Amerikanen strooien kwistig met gratie voor oorlogsmisdadigers Nieuwe bon koffie Wetsontwerp in West-Duitsland tot halvering van alle vermogens Mr. Stikker heeft hedenmorgen rapport aan Koningin uitgebracht voor Tweeduizend brieven met gelukwensen voor de jarige Prinses Beatrix Alfred Krupp, Cestapo-leden en SS'ers uit de kampen op vrije voeten Zeep wordt duurder Ierse boycott onbetekenend Haagse scholieren brachten in arrestanten-auto een maquette van Sankt Anton naar Soestdijk Het woord is aan Ter schadeloosstelling van de oorlogsgetroffenen Twee doden bij ongeluk in Amsterdam Hare Majesteit ontving hedenmiddag prof. Romme (K.V.P.) en mr. W. A. J. Burger (P. v. d. A.) Zestien doden bij ongeluk in Belfast UNO-troepen blijven langzaam vorderen Eisenhower in Washington HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 174 DONDERDAG 1 FEBRUARI 195sl 295e JAARGANG No 27 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- mha 1 - mm, .a-nii p 1 iirmi n Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Haarlems Dagblad Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman t FEBRUARI I9SI I UUR -XtüSAN MAYÉli' IAPABANDA "ABERDEEN BEHCUl WARSCHAU PASIJS ZURIC1 rout,oySE MADRID, O0NBEW0LKT 0LICHT B£W. 3 HALT BEW. ZWAAR 8£W. GEHEEL BEW Behalve de wijzigingen die door het Amerikaanse bestuur in West-Duitsland zijn aangebracht in de vonnissen van een aantal ter dood veroordeelde Duitse oor logsmisdadigers, die in de gevangenis van Landsberg zijn opgesloten, zijn ook van een aantal niet ter dood veroordeelden de von nissen gewijzigd, zo meldt Reuter. Onder hen bevindt zich Alfred Krupp, de bekende Duitse wapenfabrikant. Ook de door het hof van Neurenberg bepaalde in beslagneming van Krupp's eigendommen is ongedaan gemaakt; Krupp zal zijn bezittin gen terug krijgen. McCloy verklaarde dat zijn beslissingen definitief zijn, hieraan toevoegend dat zij in grote mate afkomstig zijn van de Ameri kaanse adviesraad voor oorlogsmisdadigers Hij zeide dat in de gevallen, waarin de uit gesproken straffen aanzienlijk zijn vermin derd, dit het resultaat is geweest van ver minderde verantwoordelijkheid en ver zachtende omstandigheden, die in hoofd zaak eerst na het uitspreken van het vonnis waren gebleken. In enkele gevallen is ook uit „nieuw en overtuigend bewijsmateriaal" dat kortgeleden werd gevonden, gebleken dat de schuld der betrokken veroordeelden aanzienlijk minder was dan tijdens het eerste proces is aangenomen. Ook een aantal vonnissen van Duitsers, die onder de nazi's hoge regeringsfuncties hebben vervuld, zijn herzien. Zij waren veroordeeld wegens het spelen van een be langrijke rol op politiek en diplomatiek gebied bij het voorbereiden van aanvals oorlogen, schending van internationale ver dragen, economische plundering en het uit voeren van het programma voor massa moord. De voornaamste van deze gevallen zijn: Hans Heinrich Lammers, hoofd van Hitiers kanselarij (van twintig tot tien jaar), Hans Kehrl, voormalig minister van Economi sche Zaken (van vijftien jaar tot onmiddel lijke vrijlating), Paul Körner, voormalig staatssecretaris (van vijftien tot tien jaar), graaf von Litz Schwering-Krosigk, gewezen minister van Financiën (van tien jaar tot onmiddellijke vrijlating) en Gottlob Ber ger, gewezen nauw medewerker van Himmler (van 25 tot tien jaar). Schmidt juicht toe Van vijf veroordeelden is de veroordeling tot gevangenisstraf onveranderd gebleven. Van een veertigtal is de gevangenisstraf verkort. Onder deze laatsten zijn acht medewer kers van Alfred Krupp, en verder rechters en lagere regeringsambtenaren, leden van „verdelgingsploegen" van de S.S. en nazi's, die in concentratiekampen misdaden bedre ven hebben. Professor Carlo Schmidt, de sociaal democratische vice-voorzitter van de Bonds dag, heeft in het bijzonder de strafvermin dering voor degenen, die bij de massamoord van Malmedy betrokken waren, toege juicht. De pogingen voor hun uiteindelijke rehabilitatie zouden thans voortgezet kun-' nen worden, zeide hij. Uitstel van excecutie De terechtstelling van de zeven terdood- veroordeelden, wier vonnis niet is gewij zigd, is voor veertien dagen uitgesteld om een eventuele amnestie mogelijk te maken, aldus heeft McCloy volgens het West-Duit se persbureau D.P.A. aan de bondsregering medegedeeld. De medewerkers van Krupp, die Zater dag vrijgelaten worden, zijn acht voor malige directeuren van het Krupp-concern. Tot de anderen, die vrijgelaten zullen wor den, behoren de generaals Von Leyser, Lanz, Speidel en Dehner, veroordeeld we gens misdadige overtreding van de regels betreffende de oorlogvoering in de strijd tegen de Joegoslavische partisanen, en voormalige S.S.-officieren De levenslange gevangenisstraf voor de voormalige veldmaarschalk Erhard Milch, staatssecretaris in Goering's ministerie van Luchtvaart, werd veranderd in vijftien jaar. Protest Het Amerikaanse Joodse comité te Parijs heeft een krachtig protest laten horen tegen de wijziging der doodvonnissen. „Een der gelijke maatregel betekent een verlaten van een der meest fundamentele oorlogs doelen der geallieerden: de bestraffing van diegenen, die verantwoordelijk waren voor massamisdaden tegen de mensheid." De Franse socialistische partij beschouwt de wijziging der vonnissen eveneens met „een zekere mate van bezorgdheid". Generaal-majoor Kurt Meyer, die we gens oorlogsmisdaden tot levenslange ge vangenisstraf is veroordeeld, heeft de Ca nadese regering om clementie verzocht. Zijn verzoek zal door het ministerie van Justitie worden behandeld. Meyer heeft in de oorlog Canadese krijgsgevangenen laten doodschieten. Beul onderweg Naar United Press meldt, is een beul voor de tenuitvoerlegging van de doodvonnissen aan de zeven Duitse oorlogsmisdadigers in de gevangenis van Landsberg reeds onder weg van Amerika naar Duitsland. De ter dood veroordeelden zullen worden opge hangen. De prijzen van oliën en vetten, de be langrijkste grondstoffen voor de fabricage van zeepproducten, zijn de laatste maanden zeer sterk gestegen. Ook de lonen zijn met 10 procent geste gen. De Omzetbelasting is met ingang van 1 Januari eveneens verhoogd. Chemicaliën en parfums zijn ook be langrijk duurder geworden. Verpakkings materiaal is bijna 100'procent in prijs ge stegen. Deze omstandigheden hebben de zeep industrie genoodzaakt, haar prijzen voor huishoudzeep, toiletzeep, zeeppoeders en zelfwerkende wasmiddelen ingaande 1 Februari enigszins aan deze verhogingen aan te passen, zo deelt de Nederlandse Vereniging van Zeepfabrikanten mede. Een correspondent van A.F.P. heeft de directeur van een der grootste im- en ex portfirma's te Dublin naar zijn mening gevraagd over de omvang van de actie tot het weren van Nederlandse producten in Ierland. Deze zei dat het lossen van ver scheidene schepen drie of vier dagen is vertraagd en dat er in die tijd nagenoeg geen Nederlandse groenten en fruit op de markt te Dublin waren. De actie als ge heel noemde hij onbetekenend en tot mislukken gedoemd bij gebrek aan steun van de vakverenigingen en de overheid. Honoré de Balzac: Roem te hebben is goed, maar het is geen begerenswaardige gangmaker. BONN (ANP) De West-Duitse Bonds dag is gisteren begonnen met de behande ling van een wetsontwerp dat beoogt de vermogens te halveren, teneinde twee en een half millioen verdrevenen en andere door de oorlog getroffenen enigszins scha deloos te stellen voor hun verliezen. Het wetsontwerp heet „verdeling van oorlogs lasten" en is sedert de geldsanering een der meest omstreden sociale vraagstukken van de Bondsrepubliek geweest. De zich steeds hechter organiserende vluchtelingen en getroffenen, wier organisatie thans het ge hele gebied van de Bondsstaat bestrijkt, hebben sedert jaar en dag aangedrongen op een spoedige regeling van hetgeen oor spronkelijk bedoeld is als een verdelen der overgebleven bezittingen over het ge hele volk. Zij hebben nu gedreigd midden Februari met zestigduizend man op te mar cheren naar Bonn, om daar een zwijgende protestoptocht te houden tegen pogingen om de grondslagen der thans ontworpen wet alsnog te wijzigen. Zulk een poging is onlangs ondernomen door de meerderheid van de bondsraad, waarin de landelijke belangen een hoofd rol spelen. De meerderheid der landen had ervoor gepleit, om de te verdelen gelden in hoofd zaak te besteden voor inschakeling van getroffenen in het economische leven en voor woningbouw. De regering heeft ech ter vastgehouden aan haar plan, om de helft der middelen voor een directe schade vergoeding beschikbaar te stellen. Zij was daartoe wel gedwongen door de actie der vluchtelingen, wier vertegenwoordigers toch reeds de in uitzicht gestelde schade loosstellingen ontoereikend achtten. Twee jaar te Iaat Hoeveel moeilijkheden het vinden van een regeling heeft ontmoet kan blijken uit het feit, dat de geallieerden reeds medio 1948 aan de Duitse autoriteiten hadden opgedragen voor het einde van dat jaar een regeling te treffen. Men heeft er twee jaren langer voor nodig gehad en in de tussentijd heeft men de betrokkenen enige hulp ver leend door middel van een „directe hulp", waarvoor in het afgelopen jaar één drie kwart milliard mark is uitgegeven. Dr. Schaeffer, de minister van Financiën, heeft gisteren in de bondsdag verklaard, dat deze moeilijkheden voortvloeien uit de omvang van de schade en de beperktheid der middelen. De totale schade wordt op 213 milliard mark geschat terwijl het belast bare vermogen slechts 90 milliard bedraagt. Alhoewel de regering zover is gegaan een halvering der vermogens voor te stellen, is het duidelijk, dat de middelen slechts toe reikend kunnen zijn voor een zeer beperkte hulp. In dertig jaar Men heeft het niet mogelijk geacht deze heffing ineens te doen plaats hebben, daar men daarvan een totale ontreddering van het economische leven vreesde. De heffing is verdeeld over een periode van dertig jaar en komt zodoende in hoofdzaak neer op een extra vermogensbelasting. Gedu rende dertig jaren wil men jaarlijks 1,6 milliard innen, waarvan 1,2 milliard uit de vermogensheffing en de rest uit heffingen op bepaalde winsten. De toelichting, welke de regering op het wetsontwerp heeft gegeven, hecht aan de regeling van het probleem der lastenver deling een Europese betekenis. De regering spreekt van „een bijdrage tot de verde diging van de gehele sociale en economische structuur van West-Eurpoa". Dr. Schaeffer zeide dat de nood, waarin millioenen Duitsers leven onder de gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid van Duitsland en de wereld staat. Hij vroeg het buiten land deze grote Duitse inspanning te zien als een bijdrage tot de wereldvrede. De strekking van vele redevoeringen in de Bondsdag was, dat deze financiële last op het Duitse volk in aanmerking genomen zou moeten worden bij het bepalen van Duitslands bijdrage aan de Westelijke ver dediging. Twee kinderen uit de hoogste klasse van de „Prinses Beatrix-school" in Den Haag boden aan de jarige Prinses Beatrix een model aan van een berglandschap, voor stellende „Sankt Anton". De Koningin en Prinses Beatrix vol belangstelling voor het cadeau. Woensdagmiddag reed een arrestanten auto van de Haagse politie voor het bor des van het paleis Soestdijk. Politieman nen haalden er een groot schoolbord uit, dat als ondergrond diende voor een maquette van Sankt Anton, een geschenk voor de jarige Prinses Beatrix. .Een week lang hebben alle klassen van de openbare lagere school in de Residentie, die de naam van de jarige draagt, aan het kunststuk gewerkt, De vijfde klasse maak te de ondergrond van het 90 bij 70 bij 50 cm. metende berglandschap, dat Sankt Anton omgeeft. De zesde klas maakte van gips het landschap, de vierde klasse nam het stationnetje voor haar rekening, de kinderen uit de derde vervaardigden de huisjes, die van de tweede de skiënde poppetjes van aangeklede pijpschoonma- kers en de jongsten creëerden tenslotte de boompjes. Ergens op de gipsvlakte ston den de Prinsesjes op haar ski's. Henk van Veen en Nanny Pikar uit de hoogste klassen mochten het kunstwerk onder lei ding van het hoofd der school, de heer G. J. Snooy en de onderwijzeres mej. Sollewijn Gelpke aanbieden. Om kwart over vier kwam Prinses Beatrix van school en onmiddellijk ging ze met de Koningin het geschenk critisch bekijken. Haar conclusie was: „Ja, het lijkt er wel wat op". Met kennis van zaken legde zij uit dat er in Sankt Anton geen echt dorps plein is, zoals de kinderen van de Haagse school dat gemaakt hadden. „En die weg voor het hotel is niet krom, maar hele maal recht. Maar de zweefbaan ligt op de goede plaats". De miniatuur muzikanten in Sankt Anton vond de jarige prachtig. „Ik vind het grandioos", zei de Koningin. Toen kwamen er limonade en thee. Prinses Beatrix was erg ondqr de in druk van de enorme hoeveelheid post, die gisteren op paleis Soestdijk was bezorgd. „Tweeduizend brieven voor mij alleen" vertelde ze. Zoveel hadden Henk en Nanny er nog nooit op hun verjaardag gehad. Zij raakten er niet over uitgepraat toen zij in de arrestantenauto naar Den Haag terugreden. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 488 Algemeen (A- en B-kaart) en bon 496 Algemeen (D-kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie bij de detaillist tot en met 17 Februari 1951. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De volgende bonaanwijzing zal op 15 Maart geschieden. BELFAST (Reuter). Gisteren stortte op de scheepswerf Harland and Wolfe te Belfast de loopplank naar de walvisvaarder „Juan Peron" in elkaar, op het ogenblik dat de arbeiders van het werk naar huis keerden. Er zijn tot nu toe 16 doden ge teld en 48 gewonden. Een deel der arbei ders kwam in het water en een deel op de kade terecht. Zeventig arbeiders stortten van een hoogte van 15 meter omlaag. De Juan Peron liep in April van stapel en zal binnenkort aan een Argentijnse firma wor den overgedragen. Duikers zochten des avonds nog naar vermoedelijk vermisten. (Van onze parlementaire redacteur) Vanochtend om iets over elven verliet mr. Stikker het paleis aan het Noordeinde, waar hij ongeveer een uur lang door de Koningin in gehoor was ontvangen. Aan de journalisten buiten het paleis verklaar de mr. Stikker op hun vraag dat het thans geen enkele zin meer had om hem vragen te stellen en dat hij gaarne zijn vrijheid weer zou hebben. Deze verklaring schijnt niet voor tweeër lei uitlegging vatbaar te zijn. Men heeft haar als een duidelijke aanwijzing be schouwd, dat mr. Stikker zijn taak als in formateur thans definitief heeft neergelegd. Het wachten is nu op hem (of hen) die de Koningin vervolgens bij zich zal ontbieden. Haar aanwezigheid in Den Haag doet na melijk sterk vermoeden dat het in de be doeling ligt, daartoe nu onmiddellijk over te gaan. Het is meer en meer duidelijk geworden dat mr. Stikker in de eerste phase van zijn informateurs-werk niet geslaagd is ten aanzien van het optreden van een nieuw kabinet. Men heeft sterk de indruk, dat hij, in bijzondere mate thuis in allerlei inter nationale problemen, tenslotte te weinig rekening heeft gehouden met de binnen landse staatkundige positie en verhoudin gen. In het bijzonder schijnt het een tacti- Een foto die van achter het ijzeren gordijn naar West-Duitsland kwam langs geheime wegen: Oost-Duitse volkspolitie maakt zich meester van een fotograaf, die zich verstoutte een kiek te. maken op Potzdamer Platz van gebouwen die in de Russische sector liggen. sche fout van hem geweest te zijn, dat hij niet terstond duidelijk op de voorgrond heeft geplaatst, dat, als hij opnieuw de portefeuille van Buitenlandse Zaken op zich zou nemen, hij dit dan zou doen als de man die internationaal een positie van grote betekenis inneemt en daarom bovenal in deze tijd de eerst aangewezene is om de leiding van Buitenlandse Zaken te hebben en te behouden. Anders uitgedrukt: mr. Stikker heeft nagelaten op de voorgrond te plaatsen, dat hij dus niet als politiek mi nister maar als vak- of technisch minister zou terugkeren. Zodoende had hij te veel het stempel van toch te zijn een voorman van de V.V.D., die nu juist in de Kamer met haar motie een flinke nederlaag had geleden. Staatkundig ging het ongetwijfeld niet aan om dan daarop een kabinet uit de bus te doen komen, waarop in sterke mate een V.V.D.-stempel zou schijnen te drukken. Des te bedenkelijker, zo hoorden wij in parlementaire kringen, was vervolgens het streven van mr. Stikker om verschillende „personeels"-veranderingen in het kabinet te gaan aanbrengen, veranderingen waar van er tenminste één (het verdwijnen van minister Van Maarseveen) aanmerkelijk veel leek op een tegemoetkoming juist nu weer aan de verliezende partij, te weten aan de V.V.D. Des te verwonderlijker, om het zacht uit te drukken, deed dit verlan gen van mr. Stikker aan, nu het kabinet eensgezind om zijnentwille en getrouw aan de grote loyaliteit binnen dat kabinet ont slag had genomen. Uit dit alles zal thans duidelijk zijn, dat moeilijkheden zich direct al in de eerste phase van het informatie werk, dat veel op formatiewerk was gaan lijken, hadden voorgedaan, overal in het psychologische vlak lagen en naar ons nog nader bleek geenszins in dat van het te verwezenlijken nrogramma. Reeds Dinsdag j.l. schijnt mr. Stikker, nadat hem duide lijk was geworden dat noch de P. v. d. A. noch de K.V.P. bereid waren het kabinet te steunen, zoals hij zich dat voor ogen had gesteld, naar Soestdijk te zijn gegaan om aan het staatshoofd zijn informatieopdracht terug te geven. Het resultaat van dat be zoek was, dat zijn verzoek om ontheffing van zijn opdracht nog in beraad bleef, waarop mr. Stikker, nadat Dinsdagavond minister Drees door de Koningin was ont vangen, met de tweede phase van zijn in formatiewerk begon. Koningin ontvangt prof. Romme De voorzitter van de fractie van de K.V.P. in de Tweede Kamer, prof. mr. C. P. M. Romme, werd heden om 12 uur door de Koningin in het paleis Noordeinde in ge hoor ontvangen. De waarnemend fractie-voorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, mr. J. A. W. Burger, is om 14.00 uur hedenmiddag door de Koningin voor een bespreking uitge nodigd. Hedenmorgen omstreeks acht uur is op de Overtoom te Amsterdam een verkeers ongeluk gebeurd, dat een wielrijdster en iemand, die op een vluchtheuvel bij een tramhalte stond, het leven heeft gekost. Een tweede persoon, die ook op deze vluchtheuvel stond, werd gewond. Omtrent dit ongeluk deelde de politie mede, dat de wielrijdster uit de Gerard Brandtstraat kwam en linksaf de Overtoom op zwenkte. Tegelijkertijd naderde uit de richting Surinameplein een 6-wielige vrachtwagen met een. 6-wielige aanhang wagen. De wielrijdster weifelde en dwong daardoor de bestuurder van de vrachtauto naar links uit te wijken om een aanrijding te voorkomen. De wielrijdster werd niet temin toch aangereden, terwijl de wagen de vluchtheuvel opschoof. Nader werd bekend dat verongelukt zijn de 59-jarige monteur P. van der Wiel uit Amsterdam, die op de vluchtheuvel van de tram stond en een nog onbekende, onge veer twintigjarige fietster. Het derde slachtoffer, de zeventienjarige modiste Corrie van der Weyden kreeg een hersen schudding en enkele lichte wonden. Zij stond eveneens op de vluchtheuvel maar kon de politie geen bijzonderheden over het ongeluk vertellen. Op het ogenblik, dat het ongeluk gebeurde was het nog niet ge heel licht. Mogelijk heeft deze omstandig heid zowel de wielrijdster als de bestuur der van de vrachtwagen parten gespeeld. Vast is komen te staan, dat de wagen, een truck met oplegger, geladen met tien ton ijzer, niet sneller dan ongeveer dertig kilo meter heeft gereden. Chinese tegenstand neemt iets af TOKIO. (Reuter). Troepen van de UNO zijn gisteren in de Westelijke sector van het front op Korea langzaam gevorderd. Zij stuitten op toenemend verzet van de Chi nezen. Aan de verbitterde gevechten langs een front van 65 km. breedte namen man schappen van vele landen deel. Aanvallen en tegenaanvallen wisselden elkaar af. Luchtverkenners hebben foto's genomen van een nieuwe Chinese verdedigingslinie langs de Han, ongeveer 32 kilometer ten Noord-Oosten van het zwaar beschadigde Seoel. Generaal Ridgway, bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger, zeide dat de toestand aan het Westelijk front „vol ledig bevredigend" was. Aanvankelijk wer den er zware gevechten door kleine een heden geleverd, doch het uitzicht op een groot treffen verminderde toen het front rustig begon te'worden. Het centrum der gevechten was een heuvel op elf kilo meter ten Noorden van Soewon. Tegen de avond deden de Chinezen met verse troe pen een tegenaanval. Overigens was het gisteren een van de rustigste dagen, die de troepen van de UNO in Korea hebben gehad. Luchtver kenners zeggen, dat de Chinezen op ver schillende plaatsen terugtrekken doch dat men niet van een algemene terugtocht kan spreken. Generaal Ridgway heeft een woord van lof over ziin Chinese tegenstanders gesproken. Hij zeide, dat zij in hun goed ontworpen loopgraven stand hielden „hoe zeer men ook met artillerie en luchtmacht aanvalt". Minder tegenstand Vandaag verminderde de tegenstand, die de Chinese troepen ten Noorden van Soewon aan de opmars der verbondenen bieden, zulks als gevolg van de uiterst krachtige bombardementen uit de lucht en beschieting door de geallieerde artillerie in de afgelopen 24 uur. Ten Noorden van de weg van Soewon naar Intsjon trekken eenheden van het achtste leger langzaam op. Zij ontmoeten weinig of geen tegenstand. Zij zagen hon derden gesneuvelde Chinezen die Ameri kaanse uniformen droegen en Amerikaanse wapens bij zich hadden. Generaal MacArthur rapporteert Generaal MacArthur heeft Woensdag aan de UNO gerapporteerd, dat het in de macht van zijn troepen ligt de Chinezen in Korea „bij voortduring duizelingwek kende verliezen" toe te brengen. Deze verklaringis vervat in een perio diek rapport aan de UNO en beslaat de periode van 115 December. MacArthur verklaarde, dat het hem vol doende gebleken was, dat „de Chinezen sinds lang het voornemen hebben gehad zoveel mankracht en materiaal in Korea in te zetten als nodig was voor de ver nietiging van de troepen der UNO en om de eenwording van Korea te beletten". Tegenaanval Hedenmiddag werd gemeld, dat Chine zen en Noord-Koreanen bij Itsjon op de rechterflank van het front in West-Korea een tegenaanval hebben ingezet. Amerikaanse en Franse troepen hebben de eerste stoot opgevangen. Er wordt hard gevochten. Generaal Eisenhower is Woensdag per vliegtuig te Washington gearriveerd, om aan Truman en het Congres verslag uit te brengen over zijn bezoek aan Europa. De president en Eisenhower reden on middellijk naar Blair House om daar de lunch te gebruiken. Bij deze gelegenheid bracht Eisenhower zijn eerste officiële verslag aan de president uit. 's Middags deed hij dit aan een speciale kabinetszit ting op het Witte Huis en vervolgens aan de permanente groep van de Atlantische organisatie. Vandaag zal de generaal ver schijnen op een informele gemeenschappe lijke zitting van het Congres en 's avonds zal hij een radiorede houden. Boven West-Europa is de luchtdruk de afgelopen 24 uur opnieuw flink gestegen, zodat er zich nu een gordel van hoge druk gebieden uitstrekt van Noord-Amerika via de Azoren naar Spanje en Portugal en vandaar over West-Europa naar Scandi navië en Midden-Rusland. Boven de Oceaan ontwikkelde zich een nieuwe actieve depressie, die snel naar het Noordoosten trekt en op het weer in ons land geen directe invloed kan uit oefenen. Daar er in West-Europa vrij wel geen wind is, wordt het tempera- tuurverloop geheel bepaald door de uitstraling 's nachts en instraling over dag. Waar opklaringen voorkomen daalt de temperatuur in de nacht tot enkele graden onder nul. Uit ons land werd niet meer dan 1 graad vorst gemeld. C»D<XXDOOCO(X)OOOOOCOOCXXïOOOOCX*X>'x?CXXXXXXX»OOOOOOCOOOr» MIST X SNEEUW REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER /^TEMPERATUUR I005 ISOBAAR 'lil, BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUX SCHEIDINGSLIJN FRONT-TUSSEN' LUCHT VAN- VERSCHILLENDE HERKOMST NikSTAND VAN Oir TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER PE-R SECONDE PLAATSELIJK OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Overdrijvende wolkenvelden, afge wisseld door opklaringen. Op vele plaatsen tijdelijk nevel of mist, ove rigens droog weer. In de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst, overigens temperaturen enkele gra den boven het vriespunt. Aanvan kelijk zwakke, later matige wind uit Zuidelijke richtingen. 2 Februari Zon op 8.20 uur, onder 17.28 uur. Maan op 5-46 uur. onder 12.15 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Donderdag 1 Februari Hoog water: 10.33 en 22.55 uur. Laag water- 5.33 en 18.12 uur. Vrüdag 2 Februauri Hoog water: 11.35 uur. Laag water: 6.50 en 19.38 uur. >3cooooocccaxxxx»ocoocicoooooooocooc»cxxxoocoooocc

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1