Ook accordeonisten speelden in de Concertzaal op de tweede dag van het muziekconcours fothStafó Cl&C müm m I0RR Kort en Bondig MAANDAG 2 2 JANUARI 19 51 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 ifaSt feornt Uii/ Clubmatch Kynologenclub „Kennemerland" Eerste hulp bij atoombom aanvallen De griep in Haarlem en omgeving „De gelaarsde kat" „Reis door aetherland" De huurverhoging Muzikale ervaringen op Amerikaanse scholen Nieuw Guinea-voordracht voor „Neving"-jongeren „Wat eeuwig leeft" Electromonteur verkocht wat hij repareren zou Agenda voor Haarlem Heimwee naar Veenhuizen Nieuwe voorzitter van de Centrale Commissie Filmkeuring Heemstede „Flora" in Croenendaal Voordat de zaalwedstrijd van de afde ling Noord-Holland van de Algemene Ne derlandse Unie van Muziekverenigingen gistermiddag voortgezet zou worden, werd er medegedeeld, dat de heer D. Speets door plotselinge ziekte geen zitting kon nemen in de jury. In zijn plaats kwam de heer M. Adam en verder fungeerden weer de heer W. Roussel (nu voorzitter) en de heer H. Verhaar als beoordelaars. Een nieuw element was op deze tweede dag het optreden van accordeon-ensembles. In de vierde afdeling Accordeon kwam als eerste het junioren-gezelschap „Sempre Melior" uit Den Haag. Onder leiding van Th. Helsdingen speelden de dapper muzi kantjes geestdriftig een Wals van Joh. B. Kok en vervolgens goed genuanceerd een Andante grazioso van Joh. B. Kok. (382, punten, tweede prijs). De senioren ver tolkten in de derde afdeling met zorg voor doeltreffende dynamiek het verplichte nummer „Spelende golven" van R. Wasse naar. Het vrije werk, de ouverture „Am- phion" van Cerfontaine werd, behoudens enige oneffenheid, behoorlijk gespeeld. (382 punten, tweede en extra prijs). Een goede indruk maakten hierna „Cieres Vrienden" (dirigent H. Ciere) met beschaafd en expressief spel bij de uitvoe ring van het verplichte werk. Goed sa menspel kenmerkte de vertolking van het vrije nummer, de fantasie Herfststemming (365 punten, tweede prijs). In de eerste afdeling Accordeon kwam „Grandioso" uit, dat als verplicht werk de bekende Stephanie-gavotte van Czibulka speelde, soms met wat te veel individuele voort varendheid met ongelijkheid als gevolg. „Improvisatie" van K. H. Hoed kreeg een vlakke uitvoering (368 punten, tweede prijs). „Ontspanning na Arbeid" uit Purmer- land, dat de vorige week door ziekte van een aantal leden verstek moest laten gaan, kwam nu in de derde afdeling Fanfare aan de beurt. Bij de uitvoering van het vrije werk „Premiers Lauriers" van R. Deneufbourg trad de ongunstige klankver houding in de bezetting aan de dag. De rhythmische afwerking wenste men zorg vuldiger. In aanleg was de voordracht veelbelovend. Verdienstelijk werd de ver tolking van het vrije werk, waarvoor de dirigent L. Poulain betere klankverhou dingen vond (318 punten, derde prijs). Het zal goed gaan met de beoefening van harmonie- en fanfaremuziek in ons land, wanneer werken als de Partita pic- cola van G. H. Boedijn (verplicht nummer in de tweede afdeling) tot het vaste réper toire gaan behoren. „St. Caecilia" uit Heemskerk, dirigent L. Tervoort, gaf er een zeer muzikale, beheerste uitvoering van. Door de keuze van het vrije werk Fantasie pastorale, eveneens van Boedijn, hield „St. Caecilia" het optreden op be langrijk peil. Het opvallend goed geïnstru menteerde stuk, lastig voor het bewaren der zuiverheid, kreeg een geladen voor dracht, een enkele keer met een dreiging van ontstemming (351 punten, tweede prijs). Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" uit De Rijp, verleden week door ziektegeval len verhinderd te komen, trad nu op in de eerste afdeling Fanfare met het ver plichte werk „Maskerade" van G. I-I. Boedijn. De partituur bood het corps moei lijkheden en - de - voofdi-aeht werd te neu traal. Dirigent D. Veenman gaf een be wuster karakter aan „Elöa" van F. Mourque, waarvan frisse klank de beste kwaliteit werd (379 punten, tweede en extra prijs). De arbeiders-muziekvereniging „Voorne en Putten" uit Nieuwenhoorn had eveneens moeite om het ware karakter van „Mas kerade" te laten spreken. Ook technisch was alles nog niet in de haak. De uitvoering van „Les Vikings" van H. Vilette leed door ónzuiverheid. Aan het spel ontbrak over tuigingskracht en muzikale spanning (353 punten, tweede prijs). „Concordia" uit Hoogkarspel onder lei ding van B. Roemer gaf een pittige en karakteristieke uitvoering van „Maskerade" behoudens een paar vlekjes gaaf en tech nisch beheerst. Zeker was dit de beste prestatie van de middag in de eerste af deling. Met de vertolking van de Folklo ristische Paraphrase van G. Boudijn was ADVERTENTIE ia't tMoi, een doel. treffende bril WEBER Grote Houtstraat 166 - Haarlem Onder grote belangstelling hield de Kyno logenclub „Kennemerland" in de beneden zaal van het gebouw van Haarlemse Kegel bond haar jaarlijkse clubmatch. Het maximum aantal van 95 honden be horende tot 35 rassen paradeerden voor zes keurmeesters, die de exemplaren niet alleen jo volgorde van kwaliteit plaatsten maar tevens uitvoerige rasbeschrijvingen per Microfoon gaven. Tot de beste van de match werd uitgeroepen de Friese jachthond een log weinig bekend Nederlands ras de Wetterbouw „Joep" van mverouw E. PI. ter Bruggen—Hugenholtz, Heemstede. Eén na beste de gladharige foxteruier „Vosje of Joy" van deheer N. Ph. A. Gunckel, Haarlem. Op drie na de beste de Chow Chow „Luchow Panja" van de heer W. Taaie, Haarlem. In goed bezette kinderklasse werden de vier hoofdprijzen gewonnen door: Johke Heerkens Thijssen, als zigeunerinnetje met oen Puli (Hongaars herdershondenras). Jan Hein Heerkens Thijssen met rode Cocker spaniel, als jagertje, jongejuffrouw Reyerga Met Chow Chow als Chineesje, Claartje Heer lens, Thijssen met Schotse terrier als Schots Meisje. men met zo gelukkig wat de stemming be treft. De dirigent voelt het karakter van deze muziek meestal wel goed aan. (339 punten, tweede prijs). Succes van Johez Het concours werd hierop voortgezet met de afdeling Uitmuntendheid. Van de Johez Harmonie uit Haarlem hoorden we een uitvoering van het verplichte werk, de ouverture „Undine" van A. Lortzing. De dirigent J. A. Meng besteedde veel aan dacht aan de détails en nuancering. In het samenspel waren echter tekortkomingen en minder geslaagde intonaties te consta teren. Ook wenste men wat meer samen hang in de ontwikkeling. Overigens werd er verdienstelijk werk geleverd. Op hoger plan kwam Weber's Jubel-Ouverture (414 punten, eerste en extra prijs). De Harmonie Tuindorp Watergraafsmeer uit Amsterdam, gaf van Lortzing's Ouver- türe een voortvarende uitvoering met te hevige klankexplosies, een euvel, dat vrij wel bij elk corps tot nog toe opgemerkt moest worden. Dirigent W. G. de Buyzer had overigens zijn corps goed voorbereid. Het speelde met behoorlijke beheersing van de techniek. Een zeer goede indruk maak ten de Amsterdammers met de ouverture „Yelva", vlot en kernachtig gespeeld (356 punten, tweede prijs). De R.K. Harmonie Crescendo uit Hille- gom begon de ouverture „Undine" in een goed getroffen sfeer, die getuigde van de muzikale zin van de dirigent L. v. d. Hoef. Bij de vertolking van de Suite de Ballet van Fr. Popy kwamen de onvolkomenheden in het individuele spel der corpsleden voor de dag. zoals het minder ideale treffen der toonsafstanden en het ongelijk reageren (319 punten, derde prijs). De onderlinge zuiverheid was aanvan kelijk ook niet ongerept bij de uitvoering van de ouverture „Undine" door Verkades Harmonie uit Zaandam. Gaandeweg werd dit beter. De dirigent Freek de Jong leidde met. veel élan. Een behoorlijke techniek droeg bij tot een zeer te waarderen resul taat. De uitvoering van Doudijn's „Rossi- niana" getuigde wederom van de uitsteken de hoedanigheid van het korps (365 punten, tweede prijs). De avondwedstrijd Voor een goed begin van de avondwed strijd zorgde de Harmonie „Excelsior" uit Haarlem. Uitkomend in de afdeling Uit muntendheid Harmonie gaf het onder lei ding van zijn dirigent J. M. Peters een res pectabele uitvoering van de ouverture „Uu- dine" van A. Lortzing, meestal mooi van klank en met behoud van muzikale span ning. Een sprankelende vertolking van de „De panisohc-, verlammende angst voor de atoombom moet de wereld uit. Het is een wapen welks verwoestende kracht vele malen groter is dan die van alle eerder bekende strijdmiddelen, maar het is on juist te menen dat men hier in alle op zichten tot machteloosheid gedoemd zou zijn." Aldus de kern van het betcog dat dr. Jac. W. Creyghton, hoofdmijnarts -te Heerlen, op uitnodiging van de R.K. EHBO-veréni- ging „St. Bernhardus" Zaterdagavond in het Krelagehuis voor E.H.B.O.'ers en Rode Kruismensen hield. Hij besprak uitvoerig de resultaten van het onderzoek, in Hiroshima en Nagasaki ingesteld na de beide atoomexplosies in Augustus 1945, en concludeerde dat het geweldige aantal slachtoffers aldaar in de eerste plaats te wijten was aan de weinige bescherming die deze van bamboe en pa pier gebouwde steden de inwoners boden. Wat de uitwerking van een atoombom op mensen en voorwerpen betreft: alles bin nen een straal van 500 meter van het springpunt verbrandt door de geweldige hoeveelheid bij de explosie vrijkomende hitte (het ,,flash"-effect), maar op enkele malen die afstand kan een muur of zelfs kle ding de mens veelal reeds voor de gevreesde flash-verbranding vrijwaren. Een propor tioneel veel groter gevaar is de volkomen versplintering van alle glas door de kracht der ontploffing: in Hirosjima zijn hele kan toorgebouwen tot op 2 km van het spring punt „leeggemoord" door de scherven en splinters van hun eigen vensters. Dekking zoeken, zo ver mogelijk uit de buurt van de ramen, is dus uiterst belangrijk. Veel minder groot zijn in tegenstelling tot de algemene leken-opinie de gevaren van de radio-actieve bijverschijnselen der bom. Men onderscheidt alpha- en beta- stralen, die slechts van enkele millimeters tot IV2 centimeter in het menselijk lichaam doordringen, en gamma-stralen en neu tronen, die vrijwel door alles heendringen en voor mens, dier en plant volstrekt dode lijk zijn, maar daar staat tegenover dat deze gamma- en beta-stralen slechts direct na de explosie en tot op betrekkelijk korte afstand van het springpunt (1800 meter) optreden. De alpha- en beta-stralen blijven veel langer actief )de krater van de expe- rimentale bom van 1945 in Nieuw Mexico is b.v. nog steeds „besmet") maar tegen deze straling kan men zich vrij gemakke lijk beschermen. De heer Creighton sprak vervolgens uit voerig over de vele problemen die de eerste hulp bij een atoomoorlog zal hebben op te lossen. Hij concludeerde dat er bij zulke calamiteiten stellig „te veel slachtoffers voor te weinig medici en ziekenhuisruimte" zullen zijn, zodat de eerste helper veel zelf standiger zal moeten optreden. Vooral shock moet hij leren onderkennen en voorts dient hij het recht (en de opleiding) te krijgen om zo nodig zelf bloedplasma en morfine-injecties te kunnen toedienen. Uitvoerig behandelde de spreker voorts de verschillende soorten verwondingen, die na een atoomexplosie verwacht kunnen worden en hun eerste hulp-behandeling. Tenslotte deelde hij mede dat een regeling van overheidswege ten aanzien van de „atoombescherming" op stapel staat. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 20 Januair 1951 ONDERTROUWD: 20 Jan., J. W. de Vries en M. C. Meijer. GEHUWD: 20 Jan.. P. de Nijs en I. M. .T. van Leuven: J. F. Ingen Housz en R. T. Halbertsma; H. J. Kruijdenberg en H. W. M. Deuling; J. Klunder en H. M. de Jong. BEVALLEN van een zoon: 17 Jan.. E. M. G. HartogBrakel; 19 Jan., J. M. J. Lensen- Smits. BEVALLEN van een dochter: 18 Jan., E. W. OuborgCornmijs: 19 Jan., I. Visariusde Jong, 2 d.; A, C. TukkerVerhallen: 20 Jan.. T. van Wirdum—van Loij. OVERLEDEN: 18 Jan., C. P. van der Vlugt, 26 j.. Kamperlaan; 19 Jan., L. de Visser, 57 j.. Santpoorterplein: H. H. van Doorn—van der Salm, 91 j., Middenlaan. Geen ernstige gevallen Het aantal ziektegevallen, in het bijzon der door griep, is op dit ogenblik in Baax-- lem en omgeving niet meer aan het toe nemen. In het ene bedrijf zijn er nu wel wat meer zieken dan in de vorige week, maar daartegenover staat, dat er ook be drijven zijn waar een vermindering gecon stateerd werd. Twee huisartsen met grote praktijken verklaarden, dat zij de overtuiging hadden dat de griep hier al weer iets aan het af nemen is. Bovendien hadden zij geen enkel geval met complicaties onder hun patiën ten, terwijl zij dit laatste ook van vele collega's hadden vernomen. De directeur van de Geneeskundige Dienst te Haarlem verklaarde dat hij ook nog niet van ernstige gevallen had gehoord. ouverture „Die schone Galathé" van Fr. v. Suppé volgde, overigens met enige onzui verheid (373 punten, tweede prijs). Het harmoniecorps Tuindorp uit Amster dam gaf onder leiding van K. Brouwer een door tempowisselingen onevenwichtige uit voering van de ouverture „Undine". Er waren onvolkomenheden ten aanzien van samenspel en tooninzetten, maar ook wa ren er ogenblikken van fraaie, muzikale klankontwikkeling. Een zeer expressieve vertolking van „Finlandia" van J. Sibelius, sterk geladen en door uitmuntend gave klank maakte hierna veel indruk (379 pun ten, tweede prijs). In de ere-afdeling Fanfare gebruikte „Ons Genoegen" uit Wijdenes zijn complete daverklanken-arsenaal om de Syrnphoni- sche Schets van G. H. Boudijn in te zetten. Het klankengeweld was onthutsend. Het belette het verkrijgen van instrumentale doorzichtigheid volkomen. Des te meer viel nu het verfijnde spel van het korps op bij de uitvoering van Auber's ouverture „Fra Diavolo", hoewel de dirigent B. Roemer zich nog wel eens liet verleiden de klank sluizen zo wijd mogelijk open te zetten (348 punten, tweede prijs). De dirigent P. van Westen van „St. Cae cilia" uit Zwaag bereikte een betere klank verhouding bij de uitvoering van de Sym- phonische Schets. Het rhythme bood blijk baar nogal moeilijkheden, want hij tikte als een metronoom luide op zijn lessenaar. Een vrij goede vertolking kwam hierna van de „Grande Max-che des Inca's" van L. J. Baudonck, maar deze kwam toch niet op het peil der ere-afdelingen (364 punten, tweede prijs). Op 28 Januari wordt het concours in de Gemeentelijke Concertzaal besloten. P. ZWAANSWIJK. Onder leiding van de actieve mevrouw J. van Kampen van den Brink heeft het Aerdenhouts Kindertoneel gistermiddag in de Haarlemse Schouwburg een aardige voorstelling gegeven (met zang en dans) van het sprookjesspel „De gelaarsde kat" door een niet met name in het programma genoemde bewerker. De gebruikte tekst wordt niet gekenmerkt door fantasie of andere prijzenswaardige kwaliteiten. Het is een mager libretto, meer niet. Des te grotere bewondering moet men hebben voor de opvoering, die dit keer verraste door talrijke speelse détails, speciaal bij het optreden van de hofhouding. Waax-de- ring verdiende ook de aankleding van de boerenmeisjes, al had de groepering wat meer losheid kunnen verdragen. De titelrol werd met veel bravour ver tolkt en ook Peter, de molenaarszoon, weerde zich dapper. Mevrouw Hesmerg had als gewoonlijk de dansjes ingestu deerd. Dit keer was er zelfs een aantrek kelijke soliste. Het spel werd vooraf ge gaan door een veel te lange proloog, die met een vex-bazend zuivere intonatie werd gezegd. Maar men moet toch oppassen hier niet te veel te forceren. Het is jam mer dat de rolkennis bij vele kinderen nog al wat te wensen liet, want overigens deden zij uitstekend hun best. De piano begeleidingen werden gespeeld door me vrouw Fox-tgens-Geutskens. De middag werd geopend met een be rijmd jaaroverzicht van het verenigings leven door een Thomasvaer en Pieternel in miniatuur, helder en charmant. D. K. Het programma, dat het bestuur van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reis- vereniging de leden Zaterdagavond in „Dreefzicht" aanbood, stond op eeix hoog peil. De medewerkenden waren Teddy Scholten, Benny Vreden, Piet Ekel en Pe ter Kellenbach, die een px-ogramma ver zorgden onder de titel „Reis door aether land", speciale avondtrip in twee étappes. Het viertal is bekend van de radio en het is op de hoogte van de prestaties van de collega's. Dat kwam in het bijzonder tot uiting bij het optreden van de imitator Piet Ekel. „Radio in blik" noemde hij zijn num mer, waarbij de dames en heren in de zaal hoorden, hoe omroepers in binnen- en buitenland hun programma aankondigden. Teddy Scholten toonde een goede caba retière te zijn. Zij zong een aantal aardige liedjes, waarmee zij veel succes boekte. Benny Vreden was de conférencier van het gezelschap, die de bezoekers op aangename wijze bezig hield. Hij bracht vrolijke liedjes teix gehore en tx-ad verder met Teddy Scholten in een sketch op. Aan het succes werkte Peter Kellenbach mee, die niet alleen voor een vlotte bege leiding zorgde, maar ook enige nummers speelde, o.a. het Warschau-concex-t. „Reis door aetherland" heeft veel vro lijkheid gebracht en een uitstekend caba- retprogramma, dat bij de leden der N.R.V. zeer in de smaak is gevallen. Met een bal werd de feestavond besloten. Een snoeplustige oplichtster De banketbakker De V. te Heemstede kreeg bezoek van een juffrouw die op naam van een familie daar ter plaatse 30 gebakjes be stelde en alvast voor 8.75 aan koekjes en bonbons meenam. De familie zou dat wel meteen met de gebakjes betalen. Bij bezor ging van de gebakjes bleek van de bestelling niets bekend te zijn, zodat de banketbakker de dupe van een snoeplustige oplichtster ge worden is. EERSTE PRIJS MET LOF DER JURY VOOR HAARLEMS KOPERKWARTET Een koperkwartet, bestaande uit de heren J. Baard, A. van der Knaap, G. van der Knaap en D. Klaasen, leden van het Chris telijk fanfarecorps „Ax-ti et Religioni" te Haarlem, behaalde met 109 punten een eerste prijs met lof der jury op een Zaterdag ge houden solistenconcours te Krommenie, uit geschreven door de Bond van Christelijke Harmonie- en Fanfareverenigingen. En de compensatie daarvoor De gemeente Haarlem heeft ongeveer 6000 woningen. Een deel daarvan is in ex ploitatie afgegeven aan woningbouwvereni gingen, maar er zijn ook complexen die de gemeente zelf beheert. Van al deze huizen (alleen uitgezonderd die na 1940 zijn ge bouwd) is de huur, ingevolge de nieuwe Huurwet, met 15% verhoogd. Dat wil dus zeggen voor de gemeente, als wij de huur op gemiddeld 5.50 per week taxeren, een bedrag van ongeveer 250.000 per jaar. Er is nog geen bestemming aan deze verhoogde huur gegeven. Degemeente moet wachten op nadere aanwijzingen uit Den Haag, maar het is wel zeker dat dit geld bestemd moet worden voor onderhoud. Dit onderhoud is in de laatste jaren slechts spaarzaam uit gevoerd, omdat de bedragen die daarvoor van de toen betaalde huur werden gereser- veex-d, te laag waren. Er is dus bij vex-- schillende complexen huizen achterstand bij het onderhoud. Sociale Zaken van Haai'lem (dat reeds de steunnormen voor de gesteunden via Armenzorg in de loop van 1950 verhoogd heeft op grond van de door de regering toegestane twee verhogingen der lonen met 5"/o) heeft ook een regeling gemaakt waar door deze gesteunden de verhoogde huur uitbetaald krijgen. Onder die regeling val len ook degenen die een toeslag van So ciale Zaken krijgen op de Noodwet Ouder domsvoorziening. Deze uitkering wordt evenwel alleen gegeven als de huishuur niet meer bedraagt dan 7.50 per week. De regering heeft geen regeling getrof fen voor de werklozen die overbruggings- steun of sociale bijstandsteun krijgen. Ook de uitkeringen aan de Oox-logsslachtoffers zijn niet verhoogd ter compensatie van de huurverhoging. 1-Iet is ook niet zeker of de regering nog iets zal doen voor deze cate gorieën. Wel wordt uitkering aan de Oor logsslachtoffers waarschijnlijk geacht. In de Tweede Kamer is er bij de behan deling van de Huurwet de aandacht op ge vestigd dat de minst-draagkrachtigen in de belastingverlaging geen compensatie krij gen voor de huurverhoging, omdat zij im mers geen belasting betalen. De regering heeft toen toegezegd, dat nog zou worden overwogen of zij alsnog iets op dit gebied zou kunnen doen. Nu vernemen wij dat in Den Haag het standpunt wordt ingenomen dat mensexx die aan de rand zijn van het steunbedrag via Armenzorg maar nu nog geen uitkex'ing ontvangen, zich tot de ge meentelijke diensten van Ax-menzorg kun nen wenden als zij, door de nu ingevoerde huurverhoging, die grens ovex-schi-eden hebben. Dan kunnen zij door een uitkering van Sociale Zaken alsnog een compensatie krijgen. In verband met deze maatregel verwach ten de gemeenten (ook Haarlem) een nieuwe stijging van de uitgaven die zij moeten doen voor Armenzorg. ADVERTENTIE 3RISSTR WINDJACKETS Voor leden van de afdeling Haarlem en omstreken der Koninklijke Nederlaxxdsche Toonkunstenaarsvereeniging en andere be langstellenden sprak Zaterdagavond in hötel „Lion d'Or" de heer Henx-i Geraedts uit Den Haag over „Muzikale ervax'ingen op scholen in Amerika." Deze ervaringen heeft de heer Geraedts opgedaan tijdens een studiereis in 1949 naar de Verenigde Sta ten, ondernomen in opdracht van de Unes co. Spreker begon met op te merken dat de overstelpend vele indrukken noch met per soonlijke, noch met Europese maatstaven te meten zijn. In de V. S. spreekt het leven van een jong volk, terwijl onze ideeën berusten op een eeuwenoude traditie. Een opvallende eigenschap van de Ame rikaan is de drang om de dingen zo prac- tisch mogelijk en zonder omwegen aan te pakken. Ook de organisatie van onderwijs en opvoeding (waarvan de muzikale scho ling een onderdeel is) werd door deze in stelling beïnvloed en bezit een karakter, dat volkomen in harmonie is met de wor dingsgang van het Amerikaanse volk. De grote organisaties van schoolverenigingen hebben ongeveer dertig jaar geleden de eis geformuleerd: „Het is de wens en het ge loof van het Amerikaanse volk, zijn ver trouwen en hoop, dat door middel van de muziek iets waardevols gedaan kan wor den voor zijn kindex-en." Deze wens is in vervulling gegaan, want sinds 25 jaren is de muziek een wezenlijk deel van de op voeding geworden. De muziek is op alle scholen (te beginnen met de kleuterschool tot op de universiteit!) als een vak naast andere vakken ingevoerd. De heer Geraedts noemde dit een der belangrijkste gebeur tenissen in de cultuurgeschiedenis. De school en het onder-wijs zijn in Amerika meer gericht op het leven dan bij ons. Ver der speelt het jeugdleven zich daar veel meer dan bij ons op de scholen af. Op de zeer grote middelbare scholen (2000 tot 5000 leerlingen!) worden door de leerlingen volledig bezette symphonie-or- kesten gevormd, die verrassend goede uit voeringen geven. Daarnaast is dan nog een zogenaamde „band", een harmonie-orkest, zeer. actief. Veel werk wordt er gemaakt van de koox-zang. De jeugd musiceert geest driftig. De verrassende mogelijkheden op deze scholen moet men toeschrijven aan het uitstekende muziekonderwijs op kleu terscholen en de lagere scholen. Muziek is een integrerend deel van het lesroosjev ge worden. Er worden hierbij zes hoofdlijnen gevolgd: 1. zingen, 2. rhythmische activi teit, 3. luisteren naar muziek, 4. instrumen tale activiteit, 5. creatieve activiteit. 6. muzieklezen en schrijven. Zoals bij ieder mensenwerk zijn er bij dit onderwijs en kele tekortkomingen te ontdekken. Maar deze wegen lang niet op tegen de verbluf fend vele goede resultaten, die bereikt worden met deze muzikale vorming, die zelfs nog ten dele als experiment gezien moet worden. En hoe idealistisch het wordt ondernomen is wel het best uitgedrukt in de verklaring van de grote Amerikaanse organisatie van muziekpaedagogen: „De mens heeft door de eeuwen heen ontdekt, dat de muziek iets essentieels is om zijn aangeboren gevoel voor schoonheid tot uit drukking te brengen. Muziek staat niet op zichzelf, gescheiden van de mens; het is de vergeestelijkte expressie van het beste wat in hem leeft." Na een levendige gedachtenwisseling werd de bijeenkomst gesloten door de voor zitter der afdeling. George Robert, die daarbij zijn grote erkentelijkheid jegens de heer Geraedts tot uiting bracht. „Geen weldenkend mens gelooft, dat de houding van de Nederlandse regering tij dens de juist geëindigde onderhandelingen over de status van Nederlands Nieuw Guinea uitsluitend gebaseerd is op de wens om een achterlijk volk van naar schatting één millioen zielen op te heffen tot zelf standigheid", aldus de heer C. D. Neumann, lid van het hoofdbestuur van de Nationale Vereniging voor Nederlandse Volksplanting in Nieuw Guinea, (Noving"), Zaterdag avond in een causerie voor de Neving- jongeren te Haarlem. Spreker stelde vast, dat de in de laatste tijd over Nieuw Guinea verschenen rappor ten matig pessimistisch zijn. Maar niet alle resultaten van de jongste onderzoekingen zijn aan de openbaarheid prijsgegeven en aan de hand van een volgens de laatste, meest niet gepubliceerde ambtelijke rap porten bijgewex-kte kaart, toonde spreker aan dat men meer en meer tot het besef komt, dat Nieuw Guinea zowel op mijn- bouwkundig gebied als voor agrarische ontwikkeling hoopvolle verwachtingen biedt. De grote moeilijkheden werden eveneens belicht. Het gebrek aan werk krachten is daarvan een der vooi-naamste. Spreker wees op het officiële rapport van de Nederlandse regering aan de trustee- raad der UNO waarin werd vastgesteld hoe de regering deze moeilijkheden zou weten op te lossen door uitgebreide kolonisaties van Indo-Europeanen uit Indonesië. De mechanische mogelijkheden zijn de laatste tijd belangrijk groter geworden en met een arbeidersstand van betere ontwik keling dan de Aziatische, moet er tot goede resultaten te komen zijn. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd druk gebruik gemaakt. Ook de ver toonde lichtbeelden, recente opnamen van het leven der kolonisten in het gebied rond Manokwari vielen zeer in de smaak. De Hoogovenstaten-toneelvei-eniging „Ont spanning na Arbeid" gaf Zaterdagavond voor een wel buitengewoon rumoerig pu bliek in het gebouw St. Bavo te Haarlem een opvoering van het spel „Wat eeuwig leeft" door Wim Dumont, waarvan de handeling zich voltrekt in een kunstenaars milieu. De schilder Fons van Laai-, een man met zo goed als volwassen kinderen, verlaat zijn vrouw voor een nog jonge leerlinge, bij wie hij in zijn verblinding meer liefde en begrip voor zijn werk en zijn persoon hoopt te vinden. Later ech ter, als hij werkelijk zijn gezichtsvermo gen heeft verloren, keert hij diep ongeluk kig in zijn atelier terug, waar zich de ge legenheid voordoet aan de zijde van de hem ondanks alles trouw gebleven echt genote een nieuw leven te beginnen. Er werd met toewijding gespeeld, zodat men wel moet aanxxemen dat de medewer kenden al dit fi-aais inderdaad geloofden. Maar helaas was de onmacht van de schrij ver, om van dit dubbel en dwars afgezaag de thema iets te maken, sterker dan het resultaat van hun goede bedoelingen. Ik heb al zo dikwijls amateurs de raad gege ven te beginnen met het kiezen van een stuk dat stevig is gebouwd, waar men houvast aan heeft. Het hoeft waarlijk geen kunstwerk te wezen dat hun mogelijkheden te boven gaat. Integendeel. De intrige en de typeringen mogen gerust eenvoudig zijn, zonder psychologische diepte of filosofi sche achtergx-onden en wat dies meer zij. Als 't binnen de eigen grenzen maar. waar achtig is, zodat men er op bouwen kan. Hier echter liet de holle tekst de mensen voortdurend in de steek. Wat er ook eeu wig mag leven, dit stuk zeker niet. „Ontspanning na ax-beid" heeft in Her man Souverein een prima kracht. Doch hoe beter hij op dreef geraakte, des te duidelijker werd het onvermogen van de auteur. Wim Dumont beging de grote fout begi-ippen te hanteren waarvan hij de in houd en het wezen niet kent. Overigens was de vertolking zeker niet ideaal. Men zal ten eerste wat meer bewegelijkheid in de voordracht moeten brengen, wat losser van het papier-met-dc-accenten moeten komen. En verder dient regisseur Lange- veld bijzonder aandacht aan de gebaren te besteden en daar terj minste een bete- ke.nis aan te geven. Van de medespelen- den, die ik aan het werk heb gezien, maak ten Nellie van Loon en Piet Souverein een bevredigende indruk. De vertoning werd gevolgd door een bal met muziek van „The Strino Serenaders". D. K. De Haai'lemse electro-monteur D. B. was al enige tijd zonder werk en om toch het dagelijks brood te verdienen knapte hij hier en daar wat karweitjes op. Zo had een kennis hem gevraagd of hij misschien kans zag twee horloges te repareren. B. beloofde zijn best te doen, maar hij deed het niet. De klokjes raakten verzeild bij een opkoper. Het ene bracht hem vijf gul den, het andere een kwartje in het laatje. Een paar weken later werd hem door een ander gevraagd een radio te verkopen. B. beloofde andermaal zijn best te zullen doen en schatte dat het toestel een gulden of veertig zou opbrengen. Maar ook deze radio werd verhandeld. Hij kreeg er vijf gulden voor. Maandagmorgen had B. zich voor deze knoeierijen voor de Haarlemse politierech ter te verantwoorden. Hij stak zijn schuld niet onder het verdachtenbankje: „Het is een smerige streek van me geweest, edel achtbare". Dat vond de officier ook. Hij eiste twee maanden gevangenisstraf. De raadsvrouwe van de verdachte bracht naar voren dat B. pas met de politie in aanraking was gekomen nadat hij twee-en- een-half jaar als politiek delinquent in een kamp had gezeten en hij, toen hij eenmaal weer op vrije voeten was, moeilijk aan de slag kon komen. De raadsvrouwe bepleitte een kortere straf, opdat de verdachte zo spoedig mogelijk weer aan het werk kon gaan. De politierechter veroordeelde B. tot zes weken onvoorwaardelijk met aftrek. MAANDAG 22 JANUARI Stadsschouwburg: „Vreemd tussenspel" (De Nederlandse Comedie) 8 uur. Rembrandt: „Cinderella", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Voordeliger per dozijn", allo leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Staatsgeheim", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Straaljager no. 3 antwoordt niet", 14 j.. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het eiland des doods", 14 j., 2.30, 7 en .9.15 uur. Frans Hals: „De vrouw mijner dromen", 18 2.30, 7 en 9.15 u. (Dinsdag 2.30 en 8 uur). Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Indonesië, Suriname, Neder landse Antillen (tot en met 31 Januax-'1 DINSDAG 23 JANUARI Concertgebouw: Concert Geza Anda, 8 uur. Gebouw Cultura: Nederlandse Vereniging van pleegouders, oprichtingsvergadering, 8 u. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. BINNENLAND Mr. J. C. C. W. Hjjszeler, wethouder van Sociale Zaken der gemeente Bloemenöaal, zal morgen, Dinsdag 23 Januari, geen spreek uur houden. De Gebroeders Stork en Co's apparaten- fabriek N.V. te Amsterdam heeft van twee verschillende Portugese maatschappijen be langrijke opdrachten ontvangen. Het betreft de levering van een complete palmolie- fabriek en een complete fabriek voor verwer king van Sisalvezel. De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het verbeteren van een gedeelte van de weg Leeuwarden—Groningen. Het laagst is inge schreven door het Aannemers-Wegenbouw- en Transportbedrijf J. M. Samson te Oegst- geest voor f447.000. Höogste inschrijver was C. Dijkstra's Aannemersbedrijf N.V. te Breda voor f 559.300. Een tankboot van de Shell, die drie dagen in het ijs op het IJselmeer bekneld heeft gezeten, is Zaterdag bevrijd. De Rijkswaterstaat verwacht een sterke was van de Rijn tengevolge van de vrij onverwacht in Zwitserland ingevallen dooi. In de avond van 4 April 1950 is een personenauto op de Leeuwarderweg in Am sterdam-Noord tegen een stilstaande vracht auto met heipalen gereden. De inzittenden van dc personenauto kwamen om het leven. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de chauffeur van de vrachtauto veroordeeld tot f 300 boete, omdat hij op een voorrangsweg had gestopt terwijl hij wist dat het achter licht van zijn wagen niet brandde. In Den Haag zijn twee monteurs van een fabriek van rijwiel-hulpmotoren ge arresteerd, die elf van deze motoren hadden gestolen en voor de halve prijs verkocht. De opbrengst van de collecte ten bate van de reclassering heeft netto f243.420 op gebracht. Dit is f 24.760 meer dan in 1949. Van de werf van „Dc Schelde" te Vlis- singen is het voor rekening van d' Argen tijnse regering gebouwde dubbelschroef- motorschip „Maipoe" te water gelaten. Het schip meet 12.000 brt. en is ingericht voor het vervoer van emigranten. HAARLEM EN OMGEVING In de GUsbreght van Aemstclstraat is Zatex'dagavond de 33-jarige Haarlemse ver tegenwoordiger P. N. A. aangehouden die ex-van wordt verdacht onder invloed van sterke drank te hebben gereden in een auto, die hij na een drinkgelag had gestolen in de Rozenstraat. In het Grote Gasthuis is van H. een bloedproef genomen. De Haarlemse recherche heeft in de nacht van Zaterdag 00 Zondag de 20-jarig® C. P. en haar moeder de 60-jarige L. P. aan» gehouden. C. P. wordt ex-van verdacht eea étui met enige honderden guldens te heb ben gestolen. L. P. wordt van verduistering van dit geld verdacht. De boomkweker A. F. H. die al een-en- twintig veroordelingen achter de rug heeft, stond vanmorgen voor de Haarlemse politierechter wegens landloperij terecht. Hij gaf het hem ten laste gelegde grif toe en verzocht de politierechter hem naar Veenhuizen te sturen en een zodanige straf op te leggen dat hij tijdens het voorjaar of de zomer weer vrij zou komen. H. heeft zijn hart aan Veenhuizen blijk baar verpand. Toen hij enkele maanden geleden, na een verblijf van drie jaar in deze inrichting, letterlijk en figuurlijk weer op straat kwam te staan, stal hij een fiets, in de hoop, naar hij zei, op heterdaad betrapt en naar Veenhuizen teruggestuurd te worden. Maar van dat betrappen kwam niets en dies peddelde hij naar een Am sterdams politiebux-eau om zich te melden. De officier was van mening dat H. zich niet in de maatschappij kon handhaven. Zijn eis luidde: Tien dagen hechtenis en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor de tijd van twee jaar en drie maanden. De politierechter deelde de mening van de officier, maar verkortte de hechtenis- straf tot een week. Bij Koninklijk Besluit is op zijn verzoek wegens gezondheidsredenen eei-vol ontslag verleend aan H. F. J. M. A. von Frijtag Drabbe als voorzitter van de Centrale Com missie voor de Filmkeuring. In zijn plaats is benoemd mr. D. Bijdendijk, advocaat en procureur te 's Gravenhage. Mr. Bijdendijk is reeds lid van de centrale commissie. Gemeente Heemstede zal voor ƒ100.000 deelnemen in het garantiefonds B. en W. van Heemstede stellen aan da raad voor aan de Alg. Vereniging voor Bloembollencultuui-, evenals in 1925 en 1935, complexen terreinen langs de Vrij- heidsdreef en een deel van het wandelbos „Groenendaal" in gebruik te geven voor de tentoonstelling in 1953. Voorts stellen B. en W. voor dat Heem stede zal deelnemen in het garantiefonds voor de tentoonstelling voor een bedrag van 100.000. (Haarlem zal voor 500.000 in dit garantiefonds deelnemen; met. de provincies Noord- en Zuidholland wordt nog over deelneming onderhandeld). Fanfarecorps „Excelsior" Het Heemsteeds Fanfarecorps „Excel sior" geeft Zaterdag 27 Januari een feest avond voor haar donateurs in het Sport park-Restaurant. Er zullen o.m. een twee tal uit het corps geformeerde ensembles optreden, nl. „De Suikerbietenkapel" en „De Krotendorpse Komedianten". Het Minerva-theater De voorbereidingen tot de bouw van het „Minerva-theater" aan de Binnenweg te Heemstede verkeren in een vergevorderd stadium, zodat de wex-kzaamheden binnen kort een aanvang zullen nemen. Het ligt in het voornemen der directie, het theater omsti-eeks September 1951 officieel te openen. Raadsvoorstellen Donderdagmiddag 4 uur vex-gadei-t de Raad. Nu de huren met 15 verhoogd zijn, stellen B. en W. aan de raad voor ook de grens der woninghuren die geldt voor aan vragen van muntmeters voor gas te ver hogen van f 8,op f 9,20. B. en W. stellen ook voor een herziening te laten ontwerpen van het uitbreidingsplan voor het deel der gemeente dat ligt Ooste lijk van de Herenweg en Zuidelijk van Groenendaal en de Van Merlevaart. Nu binnenkort overgegaan kan worden tot definitieve regeling van de toelagen die in 1950 aan het gemeentepei'soneel zijn ge geven, vragen B. en W. machtiging aan de raad om daartoe over te gaan als de des» betreffende beslissingen uit Den Haag komen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3