BAARS De Marshallhulp in „oude stijl" is thans vervallen Verdienstelijke film in „Frans Hals" ZATERDAG 3 FEBRUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bevordering der militaire paraatheid heeft voorrang Wij zijn 31111 GOUDEN BRUIDSPAAR Onze kinderen zijn groot, Maar al die vijftig jaren aten wij, dat goede FRANKEN 's brood 2 Voorstel huisvrouwen niet zonder meer aanvaardbaar Kans op vorst en sneeuw neemt toe Verhuizingen - Transporten Meubeltransporten, groot en klein Pianotransporten - Bergplaats v. inboedels Wederom op Verdi-concert de orde verstoord Op 1 November heeft IJmuiden zijn haven-radar Schip met kunstmest gezonken in haven van Bruinisse „De Koopman" in Haarlem „Schorpioenen en millioenen" Ook minister wil bemiddelen in Concertgebouw-conflict Zestien „grondstewardessen" op Schiphol gediplomeerd Vierde testmatch 8 Dezer dagen verscheen het negende verslag van onze regering over de werking van het Europese herstelprogramma en wel over het derde kwartaal van 1950. Het bestaat uit drie hoofdstukken: het eerste biedt een overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen op het punt der Europese economische samenwerking, het tweede behandelt de door Nederland ontvangen Marshallhulp, het derde geeft een beeld van de economische ontwikkeling in ons land. Dit verslag is nog gebaseerd op de normale ontwikkeling na 1947. Maar de factoren die tot dusverre de hulp bepaalden, zijn vervallen. De Marshallhulp verdwijnt vrijwel geheel en gaat over in een hulp aan onze militaire pro ductie, afhankelijk van de grootte onzer eigen inspanning op dit gebied. De Europese samenwerking op het gebied van handels-liberalisatie en monetaire stabilisatie onder vindt de terugslag van die verandering, welke de overige O.E.E.S.-landen evenzeer treft als ons land. ADVERTENTIE De periode „oude stijl" der Marshallhulp is definitief afgesloten. Er komt geen hulp meer op grond van het tekort op de beta lingsbalans of volgens het programma van economisch herstel. De defensie-aange legenheden hebben boven alles voorrang gekregen. Wel blijft Amerika aandacht schenken aan de welvaart in Europa en aan het her stel van de economie, maar de militaire inspanning, de militaire paraatheid gaan vóór. Men wil eerst beveiligen wat men bereikt heeft en dan, zo mogelijk, voort gaan met het economisch herstel. Dit brengt mede dat wel is waar de Amerikaanse hulp aan Europa groter wordt dan voorheen, maar dat de welvaartsteun grotendeels verdwijnt. Deskundigen schatten, op grond van de toewijzingen door het Amerikaanse Con gres, dat er aan Europa voor 7 a 8 milliard dollar geschonken zal worden aan oorlogs materiaal, voorts 1V2 a 2 milliard dollar aan economische steun ten behoeve van de Europese militaire productie, en tenslotte ruim een half milliard aan zuiver civiele hulp, die echter ook afhankelijk zal zijn van de Europese militaire inspanning. De E.C.A. zal dus hoofdzakelijk geleid worden door militair-economische factoren. In aansluiting daarop zijn in ons land het regerings-commissariaat voor het Nationale Plan en het Militair Bureau samengesmol ten. Nederland is het eerste Europese land, dat de organisatorische consequenties heeft getrokken uit de veranderingen in Mar shallhulp en O.E.E.S. De Parijse organisatie der O.E.E.S. en de Londense organisatie van het Noord-Atlan tisch Pact zullen gecoördineerd worden. Voorts zullen de Europese landen ook in zake de verdeling en het gebruik der grond stoffen één lijn dienen te trekken, want als elk land afzonderlijke maatregelen neemt ten aanzien van productie-beperking en uitvoerverboden, zal het gauw gedaan zijn met de liberalisatie van het handelsverkeer en de monetaire stabilisatie. Het maximum, dat men mag verwachten is een poging tot consolideren van hetgeen De Haarlemse melksanering T) op dit gebied reeds bereikt is. Door het koppelen van de te verstrekken hulp aan de militaire inspanning der betrokken lan den zal Amerika tot bilaterale overeen komsten met de Europese landen komen. Voor Nederland zal het zaak zijn en dat is mogelijk om door onze militaire productie de dollars te verdienen, die ver eist zijn voor de civiele-grondstoffen-im- porten. Gedacht wordt aan scheepsbouw, levering van electrotechnische producten, de vliegtuigbouw en proviandering van ge allieerde troepen. Dit zal aanmerkelijke verandering ver oorzaken in onze nationale bedrijvigheid en een verschuiving van arbeidskrachten. Ook zal de vereiste veel grotere militaire inspanning ongetwijfeld van invloed zijn op ons welvaartspeil, aangezien het tekort op onze betalingsbalans geen andere keus laat. Het beramen van de maatregelen op dit gebied zal wel de zwaarste taak zijn van het nieuwe kabinet. Het K.N.M.I. in De Bilt deelt mee: Gedurende de laatste 24 uur begonnen zich belangrijke wijzigingen in de lucht drukverdeling boven West-Europa te vol trekken. Een rug met hoge barometerstan den, die zich geruime tijd van Scandinavië uit over onze omgeving en Frankrijk naar Spanje en Portugal uitstrekte en een ver binding vormde tussen een machtig hoge drukgebied boven Rusland en een maxi mum bij de Azoren, boette namelijk snel in betekenis in. De oorzaak hiervan was het verder opdringen van Oceaandepressies over de Britse eilanden en de Golf van Biscaye in de richting van het vasteland. Een van deze storingen ging in Ierland en Schotland op vele plaatsen vergezeld van langdurige sneeuwval. Op de Oceaan nade ren nu nieuwe luchtdrukdalingen welke de barometerstanden over West-Europa opnieuw lager zullen doen worden. Tegelijkertijd stroomde rond het Rus sische hoge drukgebied, dat maar weinig in intensiteit veranderde, koude lucht de Balkan binnen, terwijl de vorst zich in middels over Duitsland en de Noord-Oos- telijke provincies van ons land uitbreidde, Berlijn en Hamburg meldden vanmorgen 9 gx-aden Celsius vorst, Groningen 2 graden en Leeuwarden 1 graad. De kans op sneeuw neemt bij het ver dere opdringen van de Oceaandepressies toe. ADVERTENTIE RAAMVEST 29 Telefoon 14810 Vraagt, bij ons aan. Wij geven alle gewenste inlichtingen. Demonstranten zouden van communistischen huize zijn Gisteravond zou in het gezamenlijk pro gramma over de zender Hilversum II een deel van de Verdi-herdenking uit het Ge bouw van Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage onder leiding van Paul van Kempen worden uitgezonden. Na het ap plaus hoorde men gejoel en kreten als „Weg met Van Kempen". De omroeper kondigde hierop aan, dat de uitzending kwam te vervallen wegens de omstandig heden waar-onder geconcerteerd moest worden. Kort daarop waren deze echter zodanig vex-beterd dat het concert toch tot de huiskamers kon doordringen. Tijdens het concert zijn in totaal negen mensen gearresteerd. Reeds direct werd er in de zaal een buisje met traangas gewor pen. De uitwerking hiervan kon echter door in de zaal aanwezige rechercheurs met behulp van zeepsop (dat klaar stond) worden gelocaliseerd. Na de verwijdering van de eerste rumoerzaaiers begon men op fluitjes te blazen en te schreeuwen. Deze verschijnselen herhaalden zich na de pauze. Vele bezoekers keerden zich tegen de de monstranten, die later naar een bureau van politie werden overgebracht en ver volgd zullen worden wegens verstoring van de openbare orde. Voor het einde van het concert werd er nog een tiende persoon in hechtenis genomen. Volgens de Haagse politie zijn zeven van de tien demonstran ten lid van een communistische organisa tie. Nadat proces-verbaal tegen hen was opgemaakt, werden zij weer op vrije voeten gesteld. De uitvoerenden moesten na afloop van de uitvoering een ovatie in ontvangst ne men. Er waren bloemen voor de solisten en een krans voor Paul van Kempen. Naar aanleiding van de in ons blad van Donderdag gepubliceerde brief van het bestuur van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, waarin aan B. en W. advies werd uitge bracht over de door de Haarlemse melk handelaren voorgenomen rationalisatie der bezorgwijken, vernamen wij van het be stuur van de tot dat doel opgerichte coöpe ratie der slijters, dat het betreurt, dat de Vereniging van Huisvrouwen zich niet tot de coöpex-atie heeft gewend, hoewel zij daartoe meermalen is uitgenodigd. Wat nu de opvattingen der Huisvrouwen vereniging omtrent de sanering betreft, werd opgemerkt dat het voorstel om ten minste drie slijters per rayon te laten be dienen in die vorm zeker niet te verwe zenlijken valt. „Maar", zo voegde men er onmiddellijk aan toe, „daar kan altijd over gepraat worden". Volgens de melkslijters verzetten de voorschriften van het Bedrijf schap Zuivel zich tegen de door de Huis vrouwen gewenste regeling. De richtlijnen van het Bedrijfschap zouden wat dat be treft zeer stringent zijn. Bovendien vond men het onjuist, dat steeds de niet naar de wens van de consumenten verlopen melk sanering in Heemstede als voorbeeld wordt aangevoerd, omdat in 160 gemeenten in ons land, waaronder grote plaatsen als Hilver sum, Amersfoort en Zaandam, de sanering wel tot ieders bevrediging is verlopen. Men merkte op, dat in Heemstede in het ajgemeen, door de maatschappelijke struc tuur van de bevolking, de zaak wat moei lijker ligt en men vermoedde ook, dat het oordeel van de Huisvrouwenvereniging wel de mening weergeeft van een bepaalde groep van consumenten, doch zeker niet van alle afnemers. Intussen hebben B. en W. het advies van de Huis vrouwenvereniging zorgvuldig be studeerd. Binnen afzienbare tijd zal er over deze kwestie weer een onderhoud tussen het bestuur van de coöperatie en wethouder Happé, die deze zaak behandelt, plaats hebben. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van de gemeente Amsterdam de haven- radarinstallatie, die op de IJmuidense se- mafoor gebouwd wordt, de le November van dit jaar in te wijden, een datum, die dus samenvalt met het 75-jarig bestaan van IJmuiden en het Noordzeekanaal. Nu de gemeenteraad van Amsterdam zijn fiat heeft gegeven aan een creaiet voor deze aanleg in de „vestibule" van de hoofdstad, is deze belangwekkende aange legenheid volkomen onder Amsterdams be heer gekomen, al zulleir natuurlijk de con tacten met Loodsdienst, Rijkswaterstaat en Binnenlandse Zaken volledig blijven be staan. De stoot tot de radarisatie van IJmuidens haven werd oorspronkelijk gegeven door de landelijke overheid, die zich door een uitgebreide adviescommissie van deskun digen en de resultaten van een aantal proefnemingen liet voorlichten. Walkie talkies voor de loodsen. De loodsboten zullen, om de radarisatie volledig te doen slagen, draagbare zenders ontvangers aan boord krijgen, zodat de loods, wanneer hij bij mist een schip in- of uitbrengt, voortdurend in contact kan blij ven met de centrale post. De apparatuur, die zeer nauwkeurig zal moeten werken, omdat zij vooral gericht is op zichtbaarheid op korte afstand het havengebied en zijn naaste omgeving wordt vervaardigd door de N.S.F. te Hil versum, zodat Nederland geen beroep hoeft te doen op het buitenland. De speciale installatie is namelijk niet uit voorraad leverbaar. 't Lijkt zo eenvoudig (Pal ace). De beeldschone dochter van een millionnair is beledigd door een foto, die een krant van haar heeft opgenomen en eist een schade vergoeding van twee millioen dollars. Zo gaat dat in Amerika. De Don Juan onder de verslaggevers wordt op haar afgestuurd om haar van deze voor de desbetreffende krant ruïneuze voornemens af te brengen. Dat lijkt eenvoudig, maar het is dat niet, want de jongeman wordt natuurlijk verliefd op de jongedame en zij op hem, hetgeen de zaak zeer gecompliceerd maakt maar toch tot een oplossing leidt. Mede ter wille van de technicolor speelt dit amusante verhaal in Mexico: veel mooie meisjes, veel romantiek, zang en dans en een nummertje Hammond-orgel van Ethel Smith dat er zijn mag. Esther Williams mag er eveneens zijn als de millionnairsdochter met een uitgebreide garderobe en een zwak voor Van Johnson. S. K. „De Forsyte sage" (Rembrandt). Het gebruik maken van de kleurenfotografie in de film over het leven van de familie Forsyte, naar een beschrijving van John Galsworthy, heeft er toe bijgedragen, dat deze goede film in waarde is gestegen. Daar door krijgt de toeschouwer een uitstekend beeld van het leven uit het einde van de vorige eeuw in Engeland. Galsworthy heeft beschreven hoe bekrompen van opvatting een Engelse familie is en de regisseur Compton Bennett heeft in Amerika van de roman een voortreffelijke film gemaakt die bijzonder boeit. Het is gelukkig, dat een Engelsman gekozen is om de regie te voeren, omdat deze er in geslaagd is een bijzondere sfeer te scheppen. „De Forsyte sage" geeft het leven weer van een pianolerares die de vrouw wordt van Soames Forsyte. Zij komt uit een geheel ander milieu en het is niet ADVERTENTIE MAISON TRIENY maakt momenteel de allernieuwste jj permanent zonder toestel en zonder I kroes vanaf 8.compl. Gem. in 2 uur gereed. Mislukking uitgesloten, geen J J warmte of electriciteit op het hoofd- J I Specialiteit in haarverven en blonderen I GROTE HOUTSTRAAT 26 rood Ingang portiek boven Vogelzang t.o. J Anegang - Telefoon 17856 Reeds 18 jaar gevestigd Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 2 Februari 1951 GEHUWD: 2 Febr., C. Boersma en J. C. van Stipriaan. BEVALLEN van een zoon: 1 Febr., C. BongenaarHeesemans; W. van Gunsteren Verkaaik; 2 Febr), P. E. van Kouterenvan Gend; H. J. Kouijzer—van der Schalk. BEVALLEN van een dochter: 30 Jan.. F. H. Geuzebroek—Kuijt; 1 Febr., A. J. M. Kamps—Jansen; E. G. Vogelesang—Jonker; 2 Febr., C. van der WaterenHanssen. OVERLEDEN: 31 Jan., T. F. Kee—Kroder, 61 j., Schagchelstraat; P. Badoux, 76 j., Scho tersingel; J. G. Wassenaar, 72 j., Parkstraat; M. S. Bink—Prent, 66 j., Westerhoutpark; D. Smit, 50 j., Saenredamstraat; 1 Febr., C. G. Dames, 83 jHoutvaart; R. W. Heijmering, 68 j., Maerten van Heemskerkstraat; B. F. T. Dinkelaar, 77 j., Gasthuissingel; A. W. Jansen—de Bie, 70 j., Noordertuindorplaan; W. Diemei, 77 j., Kamperlaan. Een scène uit: Het meisje Christine". De film die deze week in het Haarlem se Frans Halstheater draait heeft de niet alledaagse verdienste, dat zij weet te boeien, zonder dat er humbug of on waarschijnlijkheden aan te pas komen. Het aan een novelle van Hanz Rabl ontleende verhaal behandelt een episode uit de Dertigjarige oorlog, een krijg die in Duitsland parallel loopt met onze Tach tigjarige vrijheidsstrijd, ook wat de inzet betreft. In die tijd, toen er bij dergelijke gele genheden in principe alleen met huur troepen werd „gewerkt", kon er nogal eens op eigen houtje gevochten worden door legeraanvoerders, die de vrede vre zen, omdat zij dan brodeloos worden. Vormt dit de algemene achtergrond van „Het meisje Christine", de eigenlijke intrige komt niet alleen tegemoet aan de behoefte aan „romantiek" zonder welke geen bioscoop zou kunnen bestaan, doch bevat tevens enkele psychologische fac toren die deze film ook voor wat criti- scher ingestelde toeschouwers aanvaard baar maakt. Want de hoofdrolspeelster, Petra Pe ters, blijkt over het vermogen te beschik ken de spanningen, die leven in het meisje Christine Enkeford, dat als jongen vermomd haar geliefde graaf Von Merian volgt en dagelijks in zijn onmid- lijke nabijheid verkeert, voortreffelijk en dat wil altijd zeggen; met soberheid aan uitdrukkingsmiddelen uit te beel den. Langzamerhand komt Christine Enkeford tot de ontdekking, dat de man, die zij aanbidt, in werkelijkheid tot beest verworden is. Waarop als logische conse quentie volgt, dat zij zich slechts van hem kan bevrijden door het gevallen idool te vernietigen. Ongetwijfeld ter wille van de traditie besluit regisseur Arthur Maria Rabenalt zijn wel degelijk, maar weinig oorspron kelijk geregisseerde film, waarvan als voornaamste indruk die van een goede verzorging achterblijft, met een recht zaalscène. Of liever met twee: de eerste waarin de luitenant Enkeford wordt ver oordeeld, de tweede die eindigt met de vrijlating van de jonge vrouw, omdat de luitenant niet meer bestaat. Tot het succes dat „Het meisje Christi ne" verdient, hebben de cameraman Eugen Klagemann en de componist van de begeleidende muziek. Herbert Trantow, in niet geringe mate bijgedragen. J.H.B. gemakkelijk tot de familie toegelaten te worden. De familieraad wordt daarbij ge hoord. Haar huwelijk mislukt en zij komt in aanraking met een architect die gepoogd heeft in de familie Forsyte opgenomen te worden, maar ervaart dat hij eigenlijk niet in de kring thuis hoort. Greer Garson, (de pianolerares) Errol Flynn (Soames Forsyte), Walter Pidgeon (kunstschilder Forsyte) en Robert Young (architect) hebben er aan meegewerkt, dat deze film een bijzonder peil heeft bereikt. A. O. Luchtpiraten (S p a a r n e) Robert Liqgstone, Mae Clarke, James Cardwell en Grant Withers zijn de belangrijkste helden en heldinnen door dik en dun, die deze week in het Spaarne-theater op het witte doek verschijnen. Degenen die naar de bioscoop gaan om eens een uurtje prettig te huiveren, zullen niet bedrogen uitkomen, want ze zul len een piloot te pletter zien vallen nadat zijn parachute defect is gebleken. Overigens behoeft men daar geen traan om te laten, want dat was toch geen beste jongen. Hij was er namelijk op uit om een concurrerende luchtvaartmaatschappij te kraken en had daartoe een verbond met twee geduchte ban dieten en een aardig meisje gesloten. Dat lieve ding blijkt natuurlijk achteraf alleen uit de onschuld van heur gouden hart te hebben meegedaan, maar met die zware jon gen loopt het al evenmin goed af als met de verongelukte piloot. Het andere uur van het programma wordt gevuld met „Volbloeden", een heel wat ge zonder tijdspassering, waarvan het rhythme wordt bepaald door het getrappel van een stel vurige paarden en het gesuis der lasso's. J. H. B. Mensensmokkel (L u x 0 r De Ameri kaanse immigratiedienst zit in haar maag met het veelvuldig voorkomende verschijn sel dat vreemdelingen uit allerlei landen illegaal de Verenigde Staten binnen komen. Tegen grof geld worden de gegadigden met een vliegtuig van een Californische lucht vaartmaatschappij van een eenzame plek in Mexico uit het land binnengesmokkeld. De mannen die dat vervoer op touw zetten schrikken voor niets terug en mocht er iemand in hun vaarwater komen, wel dan maken ze korte metten met hem. De immi gratiedienst krijgt genoeg van die streken en beweegt een gedemobiliseerde vliegenier zich als „detective", onder het mom van zogenaamde medewerking, bij de smokke laars te voegen. Dat lukt. Maar die jonge piloot wordt al spoedig verliefd op het enige meisje van de bende dat, zoals uiteraard later blijkt, onder hevige pressie staat en eigen lijk helemaal niet thuis hoort bij al die schurken. Ze dreigen haar broer, die ook illegaal Amerika is binnen gekomen, te ver raden als zij niet langer voor de „maat schappij" werkt. Op een kwade dag komt er eeen kink in de kabel: de mannen krijgen argwaan tegen de nieuweling en dan ontspint zich een net van listigheden over en weer. De rechtvaardigheid zegeviert na een hele reeks spannende gebeurtenissen. „Mensen smokkel" is ongetwijfeld een boeiende film met verrassende momenten. George Brent, Marta Tores en Howard Duff vertolken met veel verve de hoofdrollen. L. v. B. Geld valt uit de hemel (City), is een vermakelijke rolprent waarin Jimmy Du rante de boventoon voert. Het grappige ver haaltje moge dan pretentieloos zijn, zeker is dat men er veel genoegen aan kan beleven. Het is de geschiedenis van een berooide acrobaat die met vrouw en dochter zijn in trek neemt in een onaanzienlijk huisje waarin de eekhoorn van de vorige bewoner is achtergebleven. Deze eekhoorn vervult een belangrijke rol. Hij zorgt namelijk voor de geldregen. De buurman, die nogal gierig is, verbergt iedere week 1500 dollar in een plaatsje onder de plint naast zijn bed. Die vreemde brandkast is tevens het 'holletje van de eekhoorn. Het geld dat de buurman ver stopt gooit de eekhoorn in de huiskamer van de acrobaat, die er natuurlijk niets van be grijpt maar de dollars best gebruiken kan. De ontknoping komt tegelijk met een brand die buurmans huis met de grond gelijk maakt. De romantiek speelt in dit geestige geschiedenisje ook een rol: de dochter van de acrobaat en de zoon van de buurman stappen het huwelijksbootje in; maar voor het zover is gebeurt er natuurlijk nog het een en ander. Het is de moeite waard dat te gaan bekijken. L. v. B. Op deze foto, gemaakt tijdens het eerste bezoek van de Young Vic aan Teisterbant ziet men onder meer de actrice Tarn Bassett (die de hoofdrol vertolkte in „De zwarte pijl" naar het gelijknamige boek van Stevenson) in gesprek met mr. J. de Blieck, directeur van het Nederlands Impresariaat. Links ziet men tussen enkele leden der Sociëteit de acteurs Keith Michell (die Bassanio speelde), Mervyn Blake en Shaun O'Riordan. Geheel rechts zit Peter Retey, op de planken de koopman van Venetië. Het 160 ton metende motorschip „Vios" uit Dedemsvaart, dat geladen met kunst mest onderweg was van Vlaardingen naar Terneuzen, is in het Zijpe juist ter hoogte van de tramhaven bij Bruinisse aangevaren door het tankschip „Libra". De „Vios" werd door het boeganker van de „Libra" juist onder de waterlijn getroffen. Het schip kon echter nog juist op eigen kracht de tramhaven binnenkomen. De opvaren den (man, vrouw, knecht en vier kleinq kinderen), konden met een roeiboot de wal bereiken. Het schip ligt nu geheel onder water. Van de inboedel kon niets worden gered. De Young Vic speelde twee keer voor uitverkocht huis De Young" Vic uit Londen heeft gisteren met veel succes twee voorstellingen ge geven in de beide keren geheel uitver kochte Haarlemse Schouwburg van het blijspel „De Koopman van Venetië" door William Shakespeare: des middags voor- leerlingen van middelbare scholen en des avonds onder auspiciën van de actieve Haarlemse Kunstgemeenschap. Vooral de even enthousiaste als goedlachse reacties van het jeugdige publiek vormden een zeer verheugend verschijnsel. Men had zich blijkbaar ook aan deze zijde van het voet licht terdege op deze ontmoeting voorbe reid. Er is weinig aanleiding om nieuwe ge zichtspunten toe te voegen aan het oordeel dat ik direct na de Amsterdamse première velde. De Yuong Vic haalde dit keer zeker niet het niveau van vorige jaren, hetgeen mede veroorzaakt werd door het moeilijker te bevredigen eisen stellende stuk, maar- het uiterlijk vertoon zorgde niettemin voor een plezierige ontspanning, zodat wel nie mand spijt van het bezoek zal hebben ge had. De tekst werd over het algemeen licht en duidelijk gezegd, zonder dat de dichter lijke schoonheden evenwel geheel werden opgediept en de zo gewenste sprookjessfeer tót stand kwam. Ook de sierlijkheid der- bewegingen verdient bewondering, zij het slechts een overwegend koele. Het was alle maal fris en vlot, zwierig en oppervlakkig. Powys Thomas, een nog jeugdig acteur, gaf een vooral in de latere bedrijven aan vaardbare vertolking van Shylock als tragi komische figuur. Zijn benadering van deze rol zal wel voornamelijk langs de wegen van het verstand zijn geschied, doch dit neemt niet weg dat men zich van de echt heid der zich uitende gevoelens liet over tuigen. Men doet hem onrecht door een vergelijking met de veel minder Shakespea- riaanse doch veel meer aangrijpende woe keraar van Bouwmeester te trekken, al mag men het betreuren dat de emotionele uit werking van de vlucht van zijn dochter Jessica niet scherp aan het licht kwam. Waarom men de beslist te jonge en totaal onervaren Jill Showell onmiddellijk na het verlaten van de toneelschool liet optreden als Portia, de eigenlijke hoofdpersoon van de comedie, moet een raadsel heten. Zij heeft ongetwijfeld veel talent en niet min der charme, doch zij mist voorlopig ten enenmale de geestelijke rijpheid om haar voldoende overwicht te verschaffen. Van de drie minnaars in het stuk was de voortvarende Gratiano van Denis Quilley verreweg de beste. Kostelijk waren ook zijn interrupties tijdens het proces om het pond vlees. De meeste tekortkomingen ver toonde Dennis Clinton als Lorenzo, speciaal in het prachtige duet „in zulk een nacht als deze" in het begin van het vijfde be drijf, waaraan de poëtische stemming vol komen ontbrak. Maar het is zoals Duncan Ross, de leider van dit gezelschap, mij later zei: de acteur die deze rol beheerst, kan tevens als een ideale Romeo gelden. Alle kenmerkende eigenschappen van deze min naar uit Verona vindt men hier gecompri meerd terug. Voor het overige moet ik ver wijzen naar mijn eerste bespreking in de courant van 30 Januari. De muziek, die in de loop van de ver toning langs mechanische weg ten gehore werd gebracht, is een bewerking door Jani Strasser van de Siciliano van Scarlatti, ge speeld door het Brabants Orkest. Bezoeken aan Teisterbant Na afloop van de middagvoorstelling be gaf ongeveer de helft van het gezelschap zich naar de sociëteit Teisterbant, waar, men de tijd in aangename conversatie met de aanwezige leden doorbracht. Wethouder D. J. A. Geluk, toevallig aanwezig, maakte op veler aandrang van de gelegenheid ge bruik een zeer gewaardeerde toespraak te improviseren, waarin hij onder meer de aandacht van de bezoekers vestigde op de sportieve en culturele uitwisseling, die er tussen Haarlem en Derby bestaat. In zijn kwaliteit van oudste acteur antwoordde Mervyn Blake met innemende welbe spraaktheid. Hij onthulde nogmaals hoe prettig de leden van de Young Vic het vin den als zij mogen optreden in wat zij noe men „de gastvrije hoofdstad van hun twee de vaderland." Het bleek dat iedereen er zich op verheugde deze zomer wederom naar Bloemendaal te komen, niet alleen de hier reeds bekenden, maar ook de nieuwe lingen, die hooggespannen verwachtingen hebben gebouwd op de geestdriftige ver halen der anderen. Des avonds omstreeks kwart voor twaalf werd een tweede bezoek aan Teisterbant gebracht, nu door zo goed als de gehele troep, die moest wachten tot de décors wa ren afgebroken. In een vrolijke stemming overschreed men ruimschoots het midder nachtelijk uur alvorens de terugtocht naar Amsterdam te aanvaarden. Vele vriend schappen zijn hernieuwd of kwamen hier tot stand. Men toonde zich opgetogen over de sfeer in deze artistenclub. DAVID KONING. De Albert Hall te Londen moet misschien gesloten worden De „Royal Albert Hall", de grootste mu ziekzaal te Londen, zal misschien worden gesloten, omdat de regering de 353.360 pond sterling, nodig voor het herstel, geweigerd heeft. Op 14 Februari zal door het bestuur van de Albert Hall een speciale vergadering worden gehouden om de moeilijkheden te bespreken. De Albert Hall, die tachtig jaar geleden werd gebouwd, bevat achtduizend zitplaatsen. De zaal dient nodig gerestau reerd te worden. De serie griezelstukken, welke het amateurtoneel ten dienste staat, heeft in de loop der jaren een respectabele om vang aangenomen. Hoewel de meeste daarvan volgens een reeds dikwijls be proefd recept zijn samengesteld, oefent dit genre toch steeds een grote aantrek kingskracht op onze dilettanten uit. Voor een auteur, die over enige fantasie be schikt en in staat is een vlotte dialoog te schrijven, levert een dergelijke thriller betrekkelijk weinig moeilijkheden op en doordat Henk Bakker zeker op deze kwa liteiten aanspraak mag maken, was het te verwachten dat na het succes met „De Ebbenhouten Olifant" spoedig aan de vraag naar stukken van dit gehalte zou worden voldaan. Het resultaat hiervan, dat hij in samenwerking met Ed. J. M. Terlingen schreef, zagen wij gisteravond in „De Leeuwerik", waar de personeels vereniging „Nederland" een opvoering gaf van „Schorpioenen en Millioenen". Ook in dit stuk bleef ons geen enkele gruwel bespaard. De schrijvers hebben geen middel onbeproefd gelaten om het publiek de stuipen op het lijf te jagen. Een vreemdsoortig uitgedoste kabouter, bloedhonden, angstkreten van een gefol terde, ja zelfs met een gehangene werden wij geconfronteerd. Het gevolg van al deze overdadige mysteries was, dat deze ge beurtenissen eigenlijk alle geheimzinnig heid verloren en ten slotte alleen nog maar op de lachspieren werkten. Hoewel er bij een sterkere opvoering zeker wel enige sfeer verkregen zou kunnen worden. De personeelsvereniging welke zich Vrij dagavond aan dit griezelspel had gewaag, dat toch altijd nog zekere eisen stelt, beet er haar tanden op stuk en is voorlopig nog lang niet aan een serieuze beschouwing toe. Als het de spelers ernst is met hun mooie liefhebberij, dan dienen zij zich achter een bekwaam regisseur te scharen, die hun de eerste beginselen van het to neelspel kan bij brengen. Gelukkig was er ook een lichtpunt in deze voorstelling, namelijk Ab. Krab, die de lugubere Chinese dokter Lo Ping met een bijna benijdenswaardige intuïtie aan voelde. Hij maakte er een sluw en glibberig individu van met een enigszins lijzige dic tie, welke volkomen bij deze rol paste. Van de overigen onderscheidde zich alleen Corry Cats, die zich gemakkelijk op het toneel wist te bewegen en op een duidelijke articulatie kan bogen. Voor zover er van regie gesproken mag worden, was deze beslist onvoldoende. De spelers moesten dikwijls hun positie op het toneel nog zoeken en ook de waarneiningen geschiedden zelden op tijd. Bepaald hinder lijk was het, dat de geluiden, welke toch verondersteld worden van het toneel te komen, door een luidspreker werden ge produceerd, die achter in de zaal stond op gesteld. Het publiek was blijkbaar minder critisch ingesteld en bracht na elk bedrijf een hartelijk applaus op, dat van een zekere voldoening blijk gaf. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft zich bereid verklaard om in samenwerking met het gemeente bestuur van Amsterdam te bemiddelen in het conflict tussen de Raad van bestuur van het Concertgebouw en de vereniging „Het Concertgebouw-Orchest". Zestien „grond-stewardessen" hebben gistermiddag op Schiphol haar diploma uitgereikt gekregen. Het hoofd van de examen commissie, de heer C. G. Steens- ma, zei bij deze gelegenheid „de meisjes die met zoveel zorg zijn gekozen, hebben ten volle aan de hoge verwachtingen die men van haar koesterde, voldaan." Over een jaar kunnen de meisjes, na een aan vullende cursus „luchtstewardess" worden. De tweede opleiding begint eind 1951. Cricket Op het totaal van Australië van 371 in de eerste innings gaf het Engelse team met 96 runs voor het verlies van twee wickets op de tweede dag van de vierde testmatch een krachtig antwoord. Len Hutton (56 not out) en Denis Compton (5 not out) zullen het spel Maandag hexrvatten. Australië vergooide een prachtige kans met het verlies van de reste rende zeven wickets voor slechts 117 runs, waarvan er slechts 15 werden genoteerd door de laatste vijf batsmen. Eerste innings Australië: Archer c Compton b Bedser 6 Moris b Tattersall 206 Hassett c Evans b Wright 43 Harvey b Bedser 43 Miller c Brown b Wright 44 Burke b Tattersall 12 Ian Johnson c Evans b Bedser16 Lindwall lbw Wright 1 Talion b Tattersall 1 Bill Johnston c Hutton b Wright 0 Iverson not out 0 Extra's 5 Totaal371 De wickets vielen op 0, 95, 205, 281, 310, 357, 363, 366, 367 en 371. De bowlingcijfers waren: Bedser 3—74; Warr 0—63; Wright 4—99; Tattersall 3-95; Brown 0—24; Compton 0—11. Eerste innings Engeland: Hutton not out 56 Washbrook c Iverson b Lindwaïl 2 Simpson b Bill Johnston 29 Compton not out 5 Extra's 4 Totaal voor 2 wickets 96 De wickets vielen op 7 en 80.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10