Vele gemeenten kampen met leningsmoeilijkheden Haarlem profiteert te weinig van evenementen in de omgeving J. FORTGENS Haarlem stelt vreemdelingen niet teleur Een Eeuw Geleden HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De foestand is in Haarlem wel niet verontrustend, maar maant toch tot grote voorzichtigheid De JARO richtte zich tot Eisenhower Middeleeuwse beeldhouwkunst op de film Toenemende belangstelling van buitenlandse toeristen 4.95 8.15 *ïl kiinf Vtynatüi binnen gaan! „Haarlems Bloei" hield jaarvergadering Griep ?n MjjnharJtje Q Wijkcomité Spaarndam wordt Maandag geïnstalleerd VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR Bijzondere tentoonstellingen in het Huis van Looy Bijeenkomst landelijk amnestie-comité VRIJDAG 26 JANUARI 1951 Vele gemeenten in Nederland staan voor moeilijkheden wat de financiën be treft De kapitaalsmarkt is voor het slui- 'van leningen op lange termijn voor hen practisch gesloten. Ook wordt het steeds moeilijker geld op korte termijn te krijgen, zogenaamd kasgeldleningen. Als een kasgeldlening afloopt, is lang niet elke gemeente in staat het geld daarvoor on tafel te leggen. Daarom was het voor de Bank van Nederlandse Gemeenten zelfs nodig °m in verschillende spoedeisende ge vallen de helpende hand te bieden. De oorzaak van deze moeilijkheden ligt zo verzekerden onze goed-ingelichte zegslieden voor een deel in de omstan digheid dat er niet veel geld in Neder land voor belegging beschikbaar is. Be zitters hebben de laatste jaren grote be nden aan de fiscus moeten afstaan, zo- (jat°velcn geen geld beschikbaar hebben om te beleggen. Bovendien hebben andere kapitaal-bezitters, die nog wel geld voor belegging' hebben, een gereserveerde hou ding aangenomen, omdat zij menen dat de regering (na de lening van 200 millioen, in" de vorm van belastingcertificaten, die nu uitgeschreven is) zal komen met een nieuwe lening, om een deel der grote vlottende schuld van Nederland te con solideren en dat er kans is dat daarbij een stok achter de deur gezet zal worden. Tenslotte werd verondersteld dat vele «eldbeleggers gereserveerd zijn om deel •e nemen aan leningen op een lange tijd, omdat zij hopen dat de regering binnen kort de gemeenten wel zal toestaan om voor woningbouw (die over 40 jaar loopt) te gaan van 3 op 3A rente. Voor deze leningen zijn de gemeenten voor een be langrijk deel aangewezen op de pen sioenfondsen en de verzekeringmaat schappijen. De toestand in Haarlem is, wat de leningsmoeilijkheden aangaat, niet veront rustend, maar maant toch tot grote voor zichtigheid. Haarlem heeft verscheidene millioenen aan kasgeldleningen uitstaan. De raad heeft B. en W. een machtiging gegeven om daarbij tot 10 millioen te gaan, maar dit bedrag is nog lang niet bereikt. Tot heden is het gemeentebestuur er steeds in geslaagd als een kasgeld lening afliep, weer een nieuwe te sluiten, maar dat wordt steeds moeilijker. Voor het sluiten van een lening op lange ter mijn zijn de kansen heel klein, hoewel het toch bij een gezonde financiële poli tiek nodig is dat tot het sluiten van zo'n lening wordt overgegaan als het kasgeld ie hoog is opgelopen. Juist in ons vorig nummer deelden wij mede dat Gedeputeerde Staten van iWdholland de begroting voor 1950 heb ben goedgekeurd. Maar dat wil nog niet zeggen dat nu onmiddellijk zal worden overgegaan tot uitvoering van de kapi- taalswerken die daarop staan. Tot nu toe \yas de gewoonte dat bij het uitvoeren van een werk eerst met kasgeld werd ge financierd, waarna men als het werk vol tooid was er geld voor werd opgenomen op lange termijn. Dit was de voordeligste manier van werken, die in een tijd dat de geldmarkt „willig" was, ook geen bezwa ren had. Nu is het evenwel anders ge worden. Haarlem is nu immers genood zaakt spaarzaam te zijn bij het opnemen Het Koreaanse maatje van een der koks van het Nederlandse vrijwilligers-detache ment op Korea, sergeant C. Kruyf uit Rotterdam, heeft veel belangstelling voor ie klompen van zijn chef. De sergeant zelf heeft er ook geen spijt van de klompen Ie hebben meegenomen; hij vindt dat er tegen de Koreaanse modder en koude nauwelijks nuttiger schoeisel te bedenken is. HAARLEM, 25 Januari De Jeugd Amateurs Radio Omroep, die zich beijvert om een internationaal jeugd-contact tot stand te brengen door middel van radio uitzendingen, om op die wijze de interna tionale verbroedering en vrede te bevor deren, heeft zich onlangs per brief tot Eisenhower gericht om de generaal het be staan van deze beweging en haar doelstel lingen mede te delen. De JARO bood in haar schrijven medewerking aan bij de bevordering der Europese eenheid langs vreedzame weg door de Europese jeugd ven de vredesgedachte en het eenheids ideaal te helpen doordringen. Generaal Eisenhower heeft daarop gereageerd met een persoonlijk schrijven, waarin hij mede deelt dat hij nauwkeurig zal laten onder deken of de mogelijkheid bestaat dat hij de JARO steunt in haar streven om een internationale jeugdradio-omroep te cre- hren. Hij gaf in zijn brief zijn verheugenis >e kennen over het bestaan van zulk een beweging en wenste haar veel succes. Deze brief zal gedeeltelijk in de rubriek «Actualiteiten" van de PCJ-wereldomroep °P Woensdag 31 Januari worden uitge vonden, Deze uitzending in het Engels is bestemd voor Engeland, Australië en Ame rika, van kasgeld voor het uitvoeren van wer ken, want men heeft immers geen zeker heid dat dit kasgeld later omgezet kan worden in een lening op lange termijn. Deze omstandigheid zal wel tengevolge hebben dat B. en W. opnieuw het lijstje van kapitaalsuitgaven van de begroting voor 1950 zal bekijken om een urgentie daarbij vast te stellen. Ongetwijfeld zal ook de Raad daarin gekend worden. Trou wens dit gebeurt al indien B. en W. met een nader uitgewerkt voorstel bij de Raad komen over een der werken waarvoor bij die begroting een crediet werd toege staan. Met de woningbouw staan de zaken nog anders. Den Haag stelt aan de gemeenten de eis dat leningen voor woningbouw voor 40 jaar gesloten worden. Verleden jaar is Haarlem er nog in geslaagd op die voorwaarden geld op te nemen, maar het is onzeker of dit vlot gelukken zal voor de bouw van 86 woningen, waartoe de raad onlangs besloot. Dit werk zal voor lopig nog met kasgeld gefinancierd wor den. Het is evenwel waarschijnlijk dat de gang van zaken er toe zal moeten leiden dat in het vervolg alleen tot aanbesteding van woningen kan worden overgegaan, als de gemeente zeker is van het sluiten van een lening op een termijn van 40 jaar. Elders in dit nummer delen wij mede dat de minister van Financiën, mr. P. Lieftinck, Woensdag, nog juist voor het kabinet zijn ontslagaanvraag indiende, voor de Vereniging van Nederlandse Ge meenten een rede gehouden beeft over de financiële moeilijkheden. Daarin vroeg hij medewerking der gemeentebesturen om in het belang van de verbetering van onze betalingsbalans, de investeringen zoveel mogelijk te beperken. In onze musea wordt een film opgeno men over de middeleeuwse beeldhouw kunst in Nederland. Makers van de film zijn Hans Sibbelee en Bert Haanstra en de productie-leiding heeft Piet van Moock. De oorspronkelijke middeleeuwse muziek voor deze film zal onder leiding van J. H. Veldkamp worden uitgevoerd. „MEEUWEN BOVEN SORRENTO" MET COR RUYS Zaterdag en Zondag geeft „Het Vrije To neel" van Cor en Anton Ruys de eerste voorstellingen in Haarlem van „Meeuwen boven Sorrento", een geestig en boeiend spel van de marine door Hugh Hastings. De regie is van Cor Ruys, die ook een belang rijke rol vervult. Verder werken mede Wim van den Brink, Gijsbert Tersteeg, Tonny Foletta, Ton van Duinhoven. Willy Ruys, Ton Lensink, Thorwald Dudok van Heel en Ben Hulsman. ADVERTENTIE met Franse beugel in 5 kleuren, slechts prima boxine, alle modetinten leren Canadian Bag in rood, grijs of blauw slechts „Haarlem stelt de vreemdelingen niet teleur", zei de directeur van de stichting „Haarlems Bloei" gisteravond op de jaar vergadering van het algemeen bestuur der stichting. Het is echter jammer, dat Haarlem altijd juist buiten de algemene propaganda valt die de A. N. V. V. voor ons land maakt en waarvan steden als Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht wel profiteren. Daarom moeten de Haarlemmers zelf de boer op in het buitenland om iets van de toeristentrek mee te krijgen. Haarlem blijft in toenemende mate de aandacht trekken van de buitenlandse toe risten en tijdens het vacantieseizoen was het aantal buitenlanders onder het passa gierend publiek in de binnenstad opvallend groot. Evenals in voorafgaande jaren ble ken ook in 1950 de inkomsten uit verblijf van buitenlandse gasten voor het hotel- bedrijf een niet te ontberen financiële steun te betekenen. Het bureau der stichting „Haarlems Bloei" heeft als proefneming een gezel schap Denen ontvangen en voor hen een achtdaags verblijf verzorgd. Dit reisgezel schap, per K.L.M. vervoerd, was gezonden door een bekend Deens reisbureau. Uitgeleide gedaan tot Schiphol, elk lid van het gezelschap bedacht met een bou quet tulpen, vertrok deze groep alleszins voldaan na acht dagen weer naar Dene marken. Teneinde na te gaan welke kansen er zijn op een veelvuldige? bezoek van Scandinaviërs en officieren en manschap pen van de bezettingslegers in West-Duits- land werd ter plaatse een onderzoek inge steld. Een groot aantal reisbureaux werd in de betrokken landen bezocht en voor zien van affiches en propaganda-materiaal. Verder werden er besprekingen gevoerd over groeps- en individuele reizen en over wat kan worden gedaan om het bezoek aan Haarlem te stimuleren. Verkeershuis wordt verbouwd Het Verkeershuis op het Stationsplein mocht zich in 1950 in een druk bezoek verheugen. Het in 1949 gerijpte plan om het Verkeershuis te doen verbouwen, heeft er toe geleid dat in 1950 opdracht werd gegeven aan de architect H. Tuninga een ontwerp te maken, waardoor verbetering zou worden gebracht in de ruimte voor het publiek voor de balie, die onvoldoende is in het drukke jaargetijde. Bovendien wordt de balie-lengte aanmerkelijk groter. Teneinde het voorbijgaand publiek meer te kunnen tonen zal een étalage worden gemaakt ter breedte van de drie midden ramen. De hal zal worden vergroot en de ingang zal worden verbeterd door het aanbrengen van een dubbele deur. Deze verbouwing zal dit jaar worden uitgevoerd. Het totaal aantal verstrekte mondelinge, telefonische en schriftelijke inlichtingen vertoonde een belangrijke stijging vergeleken bij 1949 toen 25.600 inlichtingen werden verstrekt, waarvan 23.050 in 't Verkeershuis en 2550 in het bureau in het Stadhuis. „Wanneer de burgerij in de toekomst niet op groter schaal de stichting „Haarlems Bloei" gaat steunen, zal het onvermijdelijk zijn dat dit zo belangrijke werk zal moeten worden ingekrompen. Te weinig nog is men er in brede kringen in Haarlem van over tuigd, dat de activiteit van de stichting niet alleen strekt ten voordele van de horeca bedrijven en de middenstand, maar de gehele Haarlemse gemeenschap ten goede komt". Daarom hoopte de voorzitter van „Haarlems Bloei", de heer D. J. A. Geluk, die op de vergadering van het Algemeen bestuur deze woorden sprak, dat de viering van het zestigjarig bestaan van het V.V.V.-werk in Haarlem een goede gelegenheid zou zijn om nog eens wat „inwendige zending" te bedrijven. De agenda vermeldde de gebruike lijke jaarstukken van secretaris en pen ningmeester, die alle werden goedgekeurd. Het jaarverslag over 1950 maakte als volgt gewag van de moeilijkheden die on dervonden werden tijdens de bollen-Zon- dagen. Mede als gevolg van de propaganda die voor de „Keukenhof" is gemaakt, was het bezoek aan de bloeiende bollenvelden in 1950 nog belangrijk groter dan in voor afgaande jaren. Het verkeer op de toe gangswegen in de richting Zuid-Noord is op de drukste Zondagen vastgelopen, zodat bussen en auto's met bestemming Haarlem daar niet of met zeer grote vertraging aan kwamen. De hotels en de café-restaurants in Haarlem hebben daarvan op die dagen belangrijk financieel nadeel ondervonden. Ook verkeersomlegging op drukke dagen maakte het soms zo ingewikkeld het cen trum te bereiken, dat Haarlem als pleister plaats op dergelijke vacantiedagen niet alleen niet het mogelijke voordeel voor de hótel-restaurant- en cafébedrijven heeft gehad, doch op dergelijke dagen zelfs de omzet beneden het normaal geldende voor Zondagen in die tijd is gebleven. Grote stroom gaat buitenom Het was de heer A. W. Schaefer, die in het bijzonder de aandacht van de verga dering op dit punt legde en ook het vraag stuk van de verkeersomleidingen bij eve nementen in de omgeving van Haarlem in het algemeen aan de orde stelde. Immers ook bij wedstrijden op het Zand- voortse circuit was de praktijk, dat de grote stroom der bezoekers buiten de stad en dus de bedrijven die daarvan voor deel kunnen hebben werd afgevoerd. De politie ziet deze zaken doorgaans vooral uit een oogpunt van verkeerstech niek. Overwogen zou moeten worden om wat duidelijker de parkeerplaatsen voor auto's op de Ged. Oudegracht, voor bussen op de Oude Groenmarkt te markeren. Een „tandsgewijze" aangelegde trottoir band zou op de Oudegracht de parkeer- mogelijkheden ten goede komen. Besloten werd een kleine commissie in te stellen, die dit vraagstuk zal aansnijden. De chef van de Verkeerscommissie zou daarvan als adviserend lid deel kunnen uitmaken. Kiosk op „Keukenhof" Jhr. dr. J. C. Mollerus, die als lid van het dagelijks bestuur werd geïnstalleerd, deed de suggestie om op „Keukenhof" een kiosk te plaatsen, waar de bezoekers een voudige foldertjes zouden kunnen worden verstrekt, waaruit zij op overzichtelijke wijze zouden kunnen zien hoe zij het ge makkelijkst in Haarlem kunnen komen. Uitnodiging De heer Geluk gjaf als zijn mening te kennen, dat Haarlem en directe omgeving meer aantrekkelijke bedrijven en gelegen heden moesten bezitten in het genre Kopje en Openluchttheater, waar de mensen in groten getale kunnen worden bezig ge houden. Hfj dacht in dat verband ook aan onder nemingen als Avifauna en Berg en Bos en gaf de verzekering, dat ondernemers die dergelijke projecten in Haarlem zouden willen verwezenlijken op alle mogelijke steun van de Stichting en de Gewestelijke Bond voor Vreemdelingenverkeer zullen kunnen rekenen. Wat de Tulpenrallye betreft: men is er in geslaagd deze enigszins aan de stad te binden door het beschikbaar stellen van een wisselbeker. Voorts hoopt men nog, dat ook de Wielerronde van Nederland enig profijt voor Haarlem zal opleveren. Wat „Keukenhof" aangaat: men hoopt in 1953 een behoorlijk tegenwicht te schep pen door de „Flora". Jhr. Mollerus wees er op dat het dan wel noodzakelijk is de propaganda in het bijzonder die in het buitenland reeds dit jaar te beginnen. Bloemenweek contra uitverkoop Naar aanleiding van een bij de rond vraag gestelde vraag deelde de heer Van Gink mee dat aan de Kamer van Koop handel was gevraagd bij de middenstand te bevorderen dat de zomeruitverkoop vervroegd zal worden om het hinderlijke samengaan met de Bloemenweek zoals het vorige jaar was voorgekomen te vermijden Jhr. Mollerius wees er evenwel op, dat dit onmogelijk is omdat het tijdstip van de uitverkoop aan stringente bepalingen is gebonden om overheveling der cliëntèle van de ene gemeente naar de andere te voorkomen. Over het „Modelhuis" werd meegedeeld dat de Minister van Justitie de reeds in 1949 aangevraagde toestemming nog steeds niet heeft verleend. Het wordt overigens wel tijd, dat daar over enig uitsluitsel komt, want „Haar lems Bloei" kan onmogelijk van jaar tot jaar op de baten van vorige loterijen teren zoals ook in 1951 weer het geval zal zijn Het nadelig saldo wordt op tien mille ge raamd, de gemeente heeft haar subsidie tot 14.500,verhoogd, de donaties van particulieren belopen twaalf mille. Voor propaganda wordt dit jaar 7.500,uit getrokken, doch een aanzienlijk deel van de daaraan bestede kosten gaat schuil achter de posten voor salarissen, porti en dergelijke. Op de uitgave van het Haarlems Jaar boek wordt duizend gulden toegelegd, on gerekend de indirecte kosten. De heren B. W. Lasschuit en J. E. Voet traden wegens drukke werkzaamheden af als lid van het dagelijks bestuur. Voorzit ter Geluk heeft hun dank gebracht voor het vele werk dat zij in een lange reeks van jaren voor „Haarlems Bloei" hebben verricht en bood aan ieder als blijk van deze waardering een presse-papier aan. Over 1950 bedroeg het aantal verstrekte mondelinge, telefonische en schriftelijke inlichtingen 30.400 (26.000 op het Stations plein en 4.400 in het Stadhuis). A.N.W. B.-agentschap Het A.N.W.B. agentschap, dat voor het eerst in 1949 nagenoeg zichzelf kon bedrui pen gaf in 1950 nog betere resultaten. Dat het voor Haarlem en omgeving in een behoefte voorziet, moge enigszins blij ken uit het feit, dat het van alle A.N.W.B. agentschappen in den lande de meeste aan vragen verwerkt. Nog steeds zijn het aantal A.N.W.B. uit gaven zowel als de diensten voor het pu bliek groeiende. In 1950 werden 2984 kampkaarten en kampeerpaspoorten ver lengd of afgegeven. Zodra de verbouwing van het Verkeers huis is verwezenlijkt, kan aan het étaleren van A.N.W.B. uitgaven nog meer aandacht worden gegeven. De omzet in A.N.W.B. publicaties bedroeg ruim f 9.000. ADVERTENTIE Op Maandag 29 Januari zal Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, het wijkcomité voor Spaarndam instal leren. Dit wijkcomité bestaat uit de volgende zeven leden: mejuffrouw C. G. Baelde, J. C. H. Balm, Th. J. Jukes, M. Meyers, P. Nooij, J. Plas en C. Stapel Jr. De installatie vindt 's avonds plaats in het Jeugdhuis, IJdijk 43. Nog steeds geen opening uitleenpost Intussen wil het met de opening van de uitleenpost van de Stadsbibliotheek in Spaarndam maar niet vlotten. Aanvanke lijk had men goede hoop, dat dit in het begin van December kon plaats hebben, maar bepaalde organisatorische moeilijk heden zijn nog steeds niet overwonnen. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 128 t.o. Cornelissteeg Speciaal adres voor GOUDEN VERLOVINGSRINGEN en Keltum Pleet TAFELGEREI Reparatiën Inkoop Tel. 19980 Een kijkje in de montagehal van de Convairfabrieken in Fort Worth (Verenigde Staten), waar „tweeling"-straalmotoren aan het buiteneinde der vleugels van de RB-36, een verkenningsvliegtuig van het type B-36, worden gemonteerd. Ook de oudere B-36's, de reusachtige lange afst ands-bommenwerpers", worden thans met deze tweeling-straalmotoren uitgerust. Bij de opening van de nieuwe zittingsperiode van het Zuid-Afrikaanse parlement in Kaapstad heeft men het sinds enkele jaren gebruikelijke gemotoriseerde escorte voor de gouverneur-generaal vervangen door het oude ceremonieel van de erewacht- te-paard. De foto toont de wacht van de bereden politie voor het parlementsgebouw. Brandweerpost Bentveld opgeheven Naar wij vernemen heeft de burgemees ter van Zandvoort besloten, om de brand weerpost Bentveld op te heffen en aan de leden van deze post eervol ontslag te ver lenen, onder dankzegging voor de langdu rige diensten, de gemeente op het gebied van de brandbestrijding bewezen. Deze post, die werd ingesteld in een tijd, toen de luttele kilometers, die Bentveld van Zandvoort scheiden, nog een ernstige hinderpaal vormden voor de Zandvoortse brandweer om bij een uitbrekende brand snel ter plaatse te zijn, kwam de laatste jaren reeds niet meer in actie. Dit was niet te wijten aan een gebrek aan activiteit van de aan deze post verbonden vrijwilligers. De reden was, dat in Bentveld slechts een eenvoudige handwagen was gestationneerd, terwijl de Zandvoortse brandweer de be schikking had over uitstekend gemotori seerd materieel. Daardoor was de laatste ondanks de afstand steeds in staat sneller ter plaatse te zijn en in actie te komen. De voortschrijdende techniek heeft derhalve een afzonderlijke brandweer voor de buurtschap Bentveld overbodig gemaakt. Arn de Bentveldse burgers, die geduren de vele jaren vrijwillig en geheel belange loos hun krachten hieraan gegeven hebben, past een woord van dank. ADVERTENTIE AMSTERD RIJTUIG MAATSCH. Autobestuurder reed meisje aan, liet niet meer van zich horen In de nacht van Zaterdag op Zondag jongstleden, omstreeks half één, werd een zestienjarige wielrijdster op de hoek van Leidsevaart en Leidsebrug in Haarlem door een personenauto aangereden. Dit meisje is daarna door enige burgers in een huis binnengebracht. De bestuurder van de auto heeft onmiddellijk na de aanrij ding verklaard over een kwartier naar haar toestand te zullen komen informeren, nadat hij tevoren haar naam en adres had genoteerd. Deze autobestuurder is echter niet teruggekomen. Het meisje bleek een hersenschudding gekregen te hebben. De auto is vermoedelijk beige van kleur. Deze autobestuurder en eventuele getui gen worden verzocht zich te melden in het posthuis West aan het Leidseplein te Haarlem. Oud-directeur der Muziekschool A. de Vogel tachtig jaar Vandaag heeft de heer A. de Vogel te Haarlem, vice-voorzitter van het hoofdbe stuur van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging, de leeftijd van tachtig jaar bereikt. In September 1949 trad hij af als directeur van de Muziek school van de Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst, welke functie hij pre cies dertig jaar heeft uitgeoefend. Al die tijd gaf hij tevens les in pianospel. Talrijke leerlingen heeft hij met succes voor exa mens opgeleid. Voor 1919 doceerde hij aan een muziekschool in Rotterdam. De heer De Vogel is meer dan eens op getreden als solist met het Rotterdams Philharmonisch Orkest (één keer onder directie van de componist Max Reger) en met de H.O.V. Voorts maakte hij een con certreis naar Spanje. Vele jaren fungeerde hij bovendien als examinator, eerst bij de N.T.V. en later als lid van de commissie, die het Staats examen muziek afneemt. Als verenigings bestuurder heeft hij met grote activiteit belangrijk organisatorisch werk verricht. Zijn reputatie als directeur van de Muziek school was die van een even werkzaam als betrouwbaar man uit één stuk, met een voorbeeldige plichtsbetrachting. Hij geniet een uitstekende gezondheid en zijn vitaliteit laat nog niets te wensen. Trouwens, de thans tachtigjarige geeft als rustend particulier nog altijd les! De heer M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, zal Zaterdagmiddag in het museum „Het Huis van Looy" te Haarlem een herinnerings expositie openen van nagelaten werken door de op 18 September 1950 overleden schilder Marinus A. H. van der Burg, benevens een ere-tentoonstelling van wer ken van Jan Larij ter gelegenheid van diens zeventigste verjaardag. Behalve de heer Reinalda maken ook burgemeester Cremers, wethouder Geluk en de heer Baard, directeur van het Frans Halsmuseum deel uit van het ere-comité. Deze tentoonstellingen blijven geopend tot 19 Februari. In de tuinzaal van het Concertgebouw is gisteravond een bijeenkomst gehouden, die was georganiseerd door het landelijk amnestie-comité, en die in het teken stond van de actie tot vrijlating van Piet van Staveren. De moeder van Van Staveren, het ANJV-bestuurslid Haks en de Indo nesiër Slamet voerden er het woord. Me vrouw Van Staveren vertelde welke ge wetensbezwaren haar zoon, die tot zeven jaar gevangenisstraf is veroordeeld, er toe hadden bewogen, zijn onderdeel in Indo nesië te verlaten en toevlucht te zoeken in de republiek, waar hij via radio Madioen herhaaldelijk het woord richtte tot de Nederlandse soldaten, teneinde hen er toe te bewegen de strijd tegen de Indonesiërs, aan wie door Koningin Wilhelmina de vrij heid was beloofd, te staken. Zij deelde voorts mede dat de geestkracht van haar zoon in de gevangenis ongebroken is ge bleven. Ook de andere sprekers drongen aan op steun aan de actie tot vrijlating van Van Staveren. De vergadering die werd opgeluisterd met zang van „De vrolijke brigade" besloot tot het richten van een verzoek aan de regering om Van Staveren in vrijheid te stellen. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 26 Januarij 1851 PARIJS In de bijeenkomst van de Wetgevende Vergadering is beraad slaagd over een voorstel, strekkende om de wet van April 1848 te wijzigen, bij wel ke eiken Franschman wordt verboden, om ook in vreemde landen, slaven in eigen dom te bezitten, en aan de eigenaars van slaven een tijdsverloop van drie jaren wordt gelaten, ten einde aan dit voorschrift te voldoen. Deze voordragt is door de warme libe ralen heftig bestreden, welke betoog den, dat een Franschman, die zich zoo zeer verlaagde, door eigenaar van slaven te willen blijven, niet waardig was om het burgerregt te behouden. Het voorstel is echter ook verdedigd, en wel op grond, dat het verloop van drie jaren te kort is, om aan de menig vuldige op Cuba, Portorico en in Bra zilië gevestigde Fransche onderdanen, een genoegzamen tijd te laten, ten einde zich zonder groot geldelijk nadeel van hunne lijfeigenen te ontdoen. BELEEFDELIJKE UITNODIGING Tot een concert op 29 Januarij 1851 in de groote Doelen-Zaal te Haarlem, door het Zang-Collegie, ten Spreuk voerende: „Het Doel enz." ten voordeel© van een binnen de Stad opgerigt behoefte-heb bend Bewaarschool, en van eene Inrig- ting, waar Kinderen beneden de 2 Jaaren, gratis bewaard worden, waarvan de opbrengst in twee gelijke deelen ver deeld zal worden. Entree-Kaartjes, één Gulden, zijn bij den Boekverkooper A C. KRUSE'MAN, alsmede bij den Kastelein der Stads-Doelen, te bekomen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5