OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een kreet De Amerikanen putten moed uit het voorbeeld der Europeanen Jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh en mr. Stikker bij de formateurs Brandweerauto rijdt kanaal in; vijf brandweerlieden omgekomen Clementis' vlucht naar Belgrado Ommekeer in de Koreaanse oorlog De TWEEDE WERELDOORLOG begon, Vliegtuig in Rome neergestort Naamsverandering Indisch Instituut UNO-opperbevel heeft opgehouden het aantal der Chinezen te overdrijven Duitsers willen kartel van de Ruhr-mijnen behouden De strijd Schout bij nacht C. W. Slot commandant Zeemacht Zeepost voor Oost en West Geruchten over aftreden van minister Bevin Het woord is aan DE KABINETSFORMATIE Uitzicht van chauffeur werd door dichte rook belemmerd Hij zou via Beieren en Oostenrijk uitgeweken zijn Conservatieve „vleesmotie" in Lagerhuis verworpen Republiek Zuid-Molukken in cassatie HET WEER AFGEBEELD Weerbericht g5e JAARGANG No 181 pjoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 9 FEBRUARI 1951 Haarlems Dagblad 29 5e JAARGANG No 3 4 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per pest 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman zoals ge u herinneren zult, met de Duitse inval in Polen, dat snel bezweek tegen de overmacht. Daarop volgde die vreemde, gespannen, onheilspellende pe riode van betrekkelijke rust, die duurde van September '39 tot begin April '40, toen de Duitse inval in Denemarken en Noor wegen plaats greep, na een maand gevolgd door die in Nederland en België. De periode van gespannen afwachten is door de En gelsen altijd aangeduid als die van „the phony war": de valse, de onechte, de schijn-oorlog. In die tijd verhieven som migen hun stem in een poging om de drei gende catastrofe nog te bezweren. Onder hen was de grote Engelse schrijver H. G. Wells, een merkwaardige figuur: man dei- wetenschap en tegelijk auteur van werken waarin hij een soms ongebreidelde, dartele fantaisie toonde. In menig land zou Wells verketterd zijn als te veelzijdig en te zeer contrasterend in zijn uitingen. Maar niet in Engeland, dat weinig geneigd is tot algemeenheden over de menselijke natuur, nog minder tot indeling in vakjes en be reid tot erkenning van bijzondere begaafd heid. Hetgeen mij altijd is bijgebleven uit Wells' beroep op de mensen, die verant woordelijke posten bekleedden, is zijn kreet: „And the Universities God bless them are all silent!" „De Universiteiten God zegene ze zijn alle muisstil". Wij leven nu, twaalf jaar later, niet in een tijd waarin een wereldoorlog „in eerste aanleg" al begonnen is en slechts op het aanbreken van een gunstiger seizoen wordt gewacht om hem met volle kracht te doen losbarsten. Strijd met de wapenen wordt in een verreuithoek van de wereld ge voerd, maar overigens heerst nog alleen de „koude" oorlog met een opnieuw be gonnen wedstrijd in bewapening. Wij verkeren nog in een hoopvoller toestand dan zich in het tijdvak September '39 April '40 deed gelden. Het bleek toen al te laat te zijn. Als H. G. Wells nog leefde zou hij ongetwijfeld zijn beroep op de lei dende, denkende persoonlijkheden nu op nieuw doen. Hij zou zijn kreet nog eens uiten, ditmaal in de overtuiging dat hij een betere kans zou hebben, te worden verstaan en verhoord. Niet alléén van de Universiteiten zou hij de stem willen vernemen. Maar óók van de Universiteiten. Het comité van uitvoering van de Wereldraad der Kerken heeft zich pas in een brief tot alle aange sloten kerken gericht en daarin gewaar schuwd, dat de herbewapening de hoofd strekking heeft, zowel de vrede als de sociale rechtvaardigeheid te bedreigen. „Het is een dringende Christelijke zorg, ja de zorg van alle mensen die van goeden wille zijn, dat bewapening niet het leven der internationale gemeenschap gaat be heersen. Elke kans op onderhandelen moet te baat worden genomen. De Wereldraad der Kerken waarschuwt schei-p tegen overdrijving, opwinding hysterie. Wij zullen wellicht lang moeten leven in aanwezigheid van elkaar bestrij dende stelsels. Standvastigheid en een voudige. maar moeilijk te betrachten Christelijke deugden worden vereist. Ter wijl de Wereldraad de totalitaire leerstel lingen vals noemt en ze met kracht afwijst betoogt hij dat iedere poging moet worden gedaan om de uitdaging van het totalitaire communisme te beantwoorden met andere middelen dan oorlog. „De zorg van alle mensen die van goeden wille zijn", zegt de Wereldraad der Kerken en ik denk aan Wells en de Universiteiten. Ook aan anderen, wier naam gezag heeft door hun bekwaamheid en hun begrip van de menselijke natuur. Moet de wereld al leen door politici en militairen geregeerd worden? Laat ons niet blind zijn voor de tekortkomingen die de parlementaire de mocratie bezit. Laat ons inzien dat een politieke leiding, die op een partijwezen rust dat te allen tijde door verstarring be dreigd wordt, behoefte heeft aan het waarschuwend woord, de aandrang, de overtuigingskracht van mensen die buiten partijgeschillen staan, die volkomen vrij zijn in hun uitingen, die zich met on bevangenheid kunnen doen horen. Ik wou dat zij hun stem verhieven in deze tijd. Ik geloof dat als het in een klein land als het onze begon, het zijn aanstekelijke wer king zou kunnen doen gelden en de sfeer, waarin een Vier mogendheden-conferentie van Westerse zijde begonnen wordt, be ïnvloeden. Elke poging moet worden ge daan om andere middelen dan oorlog te ge bruiken. Als onder hen, die ik bedoel, er mochten zijn die menen dat zij de politiek maar liever aan de politici moeten over laten en dat hun optreden toch geen waar dering zal vinden, zou ik daarop willen zeggen: „Acht ge u daarmee, in een crisis als deze, verantwoord?" Het heeft mij vroeger verwonderd dat geen kreet van verzet, geen kreet van on wil uit de volken opging bij de wilde her bewapening, die op de mislukking der Ont wapeningsconferentie volgde. Misschien moet een journalist vooral de verwondering uiten, die hem in het leven telkens vervult. Ik uit haar opnieuw en herinner aan Wells. Ook hij verwonderde zich. „And the Uni versities God bless them are all silent!"R. P. Een tweepersoons sportvliegtuig stortte gisteren neer op het dak van een huis in Rome. Het boorde zich door het dak heen naar de woonkamer van een kleex-makers- gezin waar op dat ogenblik echter niemand aanwezig was. De bestuurder van het toe stel die zich aan het oefenen was voor het behalen van zijn brevet, werd op slag ge dood. Zijn passagier, een 21-jarige student, werd levensgevaarlijk gewond. (United Press). Krachtens een besluit van de ledenver gadering van de Koninklijke Vereniging Indisch Instituut te Amsterdam is de naam der vereniging vex-anderd in „Koninklijk Instituut voor de Tropen". De inwerkingtreding van de statuten wijziging behoeft nog koninklijke goedkeu ring. Belga's correspondent meldt uit Korea: Begin Februari zijn de gevechten in Korea op ruimere schaal hervat. Aan de rust, die op het einde van de maand Januari op het Westelijke front werd waargenomen, is een einde gekomen. Dit valt samen met een verbetering van de temperatuur, die echter naar verwacht wordt, slechts tijdelijk zal zijn. De Chinezen en de Noord-Koreanen heb ben gepoogd opnieuw het initiatief tot de krijgsverrichtingen in handen te nemen door strijdkrachten en strijdmiddelen te gebruiken, die het hun verleden maand ongetwijfeld mogelijk zouden hebben ge maakt aanzienlijke terreinwinst te beha len. De omstandigheden, waarin de oorlog in Korea verloopt, schijnen zich echter eens te meer grondig te hebben gewijzigd, en dit om verscheidene redenen, die voor het merendeel van psychologische aard zijn. De Chinese strijdkrachten, waarvan de getalsterkte veel geringer is dan aan vankelijk ten tijde van hun opmars naar Pjonjang en Seoel, was gemeld, hebben het zwaar te verduren gehad in de laatste weken. Zij zijn meedogenloos bestookt door de geallieerde luchtmacht, die vol komen heer en meester is in de lucht. Ook het ontbreken van gezondheidsdiensten doet zich in de Chinese legers zwaar gevoelen. Onder de Chinezen worden talrijke geval len van vlektyphus gesignaleerd. Het feit dat ook Europese en Turkse vrijwilligerseenheden op het front zijn aan gevoerd, is voor de Amerikanen een stimu lans geweest die een gunstige uitwerking op het moreel van de troepen heeft gehad. Zonder ons in het minst aan een verge lijking tussen de waarde van de Ameri kaanse en de Europese soldaten te wagen, is het niettemin waar dat bataljons, die uitsluitend uit vrijwilligers zijn samenge steld, bewijzen meer fut te bezitten dan eenheden, samengesteld uit dienstplich tigen, hoe goed deze ook zijn bewapend. Het heeft op de Amerikanen grote in druk gemaakt te zien, hoe de Grieken zonder de minste moeite de bergen opgaan, hoe Fransen en Turken er met de bajonet op los gaan en hoe de Nederlanders de Noord-Koreaanse guerillastrijders achter volgen, zonder er maar in het minst op te letten dat zij soms aan alle zijden door hen waren omringd. De Amerikaanse bladen nebben reeds ruim gewag gemaakt van al deze heldenfeiten. Deze toestand heeft er ruimschoots toe bijgedragen de legende van de onoverwinnelijkheid van de Chinese infanterie de kop in te drukken. Het wil ons voorkomen, dat het UNO-opperbevel de getalsterkte en de macht van de zich in Korea bevindende Chinezen gedurende geruime tijd heeft overdreven. Thans is daaraan een einde gemaakt. De UNO-strijdkrachten, die bestaan uit eenheden van dertien landen, hebben thans geen angst meer voor de Chinezen. Deze ommekeer is van het allergrootste belang, omdat hij zich voordoet juist op het ogen blik dat de Chinezen met een inzinking te kampen hebben en hun materiële moeilijk heden sterk zijn toegenomen. sche theoretische opleiding te hebben ont vangen, waarna zij werden vrijgelaten. De „Evertsen" in actie De verbonden vloot, waaronder de Ne derlandse torpedobootjager „Evertsen", heeft Donderdag bijna 800 granaten afge vuurd op verbindingslijnen en concentra ties in het gebied van Intsjon en Seoel. Verliezen Het Amerikaanse leger heeft te Washing ton verklaard, dat de verliezen aan doden en gewonden der Noordelijken in de Ko reaanse oorlog volgens schatting tot nu toe meer dan 525.000 man bedragen. Deze cijfers hebben betrekking op een periode van zeven maanden, eindigend 25 Januari. De Noord-Koreaanse verliezen worden geschat op bijna 400.000 man, onder wie ruim 250.000 doden en gewonden en 136.548 krijgsgevangenen. De Chinese verliezen worden geschat op ruim 130.000 man, onder wie 616 krijgs gevangenen. Een belangrijk contingent ervaren Ame rikaanse soldaten zal naar Korea worden gezonden. Generaal MacArthur heeft hier om gevraagd, aldus heeft generaal Mark Clark, chef van het landleger, op een pers conferentie medegedeeld. BONN, (van de speciale A.N.P.-corres- pondent). De federatie van vakvereni gingen in West-Duitsland heeft in een te legram aan de regering te Bonn verzocht tegenover de geallieerden en de partner- landen van het Schumanplan te blijven staan op een behoud van de centrale ver koop-organisatie voor kolen van het Ruhr- gebied. Ook de directie en de adviesraad van het Duitse kolenmijnbeheer hebben het standpunt ingenomen, dat Duitsland het Schumanplan niet kan tekenen zo lang het in deze kwestie de Duitse vrijheid be perkt. Men vreest in het Ruhrgebied, dat een invoering van een vrije concurrentie in de kolen verkoop bedenkelijke gevolgen zou kunnen hebben en zou kunnen leiden tot het stilleggen van niet rendabele mijnen. De zeer uiteenlopende geologische omstan digheden der Duitse mijnen maken het naar Duitse opvatting noodzakelijk de sedert vele jaren bestaande gemeenschappelijke verkoop te handhaven. Bovendien luidt het Duitse argument, dat de door het Duitse mijnbeheer uitgewerkte plannen voor een nieuwe organisatie van de industrie voor het Ruhrgebied, waarover sedert kort een vérgaande mate van overeenstemming met de geallieerden is bereikt, gebaseerd was op het behoud der verkoopcentrale. Een aantal Nederlandse parlementsleden brengt op het ogenblik een bezoek aan de Engelse hoofdstad, waar zij gisteren in het Mansion House de gasten waren van de Lord Mayor. Op de foto: prof. mr. P. S. Gerbrandy bewondert de ambtsketen van de Lord Mayor van Londen. In de sector aan de Oostkust van Korea zijn drie Noord-Koreaanse bataljons, die om Kangnoeng hevige tegenstand hebben geboden aan een Zuid-Koreaanse opmars, „gedurende de nacht verdwenen", tenge volge waarvan de Zuid-Koreanen naar believen konden oprukken, aldus een com muniqué van het achtste leger. Zij trokken Kangnoeng binnen en bevin den zich thans op 28 km. van de 38ste breedtegraad. Op het Westelijke front stootten tanks ten Noorden van Anjang door tot op 5 kilometer van de rivier de Han en 7 kilo meter van Seoel. Een andere speerpunt, die uit de geal lieerde linies naar het Westen doorstootte, bereikte een punt op 9 km. van de haven Intsjon, alvorens terug te trekken. Zeven-en-dertig soldaten van de ver bonden troepen kwamen Vrijdagochtend de Amerikaanse linies binnengewandeld. De mannen 16 Amerikanen, 15 Zuid- Koreanen en 6 Britten waren allen in de laatste twee maanden gevangen geno men. Zij waren goed gevoed, goed gekleed en gezond. Zij verklaarden te zijn geselecteerd uit honderden andere krijgsgevangenen en gedurende drie weken een communisti- Met ingang van 1 Maart is belast met de functie van commandant Zeemacht Neder land schout bij nacht C. W. Slot. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datums waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naani van I10* schip vermeld. Naar Indo nesië: s.s. „Roebiah" (12 Februari); naar Nieuw Guinea: m.s. „Willemstad" (13 Fe bruari) en naar Suriname: m.s. „Helena" (22 Februari). Volgens hardnekkige geruchten, die in Londense politieke kringen de ronde doen, zal Ernest Bevin aftreden als minister van Buitenlandse Zaken. Herbert Morrison, thans vice-premier, zou er in toegestemd hebben Bevins functie over te nemen. Reuter meldt, dat premier Attlee vandaag een bezoek aan minister Bevin zal brengen, als een van de eersten, die tot Bevin toe gelaten worden na diens ziekte. Bevin mag slechts enkele uren per dag op zijn. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft officieel de nieuwe geruchten over Bevins aftreden tegengesproken. Bevin zou „in de nabije toekomst" zijn post niet verlaten. In gewoonlijk welingelichte kringen zegt men dat Bevin, wiens herstel goed vooruitgaat, zo spoedig mogelijk zijn taak weer op zich zal nemen. Toen Bevin ziek werd verklaarde premier Attlee, dat Een Perzisch spreekwoord: Het is gemakkelijk kwaad met kwaad te vergelden. Als gij een man zijt, vergeld dan kwaad met goed. hij geen plannen maakte om een opvolger aan ie wijzen. In sommige kringen acht men het onredelijk dat de 70-jarige Bevin, wiens gezondheid het laatste jaar veel te wensen overlaat, verzocht zou worden zijn functie te blijven vervullen. Bevin is een autoriteit in de Labourbeweging en men is van mening, dat hij, als hij geheel hersteld is, op weinig oppositie zal stuiten en Attlee, die het ministerie van Buitenlandse Zaken van groot belang acht, zal naar men meent hem niet dan op eigen verzoek ver vangen. (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateurs hebben Donder dagmiddag een bespreking gehad met jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer over verschillende defensie kwesties, die de heer Tjarda als Neder lands vertegenwoordiger bij de Noord- Atlantische Raad in Londen behandelt. Hedenmorgen hebben de formateurs een bespreking gehad met mr. D. U. Stikker. Minister Stikker vertrok vanmiddag om Hedenmorgen is in Vlaardingen een ernstig ongeluk gebeurd dat aan vier brandweer lieden het leven lieeft gekost. Een grote hoeveelheid olie, welke op het water van het Koningin Wilhelminakanaal dreef, was in brand geraakt, waardoor de omgeving van het kanaal in een dichte rook werd gehuld. De chauffeur van een brandweerauto, wiens uitzicht hierdoor werd belemmerd, is het water ingereden. Behalve de chauffeur zaten er zes brandweerlieden op de auto. Vijf van hen zijn om het leven gekomen; de zesde werd zeer ernstig gewond. De chauffeur liep lichte kwetsuren op. De op het water drijvende olie is ter hoogte van de werf van de firma Figee, waar men bezig was met lassen, in brand geraakt. Een sleepboot, die in de nabij heid lag, en het droogdok van de firma Figee werden door het vuur aangetast. De aanwezigheid van olie in het Konin gin Wilhelminakaal is een gevolg van het feit, dat men op de Maas bezig was boten te reinigen met olie. Deze olie wordt over boord geworpen na gebruikt te zijn. Ge woonlijk drijft de olie af naar de Nieuwe Waterweg en verder naar zee. In dit geval echter stuwde de Zuid-Westenwind de olie (ANP, Reuter en AFD). Op het con gres van de Partij van de Arbeid te Rot terdam heeft Milosj Vanek, afgevaardigde van de „Vrije Tsjechoslowaken", verklaard te weten, dat Clementis, de gewezen Tsje- choslowaakse minister van buitenlandse zaken, zich thans in Belgrado bevindt. Hij zeide dit in een toespraak tot het congres. Op desbetreffende vragen heeft het J oegoslaviSche regeringsvoorlichtingsbu reau verklaard, dat men niet wist waar Clementis zich thans bevindt. „Bijgevolg kan het bureau niet bevestigend noch ontkennend op de vragen antwoorden", zo werd gezegd. Een woordvoerder van het Amerikaanse Hoge Commissariaat in Duitsland heeft eveneens gezegd niet te weten waar Cle mentis zich bevindt. Hij had geen inreis- vergunning verzocht en deze was ook niet verstrekt. Functionarissen van de inlich tingendienst opperden de mogelijkheid, dat Clementis Duitsland „zwart" binnengeko men was en eveneens „clandestien" via Oostenrijk naar Joegoslavië was vertrok ken. Goed georganiseerd Te Wenen wordt bevestigd dat Clementis zich in Joegoslavië bevindt. In deze kx-ingen die met de geschie- Bij de Grote Bittermeren is men thans bezig met het graven en baggeren van een hulpkanaal naast het Suez-kanaal, waarin ook Hollandse firma's een groot aandeel hebben. Links het nieuwe hulpkanaal met op de achtergrond een Hollandse baggermolen, rechts het oude kanaal. denis-Clementis van het begixi af aan gelijk hebben gekregen zegt men dat Clemen tis per vliegtuig uit Bratislava naar Beie ren is uitgeweken. In Beieren werd hij opgevangen door vóór hem uitgeweken Slowaakse vrienden. Uit Beieren is Cle mentis met een gewone trein naar Oosten rijk gereisd. Daar hij alle mogelijke valse papieren, van Russische stempels voorzien, bij zich had, passeerde hij te Enns, nabij Lirxz, zonder moeite de zónegx-ens, voordat zijn trein ixx Wenen aankwam, verliet hij deze, stapte over in een auto, die op hem stond te wachten en x-eed door Stiermarken naar de Joegoslavische grens. Hij over schreed deze gx-ens, x-eisde xiaar de plaats Abbazia, nam daar zijn inü-ek in villa „Victox-ia" en deed vervolgens een beroep op maarschalk Tito om hem asyl te ver lenen. Clementis vertrok, volgens deze kringen, vorige week Donderdag uit Praag. Hij reisde via Bx-no naar Bratislava, waar hij wex-d ontvangen door zijn zwager dr. Okali. Deze had ervoor gezorgd dat een aan vier personen plaats biedend vliegtuig, met twee vliegers, persoonlijke vrienden van de voormalige Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken, voor hem klaar stoixd. Zuivering De zuiverixxgsgolf in de boezem van de Tsjechoslowaakse communistische partij is voornamelijk gericht tegen de voox-zitter van de ministerraad, Zapotocky, aldus heeft een geheime koerier van de „Tsje choslowaakse nationale beweging" na terugkeer uit Praag te München verklaard. Volgens de „Wiener Kux'ier" (het blad van de Amerikaanse bezettingsstx-ijdkrach- ten), zouden generaal Sirica, commandant van Bratislava, Hox-vat, gewezen ambas sadeur van Tsjechoslowakije te Boedapest en mevrouw Patkova, afgevaardigde in de nationale vergadering, Woensdag door de Tsjechoslowaakse politie zijn aangehouden. De ..Wiener Kurier" voegt er aan toe, dat Max-golias, Tsjechoslowaaks minister van buitenlandse handel, en Hrubis, hoofd van de afdeling handel met de Westelijke landen, geschorst zijn. Nieuwe visie Volgens Reuter neigt men in Joegosla vische kringen er toe te geloven dat de berichten over de vlucht van Clementis opzettelijk de wereld in gestuurd zijn om later de arrestatie van deze voox*aanstaande figuur te kunnen rechtvaardigen, cn dat Clementis zich in een gevangenis te Praag bevindt. De president van de civiele kamer van de Leeuwarder x-echtbank heeft een voor lopig uitstel van 14 dagen verleend in de zaak P. de Boer uit Drachten, voorzitter van de Bond van Mobilisatie Invaliden. het kanaal in. De olie is waarschijnlijk ixi bx-and geraakt door een vonk, afkomstig van het lassen waarmee men bezig was bij de fa. Figee. LONDEN, (Reuter). De motie van wantrouwen der Britse conservatieven te gen het beleid der socialistische regering inzake de vleesvoorziening is met 306 tegen 298 stemmen vex-wox-pen. De zeven aanwezige liberale Lagerhuis leden stemden met de conservatieven mee. Daar de regering Woensdagavond een meerderheid van tien stemmen had be haald, had zij het Donderdagavond niet nodig geacht twee der ziekste socialisti sche Lagerhuisleden aan de stemming te doen deelnemen, waardoor haar meerder heid met twee stemmen was geslonken. De minister van Financiën Gaitskell was de laatste spreker van de regering. Tijdens zijn toespraak ontstond rumoer. Zijn ant woorden op de beschuldigingen der oppo sitie werden met een daverend gelach ont vangen. Ook werd er geïnterrumpeerd, waarop de socialistische Lagerhuisleden luidkeels van hun afkeuring blijk gaven. Gaitskell bleef doorspreken, schreeuwde, waar dit noodzakelijk was en sloeg met zijn vuisten op tafel, wanneer hij de aan dacht der leden voor punten uit zijxx betoog opeiste. Gaitskell zeide dat de socalistische rege ring „volkomen bereid is" om verder met de Argentijnse autoriteiten waarmede zij zich reeds opnieuw in verbinding heeft gesteld te onderhandelen. Hij verde digde het regeringsstelsel om aankopen in het groot te verrichten, „daar er anders een vrije markt zou ontstaan en de pro ducten bij de hoogste bieder zouden ko men". Engeland heeft overeenkomsten met Australië en Nieuw-Zeeland gesloten, half twee per trein naar Parijs, waar hij als voorzitter van de Organisatie voor Europese Samenwerking besprekingen heeft te voeren. Zondag in de namiddag hoopt hij in Den Haag terug te keren. Aan te nemen* valt dat zijn bezoek aan de for mateurs in het bijzonder samenhangt met overleg inzake de kabinetsformatie en dus natuurlijk ook over het programma dat de formateurs willen opstellen alvorens de formatie haar beslag zou kunnen kx-ijgen. Het gisteren door jhr. mr. A. W. L. Tjar da van Starkenborgh Stacliouwer aan de formateurs gebrachte bezoek moet men niet zien als het bezoek van iemand van wie op het ogenblik gezegd lean worden, dat Ixij eventueel deel van het nieuwe kabinet zou uitmaken. Toch, zo durven wij veronderstellen, zal het bezoek wel met de formatie hebben samengehangen, namelijk met het te ontwerpen programma. Immers, als permanent vertegenwoordiger van de ministers van Buitenlandse Zaken bij de Noord-Atlantische Raad zal hij allicht aan de formateurs nog enige inlichtingen ver strekt kunnen hebben over defensievraag stukken in Amerika en in West-Europa. Dergelijke informaties kunnen voor de for mateurs van belang zijn voordat zij defini tief de defensieparagraaf in hun program ma vaststellen. Anderzijds kan het nuttig zijn aan onze vertegenwoordiger bij de Noord-Atlantische Raad een beeld te geven van datgene wat men hier met betrekking tot de defensie van plan is. Niet vexgeten mag worden dat er in het internationale milieu daarvoor begrijpelijkerwijs gx'ote belangstelling bestaat. De republiek der Zuid-Molukken zal be roep in cassatie instellen tegen het arrest, dat het Amsterdamse Hof heeft gewezen en waarbij de Nederlandse rechter onbe voegd is vei'klaard kennis te nemen van het geschil tussen de republiek der Zuid- Molukken en de K.P.M. Te zijner tijd zal deze zaak dus worden behandeld voor de Hoge Raad. „Truman wil dictatuur", zegt Taft De Amerikaanse republikeinse senator Taft verklaarde Donderdag in een rede voor de Senaat dat president Truman blijkbaar „regelrecht een eenvoudige dic tatuur verlangt" nu hij Amerikaanse troe pen wil inschakelen in het Atlantische leger. Taft bleef vasthouden aan zijn stand punt dat allereerst het Congres en niet de president een besluit zal nemen over het inschakelen van Amerikaanse strijdkrach ten in het Westelijke defensiecommando van generaal Eisenhower. (United Press). waarbij het vlees krijgt tegen prijzen van zeventig tot tachtig pond sterling per ton. Doch deze zelfde dominions verkopen vlees in kleinere hoeveelheden aan de Verenigde Staten en kx-ijgen daarvoor om gerekend per ton, ongeveer dx-iehoixderd pond sterling. Argentinië vx-oeg Engeland 140 pond sterling per ton vlees. De Britse regering vond deze prijs te hoog. Een depressie, die vanmorgen in de buurt van het Nauw van Calais lag, trok met grote snelheid naar het Noord-Oosten. Hierdoor kwam ons land tijdelijk in voor de tijd van het jaar zeer zachte lucht die via Frankrijk werd aange voerd. De gehele nacht wist deze lucht zich boven Nederland te handhaven, waardoor de temperatuur bijna nergens beneden 10 graden is gekomen. Dit is voor een Februari-nacht een grote zeld zaamheid. Aan de achterzijde dringt nu echter koudere lucht ons land binnen waarin zich buien kunnen ontwikkelen iie zich voornamelijk in storingen van 'iet luchtdrukveld concentreren. s mist sneeuw regen motregen A hagel 7 buien JRGLHEEL5EW. IK onweer oonbewolkt 0 licht 8ew. 0half3ew 9 zwaar 8ew. '^temperatuur lOO5 ISOBAAR t/t BEXANGRUK frfEfi&cAG- GEBIED centra; H HOGE DRUK L LAGE DRUK - SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT WAN VERSCHILLENDE HERKOMST >0^,STAND VAN DIT TEXEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IÉDERE HELE DWARSSTREE» IS EEN WIND SNELHEID VAN vr.'F METER C£R SECONDE MINDER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Langs de kust aanvankelijk nog kx-achtige, overi gens tot matig of zwak afnemende Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. Lagere temperaturen, vooral des nachts. 10 Februari Zon op 8-07 uur, onder 17.43 uur. Maan op 9.28 uur, onder 23-14 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Hoog en laag water te IJmuiden Vrijdag 9 Februari Hoog water; 5.54 en 18.08 uur. Zaterdag 10 Februari Hoog water: 6.33 en 18.45 uur. Laag water: 2.08 en 14.28 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1