OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Indonesische regering verbiedt stakingen in vitale bedrijven Vier Nederlanders gesneuveld bij gevechten om Hoengsong Nederlanders in Korea hebben het hard te verantwoorden Gevaar voor Labour Santa Margherita Mej. mr. M. de Keijzer benoemd tot rechter-plaatsvervanger Koning van Nepal terug Het land heeft al onmeetbare schade geleden Motie van wantrouwen der oppositie „Er dreigt geen onmiddellijk gevaar ergens in Europa" „Aanval op Joegoslavië gevaar voor wereldvrede Engeland gaat officieel hamsteren Het woord is aan Ds. H. J. Timens uit Haarlem, de „parachutisten-dominee", een van hen AMERIKAANSE VLIEGBASES OM EUROPA Hevige gevechten aan het centrale front Prof. mr. De Gaay Fortman bedankte voor ministerschap HET WEER AFGEBEELD Weerbericht g-je JAARGANG No 186 DONDERDAG 15 FEBRUARI 195-1 295e JAARGANG No 39 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij 'Zuïder Buitenspaamë 1'2, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN HET SCHONE OORD, dat de schone naam Santa Margherita draagt, hebben de Italiaanse en Franse premiers en minis ters van Buitenlandse Zaken over een aan tal punten van ibelang overeenstemming befeikt. Onze correspondent te Rome heeft sisteren opgemerkt dat het een verouderde romantische gewoonte is, Italië en Frank rijk aan te duiden als „les soeurs latines" de Latijnse zusters. Dat behoeft men nu niet meteen te beamen wegens de oorlogs gebeurtenissen van tien jaar geleden; hevig conflict tussen zusters is meer voorgeko men. Er bestaan overeenkomsten in af stamming en geaardheid, die niet te looche nen vallen. Daarnevens evenwel ook ver schillen, die de term les soeurs latines al sinds veel langer tijd een min of meer humoristische klank verleend, hebben. Vooral te Parijs. Intussen mag het gemeenschappelijke communiqué van Santa Margherita er zijn. In deze tijd klinkt het schier weldadig. ..Europa, dat bedreigd wordt door krach ten die het pogen te verdelen, moet zich verenigen." Ge zoudt zulk een uitspraak met gejuich begroeten als de ervaring niet geleerd had, dat voor vereniging meer nodig is dan de verklaring van twee der betrokken landen. Het zou van meer be lang zijn als zij zeiden; „Italië en Frankrijk moeten zich verenigen." Zo ver zijn zij evenwel nog niet en de kans er op is ge ring. De volgende zin van het communiqué luidt: „Frankrijk en Italië zullen samen werken binnen een verenigd Europa en de organisatie van het Noord-Atlantisch ver drag." Als ge nu zeer sceptisch wilt zijn kunt ge zeggen: er is geen verenigd Europa en dus zullen ze niet daarin samenwerken. Ge kunt mij zelfs toevoegen: wat is er nu voor weldadigs in zo'n communiqué? Ik heb gezegd: schier weldadig. Men is het eens geworden over verscheidene punten van beleid, waaronder de éénwording van Europa met inbegrip van een democratisch Duitsland. Men heeft verklaard dat dit een van de belangrijkste doeleinden van de politiek der Franse en Italiaanse regeringen 'is, die in de verwezenlijking het zekerste middel zien om de vrede te waarborgen, de economische en maatschappelijke vooruit gang te verzekeren en daardoor de levens standaard der bevolkingen te verhogen. Ook is men tot overeenstemming gekomen omtrent belangen in Noord-Afrika en de Franse premier Pléven heeft na de confe rentie verklaard, dat de Frans-Italiaanse betrekkingen nu „zeer goed" zijn. Onze Romeinse correspondent zei gisteren al dat de regeringen der twee landen van de zelfde kleur zijn, maar heeft bovendien de nadruk gelegd op de culturele eenheid. Op dit gebied staan Fransen en Italianen elkaar zeer na. Dit is, geloof ik, inderdaad van groot belang. Sommige erg nuchtere mensen geloven niet in de betekenis van zulke zaken en stellen alleen belang in een keiharde overeenkomst betreffende kolen, staal of een ander belangrijk product. Maar in die zakelijkheden is de menselijke natuur, vol tegenstrijdigheden en vol ge- voelsmotieven, niet samen te vatten. Cul turele eenheid schept een mate van onder linge verstandhouding en vertrouwdheid, waarin men veel gemakkelijker tot ge zamenlijke besluiten komt dan mensen die deze eenheid missen. Voor de Italianen is de overeenkomst van Santa Margherita ongetwijfeld van bijzonder belang, omdat Italië geen lid van de U.N.O. is en zich nu bij een van de belangrijkste leden heeft aangehaakt, om het maar zo uit te drukken. Volgens Reuter zal Frankrijk zelfs op internationale con ferenties, waar Italië niet vertegenwoordigd is, mede als woordvoerder van dat land gaan optreden. Het lijkt de vraag of een zo directe vorm gekozen zal worden; in de practijk zal het al genoeg zijn als een Franse delegatie verzekert, dat de Italiaan se regering haar standpunt deelt. Op het enigszins uitbundige optreden, waaraan men ten aanzien van Italië ge woon is geraakt zal een samengaan-in- buitenlands-beleid met. Frankrijk ongetwij feld kalmerende invloed doen gelden, waar in voor alle betrokkenen voordeel kan liggen. En het valt op dat men het eens is geworden omtrent het optreden jegens de communistische minderheden, die in beide landen zo actief zijn. Het communisme be zit veel groter aanhang in Italië dan in Frankrijk; zoals in de laatste dagen geble ken is doet zich evenwel in het Italiaanse communisme een splitsing voor, die geleid heeft tot de vorming van een groep die zich niet aan Sovjet-Rusland wil binden. Alles tezamen genomen is de conferentie van Santa Margherita dus wel een zaak van belang geweest. Temidden der conferenties die niets uitwerken onderscheidt zij zich door een merkwaardige overeenstemming, ook als men de gebruikelijke schone phra- sen buiten beschouwing laat R. P. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrondisse- ments-rechtbank te Haarlem mejuffrouw M. de Keijzer, substituut-griffier bij de rechtbank en mr. G. R. Nubé, substituut officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam. Koning Tribhoevan van Nepal is na een verblijf van drie maanden te New Delhi als gast van de regering van India per vliegtuig naar zijn hoofdstad Katmandoe vertrokken. Na een opstand in Nepal was het voorstel van India aanvaard, dat ko- ning Tribhoevan vorst zal blijven en een voorlopige regering van veertien ministers inet vertegenwoordigers van het volk on middellijk zal worden gevormd. Daarna zal een wetgevende vergadering worden bij eengeroepen om voor 1952 over de toekom stige grondwet van het land te beslissen. Program. Het programma voor volksonder wijs te Moskou bevat niet genoeg „ag- gressieve, wetenschappelijke, atheïsti sche propaganda", aldus het bestuur van de communistische partij in die stad. Het blad „Prawda" schrijft: „Lezingen over natuurwetenschap worden zelden gegeven, zijn niet aggressief van karak ter, stellen vooroordelen en bijgeloof slechts zwak aan de kaak en onthullen niet de reactionnaire essentie van de godsdienstige ideologie. DJAKARTA, (Aneta) In Indonesië zijn met ingang van heden stakingen in vitale bedrijven, bij ordonnantie van het militaire gezag en met instemming van de minister raad, verboden. Onder vitale bedrijven worden in de ordonnantie genoemd de spoorwegen, luchtvaart- en scheepvaart ondernemingen, oliebedrijven, havenonder nemingen en havendiensten, waterleidings bedrijven, electriciteits- en gasbedrijven, een aantal banken, mijnondernemingen die eigendom van de staat zijn, en mijnonder nemingen in gemengd bedrijf. In verband hiermede heeft de minister van Defensie, met instemming van de mi nisterraad besloten, dat alle voorschriften ten aanzien van stakingen worden inge trokken en ten tweede, dat er voor de op lossing van arbeidsgeschillen een nieuwe regeling zal worden vastgesteld, waarbij wordt ingesteld een commissie tot regeling van arbeidsgeschillen, van welke commissie de minister van Arbeid voorzitter zal zijn met als leden de ministers van Verkeer, Handel en Industrie, Financiën en Open bare Werken. Hij, die in een vitale onderneming, dienst of lichaam staakt, een staking gelast, voor stelt, of provoceert, kan in hechtenis wor den genomen voor de tijd van een jaar of worden beboet met maximaal 10.000 roepiah. De volledige lijst van vitale onder nemingen luidt: iedere onderneming of werkplaats, of afdelingen daarvan ressor terende onder het ministerie van Defensie, de staatsspoor en de verschillende particu liere spoorwegondernemingen, openbare gemotoriseerde transport- of andere ver voersondernemingen, luchtvaart- en scheep vaartmaatschappijen, havendiensten en ha venondernemingen, de PTT en de radio, de oliebedrijven, benzinestations, waterlei dingbedrijven, ziekenhuizen, apotheken, staatsdrukkerijen, staats- en gemengde mijnondernemingen, het zoutmonopolie met inbegrip van het staatszoutbedrijf, de vol gende banken: Javase bank, bank Negara Indonesië, Nederlandse handelmaatschap pij, Escompto, Nationale Handelsbank, bank Rakjat Indonesia en'drukkerijen of delen daarvan, die voor de staat bankbil jetten, banderollen en postzegels drukken. In een toelichting op de maatregel wordt van de zijde van hét ministerie van Voor lichting gezegd, dat het land onmeetbare schade heeft geleden door stakingen, die zich steeds geregelder voordeden en steeds groter afmetingen aannamen, hetgeen voor de arbeiders en de werkgevers zowel als voor de gehele gemeenschap uiterst nadelig is geweest. In deze toelichting wordt verder gewezen op de steeds meer gespannen in ternationale toestand. „Onder deze omstan digheden dienen de levensbronnen van de staat niet in de verdrukking te komen, zo- Minister Acheson: Winston Churchill, de leider der Engelse oppositie, diende gisteren onverwacht een amendement op de bewapeningsmotie der regering in. Hij zegt hierin, dat de conser vatieven de herbewapeningsplannen der regering steunen doch haar niet vertrou wen wat de uitvoering betreft. Het amen dement is in feite een motie van wantrou wen. Als het wordt aangenomen zal dit bijna zeker het aftreden van de Labour- regering met zich brengen. Tijdens het voortgezette debat in het Lagerhuis verklaarde de minister van De fensie, Shinwell, dat Engeland zijn divisies in Duitsland van drie tot vier zal uitbrei den. Volgens voorgestelde maatregelen zal Engeland veel sneller dan voorheen reser visten kunnen oproepen. Er zouden twee nieuwe tankfabrieken geopend worden en ook zouden nieuwe productievoorschriften voor straalvliegtuigen worden uitgevaar digd. Het aantal gevechtsvliegtuigen zou aan zienlijk uitgebreid worden. De marine zou zich vooral richten op een bestrijding van het onderzeeboten- en mijnengevaar. De totale sterkte der gewapende strijdkrachten zou tegen April ongeveer 900.000 man be dragen. Kenneth Younger, plaatsvervangend mi nister van Buitenlandse Zaken, zeide dat de herbewapening van Bulgarije, Roeme nië en Hongarije een van de punten vormt, die Engeland op een vier-mogendheden conferentie besproken wenste te zien. Het zou voorbarig zijn de zaak van de herbe wapening der „satellietlanden" voor de Veiligheidsraad te brengen. dat de vloed van essentiële grondstoffen voor onze gemeenschap kan worden be houden". Met betrekking tot ondernemingen, die niet voorkomen op de lijsUvan vitale be drijven, zegt de ordonnantie, dat arbeids conflicten in niet-vitale ondernemingen onmiddellijk dienen te worden gerappor teerd bij plaatselijke instanties, welke zul len worden samengesteld uit vertegen woordigers van de ministeries van Bin nenlandse Zaken, Handel en Industrie, Verkeer en Openbare Werken en Finan ciën. Deze functionarissen zullen dan trachten partijen te verzoenen door naar de beste middenweg te zoeken. Indien de besprekingen, gehouden onder leiding van deze functionarissen, niet tot resultaten leiden, zal de kwestie worden verwezen naar een commissie voor de beslechting van arbeidsconflicten. Het stakingsverbod voor de vitale be drijven heeft een algemene staking bij de B.P.M. over geheel Indonesië, die voor 19 Februari was aangekondigd, voorkomen. Waarnemers zijn van mening dat ook cultuurondernemingen onder het verbod zullen komen te vallen, doch zekerheid te dien aanzien is thans nog niet te verkrijgen. Amerikaanse besprekingen met Tito „Amerikaanse diplomaten in Europa zijn er van overtuigd, dat er deze lente geen oorlog zal zijn," aldus verklaarde de Ame rikaanse assistent staatssecretaris voor Europese aangelegenheden George W. Perkins te Belgrado. Perkins, die in de afgelopen weken uit gebreide besprekingen voerde met Ameri kaanse diplomaten aan beide zijden van. het ijzeren gordijn, verklaarde, dat men het er overal over eens was, dat er deze lente geen oorlog zal zijn en dat geen onmiddellijk gevaar dreigt voor een aanval e.cgens in Europa. "De Russische satellieten, zo voegde hij hieraan toe, zijn zich wel aan het voorbe reiden, maar „onze mensen denken dat de voorbereidingen nog niet ver genoeg zijn gevorderd om hen in staat te stellen in de nabije toekomst iets te ondernemen." Hij zei, dat het vraagstuk der veiligheid ter sprake was gekomen tijdens zijn twee daagse conferentie met Tito, de Joegosla vische minister van Buitenlandse Zaken Kardelj en andere autoriteiten in Belgrado. De mogelijke voorziening met wapenen of andere soorten militaire uitrusting was niet ter sprake gekomen, aldus Perkins. Perkins zei, dat de Joegoslaven waar schijnlijk zeer grote moeilijkheden zullen hebben bij het uitwerken van hun vraag stukken tenzij zij enige extra hulp ont vangen. Perkins zei verder, dat geen speciale plannen waren gemaakt om Joegoslavië te helpen. Hij bracht hulde aan het Joegosla vische volk wegens zijn moed en volharding en zeide te vertrouwen dat Joegoslavië zich met zijn hulpbronnen onafhankelijk zal kunnen maken. Hij verklaarde dat de mogelijkheid om Joegoslavië in het Max-shall-plan op te nemen niet ter sprake was gekomen:- (United Press). WASHINGTON. (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, verklaarde gisteren op zijn we kelijkse persconferentie, dat elke aanval der communisten op Joegoslavië de we reldvrede in gevaar zal brengen. Acheson zeide verder dat de Verenigde Staten niet voornemens zijn druk uit te oefenen op West-Duitsland, om het te bewegen deel te nemen aan de verdediging van West- Europa. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken weigerde zich uit te laten over de vraag, of de verbonden troepen al dan niet beogen de 38ste breedtegraad in Korea te overschrijden. Acheson zeide verder, dat de Verenigde Staten twee maal per week een bespreking voerden met de landen, die strijdkrachten in Korea hebben. De vertegenwoordigers dezer landen ontvangen de laatste inlich tingen en hebben gelegenheid hun stand- pijnt kenbaar te maken. Op een desbetreffende vraag zeide Acheson, dat op deze vergadering mogelijk ook de kwestie van het al dan niet over schrijden van de 38ste breedtegraad be sproken kon worden. De berichten over de verdeeldheid in de Italiaanse communistische partij achtte hij van zeer groot belang. Naar zijn oordeel zou deze ontwikkeling zich in alle com munistische partijen voltrekken „waar communisten zijn, die werkelijk belang stellen in hun eigen land in plaats van te handelen als agenten van een buitenlandse mogendheid". Van Britse zijde wordt vernomen, dat tussen Londen en Washington van gedach ten gewisseld wordt over een waarschu wing aan de Cominformlanden tegen even tueel militair optreden tegen Joegoslavië. Het destijds opgerichte comité „Her bouw Koepelkerk Willemstad" heeft nog te weinig geld ontvangen. Het nog ontbreken de bedrag wordt op 140.000 gulden geschat. Het Britse kabinet heeft besloten in de komende zes weken ruim 16 millioen pond sterling extra te besteden voor de vorming van strategische voorraden en machine werktuigen voor de Engelse herbewape ning. De plannen voor voorraadvorming wer den gisteren aan het parlement voorge legd. Zij omvatten voorraadvorming van machinewerktuigen en andere productie- installaties en essentiële voedingsmiddelen, die wellicht moeilijk te verkrijgen zullen zijn in geval van een noodtoestand. Hebbel: Als twee mensen elkaar kussen lopen de anderen door, maar als twee vechten komen de anderen er omheen staan. Nekkramp. In Egypte is een nekkramp epidemie uitgebroken. De regering heeft per radio aangeraden speciale voorzor gen te treffen. De epidemie heerst ook in de Soedan. Uit Chartoem alleen wor den reeds ongeveer 1000 gevallen ge meld. IN KOREA GEVALLEN 's-GRAVENHAGE. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen dezer dagen tijdens de actie bij Hoengson in Korea de volgende militairen zijn gesneuveld: kapi tein J. Linzel, afkomstig uit Wassenaar; legerpredikant kapitein ds. H. J. Timens, afkomstig uit Haarlem; korporaal A. Talens afkomstig uit Eindhoven en soldaat A. A. Schilders, afkomstig uit Rotterdam. Ds. Timens werd op 8 April 1920 te Apel doorn geboren. Ten gevolge van deportatie naar Duitsland moest hij tijdens de oorlog zijn theologische studie onderbreken. Nog tijdens de bezetting keerde hij, ernstig ziek, naar ons land terug. Na zijn herstel sloot hij zich bij de verzetsbeweging aan. Op 1 Februari 1948 deed hij het candi- daatsexamen tot de Heilige Dienst. Op 2 Februari, één dag later dus, kwam hij in Talloze zaken, waar een jongen belang in stelt, waren te vinden op de „eigen ten toonstelling voor schooljongenswelke dezer dagen te Londen is gehouden. Een sergeant van de Genie demonstreert enige jeugdige bezoekers hoe een mijndetector werkt. Eén van de jongens graaft een door het toestel ontdekte ontladen mijn op. Nu de Amerikaanse luchtmacht de vliegbases in Frans-Marokko heeft verkregen, (de contracten hiervoor zullen dezer dagen ondertekend worden), ligt het gehele Europese en Aziatische vasteland binnen het bereik van de enorme B 36-bommenwerpers. In deze kaart geven wij een gedetailleerd overzicht van de nieuwe vliegvelden in Frans- Marokko, terwijl tevens te zien is, hoe van de grote Amerikaanse bases op IJsland, in Groot-Brittannië en in Frans-Marokko het westelijk deel van het Europees- Aziatisch vasteland beheerst wordt. Het Oostelijk deel van dit continent is geheel bereikbaar van de grote bases in Arabië en de Pacific-eilanden. TOKIO, (Reuter, Volgens een mili taire woordvoerder in Tokio hebben de verbonden troepen aan het hoofdfront in Korea alle belangrijke posities, waarin de vijandelijke troepen waren doorgedrongen, weer in handen. Turkse en Amerikaanse eenheden dreven vijandelijke patrouilles, die de Han overgestoken en Jongdoengpo waren binnengedrongen, terug. Jong doengpo ligt enkele kilometers ten Westen van Seoel. Naar schatting 1000 man Noordelijken bestormden Woensdag de Nederlandse stel lingen, 8 kilometer ten Noord-Westen van Wonjoe. Lucht verkenners meldden een uitgebreide vijandelijke activiteit in dit ge bied. Een Noordelijke troepenmacht van naar schatting een divisie trok naar het De kabinetsformatie (Van onze parlementaire redacteur) Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman (A.R.), hoogleraar in het privaat- en arbeidsrecht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, die door de kabinetsformateurs was uitge nodigd om minister zonder portefeuille te worden met de bijzondere taak te zorgen voor stimulering van de productie, heeft daarvoor bedankt. De aangezochte is een man die veeleejr de portefeuille van Sociale Zaken zou ambiëren. Indien wij het wel hebben zou zijn bedanken dan ook niet zijn oorzaak vinden in principiële bezwaren om tot het te vormen kabinet toe te treden, maar in de aard van het hem gedane aan bod. Prof. De Gaay Fortman geniet ook in P. v. d. A.-kringen veel waardering en sympathie. De A.R.-Kamerfractie zou haar oppositioneel standpunt waarschijnlijk niet hebben laten varen als hij minister zou zijn geworden. Een andere tegenslag voor de formateurs is de weigering van jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer in een nieuw kabinet zitting te nemen. Hoofdoorzaak hiervan schijnt geweest te zijn dat men het niet eens kon worden over de taakverdeling tussen hem en mr. Stikker als minister van Buitenlandse Zaken. Mr. Stikker zou nu ook bezwaar geopperd hebben tegen een enkel punt van het ont werp -programma en tegen de handhaving van mr. Van Maarseveen als minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Verwijdering van deze bewindsman zou de V.V.D. welgevallig zijn-en voor deze partij een reden, zich met betrekking tot wat er ten opzichte van Nieuw Guinea eventueel zal gebeuren, toeschietelijker te tonen dan tot dusver. Het is duidelijk, dat de formateurs het uiterste zullen willen proberen, mr. Stik ker als minister van Buitenlandse Zaken te handhaven. Vandaar dat men in parlemen taire kringen rekening houdt met de moge lijkheid dat zij misschien wel bereid zijn om opheffing van het ministerie voor Unie zaken en Overzeese Rijksdelen te aanvaar den en tevens voor mr. Van Maarseveen een andere portefeuille te zoeken, bijvoor beeld die van Binnenlandse Zaken of Justitie, beide door een tot de K.V.P. be horend minister geleid. Wil men het aantal K.V.P.-ministers niet verminderen, dan zon bij een dergelijke gang van zaken een portefeuille gevonden moeten worden voor een K.V.P.-man. Ir. Staf, de directeur-generaal van de Landbouw, heeft voor het ministerie van Verkeer en Waterstaat aanvankelijk be dankt, naar het heet. Toch acht men het mogelijk dat hij, als de oplossing van de kabinetscrisis alleen nog van hem zou af hangen, daartoe bereid zou zijn. Zuiden, nog geen twee kilometer van de Nederlandse strijdmacht verwijderd. Franse en Amerikaanse troepen te Tsjip- jong, ten Noord-Westen van Wonjóe, hand haafden zich na hevige aanvallen der Noordelijken. Chinese troepen doen aanval na aanval öp het sléutelpunt Wonjoe. Volgens de be richten van hedenochtend is de stad echter nog in handen der verbondenen. Tegen middernacht waren alle aanvallen uit het Noorden bij Wonjoe afgeslagen. De Nederlandse eenheden in het gebied van Antsjang, even ten Westen van Wonjoe, stuitten alle pogingen van de tegenstander om door hun stellingen in de richting van Wonjoe heen te dringen. Tegen het aan breken van de dag heropenden de Noorde lijken hun aanval. De strijd duurt voort De verbonden legers houden nog stand. Met spoed zijn Amerikaanse verster kingen aangevoerd om de Nederlandse manschappen te helpen, die acht kilometer ten Noord-Westen van Wonjoe door een massale aanval dreigden onder de voet te worden gelopen. Na zes uur artillerievuur waren vijf vijandelijke colonnes, die negen en een halve kilometer ten Noord-Westen van Wonjoe bezig waren in de richting van de Nederlandse stellingen de rivier de Son over te steken, verstrooid. VolgJhs een communiqué van het achtste leger werden alleen Woensdag reeds 5.088 'tegenstanders gedood, 5.140 gewond en 365 gevangen genomen. Noordelijke publicatie Radio-Moskou meldt dat de Noord-Kore- anen bekend hebben gemaakt, dat zij in alle sectoren van het front een tegenaanval heb ben ingezet en dat zij en de Chinezen de verbonden troepen overal hebben afge slagen. In het Noord-Koreaanse legerbericht wordt verder gezegd, dat op 11 Februari vijandelijke strijdkrachten te Hoengsong waren omsingeld, hetgeen deze op 1300 doden en meer dan 4000 gevangenen was komen te staan. militaire dienst. Met bijzondere toestem ming werd hij veldprediker. Op 27 Februari 1948 vertrok hij met de „Zuiderkruis" naar Indonesië, waar hij als veldprediker inge deeld werd bij het regiment speciale troe pen en in het bijzonder bij de parachutis ten. Hij was drager van de rode baret, daar hij de volledige parachutisten-opleiding had gevolgd. Ds. Timens maakte dertig sprongen. Bij de laatste werd een rugge- Ds. H. J. Timens. wervel gekwetst. Hij herstelde volkomen en maakte de tweede politiële actie mede. In Maart 1950 keerde ds. Timens met het regiment speciale troepen naar Nederland terug. Hij was in ons land een tijdlang werkzaam in het kamp „Prinsenbos" bij Chaam. Op grond van zijn loopbaan als veld prediker stelde de Generale Synode hem vrij van het proponents-examen. Hij werd door de Classis Amsterdam beroepen als predikant in algemene dienst. Ds. J. F. Berkel, hulppredikant te Apel doorn, leidde de bevestigingsdienst in de Ned. Hervormde Kerk te Apeldoorn. Korte tijd later vertrók ds. Timens naar Korea. Hij was ongehuwd. Kapitein J. Linzel Kapitein J. Linzel werd gewond in de slag bij Hoengsong en overleed toen hij naar een veldhospitaal werd overgebracht. Hij bereikte de leeftijd van 32 jaar. Hij was beroepsofficier en heeft de laatste wereld oorlog met de geallieerde troepen in Birma gevochten. Hij was drager van verschei dene Amerikaanse dapperheidsonderschei dingen. In 1945 heeft kapitein Linzel in Indonesië dienst gedaan. Na zijn repatriëring meldde hij zich als vrijwilliger voor Korea. Hij werd toen in September 1950 als lid van de liaison-groep, die de komst van het deta chement moest voorbereiden, naar Tokio gezonden. Kapitein Linzel was gehuwd en woonde te Wassenaar. Korporaal Talens uit Eindhoven heeft in Indonesië dienst gedaan bij de parachutis ten. Soldaat Schilders behoorde tot het garderegiment Jagers. Het lage drukgebied dat gisteren boven ons land lag, trok naar de Noordzee. In de Noordelijke provincies kon de temperatuur daardoor iets oplopen, terwijl de wind uit Zuidelijke richtingen ging waaien. In de lucht, waarin ons land nu is gelegen, komt nog steeds veel bewolking voor, waaruit nu en dan enige regen valt. Op de Oceaan trekt de depressie ten Westen van Ierland naar de Golf van Biscaye, ivaardoor zachtere Oceaan- lucht in de richting van Frankrijk wordt gestuwd. Als gevolg hiervan blijft ons land in het overgangsgebied tussen de koude in Scandinavië en het zachtere weer in Zuid-West Europa. OONBEWOLKT 0 LICHT BEW. 0 HALF BEW. 2WAAR BEW. GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN HAGEL 7 BUIEN K ONWEER IOC5 ISOBAAR BEIAMSBUX NEEPSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-RRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE' DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE HIER EN DAAR ZONNESCHIJN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: In de nacht en ochtend hier en daar nevel of mist, overigens zwaar bewolkt met plaatselijke opkla ringen en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind, hoofdza kelijk uit Zuidelijke richtingen. Vannacht een kleine kans op nacht vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 16 Februari Zon op 7.55 uur. onder 17.54 uur. Maan op 11 40 uur. onder 5.16 uur. Hoos en laas water te Umuiden Donderdag 15 Februari Hoog water: 10.06 en 22.45 uur. Laag water: 5.10 en 17 53 uur. Vrijdag 16 Februari Hoog water: 11.24 uur. Laag water: 6.26 en 19.18 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1