r PUN Finlands ongekroonde koning in Laüsanne overleden Theo van Amerongen PANDA EN DE MEESTER-BEDIENDE De radio geeft Dinsdag Gecombineerde expositie in het Huis van Looy Leden van het Concertgebouw-Orkest legden instrumenten neer en verlieten bet podium Q Wereldnieuws MAANDAG 29 JANUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Soldaat overleden na ongeluk tijdens de alarm-oefening Comité chefs van staven Thans 210 vrijwilligers voor Korea KARDEX Kaartsystemen Vlakliggend Kerkdienst moest wegens brand gestaakt worden Amsterdammer emigreert voor de tweede maal naar Canada Jeugdige voetballer overleden De lijst der Predikbeurten PHILIPS - TELEFUNKEN EN FRIDORRADIO v Wie pijn lijdt leeft maar half. Bestrijdt Uw pijnen met De „Oranje" maakte een reis zonder Indonesische bedienden In memoriam maarschalk Mannerheim De Finse veldmaarschalk baron Karei Gustaaf Mannerheim, is Zaterdag iii Lau sanne overleden. In de eerste wereldoorlog diende hij als officier bij de Russische cavalerie; in de tweede wereldoorlog leid de hij twee maal het Finse leger in de strijd tegen de Russen. Maarschalk Mannerheim Mannerheim, die soms Finlands onge kroonde koning werd genoemd, werd op 4 Juni 1867 als lid van een vooraanstaande Finse familie geboren. Hij werd in 1889 cavalerie-officier in het Tsaristische Rus sische leger. Mannerheim, die populair was bij het Russische keizerlijke hof, vocht in de Russisch-Japanse oorlog van 19041905. In de eerste wereldoorlog voerde hij het bevel over het zesde Russische cavalerie- korps, dat aan de fronten van Polen, Gali- cië, de Boekowina en Bessarabië streed. Na de revolutie der bolsjewiki, in Octo ber 1917, bouwde hij met Duitse hulp een „boerenleger" op en wist hiermede de Rus sen uit Finland te verdrijven. Ook de Duit sers, die hij niet vertrouwde, kreeg hij Fin land uit. Hij werd daarna tot regent van Finland benoemd. In 1919, toen het Finse volk zich voor de republikeinse staatsvorm uitsprak, legde Mannerheim deze functie neer. Twaalf jaar later werd Mannerheim tot voorzitter van de Finse Verdedigingsraad benoemd, om in 1933 te worden aangesteld als de eerste Finse veldmaarschalk. »In November 1939 vielen de Sovjet-Rus sische legers Finland binnen. Na een hard nekkige en heldhaftige Finse tegenstand aan de Mannerheimlinie wisten de Russen deze te doorboren. Finland moest in Maart 1940 de vrede van Moskou sluiten. Eind Juni 1941, toen de Duitsers de Sovjet-Unie binnen vielen, vatten de Fin nen de wapens tegen hun oude vijand weer op. Midden 1944 keerden de krijgskansen en moest Finland voor de tweede maal voor Rusland capituleren. Veldmaarschalk Mannerheim, die in 1944 president was ge worden, bleef dat tot 1946. Hij behield zijn reusachtige persoonlijk invloed en gezag, doch speelde geen grote rol meer in het Finse nationale leven. Op 4 Maart 1946 trad Mannerheim wegens ziekte als president af. Hij werd opgevolgd door Paasikivi. In December 1947 ging Mannerheim per vliegtuig van Helsinki uit naar Stockholm, waar hij werd geopereerd. In zijn jeugd was Mannerheim een uit muntend sportsman, die uitstekend zwom en paard reed en een uitblinkend polo speler en een groot jager was. Met het oog op zijn gezondheid vertoefde Mannerheim de laatste jaren in Zwitserland. De Mannerheimlinie Na de capitulatie van Finland in Maart 1940 voor de Sovjet-Unie, verzochten Ame rikaanse oorlogscorrespondenten een kolo nel van de Finse generale staf of zij nu eindelijk de befaamde en veelbesproken „Mannerheimlinie" mochten zien. De kolo nel glimlachte fijntjes, riep een eerste lui tenant en droeg deze op de journalisten naar de „Mannerheimlinie" te-brengen. Er HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Orgel. 10.50 Voor kleuters. 11.00 „Spreekstoringen uit geestelijke oorzaken", door dr. J. Schou ten. 11.3a "oor zieken. 12.00 Zang en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Promenade-orkest, 13.00 Nieuws. 13.20 Financieel overzicht. 13.30 Promenade-orkest en soliste. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Platen. 16.30 Voor kinderen. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Platen. 17.30 Muziek-étaiage. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Drs. M. Klaassen: „Nieuw Guinea vandaag". 19.00 Platen. 19.30 Paris vour parlé. 19.35 Zuid-Amerikaanse muziek. 19.50 Voor burger en militair. 20.00 Nieuws, gevolgd door Actualiteiten. 20.15 Geva rieerd programma. 21.15 Cijfers. 21.20 Ant woordman. 21.35 Bel Canto. 22.00 „Goede moed", causerie. 22.15 Saxofoonkwartet. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Orkest en so listen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Licht baken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsorkest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.53 Kamerorkest en soliste. 15.40 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Prof. dr. K. A. Hidding: „Lectuurvoorziening in Indonesië". 18.00 Platen. 18.15 Metropole-orkest. 18.48 Sport en Dit is leven. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Pianoduo. 19.38 Geva rieerde muziek. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuwsberichten. 20.06 De gewone man. 20.12 Mcssa da Requiem. (20.5521.05 Vraag gesprek over gedemobiliseerden). 21.05 21.20 Platen. 22.05 Piano. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Koorzang. 13.30 Platen. 15.00 Schooluitzen- ding. 15.30 Piano. 16.00 Orkest en solisten. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Operamuziek. 19.50 Voor dracht. 2000 Hoorspel. 21.30 Amerikaanse muziek. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. volgde een tocht door een met granaat trechters doorploegd veld. Het „niemands land" van de zo juist gestaakte strijd. Ein delijk bleef de Finse eerste luitenant staan en zei: „Mijne heren, hier is de „Manner heimlinie". De verbaasde Amerikanen zag en wat bouwvallige onderkomens van hout, met dennetakken gecamoufleerd. Zij zagen loopgraven en een door de hevige Russische beschieting volkomen doorploegd terrein. Maar, zo vertelden de journalisten later, zij zagen geen bunkers, geen mitrail leurstellingen, geen geschutsemplacemen- ten, kortom niets wat ook maar enigszins op een moderne linie leek. Na enkele ogenblikken van ongemakke lijk stilzwijgen nam een Amerikaanse jour nalist het woord: „Het is ongetwijfeld heel aardig wat u ons laat zien, doch heeft u ons misschien verkeerd begrepen? Het is de „Manner heimlinie" die wij wensen te zien." De Fin glimlachte en antwoordde: „Dit is de „Mannerheimlinie"." De Amerikaan: „En uw berichten dan over de zeer sterke „Mannerheimlinie", waar de Russische troepen zo lang zijn op gehouden door de verbeten tegenstand der Finnen?" De glimlach van de Fin werd breder: „Mijne heren, de Finnen hebben inderdaad verbeten tegenstand geboden, doch een „Mannerheimlinie" heeft nooit bestaan. Zij was de meest geslaagde vinding van ons voorlichtingsbureau. Het doel van het ver spreiden der berichten over deze geduchte linie was de opmars van de Russen te ver tragen en hen te bewogen zoveel mogelijk projectielen te verspillen aan een niet be staande linie en dat is gelukt." In het ziekenhuis te Deventer is in de nacht van Zaterdag op Zondag de 21-jarige soldaat J. K. uit Hoogeveen overleden aan de gevolgen van een hem tijdens de alarm oefening overkomen ongeluk. Woensdag avond stond hij op post op het spoorweg viaduct aan het Noorderplein te Deventer. Een passerende trein raakte zijn geweer, waardoor hij het evenwicht verloor en van het vijf meter hoge viaduct op straat viel. Hij behoorde tot het Oranje-Gelderland regiment, dat te Eefde in garnizoen ligt. Vice-admiraal Van Holthe volgt generaal Kruis als voorzitter op Vice-admiraal Jhr. E. J. van Holthe, chef van de Marinestaf, is benoemd tot voorzitter van het comité van chefs van staven in de plaats van de afgetreden generaal Kruis. Tot heden hebben zich 210 vrijwilligers voor het Nederlandse detachement in Ko rea aangemeld. Er zijn mijnwerkers, poli- tie-agenten havenarbeiders, chauffeurs, schoenmakex-s en monteurs onder. Vijfen zeventig percent van hen is ongehuwd. Ex- hebben zich (jok twee verpleegsters aan gemeld. Het voor dit detachement benodigde kader hoopt men te verkrijgen uit de offi cieren en onderofficieren, die zich de eerste maal hebben gemeld en toen niet konden worden aangenomen, omdat er te veel kader was. Uit de officieren zal de com mandant van het aanvullingsdetachement worden aangewezen. Luitenant-kolonel Den Ouden blijft commandant van het gehele Nederlandse detachement in Korea. ADVERTENTIE REMINGTON RAND PRODUCTEN- BOEKHOUDM A CHINES SCHRIJFMACHINES PONSKAARTENMACHINES KANTOORMEUBELEN SUPPUES Voorraad controle Inkoop controle Verkoop controle Productie contröle Personeel administratie Debiteuren administratie. Hoofdkantoor AMSTERDAM - Spuistraat 320-324 - Tel. 31719-31302-31848 De Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, opende Zaterdagmiddag in museum Het Huis van Looy, onder grote belangstelling van de zijde van het publiek, de tentoon stelling van werk van wijlen M. A. H. van der Burg en van Jan Larij. Het werk van de schilder Marinus A. H. v. d. Burg hebben we reeds heibaaldelijk besproken. Het is kunst die getuigt van de innerlijke harmonie van de maker. Zijn „Stilleven met globe" is ruim en fraai van kleur. De „Bokkingen" zijn met humor weergegeven. Bij nadere kennismaking tx-eft dit oeuvre door talrijke finesses. Wie het hier tentoongestelde nog eens overziet, beseft dat het heengaan van Van der Burg een zware slag is voor „Kunst zij ons doel". De ere-tentoonstelling van Europees en Indisch wex-k van Jan Larij heeft plaats ter gelegenheid van diens zeventigste verjaar dag. Het geeft ons gelegenheid dit arbeid zame en met succes bekroonde leven nog eens te overzien. Aan vele tentoonstellingen heeft deze schilder deelgenomen. Verschei dene keren werd hem de kans geboden een expositie van uitsluitend eigen werk te houden. Het werk van Larij bezit een rustig ka rakter. Men zoeke hier niet de spoedig vermoeiende kleurigheid, het luidruch tige palet van een Gerard Adolfs op de fel-rode bloemen van de flambogant. Merkwaax-dig is liet dat Larij zo vaak de benaming „né zomer" gebruikt. Het neve lige, het rustige, liet filosofische, ligt hem het best. De grote Indonesische landschap pen hebben soms even het instructieve, het illustrerende van de gekleux-de school platen. Maar een klein schilderijtje als „Ananas-koopman" (het hangt in de bo venzaal) toont zóveel poëzie en is zó teer van licht, dat we het beti-euren dat Larij niet meer bij die kleine afmetingen ge bleven is. Rumoer tijdens het „Requiem" van Verdi Zaterdagavond is in het Concertgebouw te Amsterdam een buitengewoon concert gegeven onder leiding van de dirigent Paul van Kempen. Uitgevoerd werd het „Requiem" van Verdi met medewerking van het Toonkunstkoor, afdeling Amster dam en de solisten Corrie Bijster, Elsa Cavelti, Chris Scheffer en Ai-nold van Mill. Er hebben zich tijdens dit concert enkele incidenten voorgedaan, zonder dat de uit voering onderbi-oken werd. Nadat de diri gent met een ovatie door de vrijwel uit- vei-kochte zaal was ontvangen, werden op verschillende plaatsen in de zaal rotjes af gestoken. Ook weerklonk er een fluit concert, versterkt door het geloei van een misthoorn. De politie had bijzondere maat regelen getroffen en verwijderde vijf of zes personen uit de zaal, waarop het concert koix beginnen. Later werden in het zo genaamde „blauwe zaaltje" (achter het balcon) nog enkele „stinkbommen" gewor pen. Buiten het gebouw werd door een aantal jongelieden tegen Paul van Kempen gedemonstreerd, maar de politie dreef de betogers uiteen. Na afloop van het concex-t kreeg de dix-igent bloemen aangeboden. Ex- was ongeveer driehonderd man politie op de been en er werden in totaal 27 personen, over het algemeen jongelui, uit het gebouw gezet. Het orkest staakt Zondagmiddag echter uitte de afkeu ring zich binnen de muren van het gebouw in sterke male. De orkestleden weigerden medewerking aan het concert te verlenen. Toen de dirigent en de solisten op het po dium waren verschenen en men met de uit voering van het Requiem wilde beginnen, weei-klonken er in de zaal kreten als: „Weg met Paul van Kempen, geen Van Kempen". Diverse demonstraten begonnen fel te flui ten. Onmiddellijk traden vele rechercheurs van politie, die in de zaal aanweziï waren, tegen de rustverstoorders op. Ongeveer honderd mensen werden uit de zaal ver wijderd. Op dit ogenblik vei-hief het groot ste gedeelte van het orkest zich van de stoelen en verliet het podium. Slechts en kele orkestleden bleven op hun plaats. In de zaal bleef het vrij onrustig en klonken kreten van protest. Van Kempen bleef onbeweeglijk achter zijn lessenaar staan, totdat door de microfoon de mede deling kwam, dat het bestuur van het Con certgebouw besprekingen ging voex-en met de orkestcommissie. Het publiek werd ver zocht rustig het resultaat van deze bespre kingen af te wachten. Intussen werden er steeds meer demonstranten uit de zaal en van het balcon verwijderd. Nadat deze toestand een kwartier a twintig minuten had geduurd, werd bekend gemaakt dat leden uit het orkest er be zwaar tegen maakten om de leiding van de heer Paul van Kempen te aanvaarden. Het concert werd uitgesteld. Er is sprake van ontslag Het bestuur van het Concertgebouw heeft later in de middag het volgende com muniqué uitgegeven: „Gezien de dienstweigering van een aan tal leden van het Concertgebouw-Orkest bij het begixi van de uitvoering van Zon dagmiddag, ten gevolge waarvan de Verdi- herdenking onmogelijk werd gemaakt, heeft het bestuur van het Concertgebouw hieruit de enig mogelijke consequentie ge trokken". Verondersteld mag worden dat met het „trekken van de enig mogelijke conse quentie" bedoeld wordt het verlenen van ontslag aan de dienstweigerende musici. Die zouden slechts onder nader te noemen voorwaarden weer aangesteld kunnen worden. Volgens een bericht in „De Volkskrant" moet In het besluit vaix de orkestleden om niet te spelen geen demonstx-atie tegen het dirigeren van Paul van Kempen worden gezien. Zaterdagavond kon immers het concert wel doorgaan. De omstandigheden in de zaal waren echter dusdanig dat ex- van een behooi-lijke uitvoering geen sprake kon zijn. Daarop werd afgesproken Zondagmiddag dadelijk van het podium te vertrekken als de stemming wederom zo rumoerig zoxi zijn. Deze actie was dus spe ciaal gericht tegen het bestuur van het Concertgebouw, dat de orkestleden de ver plichting oplegde onder dergelijke ongun stige omstandigheden te spelen. Niet alle musici deelden dit standpunt. De cijfers omtrent het aantal ox'kest- leden, dat op het podium achterbleef, lopen uiteen. Volgens ooggetuigen zouden het ex- tien of veertien zijn geweest, volgens het bestuur van het Concertgebouw meer dan twintig. Voor de komst van Paul van Kem pen zouden er ruim zeventig van de negen- lig orkestleden aanwezig zijn geweest. Enkelen waren door ziekte verhinderd. Bovendien vereist het Requiem niet de volledige bezetting. Het bestuur van de vereniging „Het Concertgebouw-Orkest" heeft Zaterdag middag medegedeeld het besluit van de gemeentelijke overheid om geen maatrege len te nemen tegen het optreden van Paul van Kempen als gastdirigent te moeten eerbiedigen, ook al zouden er enige onjuist heden zijn in de vex-klaringen van B. en W. over diens activiteit. Het bestuur meende dat er „een sfeer als vereist voor verant woord musiceren" aanwezig, kon zijn en sprak de verwachting uit „dat het orkest zou trachten die nakoming van zijn ver plichtingen op te brengen, waartoe het redelijkerwijze in staat is". Nog meer protest De Nederlandse Federatie van beroeps verenigingen van Kunstenaars heeft Zater dag een telegram gestuurd aan de burge meester van Amsterdam, waarin „diepe verontwaardiging" wordt uitgesproken over het optreden van Paul van Kempen, die „nog zo kort geleden hier te lande „Wehx-machts"-concex-ten leidde." Paul van Kempen gaf in een telefonisch gesprek met het A.N.P. als zijn mening te kennen dat de acties, die gevoerd worden, geen invloed kunnen hebben op zijn positie, aangezien hem niets anders te doen staat dan zijn contracten met het bestuur van het Concertgebouw na te komen. Het gaat hier om een conflict tussen dit bestuur en het orkest, aldus luidde zijn slotsom. Gebouw van „Het Nut" In Werkendam uitgebrand In het gebouw van de Maatschappij tot Nut van Algemeen te Werkendam is Zondagochtend brand uitgebx-oken tex-wijl in het gebouw een kerkdienst werd gehou den. De dienst wei-d gestaakt en de kerk- gangex-s konden allen tijdig het gebouw verlaten. Het gebouw is nagenoeg uitge brand. De Wcx-kendamse brandweer bluste het vuur in samenwerking met de brand- wex-en van Sleeuwijk en Almkex-k. GEDENKTEKEN BOB OOSTHOEK Albert van Dalsum zal op Zaterdag middag 10 Februari in de Koninklijke Schouwburg te 's-Gravenhage een ge denkteken onthullen ter nagedachtenis van de in de oox-log omgekomen acteur Bob Oosthoek. Daarna zal wethouder J. van Zwijndregt het gedenkteken namens het Haagse gemeentebestuur aanvaarden. De heren M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, en D. J. A. Geluk, wethouder van Kunstzaken der gemeente Haarlem, voor het werk van Jan Larij in het museum Het Huis Van Looy. Van de verschillende provincies die Larij heeft bezocht, moet Walcheren hem wel het diepst getroffen hebben: de meeste dro merige „nazomers" komen hier vandaan. We zijn er van overtuigd, dat dit fijne be zonken werk niet alleen bij hen die In dische herinneringen hebben, maar ook bij degenen die het Hollandse landschap be minnen, grote belangstelling zal opwekken. De tentoonstellingen blijven geopend tot 19 Februari. H. SCHMIDT DEGENER Als op 13 Februari de „Volendam" met emigranten naar Canada uit Rotterdam vertrekt, zal er een gezin aan boord zijn, waarvan de vader,.de 46-jarige A. Jonk man, voor de tweede maal in zijn leven naar dit land emigreert. De heer Jonkman, die in Hoorn is ge boren, ging in 1926 als 22-jarige jongeman naar Canada. Hij was er krantenjongen, broodbezorger, chauffeur, bordenwasser en aardappelschiller in een restaurant. Maar zijn eigen beroep, smid, was hij niet on trouw en een half jaar lang werkte hij als gereedschapssmid bij de wegenbouw in de Rocky Mountains. In 1930 ging hij met een Nederlands echtpaar, waax-van de vrouw heimwee naar Nederland had gekregen, naar het vaderland terug. Hij hoopte ech ter altijd nog eens terug te gaan. Na de bevrijding probeerde hij weer naar Ca nada te komen, maar toen werden alleen landbouwers toegelaten. Hij had een klant van zijn rijwielstalling in Amsterdam, een chauffeur, vele verhalen verteld over Ca nada en deze, de heer Sloot, emigreerde in April 1948. De heer Sloot werkte eerst op een tabaksfarm in Waterford (Ontario) en heeft thans een eigen farm gekocht. Hij heeft de heer Jonkman uitgenodigd naar Canada te komen en hem een woning en een betrekking op de fax-m aangeboden. De heer Jonkman heeft zijn zagk ver kocht en zal in Canada trachten een eigen smederij te beginnen. In de zaak zal zijn oudste zoon hem kunnen bijstaan. Zijn zestienjarige dochter wil verpleeg ster worden. Mevrouw Jonkman is blij, dat zij naar Canada gaat omdat zij nu het land zal aanschouwen, waarover haar man zo veel heeft verteld. Zondagmoi'gen nam de ruim zestienjarige Jan Boeree deel aan de juniorenwedstrijd Haai-lem-R.C.H., hoewel hij zich door griep niet fit voelde. Toen de strijd nau welijks begonnen was en hij een bal, die buiten de lijnen was, ging halen, begon hij te huilen, hetgeen voor de scheidsrechter aanleiding was zich met de jongen in ver binding te stellen. Hij klaagde over hoofd pijn en begaf zich naar de kleedkamer. Daar is hij^ in slaap gevallen. Tijdens de slaap heeft'de dood hem overvallen. Jan Boeree, die juniorlid van „Haarlem" was, was medisch gekeurd voor sportwed strijden. 1* De teraardebestelling is bepaald op Don- dex-dagmiddag om half één op de Noorder begraafplaats. Door een fout ter drukkerij is Zaterdag de lijst der Predikbeurten niet in onze courant opgenomen. Wij betreuren dit zeer en bieden aan de lezers onze verontschuldiging aan. ADVERTENTIE RADIO- EN TELEVISIE-SPECIALIST Raadhuisstraat 35, Heemstede, Tel. 29449 58. Vóórdat Panda tussenbeide kon ko men, hadden de generaals zich meester gemaakt van het Mechanisch Memoran dum, en met vereende krachten reden ze hem nu naar de deur. „Naar de kazerne met hem!" riepen ze uit. „Daar zullen we hem eens goed gaan proberen!" „Ja maarnee maarriep Panda. „Dat gaat niet! Dat is mijn bedoeling niet! U kunt Memo niet zo-maar wegrijden! Hij is niet eens van mij!" „Welnee," sprak de Minister van Oorlog lachend, „natuur lijk is hij niet van u! Hij is gerequireerd hij is gevorderd, als u dat goed be grijpt! Hij is nu Hoogst Geheim en hij is het eigendom geworden van de staat!" „Maar.... maar.... maar...." hakkelde Panda. Hij zocht vergeefs naar woorden. Het moet gezegd worden, dat hij geheel uit het veld geslagen was, en hij zag er nu ook erg tegen op om professor Kalker ooit weer onder de ogen te komen. Wat moest die goede geleerde er wel van zeg gen dat zijn Mechanisch Memorandum ge requireerd en gevorderd was? Maar maarzei Panda dus, en verder kwam hij niet. „Uwe Excellentie moge waarne men, zo uwe Excellentie tot waarnemen bereid is," aldus sprak nu Jolliepop tot de minister, „dat uwer Excellenties onderda nige dienaar de heer.... ehPanda, sprakeloos is van geluk omdat hij in staat is geweest uwe Excellentie dit kleine ge noegen te doen! Als toekomstig lid van de adelstand en medailledrager is het zijn grootste plezier om Excellenties genoegens te doen!'' Sneeuw. Het dorpje Busdongo in de Spaanse provincie Elon is Zondag ci0or een lawine getroffen. Zes personen kwamen om het leven en twee anderen werden ex-nstig gewond doordat twee huizen onder de sneeuwmassa's be- zweiten. Alle verbindingen met de bui, tenwereld werden door zware sneeuw- stormen verbroken. Goede Sjah. De Sjah van Perzië heeft Zon dag order gegeven tot vex-koop aan de boeren van alle landerijen, die hij van zijn vader geërfd had en waarop 800 dorpen gelegen zijn. De voorwaarden zijn voor de boeren buitengewoon gun stig en het ontvangen geld zal worden uitgegeven voor productieve doelein- den, aldus werd te Teheran medege- deeld. Voor de kevers. Radio Bratislava heeft ver. klaard, dat de vliegtuigen, die thans in Tsjechoslowakije worden geproduceerd, gebruikt zullen worden ter bestrijding van de coloradokever en ander ongc- dierte en xxiet voor oorlog. Bisschop. Na drie-en-veertig dagen van staking hebben de drieduizend leden van de Ierse vakbond van vervoerders, die bij de spoorwegen werkzaam zijn] de voorstellen van de Rooms-Katho- lieke bisschop van Dublin, J. c. McQuaid, aanvaard. De staking was begonnen om hoger loon en betere ar beidsvoorwaarden. Oefening. De derde atoomexplosie binnen een week is Zondag op de ocfenbasis van de commissie voor atoomenergie nabij Las Vega^ in de Amerikaanse staat Nevada teweeg gebracht. De be woners van Las Vegas verklaarden, dat deze ontploffing luider was dan dé vorige en vergezeld ging van een ge rommel. Functionarissen van de com missie bevestigden, dat het een atoom explosie was. Een lid van de voorlich tingsstaf xan de commissie verklaarde dat een gebied binnen een straal van 250 km. van de tweede explosie, die zich Zaterdag voordeed, nauwkeurig was afgezocht en geen radioactieve in werkingen op het leven in de streek waren waai-genomen. „Deze bevinding had vroegere constateringen bevestigd". Neer. Een bommenwerker van de Ameri kaanse luchtmacht is Zondag bij Toledo (V. S.) neer-gestort. De vijf inzittenden kwamen om het leven. Chinees. Op tot nog toe onverklaarbare wijze staat op een Amerikaans belas tingbiljet, dat waarschijnlijk reeds door millioenen Amerikanen ontvangen is, een mededeling in Chinees schrift van de volgende inhoud: „Op ter verdelging van de aanvaller. Wij moeten allen vrijgevig bijdragen. Dit moet in de pers door de Kwomintang verbreid worden". Veranderd. Op de door Amerika gefinan- ciex-de zendingen naar Europa zal voort aan in plaats van „Voor het herstel van Europa" staan: „Kracht voor de vrije wereld". ADVERTENTIE imm Generaal-majoor 1 A. Scheffelaar na 13 jaar in Nederland terug Zaterdagmiddag meerde het vlaggeschip van de stoomvaartmaatschappij „Neder land, de „Oranje", aan de Javakade te Amsterdam. Onder de passagiers bevond zich de generaal-majoor J. A. Scheffelaar, laatstelijk commandant van de Nederlandse rayons in Indonesië. Aan journalisten verklaarde de generaal dat zijn positie de laatste tijd zeer moeilijk was geweest. „Ik stond eigenlijk tussen twee zelfstandige staten en mijn militaire taak was zeer beperkt." Hij legde de na- driik op de goede vex-houding, die er is tus sen de Nederlandse legerleiding en de lei ding van de APRI, het Indonesische leger. Generaal Scheffelaar is een K.N.I.L.- officiex-, die Zaterdag voor het eerst sinds dertien jaar voet op Nedexdandse bodem zette. Hij was vol lof over de houding van de nog in Indonesië aanwezige Nederlandse troepen. De generaal werd verwelkomd door de oud-legercommandant in Indonesië, luite nant-generaal J. T. Buurman van Vreeden. Deze had voor de repatriërende generaal een bijzondere verrassing. Hij deelde mede, dat cle Koningin generaal Scheffelaar had be noemd tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. De chef van de staf van generaal Scheffelaar, kolonel M. H. P. J- Paulissen, ontving de benoeming tot offi cier in de orde van Oranje Nassau en gene raal-majoor P. Alons kreeg de rang van luitenant-generaaf titulair. De moeilijkheden met de Indonesische bedienden De gezagvoerder van de „Oranje", kapi tein H. W. Hemmes, verklaarde over de moeilijkheden, die er zijn geweest met de Indonesische bedienden, dat deze bedien den zich niet hielden aan hetgeen overeen gekomen was met de vakbond en hetgeen met hen bij de monstering was afgespro ken. De maatschappij „Nederland" heeft inmiddels toegestaan, dat de Indonesische bedienden de kopij ah's als hoofddeksel aan boord dragen. De actie werd gevoerd op het ogenblik van vertrek, zodat het schip zonder de Indonesische bedienden moest vertx-ekken. Het was niet mogelijk met het bestuur van de vakbond over deze kwestie nog besprekingen te voeren, maar deze besprekingen zijn op het ogenblik in Djakax-ta aan de gang en de resultaten zullen niet alleen gelden voor clc „Oranje' maar voor alle schepen van de maat" schappij „Nederland". „Ik heb alle vertrou wen", zo zeide de kapitein, „dat wij de Indonesische bedienden aan boord van de „Oranje" spoedig terug zullen zien. Zij zij'1 altijd uitstekende arbeidskrachten geweest. Op de terugreis naar Djakarta zal de „Oranje" nog met Nederlandse bedienden moeten varen." De reis is voortreffelijk vexTopen, mede doordat de passagiers, die geen corvee diensten behoefden te verrichten, de gang van zaken zeer sportief hebben opgevat.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2