Amerikaanse resolutie aanvaard, Arabisch - Aziatische verworpen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Franse steun aan Korea-politiek, Amerikaanse hulp in Indochina Nieuwe poging van Grotewohl tot vereniging der beide „Duitslanden" Chinezen krijgen de volle laag van scheepsgeschut en luchtmacht Rumoer Politieke commissie brandmerkt Peking aggressor als Het Poolse verzoek tot uitlevering van P. N. Menten De Koningin ontving dr Drees Het woord is aan West-Duits kabinet keurt medezeggenschap goed Duitse deelneming in Europese verdediging „Weigering van Adenauer zal leiden tot een burgeroorlog" Pseudo-Vogelpest Franse tegenspraak inzake niet-aanvaispact In hef Wesfen stootten UNO-froepen op hoofdlinies der Noordelijken Escomptobank spreekt geruchten tegen HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 173 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG SI JANUARI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 26 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen» Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman „Wat is het leven? Leven!" heeft inder tijd een opgewekt man verklaard en hij bedoelde met zijn antwoord: lawaai. Mij heeft het altijd gespeten dat de vooroor logse Anti Lawaai-beweging, die onder aanvoering van de hooggeleerden Fokker en Zwikker zulk voortreffelijk werk heeft gedaan, zich tot de bestrijding van het overmatige geluid heeft bepaald. Zich uit drukkend in decibels maten deze mannen nauwkeurig het krijsen der claxons en het gieren der trams in de bochten. Het was verschrikkelijk en zij oogstten bijval. Zo veel, dat onder automobilisten de eerzucht ontwaakte om zo geluidloos mogelijk te rijden. Ook kwam de toenmalige Parijse prefect van politie, Jean Chiappe (spreek uit: Kiap-pe) in Amsterdam kijken en hij zag met bewondering de bevolking erin. siagen, op spitsuren heelhuids haar haard steden te bereiken. Maar hij greep naar zijn oren, die suisden van de decibels. Evenwel zweeg de prefect over het rumoer in meer overdrachtelijke zin, dat in zijn vaderland werd (en nog steeds wordt) gemaakt door reclameborden, die natuur schoon verstoren. De dikke rose baby die een zeep-merk aanbeveelt, het apéritif dat maar nooit genoeg kan krijgen van zijn eertijds wel aardige grapje Dubo-Dubon- Dubonnet, het chocolademerk dat des trein reizigers uitzicht even koppig en regel matig blijft onderbreken zij zijn alle drie ongetwijfeld voordelig voor de bezit ters van landerijen, maar bederven de natuur. Niet alleen in Frankrijk heeft zich dat euvel zo overvloedig voorgedaan. In ons land is het over het algemeen minder erg geworden, maar toch heeft vooral het stadsschoon meermalen pijnlijke aantasting ervaren. Amsterdam is onlangs geschrok ken van een soort houten halskraag, om zijn geliefde Munttorentje geschoven ter aanbeveling van een revue, gewijd aan zekere Annie, geen Hollandse, maar Annie get your gun. Eindhoven werd indertijd beheerst door een enorme aanbeveling voor een wasmiddel, aangebracht op een gas houder. Het werd daarvan onverwachts verlost doordat iemand er in oorlogstijd een bom op liet vallen. Het eertijds-befaamde Amsterdamse pontje-van-het-Rokin, dat nauwelijks begon te varen of het was er al, verloor zijn charme doordat men het bekleedde met cigaretten-reclame. Dit zijn maar enkele voorbeelden. En nu hoor ik dat ze in Zandvoort ook zo'n cigaretten- kreet gaan toelaten bovenop hun nieuwe water- en uitzichttoren. Dat is jammer. Zoiets is erg lelijk. Ge woonweg lelijk. Met alle sympathie die Zandvoorts streven naar wederopbouw in schone en indrukwekkender vorm mij in- boezehit zou ik het willen toeroepen: Zorg dat het vooral mooi wordt. Lawaaiig is niet mooi. Wij delen vandaag mede dat er voor standers zijn van het bouwen van een pier, maar dat de adviseur der gemeente, de Rijksbouwmeester ir. G. Friedhoff, zich daartegen heeft uitgesproken omdat het ding „halverend" zou werken en de schoon heid van de kustlijn verstoren. Misschien is de adviseur niet geraadpleegd over die toren-kreet, maar ik weet wel zeker dat hij met zoiets ook niet instemt. Het kan hem niet anders dan afkeer inboezemen. Waarom zullen de badgasten in steeds groter getale naar Zandvocrt willen gaan? Niet alleen omdat zij er baden kunnen, in de zon en in zee, en er logeren en van allerlei vacantie-vermaken genieten. Maar ook en vooral omdat er schoonheid is, waarvan men rustig genieten kan. Als men haar met reclameborden gaat larderen is er geen rustig genieten meer. Men be reikt hetzelfde effect dat de hooggeleerden Fokker en Zwikker indertijd met zoveel overtuiging te lijf gingen: het krijsen van de claxon en het gieren in de tramrails. Niet alleen het oor maar ook het oog kan door lawaai pijnlijk worden gedeerd. En er zullen mensen zijn die zeggen: ik ga maar liever ergens anders heen. Als sommige Zandvoorters dat willen tegenspreken door te zeggen: „maar een reclamebord is toch geen claxon en het maakt helemaal geen geluid", is het antwoord, dat andere men sen in die dingen nu eenmaal wel een overeenstemming ervaren, en dat zij ver standig zullen handelen door ook deze mensen terwiÜe te zijn. Temeer omdat zij talrijk zijn en hun bezoek dus nog voor deliger voor de badplaats zal wezen dan de vestiging in de gemeente van reclame borden daar, waar zij niet horen en waai de harmonie onverstoord moet blijven. R. P. Het Eerste Kamerlid de heer Reijers (C.H.) heeft aan de ministers van Buiten landse Zaken en van Justitie de volgende vragen gesteld: „Kan de minister van Buitenlandse Za ken mededelen, op welke wijze hij zich vergewist omtrent de nationaliteit van per sonen, wier uitlevering een vreemde mo gendheid vordert? Om welke reden en op welke grond heeft de minister het verzoek van de Poolse re gering om uitlevering van de Nederlander P- N. Menten, hoewel zelfs voor vreemde lingen geen uitleveringsverdrag met Polen bestaat, toch doorgezonden aan de minister van Justitie? Kan de minister mededelen, of het Pool se gezantschap te 's-Gravenhage het pro test van de Poolse regering tegen het nog riet beantwoorden van het uitleverings verzoek op de gebruikelijke wijze te zijner kennis heeft gebracht en zo ja, op welke wijze de minister hierop heeft gereageerd? Is het juist, dat de minister van Justitie de procureur-generaal te Amsterdam op dracht heeft verstrekt, het advies van de arrondissements-rechtbank te Haarlem op bedoeld uitleveringsverzoek der Poolse re gering in te winnen, en zo ja, op welke wettelijke gronden, gezien artikel 4 van de Grondwet, berust dan die opdracht? Is het de minister van Justitie bekend, dat reeds vóór het ontvangen van boven genoemde opdracht de procureur-generaal de officier van justitie te Haarlem heeft geïnstrueerd, advies aan de arrondisse- rients-rechtbank aldaar te vragen, op grond, dat Nederlanders voor oorlogsmis drijven zouden kunnen worden uitgeleverd volgens de (hier niet ter zake dienende) 'e Londen op 8 Augustus 1946 gesloten overeenkomst? LAKE SUCCES (Reuter). De politieke commissie van de UNO heeft in de afge lopen nacht de Amerikaanse resolutie, die communistisch China als aanvaller brand merkt, aangenomen met vier-en-veertig tegen zeven stemmen bij acht onthoudin gen. In de resolutie, zoals deze is aangenomen, is het Libanese amendement opgenomen, waardoor de zinsnede „China heeft alle voorstellen voor een staken van het vuren verworpen" is gewijzigd in „China heeft alle voorstellen voor een staken van het vuren niet aanvaard". Op verzoek van na tionalistisch China was over dit amende ment apart gestemd. Het werd met 42 tegen 7 stemmen bij 10 onthoudingen aangeno men. Over de Amerikaanse resolutie werd in onderdelen gestemd. De eerste zeven paragrafen, waarin het niet-aanvaarden door Peking van de voor stellen om het vuren te staken wordt vast gesteld, dat China als aanvaller wordt ge brandmerkt, een beroep wordt gedaan op Peking om zijn strijdkrachten uit Korea terug te trekken en een beroep wordt ge daan op de leden van de UNO om de strijd in Korea voort te zetten en zich te ont houden van het bieden van hulp aan „de aanvallers in Korea", werden met 44 tegen 7 stemmen bij 7 onthoudingen aangenomen. India en Birma stemden met de vijf Sla vische landen (Sovjet-Unie, Wit-Rusland, Oekraine, Polen, Tsjechoslowakijs) tegen alle punten van de Amerikaanse resolutie en tegen het voorstel in zijn geheel. De acht landen, die zich van stemming over de Amerikaanse resolutie in haar ge heel onthielden, waren: Afghanistan, Egyp te, Indonesië, Pakistan, Zweden, Syrië, Yemen en Joegoslavië. Dezelfde landen op Syrië na onthielden zich bij de stemming over de eerste zeven paragrafen, waarin China "als aanvaller wordt 'gebrandmerkt. Saoedi-Arabië heeft aan de stemming over de Amerikaanse resolutie in haar geheel niet deelgenomen. Uitstel gevraagd De Sovjet-Unie en Polen hadden eerder verzocht 24 uur te wachten met de stem ming over de ten aanzien van Korea te nemen stappen. De gedelegeerden van bei de landen zeiden nog geen instructies van hun regeringen te hebben ontvangen over het herziene Aziatisch-Arabische voorstel, dat voorziet in een zeven-mogendheden- conferentie ter behandeling van het Chi- nees-Koreaanse vraagstuk te beginnen met de kwestie van een staken van het vuren. De commissie stemde met 32 tegen 10 stem men en 12 onthoudingen tegen een uitstel van het stemmen. De Poolse afgevaardigde protesteerde na de stemming „tegen het gebrek aan on partijdigheid in deze commissie". Dit maakt deel uit van de geest van pressie waarin men bepaalde voorsteilen er door wenst te drijven -voordat iemand de: gelegenheid hééft zich te bedenken.. Het is volkomen duidelijk, zo vervolgde de Poolse gedele geerde, dat Amerika niet de bedoeling heeft tot een vredelievende oplossing te geraken. DE KABINETSCRISIS In Paleis Soestdijk heeft de Koningin Dinsdagmiddag een bespreking gehad met mr. D. U. Stikker. Het onderhoud duurde ruim een uur. Bij zijn vertrek zei mr. Stik ker tot journalisten, dat hij niets had mede te delen. Dinsdagavond ontving de Koningin dr. W. Drees, met wie zij een onderhoud van ongeveer anderhalf uur had. Onze parlementaire redacteur telefo neerde ons hedenmiddag: Sedert de informateur mr. Stikker Dins dagmiddag en de minister-president van het demissionnaire kabinet, dr. Drees, 's avonds op Soestdijk zijn geweest, is er tot op dit ogenblik uiterlijk niets te mer ken van de verdere gang van zaken met betrekking tot de kabinetscrisis. Dit wil echter helemaal niet zeggen dat er binnens kamers niet nader aan gedokterd zou wor den. Veeleer hebben wij de indruk dat dit wel gebeurt. Met name denken wij aan de bijeenkomst van de Raad voor Economische Aangelegenheden uit de ministerraad, die ook vandaag weer vergadert en waaraan onder meer de minister-president en mr. Stikker met hun ambtgenoten van Finan ciën en Economische Zaken en ook Sociale Zaken deelnemen. Het gaat om de oplos sing van de vraagstukken die thans op het eerste plan staan, namelijk de voorzienin gen, nodig voor de uitgaven ten behoeve van de defensie en het productieproces en anderzijds allerlei sociaal-economische maatregelen, die onontbeerlijk zullen zijn, niet in de laatste plaats wegens de moei lijkheden van onze betalingsbalans. Wanneer nu de genoemde bewindslieden het onder elkaar eens zullen worden over de te volgen weg, dan is daarmee eigenlijk meteen de oplossing gevonden voor het verdere kabinetsprogramma. Zo doende zou het best mogelijk zijn dat ten slotte het tegenwoordige ministerie weer aan de slag zal gaan. Natuurlijk is hierbij nog een heel be langrijke vraag of mr. Stikker als mi nister van Buitenlandse Zaken zou willen aanblijven, nadat er eerst de botsing juist met zijn eigen, partij is ontstaan. De moge lijkheid dat ook in dat opzicht een uitweg wordt gevonden acht men in parlemen taire kringen nog wel degelijk voor handen. Minister Stikker heeft in ieder geval zijn informatie-opdracht nog niet neerge legd. Het is dus denkbaar dat het eindre sultaat van zijn informatoriscb werk sterk beïnvloed kan worden door het resultaat van de besprekingen in de Raad voor Economische Aangelegenheden. Aan het einde van de ochtendzitting zei- de de voorzitter, dat'de Veiligheidsraad, die op dezelfde tijd zou vergaderen, pas heden middag bijeen zou komen. De raad was bijeen geroepen om de Koreaanse kwestie van de agenda te voeren. Volgens het hand vest kan de Algemene Vergadering name lijk geen aanbevelingen doen inzake kwes ties, die door de Veiligheidsraad behandeld worden. Bij de hervatting der zitting deed de Sovjet-gedelegeerde, Tsarapkin, eveneens een aanval op de Amerikaanse resolutie. Sir Benegal Rau (India) verklaarde, dat de Chinese regering te Peking gunstig ge stemd was ten aanzien van de bespreking van een staken van het vuren op de eerste bijeenkomst van de door de Aziatisch- Arabische resolutie voorgestelde zeven- landenconferentie. Nadat vier Russische amendementen op de Arabisch-Aziatische resolutie waren verworpen, kwam de resolutie zelf in stem ming. Verworpen De stemming over de resolutie geschied de in drie gedeelten. Het eerste deel tot en met de aanbeveling voor een zeven- mogendhedenconferentie werd met 27 tegen 18 stemmen bij 14 onthoudingen ver worpen. Het tweede deel, inhoudende, dat het tot overeenstemming komen over e&n staken van het vuren de eerste taak van deze conferentie zou moeten zijn, werd met 32 tegen 14 stemmen bij 14 onthoudingen verworpen. Het derde deel der Aziatische resolutie; inhoudende, dat plaats en datum van de eerste bijeenkomst zouden worden vastgesteld door de voorzitter van de al gemene vergadering, werd verworpen met 28 tegen 17 stemmen bij 13 onthoudingen. Daar de drie onderdelen van de Arabisch- Aziatische resolutie apart waren verwor pen, werd niet meer over de resolutie in haar geheel gestemd. Morgen ratificatie De Algemene Vergadering van de UNO komt morgen in plénaire zitting bijeen om het besluit van de politieke commissie, communistisch China als aanvaller te brandmerken, te ratificeren. In de Amerikaanse resolutie wordt ge zegd dat het de politiek van de UNO blijft een staking van de vijandelijkheden in Korea tot stand te 'brengen en de gestelde doelen met vreedzame middelen te bei-ei ken. Zij verzoekt de voorzitter van de Al geméne Vergadering, de Pers Entezam, on verwijld twee personen aan te wijzen om samen met hem hun goede diensten daar toe te verlenen. Van gezaghebbende zijde wordt verno men, dat Entezam hiervoor Lester Pearson (Canada) en Sir Benegal Rau (India) op het oog heeft. Men meent te weten dat Pearson de uitnodiging slechts zal aanvaar den als Sir Benegal ook bereid is in de commissie van goede diensten zitting te nemen. A. S. C. Wallis: Als mensen in het licht van hun tijd staan is het soms moeilijk uit te maken of zij zelf licht geven of het slechts ontvingen. Dertien passagiers werden gedood toen een viermotorig Italiaans lijnvliegtuig, dat de dienst tussen Parijs en Rome vloog, een kwartier voor de aankomst te Rome verongelukte. Van de vier overlevenden zijn er drie zioaar gewond. Het wrak van het totaal uitgebrande vliegtuig. BONN (Reuter). Het West-Duitse kabinet heeft eenparig het wetsontwerp goedgekeurd waarbij aan de arbeiders in de steenkool- en in een groot deel van de ijzer- en staalindustrieën dezelfde rechten worden toegekend als aan de werkgevers in het beheer van hun bedrijven, zo is door een woordvoerder van de regering verklaard. Het wetsontwerp is het resultaat van een compromis tussen de vakbonden en de werkgevers en was reeds aanleiding tot een staking van 800.000 arbeiders. Politieke kringen in Bonn wijzen er op, dat de twee rechtse leden van Adenauers coalitie de Duitse Partij en de Vrije De mocraten, erg ontevreden waren over het wetsontwerp. Toch is aanneming in het parlement zo goed als zeker, daar de sociaal-democratische oppositie heeft ver klaard er voor te zullen stemmen. Truman en Pleven zijn het eens WASHINGTON (Reuter). President Truman en de Franse premier Pleven heb ben Dinsdag, na afloop der door hen ge voerde besprekingen, een gemeenschappe lijke verklaring uitgegeven. Het volgende is hieraan ontleend: Het Verre Oosten De president en de minister-president zijn het er volkomen over eens dat weer stand moet worden geboden aan aggressie. De vrije landen in het Verre Oosten moeten worden geholpen bij hun pogingen om hun veiligheid en onafhankelijkheid te hand haven. Men is het er over eens, dat alles in het werk moet worden gesteld om een eervolle oplossing voor het Koreaanse geschil te vinden. Frankrijk en Amerika zullen hun steun verlenen aan alle maat regelen om aggressie tegen te gaan en om uitbreiding van de oorlog buiten Korea te voorkomen. Truman heeft Pleven toegezegd dat .Amerika hulp zal blijven verlenen aan de strijdkrachten der Franse unie en aan die van de verenigde Indo-Chinese staten. Frankrijk zal meer oorlogsmateriaal ont vangen. Europa: Truman en Pleven erkennen het vitale belang van Europa voor de verdediging van de gehele vrije wereld. Zij hebben „fundamentele overeenstem ming" bereikt over de stelling dat het behoud van de vrede in Europa en in de wereld zal worden bevorderd door het BERLIJN, 30 Januari (United Press). De Oost-Duitse premier, Otto Grotewohl, waarschuwde vandaag de West-Duitse re gering. dat de weigering van kanselier Konrad Adenauer om aan een ronde-tafel- confercutie deel te nemen over de eenwor ding van Duitsland, zal leiden tot een burgeroorlog. In een rede voor de Volkskamer van de Oost-Duitse republiek, welke rede ook werd uitgezonden door de Russische radio van Berlijn, riep Grotewohl uit, dat de split sing van Duitsland tot een oorlog zal leiden. „Adenauer's verklaring is een duidelijk neen, een neen aan het gehele Duitse volk," aldus Grotewohl. „Adenauer wil niet alleen een gesprek vermijden met de democrati sche Duitse republiek, maar hij wil ieder Duits gesprek ontgaan." Grotewohl zei verder, dat sedert Adenauer zijn weigering aan Oost-Duits- land liet weten, het Westen zich geworpen heeft op hermilitarisering. „Schuilkelders worden weer gebouwd," riep hij uit. „Er wordt gesproken over hoe veel divisies gevormd zullen worden, er wordt gesproken over een omschakeling van de West-Duitse industrie voor wapen productie. De West-Duitse generaals Spei- del en Heusinger spreken over hermilita risering. Adenauer zat aan een conferentie tafel met Eisenhower en sprak over oorlog, maar Adenauer wilde niet met Grotewohl aan een tafel zitten om een vreedzame regeling te bespreken voor een vreedzame unificatie van Duitsland." „De eenwording van Duitsland zal de vrede verzekeren" beweerde Grotewohl heftig. Grotewohl zei, dat de meerderheid van het Duitse volk tegen herbewapening is en dat door te herbewapenen het verdrag van Potsdam zou worden geschonden. Onder applaus van leden van de Russi sche controlecommissie en de ambassadeurs van China en de Oost-Europese landen op de publieke tribune, zei Grotewohl: „Wij zijn bereid de sterkte en andere bijzonder heden van onze volkspolitie bekend te ma ken als West-Duitsland ook dergelijke in lichtingen wil verschaffen." Een resolutie, waarin op de West-Duitse Bondsdag een beroep wordt gedaan om vertegenwoordigers te benoemen voor een constituerende raad voor geheel Duitsland, werd eenstemmig door het Oost-Duitse volksparlement aangenomen. In de resolutie wordt verklaard, dat de Oost-Duitse vertegenwoordigers in deze raad zullen worden gemachtigd de moge lijkheid van het houden van vrije verkie zingen in geheel Duitsland te bespreken. Afwijzing Kanselier Adenauer heeft een speciale kabinetsvergadering bijeengeroepen om het Oost-Duitse voorstel te bespreken. Her mann Ehlers, voorzitter van de Bondsdag, was eveneens tot de vergadering uitgeno digd. Kurt Schumacher heeft uit naam van zijn sociaal-democratische partij het Oost- Duitse voorstel van de hand gewezen. „Be sluiten betreffende de vereniging van Duitsland kunnen slechts genomen worden door een vrij en democratisch gekozen parlement voor geheel Duitsland," zo zeide hij. Een woordvoerder heeft na de kabinets vergadering medegedeeld dat het West- Duitse parlement het Oost-Duitse parle ment zal antwoorden. De West-Duitse re gering had echter niet de noodzaak inge zien een nieuwe verklaring af te leggen. Een geval onder Abbenes Bij de wed. D. J. G. Krijger aan de Huigsloterdijk te Abbenes is een geval van vogelpest geconstateerd. 150 kippen werden afgemaakt. Van deskundige zijde wordt aan de pluimveehouders in deze omgeving gead viseerd waakzaam te zijn en ook bij twij fel gevallen te waarschuwen. PARIJS (Reuter) Een woordvoerder van het Franse departement van Buiten landse Zaken heeft de geruchten, dat de Sovjet-Unie Frankrijk en Italië een niet- aanvalspact wil voorstellen „volslagen fan tasie" genoemd. De woordvoerder zeide, dat men in kringen van het Franse depar tement van mening is, dat deze geruchten die reeds enige tijd in Italië de ronde doen, van de zijde van de vredespartisanen te Milaan afkomstig zijn en deel uitmaken van een communistische poging om de landen van West-Europa te verdelen. steeds meer in elk opzicht invoegen van een democratisch Duitsland in een krach tige West-Europese gemeenschap. Presi dent Truman sprak de hoop uit dat het plan-Schuman „zo spoedig mogelijk op bevredigende wijze zal worden verwezen lijkt". Truman sprak zijn voldoening uit over het houden te Parijs van een conferen tie om tot de instelling van een Europees 1'eger te geraken. De president verklaarde te hopen dat de conferentie zal slagen. Truman aanvaardde Pleven's voorstel om de conferentie door een Amerikaanse waar nemer te doen bijwonen. Als zodanig zal hij de ambassadeur te Parijs, David Bruce, aanwijzen. De president en de premier gaven op nieuw als hun overtuiging te kennen dat Duitse deelneming aan de gemeenschappe lijke verdediging der Westelijke landen de veiligheid van Europa beter zal verzeke ren, zonder dat hierdoor verandering komt in het louter verdedigende karakter van de organisatie van het Noord-Atlantische verdrag. Resultaat Naar het Franse persbureau AFP meldt, zal Frankrijk drie nieuwe groepen ofwel 9 escadrilles Amerikaanse vliegtuigen voor Indo-China krijgen. Het zullen toestellen van verschillende typen zijn. De leveran ties zullen in hoofdzaak bommenwerpers van het type B-26, jagers en jachtbommen werpers betreffen. Dit is het eerste con crete resultaat van de besprekingen tussen Truman en Pleven, aldus AFP. Het totaal aantal escadrilles Amerikaanse vliegtuigen dat het Franse leger in Vietnam heeft, zal hierdoor tot 12 stijgen. Pleven vertrekt Donderdag uit Washing ton naar Ottawa voor besprekingen met de Canadese regering. TOKIO, 31 Januari. (Reuter). De ver bonden legers versnelden bij het aanbre ken van de dag van heden hun opmars aan het centrale en Westelijke front in Korea. De troepen aan het centrale front hebben tot nu toe nog geen verzet ont moet. In het Westen, stootten de-verbon denen op de hoofdlinies dercommunisten ten Noorden van Soewon. Hier woedden gevechten van man tegen man en artil lerieduels. Het scheepsgeschut en de luchtmacht van de verbondenen bestookten de Noord- Koreaa'nse verbindingscentra voor de tweede dag. Een Amerikaanse vlooteen- heid had vandaag de stad Kosong, een be langrijk weg- en spoorwegcentrum aan de Oostkust, 25 km. ten Zuiden van de 39ste breedtegraad, tot doelwit genomen. Ook vliegtuigen van vliegdekschepen namen aan deze actie deel. Het etmaal tevoren had deze vlooteenheid de stad Kansong, dertig km. Zuidelijker, onder vuur geno men. De eenheid wordt aangevoerd door 's werelds grootste slagschip, de Ameri kaanse „MissÖuri", en omvat ook schepen, speciaal bestemd voor het afvuren van raketten. Verder naar het Zuiden aan de Oost kust verzetten de communisten zich tegen de aanval van een strijdmacht der ver bondenen bij Kangjoeng, vijftien km. ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Aan deze aanval was een zwaar vlootbombar- dement voorafgegaan, doch de communis ten brachten verscheidene bataljons in het vuur om de verbonden strijdkrachten naar hun aanvankelijke stellingen terug te dringen. Tegenaanval voorkomen Men neemt aan, dat de voortdurende activiteit uit de lucht, in combinatie met het artillerievuur van de afgelopen nacht, de strijdmacht van de tegenstander, die zich in dit gebied voor een tegenaanval voorbereidde, heeft verstrooid. Aan de reeds genoemde Westelijke frontlijn ten Noorden van Soewon. die zich uitstrekt over een afstand van 65 km., namelijk van acht km. landinwaarts van de Westkust naar ten Noorden van Jojoe, voerden de Chinezen versterkingen aan om te pogen het offensief der verbonde nen te breken. De Chinezen hielden hier in de besneeuwde heuvels stand, ondanks het op hen uitgevoerde hevige bombarde ment met raketten en napalmbommen. Men schat, dat zij in de afgelopen 24 uur 3700 man verloren hebben door het op treden van de grondstrijdkrachten der verbondenen. De directie van de Escomptobank te Dja karta heeft de geruchten, die op de beurs in Amsterdam de ronde doen inzake het overnemen van deze bank door een andere bank, tegengesproken. Het hoge drukgebied boven Scandinavië en Midden-Rusland blijft onverminderd stand houden, zodat de Oceaandepressies niet tot ons land kunnen doordringen. De grens van het continentale vorstgebied dat zich over geheel Noord-Duitsland uit strekt, ligt nu vlak bij ons land. Tijdens opklaringen zal ook bij ons de tempera tuur des nachts beneden nul kunnen dalen. Het front, dat gisteren ten Westen van de Britse Eilanden was gelegenver plaatste zich vrij snel in de richting van de Golf van Biscaye, maar werd boven de Ierse Zee vrijwel stationnair. Een actieve depressie, die vanmorgen ten Westen van Ierland verscheen zal spoedig naar het N.O. of Noorden af buigen. O ONBEWOLKT 0LICHT 8EW. 0 HALT BEW ZWAAR BEW> 'GEHEELBEW: MI.5T. ^•SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL -7 BUIEN K ONWEER - h?TEMPERATUUP 1005 ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA H- HOGE DRUK L LAGE-DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STANO VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING^ AAN- IEDERE HELE DWARSSTREE-P JS EEN' W.'lNO SNELHEID.VA.VVIJF'METER.PERiSECONDElCA' RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Over het algemeen zwaar bewolkt, maar overwegend droog weer. Op vele plaatsen nevel of mist. Van nacht en morgenochtend plaatselijk lichte vorst, overigens temperatu ren om het vriespunt. 1 Februari Zon op 8.22 uur, onder 17.26 uur. Maan op 4.21 uur, onder 11.30 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Woensdag 31 Januari Hoog water: 9.13 en 21.42 uur. Laag water: 4.39 en 17.12 uur. Donderdag 1 Februari Hoog water: 10.13 en 22.55 uur. Laag water: 5.33 en 18.12 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1