OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een Genie Het Plan-Pleven zou zowel Duitsers als Russen in toom kunnen houden Portugal lanceert grootscheeps offensief tegen hetcommünisme Gissingen over de oplossing van de kabinetscrisis Uitnodiging aan Bonn voor een conferentie Amerikaanse lonen en prijzen „bevroren" De „Washington Post" over Nederlands paraatheid Voortzetting der debatten in de politieke UNO-commissie Vleeszorgen in Engeland Als eerste bijdrage tot de Westerse-defensie Soewon door verbonden troepen heroverd Het woord is aan De kwestie Kasjmir opnieuw naar de Veiligheidsraad Chinese complimenten aan India Russisch rapport over de resultaten van 1950 Positie van het Indonesisch kabinet niet stabiel HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 170 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 122-30. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 27 JANUARI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 23 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VANDAAG is het een halve eeuw ge leden dat een der grootste componisten die de mensheid met hun muzikale schep pingen verrijkt hebben, de Italiaan Giu seppe Verdi, te Milaan stierf, 87 jaar oud. Zijn dood was aanleiding tot een rouwdag in zijn vaderland: de arbeid werd onder broken, het parlement verdaagd. Wie van morgen naar het Verdi-concert hebben ge luisterd, door de radio uitgezonden, hebben als slot van die uitzending het koor uit de opera Nabucco gehoord, dat negenhonderd zangers onder leiding van de toen nog jonge dirigent Arturo Toseanini op 30 Januari 1901 aan. Verdi's graf zongen. De klare, voorname eenvoud van die muziek moet hen iets hebben doen gevoelen van de diepe ontroering die het zingende Zuiden beving, toen een van zijn grootste zonen was heen gegaan. Verdi, geboren op 10 October 1813 te Roncole in het toenmalige hertogdom Parma, was de zoon van een dorps-her bergier. Een kind van het boerenland. Hij is het nimmer ontrouw geworden, hij heeft er het grootste deel van zijn lange leven ge woond en gewerkt, hij heeft ook op gevor derde leeftijd zijn daadwerkelijke belang stelling in het boerenbedrijf en in de boeren mensen getoond. Vooral in de mensen. Dit muzikale genie was meer dan dat: een groot mens, een man van een karakter-grootheid zoals maar zelden voorkomt. Naar roem en eerbetoon heeft hij nooit gestreefd; aan openbare huldiging poogde hij zich steeds te onttrekken. Toen door de grote kunst, die hij zijn medemensen gaf, hem wereld vermaardheid en ook grote welstand ge worden was schonk hij overal, waar hij misdeelden 'helpen kon. Hij hielp behoeftige musici, hij hielp de arme boeren in zijn district, waaruit in die tijden van massale Italiaanse emigratie niemand naar Amerika heeft behoeven te gaan. Verdi voorkwam dat. Hij was een man die steeds gaf: zijn kunst en zijn bezit. Maar die zich scherp verzette en weigerde, toen men een grote muziek-instclling naar hem wilde noemen. Mildheid en eenvoud kenmerkten hem. Toen afgunstigen hem trachtten te grieven en te kleineren door hem als imitator van dat andere muzikaal-dramatische genie der negentiende eeuw, Richard Wagner, voor te stellen een dwaasheid die in deze tijd alleen tot schouderophalen kan aanleiding geven antwoordde hij een voudig: hoe zou ik onder een hemel als deze zulke muziek als die van Wagner kunnen componeren? Nevens de vooral in strumentale opera's van Wagner bleven die van Verdi bovenal zingende opera's; tegenover de Duitse componist der sagen en mythen zong de Latijn het lied van de levende mens. Grote beproevingen zijn Giuseppe Verdi in zijn leven niet bespaard gebleven. Zij begonnen met die bittere ervaring zijner jeugd, toen het Conservatorium te Milaan hem niet begaafd genoeg voncl om hem als leerling te aanvaarden. De Koopman Barezzi hielp hem, werd zijn weldoener. Hij trad in het huwelijk met Barezzi's dochter Margherita. Binnen weinige jaren ont vielen hem eerst zijn beide kinderen, toen zijn vrouw. Zijn tweede huwelijk, veel latei- gesloten met de zangeres Giuseppina Strep- poni, die haar zangstem verloren had en evenals hij een eenzame was geworden, zou hem evenals het eerste veel geluk schenken. Maar ook zij ging tenslotte vóór hem heen en het was een ten dode ver moeide oude man, die bij het scheiden der negentiende eeuw de ogen sloot. He aantal opera's, door Verdi gecompo neerd is veel groter dan de meeste Neder landse muziekliefhebbers beseffen. De meeste zijn nimmer in ons land, dat zo vaak arm aan opera is geweest, opgevoerd. Het eerste grote succes behaalde, nu juist een eeuw geleden, Rigoletto, dat binnen twee jaar door II Trovatore en La Traviata werd gevolgd: alle drie opera's die de gehele wereld kent. die een enorme populariteit hebben verworven. Maar dit was nog de taal van een Verdi die uit een oude opera- school, die van Bellini en Donizetti, voort kwam. Later zou hij zijn kunst vernieuwen en tot ongekende hoogte brengen. Un Ballo in Maschera (Gemaskerd Bal) (1858), La forza del Destino (1862) en Don Carlo (1867), waarvan een deel der muziek wel in ons land bekend is toonden een nieuw streven dat toch nog niet tot volledige ver vulling kwam. Merkwaardig genoeg zouden Verdi's grootste scheppingen in zijn levens avond komen, in een tijd toen hij zelf meende dat zijn componeren ten einde liep. Die grote periode begon met een opdracht van de Khedive van Egypte, Ismaël Pacha, voor een opera die moest opgevoerd wor den naar aanleiding van de opening van het Suez Kanaal. De tekst trok Verdi onweer staanbaar aan en hij schiep Aïda: het drama van de Egyptische slavin en de legeraanvoerder Radamès, dat een weelde van orkestratie toonde zoals men nimmer van hem verwacht had. Het werd gevolgd door zijn prachtige Requiem, een Doden mis, die aanvankelijk critiek vond, vooral in de Noordelijke landen, waar men de Zuidelijke invloed der opera ook op geeste lijke muziek moeilijk verwerken kon maar die later ook daar in haar sublieme schoonheid en diepe religi'euse eerbied is aanvaard. Verdi was 74 toen hij de opera Otello en 79 toen hij de opera Falstaff schiep: zijn beide laatste, die tevens hej hoogtepunt van de lange reeks opera's voiv men en waarbij hij de steun had van de begaafdste librettist die met hem heeft sa mengewerkt: Arrigo Boïto. Dat een compo nist in zijn tachtigste levensjaar de speelse, delicate humor kon ontwikkelen, die aan een Mozart herinnert en die Fal staff op hetzelfde hoge plan bracht als Otello in de veel grotere muzikale vrijheid, die hij zich verworven had, schijnt een wonder. Het waren zijn laatste opera's. Maar zijn laatste woord had hij nog niet gesproken en in 1898 verschenen nog zijn Ave Maria, Laudi alla Virgine, Stabat Mater en Te Deum: de beide eerste duetten, de beide laatste voor zangstemmen en or kest, die op het hoogste peil van zijn laatste periode bleven en diepe indruk maakten. Zij waren onder de titel Quattro pezzi sacri samengevat. Italië heeft Verdi's grootheid eerder be grepen dan het buitenland. Het is gevolgd. Het heeft de grootheid van dit muzikale genie beseft. Verdi's biografen hebben de wereld te meer bewogen door hem te schet sen als de uitzonderlijk grote mens, die hij uit de liefde van-zijn hart was. R. P. West - Duitse bewapening in Europees beheer BONN, 26 Januari. (Reuter). De plaats vervangende Franse Hoge Commissaris in Duitsland, Armand Bérard, heeft op een persconferentie te Bonn verklaard, dat Frankrijk de Duitse bijdrage aan een Europees leger niet afhankelijk zal stellen van de ondertekening van het plan- Schuman door Duitsland. Hij zei dit naar aanleiding van de uitnodiging van Frank rijk aan Duitsland voor het bijwonen van een conferentie over een Europees leger op 6 Februari. Naar zijn mening kan het Europeese leger veel eerder werkelijkheid worden dan het plan-Schuman. Bérard geloofde niet, dat de herbewapening van West-Duitsland de Sovjet-Unie er toe zou brengen een preventieve oorlog te ontke tenen. Volgens Bérard kan het gevaar, dat een herbewapening van Duitsland be schouwd wordt als een uitdaging en als middel tot propaganda wordt gebruikt, bezworen worden door de herbewapening op te nemen in het kader van het Eux-o- pese leger. Voldoening te Bonn De Franse uitnodiging aan de regering te Bonn om deel te nemen aan de confe rentie over het „plan-Pleven" is in rege ringskringen te Bonn met voldoening ont vangen. Men legt de nadruk op de ge lijke rechten, die voor alle deelnemers aan de conferentie zullen gelden. Er wordt niet aan getwijfeld dat de Duitse regering deze uitnodiging zal aanvaarden. Bérard heeft verder verklaard, dat de vorming van een Europees leger een toe treding van Duitsland tot het Atlantische Pact onnodig zou maken. Hij zette uiteen hoe Frankrijk zich de aansluiting van Duitse eenheden bij een Europees leger denkt. Het was volgens hem duidelijk, dat Duitse officieren en soldaten recht hebben op de zelfde status, voordelen en rechten als alle andere. Door Duitsland op te stellen eenheden moeten van de zelfde omvang en bewapening zijn als die van andere naties. Duitsland moet voorts zijn vertegenwoordigd in de raad van mi nisters, in de controlerende Europese as- semblée en in het beheer van het Euro pese defensiebudget. De plaatsvervangende Hoge Commissa ris heeft voorts een zeer optimistisch ge luid laten horen over de mogelijkheid van de snelle verwezenlijking van het plan- Pleven. Hij wees het bezwaar van de hand, dat de vorming van een Europees leger onder controle van een Europees parlement vertragend zou kunnen werken WASHINGTON, 26 Januari (Reuter). De Amerikaanse regering heeft Vrijdag avond de lonen en prijzen „bevroren" op het peil. van Donderdag middernacht. Dit werd medegedeeld op een persconfe rentie, gehouden door Michael Disalle, directeur van de raad voor prijsstabilisa- tie en Cyrus Ching, voorzitter van de raad voor loonstabilisatie. Disalle verklaarde, dat het doel van de bevriezing is de prijzen van alle goederen en diensten, behalve van die, welke in de wet op de defensieproductie worden ge noemd, te stabiliseren. Op de vraag, waarom de prijzen niet zijn bevroren op het peil van enkele weken ge leden, zoals was overwogen, antwoordde Disalle, dat een dergelijke stap naar de mening van de regering het nodig zou hebbén gemaakt de datum van ingang der- loon- en prijsstop drie of vier weken op te schorten. „De rantsoenering van voedsel wordt in de nabije toekomst niet verwacht", aldus Disalle. Het invloedrijke Amerikaanse blad de „Washington Post" zegt, dat het ontslag van generaal Kruis als stafchef het verlies betekent van een „effectief en hardwer kend kampioenvoor de defensie van het Atlantische pact". Het is geen geheim, dat generaal Eisenhower verre van verheugd was over de staat van paraatheid en de hiertegenover ipgenomen houding, welke hij in Den Haag vond, aldus het blad. „Het is een duidelijk i'eit, dat de rege ring van minister-president Drees kenne lijk niet gaarne bereid was om geld aan wapens te besteden". „Op zijn allerminst dan dient de Neder landse kabinetscrisis de kwestie van de Nederlandse deelneming (aan het pact) tot een beslissend stadium te brengen", aldus het blad. Tijdens de voortgezette debatten in de politieke UNO-commissie hebben afge vaardigden van enkele landen zich bereid verklaard de Amerikaanse resolutie tot veroordeling van Peking-China als aggres sor te steunen. De Canadese gedelegeerde behoorde tot hen, doch maakte enkele voorbehouden, onder andere dat deze re solutie geen nieuwe volmachten zou bete kenen voor de militaire bevelhebber in Korea, en dat de commissie die maatrege len tegen China zou moeten vaststellen, „geen onbesuisde acties met onoverzien bare gevolgen" zou aanbevelen. Afgevaardigden van Haiti, Brazilië, Panama, Griekenland en Israel spraken zich ten gunste van de Amerikaanse reso lutie uit, de laatste echter enkel voor het eerste deel er van dat China als aggres sor kenmerkt. In het tweede deel worden sancties voorgesteld. De politieke commissie zal vandaag weer verder gaan met de behandeling van de Koreaanse crisis. Wellicht zal er vandaag over de Amerikaanse en Aziatisch-Ara- bische resoluties gestemd worden. op het effectief worden van het Atlan tische verdedigingssysteem. Het ging er volgens Bérard slechts om een Europese minister voor Defensie te benoemen en eenheden te constituteren, waarin na tionale elementen met elkaar verbonden en geïntegreerd zijn. „Dit is niet moei lijker of tijdrovender dan wanneer na tionale strijdkrachten onder een eenvor mig commando moeten worden geplaatst", zeide Bérard. De moeilijkheden waren volgens de Fransman niet zozeer van ma teriële aard dan wel van psychologische. De vraag of in Frankrijk voldoende ver trouwen in Duitsland bestaat om deze psychologische bezwaren te overwinnen,' beantwoordde Bérard met de opmerking: „Een Europees leger zou het beste middel zijn om zulk een vertrouwen te grond vesten". LONDEN, 26 Januari (Reuter). Het vleesrantsoen in Engeland wordt voor de tweede maal binnen een maand verlaagd, ditmaal met tv/ee pence, ingaande 4 Febru ari. Het weekrantsoen bedraagt dan voor acht pence vers en voor twee pence inge blikt vlees. Als enige troost kon de minis ter van Voedselvoorziening meedelen, dat het rantsoen waarschijnlijk niet verder zal worden verlaagd. De Britse huisvrouwen vragen zich in middels af, of zij binnenkort misschien rendiervlees zullen kunnen opdienen. Van wege de Zweedse Kamer van Koophandel is een voorstel gedaan voor het leveren van rendiervlees. Er is in Engeland ook reeds geëxperimenteerd met bevervlecs uit Denemarken. De Engelse vleesimporteurs hebben de Britse minister voor de Voedselvoorziening verzocht om onmiddellijk de moeilijkheid van de vleesvoorziening uit de weg te rui men, of het over te laten aan de mensen die weten hoe zij de zaak moeten aanpak ken, waarmede zij zichzelf bedoelen. In de door de vereniging van vleesimporteurs u:i gegeven verklaring wordt gezegd, dat de oplossing van het vraagstuk is, de vlees- irvoer weer aan de vrije onderneming over te laten. Luitenant-kolonel H. P. A. den Ouden, commandant van het Nederlandse Korea- detachement, heeft dezer dagen sergeant F. Harling uit Den Haag bevorderd tot vaandrig. De ceremonie geschiedde ergens in de buurt van Wondjoe op een heuveltop op 500 meter hoogte, tijdens een pauze in de gevechtsacties. TOKIO, (Reuter). De verbonden troepen hebben Soewon bezet, 15 km ten Zuiden van Seoel, aldus het hoofdkwartier van het Amerikaanse achtste leger. Chine zen deden tegenaanvallen maar trokken zich terug bij geconcentreerd vuur der verbondenen. Een andere geallieerde eenheid drong door tot 8 km ten Oosten van Koemjang- djangni, na ten Zuiden van die stad com munistische strijdkrachten te hebben uit eengeslagen. Rond Koemjangjangni hebben hevige bajonetgevechten plaats gehad. Twee Chi nese regimenten poogden hier een steun punt te behouden. De troepen der U.N.O. drongen in een gevecht van huis tot huis de stad binnen. Vliegtuigen der U.N.O. vie len daarna de terugtrekkende Chinezen aan. In en rond de stad telde men meer dan 350 Chinese doden. Bij Itsjon werd een bataljon der U.N.O. gedwongen zich tot op enkele kilometers ten Noord-Westen van Itsjon terug te trekken om zich te reorganiseren. Voor de derde achtereen volgende maal rukten patrouilles der U.N.O. op tot 16 km ten Noorden van Wondjoe zonder op tegenstand te stuiten. Van het Oostelijke front wordt gemeld, dat 3.000 Noordelijken zich ongeveer 20 kilometer ten Noorden van de mijnstad Jongwol verzamelen. Achter de linies der U.N.O. maakt men jacht op guerillastrij- ders. Uit een Vrijdagavond gepubliceerd com muniqué van het achtste leger blijkt, dat sterke groepen van een corps onder bevel Horace Mann: Tien mislukken door gebrek aan karakter tegen één die mislukt door gebrek aan verstand. van generaal Frank Milbums en van het negende legerkorps onder bevel van gene raal John S. Coulters Donderdagmorgen in de Westelijke sector van het front der verbonden legers een aanval hebben ge daan. Om veiligheidsredenen heeft men deze gecoördineerde aanval, die door tanks en artillerie werd ondersteund, tot nog toe geheim gehouden. Donderdagmiddag was de aanval gevorderd tot ongeveer 10 kilo meter naar het Noorden zonder dat ern stige tegenstand was ontmoet. Na de nacht op de nieuw ingenomen stellingen te heb ben doorgebracht, werd de aanval in de morgen hervat. Vrijdag ontmoette men in het centrum sterke tegenstand en werd slechts weinig terrein gewonnen. Aan de vleugels kunnen de patrouilles echter zon der veel tegenstand oprukken. Naar verluidt, heeft de minister van Buitenlandse Zaken van Pakistan, Zafroel- lah Khan, die op het ogenblik te Lake Success vertoeft, van zijn regering op dracht gekregen er bij de voorzitter van de Veiligheidsraad op aan te dringen, dat hij de kwestie Kasjmir zo spoedig mogelijk aan de raad voorlegt. (Door Luis Teves, Reuters correspondent in Lissabon) Portugals eerste bijdrage tot de Weste lijke defensie zal bestaan uit een nieuw offensief tegen het binnenlandse commu nisme door middel van een grootscheepse nationale campagne, die binnenkort ont ketend wordt. Premier dr. Salazar heeft onlangs in zijn kwaliteit als voorzitter van de regeringspartij de Uniao Nacional aangekondigd, dat „het communisme in Portugal alleen wortel kan schieten waar wij zelf de bodem braak lieten liggen en dat het daarom nodig zal zijn, het initiatief in deze propaganda-oorlog in eigen hand te nemen." De campagne zal aanvangen met een reeks van lezingen en voorlichtings-verga- deringen in alle steden en dorpen des lands'. Daaruit blijkt dus wel, dat de actie voornamelijk een contra- propagandistisch karakter zal dragen: men wil in de eerste plaats de brede massa over tuigen van de verwerpelijkheid van het communisme. Maar daarnaast zal toch ook het „militante communisme" steviger aan gepakt worden. Dr. Salazar zei hierom trent in zijn reeds genoemde toespraak: „Ik geloof dat de tijd gekomen is voor aanmer kelijk strenger optreden tegen de commu nisten in ons land". Erg tolerant jegens de aanhangers en vrienden van de Sovjet- Unie is het 'regiem van Salazar overigens ook tot nog toe niet geweest: sinds 1926 staan dezen hier al aan strenge vervolgin gen bloot. De staatspolitie houdt een scherp toezicht op al hun activiteiten en er gaat vrijwel geen week voorbij dat er in Lissa bon niet enkelen hunner terechtstaan op beschuldiging van het voeren van staats gevaarlijke en/of communistische propa ganda of terzake van beweerd lidmaatschap van de sinds lang buiten de wet gestelde communistische partij. De vonnissen in zulke zaken variëren van enkele maanden tot twee a vier jaar gevangenisstraf of dwangarbeid. In de practijk wórdt de straf echter nog aanmerkelijk verzwaard door dat de veroordeelden, na het uitzitten van hun vonnis, op grond van een bijzondere veiligheidsmaatregel nog geruime tijd in een „geschikte inrichting" kunnen worden opgeborgen. Meestal bepaalt deze „inter nering om veiligheidsreden" zich tot een termijn van 13 jaar, maar ook daarna kan de staatspolitie verlenging van de op sluitingstermijn vragen, zodat men elke politieke delinquent in theorie levenslang kan vasthouden. Ondanks deze strenge straffen gaat de De Chinese leider Mao Tse Toeng en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Tsjou En Lai, hebben ter gelegenheid van de eer ste verjaardag van de republiek India feli citaties gezonden aan de Indiase president, Radjendra Prasad. Volgens radio-Peking heeft Mao Tse Toeng geseind te hopen, dat „de vriendschap tussen India en China zal groeien". De minister van Buitenlandse Zaken heeft de hoop uitgesproken, dat „de Indisch-Chinese vriendschap zal bijdragen tot een blijvende vrede in Azië en de wereld". communistische activiteit in Portugal onverminderd voort. In Maart 1949 maakte de staatspolitie bekend dat zij de leider van de communistische partij, Alvaro Cunhal gearresteerd, en een groot'deel van de archieven der partij in beslag genomen had. De maand daarop volgde een inval in en confiscatie van de geheime drukkerij van de communisten en de arrestatie van een aantal mannen en vrouwen die de clandestiene communistische bladen „Avante" en „Militante" drukten en ver spreidden. Maar toen Alvaro Cunhal met zijn partijgenoten in Mei terechtstond, ver klaarde hij voor hethof, dat de commu nistische partij in Portugal in feite niet door hem geleid werd en dat de beide bla den „Avante" en „Militante" ondanks het in beslag nemen der persen „met de meeste regelmaat waren blijven verschijnen en nog steeds verschenen". Cunhal, een 36- jarige advocaat, werd veroordeeld tot 4% jaar gevangenisstraf subsidiair zes jaar en negen maanden in een werkinrichting. Na dat hij deze straf ondergaan heeft, kan hij eventueel nog, ingevolge de genoemde vei ligheidsmaatregel, voor onbepaalde tijd ge- interneerd worden in een „bijzondere straf inrichting". Waaruit de thans aangekondigde stren gere maatregelen tegen zijn volgelingen precies zullen bestaan, is nog niet uit de doeken gedaan, want voorlopig heeft de Uniao Nacional als organisatrice van de anti-communistische campagne alleen haar plannen voor de ideologische tegenactie ontvouwd. De regering van de Sovjet-Unie heeft een rappoxd gepubliceerd van de resulta ten, behaald in het laatste jaar van het na-oorlogse vijfjarenplan. In dit rapport wordt gezegd, dat 1950 een jaar was van grote vooruitgang op het gebied van de nijverheid, de landbouw, de handel en dat het streven naar verlaging wan de prijzen in dat jaar belangrijke resultaten heeft opgeleverd. De prijzen der industriepro ducten daalden met 16 procent. De Ionen stegen met gemiddeld 19 procent en de industriële productie steeg met 23 procent of met 2 procent meer dan volgens het plan was vereist. Sommige belangrijke indus trieën hout en papier en ook de vis serij en het spoorwegvervoer slaagden er evenwel niet in het gestelde cijfer te bereiken en sommige fabrieken bleven in gebi'eke de goederen van de vereiste soort en de vereiste kwaliteit te vex-vaardigen. De totale graanproductie bedi'oeg 122.142.000 ton, waarmee eveneens het gestelde pro- ductiedoel werd overschreden. Er kwam in 1950 geen werkloosheid voor in de Sovjet-Unie en het aantal fa- bx-ieksax-beiders en administi-atieve arbei ders steeg met 2 millioen tot 39.200.000. In het rapport wordt voorts medege deeld, dat het publiek thans meer luxe artikelen koopt. In 1950 werd er 250 pro cent meer wijn gekocht, 49 procent meer wox-stvlees, 47 procent meer botex-, 33 pro cent meer kleding, 48 px-ocent meer schoei sel, 46 px'ocent meer toiletzeep en 44 pro- cent meer motorrijwielen. (Van onze parlementaire redacteur) Tot dusver is geen mededeling gedaan omtrent de aanwijzing van een kabinets formateur. Dit behoeft echter niet te be tekenen, dat men zich niet binnenskamers met de oplossing van de kabinetscrisis druk bezig zou houden. Veeleer mag worden aangenomen dat het tegendeel het geval is. De verklaring van deze misschien wat ge heimzinnig lijkende opmerking wordt dui delijk als men zich eerst even indenkt, dat het naar alle waarschijnlijkheid de bedoe ling is om de oplossing te zoeken door middel van een of meer van de tegenwoor dige vooraanstaande figuren uit het kabi net. Gesteld eens dat het tweetal Van Schaik-Drees het verzoek van het Staats hoofd zou hebben gekregen om na te gaan of de ploeg, die op het ogenblik nog aan het bewind is, niet misschien ten dele ietwat anders samengesteld zou kunnen terugkomen, maar dan met een gewijzigd programma. Dan ligt het voor de hand dat de heren, die zich met dit ondex-zoek zou den hebben bezig te houden, eéx-st eens binnenskamers nagaan welke mogelijk heden er bestaan. Er is reden om de hier geschetste veronderstelling te uiten. Mocht zij juist zijn dan valt te verwachten dat het allereerste, waaraan mr. Van Schaik of mr. Van .Schaik tezamen met dr. Drees zich zal wijden, wel zal zijn het opstellen van een programma voor het in gereconstrueerde vorm op te treden kabinet. Op dat pro gramma zal bovenal, zo mag men aanne men, het stempel drukken van de beharti ging van de sociaal-economische vraag stukken, die thans de aandacht vragen, zo wel met het oog op het probleem van de betalingsbalans als dat van de defensie. De defensie zelf, natuux-lijk in verband met de internationale eisen, zal tevens wel zowat het allervoornaamste progx-ammapunt moe ten zijn. Tenslotte zal men dan hebben na te gaan wat er vei-der ten opzichte van het vx-aagstuk Nieuw Guinea kan en moet ge beuren. Heeft men dit alles min of meer uitgestippeld, dan komt de vraag aan de ox-de in hoeverre allen of enigen van de tegenwoordige ministers op een dergelijk gewijzigd programma weer in zee zouden kunnen gaan. Mogelijk zal vervanging van een of meer hunner nodig'kunnen blijken. Bovendien mag worden aangenomen dat men het er tevens over eens zou moeten worden dat in het nieuw op te treden kabi net de bewindslieden niet meer gelijk tot dusverre uitgezonderd de twee „tech nici" als politieke figux-en in het mi nisterie zullen zitten. Men schijnt er met alle macht naar te streven om te bereiken dat minister Stikker aan Buitenlandse Zaken blijft, hetgeen ongetwijfeld natio naal en internationaal van het grootste be lang te achten valt. Maar deze heeft zelf in een Kamerdebat verklaard niet als politiek minister te kunnen aanblijven na en ten gevolge van het optreden van zijn partij genoten in de Kamer. Hedenochtend werd een belangrijke ver gadering van de Raad van Economische Aangelegenheden uit de ministerraad ge houden, zodat er weinig of geen gelegen heid bestond voor onderling overleg om trent de kabinetsaangelegenheid. Indien enigszins mogelijk zal dr. Drees in Am sterdam de bijeenkomst van de P. v. d. A. bijwonen; x~eeds vóór de kabinetsci'isis was bepaald dat er vandaag partijraad zou zijn, namelijk ter voox-tzetting van een de vorige week gehouden vergadering, waarvan de agenda niet was afgewerkt. De Koningin heeft gisteren mr. Stikker en dr. Drees ontvangen en daarna mr. Van Schaik in audiëntie ontvangen. Het onder- houd met mr. Van Schaik duurde ongeveer twee uur. Gistex-avond hebben de ministers Drees, Van Schaik en Stikker een bespreking ge had op het kabinet van de minister-presi- dent over de huidige kabinetscrisis. De Koningin werd heden niet meer ixi Den Haag verwacht. Hare Majesteit heeft hedenmorgen in paleis Soestdijk prof. mr. R. Kranenburg, voorzitter der Eerste Kamer, in audiëntie ontvangen. DJAKARTA, 27 Januari (Axieta). In het Indonesisclxe parlement heeft premier Natsir in een verklaring gezegd, dat de re geling het beleid van mr. Assaat, de minis ter van Binnenlandse Zaken, goedkeurt en dat de door het paxiement aangenomen motie betreffende de samenstelling van de Daerah-raden, welke de ontslagaanvraag van minister Assaat tengevolge laad, dooi de regering niet kan worden uitgevoerd. Van welingelichte zijde vernam de poli tieke correspondent vaxi Axieta, dat thans de politieke partijen, op initiatief van de partij Indonesia Raya, een motie van ver trouwen voorbereidexi. Indien deze motie wordt aangenomen zou, zegt men, de i*ege- ring het initiatief nemen tot een herschik king van het kabinet, waarbij dan zetels zouden wox-den aangeboden aan de partij Nasional Indonesia. Indien deze motie van vertrouwen niet zou worden aangenomen, dan zou het kabinet zijn mandaat ter be schikking stellen van president Soekai'no na diens terugkeer uit de Philippijnen. Ons land bevindt zich aan de rand van het gebied, waar de Oceaan-depressies het weer kunnen beïnvloeden. Heden morgen veroorzaakte een storingsfront van het Westen uit beginnende, lichte regenval. Ten Zuiden van Ierland be vindt zich een meer actieve depressie, die de wind in onze omgeving zal doen aanwakkeren. In hettemperatuurver- loop komt nog maar iveinig verandering; de thermometerstanden blijven aan de lage kant. OONBEWOLKT <5LICHT BEW O HALT BEW ZWAARBEW «GEHEEL BEW MSS.T SNEEUW SEGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K ONWEER 72TEWPESATOUR IÖG5 ISOBAAR belangPlk Neerslag- GEBIED CENTRA: H h'OGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDiNGSUUN - FRÓN'. TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST MiSTAND VAN DlT TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP EEN WlND- SNELHEXD VAN VU-P MËTE.R PER SECONDE IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met van tijd tot tijd regen en plaatselijk sneeuw. Aanvankelijk matige tot krachtige wind tussen Zuid en Oost, later vei-anderlijk. Iets kouder. 28 Januari Zon op 8.28 uur, onder 17.19 uur. Maan op 23.57 uur. onder 10-16 uur. 29 Januari Zon op 8.26 uur, onder 17.21 uur. Maan onder 10.27 uur. Hoog en laag water tc IJmuiden Zondag 28 Januari Hoog water: 7.00 en 19.16 uur. Laag water: 2.37 en 14.58 uur. Maandag 29 Januari Hoog water: 7.41 en 19.59 uxir. Laag water: 3.13 en 15.37 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1