Meningsverschillen in Bombay over succes der „drooglegging" De Stille Wens •Clowntje Riek Taxi? Bel 1.2.3.4.5 De zagende pijnen QjCort en Bondig HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Aantal overtredingen wordt steeds groter Nieuwe methode voor staalfabricage Vechtjas reed zonder licht Dronken op de fiets: twintig gulden boete Causerie over „rayon" voor Haarlemse huisvrouwen Ongevallendienst actief in 1950 wa Heemstede Voor de klederen Ouderavond „Spaarnegeuzen" Bennebroek Vogelenzang Lisse „Steun Wettig Gezag" Zandvoort „Phoenix"-jeugdtoneel DINSDAG 6 FEBRUARI 1951 4 De ..drooglegging" van Bombay is geen van het verbruik in 1947. Deze drank is onverdeeld succes geworden en tal van medici, politici en economen hebben er hun afkeuring over uitgesproken. Nu, negen maanden nadat de stad en de staat Bom bay van de drank af moesten, worden zo wel de wijsheid als het succes van hetgeen door de regering werd toegejuicht als een groot moreel experiment, ook in toenemen de mate door de bevolking betwijfeld. Er gaan zelfs stemmen op om de droogleg- gingswet onmiddellijk weer in te trekken, aangezien zij een volslagen mislukking van het begin af aan zou zijn geweest. De regering van de staat Bombay kon digde de wet in April af, hoewel zij er zich rekenschap van gaf, dat de maatregel haar een lieve duit aan gederfde accijnzen zou kosten. De tegenstanders van de droogleg ging leggen er dan ook de nadruk op, dat de maatregel niet eens de proef waard was, gezien de ernstige financiële gevolgen. An deren zijn van mening dat de wet in strijd is met de fundamentele rechten, zoals die in de grondwet van India zijn vastgelegd. Een journalist uit Bombay lokte onlangs een proefprotest uit voor het gerechtshof van de staat, dat enige artikelen van de wet, die betrekking hadden op een onder scheid tussen Indiërs en vreemdelingen en tussen burgerlijk en militair personeel, on geldig verklaarde. De regering heeft daar na echter de mazen van de wet dichtge trokken. De jongste uitdaging aan de droogleg- gingswet is afkomstig van een groep chi rurgen en artsen in Bombay. In een ver klaring aan de pers zeggen deze medici, dat drinken mits op bescheiden schaal niet als gevaarlijk of als een maatschappe lijke ondeugd kan worden beschouwd. Zij verklaarden voorts dat de steun van het publiek, die de regering aanhaalde bij de invoering van de wet, in feite niet bestaat. De regering schijnt echter wèl tevreden te zijn met de resultaten van het „morele experiment", hoewel zij op de hoogte is van de bloeiende zwarte handel in sterke drank in Bombay. .Mórarji Desai, de minister van binnenlandse zaken in Bombay, verklaar de onlangs aan de pers, dat hij er zeker van was, dat de publieke opinie de droogleg ging voorslaat. Meer overtredingen. Volgens de laatste officiële cijfers is er echter een gestadige toeneming van geval len, waarin de wet werd overtreden. In de eerste drie maanden van haar bestaan wer den 10.000 overtredingen geconstateerd. In de volgende drie steeg dat aantal tot ruim 11.000. Onofficiële schattingen van het aan tal overtredingen zijn echter veel hoger, aangezien men aanneemt dat niet meer dan 10 procent van de overtredingen door de politie ontdekt worden. Volgens officiële rapporten is het ver bruik van sterke drank uit het buitenland in de staat Bombay teruggebracht tot 4°/o ADVERTENTIE AMSTERDAMSCKE RIJTUIG MIJ. „Sneller, goedkoper en beter dan bestaande procédés" Julius Madars uit Longview, Texas, een in Hongarije geboren uitvinder, zegt een nieuw procédé voor de vervaardiging van staal ontwikkeld te hebben dat goedkoper, sneller en zuiverder werkt dan de be staande methoden. Madars vertelt dat de democratische afgevaardigde Adolph Sa- hath Vrijdag de bijzonderheden aan presi dent Truman heeft voorgelegd en dat de president sterk geïnteresseerd bleek. Ma dars heeft de nationale productieraad ver zocht hem een lening van zes millioen dol lar toe te wijzen voor uitbreiding van zijn fabriek in Texas. Hij zegt dat zijn maat schappij, de Southwestern Metals Incor porated, per maand meer dan 10.000 ton „high grade" staal zou kunnen produceren tegen ongeveer de helft van de prijs van „good grade" staal volgens de bestaande methode. Volgens Madars heeft het proces drie voordelen: 1. Het is de enige „rookloze" manier om ijzer en staal te produceren. 2. Het levert een besparing op voor de Verenigde Staten van meer dan 1.500 mil lioen dollar per jaar op de ijzer- en staal- productie. 3. Alle staalmaatschappijen kunnen het procédé in hun tegenwoordige fabrieken uitvoeren. Bovendien kunnen nieuwe fa brieken die nodig zijn om de staalcapa- citeit op te voeren, in enkele maanden ge bouwd worden en zij zullen slechts 20 pro cent van het geld en de materialen eisen vergeleken met die welke nodig waren voor de uitbreiding der productie volgens de bestaande werkwijzen. alleen bedoeld voor vergunning-houders die van de regering verlof hebben gekre gen om te drinken. Grote hoeveelheden drank zijn echter in de zwarte handel ver dwenen, nadat zij Bombay binnengesmok keld waren uit de nabije havens van Goa en andere Portugese nederzettingen aan de kust. De controverse over de drooglegging woedt ook in de staat Madras, waar alge hele prohibitie in October 1949 werd afge kondigd. In Madhya Pradash, de centrale provincies, waar gedeeltelijke drooglegging werd afgekondigd, is nu een commissie in gesteld om te onderzoeken in hoeverre het experiment een succes is geweest. ADVERTENTIE GRATIS geven wij U prijs op voor reparatie aan Uw NAAIMACHINE onder garantie JAN GEYLVOET - Haarlem - Doelstraat 35 Telefoon 13538 - Opgericht 1900. Voor de politierechter Twee weken gevangenisstraf Het is nu eenmaal verboden om in het donker zonder voor- of achterlicht op een fiets te rijden. Doet ge dat toch dan zal een politie-agent u attent maken op uw nalatigheid en u de consequenties daarvan in de vorm van een proces-verbaal laten ervaren. J. W. T., die een paar weken geleden op de Jansweg te Haarlem, had gereden zonder de voorgeschreven verlichting, voelde voor die ervaringbitter weinig en verzette zich hevig toen een agent hem op de onvolledig heid van zijn rijwiel wees. Er volgde een robbertje vechten en een hele serie lelijke woorden, met als gevolg dat het geduld van de agent opraakte en hij de fietser beval mee te gaan naar het bureau. Daar kwam volgens T. niets van in. Hij liet zich prompt op de grond vallen, waar hij ging liggen trap pelen als een verwend kind dat zijn zin niet krijgt. Dat verveelde hem op den duur echter: hij stond op en verklaarde bereid te zijn gedwee mee te gaan. Onderweg ver anderde hij echter van gedachten en nam de benen. De agent ook en spoedig had hij T. in de kraag. Maandag meest hü voor de Haarlemse politierechter verschijnen. Hij was echter niet komen opdagen en er werd dus verstek verleend. De officier noemde het optreden onhebbelijk en eiste een maand gevangenisstraf. De politie rechter maakte er twee weken van. De nieuwe wegenverkeerswet die 1 Ja nuari van dit jaar is ingegaan opent de mo gelijkheid tot het geven van vrijheidsstraf fen aan lieden die in beschonken toestand op een fiets proberen te rijden. De Haar lemse politierechter wilde vanmorgen voor drie Haarlemmers, die krachtens dit wets artikel voor enkele dagen van hun vrijheid beroofd zouden kunnen worden, zover nog niet gaan. B. J. H. ten H. en C. E. die enkele weken geleden dronken en onwel op de fiets zaten, kregen 20.boete opgelegd met de waarschuwing er bij dat er voort aan minder mild gestraft* zou worden. Th. Z. die zich aan het zelfde delict had schul dig gemaakt kreeg eveneens 20.boete. Bij het begin van deze eeuw waren wol, zijde, katoen en linnen de grond stoffen die in de textielindustrie werden verwerkt. In 1920 kwam „rayon" zich in de rij van deze stoffen scharen en dat na jaren van druk experimenteren door allerlei geleerden. Aanvankelijk werd rayon kunstzijde genoemd: het lag name lijk in de bedoeling de garens op zijde te laten gelijken, maar allengs kwam daar verandering in en op het ogenblik is het 7,6 dat deze zogenaamde kunstzijde hele maal niets meer van echte zijde weg heeft. Men noemt deze stof dan ook geen kunst zijde meer, maar heeft er de naam rayon aan gegeven. De talrijke leden van de afdeling Haar lem van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen, die Maandagmiddag in hotel de Leeuwerik present waren, zijn tal van interessante wetenswaardigheden over rayon te weten gekomen. Een vertegen woordiger van de Algemene Kunstzijde Unie heeft daar namelijk een en ander over de vervaardiging en verwerking er van verteld. Dat rayon een belangrijke plaats in neemt in de lange reeks textielgrondstof- fen moge blijken uit het feit, dat zij de tweede plaats in deze serie heeft ver overd. Veel tijd om er in te komen heeft rayon niet nodig gehad. Vooral toen de dames de voorkeur gingen geven aan lich tere kousen boven de donkere gebreide, maakte rayon veel furore. Behalve de glan zende rayon kent men ook de matte, die veel gebruikt wordt voor de vervaardiging van lingerie, tricotages en kousen. Naast rayon-garen produceert de A.K.U. ook rayon-vezel dat, naar de prak tijd heeft uitgewezen, veel warmer is. Het wordt veelal verwerkt in herencostuums, japonnen, mantels en luiers. Rayon wordt gemaakt uit Scandinavisch naaldhout, dat na een grondige bewerking in de vorm van papiercellulose door de A.K.U.-fabrieken wordt verwerkt. Het ligt in de bedoeling van de A.K.U. om binnen zeer korte tijd in de nieuwe fabriek in Emmen nylon-garen te gaan verspinnen, dat gebruikt zal worden voor de vervaar diging van borstels. Over enige tijd zal men ook de productie van de zo zeer be geerde nylonkousen ter hand gaan nemen. Op het ogenblik neemt Nederland de achtste plaats in onder de rayon-produ cerende landen. In 1949 bracht de produc tie maar liefst negentig millioen gulden aan deviezen in de Nederlandse schatkist. Ter aanvulling en verduidelijking van het gesprokene werden enige interessante rolprenten vertoond, die de productie van rayon-garens, rayon-vezels en de werk wijze in het textielaboratorium in beeld brachten. Na de thee volgde een aardige show van rayon-producten op het witte doek, die bovendien in enkele aardige stands in de zaal te zien waren. De Haarlemse Ongevallendienst heeft in 1950 de handen vol werk gehad. Van de 242 leden, die deze dienst telt, werd de nodige activiteit gevraagd: assistentie bij diverse boottochten, de autotocht voor ouden van dagen, Koninginnedag, natio nale feestdag, de sportweek, de bloemen- feestweek en het Onderwijzers .Sint Nico- laasfeest. Voorts betrok de Ongevallen dienst een vaste post op de ijsbaan en werd assistentie verleend bij het Konink lijk bezoek in verband met de onthulling van het monument in Spaarndam. In het afgelopen jaar heeft de Onge vallendienst in 1712 gevallen hulp ver leend. In 1949 in 1620 gevallen. Er moge nogmaals op gewezen worden dat het telefoonnummer van de dienst 14 14 1 is. Bij ongevallen kan men beter dit nummer draaien dan, als men ondes kundig is, zelf hulp proberen te bieden. Mevrouw M. Z. N. Witteveen, de Nederlandse afgevaardigde bij de UNO-Commissie voor de concept-conventie inzake vrijheid van berichtgeving, in gesprek met de voorzitter van de commissiedr. Raul Noriega, afgevaardigde van Mexico. Tante Camelia was zeker bang, dat ze op reis uitgehongerd warendie had me daar 'n hoop eten gekookt als voor 'n weeshuis! En lekker was het, want dat kon tante Camelia! Ze zaten aan tafel en smulden naar hartelust. „Eet maar genoeg, hoor. jullie moeten er nog van groeien!", zei tante Camelia. En ze deden hun best. Maar zelfs gezonde jongensmagen hebben 'n grens. Na tafel mochten ze naar buiten gaan. .Vooruit maar", lachte Trip. „Jullie willen natuurlijk zo gauw mogelijk alles zien v* de stad, nietwaar? Maar vóór 't donker thuis, hoor!" Dat beloofden ze. Alle drie stoven ze de trap af. Oepoetie zou hun alles laten zien en Rick en Bunkie waren erg nieuwsgierig naar alles, waarvan ze gehoord hadden. „Kom maar mee," zei Oepoetie. ,,Ik zal jullie alles tonen van Speelgoedstad!" En toen liepen ze op straat. De derde ouderavond van de „Spaarne geuzen", de enige zeeverkennersgroep van de N.P.V. in Heemstede en in deze omge ving, werd Zaterdagavond gehouden in het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg te Heemstede. In de aardig gepavoiseerde zaal sprak groepsleider-loodsschipper ir. D. A. Bon hof het openingswoord, waarbij hij onder andere de districtscommissaris, de heer M. C. de Jong met echtgenote, de H.K.C. voor verkenners van de V.K.J.B., schipper Ka velaars en vele andere leiders uit het district verwelkomde. Hierna was de daad aan de zeeverkenners, die in enkele sket ches hun prestaties toonden. Het Neptunus- tafereel en de voordracht van Bob van der Heyden en de door hem ingestudeerde dansen vielen wel het meest m de smaak. Aat Terlouw, Wim van Ingen en Jan Floor op gitaar, piano en fluit verzorgden op goede wijze het muzikale gedeelte. TONEEL VOOR DE JEUGD Zondagmiddag gaf de R.-K. toneelver eniging „Door eendracht sterk" voor een groot aantal kinderen een opvoering in het Verenigingsgebouw van het aardige spel „Hans Knopenschaar, de gierige snijder", dat een leerzame strekking bevatte en een bron van veel vermaak was. Speciaal de rol van Hans, de drankzuchtige kleerma ker, die een ann mens nog geen stukje droog brood wilde geven, werd uitstekend vertolkt, maar ook de andere medewerkers droegen veel tot het welslagen bij. Carnaval bij de K.A.B. Hoewel het onbillijk zou zijn een verge lijking te maken tussen het carnaval der K. A. B. en de dwaze entourage,, waarmee onze landgenoten beneden de Moerdijk ge woonlijk hun feest der uitbundige vrolijk heid omkleden, mag evenmin worden ont kend dat de ware stemming gisteravond in het R.K. Verenigingsgebouw aanwezig was. Er waren zelfs twee zalen voor dit feest in orde gebracht, welke door het onvermoei bare orkest „Accordia" onder leiding van Herman Theunissen met vrolijke klanken werden gevuld. Op deze muziek bewoog zich de traditionele bonte menigte in de wonder lijkste costuums of getooid met mutsen en andere attributen. Prins Carnaval, met gejuich begroet, werd wegens verhindering van de voorzitter der K. A. B. door de heer J, Schelvis van de toneelvereniging „Door eendracht sterk", met de gebruikelijke welkomstwoorden ontvan gen. Vervolgens las Prins Carnaval de pro clamatie voor met de regels welke het gedrag der deelnemers aan deze viering zouden bepalen. De belangstelling onder de leden der K. A. B. was zo groot, dat het carnaval hedenavond moet worden herhaald. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad komt a.s. Donderdag in openbare vergadering bijeen, ter behande ling van een vrij grote agenda, waaronder een nieuwe verordening op de winkelslui ting wel een van de voornaamste punten is. „MENSEN IN NOOD" De R.K. toneelvereniging „Door vriend schap bloeiend" gaf Zondag en Maandag een tweetal zeer goede opvoeringen van het stuk uit het zeemansleven „Mensen in nood" door Wil Brakenburg. De baten zijn ten goede gekomen aan de plaatselijke afdeling van „Herwonnen Levenskracht". Op initiatief van burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf zijn in de afgelopen week vertegenwoordigers van enige politieke groeperingen, oud-illegale werkers, werk gevers en werknemers bijeengekomen ten einde tot de oprichting van een plaatselijk comité „Steun Wettig Gezag" te komen. Kapitein Van Roosmalen van het dis trictsbureau van de Nationale Reserve te Den Haag heeft een uiteenzetting gegeven van de stand van zaken van deze organi satie. Besloten werd tot oprichting van een plaatselijk comité, waarin zitting hebben: Mr. Th. M. J. de Graaf, voorzitter; K. J. Grullemans, vice-voorzitter; G. H. v. d. Wel, secretaris; C. Strik, A. M. Belle, E. Scholte, J. C. v. Woerden, H. J. Jansen, B. E. Buijck en J. Wevers, leden. Woningbouw voor particulieren In de oud-Hollandse zaal van „De Witte Zwaan" is een vergadering gehouden waar op de plannen van het gemeentebestuur tot bevordering van de particuliere woning bouw werden besproken. Nadat de heer J. W. A. Lefeber een in leiding had gehouden zette de gemeente secretaris, de heer M. Th. van Dijk, de plannen en het doel der regelingen van het rijk en gemeente uiteen- Veertig gegadigden hebben zich aange meld. Zij willen met een hypotheekrege ling een huis bouwen. ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo thekers en drogisten ƒ0.83, ƒ2.08 en f 7.94 Er moest Zaterdagavond een groot aan tal stoelen worden bijgeplaatst in gebouw Zomerlust, waar de jeugdgroep van de Zandvoortse toneelvereniging „De Phoe nix" een voorstelling gaf van het blijspel „De privé-verpleegster" door A. den Har- tog. Met dit niet voor de jeugd geschreven blijspel had men wel wat erg hoog gegre pen. De grote lengte van het werk vergt reeds het bijna-onmogelijke, maar boven dien is de overigens zéér geestige inhoud (wij denken aan de scène van de twee boven hun theewater zijnde nachtelijke fuifnummers) moeilijk door minderjarigen te vertolken. Daarmede hebben zelfs ge routineerde spelers bij het amateurtoneel nog de grootste moeite. Daardoor was het niet te voorkomen dat het peil der opvoe ring na een zéér geslaagd eerste bedrijf en een dito gedeelte van het tweede, ging dalen. Een uitzondering moet gemaakt wox-- den voor de vertolkster van de hoofdrol, Lucy Rinkel, die in haar enorm zware rol verbazingwekkende dingen deed. Speciaal in het vierde bedrijf slaagde men er niet in de spanning te handhaven, waardoor een zekere langdradigheid ontstond, die niet meer was weg te wei-ken. Ook onvol doende rolkennis was hier echter oorzaak van. Het zou aanbeveling hebben verdiend als er met kwistige hand de nodige coupu res waren aangebracht. Men zou daardoor ongetwijfeld véél meer succes hebben ge had, zonder het geheel te schaden. Ondanks deze tekortkomingen hebben we genoten van hetgeen er deze avond werd gepresteerd. Genoten vooral van het enthousiasme, waarmede de opvoering ge paard ging, genoten ook van het gemak waarmee deze jonge mensen zich op het toneel bewogen en van de zonnige frisheid die het geheel kenmerkte. Dat alles deed veel van de tekortkomingen vergeten. Al met al werd door deze opvoering op nieuw bewezen, van hoeveel belang de op richting van deze jeugdgroep is voor het Zandvoortse amateurtoneel. Daarom is het dubbel te betreuren dat er zo weinig ge schikte stukken zijn te vinden. Bewonde ring en lof verdienen de beide ijverige en met succes werkende regisseurs, mevrouw Lucy Rinkel en de heer Jan Weber. - Voorzitter P. Stor overhandigde na af loop aan elk der spelers een surprise. Een gezellig bal, waarbij het ensemble „The Sweet Caporals" voor de muziek zorgde, besloot een door het publiek zéér gewaar deerde avond. binnenland Uit de Zaandamse haven is het stoffelijk overschot opgehaald van de sedert 10 Decem ber vermiste stuurman van de Groninger kustvaarder „Drittura". Voorts is nog een stoffelijk overschot opgehaald van een zee- man. Het is nog niet geïdentificeerd. De oudste inwoonster van de gemeente Vught, de weduwe RoversVan Berkel, is Maandag in de ouderdom van 101 jaar over leden. Óp 27 Februari zou zijn 102 jaar ge- worden zijn. Op 22 Februari zullen de crediteuren van de stichting „Vijf Eeuwen Kalverstraat" (Damstad) ter rechtbank bijeenkomen om te beslissen of de aangevraagde verlenging der op 2 Februari afgelopen surséance van be taling zal worden verleend Tussen Oostenrijk en Indonesië is een handelsovereenkomst gesloten. Er is overeenstemming bereikt tussen een Oostenrijkse handelsdelegatie en een Nederlandse delegatie over het sluiten van een nieuw handelsverdrag. De bestaande handelsregeling tussen beide landen loopt op 7 Februari af. Aan prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz is met ingang van 1 Maart op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofddirecteur van het Koninklijk Nederlands' Meteorolo gisch Instituut te De Bilt, onder dankzegging voor de door hem ten behoeve van het Koninklijk Nederlands Metecirologisch Insti tuut bewezen belangrijke diensten. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Februari 1.500.071 tegen 1.482.215 op 1 Januari. Op 1 Januari waren er 485.568 aangeslotenen op het rijksradiodistributienet tegen 485.535 op 1 December. De sociale dienst van de gemeente Delft heeft een ophaaldienst voor oud papier en beenderen in het leven geroepen, teneinde werk te verschaffen aan moeilijk plaatsbare arbeidskrachten. Jaarlijks gaat in Delft 12.000 ton beenderen verloren. Deze hoeveelheid zou na bewerking kunnen opbrengen onge veer 1000 ton vet, ter waarde van één mil lioen gulden, voor twee millioen gulden aan lijm en tenslotte 1300 ton fosforzuur ter waar de van een kwart millioen gulden. Blijkens een publicatie in de Duitse staatscourant zijn op grond van de daarvoor bij het handelsverdrag vastgestelde contin genten voor invoer uit Nederland beschik baar gekomen voor gezouten haring 300.000 dollar en voor vlas en vlasafvallen 200.000 dollar. Met ingang van Woensdag zal de boot- dienst der Nederlandse Spoorwegen tussen Enkhuizen en Staveren grotendeels worden hersteld, in aansluiting op de autobusdienst StaverenLeeuwarden. De totale binnenlandse bierafzet der Nederlandse brouwerijen is gestegen van 1.038.100 hectoliter in 1949 tot 1.097.700 hecto liter in 1950. Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat is ter vervanging van dr. F. H. Fentener van Vlissingen te Utrecht als lid van de Spoorwegraad benoemd jhr. L. Huydecoper van Nigtevecht te Utrecht. De eerste Nederlandse orgelmakelaar, de heer C. van Staveren te Amsterdam, is door de Amsterdamse rechtbank beëdigd. De afdeling natuurkunde der Ko. ninklijke Nederlandse Academie van We tenschappen heeft de Leeuwenhoek-medaille voor Let jaar 1950 toegekend aan dr S. A. Waksman, microbioloog, verbonden aan Rutgers University te New Brunswick U. S. A. Met ingang van 1 Maart is benoemd tot adjunct-directeur bij de Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken (D.U.W.), ir. J. H. B. M. Rademaker, voordien waarnemend hoofdingenieur-directeur bij de Directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting in de provincie Drente. HAARLEM EN OMGEVING De heer H. B. Vogelzang, Oranjestraat 102 te Haarlem, is Donderdag 8 Februari 12Vt. jaar in dienst bij de firma Viets als rijwielbewaarder aan het hoofdpostkantoor te Haarlem. Voordien was hij al 46 jaar elders werkzaam, waarvan 42 jaar bij één patroon. Het bijzondere is dat de heer V. nooit van Sociale Zaken steun heeft gehad en ook nooit een uitkering heeft gekregen ingevolge de Ziektewet of de Ongevallenwet De afdeling Heemstede van de Kath. Volkspartij zal in de vergadering van Woens dag a.s. een njeuwe voorzitter kiezen, wegens het bedanken van de heer Th, Ver hoeven. Het bestuur stelt als candidaat ir. J. A. Ysselmuiden. Aquarellen en schilderijen uit de laatste jaren van de te O verveen woonachtige kunstenaar S. Ie Poole worden van 10 Februari tot 1 Maart tentoongesteld in de Hengelose Kunstzaal te Hengelo. De Haarlemsche recherche heeft Maan dagmiddag de 28-jarige Haarlemse transport arbeider E. R. aangehouden, die ervan wordt verdacht Zondagmiddag in Haarlem een fiets te hebben gestolen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 5 Februari 1951 ONDERTROUWD: 5 Febr., L. A. Oor en E. C. de Ruijter. BEVALLEN van een zoon: 3 Febr., I. Mense—Kunis; 4 Febr., E. Bos—de Vries; J. C. W. H. Biesma—van Houten; M. Bosma—- Humme; 5 Febr., A. Ter Horstvan der Wal. BEVALLEN van een dochter: 3 Febr., A. CalandtTwist; 4 Febr., E. LuikMichels; J. SchultzRikkers; G. M. A. PauwZonne veld; M. J. C. DorlandtAnthonisse; 5 Febr. M. VeenendaalSteeman; C. J. Oerlemans— Heinsen; M. J. de Vriesde Haan. OVERLEDEN: 2 Febr., F. C. Berggren, 75 j„ Schouwtjeslaan; A. A. M. Willemse, 65 j., Eerste Emmastraat; 3 Febr., W. Schwartz, 92 j„ Hagestraat; R. C. van der Vossen, 69 j., Kamperlaan; 5 Febr., M. M. de Koning- Moor, 58 j„ Hazepaterslaan. FEUILLETON DOOR BARBARA CARTLAND Vertaald uit het Engels 5) Marigold bestudeerde de handtekening zorgvuldig. „Het lijkt veel op Barfield of Burfleld". „Burfield", zei Peter, „dat moet zij zijn, Lady Catherine BurfieldZij trouwde een kolonel van de Grenadiers". De drie meisjes staarden hem aan. „Ben je er zeker van?" „Absoluut zeker." „Is zij aardig?", vroeg Anne. „Ik weet niet, wat jij met aardig bedoelt." Peter sprak enigszins beschroomd alsof hij niet al te zeer verlangend was dit ge sprek voort te zetten. Alleen Sally merkte dit op. Anne en Marigold waren druk doende de brief aan alle kanten te be kijken. „Ik weet zeker, dat zij rijk zijn. Zij wonen toch op Berkeley Square", zei Mari gold. „Denk er aan, vraag niet een te laag salaris!" „Maar hoeveel moet ik dan vragen?", vroeg Anne. „Ik zou maar wachten en zien wat zij je aanbieden", merkte Sally op. Anne herinnerde zich deze raad toen zij de volgende dag enigszins zenuwachtig in de grote bibliotheek zat van Halstead House, waar Lady Catherine Burfield haar een reeks van vragen stelde. Van het ogen blik af, dat zij haar hand naar de bel naast de grote en imponerende deur uitstak, voelde Anne zich trillen van nervositeit. De indrukwekkende en waardige butler, die de deur voor haar opende, en de som bere statigheid van de bibliotheek maakte, dat zij zich nog duidelijker een „mindere" voelde. Maar toen Lady Catherine de ka mer binnentrad, voelde zij zich kalmer en minder bevreesd worden. Zeer eenvoudig, maar gedistingeerd gekleed, gaf Lady Catherine de indruk vriendelijk en lief te zijn. Zij had een natuurlijke gratie en een charmante manier van spreken, welke iedereen, ook de zenuwachtige Anne, op zijn gemak moest stellen. „Het is buitengemeen vriendelijk van u mij te komen opzoeken", zei Lady Cathe rine. „Gaat u zitten". Anne gaf gevolg aan het verzoek maar voelde zich onhandig, zoals een school meisje zich voelt als zij voor de eerste keer bij de directrice wordt geroepen. „Zal ik u maar direct precies vertellen, wat wij wensen?", opende mevrouw Bur field het gesprek, „zodat u kunt zeggen of dit de betrekking is, die u zoekt?" „Graag", mompelde Anne. „Ik zoek", begon Anne's gastvrouw, „een gezelschapsdame voor mijn moeder, de Duchess of Cheyn. Ik zal openhartig met u spreken, juffrouw Granville. Mijn moeder is niet iemand, met wie men ge makkelijk kan omgaan, maar zij is een bijzondere vrouw met een sterke persoon lijkheid, die geestelijk nog buitengemeen actief is. Zij is al bijna tachtig jaar, maar toch valt het moeilijk haar „oud" te noe men. Zij houdt van jonge mensen en staat er op, dat iedereen, die haar gezelschap houdt, jong is. Wij zoeken iemand, die met haar praat, haar voorleest, die voor tal rijke kleine zaakjes zorgt-, daar zij haar kamers niet kan verlaten. Zij heeft na tuurlijk een verpleegster en daarom is het niet noodzakelijk, dat haar gezelschaps dame hier inwoont. Het huis is momenteel trouwens vol en wij prefereren clus iemand, die ergens anders woont". „Dat 9jou ik ook op prijs stellen", zei Anne vlug. „Pi-achtig. Ik moet u er verder nog op wijzen, dat u de brieven van mijn moeder moet schrijven. Zij vindt het een te grote inspanning dit nog zelf te doen en wenst dat zij niet met de machine geschreven worden. Zij behoort nog geheel en al tot de oude school en meent dat het onbeleefd is getypte brieven te sturen" Anne zuchtte zacht van opluchting. Zij behoefde dus gelukkig niet te ypen! „Het is vrij moeilijk voor mij tot in de finesses uit te leggen", ging Lady Cathe rine door, „wat precies uw werkzaam heden zullen zijn. Mijn moeder houdt er vele ideeën op na, die wij respecteren. Zij ontvangt vaak gasten en stelt het dan op prijs, dat u thee schenkt en de gasten goed verzorgt. Zij heeft een aantal kamers op de eerste verdieping, zodat het haar niet moei lijk valt zoveel mensen, als zij zélf wenst te ontvangen". Mevrouw Burfield zweeg een ogenblikje. „Ik geloof niet, dat er nog iets anders is. Indien u er voor voelt hier te komen, moeten wij mijn moeder opzoeken, daar de uiteindelijke beslissing bij haar berust. Zij heeft sterke sympathieën en anti pathieën en niets van wat ik of een van de kinderen zeg, heeft enige invloed op haar. Nu, hoe denkt u er over?" „Ik zou het zeer prettig vinden te pro beren het de Duchess naar haar zin te maken," zei Anne vlug. „Dat is prachtig", zei Lady Catherine goedkeurend. „Laten wij dan mijn moeder gaan opzoeken." Zij zweeg enkele seconden. „Er is nog een punt. Welk salaris had u zich gedacht?" Anne herinnerde zich de goede raad van Sally. „Misschien zou u mij willen zeggen, wat u mij aanbiedt." Lady Catherine aarzelde een ogenblikje. „Wij hoopten iemand te kunnen krijgen voor ongeveer vier pond per week." Natuurlijk eet u 's middags hier. „Dat is uitstekend, indien u tenminste mij aan wilt stellen." Lady Catherine glimlachte. „Dat hangt van mijn moeder af. Zullen wij nu dan naar boven gaan?" Zij stond op en ging Anne Voor naar de brede trap. Anne kreeg toen gelegen heid een blik te slaan op de zware gor dijnen, die hingen naast de hoge ramen en de grote in gouden lijst gevatte familie portretten, welke de muren sierden. Lady Catherine opende een deur aan het einde van een brede en lange gang op de eerste verdieping en ging naar bin nen, gevolgd door Anne. Het was de vreemdste kamer, die Anne ooit gezien had. Zij was zeer groot en licht, maar iedere vierkante centimeter van het tapijt scheen volgezet te zijn met kleine tafeltjes, waarop foto's en snuisterijen stonden: kleine gelakte doosjes, zilveren figuurtjes, parfumflesjes, miniaturen, er kwam geen einde aan. Overal stonden of hingen foto's, werkelijk honderden, gevat in zilveren lijsten, vele voorzien van een kroontje. Er stond verder een grote vleugel, eveneens beladen met talrijke foto's, die bijna' de gehele kleurrijke Spaanse sjaal, die over de vleugel hing, aan het oog onttrokken. De wanden waren vrijwel geheel verborgen achter portretten, olie- en waterverf schil derijen en etsen. De stoelen en banken hadden een ouderwetse lijn en waren over trokken met een uit de tijd zijnde stof, versierd met geweldig grote rozen. Mevrouw Burfield wandelde door de kamer en Anne volgde haar, met verwon dering rondkijkende. Bij een deur draaide Lady Catherine zich om en glimlachte. „Dit zijn de liefste bezittingen van mijn moeder, bijeengegaard gedurende bijna een eeuw. Ik ben bang, dat u zult ontdekken dat een van de voornaamste bezigheden is om een of ander dingetje terug te vinden, dat verplaatst werd door een van de dienst meisjes. Mijn moeder kent ze alle en weet precies waar zij moeten lstaan." Zij klopte op de deur en ging naar bin nen. De zon stroomde door twee hoge, smalle ramen naar binnen en een ogenblik voelde Anne zich erg opgewonden. „Ik heb juffrouw Granville meegebracht, moeder. Ik vroeg haar toch om vanmorgen langs te komen." Lady Catherine liep de kamer verder in en Anne zag een groot bed met een impo nerende hemel. Aan de vier pilaren hingen donkere gordijnen. Midden in dit grote bed, gesteund door vele kussens, zat de oude dame. Anne's eerste indruk was, dat zij klein was, maar toen zij de ogen van de vrouw ontmoette, merkte zij, dat er niets kleins of onbeduidends te ontdekken viel. Eens moest zij mooi geweest zijn, maar thans was zij oud en gerimpeld en haar huid was geel. Het haar echter was nog steeds mooi, hoewel sneeuwwit, en het was hoog opgemaakt gelijk een kroon. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6