Haarlemse gevelstenen Men zoekt nog naar de juiste plaats van de bromfiets in het verkeer Particuliere bedrijfsvereniging geeft veehouderseoöperatie de schuld MINISTER SPITZEN: Motorrijwielen-tentoonstelling jn R.A.I.-gebouw te Amsterdam geopend GEB O U W AMSTERDAM TENTOONSTELLING 9-18 FEBRUARI Sociale commissie voor zeelieden Promotie op „Amsterdam tijdens de hongerwinter" Tram botste tegen auto in Voorschoten Dr. Plesman uit Cairo terug Visitekaartje voor de buurman ging via Duitsland In alle ernstDe sigaret met de record omzet Ambonezen uit Soerabaja willen allen naar Nederland Politie arresteerde Haarlemse timmerman De moeilijkheden in de Haarlemse melkvoorziening Heringa Wuthrich Over toekomst verbinding Zandvoort—Amsterdam nog niets beslist Betuigingen van solidariteit met ontslagen orkestleden Zeepost voor Oost en West ZATERDAG 10 FEBRUARI 1951 5 0ns vlakke terrein Nederland en de eeuwige tegenwind, die men op onze open üecen verwachten mag, heeft de vindingrijke geesten geleid tot het zoeken naar een zekere versterking van onze overigens geoefende fietsbenen. Niet alle Nederlanders beiltten deze, maar er is nu een handig hulpmiddel voor tallozen, wier eigen kracht te Ijort schiet voor de afstand, die zij zouden willen afleggen. j)f verschijning van de bromfiets op de weg houdt alle voortekenen in van een ware omwenteling in het personenverkeer. De geleerden op technisch gebied zijn nog geens zins uitgepraat. Wij zullen nog heel wat op het gebied van het kleinste motorische vervoermiddel te wachten hebben", zo verklaarde Vrijdagmiddag de minister van Ver keer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, in een rede ter gelegenheid van de opening der motorfietsen-tentoonstelling in het RAI-gebouw te Amsterdam. ADVERTENTIE De minister zei, dat deskundigen op verkeersgebied nog bezig zijn, de juiste plaats van de bromfiets in het verkeer te zoeken- De regering wil gaarne aandacht schenken aan hetgeen haar in dit opzicht uit kringen van het bedrijfsleven wordt voorgelegd. Het bedrijfsleven moet wel beseffen, dat de algemene verantwoorde lijkheid van de overheid voor het verkeer daarbij op tafel moet worden gelegd naast het meer specifieke belang van het be drijfsleven en dat uit de afweging en ver zoening van die twee elementen het juiste standpunt moet worden bepaald. De mi nister had alle vertrouwen, dat men daarin zal slagen. ,.De kleine bromfiets met haar proble men mag echter niet al onze belangstelling vergen. Het motorrijwiel in zijn originele karakter van snelvervoersmiddel blijft onze aandacht vragen, ook in de typische vor men van zijn dienstbaarheid van licht vrachtvervoer". Wij doen aan beleefdheid tegenover het buitenlandse product niet tekort, wanneer wij ons verheugen in het aandeel, dat de eigen industrie weet te veroveren in de productie. Al heeft dan het nationale product niet een evenredige groei ten opzichte van die van het motorpark kunnen bijhouden, wij moeten af en toe eens een blik op de wereldkaart werpen om ons erover te kunnen verheugen, dat een klein vlekje als Nederland tegenover het omvangrijke bui tenland een productieaandeel in ons be staande motorrijwielpark heeft weten te bereiken, dat ligt tussen één vijfde en één kwart. Vorige tentoonstelling werd in 1921 gehouden Voordat de minister de tentoonstelling of ficieel opende heeft de voorzitter van de RAI, de heer W. M. Leeuwenberg, in een toespraak eraan herinnerd, dat de vorige motorrijwielen-tentoonstelling in Januari 1921 in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam werd gehouden. De fabrikanten en importeurs van motor rijwielen hebben nu tot het organiseren dezer tentoonstelling van motorrijwielen besloten. Onder motorrijwielen verstaan zij niet uitsluitend de tweewielige voertuigen, die men gemeenzaam ook wel „stoom- fietsen" noemt, maar ook de driewielige motorcarriers voor goederenvervoer en de zg. scooters, alsmede het rijwiel met hulp motor, alias de bromfiets. Het motorrijwiel heeft in Nederland steeds een belangrijke plaats ingenomen naast de automobiel. Het dient deze plaats zo mogelijk te behouden. Na de bevrijding van Nederland was de situatie voor het motorrijwiel zeer ongun stig, Zij die betrokken zijn bij de fabricage en de import van motorrijwielen, hebben in de jaren na de bevrijding wel eens het gevoel gehad, dat zij door de overheid ADVERTENTIE RAI De minister van Sociale Zaken heeft de Commissie Zeemanswelvaren ontbonden en ja haar plaats een nieuwe commissie in het leven geroepen, namelijk een sociale com missie voor zeelieden, welke tot taak heeft ae minister van Sociale Zaken te adviseren omtrent alle onderwerpen, welke genoemd w°rden in de aanbeveling der Internatio nale Arbeidsconferentie in 1936 betreffende de verbetering van de verblijfsvoorwaar- oen van de zeelieden in de havens en om trent onderwerpen betreffende de ontwik keling en ontspanning van de zeelieden aan boord van schepen. Tot voorzitter van de commissie is be noemd de heer Th. A. W. Ruys, directeur van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam. stiefmoederlijk werden behandeld. De laatste tijd is hierin echter een kentering te constateren. Het aantal motorrijwielen, dat op 1 Augustus 1939 65.804 bedroeg, was op 1 Augustus 1950 gekomen op 95.298. De mo tordriewielers vertonen echter, zelfs tegen over 1939, een achteruitgang, namelijk van 5.269 op 1 Augustus 1939 tot 4.755 op 1 Augustus 1950. De Nederlandse productie van motorrij wielen vertoont sedert kort een vooruitgang van betekenis. Tegenover een productie in 1949 van 3.173 stuks staat het jaar 1950 met 4.583 stuks. Deze toeneming heeft echter geen gelijke tred gehouden met de in 1950 toegenomen invoer, waarbij die uit West- Duitsland een grote rol heeft gespeeld. Hierdoor is het aandeel dezer Nederlandse industrie in de totale markt afgenomen van 41 percent in 1949 tot 31 percent in 1950. Van belang is voorts, dat evenals bij de automobielen, de gemiddelde leeftijd van het Nederlandse motorrijwielpark zeer hoog is, namelijk 10 jaar, hetgeen wijst op een bijna verontrustende veroudering van het materiaal, welke te opvallender is wan neer men bedenkt dat de gemiddelde leef tijd van vóór de ooi-log drie a vier jaar bedroeg. Reeds 100.000 bromfietsen De ontwikkeling van het rijwiel met hulpmotor heeft in enkele jaren een grote vlucht genomen. Enige maanden geleden was het aantal bromfietsen 60.000 en volgens een schatting op 1 Januari 1951, zou dit aantal 100.000 bedragen. Intussen heeft de bromfiets verschillende moeilijkheden veroorzaakt, zowel in com mercieel als in verkeerstechnisch opzicht. Het onlangs afgekondigde vestigings- besluit voor de handel in en de reparatie van bromfietsen beoogt de eerstgenoemde moeilijkheden ter zijde te stellen. De ver keerstechnische moeilijkheden wachten nog op een oplossing. Het is voor de industrie van en de handel in bromfietsen van groot belang, dat deze verkeerstechnische moei lijkheden spoedig zullen worden opgelost, zo besloot de heer Leeuwenberg zijn toe spraak. Er bestond grote belangstelling voor de promotie van de heer G. J. Kruyer uit Amsterdam, die Vrijdagmiddag aan de rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op het proefschrift: „Sociale desorganisa tie". De ondertitel was: „Amsterdam tijdens de hongerwinter". Als paranymphen fungeerden de Am sterdamse sociografen de heren W. J. Dorstman en J. Bier. De promotor prof. dr. Sj. Groenman sprak er zijn vreugde over uit dat met steun van het Prins Bernhardfonds deze dissertatie heeft kunnen verschijnen. Hij was van mening, dat met dit proefschrift- een belangrijke sociologische bijdrage is geleverd over de noden en moeilijkheden, die ons volk heeft moeten doorstaan. Dr. Kruyer zal binnenkort naar West-Indië vertrekken om op de Antillen een belang rijke opdracht op socioligisch gebied te vervullen. Vrijdagmiddag om kwart voor een reden op de Leidseweg in Voorschoten een tram van de N.Z.H.V.M., komende uit Leiden en een auto, bestuurd door een bewoner uit Voorschoten. In de auto zaten behalve de bestuurder drie jonge dames uit Leiden, Hillegom en Noordwijk en een plaatsge noot van de bestuurder. Bij de Badhuis straat had de auto de tram ingehaald en de bestuurder wilHe voor de tram om rechts afslaan. Dat was niet mogelijk. De tram botste tegen de auto die zwaar be schadigd werd. De inzittenden kwamen er goed af. De bestuurder was niet gewond en de inzittenden liepen niet ernstige wonden op. Ter observatie zijn drie inzittenden naar de Marinekamp overgebracht. Dr. A. Plesman keerde Vrijdagavond met een KLM-Constellation terug uit Cairo, waar h(j een conferentie heeft bijgewoond over postvraagstukken. Het doel van de conferentie was het postvervoer door de lucht te bespreken. „De posterijen hebben ten aanzien van de tarieven wel enige wen sen", zei dr. Plesman bij zijn aankomst op Schiphol. „Daar de grote vijf-jaarlijkse conferentie over dit~ onderwerp pas in Juli 1952 zal worden gehouden hebben we be paalde vraagstukken tussentijds behandeld. Er zijn enige concessies gedaan op finan cieel gebied aan de posterijen, die binnen kort van kracht zullen worden. In Juli 1952 zullen de besprekingen op een breder basis worden voortgezet". Een bewoner van de Albrecht Beyling- gracht in Schoonhoven zond dezer dagen via de post een visitekaartje aan zijn buur man. Behalve de naam van de geadres seerde had hij op de enveloppe geschreven: A. B. Gr. NoHier. De post zag dat „Hier" voor een plaatsnaam aan en zond het kaartje naar de Lier. Hier kon men het niet thuisbrengen en zond het door naar Lier in Duitsland, waar het adres even eens onbekend bleek. Zo kwam het kaartje terug naar Nederland. De plaats van af zending was echter niet bekend want van het poststempel Schoonhoven waren slechts de eerste drie letters leesbaar en de inhoud bevatte geen aanwijzing. Op het hoofdkan toor der posterijen te 's-Gravenhage sloeg men aan het puzzelen en men slaagde er in het raadsel op te lossen. Het kaartje is ten slotte toch nog op de plaats van bestem ming aangekomen. Ze hebben 1214 (willekeurige) burgers gevraagd wat zij vonden van „Het Ding". 1203 zeiden: Ik vond het geweldig spannend. 10 zeiden: Een ernstige vorm van massale infantiliteit. 1 zei: Welk ding? Ik weet niet wat U bedoelt. Steekt U eens op. 't Is een beste sigaret. Bond Street! DJAKARTA (Aneta). Van officiële zijde word vernomen, dat de te Soerabaja gelegerde Ambonese leden van het voor malige KNIL allen naar Nederland zullen reizen. Dit zijn in totaal 4500 personen van wie 1300 militairen, 1000 vrouwen en 2200 kinderen. Zij zullen scheep gaan aan boord van de „Kota Inten", die dezer dagen vertrekt In de andere kampen op Java is de keuze nog niet geheel bepaald. Telegrammen Namens het contactlichaam van Ambo nese militairen met tijdelijke status van K.L. op Java heeft Tomasoa, een van de vertrouwenslieden, een telegram aan de secretaris-generaal der UNO gezonden. Hierin zegt hij, dat hij het denkbeeld tot beschikbaarstelling van twee bataljons Ambonezen voor de strijdkrachten der UNO ondersteunt. Voorts zond hij een telegram aan de Indonesische staten-generaal, waarin hij zegt, dat hij het aanbod om in Indonesië te demobiliseren met een uitkering van 5.000 rupiahs boven het pensioen als een „super Judas-aanbod" afwijst. „Wij zijn niet te koop als een handelsobject van politieke profiteurs", aldus het telegram. Een van de twee Utrechtenaren die in Juli van het vorig jaar in de langs een perron van het Centraal Station te Amsterdam ge reedstaande laatste trein naar Utrecht een agent van politie mishandelden, is door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Dit schaap, een der oud ste en meestgeziene inwoners van de Her tenkamp in de Haar lemmerhout, is dezer dagen moeder gewor den van een flinke zoon. Moeder en kind maken het, vooral dank zij het zachte weer der laatste dagen, kennelijk zéér wel. Verdacht van veie diefstallen De laatste tijd is er uit diverse wijken van de gemeente Velsen melding gemaakt van insluipingen en inbraken, waarna meestal geld werd vermist. De politie heeft nu vrijwel zekerheid, de schuldige te heb ben gearresteerd. Na een van deze insluipingen was de politie een signalement machtig geworden, waarmee de recherche avond aan avond in haar vrije tijd, aldus de politie, door de gemeente is gaan speuren. Er werd gepatrouilleerd in verscheidene wijken tot de recherche Vrijdagavond in een straat waarvan de naam, evenals vele andere détails wegens het onderzoek nog niet genoemd kan worden een man ontwaarde, die daar op verdachte wijze rondscharrelde. Zijn signalement klopte precies met de beschrijving die de politie was opgegeven. De rechercheurs lieten hem enige tijd zijn gang gaan en arresteer den hem toen. Diezelfde avond werd door de bewoners van een huis, bij wie de man zich had opgehouden, aangifte gedaan van een inbraakje. Er was bij hen een ruitje ingedrukt, maar nog niets ontvreemd. De gearresteerde is een Haarlemse timmer man, die reeds 20 jaar in de cel blijkt te hebben doorgebracht. Van de Vereniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne te 's-Gravenhage, waarin vrijwel alle particuliere standaardisatiebedrijven en particuliere fabrieken verenigd zijn, ontvingen wij een brief, waarin gereageerd wordt op de rede, die de voorzitter van de Coöperatieve Melkcentrale (C.M.C., de briefschrijfster spreekt steeds abusie velijk van Consumptiemelkcentrale, Red. H.D.), de heer H. Klapwijk, op 27 Januari in een vergadering in Haarlem heeft gezegd over de verhouding tussen „De Land bouw" het standaardisatiebedrijf waarin de C.M.C. een coöperatie van veehouders de meerderheid der aandelen bezit, en de overige in Haarlem en omgeving geves tigde standaardisatiebedrijven. ADVERTENTIE LEDEREN KLEDING De V.V.Z.M. wijst erop, dat „de onafhan- kelijke middenstander zich in de Haarlem se melkslijter verzette tegen het optreden van een monopolistisch getinte boeren- organisatie op het gebied van de detail handel in melk. Noch tegen de boeren, noch tegen hun organisatie heeft de Haarlemse melkslijter of enige andere melkslijter be zwaar, mits de organisatie zich tot het eigen gebied, de gecentraliseerde verkoop van door veehouders geproduceerde melk. blijft beperken. In de laatste jaren is dit duide lijk gebleken, doordat zowel vanwege de melkverwerkende bedrijven als de melk- slijters geijverd is voor de mogelijkheid, om aan de consumptiemelk leverende vee houders een betere prijs te kunnen uitbe talen. Strijdorgaan Van het ogenblik van haar oprichting af heeft echter de C.M.C. duidelijk doen blij ken, dat zij zich in de eerste plaats als strijdorgaan beschouwt en in de loop van haar bestaan heeft zij dit karakter openlijk getoond door met een zeer aanvechtbare exploitatie van het tekort aan boerenmelk in deze districten, tweedracht te zaaien waar dat mogelijk was. Verder heeft zij door overname van, c.q. deelname in melk inrichtingen, wel degelijk getoond, dat het haar bedoeling is, sterke invloed in de detailhandel in melk te verkrijgen. De onafhankelijke middenstander, die de melkslijter is en altijd is geweest, verzet zich, aldus V.V.Z.M., terecht tegen deze expansie, omdat hij inziet, dat zodra in zijn omgeving alle melkverwerkende bedrijven in handen van de boerenorganisatie zijn, het met zijn onafhankelijkheid volledig ge- De verloren zoon. Gevelsteen in het perceel Warmoesstraat 4. Hierboven geven wij een reproductie van de gevelsteen die zit in het perceel War moesstraat 4. Bij deze steen die de ver loren zoon met varkens uit de gelijkenis uit het Nieuwe Testament in beeld brengt behoort het volgende opschrift in de cordonlijst: Sy Deus Pro Nobis Quis Contra Nos Anno 1605 Is God Met Ons Wie Mach. Tegen Ons. In onze tegenwoordige uitdrukkingswijze omgezet: Is God met ons, wie zal dan tegen ons zijn. Het overige van de gevel is geheel nieuw, maar deze mooie steen is gelukkig behou den gebleven. Reeds bij de toelichting op de gevelsteen van Simson en de leeuw wezen wij er op, dat na de Reformatie vaak Bijbelse onder werpen gekozen werden voor een gevel steen. Dit klopt ook met het jaartal 1605 op deze steen. De gelijkenis van Jezus over de verloren zoon wordt in het Evangelie van Lucas (nieuwe vertaling van het Bijbelgenoot schap) als volgt beschreven: „En hij zeide: Iemand had twee zonen. De jongste van hen zeide: Vader, geef mij het deel van ons vermogen, dat mij toe komt. En hij verdeelde het onder hen. En weinige dagen later maakte de jongste zoon alles te gelde en ging op reis naar een ver land, waar hij zijn vermogen verkwistte in een leven van overdaad. Toen hij alles opgemaakt had, kwam er een zware hongersnood over dat land en hij begon gebrek te lijden. En hij trok er op uit en drong zich op bij een der burgers van dat land en die zond hem naar het veld om zijn zwijnen te hoeden. En hij begeerde zijn buik te vullen met de schillen, die de varkens aten, doch niemand gaf ze hem. Toen kwam hij tot zich zelve en zeide: Hoevele dagloners van mijn vader hebben brood in overvloed en ik kom hier om van honger. Ik zal opstaan en naar mijn vader gaan en tot hem zeggen: Vader ik heb ge zondigd tegen de Hemel en voor u, ik ben niet meer waard uw zoon genaamd te heten, stel mij gelijk met een uwer dag loners. En hij stond op en keerde naar zijn vader terug. En toen hij nog ver af was, zag zijn vader hem en werd met ontferming bewo gen. En hij liep hem tegemoet, viel hem om de hals en kuste hem innig. En de zoon zeide tot hem: Vader ik heb gezondigd tegen de hemel en voor u, ik ben niet meer waard uw zoon te heten. Maar de vader zeide tot zijn slaven: Brengt vlug het beste kleed hier en trekt het hem aan en doet een ring aan zijn hand en schoenen aan zijn voeten. En haalt het gemeste kalf en slacht het en laten wij een feestmaal hebben, want mijn zoon hier was dood en is weer levend geworden, hij was verloren en is weer gevonden." daan is. Daarom geeft hij er de voorkeur aan, te blijven betrekken van concurreren de particuliere melkbedrijven." Het kwart millioen van de belastingbetaler Tenslotte en dat is eigenlijk het voor naamste punt van de brief wijst de V.V.Z.M. de verantwoordelijkheid voor het aanspreken van de publieke gelden ten be hoeve van een goede melkvoorziening van Haarlem terug naar de C.M.C., „welke een hoog nodige hoeveelheid boerenmelk uit een onredelijke zucht tot expansie onttrekt aan de bestemming tot consumptiemelk, door haar te leveren aan een eigen bedrijf, dat geen afzet van consumptiemelk heeft". Hiermee wordt dan gedoeld op het feit, dat de Haarlemse melkhandel thans aan- vullingsmelk nodig heeft uit het Oosten van het land, welke door het vervoer en dergelijke extra kosten twee cent duurder is dan op grond van de prijsvoorschriften geoorloofd is. Gedurende een periode van twaalf weken wordt hiervoor een toeslag van twee cent gegeven, in totaal een bedrag van 250.000 gulden, dat door de belasting betalers wordt betaald. „Bezijden de waarheid" Op dit laatste werd van de zijde van de C.M.C. als volgt gereageerd: De voorstel ling van zaken, dat de boerencoöperatie de schuld is van het huidige melktekort in Haarlem, is volkomen bezijden de waarheid. Het particuliere standaardisatiebedrijf in Haarlem in easu „De Sierkan" heeft het bedrijf van de C.M.C. (De Land bouw) eerst de omzet onttrokken (de slij ters werden verplicht voortaan van „De Sierkan" te betrekken, terwijl dat bedrijf daartegenover zijn eigen detailhandel staakte), zonder dat het de zekerheid had dat er dan ook voldoende grondstoffen (boerenmelk) werden geleverd. De C.M.C. stelde zich op het standpunt, dat men zou doorgaan met het leveren van hetzelfde kwantum melk, dat „De Sierkan" voor dien ook had betrokken, maar dat het absurd zou zijn nu ook nog de hoeveel heden van „De Landbouw" aan de con current over te dragen. „De Landbouw" heeft in de warme zo merdagen de Haarlemse detailhandel nog uit de brand geholpen toen de hitte grote hoeveelheden melk had bedorven, doch daar de slijters 't bedrijf onmiddellijk weer in de steek lieten toen het koeler werd, heeft de C.M.C. besloten de melk voortaan naar bedrijven in Hilversum en Amster dam te sturen. De V.V.Z.M., zo gaat de C.M.C. verder, poseert nu wel als pleitbezorgster van de detailhandel en schildert de C.M.C. af als een slokop van de kleine slijters, doch zij vergeet dat juist in de V.V.Z.M. tal van standaardisatiebedrijven zijn verenigd, die zelf met hun eigen producten de melk- slijters beconcurreren. Het gaat niet aan, aldus de C.M.C., dat de veehouders het recht ontzegd wordt zelf als melkverwerkende industrie op te treden onder het motto: „De boer moet achter zijn koeien blijven". Tenslotte komt men met klem op tegen de suggestie, dat het Bedrijfschap Zuivel de houding van de C.M.C. inzake de melk- levering aan de Haarlemse standaardisatie bedrijven heeft veroordeeld. Veeleer is het tegendeel het geval. ADVERTENTIE HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS De Amboncollecte in Haarlem Inclusief de lijstencollecte, welke in de voorafgaande week plaats had, is de totale opbrengst van de verleden week Zaterdag gehouden inzameling 8345,70. Dit resul taat stelt zo schrijft men ons de stichting „Door de Euwen Trouw" in staat de Zuid-Molukse bevolking op velerlei wijzen te helpen. Afgezien van de mate riële baten, zullen echter de gevoelens, die hieruit spreken elke waarachtige vriend van Ambon ten zeerste verheugen. Zij be tekenen een morele steun, welke moeilijk in cijfers is uit te drukken. Binnen enkele weken wordt een collecte gehouden in de randgemeenten Heemstede en Bloemendaal, Zoals men weet hebben wij ons reeds meermalen bezig gehouden met de vraag wat er met de tramverbinding Zandvoort HaarlemAmsterdam gaat gebeuren wan neer de stad Amsterdam onverhoopt haar standpunt, dat de concessie voor het traject Krommert—Spuistraat na 1954 niet kan worden verlengd, mocht handhaven. Wij hebben bij een van die gelegenheden reeds meegedeeld, dat de directie van de N.Z.H., voor het geval haar tramlijn niet de oude route naar het hart van 's lands hoofdstad kan blijven volgen, tot de ophef fing van deze tramverbinding zal besluiten De onderhandelingen daarover zijn echter nog steeds niet afgesloten, al is een beslis sing in de eerste helft van dit jaar wel te verwachten. Het feit, dat de directie van de N.Z.H. haar gedachten heeft laten gaan over de exploitatievorm voor de omstreden ver binding en daarbij uiteraard voor intern gebruik een rapport heeft laten samenstel len over de mogelijkheden van een busver binding, geeft echter geen enkele aanwij zing voor de richting waarin dit probleem zal worden opgelost. De vraag die thans actueel is, luidt niet „tram of bus?" maar wel: zal de gemeente Amsterdam na 1954 de concessie voorlopig verlengen, te meer nu haar eigen alter natief: de tram doortrekken langs de Haar lemmerweg, -dijk en -straat naar de om geving van het Centraal Station, evenmin op korte tijd te verwezenlijken is. Trouwens: het staat evenmin vast, dat de bussen wel erg diep in de Amsterdamse stadskern zouden kunnen doordringen. De gemeente Amsterdam heeft slechts één in terlocal lijn in het centrum toegelaten, na melijk degene waar zij zelf ook belang bij heeft: die naar de luchthaven Schiphol. Weliswaar heeft Amsterdam de N.Z.H. toegezegd, dat ook voor haar bussen een uitzondering zal worden gemaakt, doch vastgelegd is dat niet en het is zeer de vraag of, zelfs al wordt die medewerking in principe gegeven, in de practijk de bus het zelfde eindpunt zal krijgen als de tram thans. Het Concertgebouw-conflict Evenals het hoofdbestuur van de Neder landse Organisatie van musici en artisten heeft de Bedrijfsunie van de samenwerken de organisaties in de kunst en het amuse ment haar leden dringend ontraden om ge durende het conflict tussen het bestuur van de N.V. Het Concertgebouw en de ontsla gen musici te solliciteren naar een plaats in het Concertgebouw-Orkest. Men verklaart zich solidair met de orkestleden die weiger den te musiceren, toen de sfeer voor het leveren van een artistieke prestatie niet meer aanwezig was. Ook de verenigde be sturen der studenten-muziekgezelschappen nemen dit standpunt in. Persconferentie uitgesteld. Gisteren zou er door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een persconferentie worden gehouden om uit de eerste hand inlichtingen te verstrekken over de stand van zaken bij de bemiddeling in het Concertgebouw-conflict. Blijkbaar hebben de besprekingen echter niet het re sultaat opgeleverd dat men er van ver wachtte, want te elfder ure werd deze pers conferentie voor onbepaalde tijd uitgesteld Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië stoomschip „Roebiah" (12 Februari); Nieuw Guinea motorschip „Mataram" (6 Maart); Ned. Antillen motorschip „Willem stad" (13 Februari); Suriname motorschip „Helena" (22 Februari). (Verbeterd bericht). Dammen Kampioenschap van Nederland Te Almelo werd de eerste partij gespeeld in de finale van het persoonlijk damkam pioenschap van Nederland tussen Jurg (Al melo) en Onnink (Aalten), welke in remise eindigde. Sport in 't kort SCHERMENDE POLITIEMANNEN. In de eerste afdeling van de competitie van de Koninklijke Nederlandse Amateur Scherm- bond heeft de eerste sabeléquipe van de Haarlemse Politie, bestaande uit de heren G. J. Endlich, M, Brilleman en E. Holtslag, een 7—2 overwinning behaald op A.S.C. II uit Amsterdam. Tegen A.S.C. I werd met 7—2 verloren. De controleur der dir. belastingen A. M. Plant te Beverwijk is in gelijke functie ver plaatst naar Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7