VETPUISTJES DËBRALilME r J 5233® Duitse minister sprak in Hilversum over het probleem der ontheemden v_. In een golf van vrees Radio geeft Woensdag De E.C.A. gaat de grondstoffen delen Wereldnieuws DINSDAG 13 FEBRUARI 1951 2 IN DE WERELDPOLITIEK RHEUMATIEK... Gehuurde auto's verkocht Daders in België aangehouden r „Alle economische bronnen van de vrije wereld voor defensie" De Amsterdamse subsidie aan het Concertgebouw Gedenkteken voor Bob Oosthoek onthuld Het aantal groeit met de dag door steeds nieuwe vluchtelingen uit de Oostelijke gebieden Plan voor blijvende herinnering aan het K.N.I.L. Diepboring in Oostzaan wordt stopgezet PANDA EN DE MEESTER-BEDIENDE Nederlandse UNAC schenkt crèche voor Israel Mr. Hazelhoff Roelfzema komt naar Nederland De West-Duitse Bondskanselier, dr. Kon rad Adenauer, heeft te Bonn tegenover een gezelschap Duitse studenten enige onthul lingen gedaan, die een nadere beschouwing waard zijn in verband met de huidige po litieke situatie. De kern van zijn betoog be stond uit de bekentenis, dat hij en dus de West-Duitse regering niet bevreesd is voor een oorlogsinitiatief der Russen, aangezien de Sovjet-Unie haar kansen kent en weet dat zij het onderspit delven zou op de lange duur. „Daar zou een eventuele Duitse bijdrage aan de Westelijke defensie niets aan veranderen," aldus Adenauer. Hij voegde erbij dat West-Duitsland ten aanzien van de komende viermogend- h eden-besprekingen en de gehele kwestie der Westelijke samenwerking op het stand punt staat dat het voor elk besluit gehoord dient te worden en op de hoogte moet wor den gebracht. Bovendien zeide hij dat de Westelijke mogendheden nog steeds me ningsverschillen hebben over de Duitse herbewapening en dat de Bondsregering dus in dit stadium nog geen onderhande lingen kan voeren over de mate en de vorm van die herbewapening. Adenauer staat dus blijkbaar op het standpunt, dat de urgentie van een Duitse herbewapening en een eventuele inschake ling van West-Duitsland in het Atlantisch pact niet veroorzaakt wordt door Russische plannen om een militaire inval in het Wes ten te organiseren, doch veeleer door het Duitse verlangen om via deze twee Weste lijke formaties Atlantisch pact en Euro pees leger onder de ondragelijke status van bezet land uit te komen tot een positie van gelijkberechtigd Europees land. Adenauer heeft met deze uitlatingen de mening uitgesproken, die in verschillende Westelijke landen door politieke prominen ten steeds meer blijkt te worden gedeeld. Nu de golf van hysterische angst voor een komende Russische aanval op West-Europa enigszins geluwd lijkt en plaats maakt voor de nuchterder overweging dat zulk een aanval zelfs van Russisch standpunt uit alleen maar enige zin zou hebben uit defensief-strategisch belang, dus om bij een eventuele oorlog met de Verenigde Staten de Westelijke flank van de Sovjet- Unie te beveiligen, gaat men zich blijkbaar allerwege afvragen of de Europese landen, van welker vredelievendheid en onmacht zelfs de Sovjet-Unie overtuigd moet zijn, niet te veel geloof hebben gehecht aan de vaak opwindende en angstaanjagen de uitlatingen van politici die in het aan wakkeren van een permanent gevoel van bedreigd zijn der West-Europese landen een middel zagen om bepaalde plannen te verwezenlijken. In de eerste plaats kan men moeilijk ontkomen aan de indruk dat ook eerlijke en vaardige bevorderaars van een perma nente wereldvrede in de West-Europese landen gemeend hebben herhaaldelijk te moeten zinspelen op het bekende thema „Wij hebben nog slechts weinig tijd" om hun streven naar meer samenwerking en eensgezindheid in West-Europa te dienen. In de Raad van Europa kon men deze zo mer telkens weer horen hoe gedelegeerden bij hun pleidooi voor een verenigd Europa de Russische bedreiging als eerste argu ment aanvoerden. Nederlandse woordvoer ders daar bijvoorbeeld zeiden: „Er resten ons nog slechts zes maanden om een eens gezind West-Europees front tegen de Sovjet-Unie te formeren". Wanneer men hun vroeg waarop zij de zo nauwkeurige berekening van die tijd baseerden, bleken zij niet over aanvaardbare aanwijzingen te beschikken. Het was een formule, een al gemeen geaccepteerde „zegswijze" gewor den, waarvan men bij alle redeneringen uitging zonder de argumentatie ervan als belangrijk te beschouwen. Het is wel inte ressant eens na te gaan welke andere doel stellingen gediend zijn geworden door de dreiging uit het Oosten. De voordelen die de West-Duitsers ervan hebben gehad zijn wel het duidelijkst: De ontmanteling werd stopgezet, de Bondsstaat geformeerd, het militaire bestuur werd omgezet in een burgerlijk bewind met veel faciliteiten voor de West-Duitse bestuurders, fabrieken werden met grote orders weer op gang ge bracht voor bijdragen tot de bewapening waardoor de werkloosheid verminderde, oorlogsmisdadigers en tal van nazi-knech ten kregen hun vrijheid en hun burger- ADVERTENTIE Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Kookpraatje. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeon. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconeert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Piano-duo. 17.45 Rege ringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.20 Repor tage. 18.30 Actualiteiten. 18.35 Dansmuziek. 19.00 Causerie. 19.15 Instrumentaal trio. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Metropole-orkest. 21.00 Hoorspel. 22.00 Platen. 22.45 Causerie. 23.00 Nieuws 23.15 Orgel. 23.35 Mondaccordeon. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen, 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst 11.00 Platen. 11.15 Hoorspel. 12.00 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Volks melodieën. 13.40 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Cembalo. 15.30 Instrumentaal ensemble. 16.00 Vocaal ensemble. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Vocaal dubbelkwartet. 18.00 Gemengd koor. 18.30 Metropole-orkest. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Pla ten. 19.40 Radiokrant. 22.00 Nieuws. 20.05 Commentaar familiecompetitie. 20.15 Con certgebouworkest. 21.20 Lijdensoverdenking. 21.50 Gemengd koor en orgel. 22.20 Causerie. 22.30 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Instrumentaal ensemble. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Licht ensemble. 13.00 Nieuws. 13.30 Platen. 14.30 Schoolradio. 15.45 Concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voordracht. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 24.00 Platen. rechten terug, prominente militairen kon den weer een rol spelen bij de voor-berei ding van de Duitse herbewapening, West- Duitsland kreeg steeds groter zelfstandig heid op de verschillende internationale ni- veaux, de drukkende bepalingen van het verdrag van Potsdam werden een voor een genegeerd, de herstelbetalingen werden verzacht en gedeeltelijk geschrapt, kortom, West-Duitsland kreeg in korte tijd zoveel „goede gaven" te incasseren van de Wes telijke mogendheden dat de West-Duitsers het meningsverschil tussen Oost en West niet anders dan als een fortuinlijke ont wikkeling kunnen beschouwen. Wat een wonder dat zij hun best deden, van het begin af aan te poseren als de „stoottroepen in de voorste linie" en in die beklagenswaardige positie nog meer con cessies trachtten af te dwingen van de goedgeefse Westelijken, waarbij de Ame rikanen zich als de mildste deden kennen. De Amerikanen hadden natuurlijk even zeer goede redenen om te geloven dat een Russische inval in Europa voor de deur stond. In de eerste plaats diende deze over tuiging in niet geringe mate hun streven om een voor de Amerikaanse economie zo onontbeerlijke Europese eenheidsmarkt te creëren, een streven dat door hun vooraf gaand Marshall-plan niet bereikt was. Bo vendien gaf het hun een monopolie als af nemer van bepaalde belangrijke grondstof fen en fabrikaten, zoals rubber, uranium, olie en ertsen, waarvoor ook het Oosten grote belangstelling had. Ten derde: zij hadden een vergroting van de invloed dei- Sovjet-Unie in Azië te vrezen, die zij door een eensgezind Europees verzet tegen het Russische imperialisme (dat een realiteit was, doch andere middelen dan oorlog ge bruikte) beter meenden te kunnen keren. Dit alles verandert niets aan het feit, dat de Russische machthebbers inderdaad gevaarlijke buren zijn, die een bepaalde „dynamiek" in de richting van het Westen vertonen waarvoor men bezorgd moet zijn en blijven. Doch die bezorgdheid zou zich eerder op andere dan militair terrein moe ten uiten en kan niet worden weggenomen door de overweging dat Europa binnen kort wat meer Amerikaanse soldaten zal kunnen verwelkomen of een Atlantisch leger binnen zijn grenzen zal hebben. De krachtige Amerikaanse herbewapening zal West-Europa niet kunnen redden wanneer er onverhoopt een oorlog zou losbranden. ADVERTENTIE Een week geleden werden in Brussel de Nederlandse onderdanen C. van R. en C. van H. aangehouden, nadat zij een 25- jarige vrouw beroofd hadden van haar bontmantel en enige sieraden. De bij deze misdaad gebruikte auto bleek bij een Antwerpse garage gehuurd te zijn en was, op het ogenblik van hun arrestatie, x-eeds door de vei-dachten verkocht. Uit het onderzoek is gebleken dat zij zich ook hebben schuldig gemaakt aan zes autodiefstallen in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam. Onder valse namen huurden zij personenauto's, die zij vei-kochten. Voordat Van R. en Cornelia van H. aan Nederland zullen worden uitgeleverd, zul len zij eerst in België gevonnist worden. Bij hun aanhouding hadden beiden een grote hoeveelheid juwelen in hun bezit. De Belgische politie stelt een onderzoek in naar de hei-komst van die juwelen. WERK VAN LANDRc GEKOZEN Het 25ste muziekfeest van de Internationale vereniging voor hedendaagse muziek wordt van 23 tot 30 Juni te Frankfort gehouden. De jury heeft uit de Nederlandse inzending gekozen „Quatre mouvements symphoni- ques" van Guillaume Landré. Verder staan er onder meer wei-ken van Messiaen, Dallapiccola en Petrossi op het programma. Zij is trouwens in de eerste plaats op ver dediging van de Verenigde Staten en hun directe invloedssfeer in de Pacific gericht. Veel meer van belang lijkt het thans, dat de Europese economie gered wordt en dat de Europese landen niet al hun krach ten opofferen aan een bewapening, waar van het nut illusoir moet blijven heten. Een zeer ernstige en betreurenswaardige ontwikkeling moet het worden genoemd dat Washington binnenkort door het in strument van het Atlantisch pact de grond- stoffenverdeling zal kunnen beheersen en, blijkens uitlatingen van de Marshall-admi nistrateur Foster, voornemens is de toewij zing dezer grondstoffen afhankelijk te stel len van de bereidheid der landen om hun productie op herbewapening af te stellen. Dit ontneemt de betreffende Europese lan den de mogelijkheid om hun eigen econo mische stabiliteit te verzorgen en levert hen over aan de vroegere Marshall-admi nistratie, de E.C.A., die thans het instru ment is geworden waarmee Amerika het beschikkingsrecht over grondstoffen in „de vrije wereld" zal uitoefenen. Ook dat is in een „golf van vrees" aldus bekok stoofd, doch de gevolgen zijn er dan ook naar. J. L. De Amerikaanse Marine heeft de beschikking gekregen over een nieuw type helicopterde Piasecki HUP-1, waarvan reeds een groot aantal besteld is. Een toestel van het nieuwe type stijgt op voor een proefvlucht van de Marine Luchtbasis Lakehurst in New Jersey. William Foster, de administrateur van het plan-Marshall, heeft verklaard dat in de toekomst de economische steunverle ning van de zijde van de Verenigde Staten aan West-Europa voor niet-essentiële ci viele doeleinden öf geheel zal ophouden öf nagenoeg geheel zal verdwijnen. Hij ver klaarde, dat de steun -'"oor essentiële eco nomische hersteldoele&tden in dé toekomst ongetwijfeld aanzjwiiijk kleiner zal zijn dan tot dusverre. Door middel van de Economie Coopera tion Administration zal Amerika echter het tweeledige doel blijven nastreven van handhaving van de economische kracht en van handhaving van die elementen in de economie, die bijdragen tot de defensie productie. De economische hulpbronnen van de vrije wereld moeten in hun geheel aan de defensiepolitiek worden gewijd, aldus Foster. Ten aanzien van de grondstoffenvoorzie- ning verklaarde hij, dat het zeer moeilijk is te zeggen hoe de verdeling zal worden. Er zal in ieder geval niet voldoende van alle grondstoffen zijn om in alle behoeften te voorzien, zelfs niet de behoeften van be paalde urgente programma's. Foster meent dat de maatregelen, die de afzonderlijke landen nemen om'hun productie in over eenstemming te brengen met de behoeften voor hun herbewapening en met hun es sentiële behoeften, van zeer veel invloed zullen zijn op hun toewijzingen. Sommige landen maken goede voortgang bij het aanpassen van hun productie. B. en W. van Amsterdam stellen de ge meenteraad voor een subsidie voor het seizoen 1950-'51 te verlenen aan het Con certgebouw van maximaal ƒ221.000, onder bepaling dat de raad van bestuur vóór het einde van dit seizoen een rapport uitbrengt over de toekomstige structuur der instel ling. In ieder geval zal de vraag beant woord moeten worden of en in welke vorm de exploitatie van het orkest losgemaakt moet worden van die van het gebouw. Verder wordt voorgesteld subsidies toe te kennen aan de stichting het Nederlands Volkstoneel van 30.000 en aan de toneel groep Comedia van ten hoogste ƒ20.000. Zaterdagmiddag onthulde Albert van Dalsum in de Koninklijke Schouwburg te 's-Gravenhage een gedenkteken ter nage dachtenis van de acteur Bob Oosthoek, die in de bezettingstijd als illegaal strijder is gevallen. De heer Van Dalsum gaf een overzicht van de artistieke carrière van Bob Oosthoek, die verbonden is geweest aan het toneelgezelschap van Cor van der Lugt Melsert en aan het Residentietoneel van Dirk Verbeek. Hij herinnerde er aan, hoeveel Bob Oosthoek voor het verzet ge daan heeft. Wij moeten ons afvragen, aldus spreker, of wij het offer dat Bob Oosthoek heeft gebracht waardig zijn. „In deze don kere jaren staat hij ons als een lichtend voorbeeld voor ogen." De wethouder voor Onderwijs en Kunst zaken, de heer J. van Zwijndrecht, aan vaardde vervolgens namens de gemeente het gedenkteken. Mevrouw Oosthoek en haar kinderen legden hierna bloemen bij het gedenkteken neer. Tenslotte dankte mevrouw Oosthoek allen die aan de totstandkoming van dit gedenkteken hebben meegewerkt. Op het congres „Kerk in Nood", dat in het gemeenschapsoord Drakenburg te Hilversum is gehouden, heeft de West- Duitse minister dr. H. Lukaschek gespro ken over het probleem der ontheemden in Duitsland. Dr. Lukaschek, vóór 1933 „Regierungs- prasident" in Silezië, is zelf vluchteling. Toen de nazi's in 1933 aan het bewind kwamen werd hij onmiddellijk afgezet. Als ambteloze doorstond hij het totalitaire regiem van de nazipartij. Na de oorlog werd hij eerst minister in het door de Rus sen bezette Thüringen. Sinds 1949 is hij, na zijn vlucht uit het door de Russen bezette gebied, minister voor de ontheemden. Hij heeft nu de zorg over twaalf millioen ont heemden. Het aantal groeit met de dag. Onder de aan zijn zorgen toevertrouw den, zo deelde hij mede, bevinden zich de vluchtelingen uit Oost-Duitsland. Het ver drag van Potsdam maakte niet alleen de terugkeer onmogelijk van 4.500.000 vluch telingen en evacués, ook de nog in hun woonplaatsen achtergeblevenen werden hierdoor uitgewezen. Met de Sudeten- Duitsers, de bewoners van de Baltische landen en de sedert eeuwen in de Balkan gevestigde Duitsers groeide dit getal tot de huidige omvang. In West-Duitsland, het gebied waar vroeger 52,3 procent van de totale Duitse bevolking woonde, leeft nu 71,55 procent van de bevolking van 1939. Bovendien be vinden zich in de bondsrepubliek ongeveer 80.000 verplaatste personen en 15 a 20.000 politieke vluchtelingen uit de met de Sovjet-Unie verbonden staten, voor het merendeel uit Tsjechoslowakije. Er zijn, mede door vernielingen tijdens de oorlog, 5.000.000 woningen te kort om deze mensen te huisvesten. Voor 3.500.000 mensen is werkgelegenheid geschapen: 1.500.000 werklozen moeten echter van de staats steun leven. Ruim 31 procent van de ver jaagden is werkloos. De ontheemden zijn ongelijkmatig over het gebied van de bondsrepubliek verdeeld. Sleeswijk-Holstein, Neder-Saksen en Beieren hebben de meeste mensen opgeno men. De meesten bevinden zich nog in kampen. Wanneer men groepen uit een be paalde streek wil overbrengen naar een ander gebied, moet er voor gezorgd wor den, dat er in die nieuwe streek werk en woonruimte is. Scholenbouw vormt een probleem op zich zelf, want het is niet zeker, dat de ontheemden die nu in een bepaalde streek zijn ondergebracht, daar ook zullen blijven. In twee jaar tijds zullen 600.000 mensen uit overbevolkte streken naar elders moeten worden overgebracht. Wanneer in het gebied waar zij zullen worden opgeno men geen woonruimte aanwezig is, zullen er 150.000 woningen moeten worden ge bouwd, hetgeen, wanneer men voor de bouw van woningen 10.000 Duitse mark per woning rekent, neerkomt op 750.000.000 mark per jaar. Voor de woningbouw ten behoeve van deze te verplaatsen groepen is echter slechts 70 a 100.000.000 mark be schikbaar. Dr. Lukaschek is vol lof over de hulp van organisaties als de binnenlandse Caritas-missie en het Rode Kruis. Meer dan 200.000 ton levensmiddelen en 400 mil lioen mark werd ingezameld en verdeeld. Duizenden tonnen textielwaren werden in ongeveer 5000 eigen ateliers van de diverse organisaties tot kleding en linnengoed ver maakt. Het Rode Kruis heeft bij 11644 transporten 6,8 millioen mensen verzorgd. Katholieke en evangelische organisaties bouwden reeds 30.000 woningen. Nog steeds neemt de vluchtelingen stroom toe. Kwamen er in de voorbije twee jaar 1.700.000 mensen uit de Oost-zóne, dit jaar verwacht men er 200.000. Daarbij moet nog een normale bevolkingsaanwas van gelijke grootte geteld worden. Kan emigratie uitkomst brengen? Twee commissies hebben de emigratie mogelijkheden onderzocht. Een der com missies kwam tot de conclusie dat onmid dellijk 1 a 1,3 millioen Duitsers zouden moeten emigreren. Een dergelijk project kan slechts worden begonnen, wanneer de financiën hiervoor aanwezig zijn. Niet alleen moet de overtocht worden betaald, bovendien moet er voor gezorgd worden, dat de emigranten in hun nieuwe vader land niet armlastig worden maar een be staan kunnen opbouwen. „Ik reken", zo besloot minister Luka schek zijn toespraak, „op begrip en hulp van het buitenland. De wereld is te klein geworden om elk volk in de gelegenheid te stellen zijn eigen leven te leiden. Het Duitse volk heeft het eerlijke oogmerk, tot bouwsteen te dienen van het nieuwe, vrije democratische Europa." Onder het gehoor van minister Lukaschek bevond zich ook de Nederlandse minister van Justitie, mr. Struycken. ADVERTENTIE Niet krabben, dat beschadigt Uw huid en verooreaakt infecties, maar betten met het beroemde huid geneesmiddel met „dieptewerking" I HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS I GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN! De Koninklijke Nederlandse Vereniging „Ons Leger" heeft het initiatief genomen tot het stichten van een blijvende herin nering aan het KNIL. Gedacht is aan een toevoeging aan het gedenkteken voor generaal Van Heutsz te Amsterdam. Na overleg met de burgemeester van Amsterdam en met de ontwerper van het gedenkteken, ir. Friedhoff, heeft men het plan opgevat aan het gedenkteken een monumentale bronzen krans en een bron zen plaat met opschrift te hechten. De diepboring der Nederlandse Aard oliemaatschappij te Oostzaan is stopgezet, nadat op grote diepte de boorspil was vast gelopen. Men heeft daarna gepoogd door middel van een explosie de spil los te wer ken, doch tot dusverre is dat niet gelukt. De boring zal niet verder worden voort gezet. Er is bij deze boring geen olie of aardgas aangetroffen, doch men heeft nut tige gegevens omtrent het algemene beeld van de ondergrond verkregen. Men heeft een diepte bereikt van ongeveer 2750 m. 71. Nadat Memo, zoals we gezien hebben, zich een weg gebroken had uit het kazer neterrein, zette hij er zonder schroom of aarzelen flink de pas in, en zo vloog hij dan, met Panda in de armen, langs de wegen. „Huis! Klik! dzjoempedzjoem!", riep hij blij. „Professor Kalker! Ha! UIT DE WEG!" „Zie zo," dacht Panda, dat gaat tenminste goed! Nu zal ik die beste pro fessor tenminste al heel gauw zijn eigen dom terug kunnen geven. Ik hoop alleen maar dat die soldaten ons niet gaan ach tervolgen!" Het is begrijpelijk, dat die sol daten daar juist hard over dachten! In het bijzonder die geheimzinnige opper-de- top-maarschalk maakte zich er bijzonder druk over. Hij schreed naar de poort en sprak: „Mijne heren! Generaalskolonels! Majoors, kapiteins, en lieden van de an dere, onuitsprekelijk lage rangen! Wij be leven een historisch moment! Ik ga thans namelijk persoonlijk de achtervolging van het ontsnapte apparaat op mij nemen. In middels weet gij, wat u te doen staat! Het is uw zware en verantwoordelijke taak, om intussen zonder verwijl de vernielde muur te repareren. Doet dus uw plicht onder het aanheffen van een driewerf hoera!" De militairen juichten geestdriftig na deze mooie toespraak, en de boven-maarschalk verliet de kazerne. Die ondergeschikten, die nu zingend de muur gingen herstellen, zouden echter niet weinig verbaasd ge weest zijn wanneer zij hadden gezien, wat hij nu ging doen! Hij begaf zich namelijk rechtstreeks naar een inrichting die be kend stond als „Oudeboller's Verhuur-In- richting van Gelegenheidskleding, Toneel- Uniformen, Neuzen en Schertsartikelen". En in dit établissement trok de opperhoog- ste maarschalk zijn opperhoog uniform uit en hij trok zijn eigen pak weer aan, en toen was hij gewoon maar niemand anders dan Jeremias Jolliepop, Panda's meester- bediende. Weer twee. Maandag zijn weer twee voor aanstaande Italiaanse communisten uit hun partij getreden. Het waren Giovanni Galletti en Secondo Negrini, twee ge wezen leiders van partisanengroepen die grote invloed onder de arbeidende be volking hebben. Tot dusverre hebben thans in de afgelopen twee weken 12 communistische voormannen de partij verlaten. Terug. Na een afwezigheid van twee en een halve maand is Prinses Elizabeth gisteren uit Malta in Engeland terugge keerd. Zij vertrok uit Malta nadat het fregat Magpie, waarover haar man het bevel voert, vertrokken was op lente oefening. Prinses Elizabeth begaf zich terstond naar Clarence House om haar twee kin deren te ontmoeten. Zij had haar kin deren sedert November niet meer gezien. Fikse taal. President Juan Perón van Ar gentinië heeft bij het vertrek van een Argentijnse expeditie naar de Zuidpool verklaard, dat zijn land „voetje voor voetje" de betwiste gebieden in het Zuidpoolgebied in bezit zal nemen. De expeditie zal de Poolzöne- „bestuderen en verkennen" en „de eerste weten schappelijke experimentele basis binnen de Poolcirkel" vestigen. „De groeiende macht van onze natie zal mettertijd bijdragen tot de verzekering van onze rechten", aldus Perón. Bosbranden. De twaalf afzonderlijke bos branden, die reeds een week lang in het Zuid-Westen van de Australische staat Queensland woeden, zijn Maandagavond in elkander overgegaan, waardoor een achtste van de staat door een reusach tige vlammenzee is overdekt. Het vuur woedt over een breedte van 190 kilo meter. Vele duizenden schapen zijn al omgekomen. Nood. President Truman heeft Maandag aan het Congres verzocht goed te keuren, dat twee millioen ton graan worden gekocht voor India, waar hongersnood heerst. Hij beval het Congres aan gel den toe te wijzen voor de aankoop van een millioen ton graan en de toewijzing van het restant uit te stellen, totdat de toestand in India duidelijker is ge worden. Staking. Dertigduizend bootwerkers zijn Maandag te Calcutta in staking gegaan, waardoor op vijftig schepen in de haven niet kan worden gewérkt. De bootwer kers willen dat door hen gekozen dok ters deel zullen uitmaken van de medische raad van advies der Indiase scheepvaartmaatschappijen, die grote invloed heeft bij het aanstellen der boot werkers. Ook andere havenarbeiders en zeelieden nemen aan de staking deel. Vrijwilligers. Het eerste Belgische contin- gent voor Korea is thans gevormd. Het is een bataljon ter sterkte van ongeveer zeven honderd 'man, dat in de naaste toekomst aan de strijd in Korea zal deel nemen. De Belgen willen thans een tweede contingent vormen, welks leden als reserves voor de eerste eenheid moeten dienen. Men verwacht dat het Belgische contingent eind April naar Korea zal vertrekken. Defensie. Zwitserland zal in de komende vijf jaar 400 millioen francs besteden voor de uitrusting van het leger met zware tanks, aldus heeft de Zwitserse federale raad aan het parlement mee gedeeld. Voor deze periode is in totaal voor de defensie 1.460.000.000 francs uitgetrokken, waarvan 340 millioen voor versterkingen en militaire bouwwerken, 107 millioen voor artillerie, 160 millioen voor luchtafweer en 180 millioen voor munitie besteed zal worden. Valse munters. Na een onderzoek van tien maanden in Italiaanse en buitenlandse steden is de Italiaanse politie een inter nationale bende valse munters op het spoor gekomen, die reischèques ter waarde van honderden millioenen lire vervalst heeft. Twintig personen werden gearresteerd, de leiders konden echter vluchten. De Nederlandse politie heeft aan het onderzoek meegewerkt. De na sporingen worden voortgezet. Vliegende schotels. „Vliegende schotels be staan, doch het zijn niets anders dan reusachtige, van plastic vervaardigde ballonnen, die worden gebruikt voor de studie van kosmische stralen", schrijft dr. Urnerliddle, hoofd van de afdeling ter bestudering van kernsplitsing van het bureau van onderzoek der Ameri kaanse marine, in het tijdschrift „Look'\ „De ballonnen", vervolgde hij, „worden met instrumenten losgelaten. Zij kun nen tot ongeveer dertig duizend meter hoogte stijgen. Soms worden zij door de wind met een snelheid van 320 kilo meter per uur voortgejaagd". Het is thans uit wetenschappelijk oog punt niet langer noodzakelijk geheim houding te betrachten over het gebruik dezer ballonnen. Dieren. Bij zijn bezoek aan de diergaarde Blijdorp, waar hij enige aldaar geboren schapen heeft geruild voor struisvogels, heeft de directeur van de Jeruzalemse dierentuin, dr. A. Shulov, zijn voorne men te kennen gegeven, in zijn tuin alle dieren te gaan houden, waarvan in het Oude Testament gesproken wordt. Voorts wilde hij er naar streven om Palestina, voor zover mogelijk, zijn oorspronkelijke fauna terug te geven. Te Franeker is in de oude studenten sociëteit door de U.N.A.C. een complete kinderbewaarplaats, bestemd voor Israel, overgedragen. Deze crèche bestaat uit een dubbelwandig houten gebouw en is inge richt met 14 kinderledikanten, waskeuken, gewone keuken, douchecel en W.C. Boven dien is er nog een ontvangruimte voor de moeders, die er hun kinderen komen brengen. De stichting „Door de Eeuwen Trouw" deelt mede: „Eric Hazelhoff Roelfzema zal Zaterdag 17 Februari per vliegtuig voor een verblijf van enige weken in Nederland aankomen. Hij zal in vele plaatsen het woord voeren en besprekingen houden met autoriteiten van de Republiek Zuid-Moluk- ken en met de stichting „Door de Eeeuwen Trouw" over zijn bezoek aan Ambon en de uitvoering van de tengevolge daarvan opgestelde plannen tot voortzetting van de strijd voor het zelfbeschikkingsrecht voor het volk van de Zuid-Molukken". NIEUW GEVAL VAN PSEUDO-VOGEL- PEST IN DEN ILP. In de gemeente Den lip heeft zich weer een geval van pseudo-vogelpest voorgedaan. Van het bedrijf van de heer J. Bosschieter werden negentig kippen vernietigd.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2