OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voorzichtige opmars naar Seoel Informatieve opdracht aan mr. Stikker In Parijs heeft men goede verwachtingen van Plevens bespreking met Truman MAANDAG 29 JANUARI 1951 Sensationele „onthulling^ van Drew Pearson tegengesproken Italiaans vliegtuig door de bliksem getroffen Dertien doden Geen nieuwe ontwikkelingen in de UNO-debatten Eisenhower thuis Vriendschapsverdrag tussen India en Indonesië Morisson ontkent het bestaan van coalitieplannen Opstand van Braziliaanse militaire politie verijdeld De Lamington werkt nog steeds Er komen drie belangrijke vraagstukken ter sprake Gebouw van Philips in Buenos Aires uitgebrand President Soekarno naar de Philippijnen Anti-Titoïsten veroordeeld Het woord is aan De juwelendiefstal in Aerdenhout Het einde van de „Independence" Schipbreuken in de Atlantische Oceaan Moeilijkheden in Malakka C.M.C. streeft niet naar detailverkoop Ir. H. Vos blijft bestuurslid van de Partij van de Arbeid Daglichtseinen op spoorbaan Haarlem-Amsterdam Gloria Swanson komt naar Nederland HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 171 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ;n Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 24 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TOKIO, 29 Januari (Reuter en United Press) De Amerikaanse radio-commen tator Drew Pearson, heeft Zondag de sen sationele mededeling gedaan dat volgens onthullingen van de Zweedse gezant in Peking de Chinezen zich geheel uit de Koreaanse oorlog zonden terug trekken. Deze mededeling is inmiddels door het Zweedse ministerie van Buitenlandse Za ken tegengesproken, aldus meldt United Press. Zuid-Koreaanse troepen hebben Zater dag van zee uit een aanval gedaan op Int- sjon, de haven van Seoel, terwijl Ameri kaanse oorlogsschepen het gebied bescho ten. De aanval duurde vier uur. Veertig vijanden wenden gedood. De Zuid-Kore- anen trokken daarna terug. Uit Koemjangdjangni,, ruim 30 km ten Zuid-Oosten van Seoel, werden zware ge vechten van man tegen man geméld. De plaats is in handen Van de verbonden troepen. Pantsertroepen van het achtste leger, dat Vrijdag Soewon veroverde, drongen Za terdag tot meer dan tien km ten Noorden van de stad door. Gemeld wordt, dat de Chi nezen zich op de rivier de Han hebben teruggetrokken. De verbondenen hebben tot dusver bij hun opmars langs de West kust weinig tegenstand ontmoet, zulks in tegenstelling tot het gebied van Koem jangdjangni. Nog meer naar het Oosten, bij Itsjon, was een geallieerd bataljon aanvankelijk gedwongen zich terug te trekken om zich opnieuw te groeperen, maar later werd ten N'oord-Westen van de plaats een niet met name genoemd dorp ingenomen. Voor de derde dag achtereen drongen patrouilles van de gealleerden ook Zater dag door tot een 16-tal km ten Noorden van Wondjoe, in het midden van het schier eiland zonder op tegenstand te stuiten. In Oost-Korea verzamelen zich meer dan 300 vijanden bij Pjongtsjang, 20 km ten Noorden van de mijnstad Jongwol. Admiraal Radford, commandant van de Amerikaanse Stille-Oceaanvloot, heeft Za terdag te Tokio verklaard: „Ik geloof, dat we in Korea kunnen blijven". Iedereen met wie hij gesproken had, was „zeer optimis tisch" over de operaties in Korea. Generaal Douglas MacArthur heeft- zich Zondag per vliegtuig naar Soewon begeven en een bezoek gebracht aan het front, dat iets meer dan 15 km van Seoel ligt. Vooruitgeschoven eenheden van de ver bonden troepen hebben Zondag de opmars naar Seoel voortgezet. In Tokio doen geruchten de ronde, dat er typhus onder de legers en burgers in Noord-Korea zou zijn uitgebroken. Vol gens krijgsgevangenen werd in Chinese en Noord-Koreaanse kringen meer en meer over typhus gesproken. Aanval op Westkust Generaal MacArthur heeft eenheden van de geallieerde grond- en luchtstrijdkrach- ROME, 28 Januari. (Reuter). Bij Tar- quinia, 90 km. ten Noord-Westen van Rome, is Zaterdag een viermotorig Ita liaans vliegtuig neergestort. Dertien per sonen kwamen daarbij om het leven en vier werden gewond. Volgens ooggetuigen is het vliegtuig door de bliksem getroffen. Onder de doden bevinden zich zeven Engelsen en het vier maanden oude doch tertje van een Amerikaans echtpaar. Beide ouders zijn in een ziekenhuis opgenomen. Ooggetuigen hebben medegedeeld dat een landbouwer, die aan het werk was dicht bij de plaats waar het vliegtuig neer stortte, de Amerikaanse vrouw uit het brandende wrak heeft getrokken. Zij klemde haar baby in de armen. Het kind stierf kort daarna. LAKE SUCCESS (Reuter). Als ge volg van een hevige sneeuwval moest de vergadering van de Politieke Commissie der UNO, die voor Zaterdagavond was uit geschreven om het debat over de pogin gen, om het Koreaanse geschil op te los sen, te hervatten, worden uitgesteld. Een uur na het voor de aanvang der vergade ring vastgestelde tijdstip had nauwelijks de helft der afgevaardigden het gebouw der UNO weten te bereiken. Zaterdagochtend zou een bijeenkomst van vertegenwoordigers der twaalf Arabi sche en Aziatische landen worden gehou den. Er verschenen echter slechts vier van ben. Er zijn nog geen nieuwe amendementen 'ngediend op de Amerikaanse resolutie, waarin het communistische China als aan valler in Korea wordt gebrandmerkt. De afgevaardigde van Polen deelde jnecle, dat het de Arabisch-Aziatische reso- bitie tot 'n zevenlanden-conferentie met de Chinezen zal steunen als enkele kleine wijzigingen, voorgesteld door de Sovjet unie, worden aangebracht. De resolutie van de 12 Aziatische en Arabische landen, die door sommige afge vaardigden te algemeen is genoemd, zal vandaag in herziene vorm aan de politieke commissie worden voorgelegd. Volgens ge- woonliijk welingelichte kringen zal men jachten in de nieuwe resolutie enkele door Canada gedane suggesties op te lemen. Generaal Eisenhower is Zaterdag op de basis van de Amerikaanse luchtmacht te ^ewart, nabij West Point, geland, waar mede hij aan het einde is gekomen van «jn reis,door West-Europa, die drie weken neeft geduurd. ten een hevige aanval doen inzetten op de Westkust van Korea, ter hoogte van de haven Intsjon, die ongeveer dertig kilo meter van Seoel is gelegen. Speerpunten van het achtste Amerikaanse leger zijn van Soewon (27 kilometer ten Zuiclen van Seoel) uit opgerukt en nemen thans stel lingen in op 22 kilometer afstand van Intsjon. Radio India meidt, dat binnenkort een vriendschapsverdrag tussen India en Indo nesië zal worden gesloten, dat tevens voor ziet in wederzijdse bijstand tussen deze twee landen. Volgens deze overeenkomst zullen in de beide landen handelsvertegen woordigingen worden opgericht. India en Indonesië zullen alle geschillen, die tussen hen zouden kunnen ontstaan, langs de weg van onderhandelingen regelen. Zij zullen voorts een overeenkomst sluiten met be trekking tot wederzijdse bijstand op eco- nomisch-technisch en cultureel gebied. Herbert Morrison, de Britse vice-premier, heeft Zondag in een redevoering te Edin- burg de verzekering herhaald, dat de Labourpartij geen coalitieregering wenst. Morrison zeide te geloven, dat een coali tieregering niet in het landsbelang zou zijn, daar zij onvermijdelijk een splitsing in de Labourpartij en in de conservatieve partij te weeg zou brengen, waardoor er opnieuw een grote oppositie zou ontstaan. In verzet tegen de regering gekomen militaire politie heeft Zaterdag de politie kazernes te Belem, de hoofdstad van de Noord-Braziliaanse staat Para, bezet. Het doel was te pogen het plaatselijke gezag omver te werpen. De in opstand gekomen militaire politie arresteerde Walter Bouhid, die kort geleden tot gouverneur van Para is gekozen. Eenheden van de Braziliaanse lucht macht grepen in en wisten de orde snel te herstellen. Fedei-ale troepen wei-den af gezonden om de eenheden van de lucht macht af te lossen. Er viel slechts één dode. Walter Bouhid is later afgetreden. Zon dag worden in Para buitengewone verkie- zingen voor een nieuwe gouverneur ge houden. LAE, 28 Januari. (Reuter). De vulkaan Lamington in Australisch Nieuw-Guinea werkt nog steeds. Zondag ontkwamen dertig blanken zonder letsel, toen de kra ter wolken steenstof een VA kilometer de lucht inslingex-de. Deze dertig waren de enige menselijke wezens in de gevaai-lijke zóne. Zij waren bezig met het begraven van de slachtoffers van de eerste uitbar sting. Zondag deden zich twee uitbarstin gen voor. De ene duurde een uur, de an dere een kwartier. Toen de vulkaan Zatei-dag begon te werken, hebben de autoriteiten alle op- sporingsgroepen uit het rampgebied terug getrokken. Tevens is men begonnen met de ontruiming van Popendetta, een 16 kilometer van de vulkaan af gelegen dorp, dat bij de eerste uitbarsting gespaard bleef. Brits-Amerikaanse vloot-manoeu- vres in de Middellandse Zee De Britse Middellandse-Zeevloot zal te zamen met de thuisvloot en de Amerikaan se zesde vloot manoeuvres houden in het Westelijk deel van de Middellandse Zee. De vloot zal 10 Februari uitvaren. im (Van onze correspondent te Parijs) De Franse premier, René Pleven, is Za terdagavond in gezelschap van generaal Juin, de oppex-bevelhebber van de Franse troepen, en een staf van hoge ambtenaren van Le Bourget naar de Vex-enigde Staten vex'trokken. Heden middag zou hij een onderhoud met px'esident Truman hebben. Dinsdag wox-dt in Washington over de be sprekingen een pex-sconferentie gehouden, waaraan in Parijs bijzondere betekenis wordt gehecht. Daarna zullen beide staats lieden elkander ten tweeden male ontmoe ten. Op de terugreis brengt de Franse px-emier een tegenbezoek aan zijn Cana dese collega, die onlangs in Parijs de gast van de Franse regering was. De conferentie tussen Truman en Pleven gaat, zoals de Franse premier heeft ver- klaard, over de grote lijnen der gemeen schappelijke politiek in 't kader van 't At lantisch Pact. De belangrijkste punten, welke ter sprake zullen komen, zijn de situatie in Indochina, voor welk strijdto neel de Fransen meer Amerikaanse steun hopen te verkrijgen; de conferentie over de oprichting van het West-Eux-opese le ger, welke begin Februari in Parijs ge houden zal worden, en de houding van beider delegaties bij de UNO, ten aanzien van het Koreaanse geschil. In Washington heeft de houding van de Franse vertegenwoordiger bij de UNO de laatste weken in Amerika en in Frankrijk aanleiding tot enige verwarring gegeven. In Parijs gelooft men niet dat Pleven ten aanzien van dit punt belangx-ijke conces sies, bijvoorbeeld inzake eventuele sanc ties, zal willen doen omdat een te forse houding tegenover Peking ook de politiek, die men ten opzichte van Moskou wil be- tx-achten, schade zou kunnen doen. Het is voor de eerste maal sedert 1931, toen Laval als president van de ministerraad Amerika bezocht, dat een Franse premier naar Washington gaat om met de autori teiten en de vertegenwoordigex-s van de publieke opinie te spreken. Gistermiddag weigerde een groot aantal leden van het Concertgebouw Orkest te Amsterdam mede te werken aan de uit voering van Verdi's „Requiem" onder leiding van Paul van Kempen, nadat er Zaterdagavond reeds allerlei demonstraties hadden plaats gehad. Op de foto ziet men enige van deze weigerachtigemusici het stevig bewaakte gebouw verlaten. In de Amerikaanse kranten en in „Life" heeft men de laatste tijd vele uitlatingen kunnen lezen, die van weinig begrip en welwillendheid nopens Frankrijk getuig den. Premier Pleven, die door een verblijf van vele jaren in Londen de Engelse taal volledig meester is, zal met de Amex-i- kaanse journalisten een openhartig onder houd hebben, dat naar men hoopt, zal bij dragen tot een beter begrip van Frank- rijk's positie en zijn wil tot samenwerking met Amerika, welke samenwex-king voor de toekomst van Fx-ankrijk van groot be lang is. In een kantoorgebouw van Philips, in de benedenstad van Buenos Aires, is brand uitgebroken. Tweehonderd brandweerlie den namen aan de blussingswerkzaamhe- den deel. Het gebouw is geheel uitgebrand. Na zes uur was men de brand meester. Voorraden waarvan de waarde op zes nxillioen pesos wordt geschat, gingen ver loren. President Soekarxxo is Zondagochtend om 7 uur per vliegtuig uit Djakarta vertrok ken voor een officiéél bezoek van zes dagen aan de Philippijnen. Bij zijn vertrek was het gehele corps di plomatique aanwezig. Reuter bericht nog, dat president Soe karno de onderscheiding van commandeur in het Philippijnse Legioen van Eer zal ontvangen. Deze werd tot heden slechts vex-leend aan wijlen president Roosevelt en aan generaal MacArthur. Tien beklaagden die voor een militair gerechtshof te Belgrado hebben terecht gestaan, beschuldigd van samenzwering tegen Tito's bewind, waarbij zij buiten landse steun zouden hebben ondervonden, zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van acht maanden tot zestien jaar. Alle vex-oordeelden hadden hun onschuld be tuigd. Een foto van de desolate Koreaanse slagvelden waar de grillige vormen der be sneeuwde rotsen het gevechtsterrein accentueren. Een groep van de Amerikaanse 24ste divisie trekt een heuvel over, spiedend naar verborgen vijanden in rotsspleten en mangaten. Tacitus: Bij mislukte ondernemingen houdt men die raad altijd voor de beste die te laat kwam om opgevolgd te worden. Nog een Hillegommer aangehouden De Bloemendaalse politie heeft in nauwe samenwex-king met de Rijkspolitie te Hille- gom in de zaak van'de ten nadele van een Aerdenhoutse dame gestolen juwelen men zie ons blad van Vrijdag thans een tweede inwoner van Hillegom aangehou den onder verdenking van heling. Het 10.000 ton metende Amerikaanse vliegdekschip „Independence", dat zwaar beschadigd is bij de proeven met de atoombom op Bikini, is weggesleept. Het zal „ergens" op de Stille Oceaan met een geheim wapen tot zinken worden gebracht. DE KABINETSCRISIS 's GRAVENHAGE, 29 Januari. Het kabinet der Koningin deelt mede: Hare Majesteit de Koningin heeft aan mr. D. U. Stikker opgedragen informaloriseh de mo gelijkheden te onderzoeken van de vorming van een kabinet, dat het vertrouwen heeft van het parlement en haar daaromtrent een rapport uit te brengen. Onze parlementaire redacteur tekent hiex-bij aan: De taak, thans aan mr. Stikker opgedra gen, is in onze staatkundige en staatsrech telijke geschiedenis enig in haar soort. Tot dusver toch heeft zich nog nooit iemand belast gezien met een „informatie"-op- dracht, dat wil zeggen de opdracht om na te gaan welke mogelijkheden er zijn om een kabinet in dit geval een kabinet steunend op een parlementaire meerder heid te vormen. Dat de Koningin deze weg heeft ingeslagen zal naar alle waar schijnlijkheid vooral oók mede een gevolg zijn van de overweging, natuurlijk gegrond op de verschillende aan haar uitgebrachte adviezen, dat het van het allergrootste belang is naar een oplossing te zoeken, waai-bij mr. Stikker als minister van Bui tenlandse Zaken behouden blijft, juist van wege zijn belangrijke positie zowel natio naal als interna1.iona.al. De directe aanlei ding voor de kabinetscrisis was, dat hij zich genoodzaakt achtte zijn portefëuille neer te leggen. Het staatshoofd heeft Zater dag prof. mr. Kranenburg, de vooi-zitter van de Eerste Kamer, opnieuw in gehoor ontvangen. Prof. Kranenburg zou niet zo zeer als voorzitter van de Eerste Kamer dan wel als staatsrechtelijk deskundige gehoord zijn. In ieder geval is het resultaat van de verschillende i-aadplegingen dat wij thans met een nieuwe staatsrechtelijke figuur te doen hebben. Naar wij menen te weten heeft mr. Stikker hedenmorgen voor het begin van de ministerraad op zijn departement een bespreking met minister Van den Brink gehad. Een informateur kan zelf als formateur optreden, maar ook eventueel tot de conclusie komen dat het voorkeur verdient daax-mee een ander be last te zien. In Nederland is een dex-gelijke infox-matorische o'pdracht nooit voorge komen. In België kent men deze figuur wel. De Haarlemse melkvoorziening Panamees en Engels schip vergaan Het Panamese schip „Janko" is Zondag aan de Noord-Westkust van Spanje ter hoogte van Finisterre vergaan. Er is een lid van de bemanning omgekomen. De „Janko" was een 9720 ton metende tanker. Het weer was zeer ruw en er stond een hoge zee toen het Engelse schip Tahsinia als eerste op de noodseinen van de „Janko" ter assistentie voer. De „Janko" was mid delerwijl in tweeën gebroken en door de hoge zee konden de reddingsboten niet wor den gestx-eken. Het Noorse schip Venus, dat eveneens te hulp was gekomen, trachtte tevei-geefs een redlijn aan het vooi-schip van de „Janko" te bevestigen. De lijn bleek echter te kort te zijn; lommige leden van de bemanning sprongen in wanhoop in zee en trachtten zwemmend de „Venus" te be reiken. De „Venus" slaagde er inderdaad in zeven man te redden. Een van hen is inmiddels overleden. 17 leden der beman ning werden later van het achterschip van de „Janko" gehaald en in veiligheid ge bracht. Ook de Panamese tanker „Caprella" heeft nog 15 andere leden der bemanning door middel van een redlijn van het wrak weten te redden. De „Venus" bevindt zich thans met de zeé geredden en het stoffelijk over schot op weg naar Southampton. Ook het Engelse stoomschip „Hartlepool", het En gelse marinevaartuig „Bustler" en de Noorse motorboot „Bursa" kwamen de „Janko" te hulp en verleenden assistentie. De „Janko" was op weg van Abadan naar Gothenburg. Omtrent de oorzaak van deze schikbreuk is nog niets bekend. Het 7.300 ton metende Bi-itse vrachtschip Castle Dore" is in de Atlantische Oceaan gezonken, kort nadat de bemanning aan boord van de vissersboot ,.Le Picorre" uit La Rochelle was genomen. Het Franse vis sersvaartuig is thans op weg naar La Rochelle waar het hedenavond wordt verwacht. De boot had een SOS van het Engelse schip opgevangen en was te hulp gesneld. Pogingen om het Britse schip op sleeptouw te nemen werden opgegeven omdat het te zwaar beschadigd was. In de streek van Raub, provincie Pahang (Malakka), hielden opstandelingen een autobus aan. Een Maleise politie-agent in burger wierp een handgranaat naar de aanvallers. Hij wierp het px-ojectiel niet ver genoeg, zodat het bij oxxtploffing vier passagiex-s verwondde. De opstandelingen beschoten daarop de bus. De politie-agent werd gewond en een meisje van acht jaar gedood. In het gebied van Koeala, in de provin cie Negri Sembilan, werd. een opstandelinge door de politie dood geschoten, terwijl een manlijke x-ebel ernstig wex'd gewond. Bx-itse en Australische jagers en boxxi- menwerpers voerden boven gebieden in de staten Selangor en Perak enige zeer hevige aanvallen uit. „De moeilijkheden in de Haarlemse melkvoorziening van veertien dagen ge leden waren niet nodig geweest, wanneer de Haarlemse melkhandel niet geweigerd had melk te betrekken van het standaardi- satiebedrijf „De Landbouw". Thans moet er melk worden aangevoerd uit verre, stre ken, waarop een toeslag van twee cent per liter wordt gegeven, waarmee een be-- drag van 250.000 gulden in twaalf weken is gemoeid". Deze mededeling vormde de kern van een betoog, dat de voorzitter van de Coöperatieve Melkcentrale, de heer H. Klapwijk uit Delft, Zaterdagmorgen voor een druk bezochte vex-gadering van het district Haarlem van de C.M.C. hield. In ons blad van Zaterdag gaven wij daar over reeds een uitvoerig verslag. Na de rede beantwoordde de heer Klapwijk tal van technische vragen. Daarin zei deze nog eens nadrukkelijk, dat volgens hem de melkhandel met het wapen van de melk- distributie schermde om een vroegere, voor hem gunstige prijsregeling terug te krijgen. Dat zou vooral het streven van de par ticuliere standaax-disatiebedrijven zijn, waaraan de kleinhandel door contracten gebonden is. In het algemeen staan de detaillisten niet afwijzend tegenover „De Landbouw", aldus de heer Klapwijk, doch zij moeten hun verplichtingen tegen over de particuliere melkfabrieken nako men. Het is in het geheel niet de bedoe ling van de C.M.C. om zelf als melkslijter te gaan optreden, zij wil echter alleen een rechtmatige prijs heïxben en daartoe is het bezit van eigen verwex'king'smogelijkheden noodzakelijk. De veehouders hebben in het verleden te slechte ervaringen met de han del opgedaan, aldus de heer Klapwijk, dan dat zij daaraan nogmaals overgeleverd zouden willen zijn. De voorzitter van de C.M.C. was van oordeel, dat de boeren wel enig stands bewustzijn past, wanneer men bedenkt, dat de land- en tuinbouw in het afgelo pen jaar het land een milliard aan devie zen hebben opgeleverd. Na zeer uitvoerige discussies in vergadering van partijraad Het secretariaat van de Partij van de Arbeid deelt mede: „De pax-tijraad van de Partij van de Arbeid heeft in een tweetal zeer druk be zochte vex-gaderingen zich rekenschap ge geven van de situatie, ontstaan door het afti-eden van mr. M. van der Goes van Naters als voorzitter van de Tweede Ka merfractie en het uittreden van ir. H. Vos uit het partijbestuur. De behandeling van het eerste punt gaf de partijraad aanleiding mr. Van der Goes van Naters eenstemmig uit te nodigen zijn Kamerzetel te blijven bezetten. Het uittreden van ir. H. Vos gaf aanlei ding tot zeer uitvoerige discussies, waarin onder andei*e nadrukkelijk aandacht werd besteed aan de eigen taken van regeringf Kamerfractie, paxdement, partijbestuur en de partij als zodanig, zowel als aan hun onderlinge samenwerking. Algemeen betreurde men het, dat ir. Vos gemeend had op deze wijze consequenties te moeten trekken uit het innemen van een afwijkend standpunt. Eveneens be treurde men het, dat ir. Vos geen gevolg had gegeven aan de nadrukkelijke verzoe ken van de leden van het partijbestuur, op zijn besluit terug te komen. De uitvoerige discussies in de partijraad, hadden overeenkomstig het algemene verlangen het resultaat, dat ingenieur Vos zich bereid verklaarde zijn zetel in het partijbestuur te blijven bezetten en een candidatuur te aanvaarden voor het op het op 8, 9 en 10 Februari in de Rivièrahal te Rotterdam te" houden congres nieuw te kiezen partijbestuur". Zij zullen een hogere trein- frequentie mogelijk maken Alle grote spoorwegbaanvakken zullen in de toekomst worden voorzien van een modern beveiligings- en signaalsysteem, de z.g. daglichtseinen. Het traject Utrecht- Arnhem kreeg daarvan de primeur. Thans zijn de dagliehtseinen eveneens in dienst gesteld tussen Amsterdam (Amstelstation) en Abcoude. Binnenkort zal de automati sche beveiliging op deze lijn worden uit gebreid tot Nieuwersluis. Daaima zal eerst het baanvak Amsterdam-Haarlem van daglichtseinen worden vooi'zien. Hierdoor zal het mogelijk worden de treinfrequentie op dit traject te verhogen. Glox-ia Swanson, de bekende Amerikaan se filmster uit de tijd van de stomme film, zal in Nederland haar terugkeer op het witte doek luister bijzetten door de première van haar film „Sunset Boule vard", die in Amsterdam op 16 Februari in de theaters „Plaza" en „Cineac-Dam rak" zal plaats hebben, bij te wonen. In de afgelopen dagen ontstond tengevolge van krachtige barometerstijgingen in West-Europa een rug van hoge luchtdruk, die een verbinding vormt tussen het hoge drukgebied in Rusland met het hoge drukgebied bij de Azoren. Het weer in onze omgeving kan daardoor niet be ïnvloed worden door Oceaandepressies en verandert dan ook weinig in karakter. Zowel de koude lucht uit Polen en Oost- Duitsland als de zachte lucht van de Oceaan kunnen ons voorlopig niet be reiken. OONBEWOLKT (5LICHT 8EW. O HAlf 8EW. ZWAAR BEW ©GEHEEL BEW. MIST SNEEUW REGEN 5 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K ONWEER /^TEMPERATUUR lOOS ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA; H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE,DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF-METER PER SECONDE' WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavdnd tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend droog en zwaar be wolkt met enkele plaatselijke op klaringen en hier en daar mist. Matige wind. Hoofdzakelijk tussen Noord en Noord-Oost. Weinig ver andering in temperatuur. 30 Januari Zon op 8.25 uur, onder 17.22 uur. Maan op 1.21 uur, onder 10.42 uur. (Laatste kwartier) Hoog en laag water te IJmuiden Maandag 29 Januari Hoog water: 7.41 en 19.16 uur. Laag water: 2.37 en 14-58 uur. Dinsdag 30 Januari Hoog water: 7.41 en 19.59 uur. Laag water: 3.13 en 15.37 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1