r Heemsteedse begroting voor 1951 Een stuk gezonde volkscultuur dat respect en meer belangstelling verdient De radio geeft Dinsdag VLAANDEREN WEBER PHILIPS, TELEFUNKEN en FRIDOR RADIO PANDA EN DE MEESTER-BEDIENDE Wereldnieuws MAANDAG 12 FEBRUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gezond èn lekker! Relletje op Stationsplein te Amsterdam Door ontspoorde tramwagen aangereden agent overleden Overeenkomst met Frankrijk inzake het handelsverkeer Het verbod van etalage-verlichting B. en W. haalden 30.000,— uit de reserve om een tekort weg te werken "inhat /ru/SbztóZ' WEBER Heringa Wuthrich Bloemen uit Aalsmeer bij huwelijk van sjah van Perzië Mulo-leerlingen vierden feest 2 Concours van Noordhollandse muziekverenigingen De derde en laatste Zondag van het con cours door het gewest Noordholland van de Algemene Nederlandse Unie van Mu ziekverenigingen, dat in de Haarlemse Concertzaal gehouden werd, bereikte mo menten van hoogspanning, die de brillante noot betekenden in het slotaccoord van deze manifestatie van volksmuziek. Na de opening, waarbij de heren Jan Gregoor en V. J. Scheffer namens de Unie en het uit voerend comité het woord voerden en voornamelijk de besturen van de Haarlem se verenigingen Excelsior en Harmonie- Crescendo en Excelsior uit Heemstede dank brachten voor de goede organisatie van het concours, gaf de heer D. Speets als voorzitter van de jury enige raadgevingen aan de dirigenten en kon de wedstrijd om twaalf uur beginnen. Het musiceren in een zaal is voor fan fare- en harmoniekorpsen een précaire zaak. Die muziek hoort feitelijk in de open lucht te klinken en de korpsen zijn daar in de regel op ingesteld. Maar dubbel gevaar lijk is het in een lege of half-lege zaal te moeten spelen. Hiervan zijn natuurlijk de eerst-optredende verenigingen de dupe. Alles klink veel sterker dan zij verwach ten. De toehoorders dienen daar rekening' mee te houden. De jury natuurlijk ook. Deze bestond uit de heren D. Speet, W. Roussel en Henri Verhaar. Derde afdeling Harmonie. Harmonie „Amphion" uit Haarlem vertolkte het ver plichte werk van Filleul, dat vooral be rekend is op een delicaat spel van de kla rinetten met beschaafde klank. Jammer dat de trompet minder goed stemde. In de ouverture „Amphion" won het hout het ook van het koper. Als geheel toch een op merkelijke prestatie in deze afdeling. Eerste prijs, 395 punten. Eerste afdeling Harmonie. Verenigd Har monie-Orkest Utrecht speelde het eerste en het derde deel uit het verplichte werk van Vaughan Williams zeer mooi van klank, zuiver van stemming en opmerkelijk goed rhythmisch beheerst. In het middendeel echter had de hobo-solist met de stemming te kampen en dat bracht ook enige troebel heid in de rest van het orkest. Men leverde een opmerkelijk knappe prestatie met het Faustballet als vrij werk. Het werd uitste kend gedirigeerd. Tweede prijs, 365 punten. De Shell-Harmonie uit Amsterdam was in het werk van Vaughan Williams minder pittig van rhylhme, maar behield de toon- zuiverheid. De solo in II werd hier op trompet gespeeld. Ook het vrije werk bleef zuiver. De klank was echter niet fraai: scherpe klarinetten. Eerste prijs met lof 434 punten. Afdeling Uitmuntendheid Fanfare. In deze afdeling was de aardige ouverture „Yelva" van Reissinger verplicht gesteld. „Kunst en Strijd" uit Muntendam speelde aanvankelijk zeer'voorzichtig en nogal on zuiver. Later werd de stemming goed maar het samenspel had toch nog veel onduide- ADVERTENTIE ROOSENDAAL HOLLAND TURNHOUT BELGIË HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.45 Orgel. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.35 Populair concert. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Alt en piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Opera. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Zang en piano. 13.00 Nieuws. 13.20 Financieel week overzicht 13.30 Instrumentaal kwintet. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.30 Onze Amei'ikaanse buren. 16.00 Platen. 16.30 Voor kinderen. 16.50 Kinderkoor. 17.20 Platen. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U. 19.00 Platen. 19.30 Paris vous parle. 19.35 Lichte muziek. 19.50 Voor burger en militair. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 De Ant woordman. 21.30 Causerie. 21.35 Opera. 22.00 Goede moed. 22.15 Strijkkwartet. 22.45 Bui- telands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Amuse mentsmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Causerie. 13.25 Amuse mentsmuziek. 14.00 Omroeporkest. 14.45 Pla ten. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Platen. 18.15 Amusementsorkest. 18.48 Sport; Dit is leven; Voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Lichte mu ziek; 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.06 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.13 Fluit en piano. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Orgel, 21.50 Oratorium. 22.35 Actuali teiten. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws 23.15— 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.30 Weerberichten. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Uitzending U.N.O. 17.40 Lichte muziek. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19,50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.45 Actuali teiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Hot-Jazz. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. lijks. „Rossiniana" van Boedijn bleef goed op toon. Er waren goede dingen in, maar concoursrijp kon men het toch niet noemen. Eerste prijs, 389 punten. Waterlands Fanfarecorps uit Amster dam-Noord speelde het verplichte werk zuiver, soepel en met fraaie klank. Een enkel overgangsmotiefje slaagde niet best. Met de „Symphonie-ouverlure" van J. Fur- geot werd een zeer goede prestatie gele verd. Een vlot en beheerst samenspel ken schetste dit optreden. Tweede prijs, 366 punten. „De Eendracht" uit Enkhuizen gaf van „Yelva" een opmerkelijke uitvoering. Een goede tekening van de motieven bracht een element naar voren, dat we bij de vori- gen nog niet gehoord hadden. Méhul's ouverture „De twee blinden van Toledo" ging verdienstelijk, zonder meer. Nog niet vlot genoeg. Eerste prijs, 427 punten. H.V.G.O. uit Heer Hugowaard begon met slordige inzetten. Het tempo werd zeer snel genomen. Dat is best als je in dit tempo ook de noten kunt maken, maar dat bleek niet het geval te zijn. Zuiver was het wel, maar rhythmische slordigheden (gevolg van het jachtige tempo) deden alle nog res terende kansen verspelen. De „Second Suite" van Holst had twee slappe delen en twee andere, die zeer verdienstelijk klon ken en vooral fraai van stemming waren. Tweede prijs, 353 punten. Superieure afdeling Fanfare Verplicht werk: „Les Lupercales" van A. Wormser, een echt stuk voor fanfare, brillant van klank en scherp van rhyth mische plastiek. Maar een behoorlijke kluif! „Herleving" uit Zwaag gaf van „Les Lupercales" een zeer goede uitvoering, technisch goed beheerst en pittig gerhyth- meerd. Een niet fraaie inzet van de piston bij het zangthema, bracht even een in zinking. Het symphonische gedicht „Ta- rass-Boulba" van Alex. Georges, naar ge gevens uit de bekende roman van Gogol, werd technisch bijzonder knap gereali seerd. Iets meer tekening in sommige epi sodes, getuigend van een persoonlijke op vatting, zou aan het geheel geen kwaad gedaan hebben. Eerste prijs, 420 punten. „Kunst na Arbeid" uit Purmerend speelde het stuk van Wormser met goed begrip voor de muzikale inhoud. Ondanks enkele onzuiverheden werd het een knappe, welverzorgde uitvoering in een fris tempo, dat in het begin evenwel de duidelijkheid schaadde. Ook met „Prometheus ontboeid" van sir Granville Bantock werd een flinke prestatie geleverd, die jammer genoeg in het midden een lichte inzinking had. Eerste prijs, 409 punten. Koninklijk Fanfarecorps „West Frisia" uit Twisk vertolkte „Les Lupercales" even eens in een fel tempo, maar gelukkig bleef het samenspel duidelijk. De uitvoering kreeg technisch een virtuoos karakter en het geheel was glaszuiver. Ook het recita tief, gespeeld door de alt, was correct maar j wat droog van klank. Een waldhoorn is toch maar niet te vervangen. De variaties op „Er waren twee Koningskinderen" van Marcel Poot stonden niet allemaal op de vereiste hoogte, maar de moeilijkste van allemaal, de laatste, werd zeer brillant ge speeld. Eerste prijs met lof (430 punten) en extra-prijs voor het hoogste aantal punten in de sectie fanfare. De avondzitting „Crescendo" uit Westzaan speelde het verplichte werk „Les Lupercales" in het vereiste snelle tempo, maar ten koste van de duidelijkheid. In de tweede helft van het stuk hoorde men een klankrijk geheel van opvallend rhythmische stevigheid. Het vrije werk „Thisbé" van Rogister klonk zeer strident. Men kon het uithoudings vermogen van het korps bewonderen. Maar onbegrijpelijk was de geregeld weer kerende rhythmische fout in de buurt van no. 18 van de partituur. Tweede prijs, 373 punten. „Wilhelmina" uit Ransdorp zette het verplichte werk nogal ruw in. Ondanks vele goede technische hoedanigheden van de interpretatie bleef dat „even te veel" haar ontsieren. Het recitatieve gedeelte klonk hier niet zo droog als bij Twisk. De uitvoering van het vrije werk „Finlandia" van Sibelius was wat betreft tempo en stemming niet onverdienstelijk, maar een kernachtige tekening van de motieven ont brak. Tweede prijs, 373 punten. „Eensgezindheid" uit Heiloo nam het tempo van „Les Lupercales" wat bedaar der, met het gevolg dat het geheel duidelijk bleef. Een twijfelachtige indruk maakte echter de interessante modulatie van As naar F. Het recitatief werd hier door een echte waldhoorn gespeeld; eindelijk klonk het nu eens zoals de componist het gedacht moet hebben. Als vrij werk „Tarass Boulba", wel wat fors en op bepaalde pun ten onzuiver in de discant. Eerste prijs, 423 punten. Superieure afdeling Harmonie Wegens het zich terugtrekken van een der ingeschreven verenigingen was „Zaan- lands Kapel" (Koog aan de Zaan) de enige die in deze afdeling uitkwam. Het ver plichte werk „Les deux pigeons" van Mes- sager bleek als geknipt voor dit korps, dat over een fraai klinkende en technisch zeer ontwikkelde hout-bezetting beschikt. Wat daar in het middendeel aan gunstig en steeds edel klinkend spel van de klarinetten gepresteerd werd, was muzikaal buiten gewoon boeiend. Doch ook in de beide andere delen werd een samenspel van haast ongerepte gaafheid ten beste gegeven. En daar wordt wat geëist! Als vrij num mer ging de eerste Arlésienne-suite van Bizet, waarbij de te laag intonerende alt sax nogal wat bedierf. Maar klarinetten en vooral fluit maakten weer veel goed. Met dat al bleef het vrije nummer beneden het zeer hoge peil van het verplichte. Eerste prijs met lof, 460 punten, tevens extra- prijs voor het hoogste aantal punten in de sectie harmonie. Wegens de grote deelneming op deze laatste concoursdag, raakte de zaal gelei delijk goed bezet. Maar daar hadden nog best vijfhonderd Haarlemmers bij gekund om eens poolshoogte te komen nemen van het peil van het muziek-dilettantisme in Noordholland. Er was tevens veel van te leren en van te genieten, want al hebben we nu en dan ongenadig onze kant tekeningen geplaatst en al heeft de jury hier en daar een schreef door de vei-wachtingen gehaald, er is over het ge heel op deze Zondag gemusiceerd op een wijze die het hoogste respect verdient. Die muziekmakerij van fanfares en harmonies is een stuk volkscultuur geworden van het grootste gewicht. Een demonstratie als die van deze Zondag opent wijde perspectieven. JOS. DE KLERK Zondagmiddag omstreeks half één heb ben zich op het Stationsplein te Amsterdam relletjes voorgedaan. Zaterdagavond was te Buitenhuizen nabij Velsen uit Indonesië een schip, geladen met munitie, gearri veerd. Voor het lossen waren arbeiders van de Samenwerkende Havenbedrijven uit Amsterdam opgeroepen. Deze arbei ders, een zeventigtal, zouden omstreeks half één per autobus van het Stationsplein te Amsterdam vertrekken. Op het ogen blik, dat zij in de bus hadden plaatsgeno men. schoten van verscheidene kanten mannen en vrouwen toe en beletten de bus, onder het uitroepen van leuzen tegen de bewapening en herbewapening van Duits land, te vertrekken. De politie trad met gummistok en blanke sabel tegen de demonstranten op. Een van hen werd gearresteerd, nadat hij een briga dier had aangevallen. De 39-jarige verkeersagent Van Zalin gen, die Woensdagavond op het Marken plein te Amsterdam onder een uit de rails gelopen bijwagen van lijn 9 kwam en ernstig gewond werd, is Zondagavond overleden. Zondagmiddag liep op dezelfde plaats weer een bijwagen van de tram uit' de rails. Men zoekt thans naar de oorzaak van deze ontsporingen. ADVERTENTIE Een Frans-Nederlandse commissie heeft van 15 Januari tot 9 Februari 1951 op het Franse ministerie van Economische Zaken te Parijs vergaderd teneinde de omvang van het handelsverkeer tussen Frankrijk en Nederland voor het eerste halfjaar 1951 vast te stellen. Men is 'tot overeenstemming gekomen omtrent de handhaving in hun geheel van de contingenten, zoals deze tot nu toe voor niet-geliberaliseerde goederen van kracht waren. De commissie heeft in het bijzonder aandacht besteed aan de handelsbetrek kingen tussen Nederland en de Franse overzeese gebiedsdelen. Door middel van een aanzienlijke vergroting van de desbe treffende contingenten hoopt men de ont wikkeling van het handelsverkeer tussen beide gebieden te bevorderen. Frankrijk zal naar Nederland exporte ren meststoffen, ijzererts, Franse of Afri kaanse houtsoorten, textiel en weefsels, machines en diverse werktuigen en kolo niale producten. Nederland zal naar Frankrijk en de Franse gebiedsdelen diverse landbouw producten, industriecokes, textielweefsels en electro-technisch materiaal exporteren. De voorzitters van de Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond, de Christe lijke Middenstandsbond en de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond zullen Dins dag een onderhoud hebben met de mi nister van Economische Zaken naar aan leiding van het wegens de kolennood uit gevaardigde verbod van etalage-verlichting. INTERNATIONAAL ZANGCONCOURS Ter gelegenheid va* haar 25-jarig be staan houdt de R.-K. gemengde zangver eniging „Euphonia" op 24 Juni, 1 Juli en zo nodig op 8 Juli in Weert een internatio naal zangconcours. In de jury hebben zit ting genomen: Henk Badings, Oscar van Hemel en Jos. de Klerk. Onder notarieel toezicht is in Zaandam Zaterdag in minder dan twaalf uur lijds deze „betona"-bungalow gebouwd, die een woonkamertwee slaapkamers, een badkamer en een keuken plus bijkeuken bevat en die voldoet aan de algemene bouwvoorschriften in Australië. De wanden van keuken en bijkeuken zijn van asbest-cement-board. De wanden en plafonds van de andere kamers zijn van celotex, de buitenwanden weer van asbest-cement-board vervaardigd. Het huis is voorzien van electrisclie leidingen en waterleiding. De keukeninrichting is naar keuze voorzien van gas- of electrisclie leiding. De maten van het huis zijn lengte 9,14 m., breedte 8,23 m„ hoogte 2,80 m. Heden zonden B. en W. van Heemstede de ontwerp-begroting voor 1951 aan de raadsleden. Bevestigd wordt de mededeling die wij een maand geleden publiceerden dat het B. en W. nu meer moeite gekost heeft het evenwicht tussen inkomsten en uitgaven te vinden dan in de voorafgaande jai-en. De posten moesten „scherper" geraamd wor den. Bovendien was het nog nodig 30.000 uit de reserve te putten om het tekort weg te werken. De gemeente heeft dan nog de beschikking over een reserve van 667.214,73. Heemstede is een der weinige gemeenten gebleven die het kunnen stellen zonder bij zondere uitkering uit het Gemeentefonds. Zelfs moet Heemstede genoegen nemen met een korting van 5 op de gewone uit keringen uit dit fonds, omdat in Heemstede de belastingschroef niet ten volle is aan gedraaid. B. en W. achten het verantwoord die 30.000 uit de reserve te halen omdat er toch enige reserve in deze begroting zit, omdat nog niet in de begroting verwerkt zijn de gevolgen van de huurverhoging voor huizen die eigendom der gemeente zijn, de wijziging der Personele belasting en de rijkssubsidie voor het kleuteronderwijs. Bij een vergelijking tussen de jaren 1950 1951 merken B. en W. op, dat door de twee salarisverhogingen van 5 de ge meente nu 66.000 meer aan salarissen uit betaalt. Het resultaat van de nieuwe voorschrif ten die het rijk heeft gegeven is, dat van de kosten der politie nu 22.000 door de gemeente gedragen moet worden, hoewel ADVERTENTIE S^CLuI dank zij hun beste BRILLEN van Grote Houtstraat 166 b. d. Houftrrug de opzet eerst is geweest dat alle kosten voor rekening van het rijk zouden komen. Breedvoerig gaan B. en W. in hun toe lichting in op de financiële verhouding rijkgemeenten. Het rijk reserveert 'thans gelden uit dit fonds waarop de gemeenten recht hadden. Alleen over 1947 krijgt Heemstede nog een uitkering van 154.000, maar dit geld mag alleen besteed worden voor het aflossen van schulden. Wat de door de regering aangekondigde verlaging van schoolgelden betreft, merken B. en W. op dat daarmee thans nog geen rekening gehouden kan worden, omdat nog niet zeker is hoe die verlaging wordt toe gepast. De mogelijkheid bestaat dat niet alle gemeenten van het rijk een volledige vex-goeding krijgen voor de bedragen die zij in het vervolg minder aan schoolgeld zullen ontvangen. Indien de gemeenten van het rijk voor het kleuteronderwijs 40 per leerling ver goed krijgt, zou dit betekenen 30.000 per jaax-. Het wetsontwerp dat 1 Januari 1951 in werking zou treden, is evenwel nog niet in het Staatsblad opgenomen. Daarom kan er geen rekening mee gehouden worden bij het opmaken dezer begroting. Het electriciteitstarief B. en W. doen een voorstel tot wijziging van het electriciteitstarief. De strekking daarvan is alleen voor ingewijden duide lijk. Wij vernemen dat de bedoeling de volgende is: Verleden jaar werd door de raad beslo ten aan alle gebruikei's van tarief A (ge woon tarief) de eerste 300 kWh per jaar voor 19 cent per kWh te geven (de gewone prijs is 21 cent). Voor de vastrechtgebrui kers (tarief B) werd het vastrecht ver laagd met 6 per jaar. Nu stellen B. en W. voor aan de gezin nen met 5 of 6 inwonende leden 330 kWh voor 19 cent te leveren en aan gezinnen van 6 of meer inwonende leden 360 kWh. De gezinnen met vijf of meer gezins leden krijgen dan eens in het jaar een uit kering als korting op het reeds betaalde vastrecht. De winsten der bedrijven worden als volgt geraamd: electriciteit 92.769 95.655), gas 60.786 55.190) en water 23.630 16.647). De bedragen tussen haakjes geplaatst zijn de ramingen over 1950. Een post van 9000 is door B. en W. op de begroting gebracht als bijdrage aan het gemeentepersoneel in de kosten van ge neeskundige verzorging. Het voorstel daar toe moet nog in de raad komen. De kosten voortvloeiende uit de Woon- ruimtewet schatten B. en W. op 15.000. Het rijk zal daaxwan evenwel 50 of 75 terugbetalen. Voor onderhoud van straten en pleinen is 84.425 uitgetrokken. Dat is 8475 minder dan voor 1950. Wandelplaatsen en plant soenen zullen daarenboven nog 86.170 kosten. In 1951 worden gedéeltelijk verstraat de Meindert Hobbemastraat, het Jozef Israëls- plein, een stuk van de Heemsteedse Dreef, Irislaan, Paplus Potterlaan, Jan Steenlaan, ADVERTENTIE THEO VAN AMERONGEN RADIO- EN TELEVISIE-SPECIALIST, RAADHUISSTR. 35, HEEMSTEDE, TEL. 29449 70. Panda had nu eindelijk zijn zin; hij stond ongestoord tegenover Memo, en Memo wachtte blijkbaar geduldig op zijn bevelen. „Luister, Memo!", zei Panda snel. „Je moet mij onmiddellijk naar het huis van professor Kalker brengen. Onmiddel lijk! En laat je door niemand tegen hou den!" „Hah! Dzjing! Klik! Bel!", riep Memo blij met zijn metalen stem. „Professor Kal ker! Huis! Niemand tegenhouden!" En hoepdaar nam hij Panda al in zijn vang-armen en zette er een vaart in van je-welste, terwijl hij riep: UIT DE WEG! UIT DE WEG!!!" Midden oj) het plein ston den alle generaals en andere hoge officie ren samengedromd om de super-boven- maarschalk, en deze sprak juist ernstig: „Uit een en ander blijkt ons, mijne heren, dat deze machine, hoe vernuftig ook, niet bijzonder.Maar verder kwam hij niet. Het is bekend, dat Memo nooit omwegen gebruikte, en dat deed hij ook nu niet. Hij koos, met Panda in de armen, de korste weg en kwam dus onder de kreet: „UIT DE WEG!" recht op al die generaals aan stormen. Nu de afbeelding is wat dat betreft welsprekend genoeg. Ze konden nog maar nauwelijks uit de weg komen, en voordat ze allemaal goed en wel be grepen wat er gebeurde, was Memo al dwars door de stevige kazerne-muur heen gerend en onder luid gekraak in de verte verdwenen.De enige onverstoorbare was de geheimzinnige maarschalk, die rus tig zijn zin afmaakte met de woorden: dat deze machine niet bijzonder goed geschikt is voor de militaire dienst...". En daar had hij gróót gelijk in, wie hij dan ook was. Ondergronds. Volgens het blad „Daily News" wordt een ondergronds ministe rie van Defensie gebouwd op honderd kilometer van de Amerikaanse hoofd stad in het bergachtige gebied op de grens tussen de staten Maryland en Pennsylvania. De gekozen plaats is dichtbij een der zomerresidenties van Truman en de boerderij van Eisen hower. Beschuldiging. De communistische burge meester van Bologna, Giuseppe Dozza, is er Zaterdag van beschuldigd tekort te zijn geschoten in de uitoefening van zijn functie door een weigering om maatregelen te nemen tegen gemeente employés, die in Januari staakten uit protest tegen het bezoek van generaal Eisenhower aan Italië. Behalve gevan genisstraf of een boete kan hij worden veroordeeld tot ontheffing uit zijn func tie. Dozza verklaarde, dat de aanklacht „absurd" is en gebaseerd op artikelen van het wetboek van strafrecht, welke sedert de val van het fascisme nooit waren toegepast. Oude taaie. Arbeiders, die bezig waren met het afbreken van een in 1915 ge bouwd ktrandcafé in Hermosa Beach (Californië), hebben in het metselwerk van een muur een zeekrab gevonden, die, na 35 jaar hierin opgesloten te zijn geweest, nog leefde. Biologen staan voor een raadsel. Zij verklaren dat dit soort krab normaal slechts tien jaar kan leven. Tweede hart. De Russische professor Wla- dimir Demichof, die er kort geleden in slaagde in het lichaam van een rat een tweede hart te plaatsen en het oor spronkelijke hart weg te nemen, zodra het tweede begon te functioneren, heeft verklaard dat het binnen afzienbare tijd mogelijk zal zijn een dergelijke operatie bij mensen te verrichten. Ook zou men andere organen op deze wijze kunnen vervangen. Hoog water. In het Noordwesten van de staat Washington (V. S.) en in Brits Columbia (Canada) hebben meer dan 2000 mensen hun huizen moeten verla ten, doordat rivieren buiten hun oevers zijn getreden. Niet bij machte. Het Russische historische stuk „De klokken van het Kremlin" is na twee voorstellingen van het réper toire van het stedelijk theater van Dresden genomen, aldus meldt het West-Duitse nieuwsagentschap. De Sak sische theaterdirectie verklaarde dat de Duitse acteurs niet bij machte waren de rollen van Lenin, Stalin en andere bolsjewistische leiders te spelen. De to- neelspelei-s te Dresden hebben daarom besloten, niettegenstaande het aanvan kelijke succes af te zien van verdere opvoeringen. Icarus. De 55-jarige R. S. Ewex-s uit La Junta (Colorado, V. S.) heeft naar ver luidt. Zaterdag gevlogen met een paar zelf T gemaakte vleugels. Na met een auto vaart te hebben gekregen, zou hij met zijn vleugels van nylon, zonder verdere hulp tot een hoogte van ruim 130 meter zijn gekomen. Vier maal steeg hij op. De laatste keer bleef hij bijna een minuut in de lucht. De proefnemin gen werden gefilmd en door ongeveer twintig personen bijgewoond. De uit vinder is van mening, dat in de toe- komst vluchten met een snelheid van bijna 50 kilometer per uur mogelijk zullen zijn. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Wagnerkade (bij de brug), Rijnstraat, Laan van Bloemenhove, Amaryllislaan, Zand- voortselaan, Lorentzlaan, Wiekenplein, Van Merlenlaan, Valkenburgerplein, Drieheren- laan, Camplaan en Javalaan. Ook verschillende trottoirs worden op gehaald. Voor het eerst is een post op de begro ting gebracht voor bijdrage aan lycea, na melijk 6000. De raad besloot daartoe in November 1950. Er wordt 20 per leer ling gegeven. Het eindbedrag der begroting is 3.383.365,62. Kapitaalsuitgaven B. en W. ramerv op de urgentielijst de volgende kapitaalsuitgaven: Grondbedrijf (wegenaanleg Joh. Verhulstlaan) 250.000.— Electriciteitsbedrijf 178.500.— Gasbedrijf 65.000.— Duinwaterbedrijf 50.000.— Werken opheffing electrische tram130.000.— Bouw R.K. Meisjesschool U. L. O120.000.— Uitbreiding St.Henricussohool 25.000,— Onder profielbrengen asphaltrijweg Heemsteedse Dreef en aanbrengen nieu we deklaag 52.000.— Doortrekking stamriool naar de Glip 300.000.— Bruggetje over de Crayenes- tervaart 4.700.— Pro memorie zijn genoemd: de uitbrei ding der openbare leeszaal en bibliotheek, de bouw van een openbare kleuterschool aan de Voorweg en de stichting van nieu we zwemvijvers. De bouw van de zuive ringsinrichting voor rioolwater komt op de kapitaaldienst voor 1952. Aalsmeer heeft talrijke bloemen naar Teheran gezonden ter gelegenheid van het huwelijk van de sjah van Perzië, name lijk orchideeën, narcissen, seringen en vele andere producten van de Nederlandse bloemencultuur. Per DC-6 van de K.L.M. zijn de bloemen in 24 uur tijds van Schip hol naar Teheran gevlogen. Een van de bloemenkwekers uit Aals meer heeft de reis naar Teheran meege maakt. Leerlingen en oud-leerlingen van de A. H. Gerhard-school voor M. U. L. O. en ouders en genodigden hebben Vrijdagavond in het Haarlemse Concertgebouw een bal- masqué gehouden, dat klonk als een klok. De schoolband en een orkestje van oud leerlingen zorgden voor de muzikale om lijsting. Voorts wei-den enige volksdansen opgevoerd.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2