-Clowntje Riek De Stille Wens Frans-Italiaanse overeenstemming over politieke en economische problemen Kort en Bondig DONDERDAG 15 FEBRUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Europa moet zich verenigen", zegt gezamenlijk communiqué SOMS VOELT U ZICH ZO LOOM EN MAT Russische beschuldigingen over Japonse herbewapening Nederlands deelneming aan Europees leger nog onzeker Nieuwe Oost-Duitse suggesties tot eenheids-conferentie Duitslands bijdrage tot Westelijke defensie Conferentie te Parijs over Europees leger Executie toch uitgesteld De militaire kracht der wereldmachten Wapènvondsten in Italië Nachtelijke ontploffing in rijwielfabriek te Apeldoorn Lakafdeling werd in een puinhoop veranderd Nieuwe regeling voor etalageverlichting Op aandrang der midden standsbonden Justitieel onderzoek naar doodsoorzaak van landbouwer Voor de kinderen FEUILLETON DOOR BARBARA CARTLAND Vertaald uit het Engels SCHEEPVAART SANTA MARGHERITA (Reuter). Gisteren zijn de besprekingen tussen de Franse en Italiaanse premiers te Santa Margherita geëindigd. In het na afloop uit gegeven gezamenlijke communiqué wordt het volgende verklaard: „Europa dat bedreigd wordt door krach ten die pogen het te verdelen, moet zich verenigen. Frankrijk en Italië zullen samen werken binnen een verenigd Europa en de organisatie van het Noord-Atlantische ver drag. Ter conferentie zijn alle vraagstuk ken, welke voor Frankrijk en Italië van belang zijn, besproken. Beide landen zijn het eens dat het noodzakelijk is Duitsland in te schakelen in de plannen voor de ver dediging van Europa." De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, verklaarde op een na de besprekingen gehouden persconfe rentie dat Duitsland gelijke rechten zal hebben bij deelneming aan een Europees leger. „Er zal naar gestreefd worden", al dus Schuman, „over de inlijving van Duit se contingenten bij een Europees leger overeenstemming te bereiken met de Sovjet Unie, daar zij één der vier mogendheden is, die het Duitse bezettingsstatuut hebben ge tekend." „De tijd staat echter niet stil", voegde hij hieraan toe. „Wij zullen pogen tot overeenstemming met de Sovjet-Unie te komen, doch zo nodig zullen wij zonder haar voortgaan." De Franse en Italiaanse premiers Pleven en De Gasperi besloten de persconferentie met ieder een verklaring af te leggen, waarin zij opnieuw bevestigden dat „tra ditionele banden van vriendschap" hun landen binden. Pleven zeide dat er tijdens de besprekingen veel was bereikt en dat de Frans-Italiaanse betrekkingen thans zeer goed zijn. ADVERTENTIE doordat afvalstoffen in Uw darmen zijn achtergebleven die er niet horen en die de werking van belangrijke organen ver tragen of verlammen. Neem eens per week één of twee Laxeer-Akkertjes, die de darm-werking regelen, zonder pijnlijke krampen of ontsteking der darmslijm vliezen. Laxeer-Akkertjes werken vlug en veilig en veroorzaken geen gewenning. Zij zijn daardoor ook het aangewezen middel bij chronische verstopping. TOKIO, 14 Februari (United Press). De Sovjet-Unie lanceerde heden in de zit ting van de geallieerde raad voor het Verre Oosten de beschuldiging dat de Verenigde Staten en generaal MacArthur Japan aan het bewapenen zijn in strijd met het ver drag van Potsdam en de politiek van de commissie voor het Verre Oosten. De Russische gedelegeerde bij de raad, generaal-majoor A. P. Kislenko, zette zijn klachten in een lange verklaring uiteen en memoreerde het tot stand komen van een Japanse „provinciale politiemacht" van 75.000 man, waarvan hij zeide dat dit in feite „het geregelde Japanse leger uit maakt". De bezettingsautoriteiten breiden de Japanse maritieme politie uit totdat een vloot is ontstaan en zij begonnen de Ja panse luchtmacht opnieuw in te stellen, zo beweerde Kislenko verder. Kislenko werd uitvoerig bestreden door de Amerikaanse gedelegeerde William J. Sebald, die de verzekering gaf dat de Ver enigde Staten geen herleving van militaire aggressie in Japan wensen. Hij verklaarde dat alle troepen die zich aan de Amerika nen hadden overgegeven gedemobiliseerd zijn en dat het Japanse vermogen om oor log te voeren vernietigd is. Hij merkte op dat de Russen zelf in gebreke zijn gebleven hun verplichtingen na te komen door het niet repatriëren van alle Japanse militai ren, die zich aan hen hebben overgegeven. De Australische gedelegeerde W. R. Hodg son wees er op dat de Australische regering zich ernstig zorgen maakt over iedere mo gelijke herleving van het militairisme in Japan. „Australië zal er uiterst nauwkeurig op letten dat dit nooit gebeurt," zeide hij. Zoals bekend heeft de Nederlandse re gering de uitnodiging van de Franse re gering aanvaard tot bijwoning van een studieconferentie over de mogelijke schep ping van een Europees leger. In haar ant woord stipuleerde de Nederlandse regering, dat zij zich pas zodra concrete voorstellen ter tafel komen zal uitspreken over de vraag of de Nederlandse delegatie de con ferentie als waarnemer zal bijwonen dan wel actief aan de besprekingen zal deel nemen. De Nederlandse delegatie staat voorlopig onder leiding van mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaar van Oosterhout, ambassadeur te Parijs. Omtrent de eenwording van Europa met inbegrip van een democratisch Duitsland, wordt in het communiqué verklaard dat dit een van de belangrijkste doeleinden van de politiek der Franse en Italiaanse regeringen is, die in de verwezenlijking hiervan het zekerste middel^zien om de vrede te waar borgen, de economische en maatschappe lijke vooruitgang te verzekeren en daar door de levensstandaard hunner onder danen te verhogen. Omtrent de voorgenomen Frans-Italiaan se douane-unie wordt geconstateerd dat het streven hiernaar reeds heeft geleid tot een aanmerkelijke toeneming van het handels verkeer tussen beide landen. Het communiqué vermeldt verder dat ge sproken is over de vraagstukken, samen hangende met de komende ondertekening van het plan-Schuman. Er is een overeen komst gesloten, inhoudende dat de Italiaan se metaalbedrijven de beschikking zullen houden over ijzer-erts uit Algiers. De nog hangende grensgeschillen zullen zo spoedig mogelijk uit de wereld worden geholpen. BERLIJN, (United Press) De West- Duitse regering kon Woensdag kennis nemen van een nieuw Oost-Duits verzoek voor besprekingen over de hereniging van Duitsland „zonder voorwaarden". Het verzoek is afkomstig van de Oost- Duitse minister-president Otto Grotewohl, die tijdens 'n fakkeloptocht in Dresden ver- klaardde: „Zolang als wij kunnen spreken, leven wij. Als we niet meer kunnen praten, zijn wij de slachtoffers van de krankzinnig heid die op het ogenblik in de wereld wordt voortgebracht. Daarom vragen wij om een bespreking van de Duitsers aan de ronde tafel, een bespreking zonder voorwaarden". De rede van Otto Grotewohl werd ver spreid door het Oost-Duitse persbureau ADN en uit de tekst blijkt dat Grotewohl het voorstel heeft gedaan te streven naar het totstandkomen van een „Groot-Duitse souvereine, democratische en vredelievende regering, die de voorwaarden zou moeten uitwerken voor het verwezenlijken van groot-Duitse verkiezingen ter voorbereiding van een nationale vergadering". De West-Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft totnutoe alle suggesties van Grotewohl in de richting van onderhande lingen tussen Oost en West van de hand gewezen en bovendien de nodige voorwaar den verbonden aan eventueel te beginnen onderhandelingen, zoals vrije verkiezingen onder toezicht van de vier bezettende mo gendheden aan beide zijden van het ijzeren gordijn. De Amerikaanse Hoge Commissaris John MacCloy, constateert in zijn rapport over het laatste kwartaal van 1950, dat de grote meerderheid der Duitse bevolking, ondanks de bestaande oppositie, volkomen bereid is deel te nemen aan de verdediging van Europa. Hij beschouwt een economi sche bijdrage van Duitsland tot de ver dediging zowel voor de Westelijke mogend heden als voor de bondsrepubliek zelf van zeer grote betekenis en urgent. Behalve Duitse kolen en staalproducten zijn vol gens MacCloy vooral de producten van de Duitse chemische industrie, zomede machi ne-onderdelen, electrotechnisch materieel, preeisie-instrumenten en machine-werk tuigen voor de verdediging van het Westen van belang. Duitsland is het enige West- Europese land, dat nog een niet geheel benut economisch potentieel heeft, en het is ook een van de weinige landen, dat ge schoolde arbeidskrachten zonder emplooi beschikbaar heeft. Het verbod tot de ver vaardiging van wapens en munitie sluit een verdedigingsbijdrage van economische aard niet uit. Het verluidt in kringen, die nauwe ver bindingen onderhouden met het Franse ministerie van Landsverdediging, dat aan de vertegenwoordigers der twaalf staten, die heden te Parijs met hun beraadslagingen over de voorgestelde instelling van een Europees leger beginnen, een Frans plan zal worden voorgelegd, dat er onder meer in voorziet dat het Europees leger wèl over een eigen luchtmacht, doch niet over een Europese vloot zal beschikken. De Franse diplomatieke vertegenwoor digers in de landen van het Atlantisch pact en de Franse Hoge Commissaris in Duits land hebben aan de betrokken regeringen gisteren een uittreksel van het Franse plan overhandigd. Slechts vijf landen, te weten Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België en Luxemburg, hebben er in toegestemd „actief" aan de conferentie deel te nemen. De andere landen, met uitzondering van IJsland, zullen waarnemers zenden. Het West-Duitse ministerie van Justitie heeft van de Amerikaanse autoriteiten be richt ontvangen, dat de terechtstelling van de zeven oorlogsmisdadigers in de gevan genis te Landsberg toch is uitgesteld. De echtgenoten en verdedigers van de veroor deelden mochten hen heden om 1 uur een bezoek brengen. Het is niet bekend, voor hoelang te terechtstelling is uitgesteld. WASHINGTON (Reuter). De commis sie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat zegt in een rapport, dat de Sovjet-Unie naar schatting een ge wapende macht van meer dan vier mil- lioen man heeft, georganiseerd in 175 di visies. De Europese satellieten kunnen ook nog een millioen man op de been brengen, waardoor het totaal op meer dan vijf mil lioen komt, aldus de commissie. Hierbij waren dan niet inbegrepen de strijdkrach ten van communistisch China. Tegenover deze macht hadden de landen van het Atlantisch pact, de Verenigde Sta ten en Canada inbegrepen, ongeveer vier en een half millioen man onder de wape nen met ingang van December 1950. Het is echter moeilijk een vergelijking te maken. In het cijfer voor de elf landen van het Atlantisch pact waren niet begrepen de naar schatting 2.700.000 man in georgani seerde reserves. Wel waren in het cijfer opgenomen de zee- en luchtmachten. Uit het rapport van de commissie blijkt niet, of in het cijfer voor de communisti sche landen zee- en luchtmachten zijn be grepen. Als dit niet het geval zou zijn, zou den de genoemde divisies meer dan 20.000 man elk omvatten. In Amerikaanse mili taire kringen wordt evenwel gezegd, dat een Russische divisie ongeveer 10.000 man groot is. De geografische verdeling van de troe pen is ook een factor die een vergelijking moeilijk maakt. In geheel Italië wordt het zoeken naar verborgen wapens voortgezet. In Modena ontdekte de politie een geheime wapen bergplaats in een schuur. Zij legde beslag op vier machinegeweren, zes geweren en ruim 3000 kogels. Aan de oever van een riviertje bij Revere, niet ver van Mantua, ontdekte de politie twee machinegeweren, acht geweren, 55 anti-tankmijnen, 138 handgranaten, 200 granaten en 3300 kogels. Na een telefonische waarschuwing van een onbekende kon de politie van Casale Sco- disia bij Padua de hand leggen op zes eigen gemaakte bommen, 2000 kogels en drie machinegeweren, die verborgen waren in de woning van een boerenknecht. Soort gelijke vondsten werden ook gedaan door de politie in Certosia bij Pavia en Cassi- nino in het gebied van Emilia. Alle wapens bevonden zich in uitstekende conditie. (United Press). JEUGDBRIGADE IS GEEN VERKEERSPOLITIE In zijn requisitoir tegen een arts uit De Lier, die in Delft niet met zijn auto had gestopt toen een lid van de jeugdverkeers- brigade een stopteken had gegeven, zei de ambtenaar van het O.M. bij het kantonge recht te Delft, dat de jeugdverkeersbrigade geen verkeerspolitie is. Zij heeft niet het recht het verkeer te laten stoppen. Ander zijds zou het niet aardig zijn van wegge bruikers, geen gevolg te geven aan het stopteken van de brigade, die een goed hulpmiddel in het verkeer is en van groot nut voor de jeugd. De ambtenaar vroeg vrijspraak, waar mee de kantonrechter zich verenigde. Door een hevige ontploffing is iu de af gelopen nacht, even na twee uur,, een bij gebouw van de rijwielen- en motoren- fabriek „Sparta" aan de Driehuizerweg te Apeldoorn volkomen vernield. Brandweer en politie waren spoedig ter plaatse, doch konden weinig; anders doen dan een klein brandje, dat na de explosie was ontstaan, blussen en een voorlopig on derzoek instellen. Van het bijgebouw ter oppervlakte van 25 x 7 met ei", waarin de lc/kafdeling van de fabriek was gevestigd, is vrijwel niets dan een puinhoop overgebleven. Het dak is weggeslagen en van de muren staan nog slechts brokstukken overeind. Het inwen dige was een grote ravage. Omtrent de oorzaak van de ontploffing staat nog niets vast. De schade, welke op circa 50.000 wordt geraamd, wordt door verzekering gedekt. Er was niemand van het personeel in de fabriek aanwezig. Naar wij vernemen zal aan de verlangens van de middenstand wat betreft de etalage verlichting tot 6 uur des avonds geheel worden tegemoet gekomen. Voor de tijd na zes uur des avonds tot half negen des avonds is ook een voor de middenstand be vredigende regeling getroffen. Na half negen zal de etalageverlichting verboden blijven. De drie voorzitters van de middenstands organisaties, de Katholieke, de Christelijke en de Kon. Ned. Middenstandsbond, de algemeen secretaris van de Bedrijfsgroep Detailhandel en de secretaris van de Com missie van Overleg van de drie Midden standsbonden, hebben over deze aange legenheid een onderhoud gehad met de staatssecretaris van Economische Zaken, mr. W. C. L. van der Grinten en de direc teur-generaal voor de Energievoorziening. De besprekingen hebben een voor de middenstand zeer bevredigend verloop gehad. Men is tot algehele overeenstemming gekomen. De nieuwe beschikking wordt eind dezer week verwacht. Naar aanleiding van geruchten, die in de buurtschap Broekland bij Raalte de ronde deden, heeft de justitie een onderzoek in gesteld naar de doodsoorzaak van de 37- jarige W. K., die met zijn moeder, een 36- jarige broer, een 32-jarige zuster en een bejaasde oom op de boerderij „Erve Schut te" woonde. Uit dit onderzoek is gebleken dat W. K. in de nacht van 30 op 31 Januari in een gierput bij de boerderij is verdron ken. Toen buren zijn stoffelijk overschot vonden, was de put afgedekt met twee houten deuren. Een.ongeluk of zelfmoord wordt uitgesloten geacht. In dezelfde nacht dat W. K. in de put om het leven is ge komen, werd zijn 32-jarige zuster in nacht gewaad aangetroffen in een droge sloot in de omgeving van de boerderij. Zij verklaar de „met duivels te hebben gevochten". Men heeft haar naar een psychiatrische in richting te Deventer overgebracht. „Zeg, dat is mijn muts, die je daar hebt", zei Rick. De jongen lachte. „O, ja?", grinnikte hij. „Dat kan iedereen wel zeggen'." „Maar die is van mijik zal toch zeker wel wetenwat mijn muts is!", zei Rick. „Geef ze maar gauw terug!" ,Jfiks hoor!", zei de vreemde jongen treiterig. „Ik vind dit hoedje wel aardig en het past me bestZie maar dat je 't terug krijgt!" Rick werd kwaad. „Ik zou je raden, om maar gauw mijn muts terug te geven, of anders....!" „Nou, anders?" daagde de jongen uit. Dat zul je wel zien", zei Rick. „Geef je ze hier, of niet?" „Nee!", zei de jongen. „Ik heb niks met jou te maken, lelijke dikzak!" Dat was teveelRicks vuist schoot uit, en toen was de neus van het joch 'n beetje platter. Rick griste hem de muts van z'n hoofd. Toen liep ons drietal kalm verder. Rick weer met z'n eigendom op het hoofd, terwijl de jongen hem beduusd en grienend nakeek.... 4 „Goedenmorgen, juffrouw Granville", zei Robert Duncan met een diepe stem, welke iets autoritairs had, „wilt u niet gaan zitten?" Hij wees naar een stoel bij de haard en Sally gaf er ogenblikkelijk gevolg aan, zich plotseling erg jong en onervaren voe lend. „Ik hoorde", ging Robert Duncan ver der, „dat u zo vriendelijk was hier te ko men, toen juffrouw Harris plotseling weg ging. Het spijt mij, dat ik het moet zeggen, maar juffrouw Harris heeft, zich buiten gewoon onbehoorlijk gedragen." Sally herinnerde zich plotseling, dat juffrouw Harris toch wel een getuigschrift van mijnheer Duncan wilde hebben, en zei daarom impulsief, zonder over haar woorden na te denken: „Het speet mij erg, mijnheer Duncan, voor juffrouw Harris. Ik heb haar ontmoet bij mevrouw Bellows, zij zag er ziek uit en was erg opgewonden, haar zenuwen speelden haar parten. Ik hoop, dat haar vertrek van hier niet van invloed zal zijn op haar werk in de toekomst." Robert Duncan keek uiterst verbaasd. „U kunt toch nauwelijks verwachten, dat ik mij prettig zou voelen nu zij zo plotseling mijn kind alleen liet?" „Nauwelijks alleen", zei Sally. „Elaine had de verpleegster nog om op haar te passen en ik ben bang, dat het Elaine's fout was, dat juffrouw Harris zo snel en plotseling is weggegaan!" „De fout van Elaine?", vroeg mijnheer Duncan scherp. „Ja, Elaine's fout", herhaalde Sally. „Zij was erg onbeleefd tegen haar. De vrouw voelde zich niet erg goed en ik vermoed, dat zij weken lang geredetwist hebben. Het ging ongetwijfeld op haar zenuwen werken. Zij stond op het punt ineen te storten toen zij wegging". Robert Duncan fronste zijn wenkbrau wen en zag er dreigend uit. Sally wou maar, dat dit gesprek niet ontstaan was, maar tegelijkertijd zag zij duidelijk de trillende juffrouw Harris voor het bureau van mevrouw Bellows staan. Het was niet hóar fout, dat het kind be dorven was! Er heerste een ogenblik stilte en toen keek mijnheer Duncan Sally aan en zei: „Wel, ik heb u niet gevraagd hier te komen om over juffrouw Harris te praten, maar over Elaine. Ik heb begrepen, dat u er in geslaagd bent goed, zeer goed, met haar om te gaan. Zij praat in ieder geval met enthousiasme over u." „Ik vind het prettig, dat te horen", zei Sally. „Maar u begrijpt toch mijnheer Duncan, dat zij erg losbandig is en bedor ven?" Sally had niet het idee zo scherp te spre ken, maar op de een of andere mander verveelde de heer Duncan haar. „Hij heeft zoveel", dacht Sally. „Geld, een positie, een grote reputatie, en juf frouw Harris heeft niets." En toch had hij er niets op tegen dat kleine mensje te verpletteren omdat zij niet paste in zijn gedachtengang, er niet in geslaagd was zijn verwende kind onder controle te houden. Sally was er zeker in geslaagd Robert Duncan te verrassen. Hij staarde haar enige ogenblikken aan en zei toen lang zaam, alsof hij zorgvuldig naar de goede woorden zocht: „U bent ongetwijfeld buitengewoon open hartig, juffrouw Granville." „Ik vind het jammer, maar ik sprak de waarheid." „Waaruit ik mag afleiden, dat de meeste mensen, die in dezelfde positie als u ver keren, niet de waarheid zouden spreken?" „Alleen u kunt dat bepalen, mijnheer Duncan." Om Robert Duncan's lippen zweefde een vaag glimlachje en hij ging tegenover haar zitten. „Het lijkt mij juist, indien wij dit goed uitpraten. U heeft de positie van gouver nante van mijn dochter aangenomen en al na enkele dagen komt u vertellen, dat zij „losbandig en bedorven" is. Moet ik hier uit concluderen, dat u Elaine veel steviger in de hand wilt houden?" Sally schudde haar hoofd. „Zeker niet steviger, maar wel met meer gevoel." „Welke ervaring heeft u eigenlijk, juf frouw Granville?" Sally bloosde. „Ik ben nog nooit gouvernante geweest, maar ik heb enige ervaring met kinderen. en mensen." „U bent nog erg jong." „De oudere gouvernantes, die u hebt aangesteld, schijnen er echter niet in ge slaagd te zijn Elaine in goede banen te houden." Zij had niet de bedoeling met Robert Duncan te redetwisten, maar het werd haar duidelijk, dat zij schermde met woor den. Plotseling stond Robert Duncan op en liep naar het raam. „Hij moet niets van mij hebben", dacht Sally. „Indien hij kon, zou hij mij ontslaan, maar hij durft niet met het oog op Elaine." Robert Duncan staarde enige tijd naar buiten en liep toen weer terug. Plotseling keek hij op zijn horloge. „Ik heb het belangwekkend gevonden, juffrouw Granville, wat u te berde heeft gebracht, maar ongelukkigerwijze heb ik een afspraak in de City. Ik zou graag met u verder praten, maar op het ogenblik gaat dit niet." Sally stond op. Alhena, 13 v. Rlo de Janeiro n. Santos. Aagtedijk, 13 te Philadelphia. Aalsdijk, 12 te Vera Cruz v. R'dam. Appingedam, 13 v. Barcelona n. Tarragona. Atlas, pass. 14 Ouessant. Amsteldiep, 13 v. Cartagena n. Barranquilla. Aardijk, 13 450 m. ZW. Flores. Alblasserdijk. 13 660 m. W.t.Z. Flores. Alioth. 13 600 m. N.NO. Fernando Noronha. Aludra, 13 195 m. NW. Finistcrre. Amstelpark, 12 te Khorramshar. Antonia (t). 13 v. Pladju te Port Swettenham. Arkeldijk, 13 400 m. NO. Terceira. Abbedijk, 13 550 m. O.NO. Barbados. Aalsum, 15 te Suez. Alamak, pass. 14 Ouessant. Alchiba. 15 te Lagos. Altair, 15 te Las Palmas. Averdijk, pass. 14 Lizard head. Amsteldiep, 15 verw. Barranquilla. Arundo, pass. 14 Str. Florida. Aagtekerk, 15 v. Hongkong. Alcyone. 14 te Genua. Ariadne. 15 te A'dam v. Lissabon. Bantam, 13 V. Bclawan n. Port Said. Blitar, 14 te Hollandia verw. v. R dam. Bloemfontein, 13 v. Beira n. Durban. Baarn, 14 v. Callao n. Mollendo. Baud, 14 v. Buleleng n. Singapore. Bonaire, 13 1025 m. ZW. Fayal. Boskoop, 13 575 m. O. Bermuda. Beverwijk, 14 v. Melilla n. Gibraltar. Boschfontein, 14 v. Beira n. Lorenzo Marques. Caltex Pernis, pass. 14 Gibraltar. Ceram, 13 v. Bandarmashur n. Suez. Caltex Leiden (t), 13 150 m. N Benghazi. Caltex Nederland (t), pass. 13 Algiers. Caltex The Hague (t), pass. 13 Pantellaria. Congostroom, 13 te Accra. Corilla (t), 14 verw. Puerto La Cruz v. Lagos. Cottica, 13 425 m. W. Palma. Cistula, pass. 14 Aden. «,h,..rn(n Diemerdijk, 13 v. Cristobal n. Antwerpen. Delft, 13 1050 m. ZW. Fayal. Duivendrecht it), 13 330 m. O. Fernando Coronha Drente, 15 verw. Colombo. Danae, 14 verw. Triest v. Venetie. Delfland, 15 te Bahia. Delfshaven, pass. 14 Kp. Frio. Edam. 13 775 m. O. Kp. Raoe. Eemdijk, 13 te Antwerpen. Erinna (t). 13 v. Singapore n. Rangoon. Esso Rotterdam (t), 13 600 m. W.ZW. Flores. Elmina, 14 v. A'dam n. Lobito. Etrema, pass. 14 Gibraltar. Enggano, 14 v. Koweit. Friesland, pass. 13 Jamaica. Felipes (t) 14 v. Pladju te Bangkok. Farmsum, 14 te Savona v. R'dam. Gordias, 13 v. Algiers n. Malaga. Gadila (t). 13 175 m. W.t.N. Fmisterre. Grootekerk, pass. 13 Fias Awath. Gouwe, pass. 14 Las 'Palmas. Hercules, 14 te Antvrerpert v. Izmir. Heelsum, 12 v. New Orleans n. Houston. Haarlem, 12 175 m, N. Finisterre. Helena, 13 200 m. NW. Azoren. Hercules, pass. 13 Dover. Hydra, 13 250 m. Z.t.O. Bermuda. Hera. 14 v. Aruba n. Maracaibo. Hestia. 14 v. A'dam n. West Indië. Heemskerk, 14 te Cochin. Hoogkerk, 15 v. Le Havre n. Antwerpen. Indrapoera, 11 te Singapore. Ilos, 10 v. Port au Prince n. New York. Ittersum, 14 t,e R'dam v. New Orleans. Jagersfontein,, 13 v. Teneriffe n. Kaapstad. Java, 13 150 m. ZO. San Miguel. Japara (KRI.), pass. 14 Perim. Joh. v. Olde'nbarnevelt, 14 350 m. ZO. Dondrahead Kelbergen, pass. 13 Oporto. Kieldrecht, 13 v. Calcutta n. Madras. Karsik, 13 v. Djakarta n. Singapore. Kota Baroe, 13 300 m. Z. Kp. Race. Kedoe, 14 te Aden. Keilehaven, 15 verw. Port Harcourt. Kota Agaeng, pass. 14 Gibraltar. Langkoeas. 14 verw. pass. Minicoy. Lekkerkevk, 13 te Antwerpen. Leuvekerk, 13 v. A'dam. Langlee Scott, 11 pass. Gibraltar. Laurenskerk, 12 bij Rasfartak. Lissakerk, pass. 13 Napels. Luna, pass. 13 Pantellaria. Laurenskerk, 14 v. Aden n. Suez. Lawak, 15 te Madras. L'jopoldskerk. pass. 14 Messina. L.oosdrecht, 14 v. Colombo n. Madras. 7_eerdam, 15 te Antwerpen. Malvina, 13 v. Manaalamadi n. Yokohama, Mariekerk, pass. 13 Dahlac eil. n. Port Said. Muiderkerk,, 14 te Lorenzo Marques. Meliskerk, 13 v. Manilla. Maasland, 13 170 m. ZO. Recife. Marisa (t). 13 175 m. W. Finisterre. Mentor, pass. 13 Malta. Maetsuycker. 11 te Djakarta. Maaskerk, 14 v. Madeira n. Dakar. Macuba, 14 te Abadan. Metula, 15 te Tripoli. Molenkerk. 14 v. Suez n. Aden. Marpessa (t), uass. 14 Martinique. Melampus, 12 te Port Swettenham. Midas, 14 v. Gibraltar n. Eleusis. Nieuw Holland, 13 v. Djakarta n. Semarang. Noordam,. 13 300 m. Z.t.O. Kp. Race. Nigerstroom. 15 v. Le Havre te Antwerpen. Nieuw Amsterdam, 15 verw. Curasao. Ondina, 14 te Reykjavik verw. v. Curasao. Oranje, pass. 13 Malta. Omala (t), pass. 13 z. Natuna eil. Oranje Fontein. 13 125 m. O.t.Z. Madeira. Orestes, 13 v. Trinidad te Laguaira. Oranjestad, 15 v. Cristobal n. Aruba. Orion, 15 te R'dam. Prins Willem in, pass. 14 Gibraltar. Polyphemus, 11 v. Port Swettenham. Prins Alexander, 13 v. St. John n. Bremen. Prins Joh. Willem Friso, 13 n. Hamburg. Prins Willem V, 13 120 m. O. Madeira. Poelau Laut, 14 v. Londen. Prins Fred. Hendrik, 15 te Barcelona v. Alicante Prins Maurits, 15 v. Gandia n. Valencia. Radja, 13 te Belawan. Raki, pass. 12 Minicoy. Ridderkerk, 13 v. Lorenzo Marques n. Durban. Rijnkerk, pass. 13 Kp. Verde n. Kaapstad. Rossum, 13 v. Setubal n. R'dam. Rijn, 13 v. Dakar n. Kaolak. Roebiah, 14 v. Tilbury te A'dam. Rijnland, 13 140 m. O.ZO. Madeira. Riouw, pass. 14 Colombo. Rondo, pass. 14 Kp. Vela. Rempang, 15 te A'dam v. Makassar. Sarangan, 14 te Belawan. Sliedrecht, pass. 13 Durban. Sloterdijk, 13 v. Aden n. Belawan. Stad Alkmaar, 13 v. Vlaardingen n. Narvik. Stad Maastricht, pass. 13 Kp. Villano. Stentor, 13 v. Kymassi n. Catania. Sunetta, 13 rede Miri v. Buenos Aires. Samarinda, 13 420 m. NW. Bikini. Stad Maassluis, 14 v. Genua te Melilla verw. Stanvac Benakat (t), pass. 13 Singkep. Stanvac Pendopo (t), pass. 13 Bangka. Stad Haarlem, 16 2 u. verw. H. v. Holland. Saparoea, pass. 14 Finisterre. Schiedijk, 15 verw. Havanna v. R'dam. Sibajiak, 14 v. Aden n. Colombo. Slamat, 14 v. Djakarta n. Singapore. Soerrtdijk, pass. 14 Kp. St. Vincent. Stad Vlaardingen, 14 v. Vlaardingen te Narvik. Salawati, 14 v. Madras n. Calcutta, Tero, 14 te R'dam v. Buenos Aires. Ti'ucer, 13 v. Singapore n. Hongkong. Tibia, pass. 13 Kp. St. Vincent. Tabian, 14 v. New Orleans n. Mobile. Tankhaven I (t), 13 n. Tj. Uban. Taria (t), 13 190 m. N.NW. Finisterre. Tjibodas, 13 v. Makassar n. Soerabaja. Tjimenteng, 13 220 m. Z. Point de Galle. Triton, 13 220 m. N. San Salvador. binnenland —Een 29-jarige onderwijzeres uit Soest i, onlangs door de Rotterdamse rechtbank 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld dat zij een taxi-onderneming in Rotterdam had opgelicht. Zij gaf zich toen uit t\, „UNO-secretaresse" en liet zich per ta*' enige malen naar Parijs brengen zonder betalen. Zij heeft thans opnieuw terecht gestaan wegens oplichting van een Rotfe. dammer. Zij had zich nu voorgedaan verslaggeefster van een Amerikaans blad beweerde haar reischèques verloren te heb ben. De Rotterdammer leende haar fn welk bedrag hij niet teruggekregen heeft' De rechtbank heeft de zaak aangehouden om een psychiatrisch rapport over haar in j, winnen. Er bestaan bij dc regering plannen, d» subsidie aan de ziekenfondsen als tegemoet koming in het tekort op de vrijwillige ver? zekering voor 1951 te brengen van 5 op nj millioen gulden. Hiermede zou dit tekort voor een groot gedeelte gedekt zijn. In bedroeg het 12% millioen gulden. Over is het nog niet vastgesteld. Kolonel C. F. Pahud de Mortangt* chef-staf van de inspecteur-generaal der Ko. ninklijke Landmacht, is benoemd tot inspec'. teur van het wapen der cavalerie. Deze functie werd voordien bekleed door luite nant-generaal Hasselman. De chef-staf van de commandant strijdkrachten te velde kolonel G. J. le Fèvre de Montigny 2aj tevens als chef-staf van de inspecteur- generaal optreden. De Bedrijfsgroep Detailhandel heeft een vishandelaar in Leeuwarden gedag.' vaard tot betaling van de door de bedrijfs- groep en de vakgroep opgelegde contributie, De vishandelaar betoogde dat de voorzitter van de Bedrijfsgroep r.iet in rechte kon op. treden, daar de bedrijfsgroep geen statuten heeft. De kantonrechter te Leeuwarden heeft zich hierbij aangesloten en de Bedrijfs. groep Detailhandel niet ontvankelijk ver- klaard in haar vordering. De Kamer van Koophandel te Hilver sum verstrekt aan de middenstanders strookjes. Op deze strookjes dringt de Kamér er bij de clientèle op aan de nota contant te betalen. Deze strookjes kunnen door de leveranciers op de nota's worden geplakt. Het beroep om contant te betalen wordt dus niet door de leveranciers maar door de Kamer van Koophandel gedaan. De Noordelijke vleugel van de eeuwen- oude St. Stephanuskerlc te Nijmegen, welke tijdens de oorlog grotendeels verwoest werd, zal tegen Pasen weer in gebruik genomen kunnen worden. Dr. P. C. Gugelot, geneesheer-directeur van het Nederlands sanatorium te Davos, zal in de loop van dit jaar zijn functie over dragen aan dr. W. C. J. B. Hulscher, thans verbonden aan het sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven. In de afgelopen jaren hebben ongeveer 2200 militairen in Indonesië door zelfstudie het middenstandsdiploma behaald; 1200 militairen slaagden voor het practijkdiplo- ma boekhouden. Verder wisten 600 militai ren. eveneens door zelfstudie, het eind diploma HBS te verwerven. Enkelen van hen behaalden zelfs het einddiploma gymnasium, Het aantal aangevoerde eieren op dl markt te Barneveld steeg van 30 millioen ia 1949 tot ruim 41,5 millioen in 1950. Daar ds markt lange tijd wegens pseudo-vogelpe,t gesloten moest worden, derfde de gemeenti f 12.000 aan marktgelden. In de algemene vergadering van aan deelhouders van de Rotterdamse Bank N.V zijn de jaarstukken goedgekeurd, het divi dend werd op 9 vastgesteld. Tot nieuw» commissarissen werden benoemd mr. W. F Schokking, oud-minister van oorlog, en mr L. A. Kesper, Commissaris der Koningin de provincie Zuidholland. Nadat in West Zeeuwscli-Vlaanderea door wilde konijnen grote schade aan de ge wassen is toegebracht, wordt tftans groti overlast ondervonden van wilde ganzen, di vooral in de omgeving van de. Braakmai eveneens schade aan de landboüwgewassei toebrengen. HAARLEM EN OMGEVINÖ Ds. W. Brinkman te Asperen ontving een beroep naar de Ned. Hervormde Ge meente van Aalsmeer in de vacature van da derde predikantsplaats. Mej. M. P. V. Sollewijn Geipke tl Heemstede is aan de Leidse universiteit geslaagd voor het doctoraal examen Neder lands recht. Een bestuurder van een bromfiets ver- leende Woensdagmiddag op de hoek Korta Jansstraat—Ridderstraat geen voorrang aan een personenauto. Een aanrijding was ne gevolg. De bestuurder van de bromfiets viel en kreeg een gescheurd sleutelbeen en schaafwonden aan het gezicht. Per ziekenauto werd hij naar de Maria-stichting over gebracht. De Haarlemse recherche heeft in aa nacht van Maandag op Dinsdag de 38-jangl landloper E. de J. aangehouden, die ervan verdacht wordt in de omgeving van Haar lem zes kippen en een schrijfmachine .9 hebben gestolen. De Heemsteedse politie heeft tegen eed Haarlemmer proces-verbaal opgemaakt, om dat deze kippen uit een nachthok heelt gestolen. Tjipondok, 10 v. Gheribon te Djakarta. Tjitjalengka, 12 vh Djakarta te Hongkong. Talisse, 14 te Port Said. Ternate, pass. 14 St. Johns eil. Trompenberg, pass. 14 Azoren. Tegelberg, 15 v. Buenos Aires n. Santos. Tomini, pass. lfi Finisterre. Tosari, 14 te Djakarta. Utrecht, 16 verw. Colombo. Veendam, 14 V. Havanna te New York. Vulcanus, 13 v. Thessaloniki n. Istanboei. Volendam, pass. 14 Wight. Venus, 14 v. Gibraltar n. Tunis. Waal, 13 250, m. Z. Fayal. Waikelo, 13 v. Palembang n. Djakarta. Westerdam, 13 700 m. W. Ouessant. Willem Ru.ys, 14 v. Colombo n. Suez. Woensdrec/ht (t), pass. 14 Crooked eil. Zonnewijk, 13 v. Takoradi n. St. Vincent. Zeeland (SM), 16 verw. Stettin. „Ik begrijp het", zei Sally. „Ik meen te hebben begrepen, dat u het op prijs stelt, dat ik er mee doorga Elaine te onderwijzen zoals ik dit het juiste acht?" „Natuurlijk", zei Robert Duncan. „Na tuurlijk. Wilt u mij verontschuldigen?" Hij liep naar de deur en hield die voor haar open. Hij volgde haar naar de hal, greep zijn hoed en belde voor de lift. Sally ge loofde, dat hij zich gelukkig voelde, dat hij had kunnen ontsnappen, dat het ge sprek een einde had gekregen. „Wat een vreemde man is het toch", dacht Sally. „Ik meende, dat hij het prettig gevonden zou hebben de waarheid te horen". Zij ging terug naar de kinderkamer eii vond Elaine opgewonden op haar wachten. „Ik weet nu een naam!" riep Elaine op gewonden uit. „Het was de Koning van Arabië, ik geloof tenminste, dat papa dat zei." „Prachtig", en Sally glimlachte. „He'f zal prettig zijn om over hem te lezen. Hfet is een heel belangrijk iemand." „Kon u goed met vader opschiften?" vroeg Elaine en voegde er aan toe* daar Sally aarzelde: „u was een verschrikkelijk lange tijd weg. Waar hebt u allemaal over gesproken? Mijn andere gouvernantes gin gen meestal alleen maar even goededag zeggen en zeiden op alles, wat vader zei „ja". In een paar minuten wareii ze weer hier. Ik luisterde vaak aan die deur en zei zeiden alleen maar „ja". „Je mag niet aan deuren luisteren", zei Sally een beetje boos. „Dat valt me hele maal 'niet van je mee, Elaine." „Ik heb nu niet geluisterd, hoor. Ik wist, dat vi dat niet prettig zou vinden. Ik hoop, dat u vader verteld hebt, dat ik vooruit ga, dat ga ik toch?" „Ja, een klein beetje", gaf Sally toe. /2ij vroeg zich af of Robert Duncan haar w<Aer bij zich zou roepen, maar hij was nog niet teruggekeerd toen zij om zes uur VFegging. Zij had afgesproken Marigold bi] de bushalte in Curzon Street te ontmoeten en zij liep daarom hard, daar ze bang was te laat te zijn. Zij moest echter ruim een kwartier wachten, voordat Marigold kwam opdagen. „Het spijt mij dat ik zo laat ben", zei Marigold. Zij zag er schattig uit in een nieuwe jurk, een schepping van Michael Sorrell, die zij goedkoop had kunnen kry* gen, daar zij licht beschadigd was. Zij staK haar arm door die van Sally en begon snel te babbelen. „Het was zó opwindend vandaag! Ik heb zóveel te vertellen. Michael Sorrell kwam binnen, toen ik een van zijn avond-toilet* ten toonde, en hij roemde mijn haar. K had hem natuurlijk al eerder gezien, maat hij had nog nooit met mij gesproken. Het was erg gek, want Nadine Sloe was er en zij was erg nijdig! Ik ben er zeker van, dat zij mij niet kan zien. Michael SorreU vroeg mij hoe mijn naam was. „Marigold zei ik. De mannequins worden allemaal bi hun voornaam aangesproken moet je we» ten. (Wordt vervolgd)% i

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6