Nog geen geval bekend waarin de weerlicht oorzaak van ongeluk was O Haarlem als gasleverancier der buitengemeenten PANDA EN DE MEESTER-BEDIENDE De radio geeft Vrijdag Wereldnieuwsj DONDERDAG 1 FEBRUARI 19 51 Vliegtuigen en de bliksem HET OOG EEN BRIL KEI P Consumptieve uitgaven waren in 1950 hoger dan in 1949 Prijsstijgingen de oorzaak In de toekomst samenwerking? Maximumprijzen voor aardappelen Verstekelingen als passagiers van Djakarta naar Rotterdam Mooie stempels op slechte stoffen Nieuw radioblad verschijnt deze week nog niet „Domstad" vraagt verlenging der surséance van betaling Wederinstelling van het bankgeheim gevraagd Prinses Wilhelmina naar Zwitserland Generaal Kruis betuigt het leger zijn dank Vestiging en vervanging van artsen en tandartsen Wettelijke regeling wordt met een jaar verlengd 2 (Van onze luchtvaartmedewerker) Dezer dagen is nabij Rome een Italiaans vliegtuig verongelukt en het Reuterbericht vermeldde erbij dat het „volgens oogge tuigen door de bliksem was getroffen." Helaas gebeuren er in de wereld nog teveel vliegtuigongelukken, al realiseren weinigen zich hierbij welk een omvang dagelijks over de gehele wereld het lucht verkeer heeft en welke afstanden hierbij worden afgelegd, voordat we weer eens door een rampzalige fout (vrijwel altijd ligt de oorzaak bij begane fouten ge woonlijk dan nog een ongelukkig samen treffen van fouten) worden opgeschrikt. Om even af te dwalen: een zekere mijnheer Taylor van een Amerikaanse luchtvaart maatschappij heeft op basis van de bestaan de statistieken uitgerekend hoe groot de kans op verongelukken is die de gemiddel de luchtreiziger loopt. Resultaat: wanneer iemand geregeld 40 uur per week vliegt, altijd maar door, week in week uit, dan zal hij naar recht en billijkheid gemiddeld eerst na een kleine 200 jaar door het nood lot getroffen mogen worden. Toegegeven, deze heer Taylor mag zeker niet onbe vooroordeeld genoemd worden, daar het luchtverkeer blijkbaar zijn broodwinning vormt, maar daar staat tegenover dat nie mand altijd maar door 40 uur per week vliegt zelfs geen vlieger terwijl er nog minder 200 jaar oud worden Niettemin: elk vliegtuigongeluk is te veel en dat er zo goed als auto-ongelukken wel altijd vliegtuigongelukken zullen blijven gebeuren, mag nooit een excuus zijn om niet alles in het werk te stellen teneinde ze in de toekomst zoveel mogelijk te voorkomen. Na elk ongeluk wordt dan ook door de daarvoor ingestelde instanties al het mo gelijke gedaan om de oorzaak op te sporen, teneinde mogelijk ontdekte fouten in de toekomst te kunnen vermijden. Zulk een triest' onderzoek is nu ook in Italië weer aan de gang. Zeer zeker zullen daarbij ook oogge tuigen worden gehoord. Ja: die ooggetui gen! Iedereen die wel eens bij een ver keersongeluk of iets dergelijks betrokken is geweest, weet hoe betrouwbaar verkla ringen van ooggetuigen zijn. Men moet zich in het geheel niet verwonderen als twee ooggetuigen, sprekend over dezelfde auto, deze met de grootst mogelijke stelligheid respectievelijk als rood en als grijs be schrijven. Dat zullen die Italiaanse autoriteiten ook wel weten. En afgezien daarvan ,zou het verwonderlijk mogen heten wanneer zij tot de slotsom zouden komen dat inderdaad blikseminslag hier als de oorzaak moet worden beschouwd. Niet dat deze oorzaak volkomen uitge sloten moet worden geacht, maar tot dus verre is nog geen geval bekend van een metalen verkeersvliegtuig (en deze zijn tegenwoordig alle van metaal) dat als direct gevolg van blikseminslag veronge lukte. Toch slaat elk jaar honderden malen de bliksem in vliegtuigen het is zelfs niets bijzonders. Juist in de afgelopen herfst moet het velen zijn opgevallen hoe vaak ër vliegtuigen werden gehoord, terwijl er on weer'in de'lucht was. Zij vlogen kennelijk rustig door. Was dat dan niét gevaarlijk? Het antwoord is dat juist dat metalen omhulsel waarbinnen de passagiers zich bevinden, een beschermende kooi vormt. Door de inslag krijgen de metalen delen ADVERTENTIE WIL OOK WAT VAN GR. HOUT^TR. 137 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Thuis. 10.15 Morgenwijding. 10.20 Pla ten. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Piano. 11.15 Voordracht. 11.35 Orgel. 12.00 Concert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Boekbespreking. 15.20 Platen. 15.25 Cabaret. 16.00 Lichte muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Kamerkoor. 17.15 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Feli citaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Kin derkoor. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 Causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20.15 Fluit en clavecimbel. 20.35 Causèrie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 De ducdalf. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Platen. 22.40 Vandaag 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Causerie. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sym- phonette orkest. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.25 Hoogmis. 9.30 Pla ten. 9.35 Schoolradio. 10.05 Philharmonisch orkest. 11.00 Voor zieken. 1.40 Vocaal dubbel- kwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Sympho- nette orkest. 14.40 Instrumentaal septet. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Omroeporkest. 18.18 Katholiek signaal, Amerikaans en Indonesisch Commentaar. 18.30 Philharmonisch orkest. 18.25 Actualitei ten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Instrumentaal sextet. 19.48 Katholiek signaal en politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.06 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Amusementsorkest. 20.40 Brabants halfuur. 21.10 Opera. 22.35 Klankbeeld. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.32 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00 en 14.30 Platen. 14.45 Schoolradio. 15.45 Symphonie-orkest. 16.15 Platen, 16.30 Amuse mentsmuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 en 17.30 Platen; 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19 00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Film. 20.15 Symphonie- orkest. 21.15 Kunstoverzicht 21.30 Piano. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzcommentaar. 22.45— 24.00 Platen. van het toestel een zekere electrische lading, meer niet. Die krijgen zij zelfs ook zonder onweersactiviteit, door andere oor zaken, en die lading wordt voor een groot deel vastgehouden tot het vliegtuig weer op de grond is en zij naar de aarde kan worden afgevoerd. Dat gebeurde vroeger door een sleepkettinkje (omdat de rubber banden het toestel ook nog van de aarde isoleren), tegenwoordig door wielbanden, vervaardigd van speciale rubber welke electriciteit geleidt. Worden dergelijke voorzieningen niet getroffen, dan krijgt de eerste persoon die uitstapt een geweldige schok, omdat de gehele lading via zijn lichaam naar de bodem zal ontwijken. In de loop van het vorige jaar is juist naar aanleiding van deze zaken door een Engelse luchtvaartmaatschappij, de British European Airways, een rapport uitgebracht over 87 bliksemontladingen op vliegtuigen in de loop van 3% jaar. Het rapport con cludeert naar aanleiding hiervan dat er niet van gevaar voor de inzittenden kan worden gesproken, hoewel behoorlijke be schadigingen aan de machine niet zijn uit gesloten. Gevallen van lichte beschadigin gen zijn talrijk en schade aan de radio installatie, namelijk via de antennes, komt zeer veel voor. Wanneer er sprake is van het gevaar van onweersbuien voor de luchtvaart, dan moet men dat gevaar zeker niet in de eerste plaats zien in de electrische verschijnselen. Vliegers hebben het nog veel minder be grepen op de heftige luchtbewegingen en het gevaar van ijsvorming op het vliegtuig, welke in zo'n bui voorkomen. Daarom zul len zij het centrum van een onweersbui zoveel mogelijk vermijden. En als ze het voor het kiezen hebben: dan toch maar liever een blauwe lucht, zodat er niets te vermijden is! Door het maken van een schatting van de consumptieve uitgaven in December is het mogelijk reeds nu voorlopige cijfers voor 1950 te publiceren, zo deelt het Cen traal Bureau voor de Statistiek mede. Door prijsstijging waren de uitgaven in 1950 hoger dan in 1949. Het verbruik nam iets. af. In totaal zijn de uitgaven en de prijzen met respectievelijk 8'pet. en 9 pet. gestegen. Het verbruik in hoeveelheid nam met 1 pet. af. Het C.B.S. tekent hierbij aan, dat de extra-consumptieve uitgaven in Juli en September 1950 de cijfers hebben beïn vloed. Naar raming zou zonder deze extra inkopen het hoeveelheidsindexcijfer van de totale consumptie circa 2yz pet. lager geweest zijn. De werkelijke uitgaven beliepen in 1950 totaal 12.210 millioen, tegen 11.349 mil- lioen in 1949 en 11.060 millioen in 1948. Op basis 1947 is 100 zijn de indexcijfers hiervan respectievelijk 124, 115, 112. Het prijsindexcijfer (1947 is 100) was respec tievelijk 119, 109 en 104, het hoeveelheids indexcijfer 104, 105 en 108. Naar het voorbeeld van alle Volksdemo- cratische staten" heeft de volksrepubliek China thans ook een postzegel uitgegeven, waarop de vriendschap niet de Sovjet- Unie is uitgebeeld. Als hoofdmotief werd ie begroeting tussen de beide staatshoof den gebruikt met als achtergrond de land kaart van de Sovjet-Unie en China om ringd door symbolen van beide staten. ADVERTENTIE Haarlem levert thans gas aan verschei dene buitengemeenten. In 1949 werden de volgende hoeveel heden gas afgenomen: Bloemendaal Heemstede Zandvoort Haarlemmermeer Haarlemmerliede c.a. 2.645.586 m3 4.910.500 m3 1.836.250 m3 2.221.213 m3 263.772 m3 Prov. Ziekenhuis Santpoort 102.840. m3 Bij elkaar dus een totaal van bijna 12 millioen m3 op een totale fabricage van ruim 37 millioen m3. Bloemendaal heeft de lopende overeen komst opgezegd. Ook het contract met Zandvoort loopt binnenkort af. Er worden thans nog geen onderhande lingen met deze gemeenten gevoerd, omdat Haarlem eerst een samenspreking met alle belanghebbende gemeenten houdt over de mogelijkheid om in de toekomst tot een vorm van samenwerking op het gebied der gasvoorziening te komen. Dus niet alleen de basis: leverancier en afnemer. Daarmee wordt uitvoering gegeven aan een suggestie van de commissie Itterson, die rapporteer de over de noodzakelijkheid van concen tratie van gasbedrijven en aandrong op regionale samenwerking. De gemeenten Hillegom en Lisse, die nu samen een gasfabriek hebben, deden het verzoek ook aan de besprekingen te mogen deelnemen om daarbij de vraag onder ogen te zien of het gewenst is zich bij die samen werking aan te sluiten. Naar de wethouder der bedrijven te Haarlem, de heer W. F. Happé, ons mede deelde, worden deze besprekingen in een goede geest gevoerd en is de waarschijn lijkheid groot dat het inderdaad tot een ï-egionale samenwerking op het gebied der gasvoorziening zal komen, hoewel nog niet vast staat welke vorm die zal hebben. De vraag wordt ook overwogen of, voor het geval in de toekomst het Haarlemse gasbedrijf niet zelf meer zal produoeren, maar gas van de Hoogovens zal betrekken, een vorm gevonden kan worden om dit gas gezamenlijk voor de gemeenten die bij de regionale samenwerking betrokken zijn, te kopen. Wanneer het Haarlemse bedrijf niet meer zal produceren is zo zei de wethouder op dit ogenblik niet te voorzien. Het is bekend dat de commissie Van Itterson slechts een beperkt aantal productiecentra wil. Maar dan zouden er enige nieuwe be drijven opgericht moeten worden en daar mee is de investering van zeer grote kapi talen gemoeid. Indien wij bedenken dat thans juist de noodzakelijkheid is gebleken om de investeringen zoveel mogelijk te be perken, terwijl wij bovendien zuinig moe ten zijn met deviezen, dan is het te begrij pen dat men bedrijven als de Haarlemse gasfabriek zo lang mogelijk zal laten draaien. Het is wel te verwachten dat Haarlem in elk geval tot 1965 als productie bedrijf in stand gehouden kan worden. Haarlem gaat nu een nieuwe watergas fabriek stichten. Daarmee is een investe ring van 700.000 gemoeid, maar de plan nen zijn zo opgezet dat daarmee slechts zeer weinig deviezen gemoeid zijn. Die water gasfabriek past ook geheel in de regionale samenwerking. Als in de toekomst pro ductie-centra het gas gaan leveren aan de regionale distributiebedrijven, dan is het van veel belang dat zo'n regionaal bedrijf de beschikking heeft over een eigen water- gas-installatie. Die is namelijk te beschou wen als een reserve. Dan behoeven de. pro ductie-centra immers niet berekend te zijn op de volledige gasvoorziening in de tijden waarin het meeste ga^, verbruikt wordt ('s winters wordt er veel meer gas ver bruikt dan 's zomers), maar is het goed als die slechts aan de minimum-eisen voldoen. In de tijd dat er dan veel gas wordt afge nomen kan de watergasinstallatie werken. Dit systeem verlaagt dan de kosten van de stichting der productie-centra. Minister Mansholt heeft een verordening goedgekeurd, waarin maximumprijzen voor klei-aardappelen zijn vastgesteld met in gang van 1 Februari. Deze prijzen bedra gen thans 10.50 bij levering aan land- handelaar, 11 bij levering aan grossier en 13 bij levering aan détaillist. Bij levering aan de consument geldt een maximumprijs van ƒ15 per 100 kg. Bij thuisbezorging mag deze prijs met 1 worden verhoogd. De teler mag bij levering aan de détail list of consument een prijs in rekening brengen welke 2.50 respectievelijk 4.50 per 100 kg hoger ligt dan bij levering aan de landhandelaar en 2 respectievelijk 4 hoger dan bij levering aan de grossier. Drie Ambonezen zijn dezer dagen als verstekeling aan boord van de Chitral van Djakarta uit in Rotterdam aangekomen. Zij hadden zich niet verborgen gehouden en als zij niet met Rotterdam in zicht naar de kapitein warén gestapt om alles op te biechten hadden zij wellicht kans gezien ongemerkt van boord te komen. Een van hen had in Soerabaja bij de N.E.F.I.S. .ge- werkt, de inlichtingendienst van de Ne derlandse regering. In Soerabaja werd hij door de T.N.I. gezocht, moest daarom on derduiken en belandde in Djakarta. Enige malen werd hij daar ontdekt, maar telkens wist hij te ontkomen en verborg zich el ders. Langzamerhand rijpte het plan om met een troepentransportschip naar Neder land uit te wijken, maar de portiers aan de kade zijn niet gemakkelijk. Toen de Chitral voor de rede lag smok kelde hij zich per vrachtauto met koelies de poort door. Het aan boord komen ging gemakkelijk. Hij verborg zich niet en toch ontdekte niemand dat hij er eigenlijk niet thuis hoorde. Tijdens de zeereis was er volop eten en slapen deed hij waar het uit kwam. Als pianist maakte hij zich al gauw verdienstelijk met het opluisteren van feestavondjes en het begeleiden van Indo nesische dansen. Toen hij een week aan boord was ging hij eens poolshoogte nemen bij twee andere Ambonese jongelui, die een beetje schuw deden en al spoedig bleek, dat hij met lot genoten te doen had, die op dezelfde ma nier aan boord gekomen waren. Een van hen had de actie Westerling meegemaakt. Tegen het einde van de reis stapten ze naar de kapitein en vertelden hem hun verhaal. De gezagvoerder krabde zich eens achter het oor, glimlachte en kon niet an ders doen dan de Rotterdamse rivierpolitie met het geval in kennis stellen. Zo werden ze overgebracht naar de Vreemdelingen dienst, die hen verhoord en onderdak ver leend heeft.Waarschijnlijk zal vandaag over hun lot worden beslist. Van terugsturen zal wel niets komen, omdat zij eigenlijk geen vreemdelingen zijn. Zij hopen in Neder land te mogen blijven en dienst te kunnen nemen bij de marine of het leger. De Amsterdamse vreemdelingendienst is opgetreden tegen een aantal Italiaanse kooplieden, die sinds enkele maanden in Amsterdam en verscheidene andere grote plaatsen in ons land huis aan huis stoffen te koop aanbieden. Deze stoffen zijn voor zien van keurige stempels, waaruit te concluderen valt, dat zij van Engelse kwa liteit zijn en dat zij uit de beste grond stoffen zijn vervaardigd. In werkelijkheid voldoen de stoffen niet aan de kwaliteits eisen, die de stempels vermelden. Gebleken is, dat de Italianen de stoffen kochten van Nederlandse kooplieden, die hun bovendien éen soort plakplaatjes le verden, waarmede met behulp van een hete strijkbout de misleidende stempels op de stof konden worden gedrukt. De politie heeft deze leveranciers on der het oog gebracht, dat zij zich op deze wijze mede schuldig maken aan bedrog in de koophandel of aan oplichting. Het bestuur van de Vereniging van Radioluisteraars heeft besloten' „Het Ra dioprogramma" deze week nog niet te laten verschijnen, aangezien de organisatie van de. jonge vereniging geen gelijke tred heeft kunnen houden met dé ontwikkeling van het snel stijgende abonnementental op „Het Radioprogramma". De radioluisteraars kunnen er echter op vertrouwen, zo deelt het bestuur mede. dat „Het Radioprogramma" op zo kort mogelijke termijn zal verschijnen. Namens de stichting „Vijf eeuwen Kal- verstraat" (Damstad), die tot Vrijdag 2 Februari surséance van betaling had ge kregen, heeft mr. A. C. G. van Proosdij bij de Amsterdamse rechtbank een verzoek tot verlenging der surséance ingediend. Op 2 Augustus van het vorig jaar was surséance verleend voor zes maanden. Bij de sluiting van „Damstad" was er een ex ploitatietekort van ongeveer f 300.000, De Vereniging voor de Effectenhandel (Bedrijfsgroep Effectenhandel) deelt mede, dat zij zich tezamen met de Nederlandse Bankiersvereniging met een adres heeft gewend tot de Tweede Kamer naar aanlei ding van het wetsontwerp inzake vervan ging van het fiscale noodrecht. In dit adres wordt gewezen op de wenselijkheid van wederinstelling van het bankgeheim. ADVERTENTIE Ongekende krachten schuilen in één atoomhet kleinste deeltje dat de wetenschap kent. Diezelfde wetenschap slaagde erin ongekende was kracht te concentreren in en kele druppels Snel, het nieuwe fantastische afwasmiddel. Drie of vier druppels in warm water zijn voldoende voor een flinke afwas; voor die hele stapel borden, messen, schalen, vorken, lepels en pannen. Geen vette randen in de teil, geen vuile afwaskwast. Daarom is Snel zo enorm veel zuiniger dan elk ander wasmiddel. Veilig voor de handen en natuurlijk... alkalivrg. Prinses Wilhelmina zal tot ongeveer half Maart niet op paleis Het Loo vertoeven. De Prinses, die thans enige dagen in het paleis Lange Voorhout in Den Haag verblijft, is voornemens ongeveer tien dagen in Zwit serland door te brengen. Na haar terug keer zal zij haar intrek nemen op de Ruigenhoek. Nu bij Koninklijk Besluit generaal mr. H. J. Kruis met ingang van 1 Februari 1951 op de meest eervolle wijze ontheven is van de functies van chef van de generale staf en voorzitter van het comité van stafchefs, onder dankbetuiging voor de vele diensten door hem in verschillende gewichtige be trekkingen en onder dikwijls moeilijke om standigheden aan den lande bewezen, is bij alle onderdelen der Koninklijke Landmacht Woensdag bij het middagappèl de volgende dagorder van de aftredende chef van de generale staf voorgelezen: „Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd mij te ontheffen uit mijn functie van chef van de generale staf en daarmede van het bevel over de onderdelen van het leger. Ik leg mijn taak neer in de vaste over tuiging, dat ons leger thans door de moei lijkste jaren van zijn wederopbouw heen is en de krachten in zich heeft om zich verder te kunnen ontwikkelen tot een goed leger, tot een leger, dat r als het moet in staat zal zijn om zijn hoge en verantwoordelijke taak te vervullen. Dat ik met uw aller hulp u door de grote en verscheidene moeilijkheden der laatste jaren heb mogen leiden tot de toestand, waarin wij thans verkeren, stemt mij tot dankbaarheid en ontneemt de bitterheid aan de gedachte, dat ilf de verdere ontwik keling slechts als eén toeschouwer zal mogen bezien. Bij de uitvoering van hun militaire taak van de laatste jaren hebben onze jonge Nederlanders getoond uit het goede hout te zijn gesneden. Onze Korea-vrijwilligers, aan wie ik hierbij oprechte en warme hul de breng, zijn een voorbeeld voor velen. Dit zijn zaken, waarover ons volk zich mag verheugen en die het vertrouwen ge ven, dat wij in staat kunnen zijn een krachtige en betekenisvolle bijdrage te leveren aan de gezamenlijke defensie van West-Europa en daarmede aan het behoud van de vrede. Ik dank u allen oprecht voor uw ver trouwen en uw medewerking en breng hierbij in het bijzonder dank aan de luite nant-generaal Calmeyer, die heden met mij zijn functie van plaatsvervangend chef van de generale staf verlaat en mij zo voor treffelijk heeft bijgestaan. Nimmer zal het leger zijn plaats in mijn hart verliezen. Ik zal zijn opbouw en ver richtingen steeds blijven volgen. Moge de Almachtige ons land en ons volk beschermen in de tijden, welke voor ons liggen. Mannen en vrouwen van de Koninklijke Landmacht, het ga u en de uwen goed! Leve de Koningin." De Padvinders-Jamboree wordt dit jaar van 3 tot 11 Augustus in Oostenrijk gehou den. Als leider van het Nederlands contin gent treedt op schipper M. J. J. M. Kavelaars uit Haarlem, die tevens met de leiding van de verkenners van de Katholieke Jeugd beweging is belast. Leider van de bij de vereniging „De Nederlandse Padvinders" aangesloten groepen is hopman H. M. Rozen- daal uit Utrecht. 61. De schildwachten, die Panda uit de kazerne hadden gegooid gingen tevreden weer naar binnen, en Panda belandde een beetje duizelig aan de voeten van de wach tende Jolliepop, die beleefd zijn hoed af nam. „Goeden middag, mijnheer... eh... Panda!" sprak Jolliepop. „Ik had ons al eerder mede willen delen, dat dergelijke kazernes slechts zelden toegang verlenen aan lieden die als heer gekleed zijn! Wij waren echter zo overijld„Ja maarzei Panda, „hoe kom ik er dan naar binnen? Ik wil er naar binnen!" „Wanneer wij binnen wensen te komen zullen wij wellicht militair van beroep moeten worderl!" meende Jolliepop. „Maar verschoon mij wanneer ik mij verstout op te merkendat ik in dat geval zal moeten overwegen onze dienst te verlaten! De militaire stand is beslist onder wat ik ge wend ben enWat hij verder zei werd overstemd door een enorm geschreeuw, gedreun en gestamp, dat van de andere zijde van de kazerne-muur weerklonk. „Dzjing!" „Boem!" Klang„Dreun!" ging het. „Een der afkeurenswaardigste trekken van het militarisme is wel het onbeschaafd lawaai waar het altijd van vergezeld gaat!" merkte Jolliepop op, toen hij zich weer verstaanbaar kon maken. „Hoewel het mij wil voorkomen, dat dit gerucht veroor zaakt wordt door ons aardig Pandamemo- nium-apparaat, dat hier blijkbaar op stra tegische verdiensten beproefd wordt!" „Ja, natuurlijk! Dat is het!" riep Panda. Dat gedreun en gestamp kwam van Memo die daar door de generaals geprobeerd werd! Panda wilde en moest en zou naar binnen om te zien wat er gebeurde, en aangezien de weg door de poort hem ver sperd werd, begon hij snel langs de kazer nemuur te lopen om te zien of er niet er gens een plekje was waar hij er door kon. „Kom mee, Jolliepop!" riep hij. „Ze zullen hem nog kapot maken!" Maar Jolliepop volgde hem niet. De bediende staarde Panda enige tijd hoofdschuddend na en ging daarna zijns weegs, terwijl hij mom pelde: Mijn plicht schrijft mij voor ons bevel niet op te volgen. Hier zullen andere maatregelen genomen moeten worden. Bovendien wens ik geen getuige te zijn van de ineenstorting ener schone adellijke titel..,.". Hardlopers. De Zuid-Koreaanse hardlo- pers die trainen voor de jaarlijkss Marathon van Boston (V.S.) hebben te horen gekregen dat zij thuis be hoorden te blijven om voor hun land te vechten. Walter Brown, voorzitter van de vereniging die het evenement organiseert, deelt mede dat de bond geen inschrijvingen van Zuid-Koreanen zal accepteren. Terwijl Amerikaanss soldaten op Korea strijden en sterven, dient ook elke Koreaan te strijden voor de bescherming van zijn land in plaats van voor Marathons te trainen, zei hij. De Zuid-Koreanen hebben de Marathon tweemaal in de laatste vier jaar gewonnen. Spoorwegen. In 1950 hebben zich bij de Belgische spoorwegen 686 ongevallen voorgedaan. Door deze ongevallen kwamen 38 personeelsleden en 11 rei zigers om het leven. Het aantal zwaar gewonden bedroeg 724. Op onbewaakte overwegen deden zich 80 ongevallen voor waarbij 21 personen werden ge dood en 59 gewond, bij de bewaakte overwegen 16 ongevallen, waarvan 2 met dodelijke afloop. Overwinning. Nederland heeft op de in ternationale tentoonstelling van post duiven te Modena (Italië) voor Frank rijk, België, Luxemburg en Italië, de prijs van de president van de repu bliek Italië behaald. Schat. De centrale vertegenwoordiging van Russische emigranten heeft een deel van de zogenaamde „schat van de Czaren" aan een pai'ticuliere firma te München verkocht voor 40.000 mark. Naar de vice-president van de organi satie, Michael Semjonow, meedeelde, is van dit bedrag 30.000 mark aan de „Russische nationale volks- en rijks- beweging" voor de strijd tegen het communisme ovérgedragen. De „schat van de Czaren" bestond hoofdzakelijk uit waardevolle voorwerpen uit de aan de Czarenfamilie toebehorende lom merd van Petersburg. Vlucht. Een 48-jarige Pool is gistermiddag in de haven van Stockholm van het Russische passagiersschip „Belo Catrov" op de kade gesprongen. Hij werd on middellijk door een Rus achtervolgd die hem 'bijna te pakken kreeg. Maar de Pool kreeg op het laatste ogenblik hulp van een Zweedse vrachtautochauffeur die hem op zijn auto liet springen en snel met hem wegreed. Heden zal worden uitgemaakt of hij kan worden be schouwd als politiek vluchteling. Record. De Amerikaanse piloot Charles F. Blair heeft met een Mustang-jager in de nieuwe wereldrecordtijd van 7 uur en 48 minuten non stop van New York naar Londen gevlogen. Sedert Novem ber stond het record voor deze vlucht van 3.500 mijl op naam van een vier motorige sjratocruiser van de Pan- American Airways, met een tijd van 8 uur 55 minuten. Initiatief. Een onderwijzer in Romsdal (Noorwegen) stelde aan een van zijn jongens de vraag, wanneer Zweden zijn parlementaire stelsel had gekregen. De jongen wist het niet en kreeg een dag de tijd om het juiste antwoord te vin den. De volgende dag bleek hij inder daad de datum te weten. Toen de onder wijzer hem vroeg, hoe hij er achter was gekomen, antwoordde de jongen: „Nou, dat was niet zo moeilijk. Ik heb de Zweedse minister-president Erlander in Stockholm opgebeld, want die zou het wel weten, dacht ik en hij wist het ook." Représaille. Frankrijk overweegt om de bewegingsvrijheid van diplomaten van landen achter het ijzeren gordijn aan beperkingen onderhevig te maken als représaille tegen de reisbeperkingen die in die landen aan Franse diplomaten worden opgelegd. Nadat Amerika twee dagen geleden besloten had de be wegingsvrijheid van de Hongaarse di plomaten te beperken tot het gebied van Washington, onthulde het Franse mini sterie van buitenlandse zaken, dat Frankrijk soortgelijke maatregelen in overweging had. Opbod. Hoe hoog is het percentage voor de defensie van de Joegoslavische begro ting? De Joegoslavische journalisten vereniging heeft op het ogenblik het Tsjechische persbureau Ceteka tot lei der verklaard in de race der schattingen. Op 23 December 1950 verklaarde het Italiaanse blad „Unita" (communistisch) dat 28 percent van de Joegoslavische begroting voor de defensie was. Op 9 Januari zei de commentator Victorow van radio-Moskou 70 percent. Radio- Boekarest deed er op 17 Januari nog een schepje op en zei 73 percent, en op 21 Januari vond het Tsjechische pers bureau dat niet genoeg en noteerde 77.33 percent. „Tegen het einde van Februari zullen we de winnaar van deze verkoping bij opbod wel weten" zeggen de journalisten, want hoger dan 100 percent kunnen ze niet gaan. Voor de zekerheid. Een Engelse amateur fotograafdie enige tijd geleden in Monte Carlo enkele foto's wist te maken van koning Farouk van Egypte met twee vrouwen, en wiens camera daarna door 's konings lijfwacht in beslag werd genomen, kreeg gisteren de camera met de film terug, echter zonder de foto's van de koning. Bij de film zat een briefje van de Egyptische censor: „Wij vertrouwen, geachte heer, dat u onze groeten in ontvangst wilt nemen en duizend excuses". Op 26 Februari 1951 vervallen enkele wettelijke bepalingen inzake de vervanging van artsen en tandartsen, die in militaire dienst zijn opgeroepen, alsmede de in ver band hiermede getroffen regelen met be trekking tot de vestiging van artsen en tandartsen. De minister van Sociale Zaken acht in de huidige omstandigheden verlenging van de werkingsduur dezer bepalingen tot 26 Februari 1952 noodzakelijk. In de toelichting op een daartoe strek kend wetsontwerp zegt de minister te ver wachten, dat ook na 26 Februari 1951 nog artsen en tandartsen door oproeping in militaire dienst aan hun practijk onttrok ken zullen worden. De in het begin van 1950 bestaande verwachting, dat een laat ste verlenging van de werkingsduur der regeling voor de duur van een jaar toe reikend zou zijn, is niet in vervulling ge gaan.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2