Kampens Tropicals Ontvlechting" van Duitse industrie aan Rijn en Ruhr veroorzaakt moeilijkheden 0CSN3VL ESTANTEN De concentratie van gasbedrijven DE MATADOR No. 1 KOUSEN RECLAME SMIT EN SCHERPENHUIZEN TRICOTAGE Amsterdamse Beurs Haarlemse Kegelbond A cc°r Adverteert ia dit blad De acteur Joris Diets acht zich beledigd Comedia met een thriller in ouderwetse trant De Rallye van Monte Carlo SCHEEPVAART Belletrix voer proef UL TEM A TUMI! Zenirstiid.... Spoortijd Rijwielbanden B-fl. I. v. d. MEER vliegen in één klap J. van den Berg ">v PHILIPS ERRES N.S.F. en 14 DAGEN SPECIALE VERKOOP VRIJDAG 26 JANUARI 1S51 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Schuman-plan van Duits standpunt gezien (Van onze correspondent in Duitsland) Over het Schuman-plan, dat nu dezer agen ondertekend heet te worden, is men i Duitsland nog allerminst enthousiast estemd. Men is van oordeel dat men in 'arijs kennelijk vergeten heeft zich op de loogte te stellen van de onzekere indus- riele situatie, die in het Ruhrgebied door ie geaUieerde politiek van „ontvlechting" •an de daar gegroeide concerns is ontstaan. 'Ien kan niet goed inzien hoe zelfs een ndertekend Schumanplan in Europa een meer dan theoretische functie zal kunnen 'ervullen. Het Ruhrgebied is het kernland •an het toekomstige Schuman-Europa. •laar in het Ruhrgebied weet ondernemer ïoch arbeider waar hij aan toe is. Deskun- ligen zijn zich dat allengs ook wel bewust geworden. Vandaar dan ook vermoedelijk dat de ondertekening van het plan zo vaak is uit gesteld. In Duitsland meent men dat het olan geen daadwerkelijk effect zal kunnen ;orteren zolang de bezettingsmogendheden >n de Duitsers het over de reorganisatie van de industriële verhoudingen aan Rijn en Ruhr niet eers zijn. a Het Duitse hoofdbezwaar tegen de ge allieerde plannen met het Ruhrgebied is ■lat daarin geen plaats is voor het zoge naamde verticale principe. Hieronder wordt verstaan de technische, economische en financiële verbinding van de staalfabrie ken met de kolenmijnen. De geallieerden dellen zich op het standpunt dat door deze verbinding ongewenste accumulaties van economische macht ontstaan. De Duitse contra-argumentatie poogt aan te tonen dat de „Verbundwirtschaft" in het buiten land wel niet zo'n begrip is als in Duits land, maar desalniettemin ook daar be staat. In Engeland beschikt 75 procent van de staalindustrie over eigen mijnen, of schoon dit percentage in West-Duitsland altijd slechts 55 procent is geweest. Ook de Amerikaanse staalfabrieken dekken haar behoefte aan steenkool voor een groot deel uit eigen mijnen en de Franse doen dat, zij het in veel mindere mate, eveneens, waar zij kunnen. Concurrentiestrijd De „ontvlechting" aan Rijn en Ruhr is er op gericht de productie per onderne mingseenheid tot 1,3 millioen ton per jaar Ie beperken. In Duitsland vraagt men zich echter af of dat niet geschied is om de Duitse staalfabricage weer op een ouder wetse (afgeschafte) leest te schoeien en daarmede haar concurrentie-kracht te ver- 'ammen. Het mag clan zijn dat de vraag naar staal nu zo hoog is dat alle staalfa brieken van de wereld er niet aan kunnen voldoen, maar men verwacht ook andere tijden en over-productie. Juist met het oog daarop, om de concurrentie te reguleren, is immers ook het Schumanplan bedacht. In de Verenigde Staten produceert de United States Steel Corporation 36 mil lioen ton per jaar. Het is dan ook niet toevallig dat de Amei'ikaanse Hoge Com missie het soepelst is in het toestaan van een staalproduetie, groter dan 1,3 millioen ton per jaar, aan de Duitsers. Het sterkst Voor de Amsterdamse Arrondissements rechtbank diende gisteren een beledigings zaak, door Joris Diels aanhangig gemaakt tegen drie leden van de Nederlandse Ver eniging van Toneelkunstenaars. Mr. A. Mout, optredend voor eerstge noemde, voerde aan dat de strijd tegen de benoeming van zijn cliënt tot directeur regisseur van de Haagse Comedie (de heer Diels trok zich later terug) met onbetame lijke middelen is gevoerd. Hetgeen gepubli ceerd werd van het onderzoek, dat de ver eniging heeft ingesteld, zou beledigend en voor de heer Diels desastreus zijn geweest. Voorgegeven wordt, dat uit een oogpunt van algemeen belang is gehandeld. De ware motieven moeten, aldus mr. Mout, elders "ezocht worden, namelijk in belangenkwes ties. De twee brieven, die gepubliceerd zijn, afkomstig van Belgische verzetsorganisa- 'ies, komen van aan Diels persoonlijk vijan dig gezinden. De heer Diels, zo ging zijn raadsman voort, is geen nazi geweest, dronk geen thee met Hitier en bood Göbbels geen huldeblijk aan. Hij is tijdens de bezet ting directeur-generaal van de schouwbur gen in Antwerpen geweest. Na de bevrij ding werd hij door de krijgsraad vrijge sproken, waarbij hem gebrek aan waardig heid werd verweten. De ereraad in ons land heeft een onderzoek naar zijn gedra gingen ingesteld en aan de Haagse Kunst stichting het advies uitgebracht, dat niets zijn benoeming tot directeur-regisseur in de weg stond. Mr. Mout betoogde verder, dat de gedaagden bij hun onderzoek primair hebben verzuimd Diels zelf te horen en noemde het onderzoek dan ook schandalig oppervlakkig. De verspreiding van de stukken heeft belediging teweeg gebracht en had als doel Diels van zijn post in Den Haag verwijderd te houden. Mr. Boekei betoogde voor de Neder landse Vereniging van Toneelkunstenaars, dat op verzoek van het Centraal Coördina tiebureau een advies werd uitgebracht. De conclusie daarvan luidde dat de heer Diels niet moest worden aangesteld. Leden van de vereniging zijn raar Antwerpen geweest, hebben daar bij toneelspelers inlichtingen ingewonnen en hun bevindingen in een rapport vastgelegd. Mevrouw Marie Hamel, een van de leden van het dagelijks bestuur, heeft zich des tijds tot de minister-president Camiel Huysmans gewend om informaties. Zij kreeg ten antwoord, dat men het niet juist achtte hem toen reeds weer in België aan te stellen. Er is, aldus mr. Boekei, geen sprake geweest van opzet bij de publicatie van deze gegevens. In het rapport zijn zo wel de gunstige als de ongunstige verkla ringen omtrent de heer Diels opgenomen, evenals het vonnis dat hem vrij sprak. Het doel wp~ de he^r Diels niet te laten optre- 7r.inr-r .->• oordeel was geweest na"- N- maatstaven. T"t s'rl a"s mr Bopkel passages uit Bel gische I r"-"' n voor, waarin artikelen ston den over- het optreden van de heer Diels tijdens de bezetting. Hij liet onder meer Duitse regisseu'-s optreden, hield zelf lezin gen in Duitsland v.:-- ui yersiteiten, schreef enkele boeken en liet „Mein Kampf" aan de spelers uitdelen. De rec^bank zal 13 Maart of eerder uitspraak doen. zijn tegen een soepele toepassing de Fran sen gekant. Hun staalproduetie per onder nemingseenheid lag voor de oorlog onder die van de Duitse ondernemingen, maar zij doen nu moeite om grotere ondernemingen dan de Duitsers te krijgen. Nog onlangs hebben zich vier Franse staalondernemin- gen tot een unie aaneengesloten om beter en meer te kunnen produceren. Deze aan- eenvlechting heeft op de Duitse indus triëlen, die moeten ont-vlechten, een slechte indruk gemaakt. Zij zien er een aanwijzing in dat het Schuman-plan onder de gegeven omstandigheden niet dan wel opzettelijk de neiging heeft de Franse staalindustrie een voorsprong te geven op de Duitse. Het verzet tegen een Schuman-plan met deze bij-betekenis beperkt zich echter niet tot de ondernemers. Ook de Duitse arbei ders zijn tegen de ontvlechting, enerzijds uit instinct voor het zakelijk-verantwocr- de, anderzijds, voor zover zij socialistisch denken, omdat zij sedert Marx weten dat grotere bedrijven veel gemakkelijker te socialiseren zijn .dan kleinere. De bondsregering heeft zich om poli tieke redenen totnogtoe niet met de be zwaren van ondernemers- en arbeiderszijde tegen de ontvlechting, en daarmee ook tegen het Schuman-plan, dat deze ont vlechting vooronderstelt, eens willen ver klaren. Het lijkt er echter op dat de stand punten van deze drie categorieën elkaar nu naderen. In Parijs is natuurlijk ook nog over andere belangrijke punten onderhandeld gedurende de afgelopen dagen, bijvoor beeld over de overgangstijd van vijf of zes jaar die noodzakelijk zal zijn voordat het Schuman-plan werkelijk kan beginnen te functionneren, en waarvoor allel-lei regelingen moeten worden getroffen, in de eerste plaats wat de egalisatie van het prijspeil in de verschillende deelnemende landen betreft. Maar op de achtergrond van alles zal de ontvlechtingskwestie staan als de grote voorwaarde voor hartelijke en niet alleen maar lauwe Duitse deel neming. „Het Idool" Al is het zeker niet het genre waaraan ik de voorkeur geef, toch zal ik de laatste zijn om het bestaansrecht van de thriller, of in ruimere zin het melodrama, te ont kennen. Maar voor „Het Idool" van Ro nald en Michael Pertwee (schrijvers van en voor de derde rang), waarvan Comedia gisteravond in Haarlem de Nederlandse première gaf, moet men toch wel een bij zonder criterium aanleggen. Het publiek, dat de ontstellende verwikkelingen adem loos geboeid volgde deed dat blijkbaar dan ook. Maar het doet denken aan het vroe gere kermistoneel. De oorspronkelijke ti tel „The Paragon" wil zoveel zeggen als: het toonbeeld van volmaaktheid, maar dat is het zeker niet. Een rijke Engelse industrieel wil ter nagedachtenis van zijn in Frankrijk ge sneuvelde en buitensporig door hem ver heerlijkte zoon een groot monument op richten, in de vorm van een spor-tpaviljoen. Maar terwijl de voorbereidingen tot de onthulling worden getroffen, keert de be treurde als een dief in de nacht terug. Het blijkt dat hij lafhartig desei'teerde en twee jaar lang als een gewetenloze schurk er in slaagde aan lager wal zijn leven te ver lengen. Dc hieruit voortvloeiende conflic ten met de vader, die om de gruwelen te vermeerderen ook nog blind moet zijn, met zijn jonge stiefmoeder en zijn intussen bui ten medeweten van de familie hertrouwde echtgenote, vormen stof genoeg voor een serie taferelen-van-heb-ik-jou-daar, al is het laatste bedrijf aanvankelijk wat lang dradig. Ja. men moet er van houden. Vele men sen doen dat ook inderdaad, getuige bij voorbeeld het bioscoopbezoek. Het dage lijks leven is nu eenmaal rijker aan melo dramatische gebeurtenissen dan aan wer kelijke tragiek en dat maakt dergelijke stukken, waarin alle accenten op de uiter lijke handeling vallen, zo bijzonder geliefd. De grondlegger van het melodrama als zelfstandige toneelvorm, die naar de fraaie naam Guilbert de Pixérécourt luisterde en leefde van 1773 tot 1844, beweerde vol trots meer dan honderd stukken in enkele jaren te hebben gemaakt „voor mensen die niet lezen kunnen". Ook van zijn Duitse tijdgenoot Kotzebue, die het succes meer in de klucht zocht, zijn dergelijke uitspra- Voortbestaan van het Haarlemse bedrijf wordt waarschijnlijker De heer C. Thomassen, burgemeester van Zaandam, schrijft in het orgaan van de Vereniging van Nederlandse gemeenten een artikel over de concentratie van gas bedrijven in ons land. Men weet dat dit onderwerp opnieuw aan de orde gekomen is door de publicatie van het rapport dei- Staatscommissie van Itterson, die deze materie bestudeerde. Voor Haarlem is dit ook een heel be langrijke zaak. want het scheen aanvanke lijk dat ook ernstig rekening gehouden meest worden met de stopzetting in de toe komst van het Haarlemse gasbedrijf wat de productie betreft, zodat Haarlem dan alleen een distributiebedrijf zou over houden. De conclusies van de Staatscommissie gaan evenwel minder ver dan verwacht werd. Aanvankelijk werd, zo schrijft de heer Thomassen, in 1945, bij de benoeming der commissie, gedacht aan de opheffing van alle kleinere gasfabrieken, instelling van slechts 5 a 10 productie-centra en oprich ting van regionale of provinciale distri butiebedrijven. Het verzet tegen een der gelijk krachtig ingrijpen neemt bij de Ne derlandse gemeenten toe en de vraag rijst wat van de hooggespannen verwachtingen van 1945 nog terecht zal komen. Voor de oorlog was het gas voor in- dustriëel en huishoudelijk gebruik afkom stig van omstreeks 150 fabrieken, waarvan slechts 11 bedrijven een productie van meer dan 10 millioen m3 gas per jaar had den. Daarnaast traden staatsmijnen en hoogovens op als streek-productiebedrijven, waarvan de betekenis nog steeds veld wint. De twee genoemde grote gasbronnen zijn na de oorlog gegroeid tot een 4- of 5-tal. In Zuid-Holland komt eerlang wellicht een paar honderd millioen m3 kraakgas vrij. Aansluiting op het Duitse gastransportnet maakt import van gas, en dus bezuiniging op transportkosten, mogelijk. Voorts is in het oosten van het land aardgas aange boord, waarbij mogelijkheid van exploi tatie, tijdstip van het begin daarvan, de vermoedelijke duur en de beschikbare hoe veelheid nog niet bekend zijn. Tenslotte neemt de beschikbare hoeveelheid rest- gassen en menggassen van hoogovens en staatsmijnen toe. Het gas dat op deze wijze verkregen wordt is zo vervolgt de heer Thomassen aanzienlijk lager in prijs dan de kosten de prijs van het gas der traditionele gas fabrieken. Dit laatste zou nog sterker in het oog springen als deze fabrieken zouden afschrijven op basis van vervangings waarde of verplicht zouden zijn te restau reren. De gemeentebesturen nemen waar, hoe staatsmijnen en hoogovens met gemeenten afzonderlijk of met groepen van gemeen ten onderhandelingen voeren, resulterend in contracten, welke soms verschillen ver tonen. Wordt hier de politiek van verdeel en heers gevoerd?, zo vragen sommige ge meentebesturen zich af. Wat blijft er over van onze zekerheid als wij na opheffing van eigen productiebedrijven geheel te recht komen in de positie van „koude bakker"? (Bakkers die zelf geen brood bakken, maar dit van anderen betrekken). De schrijver meent dat de gemeenten aanspraak hebben op het behoud der gas distributie, niet omdat zij daaruit beschei den winsten halen, of om reden van pres tige of autonomie, maar omdat het een al gemeen belang is. Ook om de service aan gasverbruikers. „Indien streekdistributiebedrijven om der wille van het gas moeten ontstaan, die nen wij ons het volgende te realiseren. Toe nemend watergebruik in Nederland zal weldra leiden tot het invoeren van water meters, ook in particuliere woningen. Eer lang zullen dus vrijwel overal regelmatig drie meters moeten worden opgenomen. Het zou bijzonder weinig efficiënt zijn dit door twee of drie meteropnemers te laten geschieden. Gasbedrijven, waterleidingbe drijven en electriciteitsbedrijven breken periodiek straten en trottoirs op. Indien de leiding van deze bedrijven in één hand is, kan grond- en straatwerk worden geco ördineerd, hetgeen eveneens een eis van efficiëncy is. Dit leidt tot de conclusie (en nu sluiten wij aan bij een denkbeeld van Minister Van Schaik van November 1945 in zijn hiervoor aangeduide installatie rede) dat er op den duur in Nederland moeten komen omstreeeks 30 gemeentelijke openbare nutsbedrijven voor de distributie van gas, water en eleclriciteit. Wie dit ver verwijderde doel wil nastreven, dient de weg tot dat doel begaanbaar te maken en zal dus allereerst pleiten voor een raamwet voor de openbare nutsbedrijven." Tot zover de beschouwing van de bur gemeester van Zaandam. Wij tekenen hierbij aan dat de Haarlemse gasfabriek behoort tot de 11 bedrijven die in 19-45 een hogere productie hadden dan 10 millioen m3. Over 1950 is door het Haar lemse bedrijf meer dan 49 millioen m3 ge produceerd. Haarlem levert ook gas aan Heemstede, Bennebroek. Bloemendaal, Zandvoort, Haarlemmermeer en Haarlem- merllede. Haarlem heeft reeds heel lang water meters. Dit is een der redenen waarom het waterverbruik in Haarlem lager is dan in vele gemeenten waar die meters niet zijn ingevoerd. ken bekend. Deze ontdekte ook de gewel dige aantrekkingskracht van het ongemo tiveerde optimisme. Vooral hiervan hebben hun navolgers geprofiteerd door de ver wikkelingen en griezelige spanning zo hoog mogelijk op te voeren. Des te beter immers werd het publiek bevredigd door de uit eindelijke triomf van het recht dat alles ten goede keert als niemand uitkomst meer durft hopen. Maar als deze theorie van het theater nog even mag worden voortgezet er is nog een reden ter verklaring van de popu- iariteit dezer onverhulde intrigespelen. Doordat de personen namelijk altijd op bepaalde schematische tegenstellingen van zwart en wit berusten en de karakterteke ning, voor zover daarvan al sprake is, uiterst vaag blijft, kan de toeschouwer zich gemakkelijk met hen vereenzelvigen en zich in hun buiten de werkelijkheid staan de omstandigheden verplaatsen. In de tegenwoordige tijd worden er volgens deze in hun soort voortreffelijke melodrama's geschreven, voornamelijk door belichting evenwel van geperverteerde menselijke eigenschappen, bijvoorbeeld door de groot meester op dit gebied Patrick Hamilton (Gaslicht), Sartre en Emlyn Williams (men denke aan Spel met het Noodlot). Maar vader en zoon Pertwee hebben de fout ge maakt er teveel psychologische verklarin gen bij te halen, waardoor het opzettelijk bedachte van 't geval zo onbeschaamd naar voren komt, dat mensen met onderschei dingsvermogen er om zouden gieren van het lachen als dat niet onbeleefd klonk. Want er is nog iets: „Het Idool" biedt gelegenheid tot wat men noemt „sterk spel". De acteurs moeten namelijk niet zozeer iemand „zijn" dan wel voortdurend iets „doen". Van die kansen werd dan ook dapper profijt getrokken, vooral door Ko van Dijk, die een nummertje toneel weggaf om van te rillen enerzijds van ontzag voor zoveel kunnen, anderzijds van teleur stelling over zoveel zinloze brutaliteit en bekwame overdrijving. Vooral in het laat ste bedrijf was Jules Verstraete uitstekend als de blinde vader die tot inzicht komt. Vera Bondam bedierf veel van haar overi gens fraaie prestatie door het te nadruk kelijk gebruiken van een verstikte micro- foonstem, Ludzer Eringa bracht wat te weinig adel mee voor een Lord van de oude stempel, Steye van Brandenburg liet onder meer een paar mooie robbertjes vechten zien en Joekie Broedelet zorgde met veel geest als de spiritistische dilet tante voor de nodige komische momenten ter onderbreking van de spanning. Ellen de Thouars (van wie wij zo'n aardige rol zagen in „Anna Lucasta") bleef wat bene den het niveau van deze door Cor Hermus letterlijk voor de vuist weg geregisseerde voorstelling onder het motto van Charles Mathews: „Critiek, vervloekt zij de critiek! Geef mij maar applaus!" Welnu, dat applaus zal zeker niet ont breken, want dit populaire stuk trekt waar schijnlijk volle zalen. Maar met een varia tie op een bekend gezegde in „Hamlet" moet de criticus toch verzuchten: „Mijn heer, welk een talent wordt hier ver knoeid!" DAVID KONING. Automobilisme Gatsonides heelhuids binnen Tot d_e deelnemers die vanochtend heel huids binnenkwamen, behoorde ook de Sun- beam-équipe GatsonidesVan Luyk. De Sunbeam maakte een mooie tijd in de rem- acceleratieproef (25,1 sec.). De snelste in dc rem-prcef was de Fransman Lesoeur op Simca (24,1 sec.). Klaas Barendregt had met zijn Kaiser een telegraafpaal omgezaagd. Het ding viel om en er kwam een miniatuur lawine mee, zodat de inzittenden zich uit moesten graven. De Kaiser zat van voren fiks in elkaar, maar de rijders werden slechts onbetekenend gewond. Aagtekerk, pass. 24 Sabang. Algorab. pass. 24 Muscat. Amstelkerk, 24 v. Dakar n. Plymouth. Aldabi, 24 v. Santos n. Montevideo. Alphacca, 25 v. Boston te Chester. Amstelland, 25 te Santos. Alblasserdijk, 23 v. New Orleans te Brownsville. Aagtedijk, 24 te Antwerpen. Algenib, 24 150 m. N. Kp. Verde n. Dakar. Andijk, 24 675 m. W. Ouessant. Averdijk, 24 397 m. W.ZW. Bishoprock. Arundo, 24 500 m. Z.ZW. Flores. Arnedijk, pass. nacht 24/25 Keywest? Andijk, 27 verw. Londen. Alhena. 25 verw. R'dam v. Antwerpen. Almkerk, 25 v. Hamburg te Bremen. Aalsum, 26 verw. Mombassa. Aludra, pass. 25 Finisterre Amstelveen, pass. 25 Minicoy. Aalsdijk, 25 v. R'dam n. Vera Cruz. Albireo, 23 te Buenos Aires v. Montevideo. Almdijk. pass. 25 Str. Florida. Alnati, 25 v. Montevideo n. Bahia. Alpherat. 25 v. Georgetown n. New York. Averdijk. pass. 25 Scillies. Arkeldijk, 26 te R'dam v. New Orleans. Bintang, 24 te Singapore. Boskoop. 25 v. Curasao n. Kingston. Bacchus, 24 300 m. ZO. Mona eiL Baud, 27 verw. Sorong. Blitar. 24 rede Pangkalpinang. Bonaire. 24 550 m. O.t.N. Martinique. Bengkalis, pass. 25 Ouessant. Bennekom, 26 v. Talcahuano n. Iquique. Beverwijk, 26 anker Bougi v. Les Falaises. Breda, 25 v. Curagao n. Azoren. Blommersdijk, 26 te Antwerpen v. New York. Boschfontein, 25 te Mombassa. Bloemfontein, 25 te Kaapstad. Caltex Delft, 24 te R'dam v. Rastanura. Ceram, 22 v. Calcutta n. R'dam. 25 te Madras. Congostroom, 24 150 m. W. Kp. St. Vincent naar Dakar. Clio, 16 v. Laguaira te Curagao. Caltex Leiden (t), pass. 25 Perim. Caltex Utrecht (t), 26 verw. Sidon v. R'dam. Chitral, 25 bij Gibraltar. Delfshaven, 21 v. Buenos Aires te Rosario. Diemerdijk, 25 te Portland v. Tacoma. Duivendrecht (t), 24 200 m. O. Santa Catharina eil. Delft, 25 te Antwerpen. Dalerdijk, 24 v. Bremen n. R'dam cf Antw. Danae, 25 v. R'dam n. Tanger. Eendracht 24 bij Gibraltar Elmina, pass. 24 Finisterre. Ena (t), 24 v. Las Piedras n. Curagao. Erinna (t). 24 v. Pladju n. Djakarta. Etrema (t). 24 500 m. O.NO. Sombrero eil. Eemland, 25 West v. Kp. St. Vincent. Eemdijk, 25 ter hoogte Costa Rica. Farmsum, pass. 25 Portland. C-aastcrland, 25 te Victoria. Gootekerk, 25 te Genua. Gaasterkerk, 26 te A'dam v. Kaapstad. Gordias, 24 v. Kymassi n. Istanboel. Heemskerk, pass. 24 Gibraltar. Hercules, 24 v. Bourgas te Istanboel. Hoogkerk, 24 v. Kaapstad n. Teneriffe. Hera, 24 675 m. ZW. Flores n. Laguaira. Hestia, 24 325 'm. W. Finisterre. Hector, pass. 25 Gibraltar. Hermes. 25 v. A'dam n. West Indië. Indrapoera, 24 v. Aden n. Penang. Ittersum, pass. 24 Str. Florida. Japara (KRL), 24 v. Philadelphia n. Beiroeth. Java. 25 v. New Orleans te Charleston. Jupiter, 26 v. Piraeus te Beiroeth. Klipfontein, pass. 24 Gibraltar. Kieldrecht, 24 te Colombo. Katwijk, 24 V. Aarhus n. Aalborg. Keilehaven, 25 bij Kp. Verde. Kota Baroe, 25 v. Suez. Lutterkerk. 24 n. Basrah. Loenerkerk, 25 te R'dam v. Abadan. Lutterkerk, 25 te Basrah v. Bandashapoer. Lindekerk, 24 te Genua. Lissekerk, 24 te Karachi. Leersum, 24 450 m. W.t.N. Finisterre, Leuvekerk, 25 te Antwerpen. Laertes, 23 v. Aden. Lemsterkerk, 25 v. Marseille. EUROPEES KAMPIOENSCHAP DRIE BANDEN. De voorlopige lijst van de deel nemers aan het Europees kampioenschap driebanden, van 8—.11 Februari in de Ge meentelijke Feestzaal te Antwerpen, ziet er als volgt uit: België: Vingerhoedt en Dessart. Spanje: Domingo en Ventura. Frankrijk: Lagache en Lacroix. Nederland: Wevers en De nieuwste IJmuidense loodsboot „Bel letrix" heeft gisteren haar driedaagse proefvaart besloten met een tocht van Vlissingen naar Bolnes, waar het schip gebouwd werd. De „Belletrix" is een zus terschip van de „Deneb" en kan nu bin nenkort in IJmuiden verwacht worden. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE 3-3Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned. Scheepv.Unie H. V. A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank \naconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings- gisteren koersen 97%gl 177% 176% 236 234% 246% 24614 324 321 124 12214 194% 194)4 164 164)4 116gb 115)4 106 105)4 174gb 174 182gb 183% 177gb 177 43% 43)4 60i/ia 60 49% 49 61% 60% 37% 37 49% 49 RUIM 40 JAAR HET ADRES VAN HAARLEM NOG DRIE DAGEN OPRUIMING! BEPERKTE VOORRAAD SPORTCOLBERTS vanaf 35.— WINTERJASSEN reeds voor 37.50 DAMES REGENMANTELS (met cap., dubbel) 37.50 HEREN REGENJASSEN (geheel dubbel) 39.90 SPORTCOSTUUMS vanaf 49.50 KAMGAREN COSTUUMS vanaf 59.90 ANEGANG 21 TELEF. 13438 HAARLEM GROTE FEESTZAAL voor 400 personen. Kleinere zalen voor repetities en ver gaderingen. Larenberg, 26 te Sas van Gent v. Sfax. Mentor, pass. 24 Kp. de Gata n. Malta. Madoera, 24 v. Djakarta n. Cheribon. Meerkerk. 23 te Colombo. Merwede, 24 v. Galveston n Corpus Christl. Malvina (t), pass. 24 Kp. Tenez. Markelo, 24 Timbue eil. Marpessa (t) pass. 24 Kp. Santa Maria. Mataram, 24 v. Liverpool n. R'dam. Metula (t), 24 925 m. O.NO. Martinique. Mirza (t), 25 te Heysham. Maas. 24 bij Cayman eil. Malea. pass. 25 Perim. Mapia, pass. 24 Guardafui. Marken, 25 v. Takoradi n. Accra. Mitra, 25 v. Calcutta n. Pladju. Melampus, 23 v. Aden. Molenkerk, 26 v. R'dam n. Basrah via A'dam. Nieuw Amsterdam, 24 v. Curagao n. Cartagena Nigerstroom, 25 v. Lagos n. Takoradi. Orion, pass. 24 Burlings. Oranjestad, 25 v. Madeira n. Trinidad. Oberon, 24 v. Puerto Plata na New York. Orestes, pass. 24 Victoria. Ondina (t), 24 v. Curagao n. San Lorenzo. Oranje, pass. 25 Finisterre, Ormonde, 26 v. Port Said. Poelau Laut, pass. 24 Guardafui. Prins Alexander, 24 560 m. W. Ouessant. Prins Maurits, 25 75 m. Z.ZW. Ouessant. Prins Willem v. Oranje, pass. 25 Kp. Palos. Prins Willem II, 24 600 m. O. Norfolk. Prins Willem V, 24 rede Douala. Poseidon, 24 175 m. NW. Aruba. Prins Frederik Hendrik, pass. 25 Ouessant. Prins Willem III, pass. 25 Lissabon. Prins Willem IV, 26 te Antwerpen v. Gandia. Rijnkerk, 24 v. Hamburg n. Antwerpen. Rufina, 20 v. Santiago de Cuba n. Curagao. Raki, pass. 25 Cherbourg. Roepat, 27 verw. Makassar v. A'dam. Sommelsdijk. 27 verw. New York. Stad Schiedijk, pass. 24 Cherbourg. Sumatra, 25 te Beiroeth. Samarinda, 21 v. Portland n. Los Angeles. Stad Maastricht, 24 v. Gibraltar. Stentor, 24 v. A'dam n. Famagusta. Saparoea, pass. 24 Djeddah. Schie, 24 v. Carupano n. Port of Spain. Soestdijk, 24 270 m. W. Sabang. Stanvac Benakat (t), 24 bij Str. Banka. Stanvac Talang Akar (t). 25 te Sungeigerong. Sunetta (t), 24 360 m. O. Durban. Stad Alkmaar, verw. 25'v. Narvik n. R'dam. Stad Arnhem. 25 te Huelva v. A'dam. Stad Dordrecht, pass. 25 Ouessant. Stad Maassluis, 25 v. R'dam h. Genua. Stad Schiedam, pass. 25 Ouessant. Straat Soenda, 25 rede Zanzibar. Singkep, 23 te Tjilatjap v. Makassar. Salland, 25 te Bahia. Tamo, pass. 24 Finisterre. Tjipanas, pass. 24 Krakatau. Tjiwangi, pass. 24 Kp. Point de Galle. Tomori, pass. 24 Singapore n. Djakarta. Tjikampek, 22 te Durban. Trompenberg, 25 te Antwerpen v. Le Havre. Tegelberg, 24 800 m. W.NW. Tristan da Cunha. Teiresias, 24 600 in. O.ZO. Socotra. Tjibesar, 24 v. Soerabaja n. Semarang. Tomini, 24 230 m. W. Minicoy. Tosari, 24 250 m. O. Dondrahead. Tjipondok, 21 v. Makassar te Soerabaja. Tjitjalengka. V.\ v. Muntok te Djakarta. Trajanus, 23 v. Mobile n. Houston. Triton. 23 te New York. Teucer, pass. 26 Colombo. Tomori, 26 te Djakarta. Tarakan, 26 verw. Baltimore. Tjibadak, 24 v. Port Swettenham n. Kobe. Theseus, 25 v. Algiers n.' Gibraltar. Utrecht, 24 v. Port Elisabeth n. East London. Vulcanus, 25 te R'dam. Venus, pass. 24 Schiermonnikoog n, Hamburg. Veendam, pass. 25 Flores n. Bermuda. Wieldrecht, pass. 24 Java's le punt. Willem Ruys. pass. 24 Guardafui. Willemstad, 24 v. Barbados n. Madeira. Waiwerang, 24 v. Soerabaja n. Semarang. Weltevreden, 24 480 m. 0.t.Z. Socotra. Woensdrecht (t), 24 360 m. W.t.Z. Bermuda. IJsel, 25 te Mobile v. Fort Liberte. Zonnewijk. 24 v. .Santos n. Takoradi. Zeeland, 26 te Soerabaja v. Calcutta. Zijpenberg, 26 v. R'dam n. Savona. Een ZENTRA-HORLOGE is TWEE jaar verzekerd tegen VERLIES, DIEF STAL, BREUK. BESCHA DIGING en BEROVING Prijzen vanaf 45. Alléénverkoop 't SILVER STOEPKE, Grote Houtstraat 49 J. FORTGENS en Zn., Koningstraat 14 II. v. d. VLERK en Zn„ Zijlstraat 5 Horlogerie H. MULDER, Kampervest 51 NIC. GROENLAND, Binnenweg 10, Heemstede Ook Transport Carrier en Sportbanden. IN VOORRAAD F. Buitenbanden v.a. f 4.25 Alle reparaties vlug, vakkundig, voordelig. Het best gesorteerde adres SINDS 1900. SCHAGCHELSTRAAT 7 Let op het juiste nummer Ruime keuze in le klas RADIO-APPARATEN en tegelijk profiteren van de prima vlugge technische ser vice van op radio- en televisiegebied. De Radio- en Televisie specialist ZIJLSTRAAT 87. Tel. 11110. Haarlem. A 11c Alle topmerken. Scandalli, Settimio Soprani, Bianco Frères Voor accordeons gaat u natuurlijk naar Haarlems oudste Muziekzaak MUZIEKINSTRUMENTEN GROENMARKT 2ó Desgewenst betaling in overleg. DAMES PYAMA's 10 90 prima flanel van 13-90 voor DAMES NACHTHEMD Q Qfl) zwaar flanel van 11.90 voor GEBREID DAMES SLIPS of HEMD van 1.98 voor OMEGA. B. NYLONS A «»Q dubbel boord NU KRISTAL DUPONT A zeer fijn NU LINKSGEWEVEN KOUSEN - Qa extra lang NU A-5*© TRICOTAGES JAKO KOUSEN ANEGANG 22 - TEL. 19743 HAARLEM Grote keuze, eventueel gemakk. betalingscondities GR AMOFOONPLATEN Alle bekende merken. Gen. Cronjéstraat 141, Haaarlem-N. - Telefoon 21775 Nu nog allerfijnste Gr. Houtstr. 156 Haarlem Telefoon 16176 uit oude voorraad tegen oude prijzen. Uitsluitend fijn maatwerk Door vroegtijdige en grote inkopen zijn wij in Staat nu nog VOOR OUDE PRIJZEN TE VERKOPEN. Charmeuse Onderjurk, maten 38 t.m. 46 3.93 Charmeuse Onderjurk, r. hals, met pas 4.4S Zijden Directoires, slipmodel, B.-keus 1.3 Z(jden Hemdjes, B.-keus 1.69 Dames Directoires, zwaar interlock 2.95 Dames Camisoles, zwaar interlock 2.95 TRICOT SI NGLETS v. Jongens en Heren B.-keus slechts 98 cent Heren Sportbroeken, interlock 2.31 Heren Singlets, B.-keus, interlock 2.25 Tricot Kindcr-Camisoles, B.-keus, maat 30 0.49 Baby-Hemdjes, interlock, slechts f 0.49 Aan deze SPECIALE TRICOTAGE VERKOOP hebben wij tevens een HUSSHOUD-CAMPAGNE verbonden, met vele zeer voordelige aanbiedingen in LAKENS, SLOPEN, HUISHOUD- EN BADDOEKEN Textielhuis EN U WEET: BIJ PETERS.... IETS BETERS GEN. CRONJéSTRAAT 62—64 HOEK KLOOSTERSTRAAT TEL. 11741

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 8