„China heeft de deur voor onderhandelingen opengelaten OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Koningin Victoria Aziatische landen blijven aandringen op bestudering van China's antwoord Amerika moet het hoofd koel houden „Er dreigt geen gevaar van onze kant" MAANDAG 22 JANUARI 1951 Amerikaanse resolutie tegen China ingediend zegt Indiase afgevaardigde „Rampzalige koers", Neutraliteit is onmogelijk, zegt Eisenhower Het woord is aan...,. Nederlandse vliegtuigen naar Noord-lerland vertrokken Engeland wil tijd winnen Russisch antwoord aan het Westen Klacht over niet-nakoming der na-oorlogse afspraken ten aanzien van Duitsland India houdt voet bij stuk De afvoer der Ambonese militairen op Java Gerechtshof bekrachtigt uitspraak van president der Haagse rechtbank Vulcanische uitbarsting op Australisch Nieuw-Guinea UNO-troepen heroveren terrein in Korea Montgomery te Brussel: Dienstplicht in alle Europese landen moet twee jaar zijn" HET WEER AFGEBEELD Weerbericht g-je JAARGANG No 165 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 122-30. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 29 5e JAARGANG No 18 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET IS VANDAAG precies een halve eeuw geleden dat Victoria, Koningin van Groot-Brittannië en Ierland, Keizerin van Indië (die laatste titel bezat zij pas sinds 1874) op haar landgoed Osborne op het eiland Wight overleed. Zij was een-en- tachtig jaar oud en had drie-en-zestig jaar lang de Britse scepter gevoerd. Haar per soonlijkheid was zozeer kenmerkend ge worden voor het lange tijdvak, waarin zij Koningin was dat de benaming „Victorian eva" er in haar land onafscheidelijk aan verbonden is. Haar levensstijl en levens opvattingen zijn tekenend geweest voor een tijd van opperste erkenning van burger lijke deugden en van groeiende burgerlijke welvaart. Dat zij juist stierf bij het schei den van de negentiende eeuw is door som mige schrijvers als een duidelijke aanwij zing beschouwd van de kentering dei- tijden. Zij weerspreken daarmee diegenen, die het werkelijke einde van de geest dei- negentiende eeuw op 1914: het jaar van het uitbreken van de eerste wereldoorlog, stellen. Wie zijn jeugd in die jaren beleefd heeft zal geneigd zijn, de laatsten in hel ongelijk te stellen: reeds vóór 1914 was in de jonge generatie een onrust gevaren, die de overtuigde zekerheden van de negen tiende eeuwers niet meer kon aanvaarden. Toen Victoria in 1837 Koningin werd had de troonsopvolging zich op merkwaar dige, ongewone wijze ontwikkeld. In 1817 was de prinses Charlotte, dochter van de toenmalige Prins-Regent, overleden. Daar mee verdween de enige wettige afstamme ling van de dertien zoons en dochters van Koning George III, uit het Huis van Han nover. Drie van de zonen, de hertogen van Clarence, Kent en Cambridge, allen reeds van middelbare leeftijd, traden daarop in 1818 in het huwelijk om de troonsopvolging te verzekeren. Twee kinderen vielen de hertog van Clarence ten deel, maar zij stierven beiden jong. De hertog van Cam bridge gewerd een zoon, eveneens Duke of Cambridge, die nog ouder dan Victoria zou worden (hij stierf in 1904, op 85-jarige leeftijd en hij was gedurende veertig jaar opperbevelhebber van het Britse leger ge weest) maar deze zoon kwam niet in aan merking, omdat zijn vader jonger was dan de hertog van Kent. De hertog van Kent werd vader van een dochter, Victoria, die toen haar oom Koning William IV in 1837 stierf, precies achttien jaar oucl was. Dit jonge koninginnetje, van gans andere aard en aanleg dan „de Georges" uit het Huis van Hannover had gekenmerkt, in afzondering van het Hof streng opgevoed en afkerig van de ooms die vóór haar het koningschap vervuld hadden, zou een alge hele verandering teweeg brengen. Zij stond aanvankelijk sterk onder de invloed van haar oom Leopold van Saksen Coburg Go- tha, die in 1831 als Leopold I de eerste Koning van België was. Door zijn toedoen huwde zij als 21-jarige met zijn neef prins Albert, die dus de Britse Prins-Gemaal werd en in weinig jaren, door het vol strekte vertrouwen dat zij in hem stelde, zich ten zeerste in staatszaken deed gelden. Biografen hebben erkend dat hij haar over trof in scherpzinnigheid en kennis. Dat beiden zich zo vaak direct konden doen gelden moet men overigens zien in het licht van een tijd, waarin het constitutionele koningschap nog in een vroegere sfeer ver keerde en bovendien in Engeland een ont- vvikkelings-phase doormaakte die geleide lijker was dan op het vasteland, waar het uit de schokken van omwentelingen en ingrijpende wetswijzigingen ontstond. Koningin Victoria heeft de steun van haar gemaal gehad tot 1861, toen hij die nooit sterk van gezondheid was geweest tengevolge van overmatige arbeid en on dervonden politieke tegenstand ziek werd en binnen weinige dagen stierf. Vooral met Lord Palmerston, eerst minister van Bui tenlandse Zaken, later premier, had het koninklijke paar lang gekampt. Hij was een begaafd maar aanmatigend en koppig man, die vaak eigenmachtig handelde zon der zich om zijn mede-ministers of om de Kroon te bekommeren. Anderzijds verkeer den Victoria en Albert in de door niets bevestigde overtuiging, dat Buitenlandse Zaken hun speciale terrein van bevoegd heid was. De dood van de Prins-Gemaal bracht de Koningin in een toestand van rampzaligheid, die sommigen aanvankelijk voor haar leven of haar verstand deed vrezen. Het bezit van haai- vele kinderen van wie de oudste zoon haar als Edward VII zou opvolgen en de oudste dochter Vic toria de gemalin werd van de Duitse kroon prins) en later moeder van Keizer Wilhelm II) troostte haar niet. Zij trok zich op haar landgoederen Osborne en Balmoral (het laatste in Schotland) terug, weigerde ooit meer in Londen te wonen en zou gedurende de veertig levensjaren, die haar nog restten, zich maar bij uitzondering in het openbaar vertonen. Feitelijk gaf zij de vervulling van haar openbare en representatieve taak als Koningin op. Dit lokte veel critiek, zelfs bittere critiek uit. Zij wees die af omdat zij zo hard en toegewijd aan de arbeid bleef. Pogingen om haar er toe te bewegen, de Prins van Wales in staatszaken te be trekken, wees zij af. Zelf, onbeïnvloed door and.eren, steeds vervuld van de inzichten die haar geliefde Albert bezeten had, wilde zij haar taak vervullen. De enige minister die er in slaagde, zich sterk bij haar te doen gelden was de oude Disraëli (later Lord Beaconsfield) die door eerbiedige ver ering en poëtische vleierij aanzienlijke in vloed op haar kreeg. Hij was het ook die er in slaagde, haar de titel Keizerin van Indië te bezorgen, waaraan zij grote waar de hechtte. In buitenlandse betrekkingen had zij een sympathie voor Duitsland, die later verminderd werd door haar afkeer van Bismarck. Van de Fransen hield zij niet, maar haar onwil tegenover Frankrijk werd jarenlang weggevaagd door haar sterke persoonlijke sympathie voor keizer Napoleon III en keizerin Eugénie; prins Albert had die sympathieën gedeeld toen over en weer bezoeken waren gebracht. In de Britse politiek kon zij het nimmer vin den met de plechtige staatsman Gladstone, wiens optreden als premier na Disraeli's val zij als een soort ramp ervoer. Ondanks haar afzondering behield zij toch door haar plichtsbetrachting als Ko ningin en als moeder van een groot gezin, door haar voorbeeld in toewijding en door haar oprechtheid, de liefde van haar volk. Zowel haar gouden jubileum als Koningin als haar diamanten jubileum (in 1897) werden in volksvreugde en praal gevierd. Voor de reputatie van haar land en volk LAKE SUCCESS, (Reuter) De Ver enigde Staten hebben Zaterdag bij de poli tieke commissie der UNO een resolutie in gediend, die het communistisch China als aanvaller in Korea brandmerkt. In de Amerikaanse resolutie worden de volgende hoofdpunten naar voren gebracht: Het communistische China treedt als aan valler in Korea op. De UNO is vastbesloten het hoofd te bieden aan deze aanval. Alle staten wordt verzocht de actie der UNO in Korea te steunen. Op alle staten wordt een beroep gedaan zich te onthouden van het verlenen van steun aan de aanvaller. Een commissie uit de UNO moet de dringende opdracht krijgen na te gaan welke maatregelen tegen de aanvaller moeten worden genomen. Aan de voorzitter van de Algemene Ver gadering (de Pers Nazrollah Entezam) moet worden opgedragen twee personen aan te wijzen, die, tezamen met hem, een „commissie voor het verlenen van goede diensten" moeten vormen, die ernaar moet streven de Koreaanse oorlog op vreed zame wijze te doen eindigen. In de aanhef der Amerikaanse resolutie wordt verklaard dat de Algemene Verga dering er nota van heeft genomen dat de Veiligheidsraad, „tengevolge van gebrek aan overeenstemming tussen de perma nente leden", er niet in is geslaagd zijn voornaamste functie te vervullen, namelijk het handhaven van de internationale vrede en veiligheid, die schonden zijn door het ingrijpen der Chinese communisten in Korea. Nadat is geconstateerd dat de i-e- gering te Peking alle voorstellen der UNO, om tot een vreedzame regeling van het Koreaanse geschil te komen, heeft verwor pen en dat haar strijdkrachten hun inval in Korea sn hun aanvallen op grote schaal op de verbonden troepen voortzetten, komen de zes hiervoor genoemde punten. De resolutie werd door de Verenigde Sta ten alléén ingediend. Aziatische vermaningen Nadat zes kleine Zuid-Amerikaanse sta ten, Griekenland en Turkije hun steun aan de Amerikaanse resolutie hadden toe gezegd, verklaarde de Indonesische gedele geerde, de heer Palar, dat een veroordeling van China „in de huidige delicate toestand" de moeilijkheden voor het scheppen van de vrede slechts zou vergroten. „Indonesië is teleurgesteld, dat het ant woord van Peking de doeleinden, waar naar de UNO streeft, niet onmiddellijk tegemoet komt," zo zeide Palar, die de aandacht van de commissie vestigde op „het treffende verschil in toon" tussen de verklaringen, die de Chinese gedelegeerde Woe onlangs in de UNO heeft afgelegd, en het Chinese antwoord van thans. De Indonesische delegatie is van mening, dat de tegenvoorstellen van Peking de nauwgezetste aandacht verdienen, zo zeide de heer Palar. Irak liet zich in dezelfde zin uit, terwijl Tsjechoslowakije China steunde. De Indiase gedelegeerde, sir Benegal Rau, die zojuist was teruggekeerd van een conferentie met de Indiase premier, Pandit Nehroe, verklaarde, dat „het antwoord van Peking de beginselen van de UNO gedeel telijk aanvaardt en gedeeltelijk niet. Het houdt eveneens gedeeltelijk een verzoek om opheldering en gedeeltelijk een aantal tegenvoorstellen in en de beste manier om het te waarderen zou een onderzoek van de tegenvoorstellen zijn," aldus Rau. „Het enige resultaat van een brandmer king van China zou zijn, dat alle problemen in het Verre Oosten niet alleen onopgelost, doch onoplosbaar zouden blijven. Als de (Amerikaanse) resolutie wordt aanvaard, is onderhandelen, zelfs om misverstand uit de weg te ruimen, verder onmogelijk", zo zeide Sir Benegal. „Mijn regering is op het ogenblik tegen zulk een rampzalige koers". De commissie verdaagde haar zitting hierop tot heden (21 uur Nederlandse tijd). Nieuwe bemiddelingspoging Na afloop van de vergadering der poli tieke commissie zijn de afgevaardigden van de 12 Arabische en Aziatische landen, die de resolutie tot het staken van het vuren in Korea hebben ingediend, bijeen gekomen. Men neemt aan, dat zij een nieuwe ontwerp-resolutie hebben over wogen, die een herziene versie is van het voorstel, dat de 12 landen op 12 December hebben ingediend. Het voornaamste verschil met dit voor stel zou zijn, dat het nieuwe resolutie- ontwerp niet direct zou reflecteren aan een staken van het vuren. In gewoonlijk wel ingelichte kringen werd verklaard, dat in de nieuwe resolutie zou worden voor gesteld, dat een orgaan van zeven naties alle kwesties in het Verre Oosten zal be studeren, wanneer in de strijd in Korea een rustpauze aanbreekt. Eisenhower heeft in Frankfort bij zijn aankomst voor besprekingen met West- Duitse regeringspersonen in antwoord op de vraag van een journalist, of hij gehoord had van Franse suggesties voor „neutra lisering" van Duitsland, verklaard: „Neu traliteit, heden ten dage en op dit ogen blik, nu onze levenswijze wordt bedreigd, is een onmogelijkheid. In deze omstandig heden kan men niet neutraal zijn". Eisenhowers verklaring, bij zijn aan komst te Frankfort gedaan, dat neutrali sering van Duitsland in de huidige om standigheden onmogelijk zou zijn, heeft in Londen opzien gewekt. Men had hier na melijk de indruk, dat Eisenhower in. de huidige situatie zich voor noch tegen her- Charles Kettering: Wij behoorden allen belang te stellen in de toekomst, want daar in zal zich de rest van onze levens afspelen. bewapening van Duitsland zou uitspreken. Dinsdag zeide hij op zijn te Londen ge houden persconferentie namelijk, dat het probleem van de Duitse herbewapening op het ogenblik in handen van de politici was en dat de militairen -.r dus het zwijgen toe moesten doen. In politieke kringen, die niet vooruit willen lopen op het resultaat van een eventuele viermogendhedenconfe- rentie, heeft de jongste verklaring van Eisenhower aanleiding gegeven tot pessi misme. Soldaten van de Amerikaanse 25ste infan- terie-divisie in Korea dragen op Koreaanse wijze nieuwe voorraden naar hun afdeling. Een escadrille Fireflies van de Neder landse marine is vandaag uit Lee on Solent naar Noord-lerland gevlogen voor oefeningen met de Britse marine. Het ver trek moest het afgelopen weekeinde we gens slecht weer uitgesteld worden. LONDEN (Reuter) Het Sovjet-Rus sische persbureau Tass heeft Zondagoch tend de tekst bekendgemaakt van een Russische nota aan Frankrijk en Engeland in antwoord op de nota's van deze landen over de herbewapening van West-Duits- land. Deze beide nota's waren een ant woord op een beschuldiging van de Sovjet- Unie, dat beide Westelijke mogendheden hun verdragen met de Sovjet-Unie hadden geschonden. Zaterdag werden de Sovjet-Russische antwoord-nota's aan de Britse en Franse ambassadeurs te Moskou ter hand gesteld. In het jongste Russische antwoord wordt de beschuldiging herhaald, dat Frankrijk en Engeland door het voornemen een di recte militaire alliantie met West-Duits- land aan te gaan. hun vriendschapsverdra gen met de Sovjet-Unie hebben ge schonden. Het verweer van de Westelijke mogend heden, dat de aangegane internationale overeenkomsten een defensief karakter dragen, noemt de Russische nota „in strijd met de feiten". Zij acht het „niet langer een geheim, dat het Atlantisch pact tegen de Sovjet-Unie en de volksdemocratieën is gericht". Daarenboven, zo gaat de Russische nota voort, dreigt er van de zijde der Sovjet- Unie en de volksdemocratieën in het ge heel geen militair gevaar voor West-Duits- land, Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten, zodat het argument over het defen sieve karakter van de getroffen voorbe reidingen niet geldig is. PARIJS, (Reuter). De Indiase mi nister-president, Nehroe, heeft te Parijs gezegd: „De weg voor een regeling ten aanzien van Korea en Formosa door on derhandelingen staat open en er is geen reden waarom wij daarvan geen voordeel zouden trekken. Ik weet dat de betrokken partijen vrede willen en een regeling door onderhandelingen. Daarom moet alles in het werk gesteld worden om tot dergelijke onderhandelingen te geraken". Nehroe is intussen uit Berlijn vertrok ken en Zondag uit Cairo op het vliegveld van Bombay aangekomen. Nehroe ver klaarde na zijn aankomst, dat het „uiterst onverstandig" zou zijn te denken, dat com munistisch China definitief cle deur heeft gesloten voor onderhandelingen door zijn antwoord op de resolutie van de politieke commissie, die verzocht om een staking van het vuren op Korea. Hij zeide dat het zijn persoonlijke overtuiging is, dat de Chi nese regering onderhandelingen, die tot een regeling leiden, zou toejuichen. Het was volgens hem „absoluut onjuist" om waren haar laatste regeringsjaren, die van de Boerenoorlog, schokkend. Maar toen zij gestorven was, in Januari 1901, was de indruk diep en smartelijk. Velen schenen te gevoelen dat een tijdperk ten einde was, met haar dood definitief afgesloten, dat hen vervuld had en doortrokken van zijn geest. De Victorian era stierf met haar, die er het gekroonde voorbeeld in had gegeven. Edward VII volgde haar als zestigjarige op. Hij stierf reeds negen jaar later, na vooral de Triple Entente te hebben be werkt. Zijn zoon George V volgde hem op en was Koning tot 1936. Edward VIII regeerde maar een jaar en deed toen af stand, Zijn broer George VI is reeds de vierde Koning van Groot-Brittannië sinds Victoria, maar geen Koning van Ierland en geen Keizer van Indië meer. .1R. P. het Chinese antwoord als een verwerping op te vatten. Nehroe verklaarde tenslotte, dat India vriendschappelijke betrekkingen met alle landen op eervolle voet wenste te onder houden. Een veroordeling van_ China of welk ander land te Lake Success zou de situatie zeer verslechteren. „Daarom is India er tegen". Wat Kasjmir betreft zeide Nehroe: „Zo lang er niets anders gebeurt, komt dit neer op een stilzwijgende aan vaarding van de huidige positie". „Bestudering nodig" Sir Benegal Rau, de permanente verte genwoordiger van India bij de UNO ver klaarde bij zijn terugkeer te Lake Success (hij heeft te Londen en Parijs besprekin gen gevoerd met Pandit Nehroe) tegen over journalisten: „India beschouwt het jongste antwoord van de regering te Pe king niet als een rechtstreekse verwer ping van het voorstel der UNO, dat beoog de tot een vreedzame regeling van het Koreaanse geschil te komen. Indien u dit antwoord bestudeert, zult u vinden dat het gedeeltelijk een aanvaar ding der beginselen van dc UNO is, gedeel telijk een verzoek om opheldering bevat en gedeeltelijk als een tegenvoorstel is be doeld. De Indisceh regering is van mening dat Peking nog steeds dc deur open Iaat voor onderhandelingen". In Engeland is een „raad voor vrede met China" opgericht, die een verklaring heeft uitgegeven waarin de overtuiging wordt uitgesproken dat „de betreurenswaardige fout van China om de voorstellen van de UNO voor een staken van het vuren in Korea te verwerpen" niet de deur mag sluiten voor verdere onderhandelingen. Achter de raad staat een groep Labour- parlementsleden en de conservatief Nor man Bower. In de verklaring wordt er bij de rege ring op aangedrongen niet in te stemmen met economische of militaire sancties van de UNO tegen China. Dat men de herbewapening van West- Duitsland wil verdedigen door te wijzen op de grootte van het Russische leger en de beweerde herbewapening van de Oost- Europese landen acht de Russische nota een poging om de aandacht van het mensdom af te leiden van de Duitse herbewapening. De Sovjet-Unie beschuldigt Frankrijk van „discriminerende praktijken in de handel met de Sovjet-Unie" en verwijt dit land, dat het in de UNO steeds tegen de ontwapeningsvoorstellen der Russische delegatie heeft gestemd. De Franse klacht over Ruslands erken ning van de opstandelingenregering van Ho Tsji-Minh in Indochina wordt in de nota van de hand gewezen, daar „deze kwestie geen betrekking heeft op het Frans-Sovjet-Russische verdrag". Tenslotte vergelijkt de Russische nota de Brits-Franse houding met die van Hitier, Mussolini en de Japanse leiders, „die even eens hun aggressieve plannen smeedden terwijl zij spraken over „het gevaar van communistische aggressie". „Het is algemeen bekend", zo^ wordt in de Russische nota gezegd, „dat de Sovjet- Unie als gevolg van verscheidene demobili saties in de jaren 1945 tot 1948 haar strijd krachten aanzienlijk heeft verkleind. Ook trok de Sovjet-Unie haar strijdkrachten terug van het grondgebied van andere sta ten. Zij bleven slechts in die landen, waarin de aanwezigheid van Sovjet-Russische strijdkrachten is voorzien krachtens over eenkomsten". „Jalta en Potsdam geschonden' In het Russische antwoord wordt verder ingegaan op de verklaring van de Franse regering, „dat projecten, die met haar deelneming worden opgesteld, niet het herstel van de oorlogsindustrie in West- Duitsland beogen". Volgens de Russische nota blijkt duidelijk uit het communiqué van de in September van het vorig jaar gehouden conferentie te New York, dat de ministers van 'Buitenlandse Zaken der Westelijke grote drie overeenstemming bereikten over „een herziening van de overeenkomst betreffende verboden en be perkte industrieën" Een dergelijk besluit wordt „een grove schending van de be slissingen van de conferenties van Jalta en Potsdam alsmede van andere beslissingen der grote vier, strekkende tot beperking van het potentieel der Duitse oorlogs industrie". genoemd. Diplomatieke kringen te Londen waren de mening toegedaan, dat het Russische antwoord aan Engeland en Frankrijk geen invloed zouden hebben op de politiek dei- beide landen. Men wee s er op, dat van Russische zijde geen poging is gedaan om het Brits-Russische bondgenootschap van 1942 of het Frans-Russische vriendschaps verdrag van 1944 op te zeggen. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden het vonnis van de president der ar rondissementsrechtbank te 's-Gravenliage in het kort geding Ambonese militairen tegen de Staat der Nederlanden bekrach tigd, met dien verstande, dat het gerechts hof daarenboven aan de Staat der Neder landen de demobilisatie en afvloeiing ter plaatse, dus op Java, heeft verboden. De uitspraak van het gerechtshof luidt: „Verbiedt appellant de wegvoering, af vloeiing of demobilisatie van geïnterneer den en alle andere op Java, thans in kam pen verblijvende, Ambonese oud-KNIL- xniiitairen en de bij hen behorende gezin nen zonder hun toestemming naar op of binnen door A.P.R.I.-troepen, dus door de regering der republik Indonesia bezet of 1 beheerst gebied". 1 (Van onze correspondent in Londen) Gedurende het weekeind werd de indruk bevestigd, dat Engeland slechts dan er mede accoord gaat China openlijk als aggressor aan te wijzen, indien dit in de praktijk niet zou leiden tot een uitbreiding van het conflict buiten Korea zelf, daar om verzet Engeland zich ook tegen twij felachtige economische sancties. Men zal er goed aan doen de kloof in opvattingen tus sen Engeland en de Verenigde Staten over China niet te overdrijven, omdat beide landen, ondanks alle verschil van mening, fundamenteel willen vasthouden aan de Engels-Amerikaanse eenheid. Het teloor gaan daarvan zou, zoals zij weten, ca tastrofale gevolgen hebben. De Engelsen verwachten, dat ook Ame- ika het hoofd koel zal houden, het recept van Londen in de huidige situatie is het bruggenhoofd op Korea onder geen voor waarde op te geven, hetgeen een aanzien lijke Chinese strijdmacht zou binden en tevens China zou beletten zich in nieuwe avonturen te storten. In dit geval zou er misschien latei- kans zijn op een compro mis. Het zou echter volgens de publieke opinie hier pas mogelijk zijn na een pe riode van betrekkelijke ontspanning, na stabilisatie van de fronten. Men maakt zich echter in Londen onge rust over het feit, dat Amerika voortgaat China nodeloos te prikkelen, door de steeds sterker wordende propaganda voor Tsjang Kai Tsjek en voor snelle Japanse herbewapening. Opwekkingen tot onmid dellijk gebruik van de atoombom, zoals door generaal O'Donnell, chef van het Amerikaanse bombardementscommando voor het Verre Oosten, hebben hier veel kwaad bloed gezet, omdat voorstellen als deze de dingen alleen maar erger maken. Tijd winnen is volgens Britse opvatting niet alleen een militaire noodzaak, maar ook de enige manier om de diplomatie een kans te geven alles te doen wat in haar vermogen is om een nieuwe wereldoorlog te voorkomen. Want wil herbewapening niet automatisch op oorlog uitlopen, dan zal deze vergezeld dienen te gaan van een sterke diplomatieke activiteit. De „Economist" stelt als gedragslijn, dat men moet voorkomen, dat de Russen te bang worden, maar ook dat zij zichzelf overschatten. Het Kremlin dient, volgens het blad, ervan te worden overtuigd, dat het veiliger en verstandiger is de vrije Sinds Donderdag- woedt een uitbarsting van de vuleaan Lamington, die in het Noordelijk gedeelte van Papoea, 't Austra lisch gebied aan de Zuidkust van Oost- Nieuw-Guinea, is gelegen. Voor zover be kend is deze vuleaan nog nooit tot uitbar sting gekomen. De Australische regering heeft per schip medische en voedselvoorraden gezonden van Lae in Noord-Oost-Nieuw-Guinea naar Killerton, de haven, die het dichtst bij Papoea ligt. Dicht bij de vuleaan wonen niet veel mensen, doch binnen een straal van 80 kilometer is het gebied tamelijk dicht be volkt. Een vliegtuig heeft waargenomen, dat grote rotsblokken uit de krater worden geslingerd. Er hebben aardverschuivingen plaats. Zware wolken vulcanische as drij- van op grote hoogte Noordwaarts wereld met rust te laten en dat de moge lijkheden van na-oorlogse expansie zonder risico's thans zijn uitgeput. De oorzaak van alle ellende is niet het communisme, dat elk land volgens eigen methoden kan bestrijden, maar het Russische imperia lisme, dat alleen binnen de perken kan worden gehouden door de Russische rege ring, welke in het verleden zelfs groter voorzichtigheid toonde dan andere lan den, zodra zij kracht en besluitvaardig heid ontmoette. Op dit realisme van Mos kou zal het Westen aldus het hoofdar tikel zich met alle bekwaamheid, waar over het beschikt, moeten concentreren. Tijd winnen, dat in het verleden al zoveel resultaten heeft opgeleverd kan ook Stalin voor fouten behoeden. Als tegenwicht voor zijn eigen propaganda, die ook hem kan beletten de juiste proporties te zien, is het volgens de „Economist" nodig, dat Stalin uit de mond van de andere staatshoofden verneemt, dat zij vastbesloten zijn mili tair sterk te zijn, maar ook dat zij vrede willen. TOKIO, 22 Januari (Reuter). Troepen van de UNO hebben vandaag het vliegveld van Wondjoe weer bezet. Verder werd een heuvel bestormd vanwaar zij twee dagen geleden werden verdreven. UNO-patrouilles drongen vandaag naar het Noorden op ongeveer in de richting van Seoel en hernamen Itsjon en Koem- jangsjangni, waarbij zij weinig tegenstand ondervonden. (Van onze correspondent in Brussel) Veldmaarschalk Montgomery heeft naar aanleiding van zijn bezoek aan de Belgi sche minister van Defensie als zijn me ning te kennen gegeven dat alle Europese landen van het Atlantisch pact een dienst plicht van twee jaar dienen in te voeren. Daardoor is de campagne van de Belgische socialistische partij tegen de in België reeds ingevoerde dienstplicht van twee jaar verzwakt. Anderzijds heeft de Belgische minister-president Pholien in een Zaterdag gehouden bijeenkomst van de katholieke partijraad kennis gegeven van een schrij ven van generaal Eisenhower aan de Ame rikaanse ambassadeur te Brussel, mr. Murphy, waarin Eisenhower de commu nistische en socialistische beweringen lo genstraft, als zou het aan de Belgische troepen geleverde Amerikaanse materieel worden verwaarloosd. De socialistische partijleiders zetten nochtans hun actie tegen de twee-jarige dienstplicht voort. Voor zijn vertrek naar de Verenigde Staten verklaarde Spaak dat de dienstplicht tot 18 maanden kan worden gereduceerd, indien de regering een be roep zou doen op vrouwelijke vrijwilligers. Deze zouden in het staande leger de admi nistratieve functies van de mannen kun nen overnemen. Spaak achtte het mogelijk spoedig 15.000 meisjes in de hulpdiensten van het leger in te schakelen. Sommige Vlaamse bladen hebben daarop scherp afwijzend gereageerd. Een actieve depressie bij Schotland doet de luchtdruk boven het Noordelijk gedeelte van de Noordzee flink dalen. Hierdoor nemen ook in ons land de windkrachten weer toe en kan de zachte Oceaanlucht, die^ zich reeds enige dagen boven de Britse Eilanden bevindt, geleidelijk weer het vasteland van Europa binnendrin gen. Langs de Oostflank van de rug van hoge druk, boven Midden-Duitsland en Scan dinavië, wordt zeer koude lucht uit de Poolstreken naar het Zuiden getrans porteerd, waardoor in een groot gedeelte van Duitsland, Polen en de Balkan de vorst weer inviel. yPFfT-PA OONBEWOLKT (SLICHT- 8EW NAIF8EW 9 ZWAAR. BEW' C-EHEÈL BEW. MSST SNEEÜW- REGEN MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN R ONWEER /^TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR BELANGRIJK. N6EPSLAG- GEBIE-, CENTRA/ j H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-PRONT-TUSSEN LUCHT VAN' VEPSCHILLENDE HERKOMST '(A.STAND VAN DIT TEKEN GEEFT.,OË WINDRICHTING AAN-' HECE/DWAPSST-AE P 'S EÉN. <WND--\ SNEUHEIO-VAN:V|JF p£T£0'PER,SECONDE - ENKELE OPKLARINGEN Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk meest zwaar bewolkt 5 met enige regen of motregen en hier en daar mist. Later plaatselijk enkele buien, afgewisseld door op- klaringen. Meest matige Zuid-Wes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 23 Januari Zon op 8.34 uur, onder 17 10 uur. Maan op 17.19 uur. onder 9.12 uur. (Volle maan) Hoog en laag water te IJmuiden Maandag 22 Januari Hoog water: 3.29 en 15.39 uur. Laag water. 11.24 en 23.40 uur. Dinsdag 23 Januari Hoog water: 4.06 en 16.17 uur* Laag water: 12.04 uur. imiiiiiiiiiiiiiuiiiuiuiiinuuiiiiiuiiiii,,'

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1