiède Douce" - „New Tork" DE MOOISTE FRANSE EN AMERIK. LAUWE PERMANENT Absoluut geschikt voor alle haarsoorten Haarverven - Blonderen - Kleur- spoelingen - Amerikaans - France Jacobynestraat 13 Telef. 18731 v Nationaal-Internationaal bekroond OOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOOOC ARTSEN- EN APOTHEKERSDIEN ST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargeno men door de arts S. B. Drijber, Bloemen- daalseweg 84, Bloemendaal, telefoon 22185. De avonddienst voor apotheken voor Santpoort-station, Bloemendaal en Overveen wordt verzorgd door de Elswout-apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, telefoon 1676C en de Santpoortse apotheek, Bloemen- daalsestraatweg 145, Santpoort-station, tele foon K 2560 8349. Aan de gemeente Lisse is voor de jaren 19511953 toegewezen een contingent van 94 woningen, waarin niet begrepen de wo ningbouw in de vrije sector en herstel van oorlogsschade. Van dit contingent mag ieder jaar een derde worden opgenomen. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De medische dienst wordt a.s. Zondag waargenomen door dr. Haase. Achterweg 42. CHRISTELIJKE EMIGRATIE CENTRALE Gisterenavond gaf de heer Warnaar, bur gemeester van Waddinxveen voor de Christelijke Emigratie Centrale, afdeling Haarlemmermeer in hotel „De Landbouw" te Hoofddorp een uiteenzetting over het leven van de emigranten in Canada. Emi gratie is noodzakelijk, maar dient te allen tijde vrijwillig te geschieden. Het leven in Canada zal voor velen het eerste jaar moeilijkheden opleveren. Is men er een maal doorheen, dan zijn er grote mogelijk heden voor de toekomst. Men moet echter niet denken dat het doel ineens bereikt wordt. Harde arbeid zal hieraan vooraf moeten gaan. Geestelijke en morele weer baarheid is hiervoor noodzakelijk. Canada achtte spreker het beste land voor emigra tie, daar vooraf een werkgever bekend is. Met Australië is dit niet het geval. Hier heen kan iedereen, hetzij geschoold of on geschoold, mits hij gezond is. Dit geeft vaak tot teleurstellingen aanleiding. Men sen die nooit handenarbeid hebben verricht moeten niet gaan emigreren naar streken waar landbouw beoefend wordt. Het vaderland dient de emigranten zoveel mogelijk te helpen. De vraag of emigratie noodzakelijk is, meende spreker bevesti gend te moeten beantwoorden. Wij hebben nu eenmaal ruimte te kort; geboortebeper king moet op grond van onze christelijke beginselen ten stelligste worden afgewezen. De enige weg is elders een behoorlijk be staan te zoeken. Dat is in Canada mogelijk. Een film over emigranten naar Canada werd vertoond. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Hoofddorp: dr. Nanninga. Nieuw Vennep: dr. v. d. Weg. Badhoevedorp: dr. Sabel. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De Zondagsdienst voor doktoren wordt op 21 Januari a.s. voor Halfweg, Zwanenburg -en omliggende polders waargenomen door dr. Hoekstra, Kerkhoflaan 87 te Zwanen burg. Tel. K 2907 454. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen \vorden op 21 Januari waargenomen door dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224 en dr. J. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32. tel. 28377. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camp- Iaan 17. Geopende apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206208, tel. 28320. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 21 Januari waargenomen door dr. G. Man schot, Rijksstraatweg 18, tel. K 2502 430. ADVERTENTIE TOL. 11468 - LANGE VEERSTRAAT M Het gemeentebestuur van Hillegom heeft van Gedeputeerde Staten bericht ontvan gen, dat in de jaren 1951 tot en met 1953 134 woningen in deze gemeente zullen mo gen worden gebouwd. In dit aantal is niet begrepen de bouw in de zogenaamde vrije sector, het herstel van oorlogsschade en de bouw van streek- voorzieningen voor ouden van dagen. Van het toegewezen contingent mag be houdens bijzondere omstandigheden per jaar niet meer dan een derde gedeelte wor den opgenomen. Hillegom kan dus in drie achtereenvol gende jaren ongeveer 45 woningen per jaar bouwen. Slechts korte tijd is Pater Bogaertz van de orde der Kruisheren als kapelaan in de St. Martinusparochie te Hillegom werk zaam geweest, maar hij heeft daarin veler sympathie gewonnen, vooral die van de zieken, welke hij trouw heeft bezocht. Hiervan getuigde, bij afwezigheid wegens ziekte van Pastoor Kosters, Kapelaan Groeneveld, die een hartelijk afscheids woord sprak tot de scheidende kapelaan. Pater Bogaertz is een groot kenner en liefhebber der kerkmuziek en in zijn nieuwe standplaats te Rotterdam beschikt hij over de middelen om die aan te wenden. Dat zijn muzikale neigingen in Hillegom bekend waren bleek uit de cadeaux, een dirigeerstok en een pick-up, aangeboden namens de vele organisaties. De vertegenwoordigers en -sters van deze organisaties vormden een lange rij van sprekers, die door de heer Wout Elstgeest werd doorbroken met geestige bijdragen waarin de persoon en het werk van de scheidende kapelaan humoristisch werden weergegeven. Pater Bogaertz zeide in zijn afscheids woord, dat de tijd te Hillegom doorgebracht voor hem onvergetelijk was. Als zijn opvolger is door de Prior de* Kruisheren aangewezen Pater Sandberg.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3