Het werk aan de Kinderhuisvest kan half Maart gereed zijn Ruime sortering kousen LINDBERGH afl v. Emp elen t LINDBERGH REISBUREAUX ORGANON-OSS Kort en Bondig HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT REiSBUREAUX LINDBERGH Faas- en Pinksterreizen DAGELIJKS: vanaf 25 Maart Wijziging in uitbreidingsplan „Zuid-West" - „Eindenhout" Dame aan gevolgen van bus-ongeluk overleden Belangrijk voor elkeen Belangrijke onteigeningen aan Haarlem toegewezen Tien mille voor het onderwijs „Wereldfederalisme, door medische bril gezien" Nog dit jaar uitbreiding N.S.-werkplaats Haarlem Verkeersbrug in Den Bosch ging plotseling omhoog YRUCHTBÖQMVERZQRGING Amerikanen zoeken Rothschild-juwelen Commissies voor grondstoffen zijn van adviserende aard Joegoslavische leiders vrezen nog geen oorlog En toen de Haarlemse begroting nog zonder die tekorten sloot Ja, toen aten wij al Franken's Brood SCHEEPVAART Australië op semi-oorlogsbasis Amerikaanse republikeinen publiceren verklaring Internationale jaarbeurs komt in 1952 in Chicago Mijnstaking in België Duitse verontschuldiging aan onheus bejegende Puttenaren MEUBELWAS moet van Lincol zijn WOENSDAG 14 FEBRUARI 19 51 Het zware geschut dat de Bloemendaalse aannemer G. Hulsebosch in Mei van het vorige jaai naai de Wilhelminastraat sleepte om daar te beginnen met de aanleg van een gedeelte van het stamriool dat in de toekomst een vlotte afvoer van de faecaliën naar de Waarderpolder moet verzekeren, staat nu bijna op het einde van de Kinder- huisvest. Het heeft dus heel wat maandjes geduurd voordat het zo ver was. Aan vankelijk was de heer Hulsebosch de mening toegedaan dat hij in November 1950 met het karwei klaar kon zijn maar al spoedig moest hij ervaren dat er ook nog zoiets bestond als een pechduiveltje. En met dat pechduiveltje heeft de aannemer het lelijk aan de stok gehad. Na tal van tegenslagen het hoofd te hebben geboden meende men deze maand een streep onder de werkzaamheden te kunnen zetten, maar toen de reeks moeilijkheden almaar groter werd raakte men wat voorzichtiger met het doen van voorspellingen. „Half Maart is het leed geleden", verzekert de heer Hulsebosch nu Het pechduiveltje stak bij de Raamvest de kop al op. Daar zat het de gravers na melijk lelijk dwars met een aantal oude funderingen en gewelfriolen die zó steen- vast zaten dat er geen doorkomen aan scneen. Nauwelijks had men de tanden flink op elkaar gezet om al dat oude ge steente uit de weg te ruimen of Pluvius kwam roet in het eten gooien. Hij hield zijn activiteit een dag of wat vol en werd toen afgelost door wind en storm, waarbij de regen vergeleken nog maar een klein kind was. En over de vorst- en sneeuw- periode die zich vervolgens aandiende, zullen we het maar helemaal niet hebben. Alles bij elkaar zijn de slechte weersom standigheden er voor een goed deel de oor zaak van dat de eerste voorspelling van de heer Hulsebosch niet uitkwam. Oude funderingen Maar er is meer. Allerlei technische moeilijkheden kwamen het répertoire dei- stagnaties aanvullen. Zo bleek bijvoorbeeld dat in de Wilhelnainastraat de zuivere zand grond, waarop de buizen ruim vijf meter onder de straatoppervlakte komen te rusten, ADVERTENTIE 4 dagen Parijs f. 125.— Vertrek: 23 Maart, 7.30 uur Vertrek: 12 Mei, 7.30 uur 5 dagen Parijs. f. 155.— Vertrek: 23 Maart, 7.30 uur J Vertrek: 12 Mei, 7.30 uur 2'/2 dag Brusself. 65.— Vertrek: 24 Maart, 13 uur A Vertrek: 12 Mei, 13 uur 2»/j dag Königswinterf. 65.— Vertrek: 24 Maart, 13 uur Vertrek: 12 Mei, 13 uur 21/2 dag Valkenburg f. 45.— Vertrek: 24 Maart, 14 uur J Vertrek: 12 Mei, 14 uur J 1 dag Brussel f. 12.50 A Vertrek 25 en 26 Maart, 7 uur A Vertrek13 en 1 4 Mei, 7 uur Voorjaarstocht o.d. Veluwe f. 5.— Vertrek: 9 uur NaardeBloembollenveldenf. 3.50 Vertrek: 10 en 14 uur j Vraagt V uitgebreide reisbeschrijvingen AMSTERDAM Damrak 41, Tel. 45715-48956 HAARLEM f Kleine Houtstraat 1. Tel. 17229 J J Lindbergh Reizen J Beiere Reizen O In het in April van 1949 door de Haar lemse raad goedgekeurde uitbreidingsplan „Zuid-West"-,.Eindenhout" stellen B. en W. thans voor een wijziging aan te bren gen voor het punt waar het verlengde van de Johan van Oldenbarneveltlaan en de door te trekken Zandvoorter Allee op de Herenweg uitkomen. Oorspronkelijk waren daar twee uitmon dingen geprojecteerd, doch na een nadere studie zijn B. en W. tot de conclusie ge komen, dat aan één uitmonding de voor keur moet worden gegeven. Door deze wijziging is een gedeelte grond, gelegen ten Noorden van de geprojecteerde bebou wing aan de Zandvoorter Allee en de Herenweg voor bijzondere doeleinden be schikbaar gekomen. B. en W. hebben ge meend op dit markante punt de mogelijk heid te moeten openen lot een meer ka rakteristieke bebouwing, welke afwijkt van de aangrenzende ééngezinswoningen en daarvan tevens de afsluiting vormt. Een grotere hoogte dan drie verdiepingen achten zij niet gewenst. Voorts zijn in de bebouwingsvoorschrif ten nog bepalingen opgenomen, die de verhoudingen vastleggen tussen de hoogte der gebouwen en de intensiteit der bebou wing. De 59-jarige mevrouw C. W, de Ridder- Pel, die Donderdagmiddag 8 Februari voor het Krelagehuis aan de Leidsevaart in Haarlem door het rechterachterwiel van een bus werd overreden en daarbij een gecompliceerde breuk en ernstige wonden aan het linkerbeen en aan de linkerheup opliep, is in het Grote Gasthuis aan deze kwesturen overleden. Mevrouw De Ridder was uit de bus ge stapt en de chauffeur was doorgereden. Enige passagiers hadden haar echter een beweging zien maken alsof zij weer wilde instappen of althans zich aan de bus had willen vasthouden. De chauffeur stopte nadat hij nog enkele meters was door- gerédén, omdat hij niet wist dat er iets aan de hand was. Inmiddels was mevrouw De Ridder onder het rechterachterwiel van de bus gekomen. ADVERTENTIE Een ieder in Haarlem en omgeving wordt aangeraden als hij belangstelt in radio en televisie, zich in verbinding te stellen met De Mooy, Philips Radio- en Televisie-specia list, Leidsestraat 20, tel. 19019, Haarlem, lid N.V.R.D. Met de koop of demonstratie staan jarenlange vakkennis U terzijde en grote exclusieve sortering van 115.tot 1285. het allernieuwste op dat gebied. Als U wilt, regelen zij de betaling voor U met de meeste discretie en strikte geheimhouding. Demon straties kunt U aan huis krijgen. Een hyper moderne werkplaats staat te Uwer beschik king voor reparaties van elk merk radio apparaat. Rep. zijn billijk, snel en correct en onder garantie, ook voor U. geheel ontbrak. De bodem was er uiterst slap en dat betekende werkputten waarin water bleef staan. Met dit euvel heeft men op het huidige werkterrein niet te kampen. Daar is de bodem heel wat steviger en beschikt men dan ook over droge werkputten. Een ander bezwaar is echter aan de orde van de dag: allerlei oude funderingen. En dat houdt evenzeer stagnatie in als een paar dagen regen of een slechte bodem. De heer Hulse bosch en de zijnen zijn echter niet voor een klein gerucht vervaard en dat de zaak dik voor elkaar komt staat als een paal boven water. Half Maart, daar houden we het nu maar op. Voor Sportpark aan Orionweg en voor industrieterrein De Haarlemse arrondissementsrecht bank heeft gisteren vijf onteigeningen ten name van de gemeente Haarlem uitgesproken. Het betreft hier terrei nen ten Noorden van de te verlengen Orionweg, waarop in het uitbreidings plan een klein stadion en bijbehorende sportterreinen zijn geprojecteerd, en gronden in de Waarder- en Veerpolder. Op de Haarlemse begroting voor dit jaar komt reeds een bedrag van 110.000. voor ten behoeve van de bouw van de brug over de Delft in het verlengde van de be staande Orionweg. Het voor de aanleg van sportvelden uitgetrokken bedrag is niet nader omschreven, omdat B. en W. zich, gezien de onzekere toestand der gemeente- financiën, niet kunnen vastleggen op een bepaald project. De aanleg van het sportcomplex „Noord-Akendam" wacht tenslotte ook nog op uitvoering. De percelen in de Waarder- en Veer polder zijn gelegen in de nabijheid van de Oudeweg en benodigd voor de verbetering van de toegangswegen tot het gemeentelijk industrieterrein. In totaal is met deze onteigening een bedrag van 150.000 gulden gemoeid. B. en W. vragen de Haarlemse raad een crediet van meer dan tienduizend gulden voor onderwijsdoeleinden. Ruim vier mille daarvan is bestemd voor de verbetering van de aula in de meisjes- H.B.S., waarin gasverwarming zal worden aangebracht, de wanden met hardboard zullen worden bekleed en de verlichting versterkt. Verder is er vijf mille nodig voor een paar verbouwingen en het aanschaffen van enig meubilair voor de St. Canisiusschool aan de Linschotenstraat. Bovendien krijgt de Christiaan Huygens- school nog duizend gulden voor de aan schaffing van leermiddelen en schoolbe- hoeften. Lezing voor de WFBN Voor de Haarlemse afdeling van de We reld Federalisten Beweging Nederland sprak de heer Thorbecke, arts en lid van het Dagelijks Bestuur van genoemde or ganisatie, gisteravond in het gebouw van de H.K.B. over „het Wereldfederalisme door een medisch-psychologische bril ge zien". Hij vergeleek de verschillende stadia van de geestes-evolutie van het individu met de geestelijke ontwikkelingsgang der naties en concludeerde dat de brede massa van alle volken, in „doorsnee" gemeten, nog op het verstandelijke peil van een kleuter, respectievelijk van een puber staat en dus, juist als het kind, nog worstelt met alle problemen van het „ik", het „super-ik" (in casu het „geweten") en het „Es" (het diepst-onderbewuste driftleven) Zowel de eenling als de gemeenschap er vaart, dat het groeien naar geestelijke vrij heid en onafhankelijkheid in feite niets anders is dan een telkens weer geconfron teerd worden met nieuwe onvrijheden en verantwoordelijkheden. Vaak durft het kind als individu deze nieuwe situaties niet aan en vlucht het liever terug in de gebor genheid van het gezin, waar vader en moeder voor hem denken, en doen. Deze zelfde oerangst leeft in de massamens die ook liever door „Vadertje Staat" geleid en geregeerd wordt dan zelf de worsteling tot geestelijke „mondigheid" te volbrengen. Deze massale vlucht in de passiviteit is het, die totalitaire stelsels als het fascisme hun kans gegeven hebben en nóg geven en daarom is het dwingende noodzaak, dat de massa haar kinderdromen de rug toekeert, zich een waarlijk democratische levens houding verwerft en, daarmee toegerust, uittreedt in de realiteit van de begrensde vrijheden. De democratie immers kent geen sprookjes, mythen en helden-verering, doch slechts de harde werkelijkheid, zij eist geestelijke activiteit en voortdurende waak zaamheid van mensen die hun vrijheden en gebondenheden aandurven en zij alleen kan leiden tot meer wederzijds begrip tus sen de volken, ergo tot duurzame vrede en voorspoed. Na afloop van zijn causerie had de spre ker vele vragen te beantwoorden. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 13 Februari 1951 BEVALLEN van een zoon: 11 Febr., C. J. Molenkampvan der Meer; 12 Febr., G. T. Tijmstra—Fijlstra; A. Loerakker—van Nor den; B. Kal—Ruif rok; 13 Febr., C. W. Kense- laar—Goes; A. R. van den Aakster—van dei- Fluit. BEVALLEN van een dochter: 11 Febr., S. J. Pel—van Krugten; 12 Febr., E. Blanken- steinvan Rijn; M. T. van KolOpmeer; A. C. M. Straus—Lem; E. Rees—van der Veldt; 13 Febr., E. J. VerhoeffVerkerk; A. L. Verdurmende Bakker; E. K. Marwitz Ligtenberg. OVERLEDEN: 11 Febr., W. B. Baaij, 78 j., Reijer Anslostraat; M. P. J. van Ghert—Nel lissen; 12 Febr., S. Kraaij—Griffioen, 67 j., Hazepaterslaan; M. F. de Graaff—Vermeer, 76 j., Jansstraat; P. J. Kok, 87 j., Oost Indië- straat: E. D. Koelewijn, 70 j., Leidsèvaaft; C. Tuinenburg, 1 mnd., Hazepaterslaan. Opheffing „Wpc Utrecht" Naar wij hedenmorgen uit Utrecht ver namen, ligt het in de bedoeling, dat de cen trale werkplaats der N.V. Nederlandse Spoorwegen in die stad nog dit jaar zal worden opgeheven. Personeel en outillage zullen worden ingedeeld bij de centrale werkplaatsen in Haarlem en Tilburg. Het staat evenwel nog niet vast in welke om vang deze werkplaatsen zullen worden uit gebreid. De Utrechtse werkplaats, die in de loop der jaren reeds aanmerkelijk is ingekrom pen, verschaft ongeveer vijfhonderd men sen werk, waarvan het grootste deel ver bonden is aan de rijtuigherstellerij. Dit onderdeel van het bedrijf zal naar alle waarschijnlijkheid wel hét laatst voor ver huizing in aanmerking komen. In Haar lem, waar 1210 ambtenaren en arbeiders werken, is er op het ogenblik althans geen plaats voor. Het besluit tot opheffing van „Wpc Utrecht" schijnt trouwens zeer kort ge leden door de directie te zijn genomen en er zal, wat de consequenties voor het be trokken personeel betreft, nog met de Per- soneelsraad overleg moeten worden ge pleegd. Begonnen zou worden met de over plaatsing van de blikslagerij en de bank- werkerij, waar slechts een kleine veertig arbeiders te werk zijn gesteld, naar Til burg. In de vrijkomende ruimten zou het drukwerkmagazijn van de spoorwegen worden ondergebracht. Tengevolge van een storing in de elec- trische hef-installatie is een gedeelte van de Diezebrug te Den Bosch plotseling omhoog gegaan. Toevallig bevonden zich geen weggebruikers op de rijbaan van de brug. Op de Zuidelijk opilt van de brug reed een wielrijdster met een kind ach ter op de fiets. Zij zag kans bijtijds af te stappen. Ingenieurs van de rijkswaterstaat heb ben een onderzoek ingesteld. De brug wachter, die tot zijn grote verbazing de brug ineens in de hoogte zag gaan, heeft onmiddellijk de afsluitbomen neergelaten. ADVERTENTIE Onze speciale afdeling zal ook Uw vruchtbomen goed behandelen. NU is het TIJD. Tuinbouwbedrijf Binnenweg 18 - Heemstede Telefoon 2-80-80. De Amerikaanse autoriteiten hebben in de Main-Rijn bank te Frankfort beslag ge legd op juwelen ter waarde van een half millioen dollar, om na te gaan of er zich kostbaarheden onder bevinden, die door Hermann Goering gestolen zijn van de Franse Rothschilds. De nu in beslag ge nomen juwelen lagen sedert 1945 in de bank, nadat zij door Amerikaanse sol daten gevonden waren in de ruïnes van een bank in Leipzig. De Amerikaanse autori teiten hebben ondekt, dat de juwelen naar de bank in Leipzig waren gebracht door Kurt Hermann, die eigenaar is ge weest van de grootste juwelierszaak van Berlijn en die een groot vriend van Goering was. Hermann, die thans de nationaliteit van Lichtenstein heeft, heeft toegegeven, dat hij van Goering juwelen ter waarde van ongeveer een half millioen dollar heeft ge kocht. Ze gingen echter verloren bij de val van Berlijn, beweert hij. (Reuter) De Britse minister van Fi nanciën, Hugh Gaitskell, heeft in het La gerhuis medegedeeld, dat de commissies voor de toewijzing van schaarse grond stoffen, die als gevolg van de besprekingen tussen de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk zullen worden gevormd, niet de bevoegdheid zullen hebben om haar be sluiten op te leggen. De commissies zullen aan de regeringen aanbevelingen doen omtrent de maatrege len, die moeten worden genomen voor elk product om de productie te vergroten, het aanbod te vergroten en in stand te houden en de meest doeltreffende verdeling en het meest doeltreffende gebruik onder en door de productielanden te verzekeren. De com missies zullen rechtstreeks aan haar eigen regeringen rapport uitbrengen. Landen, die van de commissies geen deel uitmaken, zullen in staat worden gesteld hun stand punten ter kennis van de commissies te brengen. Gaitskell zeide, dat de betrokken grond stoffen' waren non-ferro metalen, koper, zink en lood, vallend onder één commissie, molybdenum en wolfram, vallend onder een derde commissie. Het ligt in de bedoeling voor katoen, wol en zwavel afzonderlijke commissies in te stellen. be Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken voor Europese aange legenheden, Perkins, heeft Woensdag op een persconferentie te Belgrado verklaard, dat de Joegoslavische leiders „geen onmid dellijk algemeen gevaar voor een oorlog" in Europa zien. Hij had gesproken met Tito en de minis ter van Buitenlandse Zaken, Edvard Kardelj. Er is nog geen aanwijzing omtrent een aanval op enig land, maar dit betekent niet, dat „de satellieten" niet tot een aanval be reid zijn op een of ander toekomstig tijd stip, aldus Perkins. Hij noemde de algemene economische toestand in Joegoslavië „uiterst moeilijk". De Joegoslavische leiders staan grote moei lijkheden te wachten, indien er geen ver dere hulp van buitenaf zou worden ver kregen. Bemoedigend is de manier, waarop de Europese landen nu aan dit land hulp bieden", aldus Perkins. ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Wie weet het nog sterker?) Alganib, 12 v. St. Vincent n. Antwerpen. Amsteldijk, pass. 12 Keywest. Averdijk, 12 v. Antwerpen. Alamak, pass. 12 Finisterre. Albireo. 13 v. Buenos Aires n. R dam. Alphacca, 13 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Aardijk, 12 140 m. Z. Fayal. Alioth, 12 900 m. N.NO. Fernando Noronha. Alnati, 12 175 m. NW. St. Helena. Alpherat, 12 175 m. NW. St. Helena. Altair, 12 100 m. O. Kp. Verdische eil. Aludra, 12 150 m. W.t.Z. Ouessant. Alwaki. 12 rede Santos. Arendskerk, pass. 12 Perim. Arkeldijk. 12 300 m. W.t.Z. Ouessant. Abbedijk, 12 550 m. N.t.O. Orange. Alamak. 15 verw. R'dam v. Basrah. Akkrumdijk, 14 te Mombassa. Alchiba, 13 v. Takoradi n. Lagos. Alhena. 13 v. Rio de Janeiro n. Santos. Aagtedijk. 13 te Philadelphia. Aalsdijk, 12 te Vera Cruz v. R'dam. Appingedam, 13 v. Barcelona n. Tarragona. Atlas. pass. 14 Ouessant. Amsteldtep. 13 v. Cartagena n. Barranquilia. Blommersdijk,~12 350 m. N. F lor es. Bennekom, pass. 10 Panamakanaal. Blijdendijk, 13 12.30 u. verw. H. v. Holland. Boissevain, 9 v. Kobe n. Nagasaki. Bengkalis, 12 v. Norfolk n. Nederland. Batoela, 12 Z. v. Buru. Bonaire, 12 325 m. NO. Barbados. Bantam. 13 v. Belawan n. Port Said. Blitar. 14 te Hollandia verw. v. R'dam. Bloemfontein, 13 v. Beira n. Durban. Baarn, 14 v. Callao n. Mollendo. Beverwijk. 13 te Melilla v. Bougie. Caltex Nederland, pass. 12 Gibraltar. Caltex The Hague, pass. 12 Kp. Bougaroni. Caltex Utrecht, pass. 12 Ouessant. Caltex Leiden (t). pass. 12 Kreta. Castor. 12 v. Paramaribo te Demerara. Cistula (t), pass. 11 Daedalus. Corilla (t), 12 300 m. O. Trinidad. Cronenburgh, 13 te Bilbao v. IJmuiden. Caltex Pernis. pass. 14 Gibraltar. Ceram. 13 v. Bandarmashur n. Suez. Drente, pass. 12 Sabang. Delfshnven, pass. 12 Santa Catharina eil. Danae, 12 v. Bari n. Venetië. Dalerdijk, 12 960 m. W.ZW. Flores. Delfland, pass. 12 Rio de Janeiro n. Bahia. Delft. 12 720 m. ZW. San Miguel. Duivendrecht (t). 12 350. m. O. Recife. Douro, 9 v. St. Thomas n. Haiti. Diemerdijk, 13 v. Cristobal n. Antwerpen. Etrema, pass. 12 Madeira. Enggano, 12 te Koweit. Edam. 12 600 m. O. Kp. Race. Esso Den Haag (t), 12 500 f. O.ZO. Bermuda. Eemland, pas. 12 Santa Catharina eil. Ena (t), 13 verw. Curasao. Esso Rotterdam (t). 13 800 m. W.ZW. Flores Eemdijk, 13 te Antwerpen. Friesland, pass. 13 .Jamaica. Grootekerk. pass. 12 Guardafui. Gouwe, 12 200 m. W. Kp. St. Vincent. Gordias, 13 v. Algiers n. Malaga. Helena, pass. 12 Azoren. Hoogkerk, pass. 12 Finisterre. Helicon. 10 te New York. Heemskerk. 12 400 m. W.t.N. Minicoy. Hercules, 14 te Antwerpen v. Izmir. Heelsum. 12 v. New Orleans n. Houston. Indrapoera. 11 te Singapore. Ittersum, 14 verw. R'dam v. New Orleans. Java, pass. 12 Fayal. Jupiter, 12 v. Algiers n. R'dam. Japara (KRL), pass. 12 Elba Cape. Joh. v. Oldenbarnevelt, 13 480 m. W. Siberoet. Jagersfontein, 13 v. Teneriffe n. Kaapstad. Kedoe, pass. 12 Djeddah. Keilehaven. 12 anker Harcourt. Katwijk, 10 te Tanger v. West Hartlepool. Kota Baroe, 12 850 m. W. Flores. Koningshaven. 7 te Casablanca. Kóta Gede, 14 verw. v. R'dam n. Philadelphia. Kolbergen, pass. 13 Oporto. Kieldrecht. 1'3 v. Calcutta n. Madras. Kota Agoeng, pass. 13 Oporto. Lemsterkerk', pass. 12 Perim. Leersum, 9 te New Orleans. Linge 12 v. Monrovia te Abidjan. Leopoldskerk, pass. 12 Kreta. Lissekerk, pass. 12 Str. Messina. Luna, pass. 12 Kp. Bougaroni. Langkoeas. 14 verw. pass. Minicoy. Leerdam, 13 bij Scillies. Laurenskerk, 14 te Aden. Lekkerkerk, 13 te Antwerpen. Leuvekerk. 13 v. A'dam. Langiee Scott. 11 pass. Gibraltar. Mapia, 13 te Singapore. Marpessa, 12 v. Aruba n. Gibraltar. Myonia, pass. 12 Azoren. Maaskerk, pass. 12 Lissabon. Mentor, 12 120 m. N. Derna. Mitra (t), 12 620 m. Z.ZO. Schrismas eil. Musi, 12 v. Gorontalo n. Ternate. Maas, pass. 12 Noordkust Cuba. Maasland, 12 170 m. NO. Recife. Maetsuycker, 9 v. Singapore n. Fremantle. Malvina, 13 v. Manaalamadi n. Yokohama. Mariekerk, pass. 13 Dahlac eil. n. Port Said. Muiderkerk,, 14 te Lorenzo Marques. Melampus, 11 v. Belawan n. Port Swettenham. Meliskerk, 13 v. Manilla. Nieuw Holland, 13 verw. Djakarta v. Singapore Noordam. 12 450 m. Z.ZW. Kp. Race. Nieuw Amsterdam. 13 v. Trinidad n. Laguaira. Nigerstroom, 13 v. Le Havre n. Antwerpen. Oranje Fontein, 12 v. Teneriffe n. Southampton Omala (t). 11 v. Miri n. Pladju. Orestes, 12 v. Trinidad n. Laguaira. Oberon, 13 te Puerto Plata v. Ciudad Trujillo. Ondina, 14 te Rijkjavik verw. v. Curacao. Oranje, pass. 13 Malta. Oranjestad. 14 te Cristobal v. Puerto Limon. Prins Willem II, 13 te R'dam v. Norfolk. Parkhaven, 12 te Porto Maghera. Prins Joh. W. Friso. 12 te Bremen v. R'dam. Prins Willem III, pass. 14 Gibraltar. Polyphemus. 11 v. Port Swettenham. Prins Maurits.' 13 v. Burriana n. Gandia. Prins Alexander, 13 v. St. John n. Bremen. Prins Fred. Hendrik, 13 v. Alicante n. Barcelona Ruys. 12 v. Mauritius n. Lorenzo Marques. Rot ui a, pass. 12 Azoren. Rijnhaven, pass. 12 Ouessant. Riouw, pass. 12 Sabang. Roebiah. 12 v. Tilbury n. A'dam. Rijnland. 12 210 m. O.NO. Madeira. Rufina, 9 te Barbados v. Balboa. Kadja, 13 te Belawan. Raki, pass. 12 Minicoy. Rempang, pass. 13 Ouessant. Ridderkerk. 13 v. Lorenzo Marques n. Durban. Rjjnkerk, pass. 13 Kp. Verde n. Kaapstad. Rossum, 13 v. Setubal n. R'dam. Rijn. 13 v. Dakar n. Kaolak. Salland, pass. 12 Ouessant. Slngkep. 12 v. Djakarta n. Aden. Soestdijk, pass. 12 Kp. Carbon. Salawati, 13 verw. Madras. Saroena (t>. pass. 12 Z. Natuna eil. Scliiediik, 12 180 m. Z. Bermuda. Straat Soenda, 13 cerw. Singapore. Sarpedon. 12 300 m. N. Turs eil. Sandenburgh, pass. 12 Finisterre. Sarangan, 14 te Belawan. Sibajak. 13 bij Enggano eil. Sliedrecht, pass. 13 Durban. Slbterdijk, 13 v. Aden n. Belawan. Stad Alkmaar. 13 v. Vlaardingen n. Narvik. Stad Maastricht, pass. 13 Kp. Villano. Stentor, 13 v. Kymassi n. Catania. Sunetta, 13 rede Miri v. Buenos Aires. Taria, pass. 12 Ouessant. Titus. 13 te A'dam v. Lissabon. Talisse, 12 190 m. ZO. Messina. Tiibadak. 12 135 tn. ZO. Hongkong. Tjikampek. 12 900 m. O. Kp. Santa Maria. Tjibodas, 9 te Makassar v. Osaka. Tero. 14 te R'dam v. Buenos Aires. Teucer, 13 v. Singapore n. Hongkong. Tibia, pass. 13 Kp. St. Vincent. Tabian. 14 v. New Orleans n. Mobile. Uni, 9 v. New Orleans n. Manati. Volendam. 13 16 u. verw. v. R'dam n. Halifax. Venus, pass. 12 Lissabon. Veendam, 14 v. Havanna te New York. Vulcanus, 13 v. Thessaloniki n. Istanboel. Winterswijk, 12 te Huelva v. A'dam. Woensdrecht, 12 dwars. Kp. Hatteras. Waterland, 11 te Buenos Aires. Westerdam, 12 300 m. W. Ouessant, Wieken burgh, pass. 1.3 Finisterre. Willem Ruys. 14 te Colombo. Zijpenberg, 12 verw. Casablanca v. Savooa. Zonnewijk, 13 v. Takoradi n. St. Vincent. Australië zal op semi-oorlogsbasis worden geplaatst, aldus heeft minister-president Robert Menzies kort na zijn terugkeer van de gemenebestconferentie te Londen be kend gemaakt. Het land kan niet volledig op oorlogs basis worden geplaatst zonder dat zijn im migratie- en ontwikkelingsprogramma hieronder zou lijden, aldus Menzies. „Even als Engeland moet Australië zich in die mate op de defensie voorbereiden als ver enigbaar is met de onmiddellijke behoefte van het land aan bevolkingsaanwas en ont wikkeling". WASHINGTON, (Reuter) In'een ver klaring over buitenlandse politiek, getekend door meer dan honderd van de honderd negenennegentig republikeinse leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, welke in het Huis zal worden ingediend, wordt voorgesteld: stopzetting van Ame rikaanse hulp aan West-Europa, tenzij men er van overtuigd is, dat West-Europa zijn volledige aandeel van de last draagt, toe staan van volledige deelneming van het congres aan het vaststellen van de buiten landse politiek, ondoordringbaar maken van de defensie der V. S. voor aanvallen, besnoeiing van de niet voor defensie be stemde uitgaven, opbouw van een defensie van het Westelijk halfrond. De tweede Amerikaanse internationale Jaarbeurs zal van 22 Maart tot 6 April 1952 te Chicago worden gehouden. Een aantal medewerkers is reeds begonnen met de voorbereidende werkzaamheden welke zich voornamelijk uitstrekken tot Europa, waar pogingen in het werk gesteld wor den een groter aantal exposanten aan te trekken dan aan de eerste Jaarbeurs, welke van 7 tot 20 Augustus 1950 te Chi cago werd gehouden. De officieuze staking van de 26.000 mijn werkers in het Luikse heeft zich heclen uitgebreid tot de gebieden van Bergen en Charleroi. In het Bergense, waar 35.000 mijnwerkers het werk neerlegden, is de staking bijna volledig. In de buurt van Charleroi legden in 8 van de 70 mijnen 8.000 arbeiders het werk neer. De mijnwerkers willen een .Joonsverho ging van vijf procent met ingang van 1 Januari. De vakvereniging wil het aanbod van de werkgevers voor een verhoging van vier procent aanvaarden. ADVERTENTIE IJzersterke kous 1.65 Links fijn weefsel 2.95 Kous met loodje 4.65 Nylon Kristal 5.95 Steeion 6.50 Nylon 51/15 7.75 Wol In grijs en beige 6.85 8.75 Zwaar geplatteerd in grijs 4.25 Anegang 25 Telef. 19644 Enige tijd geleden maakte een aantal in woners van Putten een tocht naar Lade- lund in Duitsland, in welk plaatsje vele omgekomen Puttenaren een "laatste rust plaats hebben gevonden. Bij het passeren van de Duitse grens de tocht werd met een autobus gemaakt werden de reizigers door de Duitse douane onheus behandeld. Gisteren zijn twee Duitse ambtenaren naar Putten gegaan om hun verontschul diging aan te bieden. Zij deden dit uit eigen beweging, zonder hiertoe van hogerhand opdracht te hebben ontvangen. De beide Duitsers, „Ministerialrat" Schuchart uit Bunde, hoofd van de passencontróle in de Britse zóne en de heer Henn, inspecteur dei- douane, werden ten gemeentehuize door de burgemeester van Putten, jhr. mr. W. F. Quarles van Ufford en de beide plaatse lijke predikanten ontvangen. BINNENLAND Maandag is op de rijksweg te Wassenaar de 80-jarige voetganger R. B. door een auto aangereden. Hij as op slag dood. Heden morgen werd een verpleegster van de Ursulakliniek te Wassenaar eveneens op de rijksweg aangereden. Ook zij kwam om het leven. De gemeenteraad van Delft heeft be sloten een bedrag van f 2.530.000 beschikbaar te stellen voor het doen bouwen van 332 woningen. De woningen zullen voor het merendeel dienen voor de huisvesting van gehuwd personeel van te Delft gevestigde industriële bedrijven. Deze industrieën zul len een bijdrage van f 1500 per woning aan de gemeente betalen. Van de 332 woningen zijn er 36 bestemd als garnizoenswoningen. De burgemeester van Bergen (Noord holland), dr. W. Huygens, ontving uit Keyns- ham bij Bristol in Engeland een uitnodiging voor twintig jeugdige ingezetenen uit zijn gemeente om in Keynsham een veertien daagse vacantie door te brengen tijdens het Festival of Britain. De twintig jongelui uit Bergen, die tussen de 15 en 18 jaar moeten zijn, zullen door een door de burgemeester ingesteld comité worden uitgekozen. In 1952 zal een aantal jongelui uit Keynsham een tegenbezoek aan Bergen brengen. Dinsdagmiddag heeft een 28-jarige bank werker in de in aanbouw zijnde electrische centrale aan de Hemweg te Amsterdam een stalen mat op het hoofd gekregen. De mat viel van 7 meter hoogte. De man werd ernstig gewond en bleek bij aankomst in het Wilhelminagasthuis te zijn overleden. De Nederlandse Spoorwegen zullen op Dinsdag 20 Februari bij de overweg in de Oirschotse grindweg nabij Boxtel in de spoorlijn Boxtel—Best een automatische flikkerlichtinstallatie in dienst stellen. Binnenkort zal in de in aanleg zijnde Oosterpolder een kamp gebouwd worden voor huisvesting van 130 arbeiders. Er zullen dit jaar op zeer ruime schaal in internationaal verband vlootoefeningen worden gehouden door landen van het Noord-Atlantisch Pact. De Noordzee en de Atlantische Oceaan zullen tot het oefengebied behoren. De kapitein ter zee S. Dubbcnga, sinds de oprichting in 1946 commandant van het marine-opleidingskamp Hilversum, is met ingang van 22 Maart benoemd tot hoofd van het bureau Handelsbescherming aan het departement van Oorlog en Marine. Als zijn opvolger is benoemd tot commandant van het kamp Hilversum kapitein ter zee J. Hogendoorn. De Amsterdamse rechtbank heeft een inmiddels ontslagen P.T.T.-ambtenaar we gens verduistering in dienstbetrekking van f7,60 veroordeeld tot vier maanden gevan genisstraf. In Den Haag en Delft heeft men Maan dagavond laat een sterk lichtschijnsel aan de hemel waargenomen. Het K.N.M.I. in De Bilt deelt mede, dat men waarschijnlijk een meteoor heeft gezien, die op een hoogte van 40 km. met grote snelheid in Westelijke richting zweefde. Mr. P. J. Oud en mr. G. Vonk zullen in een openbare vergadering van de V.V.D. op 19 Februari in het Minervapayiljoen te Am sterdam spreken over de huidige politieke situatie. De Nederlandse Aardolie Maatschappij zal in Tubbergen bij de Duitse grens een boring naar olie en aardgas verrichten. Even over de grens heeft een Duitse maatschappij een aardgasbron aangeboord. HAARLEM EN OMGEVING Het bestuur van de stichting Kinder bewaarplaatsen te Haarlem houdt op Zon dag 4 Maart een bridge-drive in restaurant „Dreefzicht". Leiders zijn de heren Smit en Joh. Fabel. Bij laastgenoemde, wonende Spaarnwouderstraat 82, kan men zich aan melden. Als translateur in de Spaanse taal werd voor de Haarlemse rechtbank beëdigd de heer E. L. Paleari. wonende te Haarlem, Santpoorterplein 17. De afdeling Haarlem van de Beweging van Europese Federalisten is begonnen met een reeks zogenaamde huisbijeenkomsten waarop onderwerpen met betrekking tot de Europese eenwording zullen worden behan deld.' Op de eerste bijeenkomst van deze reeks sprak de heer C. J. Buytendijk. Op de volgende bijeenkomst, die wordt gehouden op Woensdag 28 Februari in Brinkmann, Grote Markt, zal de heer J. v. d. Kieft, ge delegeerde in de Raad van Straatsburg, spreken over de „Economische integratie van Europa". De Staatscourant van Maandag bevat een besluit van de minister van Sociale Zaken, waarbij ruim honderd gemeenten of gedeel ten van gemeenten zijn aangewezen waar met ingang van 1 Maart 1951 slechts met jodiumhoudend zout bereid brood aanwezig mag zijn. Tot deze gemeenten behoren onder andere Hillegom, Lisse, Noordwijk, Noord- wijkerhout en Sassenheim. De aanbeveling tot benoeming van twee leden van de plaatselijke commissie van toe zicht op de scholen voor middelbaar onder wijs, welke B. en W. de gemeenteraad heeft aangeboden, luidt als volgt: vacature dr. Jos. van der Velden: 1. mevrouw mr. E. H. Prinz- Van Swaaij; 2. mevrouw M. K. T. Boeren Versteegh. Vacature mevrouw mr. B. M. NieuwenhuijsLoos: 1. M. Herdimk; 2. mr. H. J. Pot, B. en W. stellen de gemeenteraad voor te benoemen tot tijdelijk leraar in de klas sieke talen aan het Gymnasium de heer R. Eikeboom te Amsterdam. Voor het aanschaffen van een nieuwe warmwaterketel ten behoeve van Je Ge meentelijke geneeskundige- en gezondheids dienst en voor het aanbrengen van een hijsstelling voor het verplaatsen van de asketels stellen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voor een bedrag van f2000 beschikbaar te stellen. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor aan mevrouw C. van Sty- rum—Goedewaagen tegen de prijs van f 12 per m.2 in koop af te staan de grond, ge legen aan de westzijde van de Crayenester- Iaan, groot ongeveer 494 m.2 zulks met be stemming om op die grond een woonhuis met garage te bouwen. B. en W. van Haarlem vragen de ge meenteraad machtiging tot het doen uitvoe ren op het terrein van het gemeentelijk waterbedrijf te Overveen van de bouw van een kantoor voor de chef van het pomp station en de winplaats, alsmede van de bouw van een pompenkamer voor de opstelling van de electrische pompinstallatie A 3, waarvan de kosten geraamd zijn op f 62.000. Het is de Bloemendaalse politie geble ken, dat er weer in de gemeente Bloemen- daal uit parken en plantsoenen katjes afge sneden zijn. Zij verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat er evenals vorig jaar streng tegen overtreders zal worden op getreden. Gisteren berichtten wij, dat sedert het najaar van 1950 op het bureau van politie te Overveen een tasje, inhoudende een kost baar naaigarnituur, als gevonden voorwerp was bezorgd en dat de eigenares zich nog niet had gemeld. Kort na het verschijnen van de krant vervoegde zich een Bloemen daalse dame aan het bureau, die eigenares was van het naaigarnituur. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7