OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Toscanini Frans plan voor Europees leger op Parijse conferentie ingediend Omsingelde Amerikanen en Fransen in Tsjipjong door hulpcolonne bevrijd Conservatieve motie van wantrouwen het Britse Lagerhuis verworpen in Politie opende het vuur op berucht inbreker in gestolen auto Vier extra Amerikaanse divisies komen nog dit jaar naar Europa „Chinese actie in Korea piet door Moskou ingegeven" In Korea gesneuveld Schuman: „Wij moeten over verouderd nationalisme heenstappen' Nog geen executie van de gevangenen in Landsberg Sancties tegen China Mijnstaking in België Mao Tse Toeng zou beroerte hebben gekregen Het woord is aan Wonjoe houdt stand tegen sterke aanvallen Gevaarlijke situatie op het centrale front Nederlanders werden slacht offer van Chinese krijgslist Tussentijdse verkiezing voor de conservatieven Truman wil MacArthur zijn gang laten gaan Achtervolgde nam fiets weg en wist te ontsnappen Churchill verweet de regering dat zij geen atoombommen maakt HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 187 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ju Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 16 FEBRUARI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 40 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestd agen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BIJ VERDI'S begrafenis, een halve eeuw geleden, zongen achthonderd Italianen het vermaarde koor uit zijn opera Nabucco. Hun leider was de toen al vermaarde jonge dirigent van het Scala Teatro alla Scala te Milaan: Arturo Toscanini. En nu schrijven de Engelse bladen treurige com mentaren bij het bericht, dat de 84-jarige Toscanini niet zal kunnen dirigeren tijdens het Festival of Britain. Hij is niet ziek, maar heeft last van een pijnlijke knie, gevolg van een val in zijn woning, twee jaar ge leden. Urenlang staan voor het orkest ver oorzaakt daarbij te grote vermoeienis. Zit tend dirigeren wil hij niet. Morgen zal hij zijn orkest, het Symphony Orchestra van de American National Broadcasting Cor poration, nog te New York leiden. Dan gaat hij zijn knie rust geven en hij heeft daarom latere concerten in dit seizoen afgezegd, waaronder die te Londen. Het zijn er drie, vastgesteld op 4, 6 en 8 Mei en het aantal aanvragen om plaatsen voor die concerten beliep al verscheidene malen het beschik bare aantal. Een der organisators van het Festival of Britain heeft hef bericht dat Tofcanini niet zal komen „a bombshell" ge noemd, hetgeen alleen een moderner zegs wijze is dan de onze: een donderslag bij heldere hemel. „De grootste der levende dirigenten" noemt men hem opnieuw: op zijn 84ste jaar! En er is niemand die dat bestrijdt. Bezorgdheid wordt geuit over de vraag of dit het einde van zijn loopbaan zal betekenen: van een muzikale carrière die op zijn negentiende jaar is aangevangen en dus al vijfenzestig jaar geduurd heeft. Maar het staat nog niet vast dat dit het einde zal zijn. Een wondermens, deze kleine Italiaan met het scherpe, intelligente gelaat, die immer strikt volgens de aanduidingen der componisten heeft gedirigeerd, hun be doelingen verstaat als geen ander en zich geen afwijkingen, geen eigen interessantig- heden veroorlooft. Aan de onderlinge waar dering van vele beroeps-musici hapert nogal eens iets en hun critiek is naar rato, maar het zou moeilijk zijn er een te vinden die in eerbied en bewondering voor Toscanini tekortschoot. Zij die zijn concerten hebben bijgewoond, toen hij jaren geleden in ons land, als leider van het Residentie Orkest is opgetreden, zijn dat blijven beschouwen als een onvergetelijke gebeurtenis in hun leven. Hij eist veel van zichzelf; hij eist ook veel van het orkest. Gemakkelijk is hij nooit geweest. Ik weet niet of zijn be wogen Zuidelijk temperament in de laatste jaren wat rustiger is geworden, maar een jaar of tien geleden sloeg hij nog, tijdens repetities, menige dirigeerstok op zijn iesse- naar 9tuk en als hij in een voor hem onbe kend orkest iemand vond, die zijn bedoe lingen niet begreep, vroeg hij kortweg om vervanging door een ander. Niet uit ver wendheid of om zich extra te doen gelden, maar om de hoge maatstaf die hij aanlegde. Dat iemand, die zijn carrière in 1886 be gon, in het jaar 1951 nog als de grootste der orkestleiders geëerd wordt en niet „op zijn retour is" mag een wonder der natuur heten. Ieder die zich voor muziek geïnte resseerd heeft weet hoe ontzaglijk inspan nend, in geestelijke zowel als physieke zin, de taak van de dirigent is. Er komt bij dat Toscanini al sinds tientallen jaren aan slecht gezichtsvermogen lijdt. Dat heeft hem in de noodzaak gebracht, tenslotte steeds uit het hoofd te dirigeren. Verzekerd wordt dat hij meer dan honderd opera's en tal loze symphonieën en andere orkestwerken aldus beheerst; zijn verbazingwekkend mu zikaal geheugen schijnt ook door de tijd niet gedeerd te zijn. Zijn moed en karakter heeft hij ook ge toond in zijn verzet tegen het fascisme, waai-van hij altijd een onverbiddelijk tegenstander is geweest. Twintig jaar ge leden wend hij, na geweigerd te hebben „Giovinezza" te dirigeren, door een fascisten-bende te Bologna afgeranseld. Tweemaal was hij een tijdlang feitelijk de gevangene van Mussolini's regering, die weigerde hem een paspoort te verstrekken. Als enige buitenlandse dirigent die ooit daartoe uitgenodigd werd leidde hij te Bayreuth in de jaren 1930'31, maar toen Hitler aan het bewind was gekomen sloeg hij in 1933 een nieuwe invitatie af. Om dezelfde reden weigerde hij, na de „Anschlüsz" van Oostenrijk te Salzburg op te treden. Het is kenmerkend voor deze buitenge wone persoonlijkheid dat hij niet zittend wil dirigeren velen hebben dat in de loop der tijden gedaan nu het staan hem te inspannend is. Het zou blijkbaar, naar zijn overtuiging, zijn werk schaden en dat aan vaardt hij in geen geval. Dan treedt hij niet op. Geen verwende oude man, die zich buiten staat voelt afscheid van het podium, „afscheid van het applaus", te nemen maar de vastberaden, alles van zichzelf eisende en gevende kunstenaar, die hij immer ge weest is. Een groot man. Men kan alleen hopen, al is het blijkbaar twijfelachtig, dat hem en zijn publiek de vreugde beschoren moge zijn, dat zijn ongeëvenaarde loop baan nog niet is afgesloten. R. P. India's overtuiging: Sir Benegal Rau, India's permanente vertegenwoordiger bij de U.N.O., heeft in een radiogesprek verklaard, dat volgens de inlichtingen, waarover zijn regering be schikt, het optreden van communistisch China in Korea niets te maken heeft met bevelen uit Moskou. „Pekings actie was uit vrije wil ondernomen," zeide hij. Voor zover bekend verleent Rusland geen hulp aan de Chinezen in Korea. Pekings tussenkomst zou zijn ingegeven door „vrees voor invasie van Chinees grondgebied". India heeft zijn best gedaan China's achter docht ten aanzien van de bedoelingen der U.N.O. weg te nemen, maar China was blijkbaar van mening, dat zijn beoordeling van de gebeurtenissen mogelijk juister was dan die van anderen. „Het standpunt van India ten aanzien van Korea is niet door vrees ingegeven", zeide Rau. „India koes tert in het geheel geen vrees voor commu nistische aggressie, zelfs niet in Tibet." De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 3 Februari, tijdens de actie in Korea is gesneuveld de soldaat eerste klasse H. J. van Dijk, afkomstig uit Does burg (Gld.). PARIJS. (Reuter). Op het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken is giste ren de eerste vergadering begonnen van de conferentie over de vorming van een Europees leger. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman, die als voorzitter optrad, sprak een kort openingswoord. Hij schetste in grote lij nen het Franse memorandum voor de or ganisatie van een Europees leger, dat zijn regering als basis voor de besprekingen zou voorstellen. Schuman zeide, dat als het Franse plan een vertraging der Atlantische defensie zou betekenen, men het zonder aarzeling zou laten waren. „Niets dient ons van de Atlantische defensie af te leiden". Wel voorziet het pact in bepaalde be hoeften, doch er bleef nog steeds het Euro pese vraagstuk. Europa moet georgani seerd worden en men moet over „het ver ouderde nationalisme" heen stappen. De organisatie der Atlantische defensie en die der Europese defensie vormen eikaars aanvulling. Het Franse plan dient men als basis voor de besprekingen te gebruiken. Het fundamentele punt in het plan is het voor stel dat een boven-nationaal leger zou komen in de plaats van de nationale le gers. Weliswaar is het voorstel fragmen tarisch, doch Europa werd tenslotte stap voor stap opgebouwd. Het Europese leger dient een permanent instrument voor veiligheid en integratie van Europa te zijn, aldus Schuman. Aan het hoofd van het leger dient een Europese commissaris van defensie te staan, die samenwerkt met een Europese parlementaire assemblee. De voornaamste taak van genoemde commissaris zal volgens het Franse plan bestaan in het recrüteren, organiseren en oefenen van de Europese troepen. Hij zou vrij grote bevoegdheden moeten hebben. West-Duitsland is tot de conferentie op volledige gelijke voet uit genodigd, zei Schuman nog. De eerste werkvergadering van de con ferentie werd heden gehouden onder voor zitterschap van Hervé Alphand, plaats vervangend voorzitter van de Franse dele gatie. Advocaat tekent beroep aan Het Amex-ikaanse departement van bui tenlandse zaken heeft meegedeeld, dat de terechtstelling van de zeven oorlogsmis dadigers in Landsberg is uitgesteld omdat hun advocaat te Washington in beroep is gegaan. Een gezaghebbende Amerikaanse zegsman te Frankfort had het bericht te gengesproken, dat de terechtstelling van de zeven ooilogsmisdadigei's zou zijn uit gesteld. Er kon geen sprake van uitstel zijn, omdat er nog geen datum voor de terechtstellingen was vastgesteld, aldus de zegsman. De familieleden van de zeven veroor deelden kunnen hen in elk geval nog tot en met Maandag bezoeken. De advocaat, die de belangen van de zeven gevangenen behartigt, Warren Magee, heeft beroep aagetekend bij het Amei-ikaanse Hof van Beroep. De grote meerderheid van de afgevaar digden van het provinciale parlement van Württemberg-Baden heeft gisteren de pax-- lementszaal verlaten onder het roepen van „nazi's" uit protest tegen een vei-zoek om clementie voor de zeven gevangenen. De uit veertien landen bestaande com missie voor collectieve maatregelen van de algemene vergadering van de UNO, zal heden haar eerste bijeenkomst houden om mogelijke sancties tegen communistisch China te overwegen. Een der 14 leden, Birma, heeft officieel geweigerd in de commissie zitting te ne men. Een weigering van Joegoslavië wordt ver-wacht. Meer dan de helft van België's 153.000 mijnwerkers is gisteren niet op het werk geweest. De staking om vijf in plaats van de door de werkgevers aangeboden vier pi-ocent loonsverhoging, breidt zich uit in het Zuidelijke kolenbekken. In Wallonië is de staking vrijwel alge meen. Zij is nog niet doorgedrongen tot de Vlaams-sprekende provincies in het Noorden. n Demonstratie Om 5 uur-, meer dan een uur voor de betoging, georganiseerd door het nationaal ver-bond van gedeporteerden, geïnterneer den en verzetsmannen, uit protest tegen de aanwezigheid van gewezen hoge Wehr- machtsofficieren te Parijs, waren de stra ten die naar de Opéra leidden, door ver scheidene duizenden politiemannen afge zet. De politieprefectuur had de betoging verboden. Een woordvoerder van de rege ring bestempelde haar gisteren als „een communistisch initiatief". Kort na het gestelde uur kwam een menigte van 2000 personen op het Place de l'Opéra te zamen en riep: „Geen nazi's te Parijs" en „Wij willen vrede". De politie dreef demonstx-anten en toe schouwers van het plein af de zijstraten in. Zij gebruikte echter geen geweld. Een klein aantal demonstranten, dat zich opnieuw formeerde, werd door de politie opgebracht. Sommige personen werden voor onder vraging vastgehouden, zo deelde de poli tie mee, doch bijna allen zouden in de loop van de nacht weer worden vrijgelaten. Prinses Marijke, die Zondag haar verjaardag viert. Australië koopt een Rembrandt Door de „National Gallery" in Australië is te Londen voor 46.000 pond sterling Rembrandt's „Portret van een man" ge kocht. Dit is het hoogste bedrag, dat ooit door een museum in Australië werd be taald voor een schilderij. Het doek wordt over drie maanden naar Melbourne ge zonden. (United Press). Mao Tse Toeng, het staatshoofd van de Chinese volksrepubliek, heeft volgens berichten uit Hongkong een beroei-te gekregen. Het officiële Chinese persbureau „Nieuw China" meldde, dat Mao Woensdagavond niet aanwezig was op een receptie in de Russische ambassade te Peking ter viering van de eei-ste vei-jaardag van het Chinees- Russische vi-iendschapsverdrag. De bex-oerte zou een gevolg geweest zijn van te grote inspanningen. Een Chinese hai-tspecialist, die Mao onlangs heeft be handeld, heeft het di-ingende verzoek ont vangen zich opnieuw naar Peking te be geven. Men deelde verder mede dat Stalin onlangs enkele Russische hax-tspecialisten naar Peking heeft gezonden, maar dat Mao's toestand niet was verbeterd. Mao Tse Toeng heeft wegens zijn zwak ke hart reeds geruime tijd geen gebruik mogen maken van vliegtuigen. Mao heeft onlangs ook niet in eigen persoon de geloofsbrieven van H. Valvan- nen, de nieuwe Finse gezant, in ontvangst kunnen nemen. Hij had die formaliteiten tot nog toe nimmer aan een plaatsvervan ger willen overlaten. Schiller: Er is geen toeval, en wat wij hiervoor houden stijgt vaak juist op uit de diepste bronnen. TOKIO (Reuter en United Press). Een hulpcolonne van de UNO-troepen heeft Donderdag de omsingeling van een Ameri kaans-Franse troepenmacht door commu nistische strijdkrachten te Tsjipjong, 20 kiiometer ten Noorden van Jodjoe aan het centrale front, doorbroken. De Chinezen verspreidden zich en sloe gen op de vlucht voor de aanvallende troepenmacht, die zich even voor het inval len van de avond een weg baande naar Tsjipjong. De omsingeling van de Frans- Amerikaanse afdeling heeft twee dagen geduurd. De communisten zijn bij hun tegenaanval langs het centrale front in Korea in vier dagen 55 kilometer gevor derd. Een strijdmacht van naar schatting twee bataljons heeft Vrijdagochtend vroeg Zuid-Koreaanse stellingen 15 kilometer ten Zuid-Oosten van Wonjoe aangevallen. Wonjoe zelf is nog in geallieerde handen. De stad woi'dt zwaar bestookt. Amerikaanseen Nederlandse manschap pen hebben Vrijdag ten Noorden en Noord- Westen van Wonjoe aanvallen gedaan, twee belangrijke heuvels bezet en hevige tegen aanvallen afgeslagen. Het meeste gevaar dreigt van de Zuid- Oostzijde van Wonjoe, waar de tegenstan der Tsjetsjon tot op zestien kilometer is genadex-d. Indien het net van wegen en spoorwegen ten Zuiden van deze stad werd bezet, zou de gehele bevoorrading en ver binding van het achtste leger aan het cen trale front bedreigd worden. De Zuid- Koreaanse stellingen ten Zuid-Westen van Wonjoe werden door 4000 man aangeval len. Naar verluidt bevinden de aanvallers zich op slechts 2'/2 kilometer afstand van de weg Wonjoe-Tsjetsjon. Verder naar het Oosten, bijna vijf kilo meter ten Zuid-Oosten van Pjonglsjang, werden stellingen der verbonden legers doorbroken. Volgens United Press zijn luitenant kolonel M. P. A. den Ouden en enkele officieren van zijn staf het slachtoffer ge worden van een krijgslist. Dit bleek uit verklaringen van eerste luitenant De Haan, officier van de inlichtingendienst, die oog getuige was en in Tokio rapport heeft uit gebracht. -"Ongeveer veertig Chinese soldaten, in Zuid-Koreaanse uniformen gestoken en voorzien van Amerikaanse wapens, kwa men Maandag de commandopost van het Nederlandse bataljon nabij Wonjoe binnen, vroegen munitie en openden, nadat aan hun verzoek was voldaan, zonder enige waarschuwing het vuur op de niets ver moedende Nederlandse militairen. Er volgde een verwoed gevecht van man tegen man. In het verloop daarvan sticht ten de indringers brand. Het opvlammende vuur was het signaal voor vijandelijke mortiergroepen in nabijgelegen heuvels om een bombardement op de commandopost te beginnen. Een aantal indringers werd ge dood door eigen mortiervuur. De anderen ontsnapten in de verwarring. De Amerikaanse verliezen in Korea bedroegen tot 9 Februari 49.035 man, aldus is door het Amerikaanse departement van Defensie meegedeeld. Hiervan zijn 7245 gesneuveld, 31.395 ge wond en 9.395 man worden vermist. Terwijl een chirurg in Indianapolis bezig was een meisje wegens blindedarmontsteking te opereren, constateerde hij, dat het hart van zijn patiënte ophield te kloppen. Vroe ger zou dat het einde betekend hebben. Deze arts maakte echter aanstonds in de borst van het meisje een opening van 5 cm. en liet een assistent het blootgelegde hart masseren. Na enkele ogenblikken begon de pols wederom zwak, maar regelmatig te klop pen. De dokters zetten toen hun taak voort en de operatie werd tot een goed einde ge bracht. Ofschoon de toestand van het meisje nog „critiek" wordt geacht, heeft de zieke een goede kans in leven te blijven. De Britse conservatieve partij, heeft Don derdag in een tussentijdse verkiezing in West-Bristol haar zetel behouden. De conservatieve candidaat verkreeg 22.216 stemmen en de Labourcandidaat 17.144. De laatste had zich tegen de her bewapeningsplannen van de regering ver klaard en had daarom geen aanbevelings brief van Attlee gekregen. Pi-esident Truman heeft op zijn weke lijkse persconferentie verklaard, dat de kwestie van overschrijding van de 38ste breedtegraad in Korea door de UNO-troe pen een militaire en strategische aange legenheid is. De resolutie van de UNO, waarin de troepen de bevoegdheid wordt gegeven de breedtegraad te overschrijden om de vrede in Korea te herstellen, is nog steeds van kracht, aldus Truman. Hij zei, dat generaal MacArthur alle noodzakelijke bevoegdheden heeft om de militaire operaties voort te zetten. Gemeld wordt, dat een program voor wapenhulp aan nationalistisch China tot een bedrag van 50 millioen dollar naar het Witte Huis is gezonden om door president Truman te worden goedgekeurd. Het be drag is bestemd voor de verdediging van Formosa. De politiecorpsen in geheel Nederland zoeken op het ogenblik naar de 37-jarige Manus O., een berucht inbreker, die enkele dagen geleden uit de vroegere maréchaussee-kazerne te Wormerveer wist te ontsnappen en die sindsdien weer nieuwe inbraken heeft gepleegd. Gisteren was de politie hem op het spoor toen hij na een inbraak te Heerde met een gestolen auto op weg was naar Amsterdam. In Soest schoot de politie een band van de auto lek. O. nam toen een fiets weg en wist daarmee te ontkomen. Manus O. heeft een zeer groot aantal WASHINGTON, (Reuter). De Ameri kaanse minister van defensie, George Marshall, heeft medegedeeld, dat de V.S. nog dit jaar vier extra divisies met in totaal 100.000 man naar Europa zullen zenden. Marshall verklaarde voor de senaatscom missies voor buitenlandse zaken en de strijdkrachten, uitdrukkelijk toestemming van Truman gekregen te hebben om met de commissies te spreken over de juiste sterkte van de landstrijdkrachten, die de V.S. van plan zijn in de huidige critieke toestand in Europa te houden. De Amerikaanse minister van defensie zeide verder, dat er een groter gevaar school voor Amerika's veiligheid in het verzwakkexx van het moreel van zijn bond genoten, door een debat gebaseerd op on zekerheden, dan in het openlijk bekend maken van cijfers. De V.S. beoogden ongeveer zes divisies in Europa te legeren. Er zijn reeds twee Amerikaanse divisies in Duitsland, zodat er volgens de plannen nog vier extra ge zonden moeten worden. Volgens Marshall zou het welslagen of het mislukken van het plan voor de ver dediging van het Noord-Atlantische gebied in de eerste plaats afhangen van de steun, die de bondgenoten van de V.S. er aan zou den geven en in de tweede plaats van de wijze waarop het door genei-aal Eisen hower en de staf, die hij thans bezig was om zich heen te verzamelen, zou worden uitgevoerd. Marshall herinnerde er aan, dat generaal Eisenhower in zijn jongste getuigenis had verklaard, dat de Amerikaanse strijdkrach ten slechts een klein gedeelte zouden uit maken van de vooi-gestelde geïntegreerde strijdmacht, waarvan het gx-ootste deel door de West-Europese landen zou worden ge leverd. Dit gold in het bijzonder voor de landstrijdkrachten, aldus Marshall. Daar entegen zou de Amerikaanse bijdi-age in lucht- en vlootstrijdkrachten naar verhou ding groter zijn, evenals de productie van munitie. diefstallen gepleegd. In 1948 was hij daar voor veroordeeld. Kort geleden werd hij voorwaardelijk in vrijheid gesteld, waarbij hem bijna anderhalf jaar gevangenisstraf voorlopig werd kwijtgescholden. Nauwe lijks op vrije voeten vatte Manus zijn oude beroep weer op. Hij pleegde inbra ken in Hattum, op de Veluwe en ten Noox-den van het IJ. De rijkspolitie in Apeldoorn wist hem de vorige week te ar restéren en op zijn reis langs de diverse politiegroepen, die zijn opsporing hadden verzocht, kwam hii ook te Wormerveer. De politie aldaar verdacht hem van diefstal van twee auto's, dx-ie fietsen en een partij kaas, enige weken geleden in de Beemster gepleegd. O. legde een be kentenis af en werd in de voormalige maréchausseekazerne opgesloten. In de nacht van Maandag op Dinsdag wist hij te ontvluchten en in de daarop volgende nacht trachtte hij reeds zijn slag te slaan in Heerde op de Veluwe. Daar stal hij volgens de door hem altijd toegepaste methode eerst een auto en brak daarna bij een manufacturenwinkel in. De auto werd volgeladen, maar de diefstal werd ontdekt, voordat hij kans had gezien weg te komen. De politie werd gewaarschuwd en een wilde jacht ontstond. Op de weg naar Amsterdam, die hij had ingeslagen, werden op verscheidene plaatsen politie patrouilles opgesteld om hem aan te hou den, onder meer te Hoevelaken, in Amers foort en nabij Soest. De beide eerste pos ten passeerde hij met razende snelheid, zich niet storend aan de schoten die op hem werden gelost. In Soest reed hij recht op de politiemannen in, die zich slechts door haastig opzij te springen konden x-ed- den. Zij wisten de vooruit van de gestolen auto met een schot te verbrijzelen, maar Manus reed door. Een der banden bleek echter kapot geschoten te ziin en ter hoogte van paleis Soestdijk moest Manus stoppen. Hij liet de auto in de steek, pakte een voor een huis staande fiets en vervolgde zo zijn vlucht. De politie heeft hem nog niet gevonden. LONDEN, 15 Februari (United Press en Reuter). De motie van wantrouwen in de Britse regering, welke door de conser vatieve oppositie was ingediexxd, is met 308 tegen 287 stemmen verworpen. Winstond Churchill, de Britse oppositie leider, die de motie indiende, heeft in het Lagerhuis de regering beschuldigd van wanbeheer der militaire aangelegenheden. „Als de conservatieve motie verworpen wordt", zo zeide Churchill, „zullen wij evenwel niet tegen de regeringsmotie stem men, waarin goedkeuring van het 4700 mil lioen pond stex-ling omvattende bewape- ningspx-ogram wordt gevraagd." Churchill beschuldigde de regering er van, dat zij na de oorlog vele wapens, die thans van grote waarde zouden zijn ge weest, had vernietigd, hetgeen zich in Korea gewroken heeft. „Ook is Engeland niet in staat geweest atoombommen te fabriceren en daarbij ten achter geraakt bij de Sovjet-Unie", zei Churchill. Attlee onderbrak hem en vex-maande de oppositieleider het land niet te misleiden, daar hij er zelf in toegestemd had, dat de ontwikkeling van de atoombom aan de andere kant van de Atlantische Oceaan zou geschieden. Churchill antwoordde, dat Engeland na afloop van de oorlog geheel vrij was ge weest met de fabricatie van de atoombom te beginnen, hetgeen Attlee beaamde. Attlee interx-umpeerde opnieuw met te zeggen, dat Engelands werk aan de atoom bom succes gehad heeft en hij vroeg Chur chill te bewijzen dat Engeland, gezien zijn hulpbronnen, meer had kunnen doen. Churchill vroeg daarop of iemand zijn verklaring, dat Engeland er niet in ge slaagd was een atoombom geheel en al te maken, in twijfel kon trekken, waarop de minister van Defensie, Shinwell, hem toe voegde: „Wilt u, dat de Russen deze in lichting krijgen?" Churchill antwoordde, dat het belangrij ker was dat het Britse volk de feiten kende. Churchill oefende critiek op de houding van de Britse regering ten opzichte van het door Frankrijk voorgestelde Europese leger. Hij betreurde het dat Engeland op de Don derdag begonnen conferentie te Parijs slechts door een waarnemer was vertegen woordigd. Hij vroeg de regering cijfers te geven over Russische duikboten en verklaarde, dat de bedreiging der moderne Russische onderzeeërs vijf tot tien maal zo groot was als indertijd die van de Duitse. Op gx-ond van zijn ervaringen in persoon lijke onderhandelingen met „enkele der commissarissen, die de oligarchie van het Kremlin vormen", zeide Churchill de ver- zékering te kunnen geven, dat deze man nen in staat zijn plannen te maken en ze uit te voeren en voorwendsels en bluf met krachtige en daadwerkelijke maatregelen tegemoet te treden. „Gij speelt met vuur, wanneer ge voorwendt, dat ge zeer grote stappen neemt. Ge kunt hiermee slechts de rampspoeden, die wij allen vrezen, nader bij brengen." Tenslotte vroeg Churchill, met het oog op de Woensdag door Shinwell afgelegde verklaring dat het oorlogsgevaar acuter was geworden, dat aan het Huis mededeling zou worden gedaan desnoods in besloten zitting van de feiten, zo die zich hebben voorgedaan, waarop deze ver klaring gebaseerd is. De minister van Financiën Hugh Gaits- kell antwoordde, dat hij nog nooit een rede had gehoord die zo weinig ter zake dienend was en zo ongegrond. Hij herinnerde er aan dat de conservatieven een jaar geleden in hun verkiezingspropaganda geen lans had den gebroken voor sneller herbewapening. Volgens Gaitskell had het geen zin aan te komen met: Jullie had sneller en vroeger moeten herbewapenen, omdat de conserva tieven zelf voorstelden de uitgaven te be snoeien, sociale voorzorgen te versterken en de belastingen te verlagen. Bij de stemming over de conservatieve motie van wantrouwen onthielden drie liberalen zich, zes stemden vóór de rege ring. De pacifisten onder de Laboxxrleden lieten ten slotte het belang van regering en partij het zwaarst wegen en stemden tegen de motie. De luchtdrukstijgingen, die gisteren in West-Eziropa optraden, hadden tot gevolg dat er in de richting van Zuid-Frankrijk een uitloper tot stand kwam van het hoge drukgebied boven Scandinavië. Hierdoor draaide de wind in onze streken naar Zuidelijke richtingen wat tot gevolg had dat de koude lucht boven Denemarken en Zuid-Scandinavië belet werd, verder naar het Westen op te dringen. Bij de Zuid-West punt van Engeland arriveer de een kleine depressie welker regen- zóne langzaam ons land nadert. O ONBEWOLKT LICHT 8EW, O HALFBEW ZWAAR BEW GEHEEL BEW, MiST X SNEEUW REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER L?TEMRERATUUR 1005 ISOBAAR tl/l, BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA; H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARS5TRÈEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VUF METER PER SECONDE MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Voor de Westelijke helft van het land: Overwegend zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krach tige Zuidelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Voor de Oostelijke helft van het land: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, mogelijk ook hier en daar enige sneeuw. Matige, tijdelijk vrij krachtige Zuidelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur 17 Februari Zon op 7 jui nd 7 s': uur Maan op 12.35 uur onder 03 mr Hoog en laag water te IJmuiden: Zaterdag 17 Februari Hoog water: 0.12 en 12.49 uur. Laag water: 7.56 en 20.41 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1