LUTTI J. FORTGENS Koop bij een VAKMAN! De Stille Wens Scheepsramp met de „Metamorfosis" voor de Raad voor de Scheepvaart DE MOOIJ PHILIPS RADIO -Clowntje Riek Prijsverhoging ...in bezit van rijbewijs... (jKort en Bondig J VRIJDAG 9 FEBRUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Opdracht aan Mari Andriessen voor beeld in park Sonsbeek 1951 HEI NIEUWSTE Première van „Matterhorn' in Haarlemse Boekenweek Kerkvoogdij der Nederlands Hervormde Gemeente Aanrijding door onbesuisd afslaan Beddenspeciaalzaak De betekenis van de Noordpool Adriaan Engels gaf zwaar doch opmerkelijk recital Autorijschool „Stuut" Laatste waarschuwing BROSENS Voor de klederen Jaarvergadering van V.E.V. in restaurant Brinkmann „Haak in-actie" heeft 120.000,— bijeen MELANCE-EXTRA DOOR BARBARA CARTLAND Vertaald uit het Engels Verwijt aan Griekse kapitein lof voor Loodsdienst en reddingwezen Een klein Grieks vrachtschip, afdrijvend op de vloedstroom en geteisterd door zware grondzeeën, liep in de barre nanacht van 1 op 2 December op honderd meter van de IJmuidense Noorderpier aan de grond en toen het daglicht slechts enkele uren oud was, brak het geweld der golven de stomer in tweeën. Dit beeld is Donderdagmiddag in de zit tingszaal van de Raad voor de Scheepvaart nog eens in de herinnering opgekomen van degenen, die de publieke tribune bevolk ten, toen de zeeloods eerste klasse Mattheus Engels, dienende op de IJmuidense „Deneb" vertelde, wat hij op de ongeluk kige Griek beleefde in die barre eerste uren van deze gedenkwaardige Zaterdag. Later mochten het hele Loodswezen en de KNZHRM uit de mond van de inspecteur van de scheepvaart, de heer C. Moolen- burgh, in zijn conclusie over deze zaak de hoogste lof over het gevoerde beleid horen; de Griekse kapitein daarentegen werd „on verantwoordelijk" genoemd. Het verhoor door de president, mr. A. Dirkzwager uit Rotterdam, bracht aan het licht, dat de enige nog beschikbare ge tuige, de loods Engels, op een dringend telegram van de „Metamorfosis", die met nog maar een bodempje kolen in de bun kers niet langer buiten kon blijven, rea geerde met het gezegde: „die mensen moe ten geholpen worden'.'. De „Deneb" voer dus uit, hoewel de loodsdiensten allang gestaakt waren en het risico vrij groot was. „Het was echter menselijk mogelijk, dus er werd gevaren". Buiten de pieren probeerde Engels met de motorjol bij de Metamorfosis te komen, maar dat lukte eerst na enige verwoede pogingen. De kapitein, een nog jonge Griek, vertelde dat er hooguit nog voor een paar uren kolen voorradig waren, zodat men niet zou kunnen wachten op hoogwater (ongeveer negen uur die ochtend) om het gevaar enigszins te verminderen. Ankeren op de ankerplaats buiten de pieren ging ook niet, want de „Meta" stoomde nog niet eens 7 mijl en luisterde daardoor niet al te goed meer naar het roer. Zware grondzeeën en een abnormaal- hevige vloedstroom, die gewoonlijk eerst een paar uur voor hoogwater op komt zet ten, speelden de boot echter parten, zodat zij op een kwaad moment vlak bij de Noor derpier kwam. De loods heeft nog twee ankerkettingen uit willen brengen, om het schip aan het anker om te trekken, maar een grondzee, die al hoog over de luiken sloeg, maakte de manoeuvre onmogelijk: met een schok werd de onfortuinlijke stomer aan de grond gezet en fel achteruitslaan mocht piet meer baten: in het zicht van de haven was het schip muurvast gelopen. „Als ik het weer moest doen, zou ik weer proberen binnen te komen", zei Engels voor de Raad. Sleepboothulp was op het moment van de ramp niet mogelijk: de Noord-Holland van de firma Wijsmuller lag op dat mo ment niet in IJmuiden en de Hector of de Stentor zouden niet in staat geweest zijn, deze wilde zee te trotseren. De conclusie van de heer Moolenburgh, inspecteur van de Raad voor de Scheep vaart legde de vinger bij het feit, dat de kapitein van de Griek met slechts 50 ton kolen de reis van Brünsbüttel naar IJmui den aanvaardde en hij noemde deze han delwijze „onverantwoordelijk". Burgemeester en Wethouders van Arn hem hebben overleg gepleegd met de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen voor het verlenen van een op dracht van rijkswege aan de Haarlemse kunstenaar Mari Andriessen voor het ma ken van een beeld ter plaatsing in het park Sonsbeek. De minister werd bereid gevonden hier voor f 6000 ter beschikking te stellen. Dit bedrag dient ter honorering van de beeld houwer, zodat de eveneens op f 6000 ge schatte onkosten voor materiaal enzo voort ten laste van de gemeente Arnhem komen. Het is de bedoeling van de minister het door het Rijk beschikbaar gestelde be drag te verdelen in drie jaarlijkse termij nen, zodat het beeld in 1953 gereed kan zijn, in welk jaar er waarschijnlijk op nieuw een grote tentoonstelling in het park Sonsbeek gehouden zal worden. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 128 t.o. Cornelissteeg Speciaal adres voor GOUDEN VERLOVINGSRINGEN en Keltum Pleet TAFELGEREI Reparatiën Inkoop Tel. 10980 Hierdoor kon 't gunstigste tijdstip voor bin nenlopen niet afgewacht worden.IIij was dus van oordeel, dat de jonge Griekse kapitein een tekort aan zeemanschap heeft getoond: bij Texel is hij radiografisch gewaarschuwd voor zeer zware storm en hij had er beter aan gedaan hetzij Nieuwediep of Delfzijl aan te doen in plaats van in dat ene gat in onze kust te kruipen, waar bij dit weer alles op één kaart gezet moet worden. Volledige bewondering uitte de inspec teur voor het zeemanschap voor de man nen van het Loodswezen en speciaal voor de loods Engels, waarnaast ook het red dingswezen de hoogste lof verdient. Dui delijk is volgens hem gebleken; dat de vei ligheidsdiensten langs de kust boven de eisen, die er aan te stellen zijn, uitgescho ten zijn. ADVERTENTIE 12 modellen vanaf 115.tot 1285. Dat is uw garantie. Ook wij regelen uw betaling. LEIDSESTRAAT 20 - TEL. 19019 le klas reparatieinrichting Voordracht door Jan Musch, causerie door Jaap Buys Ter gelegenheid van de Boekenweek 1951 wordt, zoals wij reeds eerder bericht ten, op Dinsdagavond 27 Februari in de Haarlemse Schouwburg het toneelstuk „Matterhorn" vertoond door de Letterlie vende vereniging „J. J. Cremer". Het is geschreven door Johan van Doorn in sa menwerking met Henk Bakker, die ook de regie voert. De toeschouwer wordt meege nomen naar het bonte leven in een berg- hötel. Vooraf houdt de heer Jaap Buys jr. een causerie over „Bergen en boeken". De Boekverkopersvereniging voor Haar lem en omgeving wil namelijk, zoals in een circulaire wordt gezegd, tegemoet komen aan „de steeds groeiende belangstelling in ons land voor de bergsport, waarin het Koninklijk gezin ons voorgaat". In de laatste tijd zijn er talrijke goede boeken op dit gebied verschenen, die op de ge noemde avond in de foyers van de schouw burg ter inzage zullen liggen. Mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, heeft zich bereid verklaard de Haarlemse boekenweek te openen. Er wordt nog een tweede openbare bij eenkomst gehouden: op Vrijdag 2 Maart zal de acteur Jan Musch in het gebouw St. Bavo een geheel nieuw progx-amma voordragen, dat speciaal wordt aanbevolen voor de leerlingen van middelbare scholen. Het traditionele geschenk draagt dit jaar de titel „De Porseleintafel". De naam van de auteur van deze anoniem gepubliceerde novelle mag door belangstellenden geraden worden. Er zijn enige beloningen voor goede oplossei's van deze traditionele prijs vraag beschikbaar gesteld. Adx-iaan Mor- riën stelde een geschenk voor de jeugd samen: veertig gedichten over het leven te water onder de titel „De Muze op zee". Men zal zich herinneren dat vex-leden jaai de eei-ste bundel in deze reeks verscheen: „De Muze op i-eis". Om gezondheidsredenen heeft de heer H. Franken het voorzitterschap van de kei-kvoogdij van de Nederlands Hervormde Gemeente van Haarlem neergelegd. Een groot aantal jaren heeft hij deze functie waargenomen. De heer W. Eggink die twintig jaar penningmeester is geweest, meent, dat de tijd aangebroken is zijn taak aan een jongere over te dragen. In een vergadering van notabelen is tot opvolger van de heer Franken gekozen de heer P. H. Romeijn, die -echter voor de benoeming bedankt heeft. De heer J. Fontijne is gekozen in de vacatui-e van de heer Éggink. Gisterochtend stak een automobilist op het Kennemerplein zijn linkerrichtingaan- wijzer uit en zwaaide meteen daarna linksaf. Hij deed dit zo schielijk, dat een achterop komende motorrijder ondanks krachtig remmen een aanrijding niet meer kon voor komen. De motorrijder wex-d aan het gezicht gewond. Motor en auto werden beschadigd. ADVERTENTIE Prijsverhogingen zijn niet van de lucht. Hedenmorgen kwam weer een vei-ho- ging van het staalwerk. Indien U een prima verend bedstel nodig hebt adviseren wij U: koopt nu. Onze voor raad is niet onuitputtelijk. Rijksstraatweg 71 - Telef. 23809 Op uitnodiging van de vereniging Geloof en Wetenschap heeft de Antwerpse hoog leraar prof. W. Talloen S.J. gistei-avond voor een matig bezette schouwburgzaal een vooi-dracht gehouden over de economische en militaire betekenis van het Noordpool gebied. Hij schetste daartoe eerst uitvoerig de belangrijkste stadia der Poolvorsing in het verleden, die, door de Hollanders in het midden der zestiende eeuw uit commer ciële oogmei-ken begonnen, voortduurt tot in onze dagen. De economische ontsluiting van Arctica kon pas beginnen nadat Nor- denskjold in 1878 eindelijk de „Noord- Oostelijke doorgang" gevonden had. Het duurde echter nog tot 1932 voor een Rus sische expeditie onder prof. Schmidt met de „Siberia" er in slaagde, de tocht door het Poolijs van de Atlantische naar de Stille Oceaan zonder overwintering te vol brengen. Daarop werd van Russische zijde de exploratie van de Poolstreken met kracht ter hand genomen; eerst verrezen observatieposten, weerstations en vliegtuig bases ten dienste van de Poolzee-scheep- vaart, daarna kon men ook tot exploitatie van de arctische gebieden zelf overgaan, welke een prachtig sluitstpk vormde op de economische ontwikkelingsplannen voor Siberië, dat stellig even rijk is aan bodem schatten als Noord-Amerika. Tot ver in het hoge Noorden ziet men thans olie-boor torens en mijnschachten, opbloeiende in- dusti'iesteden en havens, scholen en zieken huizen en waar vroeger slechts de kale toendra was, waarop alleen rendieiTnos gedijde, ontwikkelt zich nu zelfs een soort van Poollandbouw die kool, rapen, uien, voedingsgewassen en sommige soorten graan oplevert, dank zij speciale „Pool- hard" gemaakte zaadkruisingen. De drie rivieren Ob, Jenessei en Lena, alle met een stroomgebied van ruim 2000 mijl, vormen hier, samen met de Transsiberische spoor weg en de vele nieuwe luchtverbindingen een respectabel verkeersnet, hoewel de weinige „dichtheid" van dit net nog altijd het zwakste punt in de Siberische econo mie is. Aan de Amerikaanse zijde van de Poolcirkel staat men er wat dit betreft beter voor, maar daar is de economische ontsluiting van het hoge Noox-den overigens veel minder ver gevorderd, hoewel men ook hier in de laatste jaren steeds meer is gaan beseffen welke ongekende mogelijk heden „de witte hel" vex-bergt. In Noord- Amerika ligt het accent bij de Poolexplo- ratie tot nog toe echter voornamelijk op de militair-strategische belangen, hetgeen be grijpelijk wordt indien men beseft dat bij voor-beeld de x-oute TokioSan Francisco via de Pool veel korter is dan die welke rechtstreeks over de Pacific voert: een fac tor van doorslaggevend belang bij een eventuele oorlog tussen Oost en West. Prof. Talloen, die zijn lezing met een tachtigtal dia's illustreerde, besprak ten slotte nog uitvoerig de wetenschappelijke betekenis van het Poolgebied als „weer- fabrjek" voor de gehele aarde. Muziek Het vierde recital op het Haarlemse Cavaillé Coll-orgel wex-d Donderdagavond gegeven door Adriaan Engels, organist van de Jacobskerk te 's-Gravenhage. Deze kwam met een programma dat zwaar ge noemd mocht worden, niet alleen in de betekenis van technisch veeleisend voor de uitvoerder, maar ook veeleisend voor de toehoorders. Dit laatste gold niet voor het deel na de pauze, dat bestond uit het „Grande Pièce Symphonique" van César Franck. maar wel voor de eerste helft van de avond, die be halve de twee kapitale moderne werken „Prélude, Adagio et Choral varié sur le thème du Veni Creator" van Maurice Du- ruflé en de vierdelige „Sinfonia" van Hen drik Andriessen, ook „Drie Praeludia en Fugae" van de concerterende organist en dan vex-der nog Preludium en Fuga in D van Bach omvatte, welk stuk eigenlijk best gemist had kunnen worden, vooral omdat het op dit soox't orgel toch niet zo tot zijn recht, komt als op een barok-orgel. Dat bleek zeer duidelijk aan het slot van de fuga, waar de discant weggedrukt werd door de zware tongwerken van het pedaal. Overigens gaf de interpx'etatie van Engels veel moois te horen, in het bijzonder wat betreft de registratie van het Preludium, waardoor de muzikale tekening zeer dui delijk werd gemaakt. Het zeer belangrijke werk van Duruflé, waarin de klassieke tendenzen vaxx Franck als het ware gecombineerd zijn met de moderne geest van harmonisatie, is geheel aangepast aan het orgeltype van Cavaillé Coll. Aan een dergelijke compositie kan men proeven wat de zo delicaat geïnto- neerde tongwerken van ons concertorgel waard zijn. We kregen het omvangrijke stuk voortreffelyk te horen met subtiele zin voor klankkleur. De coxnposities van Engels vormen samen een aardige trits; misschien zou het echter beter zijn ze als geheel de onzijdige naam „Triptiek" of ADVERTENTIE 't Is héél vaak een vereiste voor een goede baan Zorg dat U „bij" bent. Leer vlot en grondig autorijden in onze grote of kleine óók voor het examen goedgekeurde lesauto, onder leiding van gediplomeerde instruc- teur(trice). Wagenweg 9 Tel. 21345 „Drieluik" te geven, dan komt het er ten minste niet op aan dat een fuga slechts een fuga to is, dat wil zeggen alleen uit een expositie bestaat. Engels weet zijn werk modern te kruiden, maar het blijft klaar en het heeft muzikaal wat te betekenen. Ook om de klankcombinaties, die de com ponist-vertolker ei' op het orgel voor vond, was het boeiend er naar te luisteren. De grote Sinfonia die Andx-iessen voor Flor Peeters schreef en waarvan wij inder tijd de eerste uitvoeringen te Utrecht en in onze Grote Kerk hoorden, komt te zeld zaam in haar geheel op orgel-programma's voor, zodat we de integrale uitvoering van Engels met bijzondere belangstelling heb ben beluisterd. Het was bovendien een knappe vertolking, vol hymnische vex-hef- fing en zuiver. Het „Grande Pièce Sym phonique" van Franck, waarschijnlijk het eerste wex-k, waarin de symphonische of sonate-vorm toepassing vond. dateert van 1862 en doet nog vaak aan Liszt denken, doch wint het van deze wat de innerlijke muzikale kracht betreft. Het stuk x-eali- seert klinkend de bekende woorden van Franck „mijn orgel is mijn ox-kest". Ca vaillé Coll had hem het orchestratiemiddei aan de hand gedaan en Adriaan Engels vond nu als vertolker dezelfde middelen op de speeltafel van het Haarlemse instru ment. Hij wist er vaardig van te profiteren, al zal het hem, evenals ons, wel gehinderd hebben dat een paar toxigwerken ontstemd begonnen te raken. Engels heeft door zijn knap en zeer muzikaal spel deze beurt in de ox-gelserie tot een zeer opmerkelijke gemaakt. Al was zijn programma dan iets te zwaar geladen. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE Rammelaai-s Kindertuigjes Plastic luiers Kinderwagenvachten Wandelwagenzakken Speciale kinderpo's Matrassen voor kindei-wagens, wiegen en kinderledikanten, ook speciale maten v.a. v.a. v.a. 0.50 1.75 1.15 ƒ13.50 8.80 2.65 ouM GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOOM 11266 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 8 Februari 1951 ONDERTROUWD: 8 Febr., H. J. Menks en J. Koster. GEHUWD: 8 Febr., H. C. F. van den Berg en J. C. van der Wateren; D. W. de Jong en F. L. de Milde; J. W. van Houten en A. F. van Heek; J. S. Takken en M. C. Blokker; C. de Waal Malefijt en J. J. Dekker. BEVALLEN van een zoon: 6 Febr., S. DörrOlieman; R. H. EichelsheimMakke- lie; 7 Febr., E. Jooresten Bosch; A. C. de Haas—Wedekind; T. C. IJsselsteinZwaai; 8 Freb., J. ZwartZahorova. BEVALLEN van een dochter: 7 Febr., M. H. BastiaansenRoozen; C. J. Goedhard— Brehm; M. H. M. Klaver-van Grinsven; M. A. Neuvel—Bax; A. A. Hes—Moes: C. W. La GrouwTromp; 8 Febr., M. van Schaik Ereix-a; H. RitzerNijmeijer. OVERLEDEN: 6 Febr., C. J. M. Zeilstra, 74 j., Merovingenstraat; P. M. Stammers Hunting, 65 j., Harmenjansweg; M. van der Rietvan der Putten, 52 j., Rijksstraatweg; 7 Febr., E. Femerde Groot, 85 j., Kastanje straat; A. C. C. Bos, 66 j., Maerten van Heemskerkstraat. ADVERTENTIE Naaimachines zijn importartikelen, dus sterk aan prijsstijgingen onderhevig. Nog enkele stuks Anker Husqvarna en Gazelle machines, ook zig-zag, tegen prijzen van 1950 Jarenlange garantie Volledig onderricht. Gen. Cronjéstraat 148 - Tel. 18553 Schagchelstraat 40 - Tel. 12921 Ja, dat was 'n leuk gezicht daar. boven op die hoge toren.... Telkens ontdekten ze weer wat anders en dan wezen ze 't elkaar aan. En de zon scheen zo aardig op de rode en blauwe daken van Speelgoedstad, terwijl ze de mensen daar beneden zagen lopen en rijden. „Kijk, Bunkie!", riep Rick opeens. Daar op het dak van oom Tripjes huis zit 'n bromvlieg met 'n lam pootje!" Bunkie keek langs Rick heen. „Ik zie niks!", zei hij. „Nou. Bunkie.... vlieg je er even in!", riep Oepoetie. Toen schaterden Rick en Oepoetie 't allebei uit. En toen lachte Bunkie mee, want hij begreep, dat hij zich had laten beetnemen. Maar toen Rick even later weer iets riep, dacht Bunkie, dat hij weer er tussen ge nomen werd. „Zie je weer 'n bromvlieg?", vroeg hij. „Nee!", riep Rick. „Mijn muts is afgewaaid! Daat gaat-ie!" Jubilerende penningmeesteres nam afscheid Tijdens de feestelijke jaarvergadering van de afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vrouwen Electriciteits- vereniging, welke bijeenkomst Donderdag middag in een der zalen van restaurant Brinkmann aan de Grote Maxkt in Haar lem werd gehouden, heeft mevrouw S. GorterHeeringa haar functie van pen ningmeesteres neergelegd. Twaalf-en-een-half jaar lang heeft zij de financiële belangen van de vereniging trouw en accuraat behartigd. Dat mocht onder meer blijken uit de hartelijke woor den die de presidente, mevi-ouw R. van der NoordMagré, tot haar richtte. De waar dering die de leden voor haar scheidend bestuurslid koesteren, resulteerde in een tinnen servies, gevuld met fraaie bloemen. Mevrouw Van der Noord herinnerde aan de prettige wijze waarop in de loop der jaren was samengewei'kt èn drukte haar bewondering uit over de activiteit die me vrouw Gorter steeds aan de dag heeft ge legd. Mevrouw Otte Arnolli, presidente van het hoofdbestuur, overhandigde de schei dende jubilaresse een doos bonbons. Zij sprak haar bewondering uit over de manier waarop de afdeling Haarlem de doelstel lingen van de vereniging nastreeft en gaf de leden de verzekering dat het hoofdbe stuur in de afdeling Haaxiem een prettige, hardwerkende gemeenschap ziet. Mevrouw Arnolli bood de plaatselijke px-esidente een bouquet bloemen aan, als bewijs van haar respect voor de werkwijze van het Haar lemse bestuur. Mevrouw Gorter dankte het bestuur voor de prettige samenwex-king en de leden voor het vertrouwen, dat zij mocht genieten. Uit het jaarverslag bleek dat de vereni ging in 1950 bijzonder actief is geweest. Tal van lezingen, interessante demonstra ties en enige excursies dx-oegen er toe bij BINNENLAND Bij werkzaamheden in de scheepsma kershaven te Rotterdam heeft men de fun damenten boomstammen gevonden van een in 1613 gebouwde brug. In die tijcl met selde men de stenen op een vlot van boom stammen, dat door het gewicht van het metselwcx-k zonk. Bij laag water werd de brug dan verder afgebouwd. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is de koerswaarde van alle ter beurze van Amsterdam genoteerde fondsen in Januari met niet minder dan bijna 1400 millioen gestegen. Zij bedroeg f 5962 millioen per 29 December 1950 en f6354 millioen per 31 Januari. De nominale waarde was respec tievelijk f3188 millioen en f3194 millioen. De Italiaanse autoriteiten hebben de uitgifte van de benzine-bonnen voor toe risten, die zich per auto of per motorfiets naar Italië begeven, hervat. Deze bonnen, die aan de grens verkrijgbaar zijn. geven een reductie van 30 pet. op de normale benzine prijs. Einde 1950 bedroeg het aantal rekenin gen bij de Postchèque- en Girodienst 533.463 tegen 517.017 eind 1949. De totale omzet be droeg in 1950 f66.260.336.619 tegen f56.0G9.773.962 in 1949. Het saldo-tegoed van rekeninghouders bedroeg per ultimo 1950 f 1.030.9Ö2.932 tegen f 1.061.874.978 per einde 1949. Het bedrag der belegging bedroeg eind 1950 f 752.076.638 tegen vorig jaar f 745.447.047. HAARLEM EN OMGEVING Door de Stads-bibliotheck cn Leeszaal van Haarlem werden in Januari aan de Prin senhofbibliotheek uitgeleend 13.042 werken, aan het filiaal in Haarlem-Noord 4441 wer ken, tezamen 17.483 werken (v. j. 16.615), waarvan 902 van de muziekbibliotheek. De instellingen wex-den bezocht door 5709 en bezoekers en bezoeksters, tezamexx 6429 (v, j. 6192). De vereniging Buurtbelang Aei'denliout. Bentveld tracht een bridgeclub onder haar leden op te richten. Het bestuur vroeg aan B. en W. het tijdstip der nachtverlichting óp stx-aat later te stellen. B. cn W. hebben ge antwoord dat dit niet mogelijk is omdat nog steeds 20 op de straatverlichting bezui nigd moet woi-den. De burgemeester van Heemstede zal in het vervolg spreekuur houden ten Raadhuize op Maandag en Vx-ijdag telkens van 10—12 uur. Het spreekuur op Woensdag komt te vervallen. dat de leden op velerlei gebied een inzicht kregen in het gebruiken van electrische apparaten, waardoor de huishouding doel treffend kan marcheren. De secretaresse, mevrouw R. van EngenGaarenstroom, wees er op dat het tot de taak van de V.E.V. behoort ook door het aankweken van een groter saamhorigheidsgevoel een steentje bij te dragen tot de wereldvrede. Uit het overzicht van de penningmeeste res bleek dat ook de financiële positie van de vereniging niets te wensen liet. De kascommissie had alles in orde bevonden. Tijdens de rondvraag kwamen onder meer enkele suggesties vooxr' het bezoek aan een aardewex'k- en een chocolade fabriek naar vox-en. Het zangkoortje bleek een zorgenkind van de vereniging te zijn. Het telt op het ogenblik slechts vier leden. Voorts stelt het bestuur zich voor om op 3 April in restaux-ant Brinkmann een ten toonstelling van fraaie handwerken te houden. Aan deze tentoonstelling is boven dien een bakwedstrijd vex-bonden. Na de thee zette mevrouw Van der Noord Magré de doelstellingen en de wexrkwijze van de Nederlandse Huishoudraad uiteen. Deze raad houdt zich onder meer bezig met het geven van voorlichting op huis houdelijk gebied. Met een praatje over de Volkshogeschool en „een woord van hart tot hart" werd de vergadering gesloten. Mevrouw A. W. van PuttenVlieland heeft de functie van penningmeesteres van mevrouw Gorter overgenomen. De bijeenkomst werd muzikaal opgeluis terd door pianospel van mejuffrouw A. van Lunenburg. De „Haak in-actie" van de N.C.R.V. ten bate van de kankerbestrijding, welke ten doel heeft aan het Koningin Wilhelmina- fonds één gram radium aan te bieden, heeft thans het hiervoor benodigde bedrag van 120.000,bijeengebracht. Men zal met deze actie doorgaan om nog 60.000,voor een halve gram radium in te zamelen. Door giften, hoofdzakelijk uit visserij kringen, kwam Donderdag ongeveer 15.000,bijeen. ADVERTENTIE 17 soorten Heerlijke bonbons FEUILLETON 8) Plotseling kreeg Marigold een ingeving en belde het St. Anthony's Ziekenhuis op. David had haar ongeveer een week gele den geschreven, dat hij naar Londen zou komen en dat hij hen zo spoedig mogelijk zou komen opzoeken. Hij was echter nog steeds niet gekomen. Ofschoon Marigold zijn afwezigheid niet betreurd had, ver langde zij ernaar met iemand te praten, met iemand, die zij het goede nieuws kon vertellen. Tenslotte kreeg zij verbinding met David. Hij leek ademloos te zijn, alsof hij hard had gelopen. „Hallo." „Hallo, David, Marigold hier." „Marigold! Ik had niet het minste ver moeden, dat jij het zou zijn. Hoe gaat het met je en wat spook je xiit? Ik hoop, dat ik vanavond jullie mag komen opzoeken." „Waarom heb je dat niet eerder ge daan?" „Ik had het afschuwelijk druk. Er was zoveel te regelen en wij hebben hier mo menteel een tekort aan personeel. Ik ben nog geen avond vrij geweest. Maar van avond heb ik niets te doen. Ik wil alles van je horen, alles wat je gedaan hebt." „Ik heb een baantje!" „Prachtig! Wat is het?" „Mannequin bij Michael Serrell". David floot. „Je zoekt het hoog, hè?" „Alleen het beste is goed genoeg", lachte Marigold. „Betaalt het goed?" „Niet zo slecht." Er heerste een korte stilte en toen zei David: „Marigold, heb je me niet gemist?" Marigold aarzelde een ogenblikje en be sloot toen voor een enkele keer Vriende lijk te zijn. „Ja, toch wel", loog ze. „Dat is prachtig! Ik heb je verschrikke lijk gemist. Ik heb steeds aan je gedacht sedert je weg bent gegaan". „Nu, wij zullen je vanavond dus zien", zei Max-igold abrupt. „Tot vanavond, David." Zij wachtte nauwelijks op zijn antwoord en hing op. Zij wandelde rustig dooi? de stille straten totdat zij bij de rivier kwam. Zij ging over het muurtje hangen en keek naar het blinkende water. Kleine bootjes voeren de rivier op en af. „Dit is Londen", dacht ze. „Ik heb al enigszins vaste grond onder mijn voeten, maar ik wil meer, nog veel meer. Ik wil een succes worden, ik wil iémand wor den Zij wierp haar hoofd naar achteren en keek naar de blauwe lucht. „De hemel is de grens", fluisterde ze en lachte om zichzelf. Zij was goed gehumeurd die avond, toen David kwam. Peter was ook gekomen om het resultaat van zijn briefje te horen en, zoals Sally zei, de kamer puilde uit van de mensen, maar het was in ieder geval gezellig. „Vertel mij van A tot Z over alles", beval David. Hij keek wanti-ouwend naar Peter, nadat hij aan hem was voox-gesteld, alsof zij het vervelend vond, dat een „vreemde" zo goed met de drie meisjes optrok, die hij reeds sedert hun kinderjaren kende. Marigold en Anne wilden beiden tege lijkertijd gaan praten, maar Marigold won natuurlijk. Zij begon haar verhaal, het gesprek met Nadine Sloe enigszins overdrijvende om het belangwekkender te doen klinken. „Waarom vertelde je me niet, Peter, dat zij verliefd op je is?" „Omdat zij het niet is", antwoordde Peter. „Nonsens!", sprak Marigold tegen. „Zij zou zich zo niet gedragen hebben indien zij niet weg van je was. Ik verwacht ze ker, dat zij haar best zal doen mij eruit te gooien zodat zij jou kan vertellen, hoe verschrikkelijk ik was". Peter keek een beetje nijdig. „Ik ken Nadine al jaren", zei hij, „en indien zij jou onvriendelijk behandelt, zal ik haar daarover behoorlijk wat zeggen." „Ik ben er zeker van, dat niemand lang nijdig op Marigold kan zijn", merkte Sally vriendelijk op en David glimlachte, alsof zij precies gezegd had wat hij dacht. „Nu zal ik jullie over mijn baantje ver tellen", begon Anne. Allen luisterdan aandachtig, terwijl zij de hertogin en Halstead House beschreef. Pas toen zij hartelijk gelachen hadden en Anne geplaagd hadden met haar belang rijke nieuwe relatie, vroeg David aan Sally: „En hoe zit het met jou Sally?" „Ja dat willen wij nu eindelijk wel eens horen", zei Marigold. „Sally is de hele dag uit geweest. Zij liet zelfs haar afspraak voor de lunch lopen en kwam hier pas enkele ogenblikken voordat jij binnen kwam stuiven, zodat wij niets weten. Nou Sally, vertel het ons. Niet langer geheim pjes bewaren". Sally, die op de gx-ond zat op een kussen, keek op en glimlachte. „Het is geen geheim", zei ze opgewekt. „Ik heb ook een baan". „Waarom heb je het ons niet verteld?", riepen zij uit. „Wat is het? Je moet alles vertellen". Sally begon bij het begin. Zij vertelde, hoe zij er naar verlangde op kinderen te passen. „Ik heb altijd van kinderen gehouden", zei ze met haar zachte stem. „Herinner jullie je niet, hoe Vader en ik plannen maakten voor 't gezin, dat ik eens zou be zitten, wanneer ik getrouwd zou zijn? Drie jongens en twee meisjes hadden wij afge sproken juist voordat hij stierf. Hij zei altijd, dat ik goed met kinderen kon om gaan. Jouw vader, David, zei dat ook. Hij heeft mij vaak gevraagd met hem mee te gaan en met een kind te spelen, dat hij als dc.kter een injectie moest geven of iets dergelijks. Ik voelde dus, dat het verzorgen van kinderen voor mij was weggelegd. Het was echter niet gemakkelijk iets in dit genre te vinden". Zij vertelde verder uitvoerig hoe zij het geprobeex-d had bij kindertehuizen. Steeds werd haar echter medegedeeld, dat er geen plaats was of dat zij nog te onervaren was. Tenslotte was zij naar een bekend bureau gegaan, dat zorgde voor verpleegsters en kinderjuffrouwen. „Het was nogal vreemd", lachte Sally. „Er waren twee ouderwetse kinderjuffrou wen in de wachtkamer toen ik kwam. Zij keken zo ernstig naar mij, dat ik mezelf v/eer een kind voelde. Een oudere dame met grijs haar zat aan een bureau en regel de alles. Een van de twee juffrouwen werd gezegd ogenblikkelijk naar een dame op Grosvenor Square te gaaxi, de andere moest naar eerx andere kamer, waar iemand op haar zat te wachten. Toen het mijn beurt was, wex-d ik zó bang, dat ik maar met een piepstemmetje mijn naam kon zeggen toen er om ge vraagd werd. „Wat wil je gaan doen?" vroeg zij mij eii ik vertelde haar, dat ik met kinderen wilde optrekken. Zij vroeg mij allerlei dingen over thuis en mijn opvoeding en toen, terwijl wij nog aan het praten wa- ren, werd de deur opengegooid Sally vertelde, dat zij voelde alsof al haar vertrouwen in zichzelf wegzakte en dat haar kansen een baantje te krijgen via dit bureau maar erg klein waren. Een grote opgewonden vrouw kwam binnen rennen. Zij duwde Sally opzij en ging vlak voor het bureau staan en zei met een hoge, bijna hysterische stem: „Ik heb er genoeg van, mevrouw Bel lows!" Mevrouw Bellows, die Sally's gegevens opschreef, keek vex-baasd op. „O, bent u het, juffrouw Harris, wat is er nu weer aan de hand?" „Ik heb U al gezegd, dat ik er genoeg van had!" zei juffrouw Harris, met haar vuist op het bureau slaande. Sally zag dat zij trilde van woede. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6