Ruit stuk U vindt in iMmM Een product der Sunlight Fabrieken Herbouw Zuiderbad goedgekeurd, mits gesplitste exploitatie mogelijk Gebr. van BEEM faJP* w^S|4-K pracht dames of heren Egypt, linnen regenjas MOORE'S SCHOOL ZANDVOORTSE RAAD Hoofddorp Onverwacht salvo van de heer Tates op de burgemeester Hillegom Lisse Vijfhuizen „Atlantik-Wall" op Ameland wordt jeugdherberg Tegenstanders van Kerkorde dagvaarden Hervormde Kerk Van ieder schoolkind wordt een stuiver gevraagd Om de nationale damtitel Santpoort IJmuider dammers tegen BDC II in Santpoort Bel op 14809 AMSTERDAMSTRAAT 25 TEL. 14809 Gebouw Domi te Overveen Avond-veiling van zeer goede meubilaire goederen Dames- en Heren regenkleding, Amer. Legergoederen, textiel enz. Opl. Praetijkexamens Verf Vernis Japanlakverf C, V. I. „CÜVELINE" <te Presteert 60% meer! 't Schuimt rijkU heeft minder nodig, U werkt goedkoper! Heerlijk frisse geur! Ook dit maakt het afwassen tot een genoegen. Dit prachtige, nieuwe product staat onder volledige garantie van de Sunlight Fabrieken. Uw win kelier heeft het. Prijs slechts vj. Uiterst zacht voor de handen Geen schrale handen meer na de afwas! Talrijke gebruiksmogelijkheden Vatenwas, allerlei schoonmaak werkjes, tapijten reinigen enz. Hèt middel voor het wassen van wol en zijde! '^SP/£GELSCj Het nieuwe vloeibare Presto komt uit hetzelfde gezin als Presto in poedervorm, het populaire afwas- middel, dat 2 7 et per royaal pak ver krijgbaar is. WOENSDAG 14 FEBRUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 De Zandvoortse gemeenteraad heeft gis teravond in principe besloten tot de her bouw van het Zuiderbad en daarvoor een crediet van 310.000 beschikbaar gesteld. Voorwaarde voor de herbouw is echter dat het R«k de kosten geheel vergoedt. De raad verbond er na lang delibereren voorts de conditie aan, dat het geheel zo gebouwd moet worden, dat een splitsing van de ex ploitatie in bad-inrichting en café-restau rant mogelijk zal zijn. Het was een compro mis-formule van de burgemeester die de verlossing bracht toen het alle schijn had, dat het debat tot de volgende dag zou duren, hoewel eerst vrijwel de gehele raad zich in principe vóór het plan had ver klaard. De moeilijkheden lagen niet zozeer in de technische uitvoering van het sobere en al enige malen gewijzigde plan, want de aan merkingen van de heren W eb er (A.Z.B.), Siegers (K.V.P.) en Tates (V.V.D.) betroffen voornamelijk détails. Veeleer maakten vele leden zich reeds zorgen over de nu overigens nog niet aan de orde zijn de kwestie van verpachting en exploitatie. Sommigen vreesden kennelijk bevoordeling van de huidige exploitant en vroegen een openbare inschrijving, zoals de heer W e- b e r, anderen twijfelden aan de capacitei ten van de exploitant ten aanzien van het restaurantbedrijf, zoals de heer G o s e n (C.H.P.). Deze laatste stelde dan ook de splitsing der exploitatie voor. Slechts me vrouw Mol (Arbeid) en de heer Blom (C.P.N.) waren zonder meer voor het plan. De laatste wees nog op het morele recht van voorkeur voor de huidige exploitant, iets waar de burgemeester persoonlijk wel voor bleek te voelen. De burgemeester wees op de noodzaak van een snelle beslissing om nog „de laatste tram" te halen wegens de op handen zijnde versoberingspolitiek. Hij betreurde het, dat door een fout in de correspondentie van het ministerie een vertraging was ontstaan, die bouw vóór het komend seizoen onmogelijk maakt. Toch splitsing Wethouder Kerkman maakte de kwestie van de splitsing urgent, door te zeggen dat bij de bouw daarmee rekening gehouden zal moeten worden. Wethouder Slagveld maakte daar een voorstel van en toen waren de poppen aan het dansen. De burgemeester en de heer Blom verzetten zich tegen een split sing, omdat deze een lonende en practische exploitatie onmogelijk zou maken, maar de meerderheid bleek de mogelijkheid tot splitsing in de hand te willen houden. De compromis-formule van de voorzitter bracht toen redding en het voorstel werd aanvaard met slechts één stem tegen, die van de heer Koning (A.Z.B.), die de hele herbouw niet nodig achtte, aangezien vol gens hem de zaak niet zou renderen, wan neer eenmaal overal langs het strand ge bouwd zou mogen worden. Psychologie De subsidie van 100 voor een psycho logisch onderzoek op de lagere scholen, teneinde de ouders te helpen bij het be antwoorden van de vraag of hun kinderen voor voortgezet onderwijs geschikt zijn, bracht nog even de tongen in beweging. De heer Tates vond het een modegril en voerde aan dat een test waaraan hij onderworpen was geweest, hem geschikt had verklaard voor bijzonder veeleisende functies. Sindsdien stond hij er sceptisch tegenover. De heer Blom wilde na A ook B zeggen en vond dat onbemiddelde, maar intelligente kinderen nu ook een moreel recht op een beurs zouden hebben. Wethouder Kerkman meende echter dat het plan nog moet groeien en het voor stel kwam er zonder stemming door. Pad of weg Het vaststellen van een aantal straat namen nam ook nog tijd in beslag. Som mige leden vonden de benaming pad niet mooi en het college was bereid dit in weg te veranderen. Met grote botanische onpartijdigheid werd de naam Sparrenlaantje in Bentveld in Dennenlaantje veranderd, omdat daar vlakbij al een Sparrenlaan is. 's Heren G o s e n s' afkeer tegen de naam Vlaaye- pad, die hij gewijzigd wilde zien in Pape gaaienpad (een rijmend compromis) vond echter geen genade. Een voorstel tot pach ten van de grond onder de rijwiel- en wandelpaden langs de Noordboulevard van het Rijk kwam er met een hamertik door. Boze woorden Toen kwam een onverwacht salvo van de heer Tates op de burgemeester in de vorm van een interpellatie aan het college. In een lange rede beschuldigde hij mr. Van Fenema, dat deze als voorzitter van de Stichting Touring Zandvoort, hem (als lid van het dagelijks bestuur van de Stichting) in discrediet had willen brengen. De voor zitter zou namelijk hebben gezegd dat de heer Tates geen belangstelling voor het circuit zou hebben en daarom maar liever als bestuurslid moest bedanken. Hij zou dit gezegd hebben op een openbare vergade ring van de begunstigers van de Stichting. Voorts was de heer Tates gebelgd over het feit, dat de burgemeester hem kwalijk had genomen, dat hij weer boos was geweest, dat hij het kantoor van de Touring geslo ten had gevonden, omdat de directeur in opdracht van de burgemeester aanwezig was op een bespreking annex lunch met de hoofden van dienst. De heer Tates nam de kans te baat om zijn grieven tegen de gang van zaken bij de Touring te luchten (hij noemde het kantoor een sanatorium) en hij vond dat het moeilijk was met de burge meester samen te werken, die voortdurend probeert de directeur te sauveren. Hij vroeg tenslotte een uitspraak van de raad en verklaarde zich bereid zijn mandaat ter beschikking te stellen, dat hem door de raad in de Touring was gegeven. Onweer voorbij Gezien de vredige oplossing van het ge heel zullen wij er van afzien de lange reeks beschuldigingen van de heer Tates en de natuurlijk daarop volgende tekst en uitleg van de voorzitter weer te geven. De laat ste nam het niet te tragisch op, hoewel hij toegaf, dat de vergaderingen van het da gelijks bestuur nogal eens moeilijk zijn, omdat de heer Tates de gewoonte heeft recht op alle klippen af te varen en er vervolgens tegen op te botsen. De bewuste vergadering was overigens niet openbaar, maar alleen voor begunstigers toeganke lijk en het door hem verklaarde was een eerlijk antwoord op vragen van de heer Siegers. Hoewel hij meende dat deze zaak niet zozeer in de raad als wel in het be stuur van de Touring thuishoort, schuwde hij de openbaarheid allerminst. Hij gaf de heer Tates de raad zijn bezwaren niet in een zo gespannen vorm te lanceren en niet politie-agent op het Touring-kantoor te spelen. De personeelsbezetting van de Tou ring is onvoldoende. De voorzitter wilde de directeur allerminst sauveren, erkende zelfs nog bij hem een gebrek aan ervaring op het stuk van het vreemdelingenverkeer, maar wilde hem wel verdedigen tegen scherpe, voortdurende en ongemotiveerde aanvallen. Mr. Van Fenema hoopte dat dit onweer de lucht gezuiverd zou hebben en dat de zaak niet gedramatiseerd zou wor den. Hij wenste een voortzetting van de samenwerking met de heer Tates, van wiens goede bedoeling hij overtuigd was. De heer Gosen trok een haastig-opge stelde, zwaarvoetige verzoenings-motie weer even haastig in en de raad bleek maar al te blij de discussie over deze on gelukkige kwestie te kunnen sluiten. Vrolijkheid De rondvraag bracht de aardappelaaltjes op het tapijt en de zwaar-bekruinde bomen langs de Koninginneweg (passend genoeg door de heer Koning). De heer Siegers verzocht om „verlichting" van de stroom- besparing in het seizoen. Voor de vrolijk- neiu, zei nij. Aan het begin van de zitting werd de heer F. W. Diemer als lid van de raad be ëdigd en geïnstalleerd. De burgemeester heette hem welkom en bracht nog dank aan de voorganger van de heer Diemer, de heer Sytsema, voor zijn overdachte en con structieve arbeid in de raad. De heer Die mer bedankte met enkele korte woorden. Tennisclub opgericht In „De Schelp" is Dinsdagavond een ver gadering gehouden, waarin besloten is tot het oprichten van de tennisclub „Zandvoort". Er waren twee en zestig aanwezigen die zich allen als lid opgaven. Verwacht wordt, dat het aantal leden tot tachtig of negentig zal stijgen. Het bestuur werd als volgt samen gesteld: F. Roeppe van der Voort-, voorzitter; F. H. Pennaat, secretaris; B. Berrier, pen ningmeester; P. Hennis. wedstrijdleider en W. Mannot, commissaris van materiaal. Ge speeld zal worden op de banen bij hötel ,.De Schelp" met ingang van 1 April, zo mogelijk eerder. De bedoeling is aan de leden twee speeltijden in de week aan te bieden. Ver moedelijk zal de club het volgend jaar toe treden tot de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennisbond. GYMNASTIEKUITVOERING „JAHN" Dat de Christelijke gymnastiekvereniging Jahn, onder leiding van de heer Wiethaar het ver heeft gebracht, bleek wat de kwan titeit betreft wel bij de opmars in de geheel gevulde zaal van Flora, voorop gingen de kleuters, achteraan de veteranen. Met de kwaliteit bleek het best in orde. Durf en be hendigheid bij de jongens, lenige sierlijk heid bij de meisjes en zeer knappe staaltjes aan de toestellen van de dames en heren, waarbij de heer Wiethaar tijdens enige demonstraties toonde dat hij nog altijd tot de besten van ons land behoort. De uitvoering werd geopend door de ere voorzitter. ds. Chr. Eerhard. Heden (Woens dag) wordt een herhaling gegeven. Nazorg T.B.C. De Hillegomse Besluurdersbond belegde, onder leiding van de heer A. Verdonk. een bijeenkomst in Sistermans, die vrij goed bezocht was en waar de heer Altering uit Haarlem sprak over de noodzakelijkheid van de nazorg voor tbc-patienten. Toelichting op en illustratie van deze causerie vormde de interessante film „Wit Wint", waarin de strijd tegen de tbc als een schaakspel wordt voorgesteld. Voorts wer den verschillende wenken gegeven ten aan zien van de praevenfie van deze volksziekte. Een rusthuis Huize „Sonnevanck" aan de Sixlaan te Hillegom is aangekocht door de Ned. Herv. Diaconie, om daar een rusthuis in te richten, dat ruimte zal moeten bieden aan 50 inwo- nenden. Omtrent de definitieve plannen staat nog niets vast. Oprichting van een V.V.V. Voor Donderdagavond heeft de burge meester een vergadering belegd om te komen tot oprichting van een plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Overgeplaatst De hoofdassistent der belastingen de heer J. Liefkens. alhier, wordt met. ingang van 1 Mei verplaatst naar de Inspectie le afd. Den Haag. Bijeenkomst voor gedemobiliseerden In de kleuterschool is Dinsdagavond een bijeenkomst voor gedemobiliseerden gehou den, uitgaande van het demobilisatie-comité. Na het zingen van het Wilhelmus richtte de heer C. Strik zich met woorden van welkom tot de burgemeester en diens echtgenote, tot kapitein-veldprediker Pellenboer en de luitenant-kolonel-aalmoezenier Cronenburg. Burgemeester mr. De Graaf wenste de ge demobiliseerden geluk met hun behouden thuiskomst. Dezen hebben in Indonesië een moeilijke tijd doorgebracht, om de rust en orde te bewaren. Velen zullen zich afge vraagd hebben, waarom er offers gebracht worden. Het gaat echter om het recht en om vrede te brengen. Tenslotte deelde de bur gemeester mee, dat het gemeentebestuur gaarne zijn medewerking wil verlenen als gedemobiliseerden met moeilijkheden hebben te kampen. De heer Cronenburg sprak over de feeste lijke thuiskomst, gaf enkele indrukken van het leven der militairen in Indonesië en wekte de gedemobiliseerden op door saam horigheid te blijven volharden in de strijd, welke nog verwacht kan worden. Kapitein Pellenboer zeide. dat de tijd in Indonesië doorgebracht, een goede is ge weest. Er werd daar een rechtvaardige strijd gestreden. Deze avond werden films over „Hollands glorie", het bloemencorso en de Keukenhof vertoond en de heer Westgeest gaf enige grappige voordrachten ten beste. Verder verleende een muziekgezelschap zijn mede werking. THEORIE EN PRAKTIJK De vereniging ..Theorie en Praktijk" van oud-leerlingen der Rijks Tuinbouwschool houdt Maandag 19 Februari een algemene vergadering in „De Nachtegaal". Vertoond worden de film van het bedrijf der KLM en films over de Keukenhof en het bloemen corso. AANBESTEDING Gisteren werd in hotel „De Landbouw" te Hoofddorp door het gemeentebestuur van Haarlemmermeer aanbesteed het bouwen van een achtklassige school voor buitengewoon lager onderwijs. Laagste inschrijfster was Firma Gebrs. Kinkel te Nieuw Vennep voor een bedrag van f 169.000. Hoogste inschrijvers gebroeders Tromp, Castricum met f 209.500. Raming f 154.400. Aantal inschrijvingen be droeg 35. CONCERT ZANG EN VRIENDSCHAP Het Hoofddorps mannenkoor „Zang en Vriendschap" zal in samenwerking met het dameskoor „Luctor et Emergo" en met mede werking van de Bavo-zangers uit Heemstede op 24 Februari in hötel ..De Beurs" te Hoofd dorp een concert geven. OPVOERING „STORMEILAND" De verenigingen „Zonnestraal" en „Excel sior" hielden gisteravond in hotel „De Landbouw" te Hoofddorp een gecombineerde jaarvergadering onder leiding van ds. J. C. Salverda. Uit de jaarverslagen bleek, dat de verenigingen er financieel gunstig voorstaan. Mejuffrouw B. v. d. Heuvel en de heer K. Kraak brachten enige voordrachten ten gehore. Na de pauze volgde een opvoering van het toneelspel „Stormeiland", een spel van de zee dat bij de aanwezigen zeer in de smaak viel. Het spel viel over het algemeen te loven. De grootste van Nederland De grootste permanente jeugdherberg in Nederland, „De kleine Grie" aan de voet van de Hollumer vuurtoren op Ameland, zal op Zaterdag 19 Mei worden geopend door de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland. Het complex omvat dertien gebouwen, die eens deel uitmaakten van de door de Duitsers gebouwde „Atlan- tik-wall". De verbouwing, die enige jaren in beslag nam, geschiedde voor een deel met de hulp van de UNESCO. Tal van buitenlandse studenten, vooral Amerikanen, hebben hun vacanties opgeofferd om op Ameland stenen te bikken, wegen aan te leggen, te breken en te bouwen. Het hoofdgebouw van de jeugdherberg bevat een grote eetzaal, tevens recreatie- en filmzaal en een bibliotheek, die door de UNESCO wordt ingericht. Ter gelegenheid van het in gebruik nemen van de jeugdherberg, die ongeveer driehonderd gasten zal kunnen ontvangen, zal de Nederlandse première gegeven wor den van een Franse speelfilm, die een Franse maatschappij maakte over de in ternationale werkkampen op Ameland. Tevens zal de Ameland-film van de Friese cineast Han de Vries voor het eerst worden vertoond. Het persbureau der Nederlands Her vormde Kerk deelt het volgende mede: „Naar wij vernemen, heeft een groep ouderlingen, kerkvoogden en predikanten de Nederlands Hervormde Kerk op korte termijn doen dagvaarden voor de arron dissementsrechtbank te 's-Gravenhage. Zij eisen op verschillende gronden, dat het besluit tot invoering van de Kerkorde, op 7 December 1950 door de Generale Synode genomen, verklaard wordt in strijd te zijn met de reglementen van de Nederlands Hervormde Kerk en mitsdien onrechtmatig, ongeldig en onverbindend. Eisers zijn van oordeel, dat het besluit tot invoering van de Kerkorde ten onrechte is genomen, voornamelijk omdat de over gangsbepalingen bij de nieuwe Kerkorde in hetzelfde jaar, waarin zij ter consideratie aan de classicale vergaderingen werden voorgelegd, uiteindelijk door de Generale Synode zijn vastgesteld. Voorts wordt de rechtbank gevraagd, het besluit tot invoering van de nieuwe Kerk orde ongeldig te verklaren, omdat de Ge nerale Synode niet bereid zou zijn, de zui vere verkondiging van het Evangelie te handhaven, waar zij slechts zou willen weren wat de fundamenten der Kerk aan tast. Tot hen, die de Nederlands Hervormde Kerk hebben doen dagvaarden, behoren o.m.: mr. H. Frima te Groningen, mr. A. Beets te Haarlem, J. Weener te Utrecht, prof. dr. J. Severyn te Utrecht, ds. P. Zandt te Delft en ds. H. van Lunzen te Odoorn. Zij hebben geëist, dat de Nederlands Her vormde Kerk zal'worden veroordeeld om zich te onthouden van iedere invoering of poging daartoe van de Kerkorde op straffe van verbeurte van een dwangsom van 100.000 voor elke overtreding ten be hoeve van eisers. „Het Vierde Prinsenkind" wil 4500 oorlogsslachtoffertjes een prettige vacantie verschaffen Evenals het vorig jaar heeft het bestuur van de stichting „Het Vierde Prinsenkind" een appèl gericht tot de schoolgaande jeugd om op de verjaardag van prinses Marijke één stuiver te offeren. In 1950 deden bijna een half miliioen kinderen hieraan mee; toen bracht deze stuiver-actie 20.000 gulden op. Als dit jaar alle school gaande kinderen een stuiver offeren, zal de opbrengst veel groter kunnen zijn, al blijft dat nog maar een klein deel van de 125.000 gulden," die de stichting dit jaar nodig heeft voor haar arbeid ten bate van jeugdige oorlogsslachtoffers. De stichting -voert ook de adoptie- actie „Kaver Vier", waarbij zij een beroep doet op de kinderloze echt paren, bedrijven en organisaties om door „adoptie" van een oorlogsslachtoffer tje dit kind een heerlijke vacantie te gun nen en daarvoor 25 gulden per week per kind beschikbaar te stellen. Ook deze actie, waaraan UW en andere vrouwenorganisaties medewerking verle nen, was vorige jaren een groot succes. Dit jaar gaan opnieuw 4500 oorlogsweesjes en oorlogsinvalide kinderen met vacantie. Meer dan 700 jeugdleidsters en -leiders, doktoren, verpleegsters en geestelijke ver zorgers besteden hun vacantietijd, om in £5 kampen voor oorlogsweesjes en in 5 kampen voor invalide oorlogsslachtoffer tjes aan deze kinderen vreugde te schen ken. Laros is in de eindstrijd om de nationale damtitel met twee remises begonnen. Zijn p rtijen zijn goed gespeeld. Vrijdag, Zaterdag en Zondag wordt in Den Haag de strijd voortgezet. Dan ontmoeten elkaar: Vrijdag: H. Onnick—F. Gordijn; H. J. Haas donk—A. Jurg. Zaterdag: J. MetzH. J. Haasdonk; H. de JonghH. Onnick; R. C. Keller—A. Jurg; LarosA. van Aalten: F. Gordijn—p. Bergsma. Zondag: P. BergsmaA. v. Aalten; j. Metz—H. de Jongh; W. de Jong—R, c. Keiler. Laros is Zondag vrij. In de voorwedstrijd ontmoet Dukel—W. Roozenburg en BizotStahlberg te Amster dam in het Schaakhuis. Te Utrecht worden gespeeld: Hofman— Craane; Bandstra—Zuilekom en Drenth— Hartgens. Maandagavond wordt bij de damclub „Stabiel" te Santpoort de beslissingswed strijd gespeeld van de IJmuider en Bever- wijkse damreserves. Deze twee tientallen waren in de eerste klasse van de compe titie van het Haarlemse district beide on deraan geëindigd. De verliezer van deze wedstrijd moet degradatiewedstrijden spe len. Wij herstellen spoedig Donderdag 15 Februari a.s. 710 uur: Kijkdag: hedenavond 7-10 uur; morgen 10-2 uur. Deurwaarder P. v. d. Steenhoven, GENERAAL CPfONaÉ STRAAT S9. HAARLEM Stuurt ons Uw oplossing van deze rebus voor a.s. Vrijdag 16 Februari en U dingt mede naar een Uitslag in onze etalages Zaterdagmiddag 17 Februari Rep. Cursus Juni Ex. Associatie Engels - Frans Euits - Nederl. Boekhouden Steno Typen Fr. Halsstr. 1, tel. 14624 BESCHERMT U tegen regen met zo'n vlotte regenjas of -mantel van VAN VEEN, Zijlweg 26—28 te Haarlem. f 2.50 per weekzonder vooruitbetaling Onze machines produ ceerden een prima met zeer groot uitstrijk- vermogen in de nieuwste tinten volgens een bepaal de kleurenleer o.a. de Bruynzeelkleur, tegen een te betalen prijs. Schilders etc. rabatten. GED. O. GRACHT 95—94 Haarlem. Maxima hoeveelheid 10 K.G, van elke verf. Ook voor UW goederenvervoer geldt ..Beter één vogel in de hand, Dat is voor U HAARLEM, Warmoesstr. Tel. 11700-12100-12400 JAARVERGADERING „PRO REGE" De afdeling Vijfhuizen van de Nederlandse Militaire Bond „Pro Rege" zal Donderdag avond in de Nederlands Hervormde Kerk te Vijfhuizen haar jaarvergadering houden. Als spreker zal optreden de heer W. Nieuw- boer uit Utrecht, lid van het hoofdbestuur. P 40.87.34

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 8