nu! WTBERT De werkloosheid in Nederland en België Burgemeester kondigt in Nieuwjaarsrede tien belangrijke projecten aan ORGANON-OSS WOENSDAG 24 JANUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zandvoort: Toerisme en Wederopbouw Watertoren krijgt lift en verlichte klok (met reclame) Begrafenis M. Koning Belangrijkste inkomstenbron voor Zandvoort Hoofddorp Lisse „Bloemlust" geopend Bloemendaal De kwestie Paul van Kempen in de Amsterdamse raad Heemstede Nieuwe „bemiddelaars resolutie" circuleert in de UNO Uitslaande brand in visconservenfabriek te IJmuiden Eerste uitvallers in de Rallye Ontwikkeling in het jaar 1950 Standpunt der mijnwerkers inzake overwerk Vissersvaartuig gestrand 5 Der traditie getrouw opende Zandvoorts burgemeester de eerste vergadering van de raad van zijn gemeente met een Nieuwjaarsrede, waarin hij een overzicht gaf van de werken die in 1950 tot stand werden gebracht en hel doel waarnaar Zandvoort in het pas begonnen jaar moet streven. Mr. Van Fenema vatte dat laatste samen in de woorden: toerisme en wederopbouw. De cijfers betreffende de vermakelijkheidsbelasting elders in dit nummer opgenomen weerspiegelen op overtuigende wijze het emi nente belang van een krachtige bevordering van het toerisme. De nadruk dient hierbij (e vallen op een verbeterde bad- en strandcxploitatie, stichting van een boulevard! centrum, van vacantieverblüven en maximale exploitatie van de Burgemeester van Alptienweg. De burgemeester kondigde aan, dat binnenkort van de raad een beginsel besluit tot herbouw van het voormalige Zuiderbad zal worden gevraagd. Nog doel treffender strandexploitatie waarbij samenwerking op de voorgrond dient te staan wordt bestudeerd. Tien projecten Wat de wederopbouw betreft, gaf de burgemeester de volgende opsomming van de tien projecten, die hetzij reeds onder handen zijn, hetzij in het komende jaar tot uitvoering zullen komen. De bouw van het vuillaadstation, dat in het afgelopen jaar werd aanbesteed, zal dit jaar, ernstige tegenslag voorbehouden, worden voltooid. De grondige voorbereiding voor het pro jectder rioolwater-zuiveringinstallatie vor derde snel. De burgemeester hoopt de raad dit jaar het plan te kunnen voorleggen. Verwacht mag worden, dat de water toren deze zomer bedrijfsklaar zal zijn. In voorbereiding is de bouw van een kleuterschool in plan Noord. In plaats van de verbouwing van de Wim Gertenbachschool zal een geheel nieuwe, moderne school voor U.L.O. worden ge bouwd, waarvoor de plannen worden ge reed gemaakt. Op de goedkeuring door Gedeputeerde Staten van het project voor de aanleg dei- drie dringend nodige sportvelden binnen het circuit wordt met spanning gewacht. De aanleg van een volledig geoutilleerd terrein voor kampeerwagens w or dit voor bereid. Het project voor de nieuwe straatver lichting in het wederopbouwplan (boule vard) kan met spoed worden tegemoet ge zien. De slichting van een gemeentelijk grond bedrijf wordt voorbereid. Een plan tot stichting van een nieuw ver zorgingshuis annex ziekenverpleging is in voorbereiding en zal de raad op korte ter mijn worden voorgelegd. Verwacht mag worden dat dit jaar nog 150 woningen zullen gereedkomen. In het afgelopen jaar werden 105 bouw vergunningen verleend voor een totaal bedrag van ca. 3,7 millioen gulden. Spreker bracht hulde aan de directeur van de Dienst van Publieke Werken, die in een vrijwel chronische overwerkperiode verkeert en met zijn medewerkers een hoe veelheid arbeid verzet, die ver uitgaat boven de eisen, welke normaliter in een gemeente van 11.000 inwoners worden ge steld. De -burgemeester gaf vervolgens nog ge detailleerde cijfers over de huisvesting. Daar wij pas enkele dagen geleden over dat on derwerp nog uitvoerige gegevens publi ceerden, volstaan wij met wat de burge meester -zei over zijn eigen woohruimte- vraagstuk: ,.Een locaal, treurspel, dat reeds te lang op het répertoire staat, dient dit jaar'te worden beëindigd.". Mr. Van Fenema eindigde met de woor den: „Er ligt een gloednieuw en zeer be langrijk jaar voor ons, maar vooral een jaar waarin de grote lijn in het oog moet worden gehouden, waarin wij zonder die te onderschatten over de moeilijk heden héén moeten zien, naar ons doel Zandvoort te maken tot een volledig her stelde moderne en -welvarende badplaats aan onze onvolprezen Noordzee". De nestor van de raad, de heer C. SI eg e ï-s, beantwoordde de rede met enige instemmende opmerkingen, waarbij hij in het bijzondei- de nagedachtenis van het juist diie dag naar zijn laatste rustplaats gebrachte oud-raadslid M. Koning hul digde. Reclame-klok Het belangrijkste voorstel van de 21 punten tellende agenda betrof de verlichte klok inclusief reclame voor een bekend sigarettenmerk en de lift voor de water toren, dat in het algemeen een gunstig ont haal vond. De heer Van Kuyk (Arb.) had wel critiek op het voorstel. Een verlicht uur werk vond hij wel aardig, maar niet van eminent belang en het aanbrengen van een reclame op de wijzerplaat vond ADVERTENTIE Nü zoveel mensen om U heen verkou den zijn, moogt U vooral Uw keel niet Verwaarlozen: Geel de bacillen geen kans, gebruik Alléén in dozen 32, 45 en 70 cent Ook verkrijgbaar:Wybert met menthol. Dinsdagmiddag werd op de Algemene be graafplaats te Zarjdvoort ter aarde besteld de heer M. Koning, die in de nacht van Vrijdag op Zaterdaa^op 84-jarige leeftijd is overleden en die gedurende tal van jaren een grote taak heeft vervuld in het Zand- voortse openbare leven. Er was voor deze begrafenis grote belangstelling, vooral van de zijde van de bouwwereld. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de heer J. W. van Zeijl, die de grote betekenis van de thans overledene voor Zandvoort schetste. Hij memoreerde het meer dan twintig jarige raadslidmaatschap, zijn werk gedurende zés jaar als wethouder, bet werkzaam aandeel in de vereniging „On derling Hulpbetoon" en zijn grote verdiensten voor de Christelijke gcheelonthoudersbond. Een schoonzoon van de overledene, ds. C. J. van der Sluijs, sprak woorden van troost tot de familie en dankte voor de grote belang stelling. Ds, E, Saraber Jr. besloot de plechtigheid ölet schriftlezing en. gebed. ADVERTENTIE hij uit aesthetische overwegingen be paald verwerpelijk, omdat die reclame 24 uur per dag het aanzicht'van de toren zal schaden. De heer Van Kuyk vond het bepaald inconsequent om eerst een ar chitect opdracht te geven een zo fraai mogelijk bouwwerk te ontwerpen om ver volgens deze schepping geheel te beder ven. Spreker vond het trouwens bepaald onfatsoenlijk, dat de architect even als de Schoonheidscommissie zelfs niet gekend is in dit plan. De heer Blom (C.P.N.) viel de heer Van Kuyk hierin bij; deze vroeg zich zelfs af of een dergelijke wijziging geoorloofd is op grond van de auteurswet. De heer Web er (A.Z.B.) daaren tegen huldigde het standpunt: torens zijn er om reclame op te maken en was blij, dat de Schoonheidscommissie het project niet gezien had. Mevrouw Mol (Arb.) vond een verlichte klok best een lelijke reclame waard. De heren Siegers (K.V.P.) en Go sen (C.H.P.) geloofden, dat niet iedere reclame en deze in het bijzonder een ontsiering be hoefde te betekenen. Mr. Van Fenema zei het in beginsel met de heer Van Kuyk eens te zijn, maar bij hem had het „zonder reclame ook geen klok" de doorslag gegeven. Aan de aesthetiek van de reclame zal evenwel de grootste aandacht worden besteed. De heer Van Kuyk gaf zich evenwel niet gewon nen en liet zijn tegenstem aantekenen. Wat het voorstel tot het aanbrengen van een lift in de watertoren ten gerieve van de gegadigden voor het uitzicht-met-res- taurant betreft, dat v^erd zonder slag of stoot aanvaard. Over de verpachting van dat etablissement zal in de besloten verga dering, die gisteravond na de uitzonderlijk vlot afgewerkte agenda werd gehouden, wel danig zijn gesproken. Onderwijszaken De benoeming van een onderwijzer aan de Karei Doormanschool bood mevrouw M o 1 gelegenheid naar aanleiding van door de inspecteur gemaakte opmerkingen over onderwijzers, die „te zachtmoedig waren voor Zandvoort" nog eens op het nut van het „Algemeen Jeugdwerk" te wijzen. Met algemene stemmen werd de eerste van de voordracht, de heer M. A. van Liefland uit Goor, benoemd. Het voorstel om de Wilhelminaschool met vier in plaats van met twee lokalen, uit te breiden, zoals -iiï November was be sloten, ontmoette enige bedenkingen ter linkerzijde. Mevrouw Mol en de heer Blom hadden sterk de indruk gekregen, dat het bijzonder onderwijs een cadeautje in de vorm van twee lokalen die immers in November nog niet noodzakelijk werden gevonden had gekregen, een opvatting die door de heer Lindeman (K.V.P.) uiteraard werd bestredeh. Wethouder Ker'kman lichtte toe, dat door het tegelijk bouwen der vier lokalen een besparing werd verkregen en dat het geen kwaad kon, dat men nu eens op het chronische ruimtetekort vooruit kwam, in plaats van ten achter. Wij vermelden nog, dat enkele „formele" voorstellen, onder meer tot uitbreiding van leermiddelen aan de Hanniè Schaft- en Karei Doormanschool en een crediet voor het nieuwe vak „huishoudonderwijs" op laatstgenoemde school werden aanvaard. Diversen Mevrouw M o 1 vond het voorts wel pret tig, dat het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling de morele steun van het college geniet, maar ze zou het toch op prijs stellen als daar de financiële hulp bij kwam, al zag ze wel in, dat dat bij de hui dige precaire financiële positie van de ge meente niet van pas komt; de heer G o s e n opende daarop evenals trouwens wet houder Kerkman wel enig uitzicht. De heer Lindeman vestigde er de aandacht op, dat de verhoging van het be drag van kasgeldleningen zo vroeg in het jaar noodzakelijk is door de eigenaardige gang van zaken bij de financiering van de woningbouw. Hij had reeds een motie in gediend, waarin de regering wordt aan gespoord een andere voor de gemeenten minder kostbare gedragslijn te volgen. De heer Van Kuyk vond dat meer een zaak voor het parlement en ook mr. Van Fenema leek het tactischer de goede rela ties met „Wederopbouw" en speciaal met de minister niet te doorkruizen door een der gelijk blijk van ontstemming. Ook wethou der Kerk m a n was van oordeel dat men beter niet op zere tenen kon trappen ,ter- wijl hij bovendien kon meedelen, dat ex- geen sprake was van financiële nadelen, omdat het Rijk het renteverlies voor zijn rekening zal nemen. De heer Lindeman ti-ok daarop zijn motie in. De heer Van Kuyk vroeg het college „matigheid" te betrachten bij het aan brengen van tussentijdse wijzigingen in de plaatselijke verkeersregelingen. De voox-- zitter kon dit raadslid op dat punt gerust stellen, bovendien zal een te vormen ver- keei-sadviescommissie hierin nuttig kunnen werken. De raad ging voorts accoord met een kleine wijziging in een uitbreidingsplan, waardoor bij de Clara-stichting nog een paviljoen kan worden gebouwd. Het. Wit-Gele Kruis zal 1300 in plaats van duizend gulden subsidie ontvangen. De geloofsbrieven van het nieuwe lid, de heer F. W. Diemer (Arb.), klopten. Hij zal in de volgende vergadering worden ge- installeex-d. Uit de rondvi*aag de burgemeester maakle al een toespeling op een mogelijk afschaffen van dat instituut stippen wij aan, dat de heer Blom opruiming ver langde van het met bunkerresten bezaaide strand, dat de heer Weber verpachting bij inschrijving van de ventvergunningen in het tentenkamp wenste en de aandacht vestigde op de elkaar tegenstrevende uit voerders van dé werkzaamheden aan Midden-Boulevard en Strandweg. De vooi*- Mü zitter deelde mede, dat deze zaak in onder zoek is. De heer Van der Werff (C.H.P.) vroeg of Zandvooi't dan werkelijk geen stuiver Marshall-hulp voor de horeca bedrijven zal toucheren nog steeds pex-- soonlijk overleg, kan (in het openbaar) niets over gezegd worden, antwoordde mr. H. M. van Fenema en de heer Van Kuyk attendeerde op de „Meer en beter schilderwerk-actie", mevrouw Mol her innerde nogmaals aan de kwestie van kam peergelegenheid op het Zuidei-strand (be slissing wacht nog op advies van Planolo gische commissie) en de heer G o s e n bleek nog steeds aan de duinaardappel- cultuur verknocht: het „aaltje" zou na al die regen wel aan longontsteking bezweken zijn, gx-apte hij en verder vond hij het tijd dat er nog eens naar de toren van de Nederlands Hervormde Kerk werd om gekeken, want daar waaien stx-oken zink en lood zo maar af. Al deze zaken mogen zich in de niet-aflatende belangstelling van het college verheugen. Vermakelijkheidsbelasting De vei-makelijkheidsbelasting vormt in Zandvoort de belangrijkste eigen bron van inkomsten voox- de gèmeente. Het. gemid delde bedrag pei- inwoner iszelfs hoger dan dat in de grote steden en aanzienlijk rneer aan het landelijk gemiddelde. Burgemeester mr. H. M. van Fenema gaf gisteravond in zijn Nieuwjaarsrede tot de Zandvoortse gemeenteraad daarover de volgende belangwekkende cijfers: De netto-opbrengst van de belasting op vermakelijkheden bedroeg in: 1948 ruim f 102.500,(aandeel circuit ongeveer f43.000, 1949 ruim f 127.700,(aandeel circuit ruim f75.600, 1950 ruim f 113.170,(aandeel circuit ongeveer f64.200). Door slechte weersomstandigheden ver minderd bezoek aan het circuit is oorzaak van de lagere opbrengst in het afgelopen jaar. Waar het aantal toegangsbewijzen is toegenomen in vergelijking met 1949, blijkt dat het gemiddelde per toegangsbewijs be stede bedrag dalende is. Niettegenstaande het slechte weer in de afgelopen zomer boekten de bad- en strandexp^oitanten geen ongunstig resultaat. Hun opbrengsten (alleeix stoelen en tenten verhuur) bedroegen in: 1948 bijna f 170.000,— 1949 ruim f226.000, 1950 bijna f 193.000,— De opbrengst van het tentenkamp bedroeg: in 1949 bijna f 19.450, in 1950 ruim f21.000, Ongunstige weex-somstandigheden speelden hier een geringe rol. Het belang van ruime en centraal gelegen parkeex-terreinen moge uit de volgende parkeercijfers blijken: In het afgelopen jaar werden genoteex-d: Op het P. terrein Noord-Boulevard 9.758 motorrijtuigen; op het P. terrein Hoge- weg (dat nog niet „in trek" is) 850 motor rijtuigen; op andere plaatsen, speciaal ge- dux-ende racedagen 17.513 motorrijtuigen. Totaal 28.121 motorrijtuigen. In 1949 was dit totaal 22.828 motorrijtuigen. Opbrengst voor de gemeente in beide jaren rond f5.000,Tariefsverlaging in 1950 onthield de gemeente een met het gestegen aantal voex-tuigen overeenko.- mende stijging van inkomsten. Het circuit Het cix-cuit, dat ook in 1950 volkomen aan zijn tweeledig doel heeft beantwoord, was voor evenementen, training e.d. 40 dagen als racebaan in gébruik. Daarnaast bezochten 6851 auto's, 2130 motoren en 36 autobussen tezamen ver voerende circa 20.000 toeristen de Burge meester van Alphenweg. Twee tribunevakken en het tijdwaax-- nemershuis kwamen tot stand. Naar ver betering van de accomodatie, o.a. door stichting van een restaurant en naar ver dere afwerking der wandelpaden wordt gestreefd. Maximale exploitatie zonder over schrijding van de belangstellingsgrens heeft de voortdurende aandacht van de Stichting „Tourinig Zandvoort". Buurtvereniging „De Fortweg" Haar eerste lustrum vierde de buurtver eniging De Fortweg gisteravond in Theater Royal te Hoofddorp. Het programma werd verzorgd door eigen krachten en met succes. „De Fortweg" is de enige buux-tvcreniging in deze gemeente, die zich na de oorlog in stand heeft weten te houden en waarvoor de belangstelling nog steeds groot is. De stem ming op deze avond liet niets te wensen over, de veelal populaire liederen werden uit volle borst medegezóngen. „Concordia" „Van ander Ras", een spel over het Neger- vraagstuk in Amerika, werd gisteravond in hotel De Beurs te Hoofddorp voor de Ver eniging Concox-dia opgevoerd door het toneelgezelschap „Opgang" uit Aalsmeer. Het spel heeft de talrijke aanwezigen grote vol doening geschonken, zonder uitzondering bleken de spelers voox- hun taak ten volle berekend te zijn, hoewel het een moeilijk speelstuk is. Vooral het spel van de heer K. Buis en de dames J. Spaargarenv. Orde en A. v. d. Berg—v. Orde dwong bewonde ring af. De neger Brett Charles, uitgebeeld door de heer D. Tas, werd gevoelvol cn met de juiste intonatie gespeeld. De heer L. van Reeuwijk voorzitter van Concordia bracht het gezelschap, in het bijzonder de regisseur G. Lindenberg, dank voor het vertoonde spel. Onder de bezoekers bevonden zich burgemeester en mevrouw Jansonius. AMBTENAREN SPELEN TAFELTENNIS Gisteravond werden in hotel „De Land bouw" te Hoofddorp tafeltennis-wedstrijden gehouden. Ambtenaren van de gemeente Haarlemmermeer en van de belastingen ont moetten elkaar. Spoedig bleek dat de be lastingambtenaren het spel goed beheersten, zij behaalden een voorsprong op hun col lega's van de gemeente. Aan het slot was de stand 31—19 in het voordeel van de belastingambtenaren. Ned. Fruittelers Organisatie De heer A. v. d. Glas hield in De Land bouw te Hoofddorp voor de Ned. Fruittelers- organisatie een lezing over de ziektebestrij ding in de fx-uitteelt. Om goed fruit te kwe ken. moet ten minsten 10 maal per jaar ge spoten worden, bezitters van kleine tuinen en particulieren kunnen met 5 maal vol staan. Spreker gaf verschillende wegen aan om ook nog dit jaar tot een zo goed mogelijke kweek te komen en de productie zo hoog mogelijk op te voeren. Op 7 Februari zal een fruittelers-film wor den vertoond en zullen tevens de prijzen, die op de onlangs gehouden tentoonstelling, wei-den behaald worden uitgereikt. Dinsdagmiddag heeft de heer A. War- naar, voorzitter van de Commissie voor Onpersoonlijke Reclame van het Centraal Bloembollen Comité, de tweede tentoon stelling in het seizoen 19501951 van „Bloemlust" te Lisse geopend. Onder de vele aanwezigen waren de voorzitter van „Bloembollencultuur-" tevens burgemeester van Hillegom jhra mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden en de secx-etaris van voornoemde vereniging de heer H. J. Voors, vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Lisse, de bux-ge- rheester van Sassenheim jhr. mr. R. Sand- 'oerg van Boelens, prof. dr. E. van Slogte- ren en de Rijkstuinbouwconsulent ir. F. Vlag. De voorzitter van „Bloemlust" de heer C. Segers deelde mede dat het aantal deel nemingen aan deze tentoonstelling verre de verwachtingen had overtroffen en het be stuur voor een zwax-e taak gesteld, die echter door de architect de heer v. d. Lee en zijn helpers prachtig was opgelost. De heer A. Warnaar herinnerde aan het ontstaan van de prachtige Bloemlust-ten- toonstellingen, toen in een oude bloembol len schuur te Sassenheim nu ruim dertig jaar geleden de eex-sie narcissen werden getoond. Later kreeg men het eigen ge bouwtje- te Sassenheim, dat in de oorlogs- jaren verdween en waar-mes meteen de Intieme sfeer die de vroegere tentoonstel lingen van Bloemlust kenmerkte, ver dwenen was. Niet zonder tweestrijd had spreker deze tentoonstellingen door Lisse zien over nemen. Hij herinnerde aan het grote belang der reclame ook door deze tentoonstelling, maar legde ex- de nadruk op, dat de x-eclame al leen dan doeltreffend kan zijn wanneer alle bloembollenkwek'ers ertoe medewer ken, dat het Nederlandse-product aan. de top blijft. De voorzitter' bood de heer Warnaar een kristallen vaas met het embleem van „Bloemlust" aan, gevuld met de mooiste variëteiten uit zijn eigen narcissen-assorti ment. Daarna werd overgegaan tot het uitrei ken van de bekroningen. Terstond was de belangstelling zeer groot en ook op de mechanisatie-tentoonstelling in de aangrenzende hal wax-en de stand houders zeer tevreden, aangezien reeds vóór de opening der tentoonstelling zaken waren gedaan. Het staat wel vast, dat de mechanisatie-show, die men vorig jaar bij wijze van proef bij Bloemlust II heeft op gezet, in de toekomst steeds daaraan zal blijven vex-bonden. Medaille-uitreiking voor gevelversiering Op initiatief van de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, wordt sinds 1933 (met uitzondering van de oorlogsjaren) elk jaar een wedstrijd voor gevelversiering gehouden in de verschillen de delen van de gemeente Bloemendaal. Be halve de door de burgemeester, beschikbaar gestelde medaille is er ook een door het gemeentebestuur uitgeloofd. Tijdens de Dinsdagavond in hotel „Roo- zendaal" te Overveen gehouden ledenver gadering van de afdeling Bloemendaal van „Tuinbouw en Plantkunde" werden de beide medailles, bij ontstentenis van de burge meester, uitgereikt door de secretaris en vice-voorzitter van de afdeling, de heer N. Reeling Brouwer. De medaille van de bur gemeester wex-d overhandigd aan de heer L. F. Warnaars, Kweekduimveg 12 en die van B. en W., aan de heer P. Schuttink, Adriaan Stooplaan 140. hoek Julianalaan. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Reeling Brouwer herkozen en werd in plaats van het aftredende bestuurslid de heer A. van Dijk. mr. C. W. D. Vi-ijland benoemd. Door ziekte van de heer L. Adriaanse, hoofdopzichter van Hout en Plantsoenen te Haarlem, moest diens voordracht vervallen. In zijn plaats sprak nu dr. J. B. de la Faille uit Heemstede over het onderwerp „Joego slavië. land van volk". Zijn lezing werd ver duidelijkt met lichtbeelden in natuurlijke kleuren, waardoor onder andere de kleder drachten goed tot uitdrukking kwamen. Bij de gistermiddag door de Amster damse gemeenteraad voortgezette discus sies over de begroting voor 1951 kwam ook de kwestie-Paul van Kempen aan de orde. De heer Sajet (P.v.d.A.) was van mening dat deze dirigent niet kan en mag optre den alvorens antwoord is gegeven op de vragen die naar aanleiding van zijn benoe ming zijn gesteld. Al is er juridisch tegen Paul van Kempen niets in te brengen, al dus mej. Luns (K.V.P.), niettemin moet het ontactisch worden genoemd van het bestuur van het Concertgebouw hem te engageren. Dit bestuur vergist zich, zo ver klaarde zij, indien het meent met zijn houding de overheid te intimideren. Zij hoopte dat het in de toekomst meer reali teitszin zal tonen. Wethouder De Roos deelde mee, dat deze kwestie voor B. en W. even lastig is als voor de raad. Het onderzoek en het overleg met de regering zijn nog gaande Er wordt de grootste spoed betracht wegens de urgentie van het geval, doch er heersen nog tal van onzekerheden. Het college van B. en W. zal echter zijn pogingen voortzet- ten om het optreden van Paul van Kempen te beletten, zolang er onzekex-heid blijft bestaan. Het communistische raadslid Bot dien de een motie in om de raad zijn sympathie te doen uitspreken voor de actie onder leiding van een comité uit de burgerij tegen het aanstellen van Paul van Kempen als tijdelijk dix-igent van het Concex'tge- bouw-Orkest. Deze motie werd verworpen met 29 tegen 8 stemmen. Enkele raads leden hadden er hun stem tegen-verheven, van mening zijnde dat men geen stelling mag nemen alvorens de feiten bekend zijn. Telegram aan burgemeester Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit 'de bezettingsjaren heeft een telegram 'gestuurd aan burgemeester d'Ailly .van Amsterdam, inhoudende het dringende verzoek wel-te willen bevorderen dat aan het voornemen van het bestuur van het Concertgebouw, om de Duitse dirigent Paul van Kempen enige concerten te laten lei den, geen gevolg wordt gegeven; De ver eniging deelde tevens mee zich geheel te scharen achter de actie van het protest comité. Avond van kunst en propaganda voor en door blinden Voor de propaganda-kunstavond van de Nederlandse Blindenbond, die Dinsdag in het gebouw van de Protestantenbond aan de Postlaan te Heemstede werd gehouden, bestond een zeer grote en verheugende be langstelling. De burgemeester van Heem stede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, sprak een openingswoox-d waarin hij de aan wezigen hartelijk welkom heette, in het bij zonder do heer J. van den Berg uit Den Haag. die zoveel heeft gedaan om het lot van de blinden te verzachten en een verandering te bevorderen in de houding van de zienden. Het Hillegoms Dameskoor zong een viertal Duitse werkjes, die onder de soepele en zui ver gerichte directie van Cor Igesz een uit stekende vertolking kregen en waarvén het laatste, een ondeugend liedje van wijn en liefde, wel het meest in de smaak viel. De dirigente ontving als waardering voor het gebodene een bloemstukje. De pianist Thierry van Driest uit Bilthoven speelde daarna enige werken van Brahms, onder meer drie walsen. De heer J. van den Berg, droeg enige gedichten voor, waarvan „Stilte" van Adama van Scheltema wel de diepste in druk maakte. Vervolgens gaf hij een uiteen zetting over het. doel en streven van de Blindenbond, daarbij herinnerend aan het „beschamende feit dat, in tegenstelling met wat in andere landen geschiedt, de Neder landse regering nog lang niet die medewer- king verleent om aan de achteruitzetting van de blinden een definitief einde te maken, welke daartoe nodig is". Spreker betoogde dat de blinden bij voldoende opleiding zich zeker een goede plaats in de maatschappij kunnen verwerven en toonde dit met enige voorbeelden aan. Na de pauze bracht de pianist nog enkele composities van Chopin ten gehore. De ver toonde film „Wakende ogen" liet zien, welk een uitstekend werk een geleidehond kan doen- en hoe deze wordt afgericht. Nadat het Hillegoms Dameskoor nog een tweetal Franse werkjes had gezongen, droeg de heer Van den Berg wederom enkele gedich ten voox-, waaronder „Rotterdam" van Jan Prins. LAKE SUCCESS, 24 Januari (United Press). Het Aziatisch-Ax-abische blok van 12 landen'liet vandaag onder de leden van de U.N.O. een resolutie circuleren die een conferentie voorstelt om de moeilijk heden weg te werken die een staken van het vuren op Korea beletten. Indien het voorstel voldoexxde steun onder de gedele geerden krijgt, zal het vandaag formeel worden ingediend op de zitting van de po litieke commissie der Assemblée. Zulk een stap zou indruisen tegen het Amerikaanse vex-langen om China als ag gressor te brandmerken. Verwacht wordt dat de Amerikaanse gedelegeerde Warren Austin de commissie zal vertellen dat hij de Amerikaanse resolutie zonder wijzigin gen wil zien aangenomen. Vernomen wordt dat het Aziatisch-Arabische blok zal vra gen dat de stemming over zijn eigen reso lutie voorrang krijgt boven die over de Amerikaanse resolutie. Het blok beoogt een conferentie van de volgende staten: Verenigde Staten, communistisch China, Engeland, Frankrijk, Rusland, India en Egypte. Deze landen zouden dan zo spoedig mogelijk worden bijeengeroepen om alle gewénste opheldering en toelichting te krij gen wat betreft de Chinese tegenvoorstel len. De resolutie zou de voorzitter van de Assemblée vragen datum en plaats der eex-ste zitting vast te stellen. De deel nemende landen zouden dan zelf de vol gende zittingen vaststellen. Vannacht om vijf minuten voor half vijf waarschuwde een machinist van de ijs fabriek „Groenland" de Velsense brand weer, dat er vlammen boven bet dak van het ketelhuis der visconservenfabriek N.E.C.O. aan de Trawlerkade te IJmui den uitsloegen. Onmiddellijk rukten zowel de motorspuit als de gereedschapswagen uit en werd het hoog oplaaiende vuur met alle beschik bare middelen bestreden. Er is ongeveer een uur verwoed tegen het vuur gevochten tot de spuitgasten de bx-and bedwongen hadden en er aan de na blussing begonnen kon worden. Pas om 6 uur is de brandweer ingerukt. Van de dix-ectie der N.E.C.O. vexmamen wij, dat het bedrijf door deze bx-and vol komen stil is komen te liggen en dat onder meer eën aantal exportorders erdoor ge troffen wordt. De fabriek zal minstens drie weken buiten werking zijn en hoewel men nog geen nauwkeurig ovex-zicht heeft van de schade kan worden aangenomen, dat deze in de vele tienduizenden guldens loopt. De N.E.C.O. was tegen brand ver zekerd. Deelnemers, -die komend uit Monte Carlo, Digne passeerden vertelden dat de weg goed was, zonder sneeuw, maar dat het wolkendek in de Alpen nogal laag hing en dat de boch ten der wegen met ijs waren bedekt. De Talbot van de Franse équipe LuizetBoers- ma, die te Grasse al oponthoud had gehad, sloeg kort daarna over de kop. De twee in zittenden kwamen er met lichte verwon dingen af. De Engelse damesploeg J. en B. Cooke met Standard moest wegens motorpech de tocht staken. Tot Bern hadden de deelnemers, uit Monte Carlo komende, geen grote moeilijkheden te overwinnen.' afgezien van de beijzelde wegen bij Digne en Lausanne. Na Bern was het -mistig. De Nederlandse ploeg De Ko- riing—.Van Hemert met Volkswagen moest jegens motorpech de strijd opgeven. Onze landgenoten AdamsEarnshorst met Citroen hadden bij Digne een'mankement aan de cax-dan. Nadat dit was verholpen zijn zij verder gereden en bereikten zij Bern met 55 minuten verti-aging. Van de te Oslo en Stockholm gestarte wa gens 'zijn er op weg naar de Deense hoofd stad zeven uitgevallen. Tot nu toe zijn ech ter te Kopenhagen geen berichten over érnstige ongelukken binnengekomen. Wanneer wij de werkloosheidscij fers van Neder land en België in het afgelopen jaar vex-gèlijken, zien wij een ongeveer gelijke ontwikke ling, hoewel de Nederlandse cij fers veel lager zijn dan de Belgische. In beide landen wox-dt het hoogte punt bereikt in de maand Maart. Dan volgt een daling; In Nederland 300-J 200- 100- 1000 ■Bi Totaal -Volledig werkloos Hl OCT NOV DEC 300-' 200 100- 1000 [CART0-51Q61 wordt het laagste cijfer bereikt in Septem- sen kunnen worden beschouwd. Voorts zijn in het cijfer begrepen ongeveer 50.000 vol ledig werkloze vrouwen. Nederland heeft slechts x-uim 5000 vol ledig werkloze vrouwen en de categorie ge deeltelijk werkloze vrouwen wordt in Ne- dex-land niet geregistreerd. Het aantal vol ledig werkloze mannen beliep in Neder land einde December 80.776, in België 139.477, vaxx wie een 40.000 wegens hun lichamelijke toestand als niet te plaatsen moeten worden beschouwd. De Protestant Chx-istelijke Mijnwerkers- bond en de Algemene Bond van Werkers in het Mijnbedrijf hebben hun standpunt ten aanzien van het overwerken in de mij nen wegens het tekort aan industriekolen bepaald. De Protestants Christelijke Mijnwerkers- bond besloot de mijnindustrieraad mede te delen, dat hij instemt met verlenging van de Zaterdagsoienst tot acht uur in de periode, tussen 1 Februari en 15 April, be houdens de Zaterdag voor Pasen. Deze organisatie stelt verder voor geen verlof dagen toe te staan 'wegens carnaval. De bond wijst af het denkbeeld om hét delven van kolen op Zondag voortgang te doen vinden. De Algemene Bond vaxx Werkers in het mijnbedrijf besloot de mijnindustrieraad te laten weten, dat hij de verplichte verlen ging van de arbeidstijd op Zaterdag of Zondag afkexxxt op gx-ond van de zeer grote bezwaren, die hiertegen bestaan bij de werknemers. Inplaats daarvan stelt deze organisatie voor op basis van vrijwilligheid vier Zondagen te werken en dan de dien sten zo te stellen dat allen hun kerkelijke plichten kunnen vervullen. Nadex-e beslissingen over deze aange legenheid zullen Donderdag worden geno men in' een vergadering van de mijnin dustrieraad. ber, in België in October. Maar dan volgt een snelle stijging en in December wordt een cijfer genoteerd, dat het hoogtepunt van Maart benadert: Totale werkloosheid België Nederland October 1949 251.077 55.005 Januari 1950 308.968 109.414 Juni 208.323 64.475 September 170.272 57.233 October 163.994 58.929 November 191.024 77.885 December 291.068 108.127 De koude van December heeft het werk loosheidscijfer zeer ongunstig beïnvloedt. Het Nederlandse cijfer wordt voorts in het algemeexx beïnvloed door de snel toe nemende bex-oepsbevolking. Deze nam in 1949 toe met 36.000 pex-sonen. Ook in de komende jaren zal deze factor van invloed zijn. In het tijdvak 1 Juli 1948 tot 1 Januari 1960 wordt een toeneming van de bex-oeps bevolking verwacht van een half millioen. De demobilisatie van de uit Indonesië te rugkerende soldaten is eveneens van in vloed. Einde December waren bij de ar- beidsbureaux 2577 gedemobiliseerden in geschreven. Deze categorie geniet voorkeux-. Van de 291.068 werklozen in België waren 178.676 volledig werkloos. Hiervan waren er ongeveer 40.000 die wegéns de af neming van hun lichamelijke geschiktheid of wegens hun leeftijd als moeilijk te plaat- De reddingsboot „Koningin Wilhelmina" uit Stellendam is gistex-en uitgevax-en om assistentie te verlenen aan een op de kust van Goeree gestrand vissersvaartuig. De „Koningin Wilhelmina" heeft weinig kunnen uitrichten. Het vissersvaax-tuig, de Stellendam 13, lag hoog op het strand. De bemanning kon om het schip heen wan delen. Slecht zicht is de oorzaak van deze stran ding. Het wachten is op hoog water om het schip vlot té brengen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3