„Vereniging van Radioluisteraars" Zaterdag in Amsterdam opgericht Meer dan honderd slachtoffers gevallen in het Alpengebied Zweeds schip in brand geraakt ten Noordwesten van Den Helder De ondergrondse spoorweg PANDA EN DE MEESTER.BEDIENDE De radio geeft Dinsdag Mijnwerkers zuilen waarschijnlijk op Zaterdagen twee uur langer werken Wereldnieuws j MAANDAG 2 2 JANUARI 1951 Steekpartij in Nijmegen eiste een dode en een zwaar gewonde Gemeente-ontvanger van Groningen geschorst Nederlanders naar Canada Lawines en sneeuwstormen Productieverhoging in de periode van 1 Februari tot 15 April Heringa Wuthrich Bemanning door het Amerikaanse s.s. „Washington" van boord gehaald Onze deviezen Export van bloembollen bedroeg ruim 113 millioen gulden Zuivelwaarde-toeslag consumptiemelk Zes Catalina's voor de marine Er zullen weer vrijwilligers worden opgeroepen voor Korea Ongeregeldheden bij Johannesburg Dodelijke „brandewijn" maakte vele slachtoffers In Nederland worden drie schepen voor Rusland gebouwd 2 Zaterdagmiddag is in Amsterdam de .Vereniging van Radioluisteraars opgericht, een eerste gevolg van de actie van het Comité van radioluisteraars", dat alle be talers van een luisterbijdrage die het niet eens zijn met huidige omroepbestel of zich niet aangetrokken gevoelen tot een van de bestaande omroepverenigingen te zamen wil brengen. Zoals men weet is van de ongeveer twee millioen radiobelasting betalende personen slechts de helft lid van een omroepvereniging. De Vereniging van Radioluisteraars stelt zich op het standpunt dat ook de andere helft op grond van het betalen van zijn luisterbijdrage medezeggenschap in het omroepbeleid behoort te hebben en dat het niet aangaat, dat abonnés op een program mablad automatisch als leden worden be schouwd van de omroepvereniging die dat blad uitgeeft. Ter illustratie van de methoden die bij het abonnés werven worden toegepast, deelde een Haags lid van de vereniging mede, dat het hem bekend was, dat aan alle abonnés op „Het Vrije Volk" in die stad een berichtje werd gestuurd, dat zij „behoudens tegenbericht" zouden worden beschouwd als leden van de Vara. Reeds 25.000 aanmeldingen De Vereniging van Radioluisteraars gaat binnenkort een programmablad uitgeven, „Het Radioprogramma", dat overeenkom stig de doelstelling van de vereniging te gen kostprijs zal worden uitgegeven. Men boekte reeds 25.000 gegadigden. Het blad zal 24 pagina's tellen en tien cent per week gaan kosten. Het ziet er naar uit, dat het tot een felle strijd over deze uitgave met de omroep verenigingen zal komen. Reeds stuurde de raadsman van de Federatie van de omroep verenigingen, mr. dr. P. J. Witteman, het oprichtingscomité ongevraagd een aankon diging, dat, mocht het inderdaad tot de uitgave van het blad komen, hij van plan is tot rechtsmaatregelen over te gaan. Legale bron Aan de andere kant heeft een expert op het gebied van het auteursrecht hij werd Zaterdagmiddag ook 't in Alg. bestuur van de vereniging gekozen verklaard, dat de bron, waaruit de Vereniging van Radio luisteraars de gegevens voor haar pro grammablad zal putten, niet alleen volko men legaal, maar bovendien ook voor de toekomst volkomen „safe" is. Correspondentie over deze en andere aangelegenheden heeft geen resultaat op geleverd. De staatssecretaris voor Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen schreef ongeveer: „Hier kan ik niets aan doen" en de Avro antwoordde in de trant van „U moet bij ons lid worden!" Meer succes hadden besprekingen met artistenorganisaties en met de Nederlandse Bioscoopbond. De vergadering toonde grote instemming met de gedachte van het voorlopig be stuur, dat er dringend behoefte is aan een controle op de besteding van de radiobe lasting. De vergadering koos zich het volgende ADVERTENTIE -r—ttt-r W' W Aspirin is-thans onontbeerlijk! Zorg er echter voor, dat U wer kelijk Aspirin krijgt. Aspirin herkent U aan het Baj'er-kruis en de oranje-band. Meer dan ooit geldt thans het devies: ASPIRIN HOORT IN HUIS! HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen! 9.35 Concert. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Pla ten. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Promenade orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Promenade-orkest. 13.00 Nieuws. 13.20 Financieel weekoverzicht. 13.30 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 15.45 Platen. 16.10 Kinderkoor. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Oude muziek. 19.45 Cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaakwed strijd NederlandNoorwegen. 20.06 Actuali teiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 De Antwoordman'. 21.35 Platen. 22.00 Goede moed. 22.15 Orgel. 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Slui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen, 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw! 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Metropole-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Pla ten. 14.00 Gevarieerd programma. 14.53 Pla ten. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor zieken. 16.30 Sluiting. 18.00 Platen. 18.20 Amusements orkest. 18.48 Sport, Dit is leven, Voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Sport. 19.23 Koor. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-schaakwedstrijd NederlandNoor wegen. 20.06 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Hoorspel. 22.05 Piano. 22.45 Avond gebed 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.15 Pianoduo. 12.30 Weerberichten. 12.32 Platen. 12.45 Piancduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamerorkest. 13.30 Platen. 14.00 Schoolradio 15.30 en 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Studentenleven. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen 19.50 Voordracht. 20.00 Hoorspel. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. algemeen bestuur: mevrouw R. J. Klee- kamp-Wassenaar (Apeldoorn), mevrouw Wijnandts Francken (Den Haag), prof. mr. J. Drion (Den Haag), dr. E. D. Hirsch- Ballin (Amsterdam), mr. J. W. F. Donath (Arnhem), mr. J. M. A. Budee (Apel doorn), mr. S. A. M. Bottenheim (Am sterdam), ds. E. Daalder (Westzaan) en M. G. Haringman (Hilversum). Het secre tariaat is gevestigd: Nicolaas Witsenkade 26, Amsterdam-C. De. vergadering besloot de koninklijke goedkeuring op de statuten aan te vragen. Zaterdagmiddag heeft zich in een huis in het oude stadsdeel van Nijmegen een familiedrama afgespeeld, dat een dode en een zwaar gewonde, die nog in levensge vaar verkeert, heeft geëist. In dit huis aan de Korenmarkt wonen de 25-jarige W. D. en zijn gezin en zijn 21-.jarige broer M. D. Boven dit gezin wonen de 40-jarige W. G. met zijn vrouw, zijn zoon en zijn achttien jarige dochter en nog een gehuwde dochter met haar man, de 24-jarige J. L. en twee kleine kinderen. De 21-jarige M. D. had omgang met de achttienjarige dochter van W. G. die van deze vriendschap echter niets wilde weten. Zaterdagmiddag ging G., die dronken was. met zijn schoonzoon J. L. naar de kamer van de gebroeders D. Daar ging G. de 21-jarige M. D. te lijf. Hij was gewapend met een nies; J. L. met een hamer. De gebroeders D. verweerden zich met een bajonet. De 24-jarige J. L. kreeg een steek in de hartstreek en was onmid dellijk dood. De 40-jarige G. kreeg zes steken in de buik en werd naar het Sint Canisiusziekenhuis gebracht, waar hij on middellijk werd geopereerd. De 25-jarige W. D. werd aan zijn rechterhand gewond en eveneens naar het ziekenhuis gebracht. Hij is later door de politie gearresteerd. De 21-jarige M. D., de verloofde van het meisje, was inmiddels gevlucht. Hij werd door de politie in het huis van een familie lid aangehouden. M. D. had verwondingen aan de linkerhand en aan de schouder op gelopen. De politie heeft de gebroeders D. ter beschikking gesteld van de justitie in Arnhem, welke een ander onderzoek zal instellen. Na een vergadering met gesloten deu ren heeft de gemeenteraad van Groningen besloten de gemeente-ontvanger D. P. te schorsen. Hij wordt verdacht van malver saties op financieel gebied, echter niet met gelden van de gemeente. Het onderzoek der Justitie is nog niet afgesloten. De Canadese minister van Immigratie, Walter Harris, heeft Zaterdag te Winnipeg verklaard, dat Canada dit jaar mogelijk 150.000 immigranten zal ontvangen, van wie tien a twaalfduizend Nederlanders. In 1950 heeft Canada 74.000 immimgranten toegelaten. De immigratie van Nederlandse boeren gezinnen noemde Harris „een der best ge slaagde immigratieprogramma's sinds de oorlog". „Wij hebben sedert 1947 meer dan 21.000 goede Nederlandse immigranten ge had en wij hopen dit jaar tien a twaalf duizend hieraan toe te voegen", zo zeide hij. „De „Volendam" zal de eerste grote groepen Nederlanders naar Canada bren gen. Het schip zal 13 Februari uit Neder land vertrekken en 22 Februari hier aan- komeq met ongeveer 1.300 Nederlandse mannen, vrouwen en kinderen", aldus de minister. „Het meerendeel van het ge stelde aantal zal voor eind Juli hier zijn aangekomen". 'Minister Harris zeide meer dan 30.000 immigranten uit Engeland te verwachten en ongeveer 13.000 uit België en Frankrijk. Plan wordt niet opgegeven Voor de oorlog werden plannen gemaakt voor een spoorverbinding Amsterdam- Schiphol-'s-Gravenhage. Deze lijn zou gedeeltelijk ondergronds zijn. Verleden jaar deelden wij mede dat de duurte de Nederlandse Spoorwegen dit plan voorlo pig heeft doen opbergen in verband met de minder gunstige financiële toestand en omdat vele andere spoorwegwerken voor rang moeten hebben. Nu kan evenwel uit het feit, dat bij on derhandelingen tussen de Spoorwegdirectie en het gemeentebestuur van Den Haag over een ontwerpuitbreidingplan worden geconstateerd, dat het plan voor deze nieu we spoorlijn toch niet is opgegeven. Er moet met de totstandkoming van deze lijn in de toekomst rekening gehouden worden. ADVERTENTIE Sneeuwlawines èn sneeuwstormen in de Zwitserse, Oostenrijkse en Italiaanse Alpen hebben de laatste dagen een aantal slacht offers gemaakt, spoorwegen en wegen ver sperd en telefoonverbindingen verbroken. De St Gotthard-spoorlijn was Zaterdag op verscheidene plaatsen met een laag sneeuw van acht a twaalf meter hoogte bedekt. In West-Oostenrijk brandde een electrische centrale af, doordat door de sneeuwstorm losgerukte kabels kortsluiting hadden ver oorzaakt. Zwitserse bergpatrouilles schoten met mortieren sneeuwophopingen omlaag om lawines te voorkomen. De toeristen in vele bekende winter sportplaatsen in Zwitserland en Oostenrijk werden door de sneeuw geïsoleerd. Rond de Matterhorn woedde de hevigste sneeuw storm sinds mensenheugenis. Te Disentis ten Oosten van de Oberalp-pas in Zuid- Zwitserland werden verscheidene huizen en een electrische centrale door de storm vernield. In Andermatt werden twee huizen met negen mensen, van wie vier kinderen, door een grote lawine bedolven. De gehele be volking werd gemobiliseerd voor het uit graven van de huizen. Dezelfde lawine rolde door tot aan het hotel „De Drie Ko ningen", dat ook gedeeltelijk in de sneeuw verdween. De mensen hier konden zich in veiligheid stellen. Een andere lawine kwam tot stilstand vlak voor het militair hospi taal, waaruit de patiënten reeds geëva cueerd waren. Volgens officieuze schattingen zijn thans over de honderd doden te betreuren. Naar verluidt zijn in Zwitserland 50 personen om het leven gekomen. Vele anderen wor den vermist en honderden zijn ernstig ge wond. De Arlberg-spoorlijn is door sneeuw ge heel versperd. Reizigers tussen Oostenrijk, Frankrijk en Zwitserland moeten over Duitsland reizen. Ook de Brenner-pas is geblokkeerd door grote lawines bij Bren- nerbad aan de Oostenrijks-Italiaanse grens. In Tyrol en Karinthië zijn in de afgelopen dagen vier electrische centrales bedolven. Volgens de Zwitserse radio komen er nog steeds lawines voor, die slachtoffers eisen onder de bevolking van de dalen. In een der Haarlemse bioscooptheaters draait op het ogenblik de verfilming van het Amerikaanse boek „Cheaper by the dozen" (goedkoper per dozijn). Zaterdagmiddag hadden echtparen die minstens een dozijn kinderen in hun trouwboekje hebben staan, vrije toegang tot deze filmvoorstelling. Het gezin A. J. van den Hoek uit Haarlem verscheen met 15 van zijn 16 spruiten, in leeftijden variërend van 4 tot 26 jaaraan de cassa nummer 16 lag met griep in bed. Foto: voor de ingang van het theater werden nog even de neuzen geteld om te zien of alle Hoeken op het appèl verschenen waren. Naar alle waarschijnlijkheid zal men in de Limburgse mijnindustrie de extra pro ductie, welke de minister van Economische Zaken heeft gevraagd met het oog op het tijdelijk tekort aan industriekolen, trachten te bereiken door in de periode van 1 Fe bruari tot 15 April de Zaterdagse werktijd van zes uur te verhogen tot acht uur, met uitzondering van de Zaterdag voor Pasen. Verlenging van de werktijd op de vijf ge wone werkdagen zou voor de mijnwerkers minder bezwaarlijk zijn, maar stuit wegens het drieploegenstelsel in de mUnen op tech nische bezwaren. De mijnindustrieraad heeft ook aan het invoeren van enige werkzondagen gedacht. Men besloot de beslissing over te laten aan de vakorganisaties. Zondag hielden de Nederlandse Katho lieke Mijnwerkersbond en de Algemene Nederlandse Mijnwerkersbond vergaderin gen over deze aangelegenheid. De beide andere organisaties, de Protestants Chris telijke Mijnwerkersbond en de Algemene Bond van Werkers in het Mijnbedrijf, zul len zich Dinsdag over deze kwestie bera den. In de vergadering van de katholieke bond, welke 18.500 leden telt, heerste na genoeg geen verschil van mening over de plicht van de mijnwerkers, aan het verzoek ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Volgens de officiële cijfers van het Be drijfschap voor sierteeltproducten is in het jaar 1950 voor f 113.748.332 aan bloem bollen geëxporteerd. In het jaar daarvoor was het bedrag f82.727.332. Uitgevoerd zijn in 1950 43.648.610 kg en in 1949 38.134.595 kg. De meeste bollen zijn naar de Verenigde Staten geëxporteerd, nl. voor f31.842.864. Daarna volgt Engeland met f25.074.110. Naar de Westelijke zóne van Duitsland is geëxporteerd voor een bedrag van f 15.895.927 (in 1949 f6.112.188), naar Frankrijk ruim acht millioen gulden en naar Canada ruim drie millioen gulden, De moeilijkheden, die zich voordoen bij het bijkopen van melk voor consumptie doeleinden hebben het bestuur van het Be drijfschap voor Zuivel aanleiding gegeven te besluiten om voorlopig voor de week van 21 tot en met 27 Januari bij de be rekening van de zuivelwaardetoeslagen de op basis van de tot volvette fahriekskaas verwerkte melk verkregen zuivelwaarde te verhogen met 0,75 per 100 kilogram, in plaats van met 0,25 per kilogram. Wekelijks zal worden bezien of hand having van de zuivelwaardetoeslagen nood zakelijk is. In de afgelopen nacht heeft het Zweedse s.s. „Bie", dat zich ten Noordwesten van Den Helder bevindt, noodsignalen uit gezonden, De marconist deelde mede dat het schip in brand stond en dat de beman ning in de reddingboten zou gaan. De sleepboten „Hector" en „Holland" en de reddingsboot „Brandaris" voeren van IJmuiden en Terschelling uit naar het Zweedse schip. Ook het stoomschip „Sun- nanland" van dezelfde nationaliteit, dat zich op 70 kilometer afstand van de „Bie" bevond, meldde dat het assistentie zou verlenen. scheepsjongen werd vermist. De leerling machinist Krantz had ernstige brandwon den opgelopen. De andere geredden bevon den zich in goede welstand. De „Wash ington" wordt hedenmiddag in Rotterdam verwacht. In IJmuiden achtte men het waarschijn lijk dat de „Bie" op een mijn gelopen is, daar het schip zich volgens de opgegeven positiemelding buiten de zg. geveegde zóne bevindt. Nader vernemen wij, dat de „Bie" zich ten tijde van het ongeluk bevond op onge veer 53 graden 38 minuten N.B. en 3 gra- Het" Amerikaanse s.s. „Washington" I den, 17 mi?uten OL- De ,aatste berichten meldde kort na vijf uur vanmorgen dat het de bemanning van de „Bie" aan boord had genomen. Later meldde de Amerikaan dat dertig officieren en manschappen van de „Bie" waren gered; de kapitein van het ver ongelukte schip deelde mee dat een maken melding van het brandende wrak op ongeveer 75 mijl Noord-West van Den Helder. De IJmuidense „Hector" kan niet vroe ger dan vanmiddag drie uur ter plaatse zijn, zodat nadere bijzonderheden nog ont breken. van de regering te voldoen. Zeer waar schijnlijk zal deze bond zich uitspreken voor verlenging van de werktijd op Zater dag. Mogelijk echter zal hij vrijstelling vragen voor de Zaterdag vóór Carnaval. De besturenconferentie van de Algemene Nederlandse Mijnwerkersbond nam een resolutie aan, waarin werd gezegd, dat ook deze bond met het oog op 's lands belang bereid is aan de gevraagde extra productie mede te werken, ook al pleit hij reeds jarenlang voor een korte werkweek wat de ondergrondse mijnwerkers betreft. Hij zal echter onveranderd op het standpunt blij ven staan, dat de werkweek dezer mijn werkers tot veertig uur dient te worden teruggebracht. Alle bonden zullen Donder dag in een buitengewone vergadering van de Mijnindustrieraad mededelen, welke op lossing zij voorstaan. In die vergadering zal dan de beslissing worden genomen. De mijndirecties zullen ook door interne orga nisatorische maatregelen de beoogde extra productie zo veel mogelijk bevorderen. De Nederlandse regering heeft in de Ver enigde Staten zes Catalina vliegboten ten behoeve van de Marine-luchtvaartdienst aangekocht. De eerste van deze vliegboten is reeds in ons land gearriveerd. Zij zijn bedoeld als vervanging van het oude MLD- materiaal en zullen bij Aviolanda in Pa- pendrecht worden gereviseerd. Naar het ANP verneemt overweegt de regering binnenkort wederom vrijwilligers op te roepen ter aanvulling en aflossing van het Nederlandse vrijwilligersdetache- ment in Korea. Bijzonderheden over de aanmelding zul len spoedig worden bekend gemaakt. Van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat er geen verband bestaat tussen deze nieuwe aanmelding en de verliezen van het Nederlandse Korea-detachement, die tot dusverre zeer gering zijn geweest. Door de nieuwe aanmelding wil men zorgen voor de aflossing van de vrijwilli gers, van wie het grootste deel een ver- bandacte van één jaar heeft getekend, die in het najaar dus ten einde loopt. Drie Zuid-Afrikaanse inboorlingen wer den gedood en 46 gewond, van wie dertig ernstig, doordat een groep van zestig leden van de Basoetostam inboorlingen aanviel in plaatsen nabij Johannesburg. De Basoeto's waren begonnen met een aanval op Zoeloes in de plaats Jabavu, doch toen zij daar werden afgeslagen, trokken zij naar New Clare, waar zij andere inboorlingen aanvielen. Van New Clare gingen zij naar Sophia- town, waar zij de woningen binnendron gen en de inwoners mishandelden en be roofden. Een sterke politiemacht, die onmiddel lijk werd uitgezonden, slaagde erin de orde te herstellen. 52. Het was maar goeddat Jolliepop te voorschijn kwam met dat papier van het ministerie van Oorlog, want anders waren Panda en Memo zéker door de politie op gebracht. Daar was nu natuurlijk geen sprake van; alle agenten en ook de inspec teur werden heel beleefd, en één van de agenten werd zelfs aangewezen om Memo naar dat ministerie toe te geleiden. „Kijk, Memo," zei Panda dus, „je moet met deze agent naar het ministerie van Oorlog gaan, en..,.". Maar Memo had alweer genoeg gehoord. „Agent!" riep hij. „Klik! Oorlog! Dzjen meteen greep hij de agent beet en hij sloeg zijn been-wielen uit en daar ging hij! „Help! Help!" riep de agent, die zich machteloos in zijn greep bevond, maar dat gaf niets; Memo deed, wat Panda hem gezegd had. „Vlug.er achteraan, Jolliepop!" riep Panda, „voor dat er weer ongelukken gebeuren....". Nu ongelukken waren het niet bepaald die er gebeurden. Zo mag je tenminste een paar versplinterde deuren, enkele gebar sten ramen en de zenuwtoeval van de por tier van het ministerie van Oorlog niet noemen. Panda en Jolliepop kwamen nog nét op tijd aandraven, om Memo met groot spektakel naar binnen te zien gaan. „Ik hoop dat we nog op tijd zijn!" hijgde Pan da. „Waarom wilde je eigenlijk naar dit ministerie Jolliepop?" „Zijn wij niet van oordeel, mijnheerehPanda", hijg de Jolliepop terug, terwijl hij naar al die stukken en brokken wees, dat Memo's optreden eerder aan Oorlog dan aan On derwijs doet denken?" En daar had hij natuurlijk wel gelijk in. Tik-tak-worst. Op het vliegveld te Lyddg (Israel) zijn, in uit Frankrijk afkomstige worsten, Zwitserse gouden horloges ont dekt ter waarde van achtduizend ls. raelische ponden. Vier uit Parijs komen, de Israëlische reizigers werden aange, houden. De politieagenten van het vlieg, veld menen hierbij de leider van een internationale bende, die gespecialiseerd is in het smokkelen van Zwitserse horloges, te hebben geknipt. Erewoord De voormalige Duitse generaal Hermann Rancke, die over enkele we. ken door een Frans tribunaal berecht zou worden, doch zich onder de belofte niet te zullen ontsnappen vrij mocht bewegen, is verdwenen. Hij heeft Don- derdag zijn pension ten Zuiden van Parijs verlaten en zich daarna niet meer bij de politie gemeld. Politie. Oost-Duitsland is bezig aan da vorming van een nieuwe industriële politie van duizenden om de staats, fabrieken te beschermen tegen sabotage tijdens het vijfjarenplan, aldus het West Duitse nieuwsbureau D.P.A. Alleen reeds de „beschermingskorpsen" van de spoorwegen in de Russische zóne zouden van 7000 tot 14.400 man aangevuld worden. Houding'. Functionarissen te Washington hebben Zaterdag verklaard, dat de re- gering waarschijnlijk het Congres zou vragen, een graanschenking aan India ter waarde van ongeveer 200 millioen dollar goed te keuren. Zij voegden er aan toe, dat de houding van de Indische premier, Nehroe, tegenover de Koreaan. se crisis wellicht echter enige oppositie in het Congres tegen het voorstel zou kunnen veroorzaken. Holland. De eerste minister van Nieuw Zeeland, Sidney Holland, is uit Parijs naar Brussel vertrokken. Hij zou Zon dag in België blijven alvorens verder te reizen naar Den Haag voor een ver blijf van twee dagen in Nederland. Normaal. Volgens berichten uit Belgrado hebben Bulgaarse bommenwerpers, die op weg waren naar Albanië, het Joego slavische luchtruim geschonden. Later werd door de Joegoslavische regerings persdienst verklaard, dat 'de berichten over een massale schending van de Joe- goslavische grens door Bulgaarse bom menwerpers „overdreven" waren. „Het betreft hier het overvliegen van een klein aantal Bulgaarse vliegtuigen naar Albanië, een grensschencling, die dik wijls voorkomt", zo zeide de woord voerder. Niet. Er is op het ogenblik geen sprake van dat generaal Eisenhower naar Athe ne zal gaan, aldus heeft kolonel Dorn, lid van Eisenhower's staf, verklaard. De kolonel zeide zeer verbaasd te zijn over de berichten, waarin een bezoek van Eisenhower aan Griekenland werd aan gekondigd. Voor die berichten bestaat in het geheel geen grond, zeide hij. Hoog. De West-Duitse dienst voor de bin nenscheepvaart heeft Zaterdag mede gedeeld, dat de scheepvaart op de Rijn zou moeten worden stopgezet wanneer de rivier bleef stijgen zoals dit in de afgelopen dagen tengevolge van de zware regens het geval is geweest. De scheepvaart op de Neckar, die in de Rijn uitmondt, is reeds stopgezet. Mo gelijk zal deze maatregel ook voor de Main getroffen moeten worden. Hoop. Generaal de Lattre de Tassigny, de Franse hoge commissaris en opperbevel hebber in Indo-Chitja, heeft gezegd te hopen dat hij zowel van Groot-Brittan- nië als van de Verenigde Staten een vliegdekschip zal kunnen krijgen tegen eventuele nieuwe aanvallen van de Vietminh op de Tonkin-delta. Oom Willem. De Oost-Duitse president, Wilhelm Pieck, heeft Vrijdag een be paling uitgevaardigd, waarin hij zich bereid verklaart de peetoom te worden van ieder zesde kind van 'n Oost-Duitse moeder, gehuwd of ongehuwd. Ieder petekind van de president zal een spaar bankboekje met 100 mark krijgen. Botsing. Bij een botsing tussen een Mit chell bommenwerper en een Mustang jachtvliegtuig bij Prattville in Alabama (V.S.) zijn drie leden van de beman ningen om het leven gekomen. Jong. Een veertienjarige schooljongen uit West-Virginia, (V.S.), die zich voor achttien jaar had laten doorgaan en zich had opgegeven voor de troepen van de UNO in Korea, ligt thans met bevroren tenen en vingers in een hospitaal te Battlecreek (Michigan) Na herstel zal hij „eervol ontslagen" worden uit het leger. Kinderen. De gouverneur van de Ameri kaanse staat Georgia, Talmadge, heeft bij het parlement een wetsontwerp in gediend volgens hetwelk een school, die blanke en niet-blanke kinderen bij el kaar in de leslokalen toelaat, de staats subsidie zal verliezen. BELGRADO (Reuter). In de Joego slavische grensplaats Subotic en in het dorp Skorinovac in Wodwodina heeft zich een ernstig geval van massavergiftiging door het drinken van methyl-alcohol voor gedaan. Reeds meer dan twintig personen zijn gestorven en een ander twintigtal ver keert in ernstige toestand. Een boer te Skorinovac, Peter Kolmer, had honderd liter methyl-alcohol gekregen van zijn zoon, die het gekocht had in een staats winkel voor het politoeren van meubels. Hij vond dat het vocht goed van smaak was, mengde het met water en suiker en bracht het aan de man als brandewijn. Een buurman, diens broer, zuster en een vriend, stierven kort nadat zij ervan gedronken hadden. Ook Kolmer zelf en een vriend bezweken er aan en eveneens een tiental familieleden die op rouwbezoek kwamen en van de „brandewijn" proefden. De dorpsgenoten van de omgekomenen dachten, dat de sterfgevallen aan cholera te wijten waren en gingen ook de „bran dewijn" drinken menend dat zij daardoor aan besmetting zouden kunnen ontkomen. Dit veroorzaakte nog meer slachtoffers. In totaal lijden nu een paar honderd mensen aan vergif tigingsverschij nselen. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat van het op 2 Juli 1948 tussen Neder land en de Sovjet-Unie gesloten handels- accoord tot nu toe zijn gecontracteerd en op Nederlandse werven in aanbouw zijn drie vrachtschepen, elk met een laadver mogen van 6500 ton.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2