KoubijUwKind Uitvinders worden beschermd door een critische octrooiraad Alkmaar vijf dagen trekpleister van vele plattelandsvrouwen HOEST „De Profeet" nog steeds het hoogtepunt in het programma van Berto Pasuka BAKKER's BEHANG GROEN Co. DINSDAG 13 FEBRUARI 1951 Maar daf kost geld en tijd Zilveren jubileum van Personeelraad der N.S. Volksdansfeest voor jong en oud in Krelagehuis Twee Duitse journalisten vliegen om de wereld Twee maanden en 5000 boete wegens deviezenknoeierij Haarlemse schakers boeken overwinningen 0LIEST00K INSTALLATIES Kwart-finale Engelse cup Waterpoloprogramma Andersens omstreden Europese titel Kennemer Turnkring besprak problemen Een Eeuw Celeden (Speciale berichtgeving) De wereld wemelt van uitvinders. Menig een'denkt met een aardig idee het „Ei van Columbus" gevonden te hebben en zegt dan: „Daar neem ik patent op", maar de uitvinder heeft niets te „nemen". In Den Haag zetelt namelijk een critische Octrooi- raad met 300 man personeel, waarvan 100 experts, die uit moeten maken of het ver schil tussen hetgeen bekend is en een nieuwe vinding zodanig is dat van een „ge niale vonk" gesproken kan worden. Tot nu toe zijn er in totaal 66.000 oc trooien in Nederland verleend en men zou daaruit de conclusie kunnen trekken dat men in Den Haag nogal kwistig met oc trooien is. Maar zo zit de vork toch niet aan de steel. Het verkrijgen van een patent is meer dan het vervullen van een aantal formali teiten, die wat geld en wat tijd kosten. Terdege wordt in ieder uitvinding naar de „geniale vonk" gezocht. Dit gebeurt aan de hand van millioenen octrooischriften uit alle delen van de wereld. Om in deze doolhof de weg niet helemaal te verliezen heeft men onder meer een on derverdeling 'gemaakt in 18.000 groepen van techniek. Iedere expert behandelt een vast aantal rubrieken. Vindt ge bijvoor beeld een practisch eierdopje uit dan be studeert een ingenieur de octrooibeschrij vingen van eierdopjes uit allerlei landen en wellicht blijkt dan dat uw eierdopje al tientallen jaren geleden ontdekt werd door een vernuftig heer uit een voorstadje van Londen. Het is wel voorgekomen dat één idee in botsing kwam met maar liefst veertien octrooischriften. Soms doemen er bovendien allerlei juridische puzzles op. Toch krijgt jaarlijks een groot aantal uit vindingen ten bate van onze nijverheid en industrie een octrooi. Is een bepaald be kertje, een vulpen of een kraantje door de deskundige aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen, dan gaat de vinding met een advies naar een van de leden van de Oc trooiraad. De uitvinder wordt vervolgens opgeroepen en dan zijn er maar twee mo gelijkheden: openbaarmaking of afwijzing. In het laatste geval is de geschiedenis uit denkt u wellicht. Maar dan slaat U de plank mis. Dan staat namelijk de mogelijk heid tot hoger beroep nog open: de uitvin der kan zijn idee voor een corhmissie van drie verdedigen, waarbij hij zich meestal terzijde laat staan door een octrooi gemachtigde. Indien de vinding er dan door komt volgt alsnog openbaarmaking. De uit vinding wordt, nauwkeurig beschreven en toegelicht, vier maanden voor het publiek ter inzage gelegd in de leeszaal van de Oc trooiraad. Veelal stelt de uitvinder zijn eigen octrooischrift op, maar toch kan hij het maar zelden stellen zonder tussenkomst van een octrooigemachtigde. Natuurlijk kost dit allemaal geld. Wan neer men in beroep moet komen of op an der terrein moeilijkheden ondervindt stij gen de kosten automatisch. Wanneer de zaak op rolletjes loopt kost een octrooi naar schatting ongeveer 2 a 300 gulden, inclusief het drukken, dat voor rekening van de Octrooiraad komt. Als de vinding vier maanden ter inzage heeft gelegen bestaat er altijd kans dat er oppositie komt. Want niet alle vroegere vindingen zijn algemeen bekend. Zo is het lang niet uitgesloten dat een of andere fabrikant komt vertellen dat hij bewijzen kan dat hij de vinding waarvoor u patent vraagt al jarenlang vervaardigt en op de markt brengt. De uitvinder kan dan bij de Afdeling van Beroep opnieuw protest aantekenen. Komt ADVERTENTIE Maandag heeft de Personeelraad der Ne derlandse Spoorwegen ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum in Utrecht een re ceptie gehouden. De heer H. van Galen Last, directeur-generaal van het verkeer, bracht namens minister Spitzen geluk wensen over. De president-directeur der Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, her innerde aan de kloof die vroeger bestond tussen personeel en bedrijfsleiding. Hij bracht hulde aan de pioniers, die de Per soneelraad tot stand hadden gebracht. In het bijzonder herdacht hij de eerste voor zitter van deze raad, wijlen de heer P. Moltmaker. De heer Den Hollander bracht voorts de gelukwensen over van de direc teur-generaal der P.T.T., de heer L. Neher. De oud-president der N.S. dr. ir. W. Hupkes roemde vooral de uitstekende ver houding in de bezettingstijd. Hierna voerden nog het woord de heer H. Oosterhuis, voorzitter van het N.V.V., en vertegenwoordigers van de verschillen de verenigingen en bonden van spoor- en tramwegpersoneel. ADVERTENTIE Wrijf Vicks VapoRub flink op keel, borst en rug. Ze voorkomt dat de maag van streek raakt door inwendige medi cijnen. Deze zalf geeft vlugger verlich ting, omdat ze de verkoud- rechtstreeks bestrijdt. DINSDAG 13 FEBRUARI Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. City: „Dertig secon den boven Tokio", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ,.De razende ruiter", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zijn les geleerd", 18 j,, 2.30 en 8 u. Rembrandt: „Toontje heeft een paard getekend", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9-15 uur. Palace: „Ik wil leven", 14 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Sirene van Atlantis",, 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 14 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Ninotchka" (Haagse Comedie), 3 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. de vinding er door dan wordt het octrooi verleend en is de zaak in orde. De uitvin der kan nu zijn idee op de markt brengen. De wettelijke erkenning is verre van ge makkelijk. Het voordeel is echter dat een dergelijk nauwgezet onderzoek de uitvin der garandeert dat zijn octrooi inderdaad geldig is. Het komt slechts hoogst zelden voor dat een octrooi achteraf nietig wordt verklaard. Diverse landen, Frankrijk bij voorbeeld, verlenen een octrooi zonder meer en laten de vraag naar de geldigheid over aan de rechter en dat kan wel eens tot vreemde toestanden leiden. Over het alge meen halen in ons land vijftig procent van de aangevraagde octrooien de eindstreep niet. c Encyclopaedic per film. Men is op het ogenblik in Frankrijk bezig met een experi ment op filmgebied. Men vervaardigt een serie films, die tezamen een „encyclopaedie" zullen vormen. Ek der films geeft dan een omschrijving van verschillende woorden, die elkaar op het projectiescherm opvolgen en nu eens door een beeld, dan weer door een commentaar verbonden zijn. Het „redactie-comité" bestaat uit vooraan staande figuren op wetenschappelijk, let terkundig en kunstgebied. Zij zullen in alphabetische volgorde de woorden uitzoe ken die zich het beste lenen tot een visuele omzetting. ADVERTENTIE RodeHoestpoedersvanMijnharcJt iDoos 45 ct. Blijkbaar heeft het exotische een aantrek kingskracht op het pu bliek als een magneet op ijzergruis. Gister avond was het kolos sale Gebouw voor Kunsten en Weten schappen in Den Haag, waar het thans inter nationaal vermaarde Negerballet van Berto Pasuka zijn tournee van ruim een maand door ons land begon, zo goed als uitver kocht een slechts hoogst zelden voor komend verschijnsel. Een groot gedeelte van de toeschouwers be zorgde het gezelschap een buitensporig, na de pauze geenszins ver diend succes. Het programma werd geopend met „The Pro phet" (De profeet), welk ballet gebaseerd is op een ware gebeur tenis kort voor de oor log in Jamaica, toen men een lijder aan godsdienstwaanzin in de gevangenis wierp, omdat hij indruk had willen maken op be keerlingen in een dorp door naar de hemel te vliegen. De choreogra fie en het uitstekende scenario zijn van Ber to Pasuka, de muziek is van Leonard Sal- zedo en de traditionele klederdracht tijdens de x-ituele bijeenkomsten werd aan de Po- komani-cultus ontleend. Deze vier over het algemeen boeiende en indrukwekkende taferelen met een sterk dramatische inslag het verhalende element speelt er een belangrijke, hoewel niet de voornaamste rol in genoot enkele jaren geleden, bij het eerste bezoek van de Ballets Nègx-es aan ons land, een wel iets sterkere vertol king. Speciaal de springers waren toen beter. Maar Berto Pasuka leverde wederom in de titelrol een machtige, zelfs nog iets ver soberde ci-eatie, vooral in de tweede en derde scène, waarin de wonderen worden verricht: de genezing van een blinde en van een kreupele, benevens het dopen van een jonge bekeerling. Met een zeer zuivere economie van middelen bereikte hij een meeslepende extase. Doch onmiddellijk daarna herkent men, uit de roes ontwaakt, de in wezen tragi-komische figuur, als hij zich in vrolijke zelfvoldaanheid, met een verheerlijkte uitdrukking op het domme gezicht en met een kinderlijk opgestoken vinger, laat wiegen op het rhythme van de primitieve muziek. Daardoor immers wekt hij een der sim pelste vormen van medelijden op, want men valt uit de sfeer van het bovennatuur lijke terug in die van het beperkt-mense- lijke, hetgeen aan zijn bij voorbaat tot mis lukking gedoemde pogingexx om naar de hemel te vliegen een aangrijpende beteke nis geeft. Het laatste tafereel (in de cel) roept duidelijke herinneringen aan „Pe- troesjka" op. Men moet trouwens de in vloed van het klassieke ballet niet uitvlak ken: het extatische vervolg op de wonder- doening met de krijgshaftige sprongen en de hijgend-hese kreten vertoont veel over eenkomst met een gedeelte van de Polo- wetzer-dansen uit „Prins Igor". En de sterfscène in „Bloed" zou door Roland Petit ontworpen kunnen zijn. Dit laatstgenoemde ballet van Pasuka is veel minder overtuigend, hoewel het uit stekende momenten bevat, in het bijzonder wat betreft de expressionnistische groeps- bewegingen. „Bloed" geeft de toeschouwer een beeld van de zogenaamde Voodoo- plechtigheden op een eiland nabij Haïti, niet bijster opwindend tengevolge van de vele herhalingen van motieven, zonder naar een climax voerende variaties, die boven dien nogal flodderig werden uitgevoerd. Het was slap routinewerk. Ontoereikend waren ook de pantomimische tonelen, mede door de te geringe expressiviteit van Pearl Johnson, het halfbloed-meisje in deze won derlijke geschiedenis. Een totale mislukking werd het na de pauze voor het voetlicht gebraöhte „Caba ret 1920" met muziek van de blanke pianist Geoffrey Russell Smith, dat nota bene hier zijn continentale première genoot. Het heeft weinig zin om aan dit futloze, van geest verstoken product meer woorden te be steden dan om dit fiasco te signaleren, want het zal wel spoedig van het répertoire ver dwijnen. Dat is althans te hopen. Op dit gebied kan Pasuka nog heel wat leren van Watherine Dunham, die in 1949 op het Holland Festival haar Caraibische dans- revue met soortgelijke divertissementen vertoonde. Maar dan ook alleen op dit ge bied, want overigens is er bij Berto Pasuka veel minder kitsch in het spel, al berusten zijn vertoningen uiteraard op een moeilijk te verantwoorden compromis. Naar de uiterlijke vorm immers zijn het min of meer Europese balletten, maar de inhoud wordt bepaald door overblijfselen of na bootsingen van naieve cultuurvormen. De waarde hiervan berust op de directe ex pressie van gevoelsaandoeningen en daarin schuilt dikwijls een grote bekoring, nog af gezien van de schoonheid der glanzende lichamen met hun harmonisch werkend spierenstelsel. In Haarlem wordt Vrijdagavond onder auspiciën van de Haarlemse Kunstgemeen schap een gewijzigd, gedeeltelijk nieuw Tony en Pearl Johnson in „Marktdag" van Berto Pasuka, det Vrijdag in Haarlem wordt vertoond. programma vertoond. Het is te hopen dat wij daax'bij nieuwe ontdekkingen doen, want het ware te betreuren als Berto Pa suka een tweede Kurt Jooss zou zijn, dat wil zeggen: een man met slechts één ballet van werkelijke waarde van laatstge noemde „De groene tafel" en van Pasuka „De profeet". Het Afrikaanse orkest (guitaar, drums en maracas) moest gisteravond langdurige toejuichingen in ontvangst nemen. DAVID KONING. In twee zalen van het Krelagehuis heeft het Volksdanscentrum Haarlem onder lei ding van Henk van der Wateren Zon dag een uitgebreid programma afge werkt. Ook afdelingen uit de omstreken namen deel aan "dit feest, dat in de eerste plaats gekenmerkt werd door een uiter mate plezierige stemming. Men kan natuurlijk wel zeggen dat de vreugde om het dansen de slordige afwer king der bewegingen vergoedde, maar dat is toch slechts in bepex-kte mate waar, want ongetwijfeld verhoogt een zorgvuldige be heersing niet alleen het genoegen van de toeschouwers, doch ook dat van de uitvoe renden. Ieder spel wint aan betekenis door het nastreven van de hoogst bereikbare perfectie. Ook de volksdans kan meer zijn dan alleen maar een prettig en gezond tijd verdrijf. Ik zeg dat zeker niet bij wijze van critiek op het thans gebodene, waarvan ik het nut zeer goed inzie, maar omdat ik zo graag zou willen dat men ook de mogelijk heid van het oproepen van schoonheid niet uit het oog verloor van een schoonheid die met inspanning en vooral met concen tratie door iedereen te verwezenlijken is. Het merkwaardige verschijnsel doet zich namelijk voor dat bijna iedereen zijn of haar houding prijs geeft zodra er geen danspassen te verrichten zijn. Dan woelt men door het haar, wist zich gauw even het voorhoofd af en morrelt wat aan een kledingstuk. Dit mag dan bij het onge- dwongene behoren, het doet niettemin af breuk aan de waarde van het dansen. Mis schien zou men er daarom goed aan doen een soort van uniforme kleding in te voe ren, waarbij iedere groep zich eigen, maar zo eenvoudig mogelijke kleuren kan kiezen. Het belang van een dergelijk stijlmiddel lijkt mij niet te ondex-schatten. Het is een onontkoombare regel dat, wil men iets tot uitdrukking brengen, dus bijvoorbeeld ook anderen deelgenoot maken van het plezier, men moet beginnen met het brengen van orde. Pas daardoor kan het spontane zich openbaren, afgezien nog van de persoon lijke voldoening een zo behoorlijk mogelijke prestatie te hebben geleverd. Wethouder Geluk, die ook op het feest aanwezig was, maakte mij deelgenoot van het toe te juichen plan om deze zomer iedere week op enkele pleinen of alleen op de Grote Markt, een demonstratie van deze volksdansen te laten geven. Misschien slaagt men er zodoende in de bewering te ontzenuwen dat het volk van Nederland niet zou kunnen dansen, zomin als dat van Friesland zingen. De directeur-geneesheer van het Provinciaal Ziekenhuis in Sant poort kwam met een uitnodiging tot een optreden op het hiervoor zeer geschikte, schilderachtig gelegen terrein van deze in stelling, welke gretig werd geaccepteerd. Des middags toonden de jongeren in de zelfde zalen hun vorderingen onder het motto: „Spring op en toon je schoen." D. K. In de nacht van 5 op 6 Februari is te 's Hertogenbosch een autobestuurder uit Oegstgeest met zeer grote vaart op een groepje carnavalsvierders ingereden. Vier personen moesten naar een ziekenhuis wor den overgebracht. Een hunner, de 46-jarige mevrouw Tak, is gisteren overleden. In haar beste japonnen en wintermantels zijn gisteren tal van vrouwen uit Wervers- hoof, Burgerbrug, Etersheim, Akersloot, Sint Pancras en nog tal van andere oorden van het Noordhollandse platteland naar het altijd keurige Alkmaar getogen om in de grote zaal van „Het wapen van Heems- kerk" te zien of haar eigen kledingkeuze wel in overeenstemming is met de gedach ten, die de leiding van de Bond van Plat telandsvrouwen over het ideale uiterlijk van haar leden koestert. Want van daar vertrok de tentoonstelling „De goede kleding", waaraan door de orga nisatrices twee jaar gezwoegd is, voor haar tournée door de landelijke gewesten van ons land, al blijft zij dan ook de eerste vijf dagen nog in de Victoriestad. Het was „Nederlands eerste plattelands vrouw", mevrouw Mansholt, die het ver treksein gaf in een toespraak, waarin zij erop wees, dat het vooral van belang is, dat de plattelandsvrouw in haar uiterlijke verzorging haar stijl weet te vinden, pas send Sbij haar persoonlijkheid. Voor een herleving der oude kleder drachten in gemoderniseerde vorm voelde zij niets: dat deed haar denken aan de architecten die uit gebrek aan fantasie en vox-mgevende kracht hij lieve trapgeveltjes zweren. Evenmin had zij het op de kost bare modegrillen en -grollen van commer ciële lieden. Maar een Zuidwester en een paar rubberlaarzen vomxden het andere uiterste van het kledingvraagstuk, waarin het erom gaat het goede compromis te vinden tussen degelijkheid en doeltreffend heid enerzijds en sierlijkheid en aantrek kelijkheid anderzijds. Mevrouw Elema uit Groningen leidde vervolgens het hoofdbestanddeel van de uit textielkraampjes bestaande expositie in: de 32 nummers omvattende show van werkkledij, ochtend-, middag- en avond jurken, toppers, deux- en brois-pièces, 'mantels en feestjaponnen voor speciale ge legenheden, zowel confectiemodellen als vrije ontwerpen. ADVERTENTIE NIEUWE DESSINS OUDE PRIJZEN s U vindt een enorme sortering kwaliteitspapier vanaf 50 ct. per rol bij: BETER BEHANG Gen. Cronjéstr. 135 - Haarlem-N. - Tel. 11657 Vakkundige behangers beschikbaar. Twee Duitse journalisten, Hans Bertram en Benno Wundshammer zijn Zaterdag avond per Convair van de KLM uit Frank fort naar Amsterdam vertrokken voor de eex-ste étappe van een „vlucht om de we reld op de minuut". Zij willen uit Amster dam verder gaan via Cairo en Bagdad naar Damascus, alleen gebruik makend van vliegtuigen op de geregelde lijnen en aldus een nieuw record vestigen in „precise reisduur-bepaling". Zo willen zij via Egypte, India, Indonesië, Australië, Noord en Zuid-Amerika en Afrika in 37 dagen, zeven uur en 45 minuten hun reis maken. De burgemeesters van elk der 45 steden die zij aandoen zullen zij een blikje Frank- forter worstjes aanbieden en de groeten overbrengen van de burgemeesters van München en Frankfort. De reis staat onder auspiciën van het geïllustreerde weekblad Revue te München.. Om zes uur Zaterdagavond vertrok het KLM vliegtuig uit Frankfort en om kwart over zeven landde het op Schiphol. Om kwart over elf zetten de Duitse journalisten de reis voort met het Djakarta-vliegtuig, dat hen tot Cairo zal brengen. De heer R. Vogels, pex-schef van de KLM. die de reis Frankfort-Amsterdam heeft meegemaakt, heeft op Schiphol de voor burgemeester d'Ailly van Amsterdam be stemde Fx-ankforter worstjes in ontvangst genometx en ze hem Maandag overhandigd. Als alles goed gaat zullen de beide journa listen de achttiende van deze maand in Montreal zijn. Die dag zullen ze weer naar Amsterdam vertrekken, waar ze de negen tiende zullen aankomen om vandaar meteen door te vliegen naar München. Voor de burgemeesters van de steden, die zij op hun reis bezoeken, hebben de journalisten bovendien een schrijven mee gekregen van de bux-gemeester van West- Berlijn, Ernst Reuter. Burgemeester Reuter gaf de wereldlucht- reizigers tevens voor de volken der lan den waar zij neerstrijken een „groet aan de vrije wereld" mee van „de vx-ije stad Berlijn". Burgemeester Reuter zegt daax-in onder meer: Gedux-ende de jaren van zijn strijd om onafhankelijkheid en vx-ijheid en tegen onderdrukking en geweld heeft het Berlijnse volk ondex-vonden wat het bete kent vrij te zijn. Wij zijn ons bewust, dat wij zonder de bijstand van alle vx-ije vol ken in de wereld deze strijd niet met succes hadden kunnen voeren en niet met succes zullen kunnen voortzetten. Als zeer bijzonder onderdeel van dit kijkspel kwam er een aan een corsetten- fabriek geparenteerde dame, wier vak het meebrengt dat zij haar sexegenoten mjeer van achteren dan van voren bekijkt, een ook voor heren uitex-st belangwekkende uiteenzetting geven over de dessous van tailles en heupen, welk betoog zij kracht bijzette met behulp van enkele staande naakten, zoals men die wel aantreft in de etalages van de winkels die zich op de verkoop van deze artikelen toeleggen. De overige nummers van het rijk ge varieerde programma werden door échte dames getoond. In het fleurige tentoonstellingsprogram ma heeft mevrouw R. OudStofberg uit Haarlem de geheimen onthuld van een boerin, die hard werken en veel kinderen krijgen wist te combineren met een altoos welvex-zox-gd uiterlijk. Voor de Arnhemse economische politie rechter stond terecht de export-leider van een brandspuitenfabriek te Culemborg. Hem was ten laste gelegd, dat hij op ver schillende manieren en tijdstippen de Nederlandse Bank heeft benadeeld door de deviezenbepalingen te ontduiken. De politierechter vex-klaarde, dat de justitie uit het zeer omvangrijke dossier, dat in de loop van twee jaren is ver zameld, de indruk heeft gekregen met een groot knoeier en collaborateur te doen te hebben. In de oorlogsjaren heeft de ver- dachte ook brandweermateriaal geleverd 'aan de Duitse max-ine in België. De officier van justitie vroeg een ge vangenisstraf van één maand en een boete van 5000, Het vonnis luidde twee maanden en ƒ5000,— boete. Schaken De te Haarlem gespeelde schaakwed strijd voor de hoofdklassecompetitie van de KNSB tussen het Haarlems Schaak gezelschap en Philidor (Leiden) eindigde in een 6V231/2 overwinning voor de Haarlemmers. De uitslagen luiden: G. KrooneA. Barkema VtV»; F. A. SpinhovenD. van Gelder y21h] L. BiesheuvelW. F. Schusz 10; R. A. G. DavidsonJ. Bey 10; J. de VriesJ. Koet 10; M. G. Snoeck HenkemansJ. Galjaar J/2Vs; J- J. BertF. W. Wakka 10; A. van Sas P. Breenen 01; W. VerhoeffA. Koevoet 10; J. WijdoogenA. Barkema 01. HaarlemHet Westen 64 De uitslagen van de ontmoeting Haar lemHet Westen (Amsterdam) luiden: G. B. van der VeldeJ. Op 't Einde 01; A. SchneidersH. T. van Herrikhuijzen 10; P. van DrielD. Spel y2'/s; H. SchmitzH. de Ringh de Vries 10; J. Wijkei-B. Penners 10; W. Geuzen- broekJ. Drost 01; J. BlokkerP. Rou- bos 10; J. E. Sti-engersG. ten Bosch 10; A. HaitsmaB. J. S. Brilleman 01; J. H. KruytC. Postema V2V2. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL - TELEFOON 22143 Voetbal Voor de kwartfinale van het tournooi om de Engelse cup had de loting het volgende resultaat: Birmingham City—Manchester United; Newcastle UnitedBristol Rovers; Sunder landWolverhampton Wandex-ers; Black poolChelsea of Fulham. De wedstrijden worden Zaterdag 24 Fe bruari gespeeld. RCH SPEELT TEGEN NAC. De Racing speelt Zondag in het Heemsteedse Sportpark een vriendschappelijke wedstrijd tegen NAC uit Breda. Het px-ogramma van de voor deze week vastgestelde waterpolocompetitie wedstrij den luidt: Dinsdagavond, Sportfondsenbad, tweede klasse dames: DWT 3DWT 2. Derde klasse heren: HZV 1—DWT 3. Vrijdagavond, Stoops bad: jongens: HVGB aHVGB b. Zaterdagavond, Sportfondsenbad, derde klasse heren: HVGB 4HZV; eex-ste klasse dames: VZV 1DWT 1; eerste klasse heren: VZV 1DWT 1. Bekercompetitie heren, eex-ste ronde: HPCDKR; tweede klasse heren HPC 2—HVGB 3. Schaatsenrijden DAVOS (United Press). Hjalmar Ander sen is tijdens de 10.000 meter van de Europese kampioenschappen in Oslo gevallen over een paaltje op de baan van het Bisletstadion. Na Andersens val hebben „sommige pei-sonen" gehandeld als zij volkomen de kluts kwijt waren. Andersen zal zijn Europese medaille terugzenden indien de ISU besluit scheidsrechter Gud- mundsson permanent of voor bepaalde tijd onbevoegd te verklaren. Andersen zal zich in dit geval niet als Europees kampioen beschouwen. Dit alles bleek tijdens een be spreking tussen H. Clai-ke, voorzitter van de ISU, Oscar Olsen, Hjalmar Andersen en een correspondent van United Press. Clarke verklaarde bij de aanvang van de bespreking dat Donderdag het „Oslo incident" in een geheime vergadering van het hoofdbestuur van de ISU was besproken. „Ik ben niet bevoegd mij uit te laten over hetgeen in die vergadering is besproken. Wel is overeengekomen de Noorse schaats bond een serie voorstellen te doen", zei hij. Olsen zei toen dat tijdens de officiële prijs uitreiking in Oslo de vertegenwoordigers van de Zweedse en Finse schaatsbonden, Loftmann en Blomquist, zich accoord ver klaard hebben met de gevallen beslissingen van de jury. Olsen zei verder: „De Nederlanders pro testeerden niet. Daarom begrijp ik niet waarom de gehele zaak in Davos weer ter tafel is gebracht". Clarke onderbrak toen Olsen. „Wij moes ten de zaak weer onder ogen zien, omdat in Oslo twee grote fouten zijn begaan en daar omtrent klaarheid dient te komen. In de eerste plaats had jury-voorzitter Gudmunds- son de baan beter moeten controleren en het ijzeren paaltje waarop Andersen zijn schaats heeft beschadigd, moeten vex-wijderen. In de tweede plaats was het ontoelaatbaar dat scheidsrechters na de val van Andersen heb ben getracht Van der Voort tegen tè houden. Het schijnt dat sommige personen na het incident geheel de kluts kwijt waren". Clarke zei vervolgens dat hij als schaatsenthousiast en niet als voorzitter van de ISU sprekend slechts twee moge lijkheden kon zien: onbevoegdverklaring van Gudmundsson voor de duur van de Europese kampioenschappen of permanente onbevoegdverklaring van deze scheids rechter. Olsen antwoordde: „Zou Gudmundsson door de ISU onbevoegd worden verklaard, dan zal de Noorse schaatsbond Andersens Europese titel niet erkennen". „Zo denk ik er ook over", zei Andersen. „Ik zou mijn Europese medaille dan terug sturen en vei-klaren dat ik mij dan niet als Europees kampioen beschouw". Gymnastiek De Technische Commissie van de Kenne mer Turnkring hield in de Jeugdherberg Jan Gijzen een studieTweekend. De heer H. Kok uit Voorburg sprak over de moderne gymnastiek voor de jeugd, waarbij hij de wenselijkheid voorstond van het uitvoeren van oefeningen door jeugdige personen in een bepaalde leeftijdsgroep met mindere aandacht voor de afwerking dezer oefeningen, doch méér aandacht voor het feit, dat de oefeningen uitgevoerd worden. De behendigheid der jeugdige gymnasten is primair en later komt de afwerking. Bij dit systeem wordt gedeeltelijk de z.g. „Oosten rijkse school" gevolgd. Een belangrijk middel in het streven om de leden aan de vereniging te binden achtte spreker aanwezig in het gebruik van de turntoestellen als hindernis bij groepswed strijden, waarbij niet direct op de afwerking wordt gelet. Hierover waren echter de me ningen verdeeld, omdat de ervaring heeft geleerd, dat bij het aankweken op jeugdige leeftijd'van accuraatheid in de afwerking, het uitvoeren van moeilijker oefeningen op latere leeftijd veel minder inspanning zal kosten. De heer L. Trouw, voorzittel- van de fnanciële commissie van het K.N.G.V. hield een lezing over het administratieve bestuur van een gymnastiekvereniging. Op grote vel len papier Werd een zeer eenvoudige doch niettemin doeltreffende manier van admini streren aangegeven, welke manier zelfs voor een niet-administratief-ondeiTegde functionaris te begrijpen en uit te voeren is. Als laatste spreker trad de heer P. Slot houwer uit Duivendrecht op, die verschil lende onderwerpen uit het dagelijkse turn- leven van een turner, van een leider en van een bestuurslid ter sprake bracht. In Rome is een sportvliegtuigje, dat tijdens de vlucht boven de stad motorpech kreeg, op het dak van een huis geland. De staart van het toestel brak af, de rest van de machine boorde zich door het dak heen en kwam in de werkplaats van een kleer maker terecht. De piloot en de passagier kwamen bij dit ongeval beiden om het leven. ADVERTENTIE 'n Beetje tocht kou of vocht, is niet het ergste. Als ge Uw bloed maar zuiver houdt. En dat kèn! Met Kruschen Salts. Onzuiver bloed is één van de geniepigste oorzaken van Uw Rheumatische pijnen. Als de bloedzuiverende organen met de jaren wat verslappen en niet meer die jeugdige kracht ontwikkelen, gaan afvalstoffen in het bloed zich vastzetten in hoeken en gaatjes. Door dat te voorkomen, tast ge Uw Rheuma tische pijnen bij de oorsprong aan. Begin daarom zo gauw mogelijk de bloedzuiverende Kruschen-kuux. Geen prettiger kuur dan juist Kruschen iedere morgen de kleine dosis. De resultaten voelt ge al gauw. Uw pijnen verdwijnen en die stramheid maakt plaats voor dat prettig veerkrachtig jeugdig gevoel. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 13 Februari) 1831 MIDDELBURG Alhier poogt men eene reederij tot vrachtvaart op Oost- Indië, of andere groote vaart, o:p te rigten. Terwijl de hier bestaande groote reederijen zich bijna uitsluitend bepalen tot de vrachtvaart op Oost-Indië voor de Handelmaatschappij. waarvoor hare schepen na elke reis, een jaar moeten stilliggen, stelt de nieuwe reederij zich tot regel, altijd in de vaart te blijven, en hetzij voor de Handelmaatschappij, het zij voor particulieren, producten uit Oost- Indië aan te voeren, ja zelfs desnoods goederen voor eigen rekening aan te koopen, teneinde uit de meerdere op brengst hier te lande eene vergoeding voor de vracht te vinden, of by gunstige omstandigheden nog eenige winst daar enboven. 's GRAVEN HA G E' Men verneemt alhier dat de tot gouverneur-generaal van Neerlands Indië benoemde, en uit dien hoofde thans afgetreden voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Gene raal, de heer ror A. J. Duijmaer van Twist, op Vrijdag 21 dezer eene af- seheids-maaltijd zal geven aan zijne mede-leden, en zal Zijne Excellentie in den loop van de maand Maart de reis naar Indië, over Triëst, Alexandrië en de Roode Zee, aanvaarden.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5