OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Waarom? UNO-troepen na zware strijd thans op elf kilometer van Seoel Krupp en 28 andere veroordeelde Duitsers herkregen de vrijheid Stakingen in Engeland en Australië deel van communistisch sabotageplan? Hitlers „wapenkoning" wil „opnieuw in het oude bedrijf' Tegenstand van de vijand wordt steeds krachtiger Ambonese militairen naar Korea In Engeland geen plaats voor UNO-Assemblée Boycott van Nederlandse handel in Dublin ten einde Besprekingen van het Westen met Joegoslavië Drejarige televisie-kijker schoot zijn zusje neer Het woord is aan Truman heeft goede hoop op behoud van de vrede Britse représaille tegen Hongaarse diplomaten Zware storm boven Kanaal Prinses Wilheimina voor een kuur naar Zwitserland Superfort in Engeland neergestort; vijf doden Veldmaarschalk Mannerheim ten grave gedragen Inkrimping van Oostduitse politie-,, Bereitschaften"? Pleven terug in Parijs Staking van bouwvakarbeiders in Twente HET WEER AFGEBEELD Weerbericht g5e JAARGANG No 177 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. .12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 5 FEBRUARI 1951 Haarlems Dagblad 29 5e JAARGANG No 30 Uitgave van de Grafische Bedrijven Dainiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VORMING van talrijke divisies voor de verdediging van West-Europa is in alle landen van dit staatkundig-versnipperde gebied in voorbereiding. Ook in ons land. Om verlost te raken uit onze regeringscrisis moet men het eens worden over een te voeren financieel beleid, waarbij honderden millioenen extra, jaarlijks voor defensie uit te geven, het land economisch en sociaal niet te zeer zullen schokken. Het lijkt een ónmogelijk zware opgaaf. Wij zijn geen rijk land meer; wij zijn het tegendeel. Maar het is alweer het oude lied in de wereld: bewapenen. Natuurlijk is dat alleen voor defensie. Van alle zijden betuigt men zijn innige verknochtheid aan de vrede. Nooit zal men aanvallen. Maar er verkeren een machtig" Oosten en een machtig Westen (machtig, al vormt West-Europa daar een zwakke steê in) in bewapeni'ngs-wedstrijd. Men moet dit niet voorstellen als het mid del om de vrede te verzekeren. Dat is het niet. Ieder mens die,nadenkt weet dat. Het middel om de vrede te verzekeren is een ander: een ander beleid dus dan in het verleden. Dit is slechts weer het beleid van het verleden. Wat zou een derde wereldoorlog uitwer ken? Misschien zijn er nog lieden die zo kinderlijk zijn dat zij denken dat als de Sovjet-Unie verslagen zou zijn, men de wereldvrede zou hebben verzekerd. En anderen die omgekeerd menen, dat dit zou zijn bereikt als Amerika maar was ver slagen. Zij zien dus de nieuwe opkomst van Azië niet. Zij zien geen derde wereldmacht jn wording. Zij denken geen ogenblik aan de chaos die uit een nieuwe wereldoorlog zou ontstaan, aan de onmacht der (zelf eco- nomisch-verslagen) overwinnaars om een herstel te voltrekken en het enorme gebied dgr overwonnenen te besturen. Zij begrij pen niet dat men met militaire middelen geen gedachten overwint. Met een wereld oorlog Zou men veel kunnen vernietigen maar niets bereiken. Ook geen vrede. Al leen maar achteruitgang. Nu is dit besef tot velen doorgedrongen. Tpt veel meermensen dan dit voor de eerste en voor de tweede wereldoorlog be grepen. En hierin ligt hoop op het terug keren van een weg, die vroeger al nood lottig is gebleken: de weg der bewapening. 3esef van de toestand is evenwel niet vol doende. Het moet tot uiting en tot handelen leiden. Onlangs heeft het maandblad „De kieuwe Stem" op zijn omslag het volgende doen afdrukken: „Men leeft onder de drei ging van een oorlog, die men, verstrikt in een zelfgevlochten netwerk van oorzaken en gevolgen, nabij helpt brengen, zonder hem te' willen en zelfs volgens geweten of belang te kunnen willen. En elke stap op deze weg naar de opperste onredelijkheid heeft de schijn van een nuchtere redelijk heid, die het zekere voor het onzekere neemt." Met de inhoud van de eerste zin ben ik het eens. Dat blijkt al uit het bovenstaande. Hetgeen volgt kan ik niet beamen. Zelfs de 'schijn van een nuchtere redelijkheid ontbreekt. Hetgeen gebeurt maakt veeleer de indruk van gemeenschappelijke willoos heid, vangebrek aan vindingrijkheid, oor spronkelijkheid en moed. Men durft in het Westen om dit nu vooral te noemen, daar wij er toe behoren geen schepping van groter staatkui dige eenheid aan, of schoon men daarmee zichzelf waarlijk in- ïjerlijk zou versterken en een enorme morele uitwerking bereiken. Men durft geen nieuwe wegen van onderhandeling in te slaan. Men houdt internationaal kramp achtig aan het bestaande vast, met inbe grip van al het verouderde, in een wereld die niet stilstaat. Daarom verliest men ter rein. ifr worden telkens besprekingen „op hoog niveau" voorgesteld. Maar met dat niveau, dat peil, bedoelt men slechts de rang van de personen, die er aan deel nemen. De voorstellen behoorden op hoog niveau te liggen; daar liggen zij niet. „De Nieuwe Stem" meent dat elke stap op de huidige weg naar de opperste on redelijkheid de schijn heeft van een nuch tere redelijkheid, die het zekere voor het onzekere neemt. Daar moesten de knappe hoogleraren, die de redactie van dit maand blad vormen, eens met een aantal een voudige lieden over gaan praten. Van die rustige, hard werkende, door ervaring wijs geworden mensen zoals er veel zijn. Dan iou blijken dat die mensen evenmin „de schijn der redelijkheid" zien als „het nemen van het zekere voor het onzekere". Zij zien geen zekerheid in de bewapening en 2ij laten zich niet door phrasen overtuigen. Het korte woord op de omslag van „De Nieuwe Stem" is als kern genomen uit een (eveneens korte) beschouwing in het zelfde nummer. Daar citeer ik nog iets uit: „Nooit inderdaad waren geweten en belang zozeer in> strijd met een einde waaraan men, als in het raderwerk van een onper soonlijke macht gegrepen, zich willoos uit geleverd voelt." Is dat zo? Is die gedachte aan „een onpersoonlijke macht" al niet eerder de gevaarlijke rechtvaardiging ge weest om niets te doen? Dit zich-uitge- leverd-voelen is niets nieuws. Maar het geldt niet voor velen, die heel wel weten dat oorlog geen natuurverschijnsel is, maar alleen slecht en onbekwaam mensenwerk. „De Nieuwe Stem" gaat verder: „Nooit ook was de bewustheid groter, de critiek onbevangener en veeleisender waarmee de mens zichzelf en zijn maatschappij tege moet trad, en toonde hij zich aan de ideo logieën, die vanouds zijn lot veelkleurig drapeerden, meer ontwassen." Dit is een sierlijke zin. Maar is de critiek, behalve onbevangen, wel eisend genoeg? Juist dat eisen ontbreekt zozeer. „Intussen is het wachten op hen, die woorden durven spre ken van nuchtere redelijkheid niet in schijn maar in wezen opdat de hoop worde verlost, die begraven ligt overal waar het karakter van onze tijd zich open baart." Daarmee besluit „De Nieuwe Stem", op nieuw in fraaie vorm. Zij wil, dat woorden der nuchtere redelijkheid niet in schijn maar in wezen gesproken zullen worden. Aceoord. Maar zij zullen niet genoeg zijn, die woorden. Er zal naar gehandeld moeten worden. Nog blijft dit uit. Waarom? R. P. Te Frankfort is vandaag de confe rentie Van Amerikaanse diplomatieke ver tegenwoordigers in West-Europa en hoge functionarissen van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken achter ^sloten deuren begonnen. De weerstand van de Noordelijken en Chinezen in Korea tegen net offensief der UNO-troepen is in het afgelopen weekeinde zeer in kracht en omvang toegenomen. Zondag hebben de communisten ten Noord-Westen en Noorden van Soewon tegenaanvallen gedaan, die de hevigste waren van het elf dagen geleden begonnen „beperkte offensief" van het Amerikaanse achtste leger. Bij het aanbreken van cle dag waren echter alle aanvallen afgeslagen zonder verlies van terrein. Amerikaanse infanterie en tanks zijn heden Anjanghi binnengedrongen, dat elf kilometer ten Zuiden van Seoel ligt. Tevoren waren nachtelijke veldslagen geleverd met Chinezen en Noord-Koreanen, die het strijdrumoer verhoogden door op signaalhoorns en fluitjes te blazen en op trommels te slaan. Zondag hebben Chinese troepen voorts een hevige front- en flankaanval gedaan op Amerikaanse stellingen vijftien kilo meter ten Noordwesten van Itsjon, halver wege tussen Soewon en Yodjoe. Ameri kaanse eenheden meldden geconcentreerd geweer- en machinegeweervuur achttien kilometer ten Noorden van de stad. De strijd is ook toegenomen rondom Woncljoe, het omstreden weg- en spoor wegknooppunt op het centrale front. Patrouilles van de verbonden troepen hebben Pyongtsjang, veertig kilometer ten Oosten van Wondjoe, zonder tegenstand te ontmoeten, betreden. Britse, Canadese er. Amerikaanse oorlogsschepen bombardeer den het gebied rondom Intsjon ter onder steuning van het achtste leger. De verbonden troepen hebben de buiten wijken van Hoëngsong 16 kilometer ten Noorden van Wondjoe, bereikt. Ongeveer 21 kilometer ten Noorden van Jodjoe is men op stellingen in een reeks heuvelruggen gestoten. Men slaagde er niet in de tegenstander met artillerie- en mortiervuur en aanvallen uit de lucht met napalmbommen te verjagen. Volgens een woordvoerder van het Ame rikaanse achtste leger hebben de Noorde lijken in de afgelopen 24 uur 1475 man verloren. Amerikaanse mijnenveger gezonken De 136 ton metende Amerikaanse mijnen veger „Partridge", een houten vaartuig, is ter hoogte van de Oost-Koreaanse haven Kangnoeng op een mijn gelopen en ge zonken. Het schip was na twaalf minuten in de golven verdwenen. Er zijn, aldus de bekendmaking van de Amerikaanse marineleiding, vier doden, vier vermisten en zeven gewonden. De „Partridge" is de vierde mijnenveger, die tot nu toe in Koreaanse wateren op een mijn gelopen en gezonken is. De bemanning van de „Partridge" be stond uit vier officieren' en 31 man schappen: Cijfers van Moskou Volgens radio-Moskou hebben de lucht- afweereenheden van het Koreaanse volks leger sinds het begin van de Koreaanse oorlog tot vier Januari 511 Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten, te weten 53 vliegende forten b-29, 90 lichte bommen werpers, 254 straalvliegtuigen, 88 duik bommenwerpers en 26 gevechts- en ver kenningsvliegtuigen. De verliezen Volgens een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Defensie te Wash ington hebben de verbonden troepen tot 10 Januari 136.188 krijgsgevangenen ge maakt en zijn er nieuwe bewijzen, dat de Noordelijke troepen van de koude te lijden hebben. In diezelfde periode werden 107 Ameri kanen gevangen genomen en 8.276 vermist, aldus de woordvoerder. Telegram van Tsjoe-en-Lai aan de UNO HONGKONG, 5 Februari (Reuter) De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe-en-Lai, heeft een telegram aan de UNO gezonden waarin hij de politieke com missie er van beschuldigt, onder invloed te staan van „Amerikaanse manipulaties". Tsjoe verzoekt in zijn telegram, dat de oorspronkelijke documenten waarin Ame rika beschuldigd wordt zoals die het vorige jaar aan de commissie werden voor gelegd door de afgezant van Peking, gene raal Woe op de volgende bijeenkomst der commissie zouden worden besproken. Aanbod aan de Veiligheidsraad De vertegenwoordiger der republiek Zuid-Molukken te Den Haag heeft op 2 Februari aan de Veiligheidsraad het aan bod gedaan, twee bataljons van de op Java aanwezige Ambonese militairen ter be schikking te stellen van generaal Mac- Arthur voor de strijd op Korea. In de brief wordt gezegd, „dat een en ander dient te geschieden onder verant woordelijkheid en toezicht van de U.N.C.I., welke daartoe van de Veiligheidsraad of van de algemene vergadering der Ver enigde Volken een uitgebreid mandaat zal moeten ontvangen tot rechtsherstel in In donesië, v/aar het de belangen der Ambo nezen betreft. Een ronde tafel-conferentie van Ambonezen en voormannen van de républiek Indonesië onder arbitrair toe zicht van de U.N.C.I. zal op zeer korte ter mijn zowel het probleem van de status van de Zuid-Molukken, als het probleem van de repatriëring van Zuid-Molukkers naar hun vaderland tot oplossing kunnen brengen". Uit bevoegde Britse kringen te Londen .wordt vernomen, dat de Britse' regering de mogelijkheid heeft onderzocht van het houden van de aanstaande zitting van de Algemene Vergadering der UNO in Lon den. De Britse regering heeft daarna Trygve Lie medegedeeld, dat zij noch Londen noch een andere stad in Groot-Brittannië kan voorstellen voor de volgende zitting van de Algemene Vergadering van de UNO. DUBLIN, 3 Februari. (Reuter). De boycott van de Nederlandse handel te Dublin, Eire, werd Zaterdagavond vrij wel als geëindigd beschouwd. De commis sie, die haar heeft georganiseerd als pro test tegen het stationneren van Nederlandse militaire vliegtuigen in Ulster, zal van daag bijeenkomen om nader te beslissen. NEW YORK, 5 Februari (AFP) Volgens de diplomatieke correspondent van de „New York Times" te Washington, zouden er thans besprekingen tussen Ame rika, Frankrijk, Engeland en Joegoslavië gehouden worden over de „toegenomen druk op Joegoslavië uitgeoefend door de Cominform". (Reuter). Een jongen van drie en zijn zusje van tien jaar keken in de woning van hun oom en tante in het dorp Malup Gate in Californië naar een Wild-West-film, die in een televisie-uitzending werd vertoond. Het jongetje stond op een gegeven ogen blik op, liep naar het schrijfbureau van zijn oom, trok een la open, haalde er een revolver uit en schoot daarmede op zijn zusje, in de waan verkerend dat 't een speel goedpistool was, zoals hij er thuis ook een had. Het zusje viel, dodelijk gewond, op de grond. Augustinus: Wat cle tijd is? Als niemand het mij vraagt, weet ik het. Als ik het wil uitleggen weet ik het niet. Negen-en-twintig Duitse oorlogsmisdadi gers wier straffen door de Amerikanen zijn kwijtgescholden, zijn Zaterdag uit de ge vangenis van Landsberg bij München ont slagen. Zij werden door een grote massa vrienden en verwanten aan de gevangenis poort opgewacht en velen kregen bloemen en toejuichingen toen zij naar buiten tra den. Onder de vrijgelatenen bevonden zich de 42-jarige „wapenkoning" Alfred Krupp en zes zijner mede-directieleden, vier gene raals en graaf Von Schwerin-Krosigk, mi nister van Financiën onder Hitier. Graaf von Schwerin-Krosigk slaagde er in de wachtende verslaggevers te ontwij ken. Een andere voormalige hoge nazi functionaris, die werd vrijgelaten, is Wil helm Keppler, hoofd van de speciale af deling van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Vrijdagavond waren reeds vier wegens oorlogsmisdaden veroordeelde Duitsers vrijgelaten, onder wie Franz Schlegelber- ger, om gezondheidsredenen. Hij was een hoge nazi-jurist, die de rassenleer dei- nazi's in toepassing had gebracht. Onder de Zaterdag vrijgelatenen bevin den zich voorts voormalige hoge nazi-func tionarissen op juridisch en medisch terrein dtsfnede S.S.-officieren en beheerders van concentratiekampen. Op een persconferentie te Landsberg, twee uur na zijn vrijlating, verklaarde Al fred Krupp, dat als hij opnieuw „in het oude bedrijf" zou kunnen werken, hij dat zeker zou doen. Gevraagd naar zijn plan nen, zeide Krupp: „ik ben pas twee uur uit de gevangenis en moet eerst de om standigheden waaronder ik nu verkeer, on der ogen zien. Wat ik tenslotte zal doen weet ik niet." Hij zou eerst „eens goed uitrusten." Krupp vierde daarna in een hotel te Landsberg met vrienden en familieleden zijn vrijlating met een feestmaaltijd. PHILADELPHIA (Reuter). President Truman heeft in een toespraak bij de in wijding van een monument voor vier in de laatste oorlog omgekomen veldpredikers en aalmoezeniers gezegd, dat er „goede reden is om te hopen op succes bij pogingen om een nieuwe wereldoorlog te voorkomen." De Verenigde Staten hadden in de twinti ger jaren hun verantwoordelijkheid niet willen aanvaarden. Thans konden zij die verantwoordelijkheid echter niet afwijzen. „Wij handelen thans als lid van een ge meenschap van landen die de heerschappij van de wet in de wereld willen handhaven. De leden van deze gemeenschap hebben verschillende opvattingen en belangen en spreken niet allen met een en dezelfde stem. Sommigen zijn voorzichtig en ande ren ongeduldig. Wij kunnen niet altijd onze eigen weg gaan in deze gemeenschap, doch wij hebben de geweldige verantwoordelijk heid om leiding te geven en om niet achter te blijven." „Goede leiders dreigen met heengaan wanneer de dingen verkeerd lopen," aldus zeide Truman verder, „en zij onderbreken de strijd niet om de gebrachte offers op een goudschaaltje tegen elkaar te gaan af wegen. Wij kunnen de strijdkrachten dei- vrijheid niet van de achterhoede uit aan voeren." Het monument is een kapel ter nagedach tenis van twee protestantse veldpredikers, een rabbijn en een rooms-katholieke aal moezenier, die tezamen op het in Februari 1943 bij Groenland getorpedeerde troepen transportschip „Dorchester" de heldendood vonden, nadat zij hun eigen zwemgordels aan andere schipbreukelingen hadden weg gegeven. Hand in handen stonden zij te bidden op het zinkende schip tot de golven zich boven hen sloten. Van vandaag af zal de bewegingsvrijheid van leden van de Hongaarse diplomatieke missie in Londen beperkt zijn tot een ge bied met een straal van 30 kilometer met als middelpunt het centrum van Londen, Deze maatregel vormt een vergelding voor de beperking der bewegingsvrijheid van Britse diplomaten in de landen van het Sovjet-blok. De Hongaarse diplomaten zullen een ver gunning moeten verzoeken als zij zich bui ten genoemd gebied wensen te begeven. Volgens waarnemers is de beperking aan de Hongaren opgelegd, omdat de Hon gaarse regering de beperkingen in Boeda pest zeer streng nakomt. In de andere landen van het Sovjet-blok zou men „be trekkelijk royaal" zijn met het geven van vergunningen voor diplomatieke reizen naar elders. De in Birkenhead en Liverpool begonnen wilde staking van havenarbeiders om hoger loon grijpt langzaam verder om zich heen. Zaterdag hadden reeds een negenduizend havenarbeiders het werk neergelegd. De stakingsleiders pogen ook de havenarbei ders elders in het land mee te krijgen. In sommige vitale technische bedrijven is men langzaam aan-acties begonnen. Volgens Arthur Deakin, secretaris-gene raal van de transportarbeiders-vakvereni ging, zijn aan zeelieden van de koopvaardij door de leiders der wilde staking instruc ties gegeven „om onrust te zaaien en de bemanningen te leren hoe zij zich van het kapitalistisch gezag kunnen bevrijden". In Liverpool en Birkenhead wordt reeds een veertigtal schepen opgehouden. Een duizendtal technici, werkzaam aan de voorbereiding van de „Festival of Bri tain" te Londen heeft, hangende onder handelingen over hoger loon, het werk weer opgevat. Volgens de eerste berichten over sta kingsbijeenkomsten van Engelse haven arbeiders op Zondag hebben de pogingen om de stakingen over geheel Engeland uit te breiden gefaald. De 6000 havenarbeiders te Liverpool, die verleden week het werk neerlegden, beslo ten de staking voort te zetten, doch elders weigerde men te gaan staken. De commissie van havenarbeiders in de grote Londense havencomplexen weigerde haar mannen voor te schrijven, welke houding zij moes ten aannemen. De algemene secretaris van de Engelse bond van arbeiders in de transportbedrij ven en in algemene dienst heeft in een tijd schrift van deze 1.250.000 leden tellende bond gezegd, dat „achter deze stakings beweging een duivels communistisch plan verborgen ligt om het Europese herstel ineen te doen storten". In Australië De Australische minister voor arbeids zaken, Holt, heeft 24 uur voor het ingaan van de staking van een dag per week van de mijnwerkers een beroep op „het begrip en de steun" van liet publiek gedaan ten einde de crisis het hoofd te bieden. Men ging op deze wijze „de donkerste periode in de industriële geschiedenis" in. De huidige situatie, zo zeide hij, was anar chistisch. De arbeiders in de ijzerindustrie hadden eveneens besloten tegen het mid den van de maand 24 uur per week te Enkele schepen vermist Zondag heeft over het Kanaal een zware storm gewoed. Voor het eerst sinds jaren moest de dienst tussen Engeland en de eilanden in het Kanaal worden gestaakt. De motortrawler Z 487 kreeg zware averij en werd in zinkende toestand Zon dagavond om 7 uur 8 mijl ten Noord- Oosten van Zeebrugge door de bemanning verlaten. Enkele kleine schepen uit En gelse thuishavens worden vermist. staken en de havenarbeiders weigerden overuren te maken. Het vakverbond van zeelieden gebruikte eveneens een „irritatietaktiek" door de arbeiders van bepaalde schepen af te hou den, aldus Holt. Het hof van arbitrage te Sydney heeft leiders van de Australische mijnwerkers, die gisteren begonnen zijn met hun staking van een dag per week, gedagvaard. De regering heeft de staking verboden. De premier Arthur Fadden heeft ge waarschuwd dat „de strijd aangebonden" zal v/orden, als de mijnwerkers de wet negeerden. Waarnemers achten het moge lijk, dat vrijwilligers opgeroepen zullen worden. De mijnwerkersleiders hebben de geuite beschuldigingen als zou de staking op communistische instigatie gehouden wor den, tegengesproken. Het betrof hier een zuiver industrieel conflict. Volgens de Australische radio is de sta king totaal in 250 mijnen van Zuid- Australië. Ook in de mijnen van Queens land, Victoria en Tasmanië wordt effec tief gestaakt. In Melbourne konden 20.000 arbeiders niet werken wegens gebrek aan stroom. Zondagochtend om kwart voor twaalf is Prinses Wilheimina met het KLM-lijntoe- stel voor Buenos Aires van Schiphol ver trokken in gezelschap van mevrouw L. Th. de Beaufort-barones van Hardenbroek, dame du palais. Prinses Wilheimina verliet in Zurich het vliegtuig en reisde vandaar door naar Spiez in het Berner Oberland, waar zij gisteravond aankwam en waar zij een langdurige gezondheidskuur zal onder gaan. In het Britse dorp Abington Pigotts is een Superfort van de Amerikaanse lucht- j macht neergestort. Vijf leden van de be manning van acht zijn hierbij om het leven gekomen. Vliegramp in Afrika In Kameroen (Afrika) is een Frans ver keersvliegtuig van de lijn Parijs-Brazza- ville met 29 personen aan boord neerge stort. Het toestel was sinds Zaterdag ver mist, doch later werden nabij de plaats Bouea door opsporingsvliegtuigen wrak stukken van de verongelukte machine waargenomen. Het lot der inzittenden is nog onbekend doch men heeft weinig hoop, dat er overlevenden zijn. Op de pas sagierslijst komen de namen van twee Zweedse zendelingen, een Zuid-Afrikaan en een Engelsman voor. De anderen zijn allen Fransen. Volgens de Air France is het ongeluk gebeurd in het Britse mandaatgedeelte van Kameroen. Uit de Amerikaanse gevangenis voor oor logsmisdadigers te Landsberg (Duitsland) zijn Zaterdag 29 Duitse veroordeelden vrij gelaten. Een hunner was Hitlers wapen fabrikant Alfred Krupp (links) die hier aan de poort van de gevangenis door zijn broer met bloemen verwelkomd wordt. Het stoffelijk overschot van veldmaar schalk Gustav Mannerheim, de Finse na tionale held, die 27 Januari te Lausanne is overleden, is Zondag te Helsinki met een staatsbegrafenis ter aarde besteld. Er be stond zeer grote belangstelling voor de plechtigheid. Het stoffelijk overschot was in een kerk opgebaard. Een onafzienbare rij mensen schoof langs de baar om Finlands nationale held de laatste eer te bewijzen. Toen de kerkdeuren Zondagochtend te 2 uur werden gesloten, wachtten nog tienduizend mensen buiten. Zondagmiddag begon de uitvaart dienst, waarbij acht generaals een ere wacht vormden. De Sovjet-Unie, de Oost-Europese lan den en de Finse communistische partij heb ben geen deel genomen aan de uitvaart plechtigheden. BERLIJN, (Reuter) Volgens langs geheime kanalen ontvangen inlichtingen zou men in de Sovjet-Russische zóne van Duitsland doende zijn de „Bereitschaften" (politie-eenheden van vijftigduizend man) aldaar in te krimpen. Dit zou in verband staan met een verandering- in de commu nistische politiek. Van Westerse zijde ziet men drie mogelijke redenen hiervoor: de van Oost-Duitse zijde gevoerde compagne voor „Vrede en eenheid", de behoefte aan werkkrachten in de industrie voor het doen slagen van het Oost-Duitse vijfjarenplan, of camouflage-manoeuve om de juiste sterkte van de „bereitschaften" geheim te houden. Demonstraties in West-Berlijn De politie van West-Berlijn heeft Zater dag 78 „vredespartisanen" gearresteerd, die in West-Berlijn kransen legden op ge bombardeerde plaatsen „ter nagedachtenis van de slachtoffers van de Amerikaanse luehtterreur". De kransen droegen op schriften als „naar de duivel met Eisen hower" en „Yankee, ga naar huis". Het was de zesde verjaardag van een van de zwaarste Amerikaanse dag-aanvallen op Berlijn. De Franse premier René Pleven is Zon dag van zijn bezoek aan de Verenigde Staten en Canada te Parijs teruggekeerd. Bij aankomst verklaarde hij: „Ik ben er van overtuigd dat Frankrijk begrepen wordt, dat zijn inspanning wordt gewaar deerd, dat het niet alleen staat en dat het kan rekenen op machïige vriendschap van verschillende zijden om het te helpen". Pleven zeide, zijn tijd in Amerika goed besteed te hebben. Hij was getroffen door de bewijzen van vriendschap, die hij in de Verenigde Staten en Canada had ont vangen. Pleven werd door alle kabinetsleden op het vliegveld opgewacht. Resolutie inzake grondwet voor een verenigd Europa BAZEL, (AFP) De commissie, die i zich bezighoudt met de voorbereiding van i een constitutie voor de verenigde staten van Europa, heeft te Bazel op initiatief van graaf Coudenhove-Kalergi een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat „de tijd gekomen is om de besprekingen over de Europese federatie te brengen op het niveau van een constitutionele tekst". De leden dezer commissie zijn uitgenodigd deze resolutie aan hun respectieve parle menten voor te leggen. Volgens de tekst dezer resolutie geeft het parlement van elk betrokken land opdracht aan zijn vertegen woordigers in de Raad van Europa, zich zo spoedig mogelijk met de parlementaire leden te verstaan om binnen zes maanden de tekst van een federale constitutie op te stellen en deze aan de parlementen voor te leggen. Belgische ambassadeur te Madrid BRUSSEL, (Belga). De koninklijke Prins heeft Eugène de Ligne benoemd tot ambassadeur van België te Madrid. De Spaanse regering heeft enkele dagen ge leden haar instemming met deze benoe ming betuigd. Aannemers betalen geen „zwarte" lonen meer In Twente hebben hedenmorgen hon derden bouwvakarbeiders het werk neer gelegd, omdat zij niet willen werken voor de officiële lonen. De actie houdt verband met het besluit der aannemers in Twente, met ingang van heden geen „zwarte" lo nen meer te betalen. Enige grote bouw- objecten liggen stil. Sinds Zaterdag hebben zich in de luchtdrukverdeling boven de Oceaan en West- Europa bela7igrijke wijzigingen voorgedaan. Een zeer actieve depressie bete oog zich naar de Britse Eilanden en nam snel in diepte toe. Deze storing gaf over een groot gebied aanleiding tot zware stormen die zich ook tot ons kustgebied uitbreidden. Het centrum van de depressie lag van morgen boven de Ierse Zee en beweegt zich nagenoeg niet meer. Het front van de storing trok in de afgelopen nacht over ons land, waarna de windkrachten afnamen. Een volgende depressie trekt via New-Foundland de Oceaan op en vertoont eveneens een flinke activiteit. Het is dus waarschijnlijk dat de periode met onrustig en wisselend weer zal aan houden. WISSELENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien. Krachtige tot matige wind uit Zuidelijke richtin gen. Vannacht op de meeste plaat sen iets kouder. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als Zondag. 6 Februari Zon op 8.34 uur, onder 17.35 uur. Maan op 8.40 uur. onder 17.48 uur. (Nieuwe maan) Hoog en laag water te IJmuiden Maandag 5 Februari Hoog water- 2.50 en 15.12 uur. Laag water 10.50 en 23.15 uur. Dinsdag Februari Hoog water: 3-46 en 16.01 uur. Laag water; 11.45 uur. qgweLwoi^j 0 utCHl'BEW o hal f. be w «zwaar bew «geheel bew =-M!ST *- SNEEUW. REGEN -MOTREGEN; HAGEL V BUIEN K ONWEER /Ptemperatjus iq05.iSOBAA.Rt;-. BELANGRÜK.V. 'CENü^f:- H HOGE DRUK' L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEF:T DE WINDRICHTING AAN-riED'ERE HELE. DWARS STREEP IS EEN "WIND- SNELHEID VAN VUFTMETEP PER SECbNOE'

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1