Lincol zijn! Levensgevaarlijk MANCHESTER KLEDING HEREN REGENJASSEN DAMES REGENMANTELS DONDERDAG 15 FEBRUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Nazorg in Haarlem Elf Haarlemse raadsleden voetballen tegen de pers SCHOENCRèME moet van Diefstal van geweren uit een barak te Doorn RICHE FOTO ART. Leonard Roggeveen over het kind en het boek DE KLOMPENCENTRALE Het blijspel „Ninotchka" door de Haagse Comedie De heer G. Roor veertig jaar bij de B.P.M. Fietser onder achterwiel van ooleqqer Halfwegse landbouwer derde in ploegwedstrijden De interpellatie-Tates Bebossing van de Velserbroek bii inae'anden in bespreking KHAKi Kampioenschappen van Noordholland Herhalingsoefeningen voor oudere lichtingen Prof. Gerbrandy sprak in Londen over Indonesië Haarlemmermeer Haarlemmermeerpolder voor sterk gestegen uitgaven Zandvoort Studiecommissie Wederopbouw Emigratie-filmavond Bennebroek Filmavond van Tuinbouw en Plantkunde Lisse Bloemendaal Heemstede Een kijkje aan boord van Harer Majesteits torpedojager „Evertsen", die tezamen met de vlooteenheden van de verbonden volken in de Koreaanse wateren opereert. Uit het verslag over 1950 De wèrkinrichting van de Nazorg te Haarlem werd aan het eind van het jaar bezocht door 47 mannen, 24 vrouwen en 8 blinden. In de loop van het jaar werden 5 mannen en 2 vrouwen geplaatst, terwijl 4 mannen werden afgevoerd. De verkoop van gemaakte artikelen bracht f 34.562,17 op. De mannenafdeling keerde aan loon f 13.092,uit en aan zak geld f566,50. Het loon de vrouwen was f 2.841,en dat der blinden f 12.327,20. In 1951 zal aan de Schalwijkerweg ver moedelijk een tweede Nazorg-paviljoen worden geopend, zodat na verbouwing der arbeidsinrichtingen aan de Botermarkt en de Kamperstraat weer ruim 30 man nen en vrouwen geplaatst kunnen worden. In de avondverzorging werden dit jaar 28 jongens en 21 meisjes toegelaten, de meesten kwamen direct van school. Aan het einde van het jaar waren er 164 kin deren geplaatst, 78 jongensc en 60 meisjes waren beneden 20 jaar, 19 jongens en 8 meisjes boven de 20 jaar. Er zijn 6 jongens- en 5 meisjesklassen. Aan de cursussen zijn 15 leerkrachten verbonden. Bij de Nazorg stonden aan het einde van 1950 ingeschreven 1384 mannen en 654 vrouwen (onder de 21 jaar zijn 380 jongens en 191 meisjes). Dit zijn allen leerlingen van de scholen voor buitengewoon onder wijs. Verder staan nog ingeschreven 284 leer lingen die niet verder gekomen zijn dan de 5de klasse der lagere school en bijzondere moeilijkheden geven. Verder alle blinden, lichamelijk gebrekkigen en de doofstom men voorzover ze om hulp vragen. Evenement aan de Spanjaardslaan Zaterdagmiddag om half vier zal de bur gemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, op het HFC-terrein aan de Span jaardslaan de aftrap verrichten van een voetbalwedstrijd tussen een elftal van de Haarlemse gemeenteraad en een team van journalisten uit deze stad. Doch niet alleen de burgervader zal zijn medewerking verlenen aan het welslagen van deze sportieve ontmoeting tussen de schrijvende en de pratende mensen. Een andere vooraanstaande Haarlem mer, dr. C. Spoelder, zal als scheids rechter optreden. Dr. Spoelder is lid van de commissie van beroep van de KNVB, zodat ieder debat over de interpretatie van de spelregels anders dan in de gemeenteraad bij voorbaat uitgesloten is. En dan die twee en twintig voetballers. Er zijn er bij die de voetbalschoenen al tien jaar geleden aan de wilgen hingen, omdat zij dachten dat hun voetbaljeugd voorbij was. Desondanks zullen zij Zaterdag weer optre den. Met alle gevolgen van dien. In het team van de vroede vaderen zijn overigens vrijwel alle politieke partijen ver tegenwoordigd. Achter de sterk aanvallende v.v.d.-halfs en Katholieke stopper treedt een uiterst betrouwbare en trapvaste arbeid- defensie op. terwijl in de voorhoede k.v.p.-, c.p.n.-, a.r.- en arb.-vertegenwoordigers zul len trachten de redacteuren van Haarlems Dagblad en Vrije Volk om de bal te leiden. Redactieleden van Nieuwe Haarlemsche Cou rant, Maasbode en Trouw bezetten de andere plaatsen van het journalisten-team. De vol ledige opstelling van de elftallen luidt als volgt: Gemeenteraad. Doel. Voogd (arb.); ach ter: Mensink (arb.); Goedee (arb.); midden: Bettink (wd), Loerakker (kvp), Stoffels (vvd): voor: Knape (kvp), v. d. Giessen (arb.), Spek (ar), Proper (cpn) en Ottolini (kvp). Journalisten. Doel: Brugsma (Haarl. Dag blad); achter: Buys (Vrije Volk), E. Peere- bpom, (U. N.) als gast; midden: Van Boekei (Maasbode), E. Koning (Vrije Volk), Dixon (Trouw); voor: Denissen 'Nwe Haarl. Crt.), D. Koning (Haarlems Dagbl.), Kramer (Nwe Haarl. Crt.), 'Sipkes (Vrije Volk) en De Boer (persfotograaf). ADVERTENTIE Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 14 Febr ari 1951 ONDERTROUWD: 14 Febr.. W. N. van der Zwan en G. T. Coppens; M. J. Joosten en J. M. Coppens; H. Hooning en D. van Werven; G. Herrewijn en A. L. Magielse; N. Bruin en M. W. van Dijk: W. de Haan en A. Riet vink; J. G. Tiggclman en A. E. Waterbolk; J. J. Wensveen en A. Landaal; J. P. A. Frissen en J. J. Veltman; A. J. van der Burg en A. W. M. Jonkers; A. Filmer en A. M. van Du.vnen: P. D. Stöver en J. W. Hoenderdos; P. A. BJeijéndaal en H. Wiering; R. Lennis- Sén en A. Jonker; C. C. Kreuger en D. J. Alles. GEHUWD: 14 Febr. F. J. Steffers en J. W. Vellinga; P. J. Isselmuiden en M. van Wor- cum; H. L. Ebskamp en G. W. van der Vlugt; P. Groenevelt en H. van Schoonhoven; P. van Tilburg en E. A. G. Post; J. Bouwmees ter én A. J. van Reeden; Z. Tollenaar en G. Romeijn; C. J. Bakker en W. Kuiper; C. P. Wolse en A. Rosman; J. van Egten en E. C. van den Burg. BEVALLEN van een zoon: 10 Febr., E. A. KlaverBilars; 13 Febr., J. M. van der Sman Scholte; S. Geijtemande Boer; A. Snip flock; A. RuijterSchaap; 14 Febr., A. C. SchuijtKortekaas. BEVALLEN van een dochter: 10 Febr., H. Bakkér—Attema; 12 Febr., F. A. Pérukel— Schijvenaar; 13 Febr., H. A. Kamp—van Dru- nen; A. T. van der Pols—Kroon; K. E. Otsen —Israel; 14 Febr. D. J. Wassenberg—Deen. OVERLEDEN: 13 Febr.. J. Baas, 57 j„ Voorzorgstraat: C. W. de Ridder—Pel. 59 j., Pgdangstraat; C. J. Max, 77 j., Berkenstraat; J, van Strien, 81 j., Fuhropstraat; 14 Febr., H. Overdorp, 88 j., Maerten van Heemskerk- straat. Overeenkomstig de eis van de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank heeft de rechtbank vanmorgen bepaald dat de stuRken ten aanzien van de zaken tegen de twintigjarige buffetbediende G. A. H., de negentienjarige H. J. N. S. en de zeven tienjarige J. C. A. de K. in handen van de rechter-commissai'is zullen woi'den gesteld voor het inwinnen van voorlichtingsrap porten. Het drietal is betrokken geweest bij diefstal van enige geweren en een bajonet uit een bax-ak te Doorn. Veertien dagen geleden zijn H. en S. onmiddellijk gevangen genomen. Aanrijding op de hoek Marnix- en Duinoordstraat De zes-en-veertigjarige groentenhande- laar F. A. B. uit Apeldoorn werd door de rechtbank veroordeeld tot een hechtenis- straf van twee maanden en ontzegging ge durende zes maanden motorrijtuigen te be sturen wegens het toebrengen van lichame lijk letsel door schuld. Op Vrijdag 3 No vember is op de hoek van de Marnix- en Duinoordstraat een ernstig ongeluk ge beurd. B. reed in de Marnixstraat in Noor delijke richting en wilde de Duinoordstraat inrijden. TJit de tegenovergestelde richting naderde oeen motorrijder. Op de hoek ont stond een aanrijding, waai'door de motor rijder en de duopassagier ernstig gewond werden. Diefstal van een nieuwe fiets Verdacht van diefstal van een nieuwe fiets uit de Gierstraat, werd de Haagse productieleider C. J. B. veroordeeld tot een gevangenissti'af van een jaar en zes maan den. Doos met pakjes margarine meegenomen De negen-en-vèertigjarige chauffeur P. B. die diefstal van een doos met pakjes margarine ten laste was gelegd, werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden. Onaangenaam mens op Velser pont tot boete van 250 veroordeeld Een zuurkoolfabrikant uit Noord-Schar- woude. die in de afgelopen zomer de on hebbelijkheid had om voor zijn beurt de Velser pont op te rijden cn „vervelend" werd toen de politie hem op zijn fout wees. werd door de Haarlemse kantonrechter tot honderdvijftig gulden boete veroordeeld. De halstarrige automobilist „nam" dat niet en ging in beroep, met tot resultaat dat hij twee weken geleden vijfhonderd gulden, de maximale straf op verkeersover- tredingen, tegen zich hoorde eisen. De rechtbank veroordeelde hem vanmor gen tot een geldboete van 250 subsidiair 50 dagen hechtenis. ADVERTENTIE Met Uw jaardag moet het zijn Een artistiek portret van groot en klein 169 GROTE HOUTSTRAAT - TEL. 13472 ADVERTENTIE Het komt helaas maar al te dikwijls voor dat er in een gezin geen plaats blijkt te zijn voor een kinderboek. De bekende schrijver van jeugdboeken, Leonai'd Roggeveen, heeft Woensdagavond in het gymnastiek lokaal van de mr. A. Bruchschool aan de Noormannenstraat in Haarlem voor een talrijke schare ouders een en ander ver teld over de belangrijke plaats die het boek in het leven van een kind dient in te ne men. De heer Roggeveen was van mening dat het veelal zó is, dat het gezin is aange wezen op een boek uit een bibliotheek of dat het litteraire voedsel wordt geput uit de korte verhalen en strips die in de kran ten verschijnen. De kinderen worden wel heel slecht bedeeld met lectuur. Opa's en oma's, oom en tantes geven meestal van hun genegenheid blijk door neefjes en nichtjes te bedenken met allerlei soorten speelgoed, maar verliezen uit het oog dat ze voor hetzelfde geld het kid een weldaad kunnen bewijzen door het te verrassen met een goed boek. De Fransman die de sprookjes van Moe der de Gans óp papier zette was de eerste schrijver die een echt kinderboek het licht deed zien. Zijn sprookjes worden de jeugd nog steeds, zij het dan in enigszins gewij zigde vorm, voorgeschoteld. In ons land was het Hyronimus van Alphen die voor het eerst voor kinderen schreef en ook zijn pennevruchten vinden nu nog veel af trék Men heeft deze auteur wel eens een „zeden- prediker" genoemd, omdat hij er van hield wijze lesjes uit te delen, maar veeleer zou hem de naam van vernieuwer der jeugd lectuur passen. Een andere belangrijke fi guur in de jeugdliteratuur was de Ameri kaan Mark Twain, die met vaardige hand de humor in het kinderboek een plaats gaf. Zodra de kinderen een jaar of vier zijn begint hun fantasie een woordje mee te spreken en daarmee breekt dan de tijd aan waarop zij ontvankelijk worden voor sprookjes. Zitten ze eenmaal op school, dan willen ze van sprookjes niet veel meer weten, maar verdiepen zich in lectuur waarin zij belevenissen aantreffen van jongens en meisjes, zoals zij zelf zijn. Maar ook aan deze periode komt een eind. Op een goed ogenblik richt hun belangstelling zich op speurders- en avonturenverhalen en als ze nog iets ouder zijn grijpen ze naar de beeldromans, die eigenlijk alleen maar gebruikt dienen te wordén om een kachel aan te maken. Na de thee werd een aardig filmpje ver toond over enige aardige bijzonderheden van „de wording van het boek". ls een slechte trap Daarom IETS GOEDS gekocht. Keukentafels, strijkplanken, alle keukenhoutwaren. DR. LEIJDSSTRAAT 10 TELEFOON 11734 met Heieen Pimentel Het is tc hopen (en trouwens ook wel te verwachten) dat de Haagse Comedie binnen niet al te lange tijd nogmaals in de Haarlemse Schouwburg een opvoering komt geven van het vermakelijke stuk „Ninotchka" door Melchior Lengyell, waarmee dit gezelschap gisteravond een niri gering succes oogstte. In dat geval moet u er beslist heen gaan als u zich eens een avond met doorgaans geestrijke onzin wilt amuseren. Dit blijspel is een bewerking in enigs zins gemoderniseerde trant van de gelijk namige film van de brillante, helaas in tussen gestorven regisseur Eimst Lubitsch, waarin een voor het eerst lachende maar overigens nogal teleurstellende Greta Garbo de hoofdrol vervulde, die hier vlak voor het uitbreken van de oorlog in de bioscopen wei'd vertoond. Het gaat over een aantal zonderlinge Russisclie afger vaardigden, die enige weken in het hart van Parijs doorbrengen om te proberen een schilderij van Rembrandt, eigendom van 'n uitgeweken prinses, voor de Sovjet- Unie te heroveren. Deze delegatie, bestaan de uit drie mannen en een meisje, baadt zich in weelde en vrijheid zonder iets uit te voeren, tot er een soort volkscommissaris ten tonele verschijnt, ongevoelig voor de overstelpende bekoorlijkheden van Frank rijk, om orde op de zaken te stellen. Een satire op het communisme kan men deze kabbelende stroom van spotternij en zotternij echt niet noemen, daarvoor blijft dit alles te goedmoedig en teveel aan de ridicule buitenkant. Ik meen zelfs dat men in Moskou, als men de berichten daarom trent mag geloven, wel scherper staaltjes van hekeling aandurft. Zodra de schrijver trouwens bepaalde afkeurenswaardige methodes aan de schandpaal probeert te nagelen, bijvoorbeeld in het laatste en verreweg het zwakste bedrijf, slaat hij tel kens de spijker mis. Men bevindt zich dan in de sfeer van de gangsterroman voor geestelijk onvolwassenen. Waarlijk leuk is hij alleen als hij het nuchtex-e verstand of de romantische gevoeligheid de ijzeren theorie van het denken-volgens-dictaat laat ontzenuwen. Cees Laseur heeft er dan ook zeer te recht van afgezien om als een Don Quichote tegen de wieken van de molen van he. absolutisme te vechten, doch er gewoon naar gestreefd de humoristische gebeurte nissen zo smakelijk mogelijk op te dissen, daarbij natuurlijk gretig gebruik makenu van de krompraterij, die men terugvmo- in alle stukken waar Russen buiten hun eigen milieu treden: De verstoorde bruids nacht, Vorstelijke emigranten en dergelijKe meer. Het succes daarvan is altijd verze kerd, want door ieder h als een g en iedeie u als een oe te laten uitspreken er. boven dien de klemtonen te verleggen, kan men inderdaad dikwijls verrassend-komische effecten bereiken. Kostelijk is bovendien (een kenmerk van alle vertoningen onder leiding van Laseur) de uitbreiding van de tekst in het spel door middel van het gezegde overdrijvende gebaren. Dank zy het één en het ander heeft men bijna voort durend het grootste plezier om Bob de Lange, Johan Valk en in wat mindere mate ook om Gerard Hartkamp, als de drie on wijzer uit het Oosten, die in Frankrijk een prins-heerlijk leventje leiden. De ster van de opvoering is Heieen Pimen tel in de titelrol, een actrice met een tech nisch raffinement als weinig anderen, wier terugkeer op de plsnken men mei vieugdc mag begroeten. Met een bewonderens waardig gemak maakt zij alle gewenste stadia door van het menselijk gevoel, dat in deze Ninotchka ontwaakt en groeit, als zij zich langzaam maar zeker bevrijdt uit het keurslijf der discipline. Cees Laseur was boven alle lof verheven als de advo caat van haar tegenpartij, doch zeker niet het ideale type voor de minnaar, tenzij men kon aannemen dat haar liefde zich uitstrekte tot alles wat hij vertegenwoor digde. Annie van Duyn speelde de char mante prinses in ballingschap en Theo Frenkel de grimmige tyran alleszins naar wens, maar Brenda Lindbergh verzuimde een toch waarlijk niet zo erg moeilijke kans om van de costumière een schertstype te maken. Gelukkig waren de jurken die zij toonde heel erg mooi. Het décor van Wil lem Deering suggereerde luxe en comfort, aldus het stuk een goede dienst bewijzend. DAVID KONING De heer G. Roor uit de Delftlaan te Haar lem herdenkt vandaag het feit dat hij veer tig jaar geleden in dienst trad bij de tank installatie van de N.V. de Bataafse Pett"°" leummaatschappij in Amsterdam, waar hij op het ogenblik werkzaam is als kassier. Directie en personeel van het bedrijf heb ben de jubilaris vanmorgen een hartelijke huldiging bereid en uit de vele hartelijke woorden die werden gesproken, mocht blij ken hoezeer de heer Roor door collega's en superieuren wordt gewaardeerd. Velen lie ten hun goede wensen van een aardig ge schenk vergezeld gaan. Behalve talrijke bloemstukken werden de jubilaris een schemerlamp, een atlas en een geschenk in enveloppe overhandigd. Voorts kreeg hij het insigne van de maatschappij voor veertig jaar trouwe dienst. De 17-jarige R. L. uit Aerdenhout pas seerde Woensdagmiddag met grote snelheid per fiets een wielrijder op de Kruisweg te Haarlem. De sturen van de fietsen raakten daarbij in elkaar, met als gevolg dat beide fietsers vielen. Op dit moment reed een truck met oplegger voorbij. L. werd over reden door het achterwiel van de opleeger. Met inwendige kwetsuren aan de kuit en een vleeswond aan de kin moest hij per ziekenauto naar het Grote Gasthuis wor den overgebracht. CLANDESTIENE DRANKVERKOOP. Tegén een inwoner van Heemstede werd door de Heemstèedse politie proces-verbaal opgemaakt wegens het slijten van sterke drank. Ongeveer vijftig liter alcohol werd in beslag genomen. De landbouwer J. Kranenburg, waarvan de hoeve aan de Zuiderweg in de Houtrak- polder (tussen Haarlemmerliede en Half weg) staat, heeft de derde prijs gewonnen in de internationale wedstrijden in het ploegen, die gisteren te Mallusk bij Belfast (Ulster) werden gehouden. Winnaar werd de Canadese kampioen ploeger Hugh Leslei, gevolgd door Moha- med Salem uit Israel. De Nederlandse en Zwitserse deelnemers kwamen pas Dinsdagochtend in Belfast aan en hadden dus niet veel gelegenheid om zich op het onbekende terrein te oefenen. Ds. M. C. VAN WIJHE ZEVENTIG JAAR De predikant van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden te Amersfoort, ds. M. C. van Wijhe, is vandaag 70 jaar ge worden. Ds. Van Wijhe is een der pioniers van de socialistische beweging in Neder land geweest. Ook op journalistiek terrein maakte hij naam. Hij is mede-oprichter van de vereniging Kerk en Vrede. Naar aanleiding van zijn interpellatie betreffende de moeilijkheden in het Dage lijks Bestuu van de Stichting Touring Zandvoort. gedaan in de Zandvoortse ge meenteraadsvergadering van Dinsdag j.l. vestigt de heer Tates (V.V.D.) er onze aan dacht op, dat hij deze zaak in de openbaar heid heeft gebracht, omdat de gelaakte uit latingen van burgemeester Van Fenema in dertijd op een „openbare vergadering" waren gedaan. Volgens de burgemeester was de vergadering van begunstigers van de Stichting besloten, hoewel er twee pers vertegenwoordigers aanwezig waren. De burgemeester had hem echter verzocht zijn huishoudelijk bedoelde opmerkingen over de heer Tates niet te publiceren en de jour nalisten hadden zich daaraan gehouden. De heer Tates is echter van mening dat een vergadering waar des pers aanwezig is, principieel als openbaar moet worden be schouwd. In café Zomerlust aan de Santpoortse Hoofdstraat komen Zaterdagmiddag de ingelanden van de Velserbroekpolder bij elkaar. Behalve de installatie van de nieuwe hoofdingelanden, S. C. Vonk en C. A. v. Neste vermeldt de agenda een be spreking van eer. vo'orstel van dijkgraaf en heemraden over het „opmaakplan" voor de bebossing van de polder. ADVERTENTIE BLAUW éxtra versterkt 15.25 prima pasvorm 15.75 WIT sterke ongebleekte keper 14.25 WERKBROEK versterkt in het kruis 20.35 SPCRTPANTALON Luxe Manchester, 3 kleuren m. riemlussen en Eng. zoom JONGENS PLUSFOURS ijzersterke schoolbroek Ruime modellen, vanaf leeftijd 7 jaar 19.75 27.50 17.15 ^PflflRlfiRRSTEEG-HQOBLEM Boksen Te Amsterdam zijn de wedstrijden gehou den om het kampioenschap van Noordhol land voor amateurs. Kampioenen zijn ge worden: vedergewicht: Nijenkamp (Amster dam): bantamgewicht senioren: Jan van der Zee (Amsterdam); lichtgewicht junioren: G. de Bruyn (Bussum); lichtgewicht: Schre- gardus (Amsterdam); lichtgewicht junioren: Sjouwerman (Amsterdam); lichtgewicht senioren: Bronkhorst (Amsterdam); weiter- gewicht senioren: Mazurel (Amsterdam); zwaar weltergewicht senioren: Van Maurik 'Amsterdam); middengewicht senioren; Blommers (Amsterdam): halfzwaargewicht senioren: Kwakman 'Amsterdam); zwaar gewicht senioren: Van Vlijmen (Amsterdam). De Haarlemmer Antonisse verloor in de finale lichtgewicht senioren van Bronkhorst en de IJmuidenaar Rietdijk werd derde in het zwaar weltergewicht senioren. Robinson verslaat Lamotta De wedstrijd om het wereldkampioenschap middengewicht, Woensdagavond gehouden tussen Jake Lamotta, titelhouder en Ray Robinson, is geëindigd met een zege van Robinson, die zijn tegenstander in de der tiende ronde overwon met een technische knock out. Voetbal Fulham versloeg Chelsea In een overgespeelde bekerwedstrijd van de vijfde ronde heeft Fulham thuis met 3—0 van Chelsea gewonnen. Fulham speelt op 24 Februari in de zesde ronde uit tegen Blackpool. Sport in 't kort HHIJC—IJSVOGELS 9—3. In de com petitie om de West Europabeker heeft HHIJC Woensdagavond met 9—3 van de Ijsvogels gewonnen. De tussenstanden zijn: 31. 3—1, 3—1. NEDERLANDSE STUDENTEN WINNEN VAN VUC. Woensdagavond is op het ter rein van VUC een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het Nederlands Studenten elftal en VUC. De Haagse club verloor met 43. In de loop van 1951 zullen herhalings oefeningen worden gehouden voor een ge deelte van het dienstplichtig- en reserve- personeel van de Koninklijke Landmacht (de luchtmacht inbegrepen), dat thans met groot verlof is. Voor het grootste deel zijn dit de oudere lichtingen, die verscheidene jaren in Indonesië hebben gediend. Zü zullen worden herschoold in de thans voor een Europese gevechtstaak gevormde- een heden en geoefend in de samenwerking tus sen de verschillende wapens. De duur van de herhalingsoefeningen voor de landmacht is voor de reserve- officiei'en en het kader (onderofficieren en een gedeelte der korporaals) bepaald op zes weken of vier weken, afhankelijk van de indeling en voor de overigen: vier we ken of twee weken. De oefeningen zullen worden gehouden in elkaar opvolgende ploegen, te beginnen op 27 Maart voor officieren en kader en 4 April voor de overigen. In November zullen de oefeningen voor de laatste ploeg zijn geëindigd. De duur van de herhalingsoefeningen voor de luchtmacht-groot-verlofgangers zal niet meer dan een week bedragen. Bij de herhalingsoefeningen zullen voor een groot gedeelte ook betrokken worden de grootverlofgangers, die in 1949 of 1950 voor enkele dagen opnieuw onder de wa penen zijn geweest. LONDEN. (Reuter). Het A.R. Tweede Kamerlid prof. mr. P. S. Gerbrandy heeft Woensdag op een persconferentie te Lon den een beroep gedaan op de Westerse landen, een gemeenschappelijke politiek en sti-ategie in het Veri-e Oosten tc voeren. Hij waarschuwde voor een tweede Korea in Indonesië. „De rook is er reeds. Tenzij de brandweer op tijd komt, zou het ge hele gebied in de verzengende vlammen van het communisme kunnen opgaan", zo leidde prof. Gerbx-andy zijn nieuwe boek „Indonesië" in. Spreker verzocht de Australiërs te be seffen, dat het meer in hun voordeel zou zijn, als z.j de handhaving van de stabiele Eurazische staat, het vroegere Nederlands- Indië als een scherm tegen het communis me hadden gesteund. „Ik twijfel er heel sterk aan of de In donesische republiek op eigen benen kan staan en werkelijk bereid is samen te wer ken binnen de zogenaamde Nederlands-In donesische Unie, die feitelijk slechts een papieren regeling is. Al de honderddui zenden Chinezen in Indonesië zijn thans communist. Als de jonge en ambitieuze Indonesische regering er in slaagt het lei derschap van Nieuw Guinea over te ne men, loopt de laatste verdedigingslinie van Australië gevaar. De Verenigde Staten, Engeland en de UNO begingen een ernsti ge fout, toen zij Nederland niet steunden in zijn rechtmatige poging om zijn erf goed, na de bevrijding van Indonesië terug te krijgen. Daarentegen zit Engeland nog steeds in Borneo, Portugal in Timor en Australië in Nieuw Guinea. Nedexiand heeft politieke noch militaire macht daar. Alles wat we kunnen doen, is hopen, dat de beste elementen in Indonesië zullen in zien, dat hun belangen het best gediend zijn met de nauwste samenwerking met ons en verder verwachten, dat. de Wester se wereld geen enkal teken van zwakheid zal tonen als gevolg van druk en intimi datie. Het totale bedrag van de inkomsten en uitgaven van de Haarlemmermeerpolder op de begroting 1951 is belangrijk hoger dan dat voor 1950, n.l. ruim 927.000 te genover 857.900. Het verschil wordt ech ter volledig gecompenseerd door het over brengen van een bedrag van 75.000 van het batig saldo over 1949 (dat ruim 108.600 bedroeg) naar de kapitaaldienst. Voor onvoorziene uitgaven is een bedrag van ƒ33.770 uitgetrokken tegenover ƒ55.500 in 1950. De post openbare werken vertoont een stijging van ruim 57.000 gulden en komt in totaal op 215.900. De post be malingen is met 10.000 gestegen, waarbij rekening gehouden is met de in de laatste jaren abnormale weersgesteldheden. Deze begroting werd gisteren in een langdurige vergadering van de hoofdinge landen van de Haarlemmermeerpolder in het Polderhuis van Hoofddorp goedge keurd. De voorzitter, de heer K. baron van Hardenbroek, deelde mede dat Gedepu teerde Staten nog geen beslissing over het bietenpeil hebben genomen. De Badhoeve laan en de Sloterweg zullen volgens een toezegging van het gemeentebestuur wor den verbeterd. Er zullen twee zandstrooiers worden aangeschaft om de gladheid van de wegen in het vervolg beter te kunnen be strijden. Het voorstel om 700 beschikbaar te stellen tot het geven van een waardige rustplaats van de stoffelijke overschotten van mr. P. J. van Amersfoort en echtge note werd zonder meer aanvaard. Voorstel len tot verkoop van enkele stukken grond tot salarisverbeteringen van de ambtena ren werden eveneens aangenomen. Het voorstel tot overdracht van het onderhoud van het troittoir langs de Westelijke Hoofdweg tussen het postkantoor en de Fortweg, tegen betaling door de polder aan de gemeente van 3000 ineens, kon geen algemene bijval vinden. De heer De Fi- senne wilde in het geheel niets aan de ge meente betalen, daar de gemeente volgens hem moreel verplicht is voor vex-beterir* zorg te dragen, en er nu een voordeeltje uit wil slaan. De heer Buux-man wilde 't bedx-ag toestaan, zij het dan ook met tegenzin. Dr. Koot liet een geheel ander geluid ho ren. De eventuele betegeling van de trot toirs betekent een grote verbetering en de polder is nu met deze drieduizend gulden van alles af. Na lange discussie werd ten slotte het voorstel met twee stemmen te gen aanvaard. De vaststelling van het hef fingspercentage op 4 van de belasting op gebouwde eigendommen werd aanvaard. Hierna werd overgegaan tot behandeling van de begroting 1951. Het voorstel om de jaarwedde van de dijkgraaf met vijfhon derd gulden te verhogen werd bij accla matie aanvaard. Hierna werd de begroting zonder verdere op of aanmerkingen of wijzigingen zonder meer aangenomen. Herdenkingsspel Haarlemmermeer Op 22 Februari zullen leerlingen van de o.l. school 10 uit Badhoevedorp in de gymnastiekzaal van de openbare school aan de Kruisweg te Hoofddorp een opvoe ring komen geven van het „Herdenkings spel Haarlemmermeer". ADVERTENTIE Dubbel Egyptisch linnen, met m reservekraag 69.50, 59.50/ «JV./J Dubbel Egyptisch linnen met capuchon en reservekraag t 69.50, 59.50/ OV./J lWk KLEDINGMAGAZIJN Spaarnwouderstraat 47-80 - Tel. 21392 In de laatst gehouden vergadering van de studiecommissie voor de wederopbouw werd besloten een kleine sub-commissie in te stellen, teneinde vei-scheidene vraagstukken uit te werken en met concrete voorstellen te komen voor de voltallige commissie. Deze sub-commissie zal Zaterdagmorgen onder voorzitterschap van burgemeester mr. H. M. van Fenema bijeenkomen. Het is niet uitgesloten, dat in deze vei-gadering belang rijke besluiten over het zomer-centrum zul len worden genomen, waarna deze ter goed keuring aan de voltallige commissie zullen worden voorgelegd. Wanneer ook deze commissie met de be sluiten en voorstellen accoord zal gaan, kan een en ander aan de gemeenteraad worden aangeboden en zal openbaarmaking ervan volgen. In het kader van de door de stichting „Touring Zandvoort" gedurende de win termaanden te geven culturele avonden werd Woensdagavond in gebouw „Zomer lust" een emigratiefilm vertoond, waarvoor zeer grote belangstelling bestond. De toeschouwers werden per film- band meegevoerd naar Australië en Canada, waai-van vele fraaie opnamen te bewonderen vielen. In deze rolprenten werd een grote plaats ingeruimd aan het wonen en werken der emigranten, zowel in vi-oegere, als in de hedendaagse tijd. Een door de N.V. Multifilm vervaardigde film over een reis met de „Sibajak" naar Australië wekte algemene bewondering. De vertoning in Zandvoort betekende te vens de première voor Nederland, daar deze gloednieuwe film pas kortgeleden de studio's van Multifilm verlaten heeft. Het ligt in de bedoeling van „Touring Zandvoort" in dit seizoen nog een film avond te geven, waar films over Suriname en de Antillen zullen woi'den vertoond. De afdeling Bennebroek en omgeving van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield onder zeer grote be langstelling een filmavond. Vertoond werd de film „Hollands Glorie", beschikbaar ge steld door Hollands Bloembollenhuis te Lisse. Bijna drie uur lang hebben de aanwe zigen genoten van de schoonheid van de bloemen. De bloemencorso's van 1948 en 1949 trok ken daarna aan het oog voorbij. We zagen Koningin Juliana met drie prinsesjes tijdens een bezoek aan de Bollensti-eek, ver der Churchill en de Belgische koningin-moe der. Beelden van de Keukenhof kwamen ook op het doek. Dat Jacoba van Beieren met haar gemaal Frank van Borselen te zien waren op het doek althans spreekt. Er werden fragmenten gegeven van het Jacobaspel, dat tijdens het jubileum van de Bond van Bloembollenhandelaren werd vertoond Medegedeeld werd dat de afdeling op 1, 2 en 3 Maart een huisbroeitentoonstelling houdt in hotel Sistermans, waarbij de leer lingen van elf scholen die de beschikking hebben gekregen over 1400 bollen, hun werk zullen laten zien. Voorts wordt van 22 Maart tot 1 April in de Houtrusthallen te Den Haag een bloemententoonstelling gehouden. JAARVERGADERING N.C.L.B. De afdeling Lisse van de Nederlandse Christelijke Landarbeidersbond kwam Woensdagavond in jaarvergadering bijeen in de Kleuterschool, onder leiding van de heer B. v. d. Linden. Blijkens de jaaiwerslagen is het aantal leden gestegen tot 114. In de kas is een batig saldo aanwezig van 201.63. Het lid van het hoofdbestuur de heer Vermaas sprak een propagandistisch woord, waarin hij herinnerde aan de taak van de christelijke arbeider op sociaal terrein, en de strijd om sociale verbete ringen in te voeren. Het optreden van het muziekgezelschap „De Warajoea's" was een groot succes. APOTHEKERSDIENST In tegenstelling met een vorige opgaaf wordt de avond- en nachtdienst van apothe ken voor Overveen, Bloemendaal en Sant- poort-station verzorgd door de Bloemen- daalse apotheek (mej. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, telef. 22181. Dezé dienst geldt voor deze week en het aanstaande weekeinde, dus tot Maandag morgen 19 Februari. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: H. W. Bakker—Kuhr, z.; L. Waanders—v d. Worp, d.; C. L. Busking Noordenhout, d. ONDERTROUWD: N. C. Stet en C. Mak kes v. d. Deijl; H. E. de Jong en' Th. M. Deden. GEHUWD: Tj. H. Zuidema en M. C. Dem- mendaal. OVERLEDEN: Wed. C. E. Brandt—Steu nenberg, 71 j. Filmavond ging niet door De Buurtvereniging „Aerdenhouts Be lang" had voor Woensdagavond een ver gadering georganiseerd in restaurant „Boekenrode" welke door de Amerikaanse ambassade verzorgd zou worden. Voor dit doel was Miss Parkin, verbonden aan deze ambassade, vergezeld van een filmopex-a- teur, toestel en films naar Heemstede ge komen, doch het werd een vergeefse reis, want toen men begon sloeg eerst een aan tal stoppen van het electrisch net door en daarna scheen er iets aan het toestel te haperen. Daar de mogelijkheid van een snelle repax-atie niet aanwezig was, stelde mr. A Bos, voorzitter van de vereniging, voor, een andere avond voor dit doel vast te stellen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7