r J is toch maar je ware! Parijs wenst ernst en haast te maker met conferentie van Vier WEK DE GAL EN UW LEVER OP Radio geeft Donderdag [eer dan een kilometer lange rouwstoet trok door Vlaardingens straten Oorzaak van de ramp met de „Doros niet vastgesteld FANDA EN DE MEESTER-BEBIENDE Q Wereldnieuws j Adenauer trachtte een struikelblok te deponeren Schoolmeisje overreden door zware vrachtauto Haagse reclametekenaar ver huurde tien mensen één kamer IK ROOK ZONDER INHALEREN! Stam-concern te Haarlem in N.V/s omgezet Nederland wil Canada bedanken voor wapenhulp Lesvliegtuig maakte nood landing bij Amsterdam Omgekomen brandweerlieden werden ten grave gedragen Nieuwe Uitgaven WOENSDAG 14 FEBRUARI 19 51 3 (Van onze correspondent te Parijs) Met belangstelling hebben Franse poli tieke kringen kennis genomen van de laat ste redevoering, die dr. Adenauer voor een duizendtal studenten, de leidende klasse van morgen, heeft gehouden, en speciaal hebben zijn uitlatingen betreffen de een eventuele conferentie der Grote Vier hier de aandacht getrokken. Van belang is namelijk de duidelijke vrees, die in Adenauer's woorden tot uiting kwam voor een conferentie der Grote Vier over het probleem-Duitsland. Wanneer, volgens 'de kanselier, de Grote Vier een besluit zouden nemen dat in druist tegen de levensbelangen van het Duitse volk. dan zou zijn regering zich aan die beslissing niet gebonden achten. Welke levensbelangen heeft de kanse lier hier op het oog gehad? Ze kunnen slechts samenhangen met de Duitse herbewapening, die immers de in zet der conferentie zou vormen. Maar tégen die herbewapening had de Duitse regering zich tot dusver zelf juist gekant zolang althans de republiek niet in het volle bezit harer politieke, diplomatieke en miltaire rechten was hersteld. Uit deze tegenspraak valt de conclusie te trekken, dat Adenauer, zich bewust van de wijziging der internationale conjunc tuur, begint in te zien dat hij te veel op één kaart had gezet. De kaart van Ache- son namelijk, die aanvankelijk alle weer standen. met inbegrip der Franse, breken wilde om Duitsland zo spoedig mogelijk in te kunnen schakelen bij het Europese verdedigingssysteem. Adenauer zag hier toen, terecht, een uitgezochte mogelijkheid op zeer korte ter mijn Duitslands algehele onafhankelijk heid te herstellen. Nu echter blijkt dat de geallieerden de Duitse herbewapening op de lange baan wensen te schuiven, moet Bonn wei uitzien naar andere omwegen, die tot hetzelfde doel der nationale eman cipatie kunnen voeren. De opvallende be reidwilligheid van West-Duitsland om aan de Parijse conferentie over het Europese leger deel te nemen, was een symptoom van Adenauers vrees, de „Europese bus te zullen missen". Nu bovendien een con ferentie der Grote Vier het uitstel der Duitse herbewapening wel eens in een af stel 'zou kunnen doen verkeren, onder neemt dr. Adenauer dus een poging om die samenkomst bij voorbaat te torpe deren. In Parijs is men niet van plan zich tot dit spel te lenen. De jongste gebeur tenissen in Tsjechoslowakije en ook in Ita lië hebben aan de Franse motieven om vol ledig tot een Viermogendheden Conferen tie mee te werken nog een nieuw argu ment toegevoegd: De scheuring in Tog- liatti's partij en de vlucht van de voor malige minister Clementis wijzen duidelijk in de richting van een gewetenscrisis, die vele communistische kopstukken thans doormaken, een crisis, die tot een ontbin ding kan leiden. Daarom is het geboden, volgens de Fransen, deze ontwikkeling nauwkeurig te volgen en niets na te laten wat het proces verhaasten kan. Het „Titoïsme" achter het ijzeren gor dijn en- de algemene vrees van het Western in het Atlantische keurslijf te verstikken, ADVERTENTIE is zo vaak het begin van ernstige aan doeningen, die de gezondheid van het kind komen bedrei gen. Aarzel niet, grijp tijdig in en wel op de meest krachtdadige wijze! AKKERS ABDIJSIROOP is en blijft het kindermiddel bij uitstek, dat wegens zijn geneeskrachtige en slijmoplossen- de werking jeugdige „hoesters" als ,s Were/c/s /beste Hoests/roo/j zijn, elk in de eigen vorm, symptomen, die Moskou en Washington uiteindelijk tot het inzicht zullen moeten brengen, dat een modus vivendi niet slechts gewenst, doch ook voor hen een gebiedende noodzake lijkheid kan worden. 'Ondanks Adenauer's dreigementen acht men in Parijs evenals te Londen het mo ment gekomen thans ernst met de voor bereiding dezer conferentie te maken. Men hoopt hier zeer, dat binnen een vijftal weken .te Parijs de vertegenwoor digers der vier ministers beginnen kunnen de agenda op te stellen. Misschien zou dan vóór de zomer de samenkomst, waar schijnlijk te Londen, nog kunnen worden georganiseerd. De veertienjarige Jamiy Holdings uit Nieuwe Pekela was Dinsdagmorgen per fiets op weg naar de christelijke u.l.o.- school te Veendam. Zij werd ingehaald door een grote trailer met oplegger, bela den met balen aardappelmeel. Hoewel er uit tegenovergestelde richting verkeer na derde, wilde de chauffeur toch de wielrijd- sler voorbijrijden. Dit gelukte echter niet; het meisje kreeg een duw van de oplegger, viel van haar fiets en werd overreden. Zij was onmiddellijk dood. De Haagse politie heeft Zondag in het Huygenspark in Den Haag de 27-jarige reclametekenaar J. C. H. K. aangehouden. K. had in een groot plaatselijk blad twee kamers en een geïmproviseerde keuken tegen billijke condities te huur aangeboden. De gegadigden dienden hun brieven te sturen naar een postbus. Er kwamen zeer veel brieven op deze advertentie binnen. Zaterdagmorgen reed K. per taxi.diverse gegadigden af en maakte afspraken met hen.om de kamers te komen bezichtigen. Hij nodigde er voor Zaterdagmiddag vijf uit en voor Zondag eveneens vijf. Zater dagmiddag liep alles naar K.'s wens. Hij deed zich als de hoofdbewoner van het huis Voor en vertelde de huurder dat hij de ge- improviseerde keuken zou laten verbouwen wat 120 zou kosten. Hij vroeg dan de ad- spirant-huurder of deze niet de helft van de kosten wilde betalen, welk voorstel gaarne werd geaccepteerd. Daarna werd mondeling de huurovereenkomst aange gaan. De 300, die K. -Zaterdag op deze wijze in zijn bezit kreeg, verbraste hij nog dezelfde avond. Zondag ging het spelletje echter mis. Want één van de toekomstige huurders was zó lang van stof. dat tijdens de onderhan delingen een andere huurder aanbelde. De man die zo lang van stof was kreeg arg waan en nadat hij vertrokken was bleef hij voor de deur wachten totdat zijn opvolger buitenkwam. Hij vroeg wat hij binnen had besproken en toen hij vernam dat de man daar kamers had gehuurd en voor dé te verbouwen keuken 60 had betaald, ver telde hij zijn lotgenoot dat hij dat ook had gedaan. Inmiddels had een derde huurder zich aangediend. De beide mannen gingen naar het politiebureau en vertelden daar ADVERTENTIE U zult 's morgens „kiplekker" uit bed spiinjten. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt.humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om rle gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. wat hun was pverkomen. De recherche be gaf zich onmiddellijk naar de bewuste woning en kon nog juist verhinderen dat K. de benen nam. De feclametekenaar bewoonde in het huis. een kamertje en daar de hoofdbewo ners-een paar clagen afwezig waren had hij zijn' slag' willen slaan. Op zijn eigen adres aan bel- Lorentzplein voelde hij zich niet meer veilig. K. had namelijk enige tijd ge leden een grote advertentie in de Haagse bladen geplaatst: „Vul nu uw linnenkast aan. Een goed gevulde linnenkast is de trots van iedere huisvrouw". K. gaf zich uit als Vertegenwoordiger van de niet be staande „Leidse Textielhandel". In de ad vertentie bood hij textiel aan onder rem- bourszending. Hij 'hoopte er daarbij op dat zijn klanten vooruit, zouden betalen en dat is inderdaad in enkele gevallen geschied. Hij had inmiddels zoveel schulden gemaakt en de aanmaningen van zijn schuldeisers waren zo talrijk dat hij besloot van het Lorentzplein te vertrekken en een kamer tje aan het Huygenspark te betrekken. De advertentiekosten in de bladen voor de textielaanbiedihg, die op 500 a 600 worden geschat, heeft K. nooit voldaan. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Aid. Eveleens, bloemist, wonende te Aals meer, Uiterweg 415. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curatrice: mej. mr. S. Boekman, advocate en procureur te Haarlem. N. de Vries, fabrikant, wonende te Assen delft. post Krommenie, Linden-straat 14. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. L. C. van der Tas, advocaat en procureur te Amsterdam. Willem Strijbos, wonende te Haarlem, Schöterweg 150. handelende onder de naam of firma „INVERCO", agenturen en groot handel in aardewerk, etc. Rechter-commis saris: mr. J. P. Petersen. Curatrice: mej. mr. M. Gooszen, advocate en procureur te Haarlem. H. M. Kooyman, loodgieter, wonende te Driehuis-Westerveld, gemeente Vclsen, P. C. Hooftlaan 1. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. H. A. M. van Son, advocaat en procureur te Haarlem. de Naamloze Vennootschap Visrokerij „Piet Goedhart", gevestigd te IJmuiden, gemeente Vclsen, aldaar kantoorhoudende aan de Industriestraat 41. Rechter-commis saris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. A. W. Hellema sr., advocaat en. procureur te IJmuiden. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van Johan Fokke de Boer, kantoorbedien de, wonende te Haarlem, Delf laan 101. Surséance van betaling Bij beschikking der rechtbank te Haar lem is, met ingang van 4 December 1950, voor de tijd van één jaar definitief surséance van betaling verleend aan: Jozephus Hen- dericus Alexander Lampe, wonende te Zaandam, aldaar aan de Gedempte Gracht no. 56 handelende onder de naam „Zaan- landse Radio", met benoeming van mr. A. W. Hellema jr., advocaat en procureur te Haarlem tot bewindvoerder, teneinde met de schuldenaar het beheer over zijn zaken te voeren. ADVERTENTIE Ik denk maar: 't is géén toeval, dat mannen, die moeten beslissen, sigaren roken! Een sigaar zweept je zenuwen niet op, maai kalmeert, inspireert, bevre digt! Bij het edele genot van een sigaar kom je éérst tot denken, dan tot doen! Mannen, die wat in de melk te brokken hebben, zeggen HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwij-ding. 9.15 Platen. 9.35 Platen. 10.30 De Antwoord man. 10.45 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Orgel. 11.45 Causerie. 12.00 Platen 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Piano. 13.00 Nieuws. 13.20 Hawaiïanmuziek. 13.40 U kunt het geloven of niet. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Viool en piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzen ding. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Voor burger en militair. 19.10 Concert. 19.45 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 De groeten van Nuchteren. 20.20 Omroep orkest. 21.20 Hoorspel. 22.40 Orgel. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8,15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Pla ten. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.40 Zang en piano. 14.00 Platen. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Instrumentaal trio. 16.00 Bijbel lezing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Licht esemble. 18.00 Amuse mentsmuziek. 18.30 C.W.V. kwartier. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Causerie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.10 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Lichte muziek 12.15 Instrumentaal trio. 12.30 Weerberichten. 12.33 Voor boeren. 12.40 Instrumentaal trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaams programma. 14.00 Platen. 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Gramofoonmuziek. 16.10 Cello-muziek. 16.30 Causerie. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Pla ten. 18.25 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en piano. 19.50 Cau serie. 2Q.G0 Verzoekprogramma. 21.00 Klank beeld. 21.30 Pianoduo. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 24.00 Nieuws. 23.05 en 23.30—24.00 Platen. Raad voor de Scheepvaart hoort machinist als getuige Onder presidium van prof. mr. J. Offer- haus heeft de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam de enige Nederlandse over levende van de ramp met het motorschip „Doros" van de K.N.S.M. dat op 12 Decem ber 1949 bij Miami geheel uitbrandde, ge hoord. Het was de 53-jarige eerste machi nist van het schip, de heer R. Helmers. De 920 ton metepde „Doros" had van 2 tot 8 December in New Vork voor revisie in een dok gelegen en maakte daarna een reis van New York naar Haiti, geladen met stukgoed en wat dekvracht. In de ochtend van 12 December geraakte het schip na enige explosies in zeer korte tijd in brand. Hoop op redding moest al dadelijk worden opgegeven. Met zeven West-Indische leden der bemanning ging de heer Helmers in een sloep en na dertig uren rondzwerven werd deze opgepikt door het Amerikaanse schip „Arrowspoint". Van de overige zestien leden der bemanning gingen zes man in een tweede sloep. Een hunner stierf onderweg aan de opgelopen brandwonden. De overige vijf werden door het s.s. „Williamstown" gered. Uitvoerig liet de president zich voorlich ten over de koelinstallatie van de „Doros", die werkte met methylchloride, een gas, dat vrijwel reukloos is en onder bepaalde omstandigheden zeer explosief. Volgens de getuige functioneerde de installatie uitste kend het schip was pas in revisie ge weest en hij zag geen mogelijkheid hoe het voor de koeling gebruikte methylchlo ride oorzaak kon zijn geweest van de ramp. De inspecteur van de scheepvaart, mr. C. Moolenburgh, kwam tot de conclusie, dat alle veronderstellingen omtrent de oorzaak van de brand berusten op vage theorieën, die geen enkel bewijs opleveren, „Een mo dern schip is op volle zee door onbekende oorzaak in brand geraakt en het vuur greep zo snel om zich heen, dat er niet eens ge legenheid was langs draadloze weg om hulp te vragen." De inspecteur noemde de ramp zeer ern stig. Alle pogingen zijn in het werk gesteld om te weten te komen, hoe zij ontstaan is. Maar over de oorzaak kan zelfs na dit uit gebreide onderzoek niets worden gezegd. De inspecteur zeide dat de grootste voor zichtigheid moet worden betracht met koelinstallaties, die werken met methyl chloride. Een dergelijke installatie kan uiterst gevaarlijk zijn. Er kan gemakkelijk ergens in een leiding een lek ontstaan, waardoor het vrij reukloze gas ontsnapt. Eén vonkje kan reeds voldoende zijn een ontploffing te veroorzaken, die weer brand ten gevolge kan hebben. Hoewel niets er op wijst, dat een defect aan de koelinstal latie bij de „Doros" oorzaak is geweest van de brand, wilde de inspecteur allen, die van dergelijke installaties gebruik maken, in overweging geven, zich door koeltechnici te laten voorlichten. De raad zal later een uitspraak doen over deze zaak. De technische Uitgeverij en de technische' boekhandel H. Stam, de uitgeverij voor heen A. Kemperman, het uitgeversbedrijf De Gulden Pers, alle te Haarlem, zijn om gezet in naamloze vennootschappen, met de heer H. Stam als president-directeur. De maatschappelijke kapitalen bedragen: voor de N.V. uitgeverij H. Stam een mil- lioen gulden, voor de boekhandel eveneens een millioen, voor de N.V. uitgeverij voor heen A. Kemperman 500.000.voor „De Gulden Pers" 100.000.Directeuren bij deze naamloze vennootschappen zijn de heren L. Rijff, D. J. Metz en J. A. Sorel. Tenslotte is opgericht de N.V. Handels onderneming Stala te Haarlem. Doel hier van is de groothandel in en de import en export van kantoor-, school- en tekenbe hoeften. Het kapitaal van 300.000.is verdeeld in 300 aandelen van 1000. President-directeur is de heer H. Stam, directeuren zijn de heren L. Rijff en J, Alozerij. Er bestaan plannen om over enige tijd op de een of andere wijze uiting te geven aan de erkentelijkheid van Nederland voor de Canadese wapenhulp. Canada heeft aan Nederland de uitrus ting geschonken voor de bewapening van één divisie. Dit materiaal past niet geheel in de Amerikaanse organisatie, waartoe ons leger is overgegaan. Daarom zullen deze wapens, zodra er voldoende Amerikaanse materiaal zal zijn gearriveerd, bestemd worden voor de uitrusting van de territo riale troepen. Als zodanig en als overkoe peling van de leemte in de vorming van een parate strijdmacht wordt de Canadese wapenhulp in militaire kringen zeer op prijs gesteld. In de mün Laura te Eygelshoven ge raakte de 40-jarige houwer M. Janssen te Kerkrade onder vallend gesteente. Hij werd ernstig gewond en overleed kort daarop. Een Tiger Moth-lesvliegtuig van de Na tionale Luchtvaartschool te Hilversum heeft Dinsdagmiddag omstreeks kwart voor zes een geslaagde noodlanding gemaakt op een weiland achter het Nationaal Lucht vaartlaboratorium aan de Sloterweg te Amsterdam. De piloot, die met het vlieg tuigje een rondje Hilversum-Amsterdam- Hilversum wilde maken, had boven de hoofdstad niet voldoende benzine meer en besloot, om het luchtverkeer op Schiphol niet te stagneren, een noodlanding aan de Sloterweg te maken. Het toestel werd niet beschadigd. DEVIEZENBOEKJES VOOR TOERISTEN. De in 1950.uitgereikte toeristendeviezen- boekjes zullen ook voor 1951 worden- ge bruikt, tenzij alle bladzijden zijn gebruikt. Indien een in 1950 uitgereikt toeristen - deviezenboekje in het ongerede is geraakt wordt geen nieuw boekje uitgereikt, het geen tot gevolg heeft dat de belanghebben de in 1951 geen reisdeviezen voor toerisme kan kopen. Slechts wordt een uitzondering gemaakt voor diegenen, die uiterlijk 24 Februari zich persoonlijk wenden tot.de Nederlandse Bank, Damstraat 13, Amster dam en daar hun paspoort overleggen. Zij zullen dan ten genoegen van de Nederlandse Bank moeten aantonen, dat hun boekje inderdaad, verloren is gegaan. - Op de algemene begraafplaats te Vlaar- dingen zijn Dinsdag de stoffelijke over schotten ter aarde besteld van de vijf brandweermannen, die Vrijdag tijdens de brand in de Wilhelminahaven om het leven zijn gekomen. Vooraf was in de brandweer kazerne een rouwdienst geihouden, waar de minister van Binnenlandse Zaken zich deed vertegenwoordigen door luitenant-kolonel P. L. van Boven, hoofdinspecteur van het brandweerwezen in Nederland. Behalve het voltallige college van B. en W. van Vlaardingen en de raadsleden waren depu taties van brandweercorpsen uit het gehele 72. Het Mechanisch Memorandum hield er, met Panda in de armen, een gestrekte draf in, tot het eindelijk een huis in een rustige huurt bereikte, en dat huis was van de hoog-geleerde professor Kalker. „Ho! Stop!", riep Panda haastig. „Ren nu niet zo naar binnen, Memo! Je zou de muren kunnen beschadigen, en de profes sor maar weer aan het schrikken ma ken„Wacht! Klik! Stop! Niet schrik ken!" riep Memo, terwijl hij knersend stilhield. Panda stapte af en wandelde naar de deur, waar hij netjes op klopte; maar hij moest drie keer kloppen voordat die deur eindelijk op een kiertje open ging en de geleerde om een hoek keek. „Dag professor!", sprak Panda opgewekt. „Hier heb ik Memo„Nee-nee-nee," zei professor Kalker, snel en verstrooid. „Nee, randum aan de deur! Ik ben al voorzien!" en hij wilde de deur weer sluiten. „Wacht nu toch even, professor!" riep Panda. „Dit is uw eigen Mechanisch Me morandum! Ik kom hem niet verkopen ik kom hem gewoon terugbrengen!" „Ach, juist ja!", knikte de uitvinder nu, terwijl hem een lichtje op ging. „Juist! Het is de mijne!Aha! Dat kan! Ik had steeds al de ik koop beslist geen Mechanisch Memo- indruk dat ik ergens iets vergeten had!" Een overzicht van de plechtigheid op de begraafplaats. De burgemeester van Vlaar dingen, mr. J. Heusdens (rechts), legt een krans aan de baren. land aanwezig. Ook het brandweercorps van Antwerpen was vertegenwoordigd. De vijf kisten waren onder bloemen en kran sen bedolven. Burgemeester J. Heusdens hield een toe spraak waarin hij zeide dat de vijf mannen het hoogste wat zij bezaten, hun leven, heb ben gegeven. Hun nagedachtenis is het beste te eren door hun taak, vrijwillig aan vaard,- voort te zetten. Burgemeester A. M. Nieuwenhuisen van Ridderkerk betuigde zijn deelneming als voorzitter van de Zuid-Hollandse Brand- weerbond. Ir. S. Moesker sprak namens de Konink lijke Nederlandse Brandweervereniging, namens de Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten en het vrijwil lige brandweercorps van Schiedam. Ds. W. Glashouwer, Nederlands Hervormd predi kant, sprak tenslotte de familie toe en ging voor in gebed. Hierna werden de kisten onder orgelspel de kazerne uitgedragen en zette de meer dan een kilometer lange rouwstoet zich in beweging, onder het geluid van trommels van het Vlaardingse pijpercorps en het lui den der klokken. Tienduizenden hadden zich langs de weg geschaard.Van alle open bare gebouwen en van zeer vele huizen hingen de vlaggen halfstok. Ook op de be graafplaats was de belangstelling zeer groot. Nadat de kisten in een gemeenschap pelijke groeve waren neergelaten, sprak ds. J. van Noort, Nederlands Hervormd predi kant, nog een kort woord en las ds. W. J. H. Hubeek, Remonstrants-gereformeerd predikant, de dodenformule uit het Remon strants kerkboek voor en bad hij het „Onze Vader". Een broer van een der slachtoffers, de heer Maat, dankte namens alle familie leden voor de eer aan de slachtoffers be wezen. Bom. Scotland Yard begaf zich gisteren met de beste b'om-expert naar het mi nisterie van Voedselvoorziening waar een pakje gevonden was, dat onheil spellend lag te tikken. De ambtenaren van het ministerie, bevreesd dat een of andere huisvrouw wraak wilde nemen wegens het te lage vleesrantsoen, wier pen het pakje vlug in een bak water. De deskundigen van Scotland Yard gingen met de meeste behoedzaamheid aan het werk en vonden een briefje, getekend: een huisvrouw. Aan de bin nenkant stond verder: „Zoals u aan het ingeslotene ziet, is het nog tijd om de vleeshandel vrij te laten". Haastig zocht men dieper en vond een onschul dige wekker, waarvan de belwijzer op zes uur stond. Ten halve gekeerd. Fresten Zoejevitsj, die in 1948 zijn steun gaf aan de tegen het bewind van Tito gerichte resolutie van de Kominform en later gevangen gezet werd, is thans, na zes weken geleden te zijn vrijgelaten, benoemd tot directeur van het Joegoslavische instituut voor economisch onderzoek. Zoejevitsj heeft op een persconferentie medegedeeld, dat hij er van overtuigd was gedwaald te hebben en voortaan geheel ten dien ste van Tito zou staan. Staking. Het werk in de Londense haven is thans weer in volle gang. Donderdag zal men echter weer in staking gaan als de zeven havenarbeiders voor de rechter komen, die beschuldigd zijn van aanzetting tot een onwettige sta king. In de havens van Liverpool en Birkenhead echter hebben 4000 van de 9000 stakers besloten te blijven staken tot de loonsverhoging van 4 shilling per dag ingewilligd is. Speelgoed. Het Deense schip „Jessie Maersk" is uit Philadelphia vertrokken met twee millioen stuks speelgoed, die door Amerikaanse kinderen aan kinde ren in Europa zijn gegeven. Acht ton van het speelgoed gaat naar Nederland, drie naar Luxemburg, zes naar België, 50 naar de Amerikaanse en 25 naai de Franse zóne van Duitsland. Exodus. De vertegenwoordiger van Tur kije heeft op een vergadering vari het kindernoodfonds van de UNO ver klaard, dat hulp nodig is om de toe stand van ongeveer 110.000 kinderen en 42.000 aanstaande moeders uit Bulga rije, die tegen het voorjaar op Turkse bodem zullen zijn, te verlichten. „De vluchtelingen blijven toestromen", al dus Savoet, „en ondanks de bepaling dat hun wordt toegestaan al hun per soonlijke bezittingen mee te nemen, hebben zij geen geld, geen voedsel en geen gereedschap om mee te werken". Vrede. Paul Henri Spaak, voorzitter van de Raad van Europa, heeft Dinsdag na een bezoek aan president Truman ver klaard, dat hij van mening is, dat de vooruitzichten voor. vrede goed zijn. Er is een goede kans, dat wij de vrede bewaren, indien wij de steun van de Verenigde Staten hebben bij de opbouw van de verdediging van het Westen, al dus Spaak. Uitgebreid. De Zuid-Afrikaanse minister van Justitie, dr. Swart, heeft bij de Tweede Kamer van het Zuid-Afrikaan se parlement een wetsontwerp inge diend, dat voorziet in drastische nieu- we maatregelen ter versterking van de in-Juni goedgekeurde wet, waarbij de communistische- partij en alle werk zaamheden voor- het communisme in de Zuid-Afrikaanse Unie worden ver boden. Aan het begrip „communisme" is een uitgebreidere betekenis gegeven. Lawine. Het Italiaanse dorpje Canza is door een lawine getroffen. Een boer werd gedood en tenminste vijf perso nen raakten bedolven. Canza ligt in het Formazzadal. Ten Zuid-Oosten van de Brenner-pas kwam een oude boer om toen daar een sneeuwmassa in het Pusteriadal omlaag kwam. Eetlust. Alois Skalsky, een vijftigjarige, magere en hongerig uitziende Oosten rijkse vrachtautobestuurder, heeft aan geboden in één maaltijd honderd eieren achter elkander op te eten mits iemand anders ze betaalt. Hij zegt dat dit een peuleschilletje voor hem is, aangezien hij elke dag tachtig tot hon derd rauwe eieren kan eten. Voor de afwisseling neemt hij ook wel enkele dozijnen eieren met schaal en al tot zich. Ook ziet hij kans. in een maaltijd drie kilogram rauwe biefstuk naar binnen te werken. Alois staat bij de buurtge noten als „de struisvogelman" bekend. Zijn vrouw klaagt: „Ik kan hem niet alle voedsel geven, dat hij zou kunnen verwerken. Maar ik moet hem elke dag een half kilo vlees geven". Joost de Klerk, De weg omlaag Nederlandse Keurboekerij N.V., Amsterdam. Het boekje van Joost de Klerk heeft wel zijn gebreken, van stijl evenzeer als van redeneerwijs, maar die vallen vooral op door dat het als geheel een eigen karakter bezit van superieure kwaliteit. De Klerk wil de haat tegen de oorlogsmisdadiger, die hij ziet doodlopen, vervangen door een rationeel begrip voor de verschijnselen verrader en bruut. Dat- begrip is geen sympathie; inte gendeel, de verschijnselen blijven in anderen weerzinwekkend zoals men ze dat in zich zelf zou vinden. Zij worden echter aanzienlijk verduide lijkt, zowel de gewone nationaal-socialist door zijn maatschappelijke miskendheid als de Wehrmachtsofficier door zijn louter aan militaire rang ontleende heer-zijn en de kampbeul door het uitleven van zijn angst op zijn slachtoffer. Deze drie vérklaringen op zichzelf zijn niet buitengewoon oorspron kelijk of verrassend, immers al veelal ge' hoord; maar met de ondernemende denk kracht van de heer de Klerk in een ge-1 ordend betoog gevoegd krijgen zij een hogere waarde. Daarbij biedt hij ook nieuwere vondsten, zoals.de redeneringwaarmee hij de wrok ontkracht tégen de grote-collabora- teur-die-vrijuit-gaat (terwijl de kleine wor den gestraft) en de beschouwing over de wijze, waarop de politieke delinquent de Bijzondere Rechtspleging opvatte. Overigens is het bij de behandeling van dit laatste dat hij met een moeilijk te aanvaarden pleidooi voor Bijltjesdag komt, waarvan de methode „veel gezonder en spontaner" zou zijn ge weest dan die van „de ietwat perverse „rechtspleging"". Dat vertrouwen in het ge zonde en spontane past niet goed in een boekje, dat de lezer wil overtuigen, dat ook hij maatschappelijk verantwoordelijk is voor het verschijnsel politiek delict. Maar daar over lijkt de heer De Klerk het met zichzelf nog niet goed eens te zijn: Goed en Kwaad met hoofdletters geschreven, zoals hij het doet, maken, het toch ook onredelijk om van de maatschappelijke verantwoordelijkheid van iédere lezer individueel te spreken. Niettemin verdient De weg omlaag grote aandacht en biedt het (minder sociaal-ver antwoordelijk gesproken) vele genietingen. S. M.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2