Ir. H. Vos maakt zich ongerust over de Partij van de Arbeid Geen gemeentelijke exploitatie meer f PANDA EN DE MEESTER.BEDIENDE G Wereldnieuws J Herbouw Zandvoorts Zuiderbad wordt uitgesteld tot na het volgend seizoen De radio geeft Zaterdag SANATOGEN Bankdirecteur vertelde over zijn ervaringen in de Verenigde Staten van Noord-Amerika VRIJDAG 9 FEBRUARI 19 51 „Niet een partij van de regering, maar een partij in de regering GRIEP! Canadees cadeau voor België Eindhovense advocaat in de beklaagdenbank Bergen wenst vervanging .Bello" door Dieseltram van Een huis in één dag gereed Mce.r levensvreugde door meer gezondheid Het Zenuwsterkende Voedsel Amerikaanse spoorweg arbeiders hervatten het werk 2 In de Rivièrahal te Rotterdam heeft de heer J. J. Vorrink Donderdag het derde congres tevens het eerste lustrum congres van de Partij van de Arbeid ge opend met een rede, waarin hij er aan herinnerde dat vijf jaar geleden de partij werd gesticht. Dat deze poging tot een nieuw begin met een grote kans op succes kon worden ondernomen, vond zijn oor zaak in het feit, dat zich tussen de twee wereldoorlogen in de onderscheiden poli tieke groeperingen een ontwikkeling had voltrokken, die de onmisbare voorwaarden geschapen had om een dergelijke nieuw begin te doen slagen, zei de heer Vorrink. Spreker achtte het nieuwe begin ge slaagd: het onmiskenbare bewijs is gele verd, dat een specialistische politiek kan worden bepleit op de grondslag van een rijk geschakeerd geestelijk federalisme, op de grondslag tevens van een veelzijdige sociale structuur. De doorbraak heeft volgens spreker nu reeds tot gevolg gehad het afbrokkelen en ten dele wegvallen van zekere ver ouderde, kunstmatige scheidsmuren tussen sommige politieke groeperingen in ons land. Het beginsel van de doorbraak is ge slaagd. In alle belangrijke politieke pro blemen, waar sprake was van min of meer diepgaande meningsverschillen, liep de scheidslijn dwars door de levensbeschou welijke groeperingen heen. De heer Vorrink erkende echter dat de doorbraak bij de uitslag van de verkiezin gen of bij de toestroming van leden uit de kerkelijke kringen nog geen duidelijk aan wijsbare resultaten van betekenis- heeft tot stand gebracht. Hij was zich er zelfs van bewust, dat de partij velen als kiezer en als lid heeft verloren, nadat de eerste vloedgolf van enthousiasme was wegge- ebd. Drie problemen, vervolgde de heer Vorrink, bemoeilijkten ons herstel boven mate: het verloren gaan van ons natuur lijk achterland, het conflict met Indonesië en de uitzonderlijk grote bevolkings aanwas. Sprekende over de Indonesische kwestie zei spreker, dat de P.v.d.A. streefde naai de volledige liquidatie van de koloniale verhoudingen. Het resultaat van de Ronde Tafel Conferentie is geweest, dat dat doel werd bereikt. Ten aanzien van het misluk ken van de Nieuw Guinea Conferentie zeide de heer Vorrink, dat men niet op goede gronden zou kunnen volhouden, dat de moeilijkheden over Nieuw Guinea uit sluitend tot de competentie van Nederland en Indonesië behoren. De eisen van de herbewapening verlan gen zodanige offers van onze volkshuis houding, aldus de heer Vorrink, dat het niemand verbazen zal, dat juist de proble- men die hiermede samenhangen de wezen lijke kern vormen van de gesprekken, die tussen de vertegenwoordigers der politieke partijen over het vinden van een voor ellen aanvaardbare oplossing van de hui dige kabinetscrisis worden gevoerd. Voorts herdacht de heer Vorrink hen, die de partij door de dood waren ontval len.. Tenslotte deelde hij mede dat de partij «en winst van 10.000 leden heeft geboekt. Het verdere deel van de ochtendverga- fering werd gevuld met begroetingstoe- «praken door buitenlandse gasten. De heer Earnshaw, vice-president van tet nationaal uitvoerend comité van de Engelse Labourparty, wees op de noodza kelijkheid van groter samenwerking in Europa. Maar, zo zeide hij, men moet be- rij pen dat Engelands belangen niet alleen In Europa liggen, maar over de gehele wereld. De voormalige minister-president Gerhard van Denemarken bracht de groeten over namens de drie Scandinavische zusterpar tijen. Voorts spraken nog de algemene secre taris van de Oostenrijkse socialistische partij, Otto Probst, Raymond Ourth, ver tegenwoordiger van de Sociaal-democra- ADVERTENT1E u tische partij Luxemburg en Milosj Vanek, namens de vrije Tjsechoslowaakse sociaal- democx-aten. Rede van ir. H. Vos In de middagvergadering sprak ir. H. Vos, die „enkele woorden van ongerust heid" over de partij wilde spreken. Econo misch en sociaal achtte hij de moeilijkhe den thans niet groter dan vóór de oorlog. Zijn standpunt is: „Ik ben bereid partij te zijn in de regering, niet partij te worden van de regering". Het accent achtte hij in de laatste jaren verkeerd gelegd. De partij heeft haar leidende taak te zien van de socialistische doelstellingen uit. Natuur lijk kunnen vele regeringsvoorstellen slechts compromisvoorstellen zijn. Een weermacht mag geen absolute macht zijn, maar een democratische macht. Spreker verweet vele partijgenoten, dat zij geen verlangen meer hebben naar nieu we mensen, gezien het feit dat verschil lende leden van het partijbestuur bij enkele candidaatsstelling herkozen zijn. Hij waarschuwde in dit opzicht voor ver slapping. „De menselijke hartstocht en het menselijke verlangen gaan helaas te veel aan de socialistische wereld voorbij", aldus spreker. In het verdere deel van de middagzit ting is onder meer uitvoerig het beleid van de hoofdredactie van „Het Vrije Volk" besproken. Voorts bestreed prof. mr. R. Kranenburg de mening als zou hij in een artikel in „Het Vrije Volk" er voor gepleit hebben dat het partij bestuur altijd achter de minister aan moet lopen. Het tegendeel is bedoeld. „De kwes tie-Nieuw Guinea is een internationale aangelegenheid. Wanneer de resolutie-Vos door het partijbestuur was aanvaard, was door ons toedoen een kabinetscrisis ver oorzaakt. Wanneer men meent, dat een partijbestuur altijd het eigen inzicht moet tonen, dan maakt men het democratisch stelsel onmogelijk". Mr. Van der Goes van Naters herinnerde aan wat mij noemde zijn on voorzichtig interview, de daarop gevolgde rectificatie en zijn aftreden als fractie- In het Marinierskamp te Doorn zijn Donderdag 22 jongemannen beëdigd tot 2e luite nant van het Corps Mariniers. De eed werd afgenomen door de commandant van het Corps Mariniers generaal-majoor M. R. dc Bruyne. Tijdens de plechtigheid: luitenant D. C. J. Loke legt met de hand aan het vaandel de eed af. voorzitter. Hij wees er op, dat hij getracht heeft de twee methodes van Europese sa menwerking de Engelse en de vaste- landse te verzoenen, zijn best gedaan heeft om een grondige staatsvernieuwing voor te bereiden en ook een aanmerke lijke versterking van het parlement. Hierna sprak prof. W. Schermer hor n, die zeide dat het Nieuw Guinea- probleem alleen een facet is van een al gemeen Europees psychologisch vraagstuk. Hij was niet voor het motto: „Nu niet en morgen wel". „Deze wereld vraagt nu meer dan ooit van ons een door het rede lijk verstand gecontroleerde fantasie. Dit kan niet in de eerste plaats van een re gering worden verlangd, maar is aller eerst de taak van een politieke partij, die een eigen woord heeft te spreken". Mr. W. A. J. Burger, voorzitter van de Tweede Kamerfractie, besprak het be leid van deze fractie. Spreker waarschuw de voor een parlement, dat geen regering kan opleveren. Tenslotte heeft de heer K. Voskuil, hoofdredacteur van „Het Vrije Volk", de opmerkingen over het redactioneel beleid van dit blad beantwoord. ADVERTENTIE Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 45 ct. RIBFLUWELEN DAMESJASJES HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.13 Onder ons gezegd. 8.23 Orgel. 8.45 Platen. 10.00 Causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor arbeiders in continubedrij ven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Amusementsmu ziek. 15.00 Boekbespreking. 15.15 Platen. 15.45 Causerie. 16.00 Kamerorkest. 16.35 Lustrum Partij van de Arbeid. 17.05 Platen. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Sport. 18.00 Nieuws. 18.20 Platen. 18.30 Volksmuziek. 19.30 Astistieke staalkaart. Passepartout. 19.40 Causerie. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Platen. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Instru mentaal sextet. 22.25 Hoorspel. 22.45 Accor deon. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Amusementsmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Wij maken 'n Paasgroep. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursuitzending. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.50 Pla ten. 16.20 Causerie. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Film. 18.15 Binnenlands overzicht. 18.25 Sport. 18.40 Regeringsuitzending. 19.00 Nieuws. 19.15 Dit is leven, Actualiteiten. Sport. 19.27 Orgel. 19.52 Journalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Platen. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Steek eens op heren. 21.00 Hoorspel. 22.00 Amusementsmuz. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Maastrichts Stedelijk Orkest. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.32 Zigeunerorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse liederen. 13.30 en 14.00 Platen. 15.00 Accordeon. 15.15 Jazz. 15.45 Accordeon. 16.00 Mannenkoor. 16.15 Fluit en piano. 16.40 Mannenkoor 17.00 Nieuws. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en piano. 19.50 Feuilleton. 20.00 Platen. 20.45 Lichte muziek. 21.15 Actualiteiten. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23-05—24.00 Platen. B. en W. van Zandvoort hebben de raad voor de vergadering van Dinsdag een voor stel aangeboden tot herbouw van het Zui derbad, waarvoor naar schatting een cre- diet nodig zal zijn van 310.000.hetwelk B. en W. verzoeken beschikbaar te stellen, nader te regelen bij supplctoirc begroting. In de toelichting merken B. en W. op, dat van dit bedrag 121.250 reeds gedekt is door de grootboekinschrijving, die de ge meente heeft van het afgebroken bad. Of het Rijk het resterende bedrag volledig voor vergoeding in aanmerking zal bren gen, is nog niet definitief beslist, doch ver wacht mag worden, dat dit het geval zal zijn. Daarom stellen B. en W. voor, tot de herbouw van het Zuiderbad te besluiten onder voorwaarde, dat het Rijk de kosten integraal vergoedt en de bouw niet zal plaats vinden gedurende de komende zomermaanden. Wat het laatste betreft, lijkt het B. en W. onmogelijk, de bouw nog voor het sei zoen te voltooien. Uitvoering van het om vangrijke werk tijdens het seizoen zou op vele bezwaren stuiten. Hoewel nog enige onzekerheid bestaat ten aanzien van de fi nanciering verdient het echter aanbeve ling zo spoedig mogelijk de aanbesteding te doen plaats hebben om direct na afloop van het komende seizoen met de bouw te kunnen aanvangen. Het nieuwe ontwerp, dat prof. H. T. Zwiers maakte, daar het eerste ontwerp niet de medewerking verkreeg van het Rijk, werd kort geleden ontvangen en be oogt, het Zuiderbad te herbouwen in een omvang van ongeveer de helft van de vroegere inrichting. Het is uit een oogpunt van architectuur en exploitatie volgens B. en W. zeer aanvaardbaar. Er zullen 96 ca bines komen, welk aantal ook op drukke dagen voldoende moet worden geacht. Op aanbeveling van de permanente or ganisatie van het Atlantisch pact heeft de Canadese regering besloten België de uit rusting van een infanteriedivisie te schen ken, zo wordt officieel te Brussel meege deeld. Naar te Ottawa wordt vernomen, zullen ammunitie, geweren, lichte machinegewe ren, veldgeschut en anti-tankgeschut wor den gezonden. Het is overtollig materiaal uit de laatste wereldoorlog. Daar bij integrale vergoeding door het Rijk de vaste lasten slechts gering zullen zijn, is een rendabele exploitatie volgens B. en W. verzekerd, terwijl men zich ten slotte voorstelt, om deze niet meer gemeen telijk te doen geschieden, doch te ver pachten. Ordemaatregelen van Strandschap hebben goed voldaan Het Strandschap Zandvoort heeft een verslag uitgebracht over de verrichtingen van deze instelling in het jaar 1950. De orde-maatregelen hebben over het algemeen goed voldaan. Naar het oordeel van de korpschef van politie zijn de voor schriften door het publiek beter nageleefd dan in het jaar tevoren. Het aantal geval len van schennis der eerbaarheid nam af en werd betrekkelijk gering. Over het ge heel was het seizoen 1950 niet gunstig door slecht weer. Slechts van enkele „top dagen" kon worden gesproken. De moei lijkheden, om vooral op deze dagen alle baders en zwemmers op verboden gedeel ten uit zee te houden, bleven ook nu voort duren, daar dit voor de politie op zulke uit zonderlijk drukke dagen een onmogelijk heid is. Gemeente- en Rijkspolitie traden krachtig tegen overtredingen op. In totaal werden wegens overtreding van diverse ordemaatregelen 506 processen- verbaal opgemaakt, waarvan 452 wegens verboden baden en zwemmen en 20 wegens het lopen in badcostuum op de openbare weg of op voor het publiek toegankelijke plaatsen. Daar van de zijde van de exploitanten klachten zijn geuit over personen, die zon der betaling van de badinrichtingen ge bruik maakten is een nieuwe bepaling aan de orde-maatregelen toegevoegd, welke verbiedt om anders dan als voorbijganger zich te bevinden op het terrein van een badinrichting, zonder van betaling daar voor te hebben gebruik gemaakt. Wat het kamperen betreft, was aan het einde van het verslagjaar bij het bestuur nog in overweging-de vraag, of het kam- peerverbod voor het Zuidelijk strandge- deelte moet worden opgeheven, teneinde tegemoet te komen aan de steeds groter wordende behoefte aan kampeergelegen- heden. Van de provinciale planologische dienst werd nog geeen advies ontvangen. Te Barneveld is een handelsbeurs voor de bedrijfspluimveeteelt geopend. Deze eerste dag is voor de beurs een succes ge worden. De belangstelling was groot. Donderdagmiddag heeft de Eindhovense advocaat mr. A. F. van de M. zich met drie andere verdachten wegens het uitlokken van meineed te verantwoorden gehad voor de rechtbank in Den Bosch. De meineed werd gepleegd door de Udense koperslager C. N. in de strafzaak tegen Van G., een fa brikant uit Asten, in December 1947 voor de Bossche politierechter. Van G. moest voor de politierechter verschijnen omdat hij de tekening van een uitvinding, een fa brieksgeheim, van de fabrikant D. uit Uden, van N. zou hebben gekocht voor 750. Daar D. nog geen patent voor zijn uit vinding had aangevraagd, bestond er geen plicht van geheimhouding voor het per soneel. Toen de dagvaarding voor Van G. kwam wendde hij zich tot zijn advocaat in Eind hoven, mr. Van der M., en vroeg hem of de zaak zo geregeld zou kunnen worden dat hij in alle opzichten vrij uit zou gaan en dat de tekening voor zijn fabriek bleef ge handhaafd. De advocaat meende dat er vrijspraak zou moeten volgen, omdat er geen geheimhoudingsplicht bestond, maar dat daarmee de uitvinding nog niet voor de fabriek behouden zou kunnen blijven. De advocaat wordt er van beschuldigd N. te hebben geadviseerd voor de politie rechter te verklaren dat de tekening uit Duitsland afkomstig was en niet van de firma D. te Uden. Dit zou N. onder ede moeten verklaren. N. heeft zich aan het advies gehouden en legde dus een meineed af. Tegen N. eiste de officier van Justitie een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden en een boete van 200. Tegen Van G. en tegen de bedrijfsleider L. werd dezelfde voorwaardelijke straf ge- ■ëist met boeten respectievelijk van 2000 en 400. Het requisitoir en het pleidooi in de zaak tegen de advocaat zullen op 15 Februari wordén gehouden. Onlangs is aan de gemeenteraad van Bergen (Nh.) een rapport van het Neder lands Economisch Instituut inzake de tram verbinding tussen Alkmaar en Bergen aan Zee aangeboden, waarvan de conclusies door de raad zijn overgenomen. Burge meester en wethouders van Bergen delen thans mede, dat binnenkort besprekingen zullen worden gevoerd met het ministerie van Verkeer en Waterstaat over de wense lijkheid een railverbinding met Bergen aan Zee te behouden, mede op grondslag van het rapport, dat het Nederlands Econo misch Instituut aan de raad van de ge meente Bergen heeft uitgebracht. Het mi nisterie en de directie der Nederlandse Spoorwegen hebben het gemeentebestuur de verzekering gegeven, dat het stilleggen van het personenvervoer in de huidige pe riode van kolenschaarste in geen enkel op zicht bedoelt vooruit te lopen op de nader te nemen beslissingen ten aanzien van de railverbinding naar Bergen aan Zee. Het gemeentebestuur bepleit het vervangen van de huidige stoomtramverbinding door een moderne Dieseltram en handhaving van de tegenwoordige busdienst van de N.H.A.D.O. op Alkmaar en Camperduin. Het gemeentebestuur verzet zich tegen het aanleggen van een autoweg door het dorp en het natuurreservaat waarlangs bus sen zouden kunnen rijden naar Bergen aan Zee. De aanleg van een weg door het dorp zou meer dan 700.000.vergen. Het gemeen tebestuur geeft er daarom de voorkeur aan indien de Nederlandse Spoorwegen de ex ploitatie van de Dieseltram ter hand zou den willen nemen. Voor het geval dat de Nederlandse Spoorwegen daartoe niet zul len overgaan, heeft het gemeentebestuur na onderhandelingen met een grote onder neming, die dergelijke trams exploiteert, er voor gezorgd, dat een gegadigde voor exploitatie van de tramlijn AlkmaarBer gen aan Zee aanwezig is. Het gemeentebestuur heeft een exploi tatie-project gemaakt waarbij de belangen van de tramlijn en de bestaande autobus dienst gewaarborgd zijn. Zaterdag zal een firma te Zaandam in één dag een woning opbouwen en com pleet afleveren. Een der firmanten heeft pas een reis naar Australië gemaakt we gens het plan huizen voor export te gaan bouwen. In Australië wil men echter ze kerheid hebben, dat deze woningen inder daad in één dag opgebouwd kunnen wor den. Zaterdagmorgen om half acht zal on der toezicht van een notaris met de bouw van een woning worden begonnen. In de loop van de dag komen de schilders en electriciens en tegen de avond hoopt men het huis geheel bewoonbaar te hebben. Hiervan zal een notariële acte worden opgemaakt, welke naar de desbetreffende autoriteiten in Australië gestuurd wordt. Het Bouwcentrum te Rotterdam deelt mede, dat de eisen, die in Australië aan de huizen worden gesteld, zeer uiteenlopend en in ons land nog onvoldoende bekend zijn. Er bestaat zodoende groot gevaar, aldus het Bouwcentrum, dat een meege nomen huis nooit zal verrijzen. Enkele fir ma's hebben overleg gepleegd met Austra lische autoriteiten, zodat misschien binnen enkele maanden goedgekeurde huizen kun nen worden afgeleverd. Ook het Bouwcentrum is bezig gegevens te verzamelen over deze huizen. Binnen afzienbare tijd hoopt het de resultaten te kunnen mededelen. Het heeft voor emi granten geen zin, zich op dit ogenblik tot het Bouwcentrum te wenden voor inlich tingen. ADVERTENTIE en Bï{f gezondheid door Sanatogen, het heerlijke versterkingsmiddel, waarmee U oververmoeidheid en zenuwklachten in korten tijd overwint Onder het motto „Grondslagen van wel vaart" heeft de directeur van de Twentse Bank in Amsterdam mr. H. F. van Leeu wen gistermiddag aan de maandelijkse maaltijd van het departement Haarlem van de Maatschappij voor Nijverheid en handel een causerie gehouden over zijn tijdens zijn jongste reis naar de Verenigde Staten opgedane indrukken. Mr. Van Leeuwen begon met de opmer king, dat de door de Amerikanen nogal eens geuite verzuchting: „Wat is het met die Nederlandse productie treurig gesteld!" op een onjuiste vergelijking van de natio nale inkomens berust. Niet alleen dat een dollar niet zonder meer gelijk te stellen is met een gulden, ook het Amerikaanse aandeel der „dienstverrichtingen" (Amb tenaren, onderwijzers, leraren en professo ren, medische instellingen enz.) is daar 68. De nieuw-aangekomen hoofd-opper- maarschalk liet zich door de generaals uit leggen, dat ze een nieuw en vreemd appa raat aan het proberen waren en dat Panda toen als spion binnen was gekomen. „Aha!" sprak de maarschalk. „Een zéér ernstig geval aldus, waar ik mij persoonlijk mee dien te bemoeien! Ik zal de verdachte per soonlijk ondervragen!" „Heel goed, viaar- schalk!" „Tot uw orders, hyper-generaal!", riepen de militairen, en toen begon de ondervraging. Maar nu is zo'n militaire ondervraging niet iets gewoons: dat moet je vooral niet denken, want deze opper- bov en-maar schalk was natuurlijk véél te hoog om rechtstreeks het woord te richten tot een nietig persoon als Panda. Hij vroeg dus aan een generaal: „Wat wenst deze persoon?" en toen vroeg de generaal het aan een kolonel, en die vroeg het aan een overste, en zo ging het verder, een hele rij af, tot de vraag tenslotte terecht kwam bij de drilmajoor, en die keerde zich toen om en brulde Panda toe: „Wat of je mot!!" Maar Panda was intussen een beetje in de war geraakt. Hij wist nu zéker dat de heel hoge maarschalk niet helemaal echt was, en daarom wist hij niet precies wat hij moest antwoorden. Tenslotte besloot hij om maar precies te zeggen waar het op neer kwam. „Ik moet dat Mechanisch Memorandum hebben!", zei hij, en hij wees op Memo, die nog maar steeds in het rond holde. groter dan hier. Vergelijkt men dan ook lonen van bijvoorbeeld arbeiders in de metaalindustrie in Amerika een gemid delde van 66 dollar tegen hier tussen de veertig en vijftig gulden dan blijkt wel dat de levensstandaard hier lager is. In Amerika betekent een auto: acht maanden werken, in Nederland: drie tot vier jaar. Afbetalingssysteem Als belangrijke factor voor het Ameri kaanse welvaartspeil zag mr. Van Leeu wen het algemeen gangbare afbetalings systeem, dat naar zijn inzicht stimulerend op de productie werkt. De potentiële koop kracht wordt niet geremd door besparin gen hoewel er misschien toch nergens zoveel gespaard wordt als in Amerika zodat de producent de zekerheid heeft, dat zijn arbeid ook gehonoreerd zal worden. De Nederlandse degelijkheid zou in dat opzicht eerder een na- dan een voordeel zijn. Serie-producten Een andere grondslag voor de welvaart achtte spreker de ver doorgevoerde stand aardisatie en uniformiteit in de industriële productie. Daarvan kon men in Nederland, waar de ratiobouw gestrand is omdat iedere stadsarchitect er weer zijn eigen denkbeelden op na houdt en waar in de scheepsbouw ieder schip een luxe-paardje moet zijn, nog wel wat leren. Zelfs is ge bleken, dat het hyper-individualisme van de Nederlandse fabrikant onze export be lemmert, daar het soms gebeurt dat een zo grote order wordt gegeven, dat die alleen door samenwerking van enige be drijven kan worden uitgevoerd. Maar het is gebleken dat sommige fabri kanten het een te groot offer vinden om een speciaal patroon of een andere „spe cialité de la maison" aan een collega mee te delen. Gelukkig bleek bij het daarop volgende geanimeerde vraag-en-antwoordspel, dat mr. Van Leeuwen ook nog wel dingen ont dekt had, waarin Nederland de Amerika nen vooruit is, bijvoorbeeld de spoorwegen en de openbare nutsbedrijven, terwijl men ook in de ontwikkeling der sociale voor zieningen nog maar in een beginstadium verkeert. Hangend probleem. In Canada breekt men zich het hoofd over het probleem waar het door de Nederlandse regering ten geschenke gegeven schilderij van Mein- dert Hobbema „De Watermolen" moet worden opgehangen. Zoals bekend werd dit schilderij aan Canada aange boden uit dankbaarheid voor het aan deel dat Canada in onze bevrijding heeft gehad, De Nederlandse regering had de wens geuit, dat het schilderij in het parlementsgebouw zou worden opgehangen. De ruimte daar is onvol doende, omdat aan de muren vele por tretten van bekende figuren uit Cana da's geschiedenis hangen. „De Water molen" is het enige schilderij van Hob bema, dat Canada bezit. Verkiezing. Donderdag zijn aan de Goud kust, de Britse kolonie in West-Afrika, de eerste parlementsverkiezingen ge houden. De conventie-volkspartij, die voor zelfbestuur ijvert, heeft de over winning behaald. Zij verkreeg tot nog toe 32 van de 38 zetels, waarvoor de candidaten door verkiezing worden be noemd. De Goudkust is groter dan En geland en heeft een bevolking van meer dan vier millioen zielen, van wie 90 analfabeet is. Het parlement, dat tevens het eerste parlement van Afrikanen in Brits gebied is, zal 84 leden bevatten, le weten 75 Afrikanen en 9 blanken. 38 leden worden gekozen. De leider van de winnende partij, Kwame Nkroemah, bevindt zich op het ogenblik in de ge vangenis te Accra, omdat hij verleden jaar een onwettige staking heeft geor ganiseerd. Communist. William Remington, een voor malig ambtenaar van de Amerikaanse regering, is wegens meineed tot een gevangenisstraf van vijf jaar veroor deeld. Ook moet hij twee duizend dollar boete betalen. De 35-jarige Remington heeft in Mei 1950 voor een federale jury die spionnagezaken behandelde, onder ede verklaard nimmer lid te zijn ge weest van de Amerikaanse communis tische partij. Uit verklaringen van ge tuigen, onder wie zijn vrouw, is echter gebleken dat hij reeds als jongeling communist was. Slhtimeling:. Volgens niet bevestigde ge ruchten zou Westerling zich op het ogenblik in Tanger bevinden. Autoritei ten van de Belgische veiligheidsdienst zeiden het bewijs te hebben, dat Wester ling een week geleden Brussel zonder paspoort verliet aan boord van een par ticulier vliegtuig, dat door een Belgisch industrieel daartoe werd uitgeleend. Volgens de eigenares van het pension, waar Westerling verblijf hield,mevrouw Hermans, ontving Westerling kort voor zijn vertrek uit België van een Ameri kaans persbureau 100.000 Belgische francs voor zijn mémoires. Explosie. Bij een ontploffing in een vernis- fabriek te St. Paul in Minnesota (V.S.) zijn elf personen om het leven gekomen en meer dan veertig gewond. Volgens een onbevestigd bericht is een benzine tank in de lucht gevlogen. Ijsberg. Het 490 ton metende Nederlandse motorschip „Merak N" is Donderdag ochtend vroeg, ten Noord-Oosten van de Falklandseilanden (ten Oosten van de Zuidpunt van Zuid-Amerika op een ijsberg gelopen. Het schip was echter in staat zijn reis, zij het met een bescha digde neus, te vervolgen. Er waren in deze wateren veertien ijsbergen gesigna leerd. De „Merak N" was Dinsdag, met een lading wol, uit Port Stanley naar Londen vertrokken. Straaljager. President Peron was Donder dag op het vliegveld van Buenos Aires aanwezig bij een geslaagde vlucht van de eerste in Argentinië gebouwde straaljager. Het toestel was ontworpen en gebouwd door prof. Kurt Tank, die de Duitse Focke-Wulf-jagers maakte. Tientallen Duitse technici werkten mee aan het bouwen van het vliegtuig. De makers beweren, dat het een grotere actieradius heeft dan elk ander derge lijk vliegtuig. Het was drie uur in de lucht en had een topsnelheid van 1035 km per uur. Na de vlucht omhelsde Peron professor Tank. Arrestatie. In Engeland zijn zes bootwer kers gearresteerd wegens het aanzetten van hun collega's tot onwettige stakin gen. Dit is de eerste maal, sinds het op treden van de linkse socialist Bevan als minister van Arbeid, dat de politie werd opgedragen stakers te arresteren. Bezuiniging. Premier Attlee deelde Don derdagavond in het LageVhuis mede dat koning George al zijn in de afgelopen oorlog uit zijn eigen inkomsten gespaar de geld heeft gebruikt om de gestegen kosten van de koninklijke huishouding te bestrijden. Nu deze fondsen van de koning zijn uitgeput, acht de regering het noodzakelijk zijn financiële lasten te verlichten. De koning zelf zal de uit gaven voor zijn huishouding met een bedrag van twintig duizend pond ster ling per jaar verlagen. Magnaat. De Duitse staalmagnaat Fritz Thyssen, eens een der rijkste mannen van het Ruhrgebied, is in de leeftijd van 78 jaar te Buenos Aires overleden. Toen Hitier pas aan de macht was, was Thyssen een van zijn vurigste aanhan gers en hij steunde de bruinhemden financieel, doch enige jaren later vluchtte hij uit Duitsland, om niet ge arresteerd te worden.Zijn reusachtig for tuin werd door de Duitse staat in be slag genomen en de Duitse nationaliteit werd hem ontnomen. In December 1939 vaardigden de Duitse autoriteiten een arrestatiebevel uit, waarin hij werd be schuldigd van frauduleuze handelingen, belastingontduiking en schending van de Duitse deviezenbepalingen. In 1948 werd de toen 75-jarige industrieel door een Duits zuiveringshof als „kleine nazi" geklassificeerd. Anti-slip. In Oostenrijk is gele en bruine sneeuw gevallen. Men zegt, dat de kleur is ontstaan door vermenging van de sneeuw met stof uit de Sahara. NEW YORK, 9 Februari. (Reuter). - In verschillende Amerikaanse plaatsen zoals Chicago, Denver, Los Angeles en Minneapolis, is de tien dagen oude staking van rangeerders geëindigd, zo wordt ge meld. De arbeiders gaan bij duizenden weer aan het werk. Men gelooft dat de Staking vandaag later op de dag geheel tot het verleden zal behoren. De arbeiders waren voor de keuze gesteld tussen werken en ontslag.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2