OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wanklank Rusland zou Frankrijk en Italië non-aggressiepact willen aanbieden Pleven vraagt steun der V.S. voor steeds meer bedreigde Indo-China UNO-troepen rukken op naar Seoel, maar bij Soewon werd hard gevochten In ruil voor neutraliteit in geval van oorlog Er wordt gewaagd vanfundamentele politieke overeenstemming Eisenhower brengt morgen rapport uit Soekarno in Manilla Het woord is aan Nog opvarenden op gebroken schip? Schumacher tegen plan-Pleven Frans-Italiaanse conferentie ^log geen stemming n politieke commissie Het derde plan in een half jaar voor Britse defensie Zal minister Stikker opdracht teruggeven? Franse politie vond geheimzinnige verstekeling HET WEER AFGEBEELD Weerbericht g5e JAARGANG No J72 g Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 3 0 JANUARI 1S5I Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 25 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET SPEKTAKEL dat Zaterdagavond in het Amsterdamse Concertgebouw is begonnen en Zondagmiddag voortgezet in erger mate, met het resultaat dat het con cert moest afgelast worden nadat 62 van de 80 orkestleden het podium verlaten hadden, heeft een nare indruk gemaakt. Zulke din gen passen niet in de sfeer van onze eerste concert-instelling, die in den lande zowel als in het buitenland sinds lange jaren grote vermaardheid geniet. Wij beleven een rumoerige tijd, maar niet alle waardigheid en stijl zijn daarin verloren gegaan. En tot de instellingen waarvan wij verwachten, dat waardigheid en stijl er ongerept in zullen blijven, behoort zeker het Concert gebouw. Daarom betekenen de losgebroken spektakels een teleurstelling, ik geloof: zelfs voor menigeen die de neiging heeft zich in opschudding en sensatie te verkneuteren. Anderen en mij heeft het bijzonder pijn lijk getroffen dat zulke incidenten zich juist hebben voorgedaan bij de uitvoering van een werk als Verdi's Requiem. Het is een van de schoonste scheppingen der muziekliteratuur, dat de volle overgave en toewijding der uitvoerenden #eist om tot zijn recht te worden gebracht. Het werd ditmaal uitgevoerd ter herdenking van zijn geniale schepper, die een halve eeuw geleden stierf en die een groot en nobel mens was, wiens persoonlijkheid evenzeer herdenking verdient als zijn oeuvre. En bovenal: het is religieuse mu ziek. Het is een Mis voor de Doden. Als dit alles geen indruk vermag te maken op die lieden in het publiek, die herrie gingen trappen, dan hebben zij daarmee een ge brek aan eerbied en aan beschaving ge toond dat ben alleen maar zelf veroor deelt. Dergelijke lieden behoren niet bij zulke concerten te komen. Het gaat mij aan het hart dat deze dingen in Nederland zijn voorgekomen; zij zijn beschamend en zij zullen in het buitenland, ook en begrijpe lijkerwijze in Verdi's vaderland, een slechte indruk hebben gemaakt. Het conflict dat tot deze betreurens waardige en stijlloze incidenten aanleiding heeft gegeven is al enige tijd hangende en het gold de benoeming voor het leiden van een aantal concerten van de dirigent Paul van Kempen. Die benoeming vormde tenminste de aanleiding. Paul van Kem- pen's houding tijdens de oorlog gold als motief. In een vergadering van de Amster damse gemeenteraad is door burgemeester d'Ailly. die verk-laarde zélf aanvankelijk tegen de benoeming gekant te zijn geweest, een uiteenzetting omtrent Van Kempen's optreden gegeven die hem tot de slot som leidde, dat geen reden bestond om zich tegen zijn aanstelling te verzetten. De meerderheid van de Amsterdamse Raad heeft zich met deze conclusie verenigd. Het orkest heeft het standpunt der overheid als beslissend aanvaard en bij de repetities van het Requiem de dirigent volledige mede werking gegeven. Maar dit lag anderen niet, die nu eenmaal tot actie besloten hadden en wier grieven merendeels van ouder datum kennelijk vooral tegen de direc tie van het Concertgebouw en dus tegen Rudolf Mengelberg zijn gericht. Men krijgt sterk de indruk dat Van Kempen's benoe ming alleen maar de aanleiding is geweest tot een losbarsting, die zich waarschijnlijk niet eens zou hebben voorgedaan als er geen oudere grieven tegen de directie ge weest waren. Het grootste deel van het orkest is Zon dag weggewandeld omdat het de uitvoering bij een dergelijk spektakel, als in de zaal heerste, onmogelijk achtte. Daarop liet het Concertgebouw-bestuur die talrijke orkest leden slechts een paar minuten tijd om zich te beraden. Het stelde meteen het voortbestaan van het orkest als criterium. De orkestleden bleven bij hun weigering, om onder zulke omstandigheden te spelen en sindsdien werd hun de toegang tot het gebouw geweigerd. Of zij werkelijk aan zegging van 'ontslag zullen krijgen moet nog blijken; dat zou natuurlijk schriftelijk moeten geschieden en tot dusver is dat niet gebeurd. Hetgeen niet is opgehelderd en mij onbegrijpelijk voorkomt is, dat blijk baar voor de uitvoering van Zondagmiddag toen men nieuw spektakel alleszins voorzien kon geen overleg tussen het Concertgebouw-bestuur en het bestuur van de vereniging van orkestleden heeft plaats gehad. Men kan zich moeilijk voorstellen dat tevoren gepleegd overleg niet tot een gemeenschappelijke gedragslijn had kun nen leiden. Overigens is het duidelijk dat men geen muziek en zeker geen Requiem kan uitvoeren als een troep lieden in de zaal staat te krijsen en „keet" te maken. Het is te hopen dat men er nu spoedig in zal slagen, uit de impasse te komen. Wellicht zal bemiddeling door derden noodzakelijk blijken. Er staat het welzijn van een Nederlandse instelling op het spel, waarop wij allen trots zijn en die niet in conflict en ruzie mag bedorven worden. Gecompliceerd is de zaak al. Inplaats van haar nog verder te compliceren zou men beter doen met door rustige mensen van erkend persoonlijk gezag een oplossing te laten zoeken. R. P. De schilder Albert Hemelman ten grave gedragen Onder grote belangstelling is gisteren op de begraafplaats Zorgvlied te Amster dam ter aarde besteld het stoffelijk over schot van de schilder Albert Hemelman, in leven secretaris van de vereniging „Sint Lucas". De met vele bloemen gedekte kist werd onder het spelen van het Largo van Handel de aula binnengedragen. Groot was het aantal vrienden van de over ledene die waren gekomen om de laatste eer te bewijzen. Vele sprekers voerden het woord, ander anderen Bart Peizel voor «Sint Lucas", de heer J. Schulman voor »Arti et Amicitiae", de heer G. de Clercq, voorzitter van de AVRO en de heer Th. van den Berg, directeur van de vereni ging „De Amsterdamse Haven". -• De 7-jarige Nanno Sjoerd, zoon van het echtpaar Meinders te Assen, is nog altijd in Bremen bij zijn Duitse pleegmoeder; die het <ind niet wil afstaan. De Nederlandse rege ring heeft thans in Bremen een proces aan- nangig gemaakt tegen de Amerikaanse be- zcttingsautoriteiten, die op grond van de ^ettelijke bepalingen inzake ontheemden Waartoe zij deze jongen rekenen gewei gerd hebben er toe mede te werken dat de Jongen naar zijn ouders terugkeert. ROME (Reuter) Het rechtse Italiaan se blad „II Tempo" meldt uit Parijs, dat de Sovjet-Unie binnenkort Frankrijk en Italië een non-aggressiepact zal aanbieden als deze landen beloven, dat zij in geval van oorlog neutraal blijven. De Parijse correspondent van het blad, Gianni Granzotto, schrijft dat dit de werke lijke reden van het bezoek van Thorez en Togliatti (leiders van de communistische partij in respectievelijk Frankrijk en Italië) aan Moskou is. Rusland zou bereid zijn de grenzen der beide landen te eerbiedigen, alsmede de Franse overzeese bezittingen. Ook zou Rus land geen pogingen in het werk stellen om fle tegenwoordige regiems in Frankrijk en Italië te wijzigen met revolutionnaire mid delen. Als aanvaarding van deze voorwaarden het einde van de Amerikaanse hulp zou betekenen, zou Rusland handelsovereen komsten met Oost-Europa en communis tisch China aanbieden om Frankrijk en Italië van graan en bepaalde grondstoffen te voorzien. De correspondent onthult de bron van zijn bericht niet, maar zegt dat het berust op talrijke mededelingen, die van beide zijden van het „ijzeren gordijn" ont vangen zijn. Hij voorspelt dat de Sovjet- Unie haar aanbod in April bekend zal maken. Het resultaat van de voorgestelde conferentie der Grote Vier zou beslissend zijn voor de détails. Rusland zou ook bereid zijn om op grond van het plan de aanvrage van Morgen, de laatste dag van Januari, viert onze Kroonprinses Beatrix haar dertiende verjaardag. Een foto van de Prinses met haar lievelingshond. WASHINGTON (Reuter). President Truman en de Franse premier Pleven heb ben gisteren in gezelschap van hoge diplo matieke en militaire adviseurs een confe rentie in het Witte Huis gehouden. Eerst hebben zij de kwestie Indo-China besproken en later de vraagstukken van het Verre Oosten in het algemeen. De Franse bijdrage tot de herbewapening van Europa in het algemeen en de Franse voor stellen tot een Europees leger komen ook aan de beurt. Verder besprak men het ge brek aan strategische grondstoffen en het tegengaan van de stijging van de prijzen voor deze materialen. Volgens Franse woordvoerders werd bij zondere aandacht besteed aan de kwestie Indo-China. aangezien men in Franse krin gen tegen 6 Februari een groots .offensief van de Vietminh verwacht. Pleven zou vragen welke hulp Frankrijk van Amerika zou kunnen verwachten als Chinese strijd krachten over de Indo-Chinese grens zou den trekken. Volgens gewoonlijk betrouw bare bronnen te Washington zou Truman Pleven mededelen, dat „Amerika in dit geval zijn verplichtingen volgens het hand vest van de UNO zal nakomen, zoals het in Korea heeft gedaan." Volgens AFP zou Pleven verzekerd heb ben, dat de Franse troepen in Indo-China zouden blijven strijden, ook als Chinese communistische troepen over de grens zouden rukken. Hij zou van president Tru man de verzekering wensen, dat Amerika Frankrijk zou steunen, als Frankrijk de Veiligheidsraad zou verzoeken China tot aggressor te bestempelen, voor het geval Chinese troepen Indo-China zouden bin nenvallen. President Truman en premier Pleven hebben verklaard, dat er een fundamentele politieke overeenstemming tussen de Ame rikaanse en de Franse regering bestaat. Trumans perssecretaris zeide, dat de twee staatslieden een veelomvattende gedachten- wisseling hadden gehouden. Heden zouden Truman en Pleven Euro pese kwesties behandelen, aldus de pers secretaris. Hij wenste niet in te-gaan op de meeste vragen om aanvulling v-a-n deze ver klaring. Naar verluidt hebben president Truman en premier Pleven hun staven ood-racht ge geven opnieuw een onderzoek in te stellen naar het Amerikaanse program voor het zenden van wapens naar Indo-China. Truman te laat Pleven, de eerste Franse premier, die sinds twintig jaar een bezoek aan de Ver enigde Staten brengt, kwam te Washington aan vóórdat president Truman, die hem zou verwelkomen, aan het station arriveerde. Bijna 45 minuten na aankomst van Ple ven kon president Truman hem bii het station begroeten. Dean Acheson. de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, generaal Marshall, de minister van Defen sie en andere leden van het kabinet waren ook aanwezig. Franse opinie Onze correspondent te Parijs telefoneer de ons heden: Na het eerste onderhoud, dat Pleven in Washington met Truman heeftgehad, is een kort communiqué uitgegeven, dat in de gebruikelijke termen gewaagt van de fun damentele overeenstemming, welke tussen beide staatslieden bleek te bestaan. De stof voor deze eerste conferentie werd ge leverd door het probleem Indo-China. dat in verband met de hele situatie in het Wes ten en het Verre Oosten is-behandeld. Uit het feit dat aldus de Franse oorlog in Vietnam op één lijn is gesteld met de ge allieerde strijd in Korea, trekt men in Parijs de conclusie dat de officiële Franse opvattingen ten aanzien van het gemeen schappelijk gevaar, dat het Westen op beide fronten bedreigt, door de Amerikanen in principe zijn aanvaard. Of deze aanvaar ding directe consequenties zal opleveren in de vorm van een grootscheepse hulpver lening van Amerikaans materiaal aan de troepen van generaal De Lattre de Tassigny betwijfelt men hier niettemin, omdat men wel erkennen moet, dat voor Amerika op dit moment, vooral uit .prestige-overwegin- gen, Korea wel voor moet gaan. Men ge looft hier dan ook eerder dat de eendracht van beide staten wijzen zou op een ge meenschappelijke houding, die op het diplomatieke front in de toekomst tegen over China zal worden genomen. Bij een eventuele inval in Indo-China van Mao's „vrijwilligers" zou zo denkt men hier Amerika diplomatiek Frankrijk steunen. Of met deze platonische bijstand, Vietnam voor het Westen behouden zal kunnen blij ven, waagt men hier niettemin in twijfel te trekken. WASHINGTON (U. P.). Generaal Eisenhower wordt Woensdag in Washing ton verwacht voor het uitbrengen van rap port aan president Truman en het Congres over zijn bevindingen tijdens zijn tournee door de Europese landen van het Noord- Atlantische pact en West-Duitsland. De generaal bracht het weekeinde door in de militaire academie van Westpoint waar hij de laatste hand aan deze rapporten legde. Zoals de zaken er thans voorstaan, schijnt het aannemelijk dat democraten zowel als republikeinen zich bereid zullen verklaren zich te zullen laten leiden door zijn aan bevelingen omtrent de kwestie van het zenden van Amerikaanse troepen naar Europa. Teleurgesteld Volgens een artikel in het Amerikaanse blad „Newsweek" is generaal Eisenhower „zeer teleurgesteld over het gebrek aan goede wil en aan plannen voor het bereiken van een staat van bereidheid in Neder land." De Nederlanders, aldus het blad hebben de meeste mannen, die uit Indo nesië kwamen, gedemobiliseerd en hebben niet eens het plan nog dit jaar een staande divisie te' vormen, doch slechts drie reserve divisies. Eisenhower, zo gaat het Amerikaanse blad verder, was ook critisch gestemd ten aanzien van België. Hij was onzeker ten aanzien van Frankrijk. De Indonesische president Soekarno zeide gisteren in een rede in een verenig de zitting van het Philippijnse congres dat de strijd van zijn volk nog niet ten einde is. „Een deel van ons nationaal grond gebied wordt nog altijd door een vreemde mogendheid bezet gehouden. Onze vrij heid van handelen, ons nationaal bestaan en onze vrijheden blijven beperkt door internationale regelingen die ons door force majeure zijn opgelegd". Goethe: Men behoeft slechts oud te wor den om milder te zijn. Ik zie geen fout begaan die ik ook niet had kunnen begaan. TOKIO (Reuter). De strijdkrachten van de U.N.O. blijven langzaam maar ge stadig oprukken naar Seoel en de haven Intsjon tegen geringe tot matige tegen stand. Alleen bij Soewon werd hard ge vochten. Volgens het laatste communiqué van het achtste leger werden aanvallen van Noordelijke compagnieën en bataljons afge slagen. Aan het centrale front werd alleen pa trouille-activiteit waargenomen, doch in de sector aan de Oostkust werd gestreden tegen een communistisch bataljon ten Zuiden van de achtendertigste breedte graad. De vorige nacht streden de verbon den troepen daar tegen een compagnie waarvan tweehonderd man gedood en vijf tien gevangen genomen werden. Ten Noorden van de achtendertigste breedtegraad aan de Oostkust heeft het Amerikaanse slagschip „Missouri" de stad Konsang bestookt in hetgeen officieel werd genoemd „een van de zwaarste en-meest vernietigende beschietingen der laatste maanden". Ten Noord-Westen van Sowon wordt hard gevochten. De communisten, die zich hebben ingegraven, maken hier gebruik van artillerie en dwongen een U.N.O.-for- matie zich aanvankelijk over een kleine afstand terug te trekken. De twee helften van het 9.270 ton me tende Panamese tankschip „Janko", dat Zondag in de zware zeeën bij kaap Finis- terre in tweeën brak, heeft men met enige opvarenden aan boord naar het Zuiden zien drijven, aldus wordt uit La Corunna ge meld. Volgens Zondag ontvangen berich ten waren alle opvarenden van boord ge haald. Op de achterste helft van het schip zou men negen man en op de voorste helft zeven man hebben waargenomen. De luchtmacht nam Dinsdagochtend 1.200 voertuigen in Noord-Korea waar. die zich Zuidwaarts begaven. Griekse troepen sloegen vanochtend bij Intsjon een Chinese aanval af na gevech ten die drie uur duurden. Mustangvliegtuigen van de U.N.O. heb ben Maandag meer dan 36.000 liter napalm (benzinegelei) ten Noord-Oosten van Soe won neergeworpen. Zij lieten het gebied in een vlammenzee achter. Dr. Kurt Schumacher, leider van de sociaal-democratische partij in Duitsland, heeft verklaard dat zijn partij het plan- Pleven voor een Europees leger verwerpt als basis voor besprekingen. Het plan de gradeert volgens Schumacher Duitsland tot een tweederangs mogendheid. Het voorstel van de communistische lei der Max Reimann tot vorming van een gemeenschappelijk front tegen herbewa pening van Duitsland noemde Schuma cher zinloos. Het zou tijdverspillen zijn het ook maar te bespreken. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Sforza, verklaarde Maandag, dat de Italiaanse premier De Gasperi en zijn Franse ambtgenoot Pleven midden Februari zullen samenkomen aan de Ita liaanse Rivièra, kort na de conferentie te Parijs over een Europees leger. De premiers en hun ministers van Bui tenlandse Zaken zouden aan de conferen tie deelnemen om het tot stand brengen van een Verenigd Europa te bespoedigen, de Frans-Italiaanse militaire coördinatie in Atlantisch verband te versterken, het eens te worden over de opneming van West-Duitsland in de Europese gemeen schap en om de economische samenwer king van hun landen hechter te maken. Italië om als lid van de UNO te worden toegelaten te steunen. De Parijse correspondent van „II Tem po" schrijft vei'der, dat een Russische aanval in Europa op het ogenblik on waarschijnlijk is, omdat Rusland zijn olievoorraden, door de laatste oorlog uit geput, nog niet heeft kunnen aanvullen. Rusland moet de productie van drie jaar opslaan om de oorlog in de lucht gedu rende een jaar te kunnen voeren, schrijft hij. Nederland steunt Amerikaanse resolutie LAKE SUCCESS. (Reuter). De politieke commissie van de UNO is tot Dinsdag 16.45 uur Nederlandse tijd uiteengegaan zonder gestemd te hebben over de Ame rikaanse of de Aziatisch-Arabische reso lutie. India heeft Maandagavond in de poli tieke commissie verklaard, dat een ver oordeling van communistisch China als aanvaller elke hoop op een vreedzame regeling in Korea de bodem zou inslaan. Sir Senegal Rau zei van zeer hoge zijde deze inlichting te hebben ontvangen. De Libanese afgevaardigde dr. Malik heeft in deze vergadering twee amende menten op de Amerikaanse resolutie inge diend: de zinsnede „de regering van Pe king heeft alle verzoeken om het vuren te staken verworpen" te vervangen door „de regering van Peking heeft alle verzoeken om het vuren te staken niet aanvaard". Elke actie van de UNO om aan commu nistisch China sancties op te leggen zou moeten worden gestaakt, indiexx de „com missie van goede diensten" meldt met het streven naar een vreedzame regeling be vredigende voortgang te maken. Tijdens het debat verklaarden Dene marken, Nederland, België, Frankrijk, Liberië, nationalistisch China en IJsland de Amerikaanse resolutie te zullen steu nen. Thans hebben vier-en-dertig van de zestig leden-landen der UNO hun steun aan de Amerikaanse resolutie toegezegd. China's boodschap In Aziatische kringen bij de UNO wordt verklaax'd, dat de mededeling die de Indische delegatie Maandag van haar am bassadeur te Peking heeft ontvangen, een boodschap van drie punten van de Chinese minister van buitenlandse zaken, Tsjoe En Lai, bevat. Deze minister deelt mede dat hij bei-eid is opheldering te verschaffen, wat betreft het Chinese standpunt ten aanzien van de voorstellen van de UNO, dat zijn regering accoord gaat met het voorstel van de „twaalf" voor het houden van een zeven- landenbespi-eking, die in de eerste plaats tot doel zou hebben tot een staking van het vuren te geraken, dat aanvaarding van de Amerikaanse resolutie. LONDEN (Reuter). De Britse minis ter-president Attlee heeft Maandag in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland 1 April a.s. in totaal 800.000 man onder de wape nen zal hebben. Gedurende de zomer zul len 235.000 reservisten voornamelijk veteranen uit de tweede wereldoorlog voor een oefening van twee weken worden opgeroepen, zo zeide hij. Attlee verklaarde, dat de regering niet geloofde, dat oorlog onvermijdelijk is. Haar doel is oorlog te voorkomen. Tegen 1953-'54 zou Engeland zijn productie van tanks en vliegtuigen ver viervoudigd hebben, zo zeide Attlee. In het volgende begrotingsjaar zal meer dan twee maal zoveel voor de defensie worden uit gegeven als dit jaar en in 1953-'54 meer dan drie maal zoveel als op het ogenblik. De totale begroting van de defensie voor de komende drie jaar zal mogelijk 4.7 mil liard pond sterling bedragen, zo zeide Att lee. Dit bedrag is 1.1 milliard pond meer dan het eerder aangekondigde defensie budget over deze drie jaar. Zijn denkbeelden zouden niet te verwezenlijken zijn (Van onze parlementaire redacteur) Het ziet er naar uit dat de informa teur mr. Stikker genoodzaakt zal zijn, weldra aan de Koningin mede te delen, dat een kabinetsformatie, zoals hij zich die gedacht had, niet te verwe zenlijken is. Wij menen met zekerheid te weten dat de Kamerfracties van de Pai-tij van de Ar beid, die Maandagavond met de tot deze partij behorende ministers hebben verga derd, voor de plannen van mr. Stikker niets voelen. Als dat zo is kan men er wel staat op maken, dat in dit stadium ook de K.V.P. de vorming van een kabinet in de geest als de informateur voor ogen had, zal ontraden. In hoofdzaak schijnen de bezwaren in socialistische kringen hierop neer te ko men, dat naar hun mening het gevaar be staat van het niet voldoende meer acht slaan op wat men noemt: de instandhou ding van een te verantwoorden evenwicht tussen de behartiging van de defensie- belangen enerzijds en van de economische en sociale belangen andex-zijds. De Partij van de Arbeid beseft ten volle de noodzakelijkheid van grote financiële en andere offers voor de landsverdediging, maar zij meent dat die offers door aUe klassen van de bevolking moeten worden gebracht; in dit opzicht schijnt men dan ook belangrijke belastingverhoging thans onontbeex-lijk te achten. Over dit punt zou met mr. Stikker verschil van inzicht be staan. Ook vernamen wij dat men in de kringen van de Partij van de Ax-beid nogal ernstige bezwaren koestext tegen de denk beelden van de informateur over in het kabinet aan te brengen personeelswijzi- gingen. Nader vernemen wij dat minister Stik ker zich hedenmorgen, na een onderhoud met mr. Burger (P.v.d.A.) en professor Romme (KVP), naar het paleis Soestdijk heeft begeven. PARIJS (United Press) Autoriteiten van de Franse veiligheidsdienst lieten gis teren niets los over de verblijfplaats en de identiteit van een verstekeling die in Mar seille was aangekomen in een automobiel die in een kist was verpakt. De Franse kranten speculeren druk over de identiteit van deze man, die volgens sommigen een lid zou zijn van de Bulgaarse ondergrondse, dat door het ijzeren gordijn was gekropen en volgens anderen een lid van de Franse geheime politie, dat van een opdracht terugkeerde. Inspecteurs en politie verschenen Zater dag aan de kade van Marseille en vroegen de kapitein van het Italiaanse schip „Lallizzi" of hij geen vex-stekelingen aan boord had opgemex-kt. De kapitein zei neen, maar op de kade vond de politie een kist waarop stond „automobile". Deze kist was in Bourgas, Bulgarije aan boord genomen. Toen zij werd geopend vond men op de voorbank van de auto een man. Volgens ooggetuigen had hij een baax-d van weken en was hij ongeveer 30 jaar oud. Hij was goed gekleed, doch scheen zeer ver zwakt en mager. De kist had sedert Woens dag op de kade gestaan. De kapitein zei, dat de kist op 21 De cember in Sofia afgezonden was en in Bourgas aan boox-d gekomen was. Naar verluidt werd de man op de kade aan een kort verhoor ondex-worpen. Daarna werd niets meer van hem gehoox-d, dan dat hij naar Max-seille was overgebracht. Volgens onbevestigde berichten zou een van de douaniers die bij het openen aan wezig was, gehoord hebben dat de man als zijn naam Cristoff opgaf. Een Parijs blad noemde hem „Dontcho Cristoff", en zei dat hij een belangrijk lid van de Bulgaarse ondergrondse was met contacten bij de Franse geheime politie. Een rug van hoge druk verbindt het maximum bij de Azoren met dat boven Midden- Rusland. De as van deze rug beweegt langzaam naar het Zuidoosten en pas seerde vandaag in de loop van de dag ons land, tengevolge waarvan de wind geleidelijk naar Zuidelijke richtingen draaide. Het depressie systeem bij IJs land breidt zich langzaam verder naar het Oosten uit, waardoor nieuwe sto ringen op de Oceaan de gelegenheid krijgen in de loop van de volgende dagen tot het vasteland van West-Europa door te dringen. OVERWEGEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt., geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijke op klaringen en hier en daar tijdelijk mist. Overwegend droog. In de kustgebieden matige tot vrij krach tige, elders aanvankelijk zwakke later matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. 31 Januari Zon op 8.23 uur. onder 17.24 uur Maan op 2.50 uur, onder 11.01 uur Hoog en laag water te IJmniden Dinsdag 30 Januari Hoog water: 8.23 en 20.46 uur Laag water: 3.51 en 16.19 uur. Woensdag 31 Januari Hoog water: 9.13 en 21.42 uur. Laag water: 4.39 en 17.12 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1