1 Droge Opslagruimte i De waterleiding van Zandvoort Akkertje Auto te huur Haarlemse Kegelbond Als de watertoren over enige maanden in gebruik genomen wordt, zal de Brandweer eindelijk gerust zijn Kou gevut? Neem 'n Hillegom „Concordia" speelde voor R.K. blindenbond Kinderkoor „Echo der duinen" maakte geslaagde enfrée Haarlemmermeer Voorlopig niet hoger Race voor standaard-motoren op Zandvoorts circuit Eerste kamermuziekavond in voorbereiding Heemstede Winsten geraamd voor water-, gas- en electriciteitsbedrijven Hoofddorp Landelijke Rijvereniging „Kapitein Van de Wal" Concerten afgelast, nieuwe vragen gesteld Acties tot steun van het Concertgebouw-Orkest Schatkist verrichtte grote betalingen Vijfhuizen Ferdinand Porsche overleden! Gratie voor Duitse oorlogsmisdadigers Nog een laatste obstakel voor het plan Schuman West-Duitsland aanvaardt de Franse invitatie Spaarbankbond wendt zich af van de Nationale Spaarraad Dr. A. Thomee sprak over de puberteit r ALY BOEMEN SCHEEPVAART Fotocopieën Foto Hilarius vrijstaande VILLA drie ruime kamers WOENSDAG 31 JANUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De metselaars storten nog steeds beton en trekken nieuwe steigers op, want de watertoren, die Zandvoort bouwt, is nog niet op volle hoogte. Maar nu ontbreekt er toch niet veel meer aan, want thans wordt nog slechts de kop gemaakt, waarin het uitzichtplateau en het restaurant worden ondergebracht. De reservoirs voor het water zijn vol tooid. In het benedengedeelte van de toren zijn de pompen ook al opgesteld. Thans zijn monteurs bezig met de verdere tech nische inrichting. Het is te verwachten dat in April de waterlevering in Zandvoort via de water toren zal gaan. Dan kan de brandweer ein delijk gerust zijn, omdat er dan niet alleen voldoende water zal zijn, maar bovendien een behoorlijke druk op dat water zal staan om een uitslaande brand in een hoog ge bouw met succes te kunnen bestrijden. Zandvoort vreesde de laatste zomers ook voor een te groot waterverbruik, want zelfs daardoor dreigde de watervoorziening in het ongerede te zullen komen. Alleen de omstandigheid dat het seizoen 1950 vrij koel was, voorkwam stagnatie. Nu kan in het komende seizoen ieder zoveel water gebruiken als hij wil. En betalen kan. Over de waterprijs straks iets meer. Met de bouw van de watertoren zijn nog niet alle wensen van de directie van de gemeentebedrijven vervuld. Het is nodig ook de capaciteit van het wingebied van de waterleiding, dat men in de duinen on der Bentveld vindt, uit te breiden. De werken die daar uitgevoerd moeten wor den, zullen een uitgaaf van meer dan 100.000 gulden vorderen. Is ook dat werk voltooid, dan is de waterleiding van Zand voort, gerekend op een normale uitbreiding der gemeente, tot 1975 verzekerd. Zandvoorts gemeentebestuur stond voor de noodzakelijkheid om de prijs van het water te verhogen, omdat door deze wer ken (de bouw van de toren en de ver betering van het wingebied onder Bent veld) de kapitaalslasten die op het bedrijf rusten, sterk stijgen. Daarom besloot de raad enige tijd geleden, op voorstel van B. en W., om de waterprijs, die nu gemid deld 25 cent per m3 is, met 8 cent te ver hogen. Dit zou 1 Mei a.s. ingaan. Aan de Prijsbeheersing is nog geen toestemming daarvoor gevraagd. De wethouder van Financiën is namelijk aan het berekenen of, ais het systeem van annuïteit bij het af lossen der lening wordt toegepast (welk denkbeeld in de raad in overweging werd gegeven) de waterprijs wat lager gesteld kan worden. Wij vernemen dat het aan te nemen is, dat nu met een verhoging van 7 cent kan worden volstaan. Indien de raad daarover een besluit heeft genomen zal met de Prijsbeheersing onderhandeld worden. Er wordt nu niettegenstaande de waterprijs verhbogd wordt, een lagere winst van het waterbedrijf door B. en W: geraamd. (In 1949 gaf het waterbedrijf een winst van 18.500, het gasbedrijf van 26.400, terwijl er bovendien aan retribu ties nog 12.000 werd opgebracht, zodat er tezamen uit de bedrijven 57.000 in de gemeentekas kwam.) Voor de watertoren geheel klaar zal zijn, wordt het in elk geval zomer. De pachter van de uitzichttoren en restaurant streeft er evenwel naar om in elk geval nog ge durende het komende seizoen gasten te kunnen ontvangen. Er zijn nog enkele wij- zigingëh'Tn"cïê~ oorspronkelijke plannen ge maakt, waardoor het mogelijk wordt dat ruim 200 personen tegelijkertijd kunnen genieten van het mooie panorama en het gezellige zitje dat het hoge restaurant zal bieden. Zoals men weet heeft de toren een hoogte van 45 meter, terwijl de plek waar hij staat nog 16 meter boven A.P. is. Men kijkt dus van een hoogte van niet minder dan 61 meter. Het is zeker dat de lift op tijd klaar komtj want deze is al in ons land aan wezig. Het is de bedoeling dat Zandvoort recla me gaat maken met de hoogste uitzicht toren en het hoogste restaurant uit onze gehele kuststrook. Reeds wordeij onder handelingen gevoerd om met autobussen excursies te organiseren uit verschillende delen van het land, waarbij een der hoogte punten (ook letterlijk!) zal zijn het bezoek aan Zandvoort met de uitzichttoren. Reeds nu is gebleken dat men op de toren de gehele omgeving met inbegrip van Amsterdam kan overzien. Het is bekend dat ook de kantoren van de waterleiding in de toren zullen worden ondergebracht. De lokalen die deze dienst uU i? he\ gebouw aa" de Krocht in gebruik heeft, zullen dan aan een andere gemeente dienst toegewezen worden. O.a. heeft Sociale Zaken daaraan behoefte. DeZandvoort se gasprijs ADVERTENTIE De toneelgroep „Concordia" voerde ten bate van de R.K. Blindenbond „St. Odilia" het toneelstuk „Welkom Vreemdeling" voor een talrijk publiek op. Hoewel enkele medespelenden er niet te volle in geslaagd zijn een levende en levendige vertolking hunner rollen te geven, stond de voorstelling op hoog peil. Vooral de heer Heemskerk en de gebroe ders Blom gaven, zoals men dat van hen gewend is, prima spel te zien en ook me juffrouw Kerkvliet en de heren Couzijn en Huurman waren voor hun rollen geknipt. De voorzitter van de Kring Leiden e.o., de heer Gervais, dankte alle medewerken den en deelde mede dat de verloting een bedrag van ruim f200,had opgebracht. De zangvereniging „De Echo der Duinen" te De Zilk heeft in het Parochiehuis een geslaagde uitvoering gegeven, waarbij vooral een zeer fraaie vertolking van Di Lasso's Serenade van een Landsknecht en Episcopius' „lek Seg Adieu" opvielen. Het sinds kort bestaande kinderkoor zorgde deze avond voor een uitnemende entree. Onder leiding van dirigent Van der Stéen voerde het verscheidene niet altijd gemakkelijke nummers keurig uit. Zowel een middeleeuws „Ave Maria" als een aan tal vlotte liederen werden zuiver en met veel élan gezongen. Het bleek wel dat de „Echo" met dit kinderkoor voor een veelbelovende reserve heeft gezorgd en het enthousiaste publiek toonde door een hartelijk applaus deze mening te delen. RAADSVERGADERING. Donderdag 1 Februari komt de gemeente rad van Haarlemmermeer om halfdrie Bijeen, De gasprijs mag, zoals wij onlangs mede gedeeld hebben, door de bedrijven met cent per m3 verhoogd worden. De rege ring gaf die machtiging omdat de kolen- prijs voor de bedrijven verhoogd is. Wij vernemen dat het gemeentebestuur van Zandvoort van die machtiging voor lopig geen gebruik zal maken en de gas prijs dus onveranderd zal laten. De KNMV heeft het plan, om op één der trainingsdagen voor de internationale motor-race op 6 Mei a.s., die zijn vastgesteld op de Zaterdagen 10. 17. 31 Maart en 14 April, een race voor standaard-motoren in te lassen en wel vermoedelijk op 10 Maart. Men wil op deze dag de training doen aanvangen om 11 uur v.m. en in de middaguren deze race laten verrijden. Op de overige dagen begint de training 's middags. Men wil dan een la^e entrée-prijs berekenen. Het is de bedoeling, deze race als een proef te beschou wen. Wanneer deze slaagt, zullen in het komende seizoen méér van dergelijke wed strijden worden georganiseerd. Naar wij vernemen treft de Zandvoortse culturele kring ,,'t Helm" momenteel voor bereidingen om te komen tot het organi seren van een kamermuziekavond voor leden en introducés. Men zou deze muziek avond, waaraan beroepsmusici hun mede werking zouden verlenen, willen houden in een der met kaarslicht verlichte zalen van het raadhuis. Dit zal de eerste keer zijn, dat een dergelijke kunstavond in Zandvoort wordt gehouden. Uit de bijlagen, behorende bij de ge meentebegroting van 1951 van" de gemeente Heemstede blijkt, dat winsten verwacht worden -voor de bedrijven van gas, duin water en electriciteit. De winst van het Gas bedrijf wordt geraamd op f 60.786 (vorig jaar f55.190), van het Duinwaterbedrijf f23.630 (f 16.647) en van het Electriciteitsbedrijf op f92.679 (f95.655). Andere bedrijven leveren nadelige saldi op. De gemeente draagt bij in de kosten van de Reinigingsdienst een bedrag van f96.119 (f88.426), verleent een subsidie van f2500 voor het Gemeentelijk Badhuis en een van f 950 (f 800) voor de Gemeentelijke zwem vijvers en dekt het nadelig saldo van de Stichting Heemsteedse .Sportparken. Voor de sportparken wordt een nadelig saldo ge raamd van f26.300 (f26.7C0); voor de ten nisbanen f 950 (f 900) en voor de Jachthaven f2250 (f4000). Er is een hogere opbrengst geraamd voor gas over de gewone meters, namelijk f 329.200 tegenover een bedrag van f 304.800 in 1950. De opbrengst van gas over munt meters is minder; in 1951 f 130.800 en in 1950 f 135.440. De opbrengst van gas voor de open bare verlichting bedraagt f 34.300 f 26.600) Heemstede betrekt 430.000 m.3 gas en Benne- broek 60:000 m.3. De inkomsten van huren v:an gëvsers zullen bedragen f9750 (f3900). Van Haarlem zal worden gékocht 5.400.000 m.3 gas, waarvoor een bedrag van f314.424 f285.965) nodig is. Het totaal der inkomsten en uitgaven bedragen f657.878. Op de kapitaaldienst van het gasbedrijf is een bedrag van f70.000 uitgetrokken voor aanleg en uitbreiding van eigendommen. De uitgaven in rekening met het Duinwater bedrijf worden geraamd op f 175.000 en met het Electriciteitsbedrijf f 550.000. De opbrengst van het water wordt ge raamd op f158.470 (f147.500). De inkoop van het water, dat geleverd wordt door de ge meentewaterleidingen van Amsterdam, wordt geschat op 750.000 m.3 (f54.250). De inkomsten en uitgaven bedragen f 162.290. De opbrengst van de electrische stroom is f 583.300 en de aankoop f 260.330. Bij dit be drag komt f 136.800 wegens kolenclausulë. Voor aanleg en uitbreiding is een post van f 200.000 uitgetrokken. De gewone dienst sluit met een bedrag van f 609.492 en de kapi taaldienst met f763.500. Op de begroting van Openbare Werken wordt een bedrag van f 415.525 (f 406.992) uitgetrokken voor onderhoud van wegen, straten, plantsoenen enzovoort. De kosten in 1951 voortvloeiende uit de internationale bloemententoonstelling in 1953 worden ge raamd op f4000. Het batig saldo van het reservefonds voor bijzondere doeleinden wordt evenals in 1950 voor memorie geraamd. In 1949 is ontvangen f 375.437. Vastenavondfeest Het Vastenavondfeest van de Katho lieke Middenstand dat door 200 dames en heren werd bijgewoond, is Dinsdagavond uitstekend geslaagd. Het feest, dat in Groenendaal werd ge houden, is geopend door de voorzitter, de heer A. Verdonschot, waarna Agnes Of fermans met haar vlotte liedjes en uit stekend vioolspel veel succes oogstte. Ook het orkestje dat zij leidde voldeed goed. Daarna werd Prins Carnaval, omstuwd door een schare jonge meisjes, met zang en muziek ingehaald. Hij hield een toe spraak waarin toch ook nog even de ernst klonk. Hij wees op de noodzakelijkheid van organisatie. Verder werkte mede de humorist Arie Westgeest die ook het zijne bijdroeg om de stemming te verhogen. In de manége te Hoofddorp is de jaarver gadering gehouden van de Landelijke Rij vereniging „Kapitein Van de Wal". In zijn openingswoord deelde de voorzitter de heer Chr. van Wijk mede, dat de vereniging dit jaar 25 jaar bestaat. Oorspronkelijk werd deelgenomen aan de Bijzondere Vrijwillige Landstorm te paard, daarna kwam een Carousselvereniging tot stand, welke in 1926 overging in de landelijke Rijvereniging „Ka pitein Van de Wal". De voorzitter gaf een overzicht van hetgeen in de afgelopen jaren was bereikt. Het aantal successen was groot en uit alles blijkt, dat de vereniging „Kapi tein Van de Wal" zich in het gehele land in een grote belangstelling mag verheugen. De verslagen van de penningmeester en de De kwestie Paul van Kempen De Raad van bestuur van het Concert gebouw heeft zich genoodzaakt gezien de abonnementsconcerten van Woensdag 31 Januari en Donderdag 1 Februari uit te stellen. Dr. B. H. Sajet, lid van de Provinciale Staten van Noordholland, heeft Gedepu teerde Staten verzocht vragen te mogen stellen over de gebeurtenisen bij het Con certgebouw te Amsterdam, die tot het ont slag van een groot deel van het orkest hebben geleid. De heer Sajet zou willen weten welke maatregelen Gedeputeerde Staten denken te nemen met betrekking tot de uitkering van de op de begroting voor 1951 van de provincie Noordholland toegestane subsidie aan de N.V. Het Con certgebouw. Kleine rel, grote ovatie bij „Requiem'' in Den Haag Gisteravond is het Requiem van Verdi door het Radio-Philharmonisch Orkest on der leiding van Paul van Kempen in Den Haag uitgevoerd. De dirigent werd in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen begroet met een applaus dat aanzwol tot een ovatie. Toen hij de dirigeerstok op hief weerklonk er twee keer gefluit en werd er „Weg met Van Kempen" geroe pen. Vervolgens wierpen enige personen uit het publiek buisjes met traangas op het podium. Na de pauze deed zich geen enkel incident voor en kon de uitvoering in volkomen harmonie verlopen. Het suc ces was buitengewoon groot. Vele leden van het corps diplomatique, die evenals Paul van Kempen later op de avond deelnamen aan een souper ten huize van de Italiaanse gezant, waar ook- twee hoge vertegenwoordigers aanzaten van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, woonden het con cert bij. Het gold hier een Verdi-herden- king onder auspiciën van de „Union In ternationale des Amis de Bei-Canto". Er werden in totaal vijf personen door de politie in arrest genomen, namelijk een arts en een student uit Amsterdam, twee studenten uit Delft en een studente uit Den Haag. Voor de pauze brachten de traangas-projectielen veel verwarring en rumoer teweeg, maar twee zuurstof-cylin- ders en een parfumsproeier namen de storende uitwerking weg. Het bestuur van de vereniging „Het Con certgebouw-Orkest" heeft zich gewend tot de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en tot B. en W. van Am sterdam met het verzoek „tot interventie op korte termijn teneinde de voor het mu ziekleven onhoudbare situatie tot een op lossing te brengen". Zoals wij gisteren reeds meedeelden is er een „Comité van sympathie voor het Concertgebouw-Orkest" gevormd. Dit stelt zich ten doel: het verlenen van bijstand en voorlichting bij het beramen van een oplos sing om het voortbestaan van het orkest te verzekeren, het stichten van een fonds ter verzekering van het levensonderhoud der musici en het bijeenbrengen van gel den ter bestrijding van de kosten die uit de thans ontstane moeilijkheden voort vloeien.-Voorzitter van dit comité is dë heer J. Th. Alessie en leden zijn:'prof. dr. J. G. G. Borst, prof. dr. N. A. Donkersloot, prof. dr. E. L. Smelik, prof. mr. M. H. Bregstein (allen hoogleraren te Amsterdam), prof. mr. dr. R. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer. dr. W. F. Golterman, Doops gezind predikant, mr. J. S. van Lier, oud secretaris der gemeente Amsterdam en de heer P. G. E. Splint, accountant. Als secre taris-penningmeester treedt mr. M. Geer- ling op. Van de tegenwaarde-rekening is ƒ75 millioen overgeschreven naar de gewone rekening Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt, dat de banken zich blijkbaar op de maandwisseling hebben voorbereid. Haar saldo's zijn in de afgelopen week aangegroeid van 47,14 tot f 63 millioen. Deze middelen kunnen wel eens nodig zijn, want in Februari vervalt ongeveer 100 millioen aan schatkistpromessen. In het midden van Februari vervalt bovendien voor een bedrag van 117 millioen aan spaarcertificaten. Een ander ongebruikelijk verschijnsel is het feit, dat de voorschotten in rekening-courant, die anders tegen het einde van de maand ple gen te lopen, ditmaal nog met 3 Y* millioen zijn ingekrompen. Een andere opmerkelijke post van deze weekstaat is de bijzondere rekening van 's rijks schatkist (tegenwaarde-rekening), die een daling te zien geeft met 75 mil lioen tot 1273 millioen. Dit bedrag van de bijzondere rekening, waarop de tegen waarde wordt geboekt van de als schen king door de Amerikaanse regering ver leende bijstand, is naar de gewone reke ning van 's rijks schatkist overgeschreven, die echter desondanks nog van 186 tot 132 millioen is ingekrompen, zodat blijk baar grote betalingen verricht moesten worden. Aan het begin van het jaar be droeg dit saldo 86 millioen. De deviezenreserve heeft slechts weinig verandering ondergaan. Zij bedroeg 349 millioen. Ook de goudvoorraad is onge wijzigd gebleven. De omloop van bank biljetten vertoont de gebruikelijke stijging bij de maandwisseling. De toeneming be draagt 50 millioen, waarmede de circu latie op 2841 millioen is gekomen. secretaris werden goedgekeurd. De heer Chr. van Wijk werd met algemene stemmen als bestuurslid herkozen. Als nieuw bestuurslid werd benoemd de heer G. Claij. Een voorstel tot wijziging van de wijze van keuren op officiële wedstrijden werd aangenomen. Als afgevaardigden naar de jaarvergadering wer den aangewezen de heren Chr. van Wijk en G. Petrie. Begin Mei zulen uitvoeringen in de manége worden gehouden. De vereniging werd vorig jaar vierde bij de nationale kampioenschappen, hetgeen voor de voorzitter aanleiding was de in structeur de heer W. P. Jansen uit Hoofd dorp met dit succes geluk te wensen. TOOGDAG C. H. UNIE Op 10 Februari zal de Christelijk Histori sche Unie een toogdag houden in hötel „De Beurs" te Hoofddorp. Als sprekers treden op de heren F. H. v. d. Wetering, A. Kikkert en ds. mr. Alma. HET WITTE KRUIS Donderdag 1 Februari zal in Vijfhuizen de jaarvergadering van „Het Witte Kruis" af deling Vijfhuizen plaats yinden. Vader van „stroomlijn" en snelheid in de auto mobielindustrie De man, die wel 's werelds bekwaamste auto-ontwerper kan worden genoemd, dr. Ferdinand Porsche, is gisteren te Stuttgart in de ouderdom van 75 jaar overleden. Hij leed aan een hartkwaal, waar de laatste dagen nog een longontsteking was bijge komen. Porsche is voornamelijk bekend geworden door zijn revolutionnaire schep ping, de „volkswagen", maar daarvoor had hij al een lange reeks opzienbarende con structies op zijn naam staan. Hij v/erd voor het eerst internationaal bekend door zijn electrische auto, die de clou was van de wereldtentoonstelling in 1900 te Parijs. Enige jaren later bereikte hij met deze wagen al een snelheid van 95 km per uur. In 1906 ontwierp Porsche de eerste ge stroomlijnde auto ter wereld. Hij was zijn tijd daarmee jaren vooruit. Hij kwam ver volgens in dienst bij Daimler in Wenen, waar hij zijn eerste verbrandingsmotor ontwierp en vervaardigde, de Maja, en daarmee won hij in 1909 de eerste grote Duitse auto-race. Hij reed de wagen zelf. Na de eerste wereldoorlog ging hij over naar Mercedes Benz en construeerde daar de 2 liter-Mercedes met compressor, die in 1925 de Targo Florio in Italië won. Carac- ciola won met deze wagen in 1926 de eer ste Duitse Grand Prix met een gemiddelde van 135 km per uur. In 1929 kwam Porsche bij Auto Union, waar hij later de „Zilveren Pijl" maakte, waarmee Rosemeyer het wereldrecord over de vliegende kilometer vestigde met een snelheid van ruim 400 km per uur. Op deze wagen bracht Porsche voor het eerst zijn revolutionnaire torsie- veersysteem in de practijk, de „Porsche- vering", die later op tal van automobielen is toegepast. In 1935 begon Porsche aan de Volks wagen te werken en binnen drie jaar had hij het ontwerp gereed. Na de oorlog con strueerde hij op volkswagen-basis de Porsche-sportwagen, die met zijn topsnel heid van 145 km per uur en een benzine verbruik van 1 op 14 de verbazing van de automobiel-techniek opwekte. Na de oor log heeft hij enige tijd bij de Italiaanse Cisitalia-fabriek gewerkt, waar hij een Grand Prix-wagen met een anderhalve- liter V-12 motor met compressor ontwierp, die thans naar Argentinië is verhuisd, waar het model race-klaar gemaakt zal worden. Van de 28 ter dood veroordeelde Duitse oorlogsmisdadigers zijn er 21 tot een lich tere straf veroordeeld. De andere zeven zullen ter dood worden gebracht. Dit is vandaag officieel medegedeeld. De Amerikaanse hoge commissaris John McCloy heeft 10 gevallen van wijziging van een doodvonnis bekend gemaakt (de ver oordeelden hebben nu levenslang) en gene raal Thomas Handy, opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, de andere elf. Alle veroordeelden bevinden zich in de Landsberg-gevangenis in Beieren. Zij heb ben jaren lang niet geweten, of zij al of niet ter dood zouden worden gebractif. Degenen in wier doodvonnis geen wijzi ging is aangebracht, zijn: Oswald Pohl, oud-administrateur van een concentratie kamp (hij had persoonlijk het toezicht bij de uitroeiing van het ghetto te Warschau. 57.000 Joden werden vermoord of gedepqr- teerdT; ex-generaal der S.S. Ótto Öhlen- dorf; ex-generaal der S.S." Erich Naumann; Paul Blöbel en Werner Braune (deze vier zijn oud-S.S.-officieren, die deel hebben uitgemaakt van verdelgingscommando's, die tezamen twee millioen mensen hebben vermoord); Georg Schallermair (hij heeft het bevel gevoerd in een afdeling van het concentratiekamp Dachau en is verant woordelijk voor de dood van vele ge vangenen) en Hans Schmidt (oud-adjudant van de commandant van het concentratie kamp Buchenwald en verantwoordelijk voor de dood van duizenden gevangenen). PARIJS (Reuter) De West-Duitse regering zou geweigerd hebben de anti kartel bepalingen goed te keuren, die de Fransen en Amerikanen in het plan- Schuman wensen te zien opgenomen, zo werd gisteren in Parijs vernomen. De lei der van de West-Duitse delegatie is giste ren uit Bonn naar Parijs teruggekeerd, zon der de verwachte toestemming tot para fering van het ontwerpverdrag betreffende het plan-Schuman. De Franse, West-Duitse, Italiaanse, Belgische, Nederlandse en Luxemburgse afgevaardigden trachten thans te Parijs een compromis-oplossing te vinden. Het is derhalve mogelijk, dat de leiders der zes delegaties de volgende week een ontwerp-verdrag kunnen paraferen, zonder de zogenaamde politieke clausules, die de benoeming van zes of negen leden van de bestuurscommissie of het hoge gezags orgaan inhouden. Naar van de dezelfde zijde nog werd medegedeeld is de Franse delegatie van mening, dat de bestaande West-Duitse kolenverkooporganisatie die alle West- Duitse kolenmijnen vertegenwoordigt een kartel is en ontbonden dient te worden. De Duitsers zijn van mening, dat deze ver koopsorganisatie geen organisatie is, die in strijd is met de belangen van de verbrui ker. De West-Duitse vertegenwoordigers hebben een anti-kartel formule voorgesteld, die het mogelijk zou maken, dat de kolen- verkooporganisatie binnen het plan- Schuman zou blijven bestaan. De Belgische én Luxemburgse vertegenwoordigers, zo werd hieraan nog toegevoegd zijn het niet met het Frans-Amerikaanse standpunt eens. Kanselier Adenauer zal persoonlijk naar Parijs reizen om het verdrag voor het plan- Schuman te ondertekenen als dit gereed komt, zo wordt in Duitse kringen verklaard. Dit zou dan het eerste officiële bezoek aan het buitenland zijn van de West-Duitse kanselier. De West-Duitse regering heeft de Franse regering schriftelijk meegedeeld, dat zij de uitnodiging tot het bijwonen van de con ferentie over de vorming van een Europees leger, die 6 Februari te Parijs wordt ge opend, aanvaardt. Naar in welingelichte kringen te Bonn verluidt, zal de Duitse delegatie worden geleid door professor Hallstein, staats secretaris van de kanselarij, die ook de delegatie ter conferentie over het plan- Schuman heeft geleid. Professor Hallstein zou de besprekingen echter slechts twee of drie weken kunnen bijwonen, daar zijn aanwezigheid te Bonn vereist is. De opzet van de Spaarraad wordt te kostbaar geacht De Nederlandse Spaarbankbond deelt mede, dat zij gemeend heeft de bij haar aangesloten bijzondere spaarbanken te moe ten adviseren zich voor de jeugdspaaractie 1951-'52 aan te sluiten bij de opzet van de Stichting Spaarpropaganda. De bojid over weegt daarbij, dat het zowel nationaal als individueel noodzakelijk is de tering naar de nering te zetten en dat de spaarbanken dit niet alleen moeten propageren, maar ook zelf in praktijk moeten brengen. De bond overweegt tevens, dat de opzet van de Stichting Spaarpropaganda niet alleen goedkoper is, maar tevens rekening houdt met de uiteenlopende eisen, die voor ver schillende leeftijdsgroepen moeten worden gesteld. Over de jeugdactie van de Nationale Spaarraad, binnen welke instelling door een aantal organisaties wordt samenge werkt met het doel de spaarzaamheid van het Nederlandse volk aan te moedigen en daardoor de nationale welvaart te verho gen, merkt de bond op, dat hoewel de bij zondere spaarbanken sedert vele jaren een eigen systeem voor het sparen door de jeugd hebben ontwikkeld, zij uit een oog punt van samenwerking toch aan deze actie deelnamen. Ofschoon in de kring dei- bijzondere spaarbanken getwijfeld werd of de spaaracties, zoals zij thans gevoerd wor den, paedagogisch verantwoord zijn, was de Nederlandse Spaarbankbond bereid om aan de voorgenomen actie opnieuw mede te werken, waarbij evenwel een aanzienlijk minder kostbare opzet als voorwaarde werd gesteld. Uit een door de Stichting Spaarpropa ganda (de propaganda-instelling der par ticuliere spaarbanken) ingesteld onderzoek is gebleken, dat een opzet binnen de door de spaarbanken gewenste kostenbeperking mogelijk is. Bovendien bestond het project van de Stichting Spaarpropaganda uit twee acties voor verschillende leeftijdsgroepen, waardoor rekening kon worden gehouden met de voor deze groepen gestelde uiteen lopende eisen. Het aanbod om deze opzet uit te werken, of alsnog een andere opzet in overweging te nemen, is door het bureau van de Spaarraad niet aanvaard, aangezien dit meende aan de dure opzet te moeten vasthouden, aldus de Nederlandse Spaar bankbond. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Voor de oudervereniging van het Lorentz- lyceum heeft gisteravond dr. A. Thomee een korte inleiding gehouden, getiteld „Raadgevingen betreffende moeilijkheden bij kinderen in de puberteitsjaren". Zij ging eerst in op de periode die voor de puberteit ligt en wel het kleutertijdperk tot 5 jaar, waarin, zoals wetenschappelijk is vastgesteld, het karakter van de mens voor een zeer belangrijk deel wordt gevormd. Zelfs ogenschijnlijk onbelangrijke dingen, zoals het te geforceerd zindelijk maken, het te veel afdwingen van orde en netheid, kunnen later averechtse gevolgen hebben. Na een wat rustiger periode komt de voor- puberteit zo omstreeks 12 en 13 jaar. waar in vele kinderen volslagen onhandelbaar worden en eigenschappen gaan demon streren, die hun ouders met schrik vervul len. Trouwens de puberteit zelf met zijn groot aantal tegenstrijdige gemoedsgesteld heden, met zijn protesten tegen het tot nu toe aanvaarde, stelt ook vele ouders voor raadsels. Het hangt in grote mate van het begrip der ouders af, die deze moeilijk heden met wijsheid en kennis van zaken moeten opvangen, hoe het kind uit deze periode zal komen. Slaagt men er in het kind zijn stormachtige gevoelens te laten sublimeren in een belangstelling voor nut tige en waardevolle zaken, dan kan men zeer tevreden zijn. In het algemeen wilde spreekster de ouders de raad geven hun kinderen met tolerantie niet te hard en niet te zacht aan te pakken. Begrip en het zich dwingen tot herinnering aan eigen kinderjaren zijn noodzakelijk en bovenal geldt, dat het kind zijn ouders afmeet naar hun daden en niet naar hun woorden. Het geven van een goed voorbeeld is wel zeer belangrijk. Over de sexuele problemen zei dr. Thomee nog, dat een verstandige voor lichting veel schade kan voorkomen en zij waarschuwde de ouders voor de gevolgen van een te sterke vader-dochter en moeder- zoon binding. ADVERTENTIE Vanaf 1 Februari a.s. speelt in met zijn eigen „C L A V i O L I N E ORGEL" Enig in Nederland Algorab, 29 v. Aden a, Suez. - Alhena. pass. 30 Finisterre. - Alwaki, 29 v. Trinidad ri..Recife. Appingedam, 29 v. R'dam h. Oporto. Abbefcerk, 28 v. Melbourne te Sydney. Alchiba. 30 te Freetown. Alpherat, 28 v. New York n. Kaapstad. Atlas, 29 v. Patras n. Calamata. Akkrumdijk, 29 te Lorenzo Marques. Aagtedijk, 29 600 m. NO. Flores. Aardijk, 29 te Bremen. Amstelveen, 29 190 m. O. Socotra. Armilia (t). 29 v. Haiphong n. Pladju. Almdijk, 29 575 m O.NO. Fernando Noronha. Alphacca, 30 verw. Norfolk. Arundo, 29 250 m. Z.t.O. Bermuda. Alairtak, pass. 30 Elbe Cape. Alnati. pas. 30 Abrolhos. Ariadne, 30 v. Genua h. Barcelona. Algenib, 27 v. Montevideo. ALkaid, 30 v. Rfo Grande n. San Franctsco. Andijk, 31 v. Londen n. Antwerpen. Baam 29 v. Buenavontura n. Guayaquil. Bali, 30 te Aden. Bcissevain, 27 te Hongkonk. Bandjermasin, 28 v. Soerabaja n. Semarang. Batoela, 29 v. Blat n. Makassar. Bengkalis, 29 175 m. O.NO. Terceira. Bonaire, 30 verw. Demerara. Borneo, 29 600 m. O.t.Z. Socotra. Breda, 29 600 m NO. Sombrero eil. Bennekom, 30 v. Iqique n. Callao. Celebes. 29 bij Algiers. Ceronia, pass. 28 Finisterre. - Chitral, (rep.), 30 te R'dam v. Djakarta. Clavella, pass. 29 Aden. Congostroom, 29 v. Dakar n. Freetown. Ceram. 30 verw. Aleppey. Chama (t), 30 verw. Port Said v. Alexandria. Cistula (t), 30 verw. Napels v. Algiers. Castor. 29 bij San Salvador Clio, 27 v. Curapao te Port au Prince. Caltex Leiden (t), pass. 30 Bandarabbas. Caltex Pernis (t), pass. 30 Kreta. Corilla, 30 v. Lagos n. Curasao. Diemerdijk, 29 te San Francisco. Delfshaven, 28 te Buenos Aires. Dalerdijk, 29 v. Antwerpen n. R'dam. Drente, 28 te Djakarta. Esso Rotterdam, pas. 29 Fayal. Eemland, 29 125 m. W.t.N Kp. Blanco Eendracht, pass 29 Burlings. Ena (t). 30 te Cristobal v. Curasao. Erinna (t). 27 v. Djakarta n. Miri. Eemdijk,- 29 120 m. NW. Cartagena. Enggano, 30 v. Dubai n. Bahrein. Edam. 31 te Norfolk. E trema (t), 29 v. Curasao n. Algiers. Gaasterland, 30 verw. Montevideo. Garoet, 29 v. Penang n. Singapore. Hoogkerk, 29 v. Walvisbaai n. Le Havre. Hestia, 30 te A'dam v. Cristobal. Haarlem, 29 v. Bremen n. Hamburg. Heelsum, 29 600 m. ZW. Azoren. Hera, 28 185 m. O. Antigua. Hector. 30 v. Napels n. Genua. Heemskerk, pass. 30 Martinique. Japara (KRL), 29 660 m. W.ZW. Flores. Jobshaven, 30 v. Bagnoli n. Sagunto. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 30 N. W. Cape Jupiter, 30 v. Alexandrië n. Catanië. Java, 31 te "New York. Kertosono, 29 v. Semarang n. Cheribon. Kota Baroe, 29 bij Malta. Kedoe, pas. 30 Finisterre. Klipfontein, 30 te A'dam v. Beira. Kieldrecht, 28 te Madras. Loosdrecht, 29 te Karachi. Leersum, 29 600 m. W.ZW. Flores. Leopoldskerk, 29 150 m. W.ZW. Kp Comorin. Linge. 30 verw. Dakar v. Cardiff. Lissekerk, 29 120 m. O.t.Z. Masira Laagkerk, 29 v. Bremen n. Hamburg. Lucita (t), 30 v. Londen te Newcastle. Langkoeas. pass. 30 Gibraltar. Lombok, 30 v. Los Angeles n. San Francisco. Macoma, pas. 29 Sandy eiL Maoia. pas. 29 Minicoy. Milra, pass. 29 Penang. Malea (t). 30 v. Suez. Mariekerk, 29 te Penang. Molenkerk, pass. 29 Ouessant. Merwede, 29 v. Brownsville te Mobile. Madoera, 29 te Semarang Malvina, 28 325 m. O.ZO. Malta. Meerkerk, 29 660 m. NW. Cocos eil. Metula (t>, 29 680 m W. eil. Palmo. Mopjokerto. 1 Febr. verw. HoUandia v. Sorong. Maas, 30 v. Curagao n. Aruba. Marpessa (t), pass. 29 Abrolhos. Mecuba, 30 v. Suez. Manoeran, pass. 30 Str. Soenda. Mentor, pass. 30 Kreta. Noordam, 29 225 m. W. Scillies. Notos. 26 v. Cape Haitien te Port au Prince. Noordwijk. 30 v. R'dam n. Civita Vecchia. Nieuw Amsterdam, 31 verw. le Havanna. Oranjestad, 29 1100 m. O.NO. Barbados. Orestes,, 30 verw. San Luis v. Recife. Ovula (t), 29 v. Soerabaja n. Balikpapan. Ondina (t), 29 150 m. N. Curasao. Oranje Fontein, 30 v. Port Elisabeth. Polyphemus, 29 v. Djakarta n. Singapore. Parkhaven, pass. 29 Ouessant. Prins Alexander. 29 270 m. Z.ZO. Kp. Race Prins Joh. W. Friso, 29 135 m. O. Kp. Sable. Prins Willem III, 30 200 m. N. Dakar. Prins Willem V. 29 ISO m. ZO. Accra. Prins Willem IV, 29 v. Antwerpen te Hull. Poelau Laut. 30 v. Port Said n. Londen. Prins Maurits, 30 v. R'dam n. Savona. Prins Willem II, 30 te Dakar v. Petit Couronne. ROssum, 2 v. R'dam n. Lissabon. Rempang, pass. 30 Socotra. Rijn, 30 v. Cardiff n. Dakar. Raki, 31 v. Algiers n. Port Said. Roepat, 27 te Makassar v. A'dam. Rempang, 29 360 m. O.ZO. Socotra. Sloterdijk. pass. 29 Zuid v. Azoren. Stad Maassluis, pass. 29 Finisterre. Sunetta (t), 29 dwars Reunion. Stad Dordrecht. 30 v. Vlaardingen n. Narvik. Singkep, 29 te Tegal. Sliedrecht (t), 29 180 m. O- Kp. Santa Maria. Stad Schiedam. 29 125 m. NO. Terceira. Stanvac Bennakat (t), pass. 29 Singkep. Stanvac Talang Akar (t), 30 te Sungeigerong. Straat Malakka, 29 375 m. O.t.N. Cooktown, Stad Alkmaar. 30 15 u. verw. H. v. Holland. Saiiand, pass. 30 St. Paulsrocks. Slamat. 30 te Makassar v. Rangoon. Soestdijk. pas. 30 Minicoy. Straat Soenda, pas. 30 N. v. Seychellen. Sarangan. 31 v. Suez n. Aden. Sumatra, pass. 31 Perim. Talisse. pas. 29 Finisterre. Ternate, pass. 29 Finisterre. Tibia, pass. 29 Guardafui. Titus, 29 v. Tunis n. Algiers. Tjikampek, 29 v. Durban n. EastLondon. Tjiwangi, 29 v. Singapore. Telamon, 30 verw: Aruba, Tosari, 29 v. Be! a wan n. Port Swettenham. Trajanus, 26 v. Houston n. Mobile. Tamo, 30 v. St. Vincent. Taria, pass 30 Bizerta. Tomini, pass. 30 Perim. Tegelberg, 28 te Montevideo. Tero, pass. 30 St. Vincent. Tjimenteng, 26 te Singapoz-e. Utrecht. 29 v. East London n. Durban. Veendam, 30 te Bermuda. Waikelo, 29 anker Beno. Weltevreden, 29 100 m. Z. Djeddah. Westerdam, 29 325 m. ZW. Kp. Race. Willemstad. 29 1100 m. ZW. San Miguel. Woensdrecht (t), 30 verw. Curasao. Willem Ruys, 31 verw. Singapore. Waal, 30 v. Antwerpen te A'dam. I.Tsel, 26 v.- Mobile n. Houston. Zijpenberg, pass. 30 Oporto. Ford 1950, 500 k. 1 op 12 te huur aangeboden per week of per maand. Bill, prijs. Tel. no. 15059. IJZEREN HEK STUK Bel even op 13 7 8 0 Nu is het de tijd voor repareren. G. ALDERS en Zn. JAN STEENSTRAAT 39 beter, sneller en goedkoper GROTE HOUTSTRAAT 102 Telef. 10866. VERKOOP BIJ EXECUTIE op Donderdag 1 Februari 1951 des namiddags te 2.30 in het perceel Zeestraat 1 te Beverwijk van: diverse meubilaire goede ren (w.o. piano) alsmede van een winkelinventaris (w.o. electr. groenten snijmachine etc.). Deurwaarder R van den Steenhoven. HEEMSTEDE. Te koop: een bevatt. 7 kamers, hall, keu ken, bijk. en badk. voorzien v. centr, verw. m. oliestook. Ontruimd te aanvaarden per 1 Maart. Koopprijs nader overeen te komen. Brieven onder no. 6996. Mevrouw Voerman-Tromer, Rusthuis Schoonzicht, Scho tersingel 87, Tel. 17046 heeft vrij voor goed gesitueerde dames of echtpaar met vrij uitzicht op park. Centrale verw. Badkamer en prima verzorging en voeding Gedipl. verpl. ref. FEESTZAAL VOOR 400 PERSONEN Grootste dansvloer van Haarlem KLEINERE ZALEN VOOR DINERS PARTIJEN - REPETITIES EN VERGADERINGEN j Bekende industrie te Amsterdam vraagt: j 2 in Amsterdam of naaste omgeving (eventueel Haar- lem en omstreken) voor het opslaan van brandvrij materiaal. Bij voorkeur begane grond. Stapel- S hoogte ca. 2.25 meter. Alleen een oppervlakte van 100 a 300 m2 komt in aanmerking. Opgaven van de aan te bieden oppervlakte en huurprijs onder no. 7000 aan het bureau van dit blad. üuiimwiuuiMiiumiiiiiumiHiniuiiuimiiiimiiiiuiiiiiiiil

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3