?iJ Iwcomei Een garage voor ziekenauto's op het Phoenixterrein in Haarlem? KANS ZIET De Stille Wens -Clowntje Rick Aan U de keuze! Kort en Bondig DONDERDAG 8 FEBRUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Moeilijkheden die eerst om oplossing vragen ALLES GAAT BETER ALS UW STOELGANG IN ORDE IS. Hogere poütie-ambtenaren vergaderden in Haarlem Nationale partij vergaderde te Bloemendaal Ellende of overvloed? WEBER tennis heerlÜke Bejaarde voetganger op Schoterweg aangereden Voor de kinderen Haarlemse politiemannen voetbalden Cricket Australië won vierde testmatch met 274 runs Autorijschool STUUT FEUILLETON DOOR BARBARA CARTLAND Vertaald uit het Engels Op de kapitaaldienst van de begroting voor 1951 is (zoals wij al gemeld hebben) door B. en W. van Haarlem een bedrag van 50.000 geraamd voor de bouw van een garage voor auto's voor ziekenvervoer. In de toelichting wordt gezegd: „De ruimte in de garage van de Brandweerkazerne (aan de Gedempte Oude Gracht), waarin thans de ziekenauto's zijn ondergebracht, is door de uitbreiding van het brandweermateriaal voor de brandweer zelf nodig. Bovendien is die ruimte voor de ziekenauto's te klein en er ontbreekt de vereiste accomodatie." Maar deze voorbereiding wil nog niet zeggen dat de volgende week al begonnen zal worden deze garage te bouwen. Er moeten afgezien van de onzekerheden die nu alle kapitaalsuitgaven omgeven nog enkele moeilijkheden overwonnen worden. Het voornemen is de garage te bouwen op het Phoenixterrein aan de Parklaan bij het Ripperdapark. Het punt is geschikt, want het ligt vrijwel in het centrum der gemeente. Maar de moeilijkheid is dat er geen woningen voor het personeel in de nabijheid zijn. Dit is toch nodig wil de dienst goed functioneren, want het perso neel moet dag en nacht binnen enkele mi nuten beschikbaar zijn. Bü het ziekenvervoer dat door de firma Mathot verzorgd wordt, zijn 8 man be trokken. Die wonen nu in de nabijheid van de Brandweerkazerne aan de Ged. Oude Gracht. Het meeste vervoer geschiedt 's morgens tussen 10 en 12 uur en 's mid dags van 2 tot 5 uur. Maar ook in de ove rige uren moet steeds personeel beschik baar zijn om met een auto uit te rijden. Daarom moeten er in de uren dat zij niet werken steeds mannen beschikbaar zijn die in een minimum van tijd, als zij telefonisch gewaarschuwd worden, naar de garage snellen. De afstand van de omgeving der Ged. Oude Gracht waar zij nu wonen naar het Phoenixterrein is wel niet groot, maar al pakt de man een fiets, dan gaan er toch enkele minuten extra verloren. En die kunnen juist voor een patiënt noodlottig zijn, in het bijzonder bij ongelukken. De heer A. G. Spaargaren, van de firma Mathot, zou het daarom zeer gewenst vin den indien op de garage die men op het Phoenixterrein wil zetten, bovenwoningen werden gebouwd. Al zou het dan maar zijn voor 4 man van zijn personeel, dan zou in de grootste nood wat de personeelsbezet ting betreft, voorzien kunnen worden. Alle personeelsleden hebben thans in de om geving der brandweerkazerne een woning, zodat die dan weer tér beschikking zouden komen voor anderen. Nog geschikter dan het Phoenixterrein vindt de heer Spaar garen het terrein aan de Damstraat, mede wegens de gewenste bouw van de wonin gen voor zijn personeel. Er is steeds een nauwe samenwerking geweest tussen, de gemeente en de firma Mathot, hetgeen trouwens verklaarbaar is, want in de wet is vastgelegd dat een ge meente de plicht heeft er voor te zorgen dat het ziekenvervoer goed geregeld is. Van daar ook dat de gemeente, nu de omstan digheden haar dwingen de ziekenauto's uit de Brandweerkazerne te verdrijven, een nieuwe garage wil bouwen. Maar nu komen de financiële moeilijk heden. Thans stalt de firma Mathot in de Brandweerkazerne 6 auto's. Te weten 3 voor gewoon ziekenvervoer, 1 reserve wagen, 1 voor het vervoer van lijders aan een besmettelijke ziekte en 1 voor het over brengen van patiënten die zittend vervoerd kunnen worden. Aan de gemeente wordt ADVERTENTIE Een trage darmwerking is dikwijls de oorzaak van niet steeds onschuldige kwa len, vroegtijdige veroudering, of nog erger. Zorg voor een geregelde stoelgang en be strijdt verstopping met de zacht en toch snel werkende Laxeer-Akkertjes, die Uw ingewanden en ook Uw bloed zuiveren. Ook in chronische gevallen het aangewe zen middel, want Laxeer-Akkertjes ver oorzaken geen kramp en geen gewenning, Tijdens de middagzitting van de verga dering van de Bond van Hogere Politie ambtenaren in Nederland, welke Woens dag in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem werd gehouden, kwam het politievraagstuk ter tafel. Met alge mene stemmen werd besloten een rapport aan de regering en de Staten-generaal aan te bieden, waarin uiteengezet wordt welk standpunt de bond ten aanzien van de or ganisatie der politie inneemt. In dit rap port zal tot uitdrukking worden gebracht dat het voor een goede uitoefening van de politiedienst nodig is de 127 gemeentelijke politiekorpsen en het korps Rijkspolitie tot één algemene politie te verenigen. In onze editie van gisteren gaven wij reeds een verslag van de ochtendbijeen komst en de ontvangst ten stadhuize. daarvoor een huur betaald van 900. Met de andere kosten (o.a. verwarming) komt dit op 1500.of 250.per auto. Nu wil de gemeente als de nieuwe garage gebouwd wordt 4200.huur vragen. On getwijfeld zijn dit alleen de kapitaalslasten, want bouwen is thans duur en voor deze bouw geeft het rijk geen steun. Met de an dere kosten zullen dan voor de nieuwe ga rage de uitgaven op 5500.komen, of ongeveer 900.per wagen. Dit kan zo vertelde ons de heer Spaar garen niet uit de exploitatie gehaald worden, tenzij de tarieven belangrijk ver hoogd zouden worden. Per jaar worden een kleine 5000 ritten gemaakt, zodat de extra verhoging slechts opgevangen kan worden door de ritten met 0.75 te verhogen. Daar tegen bestaan evenwel bezwaren, want de tarieven voor dit vervoer zijn landelijk vastgesteld en daarbij zijn in aanmerking genomen gemiddelde stallingskosten van 250.per wagen. Tenslotte merken wij nog op dat volgens de overeenkomsten de firma Mathot 80 van het aantal transporten dat voor reke ning der Haarlemse Ziekenfondsen is, uit voert. De overige 20 B/o wordt uitgevoerd door „Margriet". In Bloemendaal heeft zich een voorlopig comité gevormd, dat plannen heeft een plaatselijke afdeling van de Nationale Partij op te richten. Het had een aantal plaats genoten uitgenodigd voor een bijeenkomst op Woensdagavond in „Rusthoek" aan de Bloemendaalseweg. De heer Sj. Brongersma deelde in zijn openingswoord mee, dat al vorens een afdeling opgericht wordt er on derlinge besprekingen worden gevoerd. In Haarlem worden om de drie weken bijeen komsten gehouden en het aantal bezoekers is gemiddeld hondex*dvijftig. Volgende week Donderdag wordt daar een openbare ver gadering gehouden. Het is de bedoeling in de toekomst ook in Bloemendaal regelmatig bijeenkomsten te hóuden. Spreker was dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn, die in zijn inleiding opmerkte, dat de WD haar beloften, voor de verkiezingen gedaan, niet heeft nagekomen. Schone be loften waren er over de souvereiniteits- overdracht, doch de leden van de Kamer fractie stemden voor, toen er een beslissing genomen moest worden. Er waren termen aanwezig voor de oppositie in de partij, onder leiding van de heer Baumhauer, be sprekingen te voeren met het partijbestuur. In de partij werd een strijd gevoerd, welke tot gevolg had dat een groep zich afscheidde en de heer Baumhauer besloot de Nationale Partij op te richten. Toen deze overleed heeft de spreker de leiding op zich geno men. Hij kwam ook uit de WD en ver klaarde een der oprichters te zijn geweest van de partij, toen men nog sprak van de Partij van de Vrijheid. De heer Feuilletau de Bruyn vertelde verder, dat hem des tijds gevraagd was zich candidaat te stel len voor de Tweede Kamer. Hij wilde dat wel doen, echter onder voorwaarde, dat hij de vrije hand moest hebben ten aanzien van de politiek van dr. Van Mook. Dat durfde de partij niet aan en daarom be dankte hij voor de candidatuur. Daarna heeft spreker o.a. de heer Vonk aanbe volen. Hij heeft van het begin af aan de indruk gekregen, dat de WD geen rugge- graat heeft. Daarom heeft spreker de heer Baumhauer gesteund en zijn werk voort gezet. De heer Feuilletau de Bruyn vervolgde, dat ons land aan het begin van een kritieke tijd staat. Wat er eigenlijk aan de hand is en wat er boven hun hoofd hangt, weten vele Nederlanders niet. Er is op het ogen blik geen parlementaire crisis, maar een constitutionele crisis. De dienst wordt uit gemaakt door een Rooms-Rood bloc, Uit voerig ging spreker na wat er de laatste maanden gebeurd is door de politieke par tijen in de kwestie van Nieuw Guinea. De spelregels van het parlementaire stelsel zijn overtreden. De Partij van de Arbeid heeft daarbij, volgens spreker, dubbel spel ge speeld en de KVP dekte dat. De heer Feuilletau de Bruyn merkte op, dat er een programma samengesteld moest worden, dat er voornamelijk op gericht moet zijn de betalingsbalans sluitend te maken. Er zijn grote uitgaven nodig voor de defensie en het geld moet het Neder landse volk gezamenlijk opbrengen. Op het ogenblik doet zich een wanbeleid van de Rooms-Rode regering voor, waaronder velen lijden. Voorts moeten er personen aan de regering komen die het vertrouwen hebben van het Nederlandse volk. Zijn zij er wel?, vroeg spreker. Indien er een zakenkabinet gevormd zou worden, dan zal het in de Kamer geen meerderheid krij gen. Dat is juist de grote moeilijkheid. Daarom is er volgens spreker op het ogen blik 'n constitutionele crisis. Mogelijk noemt men de leden van de Nationale Partij idea listen. Spreker besloot met te zeggen, dat zij willen vechten voor herstel van het par lementair fatsoen. In het tweede gedeelte van de bijeen komst lichtte de heer Feuilletau de Bruyn enige problemen toe, naar aanleiding van vragen. Lezing voor de Haarlemse „Conférences frangaises" „Beweegt de wereld zich in de richting van de ellende of in die van de overvloed?" Op die klemmende vraag had de heer Emile Servan-Schreiber, hoofdredacteur van het financiële blad „Les Echos", het betoog gebaseerd, dat hij gisteravond in de Renaissance-zaal van het Frans Halsmu seum voor „Les Conférences frangaises" afstak. De spreker schetste zichzelf als „geen conformist op economisch en financieel gebied, doch iemand, die zijn opvattingen ontleent aan wat hij met eigen ogen op de wereld heeft gezien". En dat bleek heel wat te zijn, want de heer Servan-Schreiber be reisde vrijwel de gehele wereld. Bovendien had hij ook nog de tijd gevonden heel wat te lezen, zodat hij zijn gehoor een macht aan cijfers en redeneringen over het door hem behandelde onderwerp kon voorzetten. Zijn lezing was verdeeld in een mineur en een majeurhelft. In de eerste zette de heer Servan-Schrei ber uiteen hoe de verdubbeling van het aantal bewoners van onze planeet ge volg van de betere hygiënische en medische verzorging de vraag oproept of ook de voortbrenging met die aanwas gelijke tred heeft gehouden. „Geen boom heeft ooit de hemel geraakt", zodat de spreker maar geen rekening hield met voorspellers, die een bevolking van 100 milliard zielen o.p aarde voorzagen, doch op een drie tot vier milliard kunnen we het voor de naaste toekomst toch wel houden. Het zwaarte punt van de overbevolking bevindt zich in Azië, vandaar dat ook de politieke belang stelling zich naar dat werelddeel verplaatst. Spreker herinnerde er aan, dat men in Japan door het toepassen van draconi sche maatregelen tot de openstelling in 1852 een redelijk evenwicht had weten te bereiken tussen bevolkingsaantal en pro ductie. De heer Emile Servan-Schreiber herin nerde tevens aan pogingen om tot een abso lute verdeling der beschikbare goederen over de mensen te komen (Dubouin's „Partij van de Overvloed"), doch dit „dis- tributionisme" heeft nooit zijn kans gekre gen, ook niet in het communisme, waarin men via het Stachanov-stelsel het „ieder volgens zijn behoeften" ook heeft vervangen door het „ieder volgens zijn verdiensten." Gaat men nu de productie in de laatste vijftig jaar na, dan blijkt, dat de minder urgente behoeften (comfort, energievoor- ADVERTENTIE ofcjQ2. tiSeahoML Europa tc wapenen.... staat nog te be..ZIEN. Maar 't is zéker, dat U schitterend ZIET, ge..wapend met 'n Beste BRIL van Grote Houtstraat 166 b. d. Houtbrug ADVERTENTIE M en alle andere takken van sport is Nutricia's heerlijke „Chocomel" Uil! ideaal! Let er echter op, dat U werkelijk „CHOCOMEL" krijgt; kijk naar -É 't etiket en het merk Nutricia op fP de kroonkurk! maakt alléén Nutricia! ziening)wèl gelijke tred met de bevolkings aanwas hebben gehouden, de zeer urgente, zoals kleding en voedsel, niet. De spreker citeerde nog auteurs als William Vogt, die voor de Verenigde Staten hongersnood voorspelde op grond van uitputting van de bodem, terwijl ook bijvoorbeeld in Afrika de uitbreiding van de Sahara het wint van die van de cultuurgrond. Ook de Nobel prijswinnaar Bertrand Russell heeft op de relatieve afneming van de productie ge wezen en „wereldregering" als een pana cee daartegenover gesteld. Bovendien is er meer voortgang gemaakt met de uitvindingen voor verwoesting dan voor voortbrenging. Desondanks en die schakel in het betoog van de heer Servan- Schreiber vormde de overgang naar opti mistischer geluiden vormt de oorlog geen „oplossing" voor het probleem der over bevolking. Bovendien brengt de oorlog ook de over winnaar geen enkel voordeel, omdat een eventuele gebiedsuitbreiding alleen uit verschroeide aarde en verwoeste steden bestaat. Dat zal pas veranderen nadat de „dodende straal" wex-kelijkheid is gewor den, aldus de heer Sex-van-Schreiber, die hiermee blijk gaf alle eventualiteiten koel bloedig onder het oog te zien. Spreker opende evenwel een ander, hoopvoller uitzicht op de toekomst, door te herinneren aan de wijze waarop Engeland in het midden vaxx de vorige eeuw zijn economische crisis te boven is gekomen. Fulton's uitvinding het stoomschip vormt immers de basis van Engelands latere ontplooiing. Zo verwachtte spreker thans ook heilzame gevolgen van de atoomenergie en andere vindingen, die de agrarische productie zullen versnellen en in tensiveren. Rentabiliteitskwesties mogen die ontwikkeling niet remmen. „Meer produ ceren!", zo besloot de heer Servan-Schrei ber, dat kan de wereld van de ondergang behoeden. Daartoe moeten wij allen sa menwerken om tot de uiteindelijke over winning van het leven te geraken. Woensdagavond is een 78-jarige voetgan ger, de Haarlemmer J, D. op de Schoterweg door een personenauto aangereden. Hij stak, van achter een stilstaande bus, de weg over zonder op het verkeer te letten. De bestuur der van een naderende personen-auto remde krachtig, doch kon een aanrijding niet voor komen. J. D, kreeg een zware hersenschud ding en een schouderfractuur en brak het linker ondex-been. Hij is per ziekenauto naar het ziekenhuis Joannes de Deo over gebracht. Junker. Een Junker van het Spaanse leger is in de heuvels bij Toledo neergestort. De vier inzittenden kwamen om het leven. Ze kwamen ook op het plein, waar de hoge toren stond. Oepoetie keek naar hoven. „Wacht eensjongensik weet wat!", zei hij. Wat zou je er van denkenals we eens naar boven gingen op de toren? Daar heb je 'n prachtig gezicht over de hele stad!" „Mag dat dan wel?" vroeg Bunkie. „Ja zekerwe vragen het eerst aan de torenwachter, die woont hier naast de toren! Hij kent me." De torenwachter vond het goed. „Als jullie maar voorzichtig zijn!" waarschuwde hij. Toen maakte hij de deur open en ze begonnen te klimmen.Jongens, dat was me 'n klim! Er scheen haast geen eind te komen aan al die treden en de trap draaide maar in 't rond Doch eindelijk stonden ze daar, hoog in de lucht, op de omgang. Dat was 'n mooi gezicht! Ze zagen beneden zich de huisjes van Speelgoedstad, veel kleiner dan gewoon. Oepoetie wees al de straten aan. Toen wees hij ook 'n plein en een huis. „Kijk.daar heb je ons huis, zie je?" Ja, ze herkenden het. Het eerste elftal van de Haarlemse politie speelde Dinsdagmiddag een thuiswedstrijd tegen een elftal van de Koninklijke Maré chaussee uit Amsterdam. De Haarlemmers legden met 2—0 het loodje. Het tweede elftal van de Haarlemse politie speelde ge lijk (2—2) tegen Westex-voort (Beverwijk). De vierde testmatch is evenals de drie voorgaande in een Australische zege ge ëindigd. Ditmaal met 274 runs, Simpson (61) en Sheppard (41) vochten hard om een ne derlaag te voorkomen. De batslieden, die na hen kwamen, faalden echter met uitzonde ring van Evans (21), waardoor Engeland uit was voor 228. De laatste vijf wickets vielen voor slechts 7 runs. Simpson bleef twee en een half uur aan bat en scoorde met 61 zijn hoogste totaal in deze reeks ontmoetingen. Hij sloeg 7 vieren. Sheppard verdedigde zich taai tijdens een stand voor het vierde wicket met Simpson, die 91 runs opleverde. Hij handhaafde zich drie uur en een kwartier met Simpson en Evans. Bill Johnston, die 4 wickets nam voor 73, was de succesrijkste Australische bowler, Score Engeland, tweede innings: Hutton c Loxton b Johnston 45 Washbx-ook lbw b Johnston 31 Simpson c Burke b Johnston 61 Compton c Loxton b Johnston0 Sheppard lbw b Miller 41 Evans c Johnson b Miller 21 Bedser c Morris b Miller 0 Tattersall c Morris b Johnson6 Warr b Johnson 0 Wright n, o0 Brown (afwezig door ziekte) 0 Extra's 23 Totaal228 Val der wickets: 74, 90, 90, 181, 221, 221, 228, 228, 228. Bowlingcijfers: Lindwall 0 voor 35; Miller 3 voor 27; Johnston 4 voor 73; Ian Johnson 2 voor 63; Burke 0 voor 7. Australië: eerste innings 371, tweede in ning 403 voor 8 (gesloten). Engeland: eerste innings 272, tweede in nings 228, De vijfde en laatste testmatch begint 23 Februari in Melbourne. Burgerlijke stand van Haarlem 7 Februari 1951 ONDERTROUWD: W. F. Urbanus en W. H. J. Budding. J. de Liefde en C. Franken. G. van Schie en G. Bakker. J. N. Roskam en A. H. Wester. R. Paap en G. M. Wagenaar. B. H, Abbenhuijs en E. S. d'Herripon. J. F. Hartman en C. Boon. C. M. Hoogenboom en M. Rubbert. W. M. p. Wesselink en E. J. Wijsman. J. H. Giling en J. G. Hohlfeld. J. Louwkamp en J. van Til. C. L. Koelemeijer en J. Hendriks. E. Prager en I. C. Smit. C. A. van Nes en C. P. H. Lanzing, K. Wijker en A. C. Antonisse. A. Silvis en J. M. P. Nijssen. E. Eelsing en F. Zeulevoet. W. Jansen en E. M. M. Cassée. J. Neeven en E. S. M. Licht- leitner. A. Tukker en B. H. van den Brink. H. W. M. den Hertog en J. G. Tigchelaar. T. Timmerman en K. Roos. P. J. Jonker en J. M. M. Kemps. H. L. van Ravensberg en A. J. Kolderie. W. Meijer en M. van Schagen. W. B. Vos en N. van Zomeren. P. Zonderland en J. E. Peper. GEHUWD: A. H. J. Vclu en H. J. M. Kuij- pers. H. Vink en A. M. E. Verdam. H. G. van der Pol en M. Cornet. M. Brand en W. van der Sluis. R. van Bogget en T. van Kempen. S. Maasdam en A. W. Haak. W. E. van Wijk en H. W. C. Roeland. P. C. van Roode en B. T. Osinga. T. Horeman en M. van Wort. P. Guit en E. Diepeveen. J. F. Verhagen en A. Schildmeijer. R. Clarenburg en N. Benus. C. A. Ruissen en G. E. Winnubst. R. Dijkstra en A. C. van Bentem. G. van de Bunt en M. C. Nijssen. W. Cornelissen en G. W. Cor- neellissen. P. J. Bakker en L. van Heerden. F. Hofsté en M. Kindei-s. BEVALLEN van een zoon: 5 Febr.: G. Rid der—Van Ravensberg. M. vari, der Plas—Nies. 6 Febr.: S. L. Kampes—Van der Peijl. J. Buijs—Bloeming. S. NijdamJellema. 7 Febr. A. C. M. van LieshoutScholten. G. Stol wijkSchouten. BEVALLEN van een dochter: 5 Febr.: G. C. Baltus—Tromp. 6 Febr.: C. D. van Donse laar—Van Oosten. 7 Febr.: D. A. Hollink— Schouten. G. van der HoutWeijland. S. M. E. van Nieuwpoort—De Kater. H. W. Pot— Maurik. OVERLEDEN: 4 Febr.: D. A. C. van den Hoorn 71 j., Wilhelminastraat. 5 Febr.: G. A. Cop, 82 j., Westerhoutpark. J. A, Zonneveld, 42 j., Kamperlaan. M. G. KruiverVan der Putten, 50 j., Da Costastraat. J. Dollé, 80 j., Populierstraat. 6 Febr.: A. M. Groen—Jonker, 84 j., Schoterveenstraat. G. J. van Amstel Van de Graaf, 87 j., Karei van Manderstraat. BINNENLAND De bouw van 270 etagewoningen aan de Valerius- en Corellistraat te Leeuwarden, waarvoor de aanbesteding op 20 October geschiedde, is gegund aan de laagste in- Schrijvers Herman C. Geveke en Zoon te Leeuwarden voor f 2.324.400. Op de Baarsjesweg te Amsterdam is een vrouw, die een kinderwagen met een baby van drie maanden voortduwde, onwel ge- worden en gevallen. De wagen reed het wa ter in. De baby, die door een te hulp ge. snelde voorbijganger uit het water werd gehaald, bleek toen reeds overleden te zijn, In de delegatie uit de Staten-Generaal, welke op uitnodiging van de beide huizen van het Britse parlement van 8 tot 13 Februari een bezoek zal brengen aan Londen, is een wijziging gekomen. In plaats van drs. H. A. Korthals zal dr. ir. A. Vondeling de reis meemaken. Volgens cijfers van het Directoraat van Verkeer werd de grootte van het Neder- landse autopark op 31 December 1950 als volgt geraamd: personenauto's (inclusief ambulances, jeeps en stationcars) 147.526; vracht- en bestelauto's 77.752; motordriewie. Iers 3502; trekkers 3798; motorrijwielen 100.094; autobussen 5949. De N.V. Bruynzeel Deurenfabrlek te Zaandam heeft de dochteronderneming van de N.V. Houthandel voorheen William Pont, de „Montage Bouw- en Houtsysteem" te Amersfoort gekocht. Bruynzeel is tevens eigenaresse geworden van een op naam van de houthandel voorheen William Pont staand patent voor het vervaardigen van vlakke deuren. De burgemeesterskring in bet Land van Cuyk, heeft een telegram gestuui-d aan de Nederlandse Spoorwegen. Daarin wordt er met de meeste nadruk op aangedrongen het stilgelegde spoorwegvervoer op de lijn Nij megen—Roermond ten spoedigste te her stellen. Op het Markenplein te Amsterdam is een bijwagen van lijn 9 uit de rails gelopen, De wagen reed de verkeersagent, die daar het verkeer regelt en een P.T.T.-ambtenaar, die cr fietste, omver. De P.T.T.-man kwam er vrij goed af maar de verkeersagent moest in het Binnengasthuis worden opgenomen. Op het Oostplein te Rotterdam kwam een vrachtauto, geladen met zestien ton sinaasappelen, in botsing met een tram. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor, doch de schade aan de tram werd ge raamd op 25.000 gulden. Dc Centrale Ereraad voor de Kuns tenaars heeft uitspraak gedaan in de zaak van mr, A. M. H. Roothaert, letterkundige, wonende te Deurne (België). De raad heeft de houding van mr. R. afgekeurd en hem een geldboete van vijfhonderd gulden op gelegd. Woensdagmiddag heeft een brand ge woed op een van de zolders van het pand Kloveniersburgwal 38 te Amsterdam, waarin gevestigd is de firma in etalagematerialen Bosch en Westerloo. Dit is de derde brand, die bij deze firma woedt sinds Augustus 1948, toen vlak vooi- de inhuldigingsfeesten een grote hoeveelheid materialen, die voor de versiering nodig was, verloren ging. Dit- maal verbrandde een grote voorraad verpak kingsmateriaal. Acht groentehandelaren in Purmerend zijn gearresteerd wegens heling van ruim 3000 gonjezakken, eigendom van de afslag vereniging Beemster-Purmerend. De arbei der J. K. stal de zakken uit een loods van deze afslagvereniging en verkocht ze voor de helft van de waarde aan groentehandela ren in Punnerend, die de zakken weer voor de volle prijs bij de afslagvereniging in leverden. Teneinde Zwitserse officieren bekend heid te geven met ervaringen op het gebied van luchtlandingsoperaties heeft de Zwit serse generale staf aan generaal-majoor b. d, D. A. van Hilten, directeur van de krijgs geschiedkundige afdeling van de Nederlandse generale staf, het verzoek gericht om in Maart voordrachten in Zwitserland te hou den over luchtlandingen en de daarbij op gedane ervaringen in Nederland. HAARLEM EN OMGEVING Zaterdag 10 Februari !s het 50 jaar ge leden, dat ds. Joh. Jansen, thans wonende te Zuidlaren, predikant bij de Gereformeerde Kerken werd. Van 1922—1926 was ds. Jansen predikant te IJmuiden. Mej. A. M. van Roojen te Heemstede is aan de gemeente-univei-siteit te Amster dam geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen. Mej. Maud A. Smit te Haarlem is aan de gemeente-universiteit te Amsterdam bevor derd tot arts. De heer H. L. van Berloo, Busken Huet- straat 22 te Haarlem, viert morgen, Vrijdag, zijn 40-jarig jubilé in dienst van de Werf Conrad, sedert 1932 Werf Conrad en Stork Hijsch. Uit een tabakshandel aan de Zijlweg m Haarlem zijn i-uim honderd pakjes rooktabak van 50 gram ontvreemd. Een zeer groot deel van de buit is teruggevonden in een jute zak. die op een heg van een voortuintje van een woning in het Kenaupax-k lag. Van de dader ontbreekt ieder spoor. De 24-jarige Haarlemse chauffeur G. F. is door de Haarlemse recherche aangehou den als verdacht van diefstal van enige gloeilampen ten nadele van zijn patroon. ADVERTENTIE Grote of kleine leswagen. Instructeur of instructrice. Beiden zijn gediplomeerd en beide wagens zijn goedgekeurd, óók voor het examen! Wat ook kiest, 't succes is in ieder geval verzekerd! Wagenweg 9 rood Tel. 21345 7) HOOFDSTUK IV. Marigold overhandigde Peters brief aan een hoognax-tige jonge vrouw, die in het licht-grijs gekleed ging, en wachtte in de vorstelijke hal van Michael Serrells zaak, terwijl de brief naar juffrouw Sloe werd gebracht. De brede trap van wat eens een belangrijk en imponerend Londens heren huis was geweest, was bedekt met een grijze loper en aanti-ekkelijke jonge vrou wen liepen snel van boven naar beneden of omgekeex-d. Zij waren allen gekleed in dezelfde grijze jurken en leken ook enigs zins op elkaar, daar hun haar op precies dezelfde wijze hoog was opgemaakt, ter wijl de make-up van allen vrij zwaar was. Zij zagen er opgewekt uit, dacht Marigold, en zij verlangde er plotseling erg naar, een van de hunnen te worden. Zij kon zichzelf voorstellen met haar slanke lichaam in een jurk, zoals de meisjes droegen. Zij dacht er aan het haar anders te kappen, zodat de natuurlijke rood-gouden schijn de aan dacht zou trekken. De telefoon rinkelde steeds en klanten met fantastische en lachwekkende hoeden op hun hoofd kwamen en gingen door de hoofdingang. Het meisje achter de balie was druk in de weer met de huistelefoon. „Zeg aan Yvonne, dat mevrouw Sains- ford er is." „Waarschuw mijnheer Henri dat me vrouw Cardew gebeld heeft om te passen." „Hallo.vraag juffrouw Hélène naar de show-room te komen. Mevrouw Jen kins wacht op haar." En zo ging het maar door, terwijl Mari gold toekeek, oplette en luisterde. Het duurde tien minuten, voordat het meisje, waaraan Marigold de brief had gegeven, de trap af kwam rennen. „Juffrouw Sloe zal u ontvangen", zei ze, „wilt u mij even volgen?" Marigold liep met haar de gang af en ging een lift binnen. Zij schoten enkele verdiepingen naar boven. Marigold keek naar het meisje. Zij zag er aantrekkelijk uit, hoewel vrij dom. Marigold verlengde er naar met haar te praten, haar te vragen hoe zij zich voelde deel uit te maken van deze grote zaak, maar iets in haar beleefde onvex-schilligheid weerhield Marigold haar mond open te doen. Zwijgend gingen zij verder totdat de lift plotseling stopte. Het meisje opende de deur en Marigold stapte naar bxxiten. „Deze kant graag.'1 Een deur werd geopend en Marigold stond in een kleine, voortreffelijk gemeu bileerde kamer. Met haar rug naar het raam gekeerd zat een vrouw aaxx een bureau te schrijven. Marigold kwam vex-legen naar voren, ter wijl de deur achter haar werd gesloten. Er heerste een korte stilte, toen keek de vrouw op. Haar gezicht was uitermate aantrekkelijk. Haar haar was donker en de ogen wonderlijk blauw. Zij stond op en stak haar hand uit. „Hoe gaat het met u, juffrouw Granville, neemt u plaats." Zij wees naar een stoel naast het bureau en ging weer zitten. Haar lange vingers, waarvan de nagels rood gelakt waren, speelden met een potlood. „U bent dus een kennis van Peter Aird?" Nadine Sloe sprak met een langzame, bijna lijmerige, stem, welke Marigold niet na tuurlijk maar aangeleerd aandeed. „Ja", zei Marigold, en zij hoopte vurig, dat haar niet gevraagd zou worden hoe lang zij elkaar reeds kenden. Nadine Sloe pakte het briefje dat voor haar lag weer op en las het opnieuw. „Hij vertelt mij, dat je graag een baan tje als mannequin zou willen hebben. Heb je enige ervaring?" „Ik ben baxxg van niet." Nadine Sloe keek weer naar het briefje eix Marigold meende, dat zij een enigszins afkeurende trek op haar gelaat had. „Dat is jammer", merkte zij op, „maar ik zou denken, dat je het goede figuur hebt. Wil je even opstaan?" Max-igold deed wat haar gevx-aagd was en voelde zich vrij dwaas. „Wandel nu even door de kamer." „Nu graag terug, dank je wel." Zij ging wat gemakkelijker zitten en plotseling kreeg Marigold de indruk, dat Nadien Sloe het gesprek even vervelend vond als zij. „Ik vraag mü af, of zij verliefd is op Peter!" dacht Marigold. Plotseling zei zij, daar zij brandde van verlangen de betrekking te krijgen: „Het was buitengewoon vriendelijk van mijn heer Aird een introductiebrief te geven. Ik heb dat ex-g prettig gevonden." „Daar ben ik zeker van. Peter doet zel den iets, dat niet in zijn eigen belang is." De stem van Nadine Sloe klonk enigs zins sarcastisch. Weer keek zij naar het briefje en Marigold voelde zich onbehaag lijk. Zij kreeg het idee, dat de oudere vrouw naar een of ander excuus zocht om haar weg te sturen, om haar sollicitatie te wei geren. Zij keek naar de dunne, lange vin gers, die onophoudelijk in beweging wa ren, spelende met het potlood. Tenslotte scheen juffrouw Sloe haar standpunt be paald te hebben. „Het is een feit, dat wij een plaats vrij hebben in de show-rooms", mex-kte zij op. „Indien je er iets voor voelt, kun je een maand op proef komen, zodat wij kunnen zien of je voldoet." Max-igolds hart begon sneller te kloppen. „Ik moet u hier vriendelijk voor bedan ken, heel vriendelijk. Het is ex-g welwillend van u." „Er bestaat natuurlijk niet de minste garantie, dat wij je hier zullen houden", vervolgde Nadine. „Wij verwachten een buitengemeen hard werken van onze man nequins. Je salaris zal, om mee te begin nen, vier pond tien shilling per week be dragen, terwijl je van negen tot 's avonds zes zult moeten werken". „Wanneer wilt u dat ik begin?", vroeg Marigold. „Aanstaande Maandag. Het is het beste, dat je hier even voor negen uur komt en vraagt naar madame Marie, zij staat aan het hoofd van de mannequins." Nadine stond op. „Ik hoop, dat je het hier prettig zult vinden", zei ze zonder enige warmte in haar stem. „Als je Peter ziet, zoals ik mag ver wachten, wil je dan zeggen, dat ik steeds een oude vriend gaarne een dienst bewijs?" „Ik zal hem de boodschap overbx-engen." Nadine drukte op de bel, die op haar bureau stond. De deur ging open, en het zelfde meisje, dat Marigold naar boven geleid had, verscheen. Nadine Sloe voelde er kennelijk niets voor om handen te schudden. „Goedendag, juffrouw Granville", zei ze koel. Max-igold stapte in de lift en het meisje in het grijs sloot de dexxr. Nu zij uit het kantoortje van Nadine Sloe was, vex-dx-ong haar enthousiasme haar vex-legenlxeid. „Ik kom hier werken." Het meisje keek naar haar zonder enige belangstelling. „Ik hoop, dat het u zal bevallen, ik ga weg." „Dat spijt mij." „Mü niet", antwoox-dde het meisje, „juf frouw Sloe kon mij al tijden niet meer zien en als het zover is, helpt er geen lieve moeder meer aan." Marigold voelde zich huiverig. Zij was er zeker van, dat Nadine haar niet op prijs stelde en dat zij haar het baantje slechts gegeven had omdat Peter ex-om ver zocht had. Het was haar echter onmogelijk langer dan enkele ogenblikken terneerge slagen te zijn. Zij rende naar huis als hadden haar voeten vleugels, om zich pas te herinne ren, toen zij er bijna Was, dat Anne en Sally uit waren. Zij keek op haar horloge. Het was even over elf uur en zij hadden pas tegen etenstijd afgesproken in een klein en goedkoop restaurant op de Em bankment. Marigold besloot dus Peter op te bellen en hem het goede nieuws te ver tellen. Zij liep naar de telefooncel aan het einde van de straat en wierp een geldstuk in het appax-aat. De bel ging over, maar er kwam niemand. Hij moest uit zijn om zijn illustraties te verkopen. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6