Haarlemse seinhuiswachter hoort vier maanden tegen zich eisen De radio geeft Zaterdag PANDA EN DE MEESTER.BEDIENDE Wereldnieuws Student krijgt f 100.- boete voor verzet tegen politie VRIJDAG 16 FEBRUARI 1951 Drie processen-verbaal, drie rechtzaken Ook een genot als tafeldrank Een onrechtmatige heffing 'n kwaliteitsproduct Ketel van badhuis ontploft Nederlands Kamerkoor boekte grote successen in Italië Kleuters namen cylinder met chloor-methyl weg Het C.N.V. geeft zijn mening over de economische toestand Zeepost voor Oost en West Ongeval met dodelijke afloop tijdens militaire oefening BAKKER's BEHANG HET DING ORANJEBOOM BIER Revanche van de wereldkampioenschappen 2 SPOORBOOM TROF FIETSER ADVERTENTIE In de vooravond van de elfde September van het vorige jaar hoorden voetgangers en fietsers, die zojuist de spoorwegover gang bij de Westergracht waren gepas seerd, achter zich een luide klap en ont waarden bij het omkijken een man die on der zijn fiets en een schildersladder bij de zojuist weer gesloten spoorbomen lag. Er ontstond een scheldpartij tussen het personeel bij het seinhuis en het slacht offer, een Haarlemse schilder, die er op uitliep, dat de laatste de politie er bij haalde. Uiteraard werd ook van de zijde van de spoorwegen een onderzoek ingesteld, waar bij de seinhuiswachter volhield, dat het ongeluk een gevolg was geweest van de onoplettendheid van de schilder, terwijl deze juist beweerde, dat de employé van de spoorwegen plotseling de boom aan de kant van het De Ruijterplein had neer gelaten, waardoor de ladder, die hij op de schouder droeg, was geraakt en hij zelf tegen de grond getrokken. Toen bleek, dat een aantal getuigen de lezing van de schil der kon staven, werd overgegaan tot de vervolging van de seinhuiswachter, niet alleen wegens het veroorzaken van licha melijk letsel door schuld het slachtoffer had gedurende zeventien weken niet kun nen werken, daar een der halswervels was geraakt, enkele ribben waren gekneusd en enige spieren gescheurd doch ook we gens valsheid in geschrifte, daar hij in het opgemaakte proces-verbaal onjuiste ge- gèvens zou hebben verwerkt. Op 17 November 1950 werd de seinhuis- wachter, de 54-jarige C. J. D. in voorlopige hechtenis genomen en gistermiddag werd de zaak door de Haarlemse arrondissements feehtbank behandeld. Geen zekerheid Geen van de zeven door het Openbaar Ministerie opgeroepen getuigen kon echter precies verklaren hoe het ongeval zich had toegedragen. De vier voetgangers en fiet sers die vóór de schilder de overweg waren gepasseerd, hadden allen het voorval' pas gemerkt toen zij omkeken en hun lezingen over de stand van de spoorboom aan de Westergracht van die kant was de schil der gekomen toen het ongeluk gebeurd was, verschilden. Eén getuige zei, dat de boom nog geheel geopend was, de anderen dat hij tot halverwege was gedaald. Dan was er volgens de verdachte nog iemand geweest, die verklaard had, dat hij wèl voor de Oostelijke afsluiting had moeten wachten, maar die was nu juist niet door het Openbaar Ministerie gedagvaard.. Bo vendien verklaarden twee dames, dat zij nog hard hadden moeten lopen om de overzijde te halen, want de boom aan de kant van het De Rujjterplein ging al naar beneden toen zij overstaken. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Orgel. 8.45 Platen. 10.00 Causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor arbeiders in continubedrij ven. 11.35 Cello en piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Politiekapel. 13.50 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Instrumentaal kwintet. 14.50 Gronings programma. 15.15 Banjo. 15.45 Causerie. 16.00 Platen. 16.30 Sport. 16.45 Platen. 17.30 Nederland industrialiseert. 17.40 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Toespraak. 18.25 Jodelkwartet en Landlerkapelle. 18.40 Regeringsuitzending. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Passepartout. 19.40 Causerie. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Muzikale comedie. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Dansmuziek. 22.25 Hoorspel. 22.45 Hawaiïan- muziek. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Amuse mentsorkest. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weer bericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest. 14.00 Wij maken een Paasgroep. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Fanfare-orkest. 15.05 Kro niek van letteren en kunsten. 15.40 Gemengd koor. 16.00 Platen. 16.10 Tenor en piano. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Film. 18.15 Causerie. 18.25 Lichte muziek. 18.48 Sport, Dit is leven, Voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Platen. 19.52 Journalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws. 20.06 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Platen. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Steek eens op, heren. 21.00 Hoorspel. 22.00 Amusementsmuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Salonorkest. 12.30 Weerberichten. 12.32 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse liederen. 14.00 Platen. 14.10 Muzi kale causer-e. 15.00 Platen. 15.30 Zang en orgel. 16.15 Hongaarse muziek. 17.00 Nieuws. 17.20 Accordeon. 17.30 Vlaamse muziek. 17.50 Platen. 18.00 Accordeon. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws. 19.30 Meisjes koor. 19.50 Voordracht. 20.00 Omroeporkest. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Nieuws, over film en techniek, muziek en televisie. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 en 23.30—24.00 Platen. Dit was voor de verdedigster van de seinhuiswachter, mejuffrouw mr. A. van Rossum, dan ook aanleiding om op te mer ken, dat de schilder had moeten wachten. Twee superieuren van de verdachte, de stationschef en de adjunct-stationschef van Haarlem, legden de gang van zaken bij het opmaken van het proces-verbaal uit. De seinhuiswachter verstrekte de gegevens, deze werden op het stationskantoor „bijge schaafd" en in Amsterdam juridisch be keken, waarna tenslotte de seinhuiswachter onder de eindredactie slechts zijn hand tekening had te zetten. Toen de adjunct-stationschef gemerkt had dat de verklaringen der getuigen niet klopten met die van de verdachte, had hij desondanks diens lezing gevolgd, omdat er geen enkele reden was om D. niet te ge loven. Moeilijk publiek Het was een man, waarmee men nooit moeilijkheden had, in tegenstelling tot het publiek bij de overweg aan de Wester gracht, dat bü de spoorwegen als uitermate lastig en ondisciplinair te boek staat. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, merkte op, dat het wel merkwaardig was, dat juist deze man, die reeds dertig jaar in dienst der spoor wegen is, al twee keer heeft terecht moeten staan, juist bij de enige keren dat hij een proces-verbaal had opgemaakt. De getuigen deskundigen bij uitstek op dit terrein voerden daartegenover aan, dat de verdachte in beide gevallen ook is vrijgesproken en dat dit niet verwonder lijk is, omdat in eerste instantie het slacht offer van een proces-verbaal wel getuigen kan vinden, de seinhuiswachter echter niet. De adjunct-stationschef merkte boven dien op, dat het in het geheel niet vreemd is, dat seinhuiswachters een keer in hun loopbaan eens met de Justitie in aanraking komen, omdat hun beroep een van de moei lijkst te vervullen banen bij de spoor wegen is. Zelfbeheersing nodig Hoewel mr. Van der Valk Bouman in zijn requisitoir voorgaf dit laatste toe te stemmen, bleek hij .toch lang niet over tuigd. Hij meende, dat als tegenwicht tegen het wangedrag van het publiek de seinhuis- wachters over een grote mate van ver draagzaamheid en zelfbeheersing moesten beschikken en dat de verdachte daaraan zoveel tekort was gekomen, dat de spoor wegen hem allang hadden moeten ontslaan. De wijze waarop het proces-verbaal tot stand was gekomen, kon hij ook al niet waarderen. Hij verweet de verschillende functionarissen, dat zij er op uit waren geweest „hun eigen baantje schoon te vegen" om de civielrechtelijke gevolgen van het ongeval te ontgaan. Juist omdat hij meende dat in dit opzicht de seinhuis wachter onder druk van hoger hand had gestaan, wilde hij zich matigen in de straf maat. Voor de beide ten laste gelegde ;'feiten tezamen eiste hij vier maanden gevangenis straf met aftrek. Slachtoffer belanghebbende Mr. A. van Rossum zei in haar verdedi ging, dat de civielrechtelijke procedure van geen enkele invloed op het gedrag van haar cliënt kan zijn geweest, omdat hij de draag wijdte daarvan toch niet kan overzien. Zij voerde dan voorts aan, dat eigenlijk geen enkele afdoende getuigenverklaring „Oorlog" stelt Bond van Mobilisatie-invaliden in het ongelijk De in Amsterdam gevestigde Nederland se Vereniging van Mobilisatie-invaliden en Nabestaanden heeft het oordeel van het ministerie van Oorlog gevraagd over en kele bepalingen in de statuten en het huis houdelijk reglement van de Bond van Mobilisatie-invaliden en hun Nabestaan den, waarvan de heer De Boer te Drachten voorzitter is. Het ging voornamelijk over de vraag, of de bond gerechtigd is leden te verbieden uit de bond te treden en of de bond 15 pet. mag heffen op pensioen uitkeringen. Het ministerie van Oorlog heeft geant woord, dat aan de uittreding der leden wel beperkingen gesteld kunnen worden, ech ter niet zodanig, dat uittreding zou wor den verboden. Ten aanzien van de verplichting, die de bondsleden is opgelegd om 15 procent af te staan van het buitengewoon militair pensioen voor mobilisatie-slachtoffers 1914- 1918 over het tijdvak van 1 Januari 1947 tot en met 31 December 1948, zegt het ADVERTENTIE over het ongeluk voorhanden is, waarbij men goed in het oog moet houden, dat juist het slachtoffer, wanneer het in overtreding is geweest, alle reden heeft een afwijkende lezing van die van de seinhuiswachter vol te houden. Wat de valsheid in geschrifte betrof: zij vroeg de rechtbank er wel rekening mee te houden, dat D. daartoe geen pen op papier heeft gezet, terwijl bovendien het opzet niet vast staat. Om met een vergelijking te spreken: een politie-agent die abusievelijk iemand bekeurt omdat hij door het stop licht zou zijn gereden, wordt evenmin ver volgd omdat hij valsheid in geschrifte zou hebben gepleegd. („Daar heeft hij dan ook geen motief voor", interrumpeerde de Of ficier „en dat had de verdachte wel."). Evenmin achtte mr. Van Rossum bewe zen, dat de verdachte inderdaad roekeloos en onvoorzichtig heeft gehandeld bij het neerlaten van de afsluitboom. Gezien het feit, dat haar cliënt reeds sinds 17 November preventief zit, vroeg zij onmiddellijke invrijheidstelling, vooruit lopende op de uitspraak, die volgens haar slechts een vrijspraak kon zijn. Dit verzoek werd evenwel afgewezen en de uitspraak op 1 Maart bepaald. ADVERTENTIE ministerie, dat deze bepaling in strijd is met de statuten van de bond. Het ministerie van Oorlog acht de bond wel gerechtigd contributie te heffen, maar is van mening, dat de heffing van 15 pet. ongeldig is. Leden, die reeds aan deze be paling gevolg hebben gegeven, kunnen, aldus het ministerie van Oorlog, het door hen betaalde bedrag terugvorderen. Donderdagmiddag ontplofte de ketel van het gemeentelijk badhuis te Geldermalsen. Het 400 kg wegende gevaarte werd van zijn voetstuk gelicht, vloog 40 meter de lucht in, raakte dak en zijmuur van een 20 meter verder gelegen woonhuis en kwam daar op het plaatsje neer. Er werd niemand gewond. Het badhuis werd ernstig be schadigd. Het Nederlands Kamerkoor onder lei ding van Felix de Nobel heeft een tour- née door Italië gemaakt en is onder meer in Triest, Venetië en Rome opgetreden, in laatstgenoemde stad ook voor de radio. Het publiek was overal zeer enthousiast en drong op herhaling van talrijke num mers aan. Het bestuur van de „Filharmonica" heeft na afloop van het concert te Rome het koor direct voor een volgend optreden uitgenodigd. De Italiaanse pers schrijft in geestdriftige besprekingen dat De Nobel en de zijnen getuigenis afleggen van het hoge culturele niveau der muziekbeoefe ning in Nederland. De diefstal van de cylinder met chloor- methyl op de hoek van de Laarderweg en de Singel te Bussum, waarvan wij dezer dagen reeds melding maakten, is tot klaar heid gebracht. Twee kleuters die uit de bewaarschool kwamen, zagen de cylinder op het trottoir staan en droegen „het speelgoed" naar een erf bij hun huis, waar ze de cylinder in een oude handkar vei-stopten. Een buur vrouw die het radiobericht over de vermis sing van de cylinder had gehoord vertelde de politie dat zij twee jongetjes een cylin der had zien vei-stoppen. Op de aangegeven plaats werd de cylinder gevonden. Internationaal pianoconcours Van 25 Augustus tot 5 September wordt té Bolzano het derde internationale piano- concours gehouden om de Busoniprijs. Hieraan kunnen vrouwelijke en manne lijke pianisten van 16 tot 30 jaar van alle nationaliteiten deelnemen. De jury zal ge vormd worden door v.ooraanstaande musici uit verschillende landen. ADVERTENTIE Het bestuur van het Christelijk Natio naal Vakverbond heeft in een bestuursver gadering als haar mening te kennen ge geven dat het conflict in Korea ook ons land voor grote economische moeilijk heden plaatst en dat wij voor de noodzaak van een belangrijke militaire krachtsin spanning staan. De middelen hiervoor zul len volgens het C.N.V. moeten worden op gebracht door een deel van onze produc tieve kracht voor dit doel af te zonderen. De inspanning van het gehele volk zal nodig zijn om aan de moeilijkheden het hoofd te bieden. Er doen zich nog voortdurend prijsstij gingen voor die het treffen van maatrege len nog noodzakelijk maken. Hier ligt al dus het C.N.V. een belangrijke taak voor allen, vooral voor de overheid. Het ver- bondsbestuur is in het algemeen van oor deel dat het geen aanbeveling verdient om de lasten van het ogenblik af te wentelen op de toekomst. Indien het nodig is te komen tot een beperking van de investe ringen, dan zal dit op bezonnen wijze moe ten geschieden. Op de doelmatigheid dei- investeringen zal nauwkeurig moeten wor den toegezien. Bij een eventuele beperking van het verbruik zal in het oog moeten worden gehouden dat de gezondheidstoe stand van het volk daardoor niet wordt aangetast. Voorts meent het bestuur van het C.N.V. dat de overheid mede door haar mone taire-, haar belasting- en haar uitgaven- politiek inflatie zal moeten trachten te voorkomen. Bovendien zal zij er voor moe ten zorg dragen dat de uit de huidige situa tie voortvloeiende lasten op een aanvaard bare, sociaal-verantwoorde wijze door de verschillende groepen van ons volk wor den gedragen. De minst pijnlijke en de meest aanbeve lenswaardige weg om de toestand van het ogenblik tegemoet te treden ligt volgens het C.N.V. in het gericht houden van alle krachten op een voortgaande opvoering van de arbeidsproductiviteit. De boring te Haastrecht van de Neder landse Aardolie Maatschappij is geëindigd. De boring is gegaan tot 2500 meter. Aard olie noch aardgas is gevonden. Wel heeft men een belangrijk beeld van de ondergrond in het betrokken gebied gekregen. De minister van Sociale Zaken heeft in het belang van de werkgelegenheid zijn goedkeuring gehecht aan een regeling, waar bij de productie van fabrieksturf in de pro vincies Groningen, Drente, Overijsel en Friesland in 1951 wordt gesubsidieerd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datums waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip. Naar Indonesië: m.s. „Tabinta" (21 Februari); naar Nieuw Gui nea: m.s. „Mataram" (6 Maart); naar de Nederlandse Antillen s.s. „Breda" (3 Maart); naar Suriname: m.s. „Helena" (22 Februari). Bij een militaire avondoefening in de omgeving van Apeldoorn is Woensdagavond de eerste luitenant van het depót der Ko ninklijke Maréchaussee W. S. Eschauzier uit Den Haag bij de halte Assel door een jeep overreden. Hij was op slag dood. ADVERTENTIE KOOP NU BEHANG! De prijzen gaan met sprongen omhoog. Maar neem dan BETER BEHANG Gen. Cronjéstr. 135 - Haarlem-N. - Tel. 11657 Randjes afsnijden a 5 ct. per rol. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Noodtoestand. Lawines, aardverschuivin gen en overstromingen hebben Donder dag weer slachtoffers geëist in de Ita liaanse, Zwitserse en Oostenrijkse Al pen. Uit Milaan wordt gemeld, dat Don derdag opnieuw vier personen door de vallende sneeuwmassa's gedood zijn, waardoor het aantal doden sinds Zon dag tot 14 gestegen is. De rivier de Po is buiten haar oevers getreden en stijgt vijf cm per uur. In de Lessachvallei in Oostenrijk, waar 10.000 mensen van de buitenwereld zijn afgesneden, schijnt de toestand zeer ernstig te zijn. De sneeuw ligt er zo hoog, dat telegraafpalen er onder bedolven zijn en 188 palen, die hoogspanningsdraden droegen, zijn dooi de sneeuw weggerukt. In Zwitserland zijn 1000 reservisten opgeroepen om in het bedreigde Tessino de bevolking bij te staan. Het dorpjs Osco aan de rivier de Ticino is geëvacueerd. Welja. De 54-jarige voormalige S.S.- Sturmführer Hermann Pachen, die we gens mishandelingen van geïnterneer den van het concentratiekamp Flossen- burg tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld, heeft gratie ontvan gen. Hij is, in opdracht van de opper bevelhebber van het Amerikaanse leger in Europa, generaal Handy, Donderdag op vrije voeten gesteld. Onbegrijpelijk. Het Britse ministerie van Voedselvoorziening zal een grote hoe veelheid brochures in vreemde talen over de voedselrantsoenering in Enge land niet uitgeven wegens de vele ver taalfouten, zo heeft een woordvoerder van het ministerie verklaard. De Neder landse ambassade te Londen had de aandacht van het ministerie gevestigd op fouten in de Nederlandse vertaling. Een Spanjaard zei, dat mensen die al leen Spaans kennen de Spaanse versie niet kunnen begrijpen. De brochures waren bestemd om buitenlandse bezoe kers in te lichten over het systeem van voedseldistributie in Engeland. Overdracht. Donderdag begon de over dracht van de Engelse staalindustrie uit particulier bezit aan de staat. Een en ander is zonder incidenten verlopen. Donderdag werden Engelse staalwaar- den niet meer op de Engelse beurs geno teerd. Bezitters van die aandelen zijn verplicht ze over te dragen aan het na tionale beheer der staalindustrie. Ge noemde aandelen vertegenwoordigen een waarde van 200 millioen pond ster ling, waarbij nog komt een bedrag van 40 millioen pond sterling voor dochter ondernemingen. De aandeelhouders zullen ter schadeloosstelling speciaal uitgegeven staatsfondsen ontvangen. Contract. De Australische regering heeft met Nederlandse en Italiaanse firma's contracten ten bedrage van bijna een half millioen pond sterling afgesloten voor de bouw van vierhonderd huizen in bergachtig gebied. Het betreft hier woningen in de omgeving van kracht stations. De Australische minister voor de Nationale Ontwikkeling, Casey, ver klaarde dat de Italiaanse aannemers firma Legnami Pasotti en de Nederland se firma „Bredero's bouwbedrijf" de woningen door hun eigen personeel zul len laten bouwen. Schaarste. De directie der Bayer-fabriek te Leverkusen nabij Keulen, een dei- grootste chemische fabrieken in West- Duitsland, heeft Donderdag aangekou- "digdV dat' zij tót geleidelijke'stopzetting der productie zal moeten overgaan en op 22 Februari de fabriek zelfs geheel zal moeten sluiten, wanneer zij geen nieuwe kolentoewiizingen krijgt. In de fabriek werken 18.500 arbeiders. De directie wees er tevens op, dat het stop zetten der productie een onmiddellijk exportverlies van 20 millioen mark per maand voor West-Duitsland tot gevolg zou hebben. 74. Nu Panda er dus eindelijk in geslaagd was, de geleerde professor Kalker zijn rechtmatig eigendom terug te bezorgen, was hij zeer voldaan, en hij nam dan ook een hartelijk afscheid van de uitvinder. „Het was erg aardig van je. Dank je wel, Pimpa!", sprak deze. „Klik-dzj-dzjhij heet Panda!", riep Memo. „Maar als je soms," ging Kalker verder„als je soms een van die Memo's cadeau wilt hebben, dan mag je hem zó mee naar huis nemen!" „Tik-tik-tik.... das omdoen wanneer u naar de deur gaat!", riep het nieuwe Memo randum. „Ik vind ze een beetje onrustig, zie je," zei de geleerde verklarend. „Ik dacht er eigenlijk over om er maar iets anders van te maken een stofzuiger en een ijskast bijvoorbeeld!" Toen Panda even later omkeek, zag hij nog, hoe de vriendelijke professor hem na stond te wuiven, terwijl de Memo's vanuit het huis riepen: ..Ha! Stofzuiger! Tik-tik-tik.... ijskast! Klik!" Met de professor was nu dus alles in orde, en Panda wandelde wel gemoed en zingend verder, geheel voldaan over zichzelftot hij in de buurt van zijn eigen huis kwam. Daar stond Jolliepop op de stoep, in een waardige, maar afkeu rende houding. Kuch-kuchsprak Jol liepop uit de verte. „Dat is erg!" dacht Panda. „Jolliepop zal wel kwaad zijn! Hij zal wel zijn ontslag nemen omdat ik mij niet deftig heb gedragen en omdat ik nog altijd geen titel en geen onderscheiding heb....". Schaatsen rijden De belangstelling voor de revanchewed strijden van de wereldkampioenschappen op de schaats was op de eerste avond van het tweedaagse ijsfeest in het Bisletstadion te Oslo buitengewoon groot. Hjalmar An dersen heeft zijn uitstekende vorm bewezen door de afstanden 500 en 3000 meter te winnen. Niettemin was zijn zege op de 500 meter geflatteerd (45.1 sec.) aangezien hij bij de start veel te vroeg weg was en eigenlijk teruggeroepen had moeten wor den. Wim van der Voort daarentegen was ten minste een halve seconde te laat weg en dit kostte hem enkele plaatsen in het klassement van de korte afstand. Sverre Farstad werd tweede met 45,2 sec. en Sig- mund Soeftelund en Invar Martinsen bezet ten de derde plaats met beiden 45,4 sec. Ingvar Karleln werd vijfde met 45,9 sec. en Wim van der Voort, die in de elfde rit tegen Willy Nielsen was uitgekomen en deze rit gemakkelijk had gewonnen on danks zijn trage vertrek, noteerde 46 se conden precies, voldoende voor een zesde plaats. Kees Broekman leverde een uit stekend geveCht met Henry Wahl. Hij won de rit in 46.4 sec. met 0.2 sec. verschil op de Noor. Onze landgenoot kwam daarmede op de negende plaats met Ronald Aas, Willy Nielsen en Oeverby. Het tweede nummer was de 3000 meter, welke door Hjalmar Andersen op buiten gewoon fraaie wijze werd gewonnen in de tijd van 4 min. 53.6 sec. Kornel Pajor reed eveneens een goede wedstrijd en vooral zijn laatste ronden werden met een ver bluffend gemak afgelegd. Hij was met An dersen de enige rijder, die beneden de 5 minuten bleef. Voor hem werd 4 min. 59 sec. afgedrukt. Kees Broekman startte in de achtste rit tegen Sjgmund Soefteland. Hij won gemakkelijk in 5 min. 1.3 sec., waarmede hij de zesde plaats in het klas sement bereikte, want Asplund was derde geworden in 5.00.4, Roald Aas vierde met 5.00.8, Henry Wahl vijfde met 0.1 sec. meer en daarna kwam onze landgenoot. Ivar Martinsen legde beslag op de zevende plaats in 5.02.2, Sverre Haugli werd achtste in 5.03.6 en Sverre Farstad negende in 5 min. 4.5 sec. Wim van der Voort reed tegen Norlund, maar hoewel onze landgenoot zijn rit won, ging het rijden hem verre van gemakkelijk af. De tijd was 5 min. 6.4 sec. Op hem volgde Johnny Cronshey, die dus elfde werd, in 5 min. 6.7 sec. In het algemeen klassement staat Hjal mar Andersen op de eerste plaats met 94.033 punten, met Ivar Martinsen op de tweede plaats met 95.767 pnt. Op hem vol gen nog Farstad 95.950 pnt., Pajor 96.333 pnt., Aas 96.533 pnt. en Kees Broekman op de zesde plaats met 96.671 pnt. Wim van der Voort klasseerde zidh negende met 97.067 pnt. ADVERTENTIE Eis: één maand gevangenisstraf De 21-jarige student van de Antwerpse Kunstacademie, R. J. V. N. uit Maastricht, stond Donderdagmorgen voor de Maas trichtse politie-rechter terecht wegens het verzet, dat hij drie dagen tevoren met zijn vi-ienden pleegde tegenover een politie agent. Hierbij werd de 24-jarige student C. V. N., die op de vlucht sloeg, met een revolverschot ernstig in de buikstreek ge wond. De officier van justitie gaf een samen vatting van het gebeurde: Het groepje jongelui, waartoe de verdachte behoorde, was aangeschoten en luidruchtig en sloeg de aanmaningen van een agent in de wind. Toen de agent een van de jongelui, C. V. N., wilde arresteren schoten zijn vrienden hem te hulp. De officier was van oordeel dat de situa tie een drastisch optreden van de agent eiste, daar de politie en haar gezag anders aan bespotting zouden zijn prijsgegeven. Daarom moest de politieman wel zijn vuur wapen trekken en schieten. Helaas werd N. ernstig gewond. De officier eiste één maand gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. Schoon, meende dat deze eis was geïnspireerd op de tragi sche gevolgen van wat hij als een studenti koze luidruchtigheid bestempelde, maar waarvan niemand de ernstige gevolgen had kunnen voorzien. De verdediger betoogde onder meer, dat de agent zelf helemaal niet bedreigd is. Daar het hier een vluch tende arrestant betrof, die geen gevaar meer kon opleveren, meende mr. Schoon dat een revolver niet gebruikt had mogen worden. De politierechter veroordeelde de ver dachte tot 100 boete of 50 dagen hechte nis en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Hij hield daarbij rekening met de jeugdige leeftijd van de verdachte, zijn onbezonnenheid en zijn blanco strafregister. De officier van justitie hield in beraad of hij van deze uitspraak in hoger beroep zou gaan. Hij deelde voorts mee dat er tegen de 24-jarige C. V. N., die ernstig gewond in het ziekenhuis ligt, geen vervolging zal worden ingesteld, omdat hij door zijn ern stige verwonding al zwaar gestraft is.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2