De Stille Wens Clowntje Riek DEMONSTRATIE SUPRA RUBBER CORSET Plan voor verplaatsing tramstation in Zandvoort ligt gereed Vergrotingen en Reproducties Lincoi Polish zijn QjCort en Bondig) Taxi? Bel 1.2.3.4.5 DINSDAG 13 FEBRUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Brede verkeersweg naar Boulevard behoort tot de mogelijkheden Jan Hesmerg en Ans Bouter gaven Sonaten-avond Burgerlijke stand van Haarlem DOOR BARBARA CARTLAND Vertaald uit het Engels Hoofdinspecteur Brauckmann instrueerde bromfietsers Arsenaalhouders veroordeeld Interscholaire expositie Maandag 19 Februari open Sportbeoefenaars uit Derby komen in Augustus in Haarlem Christelijk Historische Vrouwengroep Feestavond Jachtclub KOPERPOETS moet ^Voor die kinderen Nieuwe lokalen bij Haarlemse Montessorischool r--y—i De heer A. R. van Zon veertig jaar bij de P.T.T. Autobus kantelde en viel in het water Drie inzittenden vrij ernstig gewond Geen kievitsei Automobilist omgekomen bij botsing met vrachtauto Kinderloos en toch een tweeling Productie „Willem Barendsz" reeds hoger dan vorig jaar Franse ministers confereren met Italiaanse ambtsgenoten ADVERTENTIE op Woensdag 14 Februari, 10—12 en 2—5. op Donderdag 15 Februari, 1012 en 2—5. BALEINLOOS - STEUNGEVEND - i/2 JAAR GARANTIE GROTE HOUTSTRAAT 135 HAARLEM TEL. 15499 Muziek Het echtpaar Jan Hesmerg (viool) en Ans Bouter (piano) gaf Maandagavond in de turnzaal van het gemeentelijk concert gebouw een sonaten-recital, waarvoor de belangstelling lang niet evenredig was aan wat men op een dergelijke uitvoering van kamermuziek, gegeven door twee gunstig bekende Haarlemse kunstenaars, had mogen verwachten. De concertgevers lieten er zich niet door ontmoedigen, doch wisten de avond te vullen met boeiende muzikale prestaties. Hun programma kreeg overigens een eigenaardig verloop, door Hindemith te laten voorafgaan aan Bach, Brahms en Beethoven. Naar ons inzien had Hindemith beter na Bach en Brahms kunnen komen en het deel vóór de pauze afsluiten. De sonate in Es, opus 11 no. 1 van Hin demith, waarmee dus begonnen werd, is een zeer lyrisch werk; zelfs de partij van de piano, die in sommige werken van deze componist haast als een slaginstrument aangewend wordt, is doorgaans zangerig behandeld. Maar het melodieuze karakter van de sonate is blijkbaar uit de violis- tische conceptie ontstaan. Het tweede ge deelte „con sordino" is voor de vio list wel een dankbare opgave. Men her kent hier geenszins de Hindemith van de „nieuwe zakelijkheid". Intussen speelt toch ook de interpretatie een voorname rol om het lyrische karakter te laten domineren boven de aanvechting van de componist om een vrij, modern contra punt door te voeren. Het artiestenpaar slaagde er heel goed in de melodische tendenz te laten zegevieren. De duo-sonate in c van Bach hebben wij deze avond als het sterkste werk van het programma bewonderd. Het werd ook met smaak vertolkt en Jan Hesmerg vond er gelegenheid in om zijn instrument op zijn nobelst te laten klinken, vooral in de beide langzame delen. In de vlugge passa ges bij Hindemith (en trouwens ook bij de anderen) klonk zijn viool wel eens wat scherp. Met groeiende belangstelling be luisterden wij het samenspel in de eerste Sonate van Brahms, de milde, lyrische, die tot de zuiverste en intiemste werken van de meester behoort, wellicht omdat er niets in geforceerd is. Het pianospel van Ans Bouter was met klare klank in evenwicht met het vioolspel van Jan Hes merg, die van zijn kant geen bevliegingen kreeg om zich als solist te laten gelden. Ten slotte vertolkte het tweetal nog de Sonate in c van Beethoven, waarmee andermaal blijk gegeven werd van een ernstig streven naar een zuivere geest van musicei'en. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE RICHE FOTO ART 169 Grote Houtstraat - Telefoon 13472 12 Februari 1951 ONDERTROUWD: 12 Febr., M. Heesemans en M. J. Kenbeek. BEVALLEN van een zoon: 10 Febr., H. J. van GennipBosman; M. E. Tenthoff— Petiet; J. G. KlingersHoogendijk; C. D. de Leeuw—Bruijn; E. W. van der Meer—van Oosten, 2 z.; T. Verboom—Iïartog; 11 Febr, G. Buzink—Borkhuis; A, M. Droog—Herzog; C. M. T. StraathofMenke; L. Geitenbeek Morlang; M. C. de Veer—Hos, z 2.; B. F. Smit- Wagner; 12 Febr., P. S. Boon—Rozenhart; M. S. Beekman—Stappers; J. Hooning—Holtjes. BEVALLEN van een dochter: 8 Febr., M. A. J. Nelissen—van der Eisen; 10. Febr., T. Krol—Huberts; V. Eijkhout—de Jong; C. C. Olsthoorn—Stokman; A. J. Holthuis— Swaep; 11 Febr., B. de Boo—van Gelder; M. G. de Bruin—Coblens; C. E. van Vessum— Fielmich; A. de VriesStokman. OVERLEDEN: 10 Febr., J. F. Smelter, 85 j., Anslijnstraat; W. Goedhart, 72 j. Rijks straatweg; P. E. Stroman—van Oest, 68 j„ Kennemerstraat; M. IJfs—Boots, 74 j., Spaansevaartstraat; 11 Febr., J. Doèts. 73 Saenredamstraat; J. P. W. Bijnsdorp—Broek huizen, 77 j„ Schermerstraat; A. Belleman— de Waard, 69 j., Soendaplein; 12 Febr., M. A. Otte, 9 j., Kamperlaan. FEUILLETON ii) „Kijk", zei Sally, „toen Marigold zei, dat zij geen les meer wilde nemen en de kinderjuffrouw weg ging, deed mijn vader niets. Wij wax-en werkelijk verrast, wij hadden gedacht, dat hij een boel herrie zou maken. De dagen gingen vooi-bij en wij deden niets en toen begon hij op een zekere dag plotseling over India te praten. Hij maakte het erg interessant door eerst te zeggen: „Ik geloof niet dat jullie weten, waar India ligt." Maar Anne, dat is mijn oudste zusje, riep: „Ja, ik weet het." Mari gold was er niet zeker van en ik wist het helemaal niet. Toen zei hij: „Voordat wij verder gaan, moeten jullie het precies we ten." Wij gingen naar zijn studeerkamer en kregen enige boeken over India en hij liet toen op een globe zien, waar India lag. Wij lazen over dat land en vonden het erg belangwekkend. Hij vertelde een heleboel en wij vonden het intéressant. Tenslotte zei hij: „Wel, dat is de eerste aardrijks- kunde-les, die ik jullie gegeven heb." En Onbevredigende wettelijke regeling Voor de Haarlemse Solex-club heeft de hoofdinspecteur I. B. Brauckmann van de Haarlemse verkeerspolitie gisteravond in restaurant Corona een overzicht gegeven van de positie, die de bromfiets inneemt in het-, verkeer, nu de wegenvex-keerswet en het wegenverkeersreglement van kracht zijn geworden. Dat was geen benijdens waardige taak, want de positie is nog steeds niet afdoende wettelijk geregeld en de heer Brauckmann kon zijn toehoox'ders slechts enige adviezen geven, die overigens voor hun veiligheid van groot nut kunnen zijn. Hij begon met te zeggen, dat de politie in het, voor de berijder ongetwijfeld pi'ac- tische, appax-aat nog wel enige gevaren ziet. Het is vlees noch vis, in dit geval snel noch langzaam verkeer, wordt door beide categorieën met een scheef oogje aangezien, heeft soms een onvoldoende x-em-capaciteit en wordt tenslotte vaak bereden door lie den, die de eerste jeugd al achter de x'ug hebben en uit hoofde daarvan niet altijd de behendigheid en het snelle reactie-ver mogen bezitten, die de bromfiets ongetwij feld vraagt. Het aantal min of meer ernsti ge ongevallen met bromfietsen hoort de rijders dan ook tot Voorzichtigheid te manen. Wat de wettelijke positie vaix de brom fiets betreft, zij was zij de oude wet juri disch gezien een motorrijwiel, al betrachtte de politie ten aanzien van rijbewijs, num- merbewijs en andere zaken de nodige soepelheid. Ook bij de nieuwe wet is men echter nog niet uit de zox-gen. Deze bepaalt namelijk, dat wanneer de bromfiets van de in te voeren gele herkenningsplaatjes zal zijn voorzien, zij als een rijwiel be schouwd zal worden. Deze plaatjes worden echter nog niet uitgegeven en zo blijft de bromfietser nog in het ongewisse, een on zekerheid die bij de jux-idische consequen ties van een ongeval wel eens onaange naam zal kunnen zijn. De heer Brauck mann had horen verduiden, dat die gele plaatjes alleen zullen worden afgegeven voor bromfietsen met een cylinderinhoud onder de 50 cc. De adviezen die de spreker zijn toehoor ders gaf, golden voox'namelijk voor de toe komst, wanneer de bromfiets dus rijwiel geworden zal zijn. Naast een exposé van de nieuwe verkeersx-egels, waarbij vooral de voorrangskwestie een goede beurt kreeg, gaf de heer Brauckmann de raad om de bromfietsen op hun technische onvol komenheden (voornamelijk remmen die bij sommige merken wel eens vet slaan of an dere gebreken vertonen) te controleren. Voorts adviseerde hij x-eeds nu de rode re flector te monteren, die straks toch ver plicht zal worden. Ten aanzien van het nemen van een linkerbocht oordeelde hij voor de bromfiets het tot het laatste mo ment rechts houden beter dan het eveneens toegestane „opzoeken van de wegas". Ten slotte adviseei'de hij iedex'e bromfietsrijder, maar vooral de ouderen, eerst eens duchtig met het ding te oefenen en voorts deed hij een beroep op zijn toehoordex-s om het ver- keei'sfatsoen in acht te nemen en te propa geren. Respect voor een ander op de weg is tenminste even belangx-ijk als alle ver keersregels, die men uit kan vaardigen. Nog geen uitspraak in geding tussen Koorschool en gemeente Degenen die vanmorgen lang gewacht hebben om te horen welke uitspraak de Haarlemse rechtbank nu wel zou doen in het geschil tussen de stichting „Koorschool Sint Bavo" en de gemeente Haarlem over de beschikking over het perceel Wilhel- minapark 6, zijn bedrogen uitgekomen. De x-echtbank hield haar beslissing name lijk nog twee weken aan, zoals in 21 van de 27 civiele px-ocedures waarin de uitspraak op vanmox'gen was bepaald, het geval was. Zodat en de „Koorschool", die zo graag haar eigendom wil betrekken, en het „Kin derhuis Zuid", dat zoveel moeilijkheden heeft om een ander onderdak te vinden, nog veertien dagen geduld moeten oefenen om te weten waar zij aan toe zijn. In Juni zal het honderd jaar geleden zijn dat Thorbecke's Gemeentewet van kracht werd. wij moesten allemaal lachen, omdat het helemaal niet op een les geleken had. De volgende dag wilden wij wat gaan kopen en hij liet ons precies uitrekenen, wat wij uit zouden gaan geven en vertelde ons, dat dit onze eerste rekenles was. Lang zamerhand wex'd het prettig. Als er een brief uit het buitenland kwam, vertelde vader van de plaats van afkomst. Als een bezoeker een speciale plaats noemde, waar hij geweest was, mochten wij erover lezen in de bibliotheek van vader." „En moest u geen gewone lessen doen?" Sally schudde haar hoofd. „Niet wat jij gewone lessen noemt. Maar wij leex-den toch een heleboel. Het enige, waar vader goed op hamerde, was ons schrijven. Hij kon het niet hebben, dat iemand met fouten of slordig schreef. Als wij een boodschap moesten opschrijven of iemand een brief schrijven, stond hij erop, dat wij dat keurig deden zonder ook maar één fout te maken. Soms moest ik wel vier keer een stukje overschrijven, voordat hij tevreden was". „Wat u vertelt lijkt ex-g prettig," zei Elaine. „Ik hoop, dat ik ook zo mijn lessen mag leren." „Maar natuurlijk mag dat," zei Sally. „Zie je, het is de enige manier, waarop ik jou les zou kunnen geven." Elaine keek verbaasd naar haar en toen klapte zij in de handen. „O, dit is heel anders!" riep ze uit. Wan neer beginnen wij?" „Denken de heren soms, dat zij een parti culier legertje kunnen voi-men?", vroeg de Haax'lemse kantonrechter, mr. Th. F. Raedt, gisteren aan twee jeugdige Haarlemmers, een electricien en een buffetbediende, die wegens overtreding van de vuurwapenwet terecht stonden. Zij hadden een arsenaal be staande uit twee geweren, vier karabijnen en een hoeveelheid munitie in huis verbor gen. De ambtenaar van het O.M. vorderde tien dagen hechtenis en de verdachten wer den conform de eis veroordeeld. De jongelui, die wegens diefstal van wapens al voor de rechtbank waren geweest, beweei'den dat zij met deze wapens in geval van oorlog het communisme wensten te bestrijden. De in het kader van het Interscholair cultux-eel Jeugdtournooi 1951 georgani seerde tentoonstelling van werkstukken, handwerken en handenarbeid, foto's en tekeningen wordt Maandag 19 Februari officieel in het Frans Halsmuseum te Haar lem geopend. De expositie blijft geopend tot en met Donderdag 22 Februari (dagelijks van 10 tot 17 uur, Zondag alleen van 14 tot 17 uur en op de laatste dag bovendien 's avonds van 19.30 tot 21.30). In de komende zomer zullen weer be oefenaars van enige takken van sport uit Derby een bezoek brengen aan Haarlem. Vex'moedelijk zullen zij van 13 tot en met 18 Augustus de gasten van de Haaxiemmex's zijn. Er wordt nog overleg gepleegd van welke sporten vertegenwoordigers uit Derby naar Haarlem zullen komen. In het afgelopen jaar hebben Haarlemmers een bezoek aan Derby gebracht. Vex'der zijn er plannen voor een sport- uitwisseling met Oostende. De heer S. Heijers, chef van de afdeling Lichamelijke Opvoeding ter gemeentesecretarie, zal zich naar België begeven om de besprekingen te voeren. In het Belgische stadje is geen comité gevestigd, zodat het noodzakelijk zal zijn daar eerst een vergadering te houden, waaraan vertegenwoordigers van sport- ox-ganisaties zullen deelnemen. De uitwisseling met het stadje Lyngby bij Kopenhagen is niet uitsluitend bedoeld voor beoefenaars van de sport. Het is mogelijk, dat leden van de dames-athletiekvereniging GITA en leden van gymnastiekverenigingen aan de uitwisseling zullen deelnemen. De Christelijk Historische Vrouwengroep hield Maandag haar tweede bijeenkomst in dit seizoen. Mejuffrouw mr. M. H. Boeree, vex-bonden aan het Gewestelijk -Arbeids bureau, sprak over „Hoe kom ik aan werk?" Zij schetste speciaal de moeilijke positie van de oudere werkzoekende vrouw en verzocht de leden vooral aan deze catagox'ie te den ken bij het zoeken naar geschikte, hetzij huishoudelijke of andere hulp. Wanneer de Haarlemse Jachtclub een feest avond voor haar leden en genodigden geeft, dan kan men bij voorbaat van een goede en prettige sfeer overtuigd zijn. Zo was het ook Zaterdagavond in Brinkman'n, waar een achttal leden een non-stop-revue onder de titel „Allemaal kolder" voor het voetlicht bracht. Met conférences van Wim J. J. Mar- tinot werden in twee uur allerlei aspecten van het leven van de H. J, C. samenge bracht in sketches, zang en muziek, film en goochelkunst vertoond. Vooraf had het bestuurslid de heer J. H. Th. Eerman, bij ontstentenis van de voorzitter, het openingswoord gesproken. Na afloop van de revue bleef men nog enige tijd dansen. ADVERTENTIE „Ik zal je vertellen, wat wij zullen doen. Voordat ik 's morgens kom, kijk jij de kranten na en zoek je iets op, waarover je iets wilt weten. Een plaats, een persoon, het doet er niet toe. Als er hier in huis niet de goede boekexi voor zijn, gaan wij naar de bibliotheek ik geloof dat er één dichtbij is en wij zullen alles nakijken. Een soort onderzoek zullen wij instellen." „Maar dat is prettig," x'iep Elaine uit, en toen aarzelde zij. „Ik geloof, dat wij het aan niemand moeten vertellen, denkt u ook niet? Ze zullen zeker zeggen, dat het niet goed is en dat u geen goede gou vernante bent.' „Ik ben bang, dat zij dat misschien zul len zeggen," merkte Sally ernstig op, „Het enige is, dat jij moet proberen een hele boel op deze manier te leren, axxders zullen zij er een stokje voor steken en iemand anders nemen om jou op de ouderwetse manier les te geven." „Nou", zei Elaine, „ik vind u aardig en als zij proberen u weg te halen, zal ik hard schreeuwen. Dan zullen zij het niet doen." „Ja, maar dan kom ik misschien niet meer," zei Sally, „ik vind mensen, die schreeuwen, helemaal niet aardig!" Elaine keek haar plotseling angstig aan. „Wilt u hiermee zeggen dat u misschien niet blijft?" „Ik heb nog niet besloten. Je moet mij enige tijd geven. Jij bent namelijk de eerste, die ik les zal geven en ik moet er zeker van zijn, dat ik het kan doen." Toen ir. Friedhoff zijn wederopbouwplan voor Zandvoort ontwierp, nam hij daarin een verlegging van het kopstation van de tram Amsterdam-Zandvoort op. Intussen werd dat onderdeel van het plan door het Rijk niet geaccepteerd, daar „Den Haag" niet wenste te treden in saneringsplannen, die in wezen met de wederopbouw niets te maken hadden. De verplaatsing van het tramstation, met de daaraan verbonden veranderingen in de omgeving, betekenen een vex-fraaiïng van het doi-p. Daarom werd dit plan verwerkt in het sanerings plan, dat thans op het bureau van publieke werken geheel gereed ligt in de vorm van tekeningen en beschrijvingen. Hieruit blijkt dat men beoogt de tram baan een paar honderd meter in te korten tot het einde van de Kanaalweg, op het „Zwarte veldje". De Wim Gertenbachschool zou dan worden afgebroken, evenals de huizen tussen Willemstraat en Kanaalweg. De vrijkomende ruimte zou met de te ver breden Pakveldstraat een brede verkeers weg vormen, die van het nieuwe eindpunt van de tram regelrecht zou aansluiten op Burgemeester Engelbertstraat en de Mid den-boulevard. Het stuk trambaan dat komt te vervallen, zou worden omgewerkt tot een soort dorpsbrink en beplant worden met bomen, op welke ruimte men parkeer gelegenheid zou willen scheppen. Deze dorpsbrink, die bijzonder fraai van aanleg zal worden, zal aan het begin worden af gesloten door twee nieuw te bouwen grote winkelpanden, één op de hoek van de Grote Krocht en één op de plaats van het huidige postkantoor op de hoek van de Haltestx-aat en de Tramstraat. Het post kantoor zou worden gesloopt om een bredere inrij via de Haltestraat te verkrij gen. De plaats voor het nieuwe postkan toor is gedacht schuin tegenover het nieuwe kopstation van de tram. Er blijft nog de mogelijkheid, de tram via dé aldus ver kregen verkeersweg dóór te trekken, bij voorbeeld met als eindpunt de kop van de Zeestraat, doch men acht deze oplossing niet de aantx-ekkeliikste. De af te breken Wim Gertenbachschool zou moeten worden herbouwd, waarvoor Op Zaterdagmiddag 17 Februari zullen in het gymnastieklokaal van de lagere school van de vereniging „De Haax-lemse Montessorischool" de twee nieuw aan de Louise de Colignylaan bijgebouwde lokalen worden geopend. De leerlingen zullen door het aaixbieden van een cadeau van hun vx-eugde over deze gebeurtenis blijk geven. Tevens zielen een zangdemonstratie en enige volksdansen ten beste worden gegeven. Op een kleine ten toonstelling zal het werk van de leerlingen geëxposeex-d woi'den. RADIO-GROETEN AAN MILITAIREN OP JAVA EN NIEUW GUINEA Wegens de voortgaaxxde repatriëring van dienstplichtigen uit Indonesië komen de groeteii-uitzendingen aan de militairen op Java binnenkort te vervallen. Slechts de reeds binnengekomen verzoeken zullen nog in behandeling worden genomen. De uitzending van persoonlijk uitgespro ken groeten aan militair-en op Nieuw Guinea zal worden voortgezet. Verwanten van militairen op Nieuw Guixxea kunnen dus hun aanvragen blijven x'ichten aan de Marine-Voorlichtingsdienst (afdeling ra dio), Koninginnegracht 12, Den Haag. „Maar dat kunt u, ik zal leren, ik zal zéker leren." „Prachtig. Wij zxxllen het proberen. Hier is de krant. Kijk maar eens of je iets kunt vinden waar je belang in stelt. Als ik je niet goed les kan geven, dan zal ik natuur lijk weg moeten gaan. Begrijp je dat, Elaine?" „U zal mij vast goed les kunnen geven. Ik kan alles doen, wat ik wil. Begx'ijpt u het niet?" „Dan is alles goed", stelde Sally haar gerust. Toch was het lang niet gemakkelijk, zelfs niet na haar eerste goede succes. Elaine was erg bedorven en liet zich moeilijk in toom houden. Zij was grof tegen de be dienden, redetwistte met de oude ver pleegster, die geen controle over haar had, en was in vele opzichten een uitex-mate vervelend meisje. Toen het tijd voor Sally was om te gaan, greep zij echter haar arm en fluisterde: „Belooft u, dat u morgen zult komen?" Sally knikte. „Ja, ik beloof het." „En zult u iedere dag komen?" „Dat zullen wij moeten afwachten." Sally voelde, dat het voor het kind niet erg zou zijn enige tijd wat bang te zijn. Tot nu toe had zij alles gekregen wat zij wilde hebben. Toch voelde Sally medelijden met Elaine, die alleen in die grote flat woonde met enkele bedienden om voor haar te zorgen. men twee terreinen in petto heeft, waarvan één in de buurt van het Kostvex'lorenwan- delpark, ten Oosten van de Kostverloren- straat, doch B. en W. achten deze plaats te ver uit het centrum en stellen méér prijs op de nog onbebouwde ruimte in de nabijheid van de oude begraafpaats. Overigens zal het nog wel even duren voor dit plan wordt uitgevoerd, want voor lopig vraagt het wederopbouwplan nog alle aandacht. Het gereed liggende sanerings plan wex'd nog niet aan de gemeenteraad getoond, doch dit zal waarschijnlijk nog in de loop van dit jaar geschieden. Zeker is, dat men er niet aan zal begin nen voor zekerheid verkregen is over het voortbestaan van de tramvex-binding. - -tJF' 9: -- IN Zestig jaar geleden begon Ome Jan" de Zandvoorter Jan van Honschoten zijn taak als jachtopziener in de duinjacht van de families Quarles van Ufford en De Fauvage en nog steeds heerst de krasse weidman met zeker schot en scherpe blik in zijn revier, om de wildstand op peil, en de stropers op afstand te houden. Op elf Maart zal de oude Nimrod, die men hier boven op een van zijn tochten in het duin ziet, zijn zestigjarig jubileum vieren. Onder grote belangstelling hex'dacht de heer A. R. van Zon vandaag het feit dat hij veertig jaar geleden in dienst kwam bij de P.T.T. waar hij op het ogenblik werkzaam is als employé 1. De directeur van het postkantoor in Haarlem, de heer C. Bakker, schetste de jubilaris vanmorgen, tijdens een hartelijke huldiging, als een prima kracht, die steeds tot volle tevredenheid van de directie zijn werk heeft gedaan. Hij bood hem een fraaie oox'konde en een geschenk in enve loppe aan. Namens de ambtenaren voerde vervol gens de heer B. J. Korsman het woord, die het evenmin onder stoelen of banken stak dat de jubilax-is een geziene figuur is in het bedrijf. Na een kernachtige speech overhandigde hij hem een boek. Ook het jubileumfonds bleef niet achter. De heer W. Floren bood de jubilaris namens dit fonds een polshorloge en een boek aan. Te Eesveen bij Steenwijk is Maandag een autobus bij het uitwijken voor een tegen ligger in de zachte berm geraakt, gekanteld en in een sloot gevallen. Dx-ie inzittenden werden vrij ernstig gewond en moesten naar een ziekenhuis in Meppel worden overgebracht. De bus was met 37 arbeiders uit Assen op weg naar de Noord-Oostpolder. Gisteren meldden wij dat door de heer H. v. Prooyen in een weiland bij Dordrecht een ei was geraapt, dat door de vinder als het eerste kievitsei van dit jaar werd be schouwd. Der traditie getrouw zond hij het naar de Koningin. De vinder heeft zich echter vergist. Het ei was door een plevier gelegd. Op de rijksweg bij Rilland Bath is Maan dagavond de 48-jarige heer M. Kramer met zijn auto tegen een stilstaaxxde vrachtauto gereden. De heer K. was op slag dood, zijn auto werd totaal vernield. Sally vertelde thuis met een lichte toon en op humoristische wijze wat was voor gevallen. Zij lachten en vertelden haar, dat ze buitengewoon slim was, maar David keek bewonderend, omdat hij beter dan de anderen begreep, wat zij wel bereikt had. „Waar leerde jij je psychologie, Sally?" „Van vader natuurlijk. Er was niemand die beter dan hij als het er op aan kwam mensen kon begrijpen. Ieder heeft een gril en het komt er op aaxx die gril te ont dekken, dan zal alles goed gaan." De anderen lachtexx. „Ik vx-aag mij af, wat de mijne is?", zei Marigold plotseling. „Je bent hebzuchtig," zei Peter tot aller verrassing. „Hebzuchtig?" Marigold had een ver velende klank in haar stem. „Ja", zei Peter, „je wilt zo maar dingen uit het leven grijpen, terwijl je niet weet of het wel kan. Dat is het verschil met jou en Sally." „Ik geloof, dat je niet al te vriendelijk bent," zei Marigold scherp, en zij keek naar David als om hulp. Maar hij reageer de niet. Hij dacht aan het verhaal, dat Sally zo juist verteld had. HOOFDSTUK V. Elaine wachtte Sally in de hal op, toen zij een paar dagen later 's morgens met de lift naar boven kwam. „Mijn vader is hier!", riep ze opgewon den uit. „Hij kwam gisteravond terug van Parijs. Hij is ontzettend boos op juffrouw Van een trottoir van de Naarderweg te Bussum is een kleine cylinder welke het zeer gevaarlijk gas chloor-methyl bevat, weggenomen. De mogelijkheid bestaat, dat schoolkinderen de cylinder hebben meege nomen. Met de „Johan van Oldenbarneveldt", die op 10 Februari van Tandjong Priok naar Nedex-land is vertrokken, repatriëren onge veer 500 militairen. Onder hen bevindt zich het personeel van de 43ste hulpverband- plaats-afdeling. Het stoomschip „Avcrdijk" van de Hol- land-Amerika Lijn, komende van Antwerpen en op weg naar zee, is Maandagavond ter hoogte van Terneuzen in de Westerschelde aan de grond gelopen. Bij hoog water is het schip door zes sleepboten vlot getrokken. Prinses Margriet is ter observatie opge nomen in het kinderziekenhuis te Utrecht voor een onderzoek van de stofwisseling. Twee bloeddorstige honden maken de Naardense polder onveilig. Zij hebben reeds vijf schapen en zeven varkens doodgebeten en gedeeltelijk opgegeten. In het hertenkamp van de uitspanning „Oud Valkeveen" vielen zij een hert aan. Dit dier wist echter over een hoge omrastering te springen en te ont komen. De Amsterdamse rechtbank heeft een 37-jarige P.T.T.-ambtenaar, die een pakket met 12 stukken zeep aan de bestelling had ont trokken om het zich toe te eigenen, veroor deeld tot een gevangenisstraf van één jaar, waarvan zeven maanden voox'waai'delijk. De kolenproductie der Nederlandse mijnen heeft in Januari (met 26 werkdagen) bedragen 1.079.700 ton tegen 928.200 ton in December (met 23 werkdagen). De gemid delde productie per werkdag was 41.500 ton (40.500 ton in December). Ingevoerd werd 272.700 ton tegen 363.800 ton in December. HAARLEM EN OMGEVING De heer B. van der Mark herdacht van daag de dag waarop hij 40 jaar geleden als timmerman in dienst kwam bij de Gebr. A. M. en D. P. Joustra's Aannemersbedx-ijf en Handelmaatschappij N.V. te Haarlem. Van morgen is de jubilaris door de directie ontvangen en gehuldigd. De Maandag in de agenda aangekon digde bijeenkomst van de Soefi-beweging in gebouw Nassauplein 8 wordt niet heden avond, maar Dinsdag 20 Februari gehouden. Mr. F. P. Th. Rohling, de Bloemendaalse wethouder van Onderwijs en personeelsza ken, is verhinderd op Vrijdag 16 Februari spreekuur te houden. De heer A. van Geluk, wethouder van Publieke Werken van Bloemendaal, zal op Zaterdag 17 Februari niet voor het publiek te spreken zijn. Een winkelier te Lunteren, wiens huwe lijk niet met kinderen is gezegend en die gaarne een pleegkind wilde aannemen, richtte zich met een desbetreffend vex-zoek tot een daartoe aangewezen instantie te Amsterdam. Groot was zijn verwondering, toen hij enige tijd daarna een brief terug kreeg waarin nadere inlichtingen werden ver zocht, daar bij informatie op het gemeente huis van Ede gebleken was, dat aanvrager vader was van een tweeling. De winkelier, die onmiddellijk de ge meentesecretarie opbelde, kreeg te horen, dat index-daad in 1947 een tweeling op zijn naam werd ingeschreven. Bij onderzoek is gebleken, dat een naam genoot van de winkelier vader is van twee op dezelfde dag geboren kinderen, zodat hier naar alle waarschijnlijkheid een ver wisseling van ouders heeft plaats gehad. De naamgenoot staat als kinderloos ge boekt. De vex'gissing zal nu worden her steld. Op 5 Februari had de „Willem Barendsz" geproduceerd 8318 ton traan. In de over eenkomstige vangstperiode van het vorig jaar bedroeg de productie 7968 ton. Voor spermolie luiden de cijfers respec tievelijk 2032 en 826 ton. De Franse minister-president Pleven en de minister van Buitenlandse Zaken Schu- man zijn in een klein dorpje bij Genua bezig met hun Italiaanse ambtgenoten te confereren over het Franse plan tot op richting van een Europees leger. Tijdens een persconferentie zeïde premier Pleven er van overtuigd te zijn, dat zijn bezoek er toe zou bijdragen de banden tussen Italië en Fx-ankrijk nauwer aan te halen. Men zou alle mogelijkheden daar toe onderzoeken. Alle vraagstukken zou den door beide partijen behandeld worden met de wens tot volledige overeenstem ming te geraken. De conferentie begon Maandagmiddag met een zeer algemene uitwisseling van standpunten. Er zouden vandaag twee officiële verga deringen wox-den gehouden en Woensdag een. Volgens officiële kx-ingen, die in nauw contact staan met de conferentie, hebben de ministers „in principe" overeenstem ming bereikt over de noodzakelijkheid van oprichting van een Europees leger. ADVERTENTIE AMSTJBRDAMSCKE RIJTUIG MIJ. Harrisverschrikkelijk boos.... maar ik heb hem verteld, dat ik veel liever u heb. Hij zal u vanmorgen ontvangen!" Sally voelde haar hart in haar schoenen zinken. Zij verlangde er niet naar mijn heer Robex-t Duncan te ontmoeten. Zij had de laatste dagen zoveel van hem gehoord, dat zij zich afvroeg, hoe zij ooit aan me vrouw Bellows gezegd kon hebben, dat zij zijn naam niet kende. Klaarblijkelijk was hij de sterkste financiële macht van de City, die Londen sedert jaren gekend had, en hij nam steeds een belangrijke plaats in bij internationale economische confe renties. Maar alle inlichtingen, die Peter of David haar gaven, bevestigden haar op vatting, dat hij een man was, die veel van geld afwist, maar heel weinig van kinderen. Hoe meer zij zag van Elaine's leven in de luxueuze flat, hoe meer zij tot de over tuiging kwam, dat het kind een volkomen ver-keerde opvoeding kreeg. De bedienden waren ongetwijfeld oplettend en betrouw baar als mijnheer Duncan thuis was, maar als hij buitenslands vertoefde, waren zij lui. Elaine kreeg haar ontbijt op de vreemd ste en meest uiteenlopende uren en het eten was vaak slecht. De verpleegster van Elaine was erg oud zij had Sally bekend aan de verkeerde zijde van de 70 te staan ofschoon het niemand goed zou doen indien de werk gever dit wist". Zij stelde er zich daarom tevreden mee zo min mogelijk te doen. (Wordt vervolgd). Maar waar v>as die eigenwijze muts van Pack nou eigenlijk gebleven? Weldie zwierde daar hoog door de lucht op 't windje van de toren weg; dwars over de daken der huizen, nu eens lagerdan weer opgenomen door 'n windvlaagDe ene keer leek het, of-ie aan een windwijzer zou blijven hangen, dan weer zag het er naar uit, of-ie in een dakgoot zou komen. Maar telkens was het net mis. Toch kwam Packs muts steeds lager en lager. En toen hij boven een gracht was ge komen, plofte hij opeens in 't kabbelende water neer. Daar dreef de mooie puntmuts, met de pompoen op de punt. Hij was nog niet zo nat, dat-ie zonk, zachtjes wiegelde hij, als 'n bootje, op de golfjes voort. Op dat ogenblik kwam een jongen voorbij de gracht. Hij keek over de walkant, zag de muts drijven, en werd nieuwsgierig, wat dat toch wel kon zijn. Met 'n lange stok viste hij de muts uit de gracht op, druipend en wel. Toen sloeg hij er het water af....

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6