Relide- WfBERT Rookt V U veel? Flat onder de kap, vlag in top Koortsig Sen AKKERTJE „De gerepatrieerden komen niet op straat" De winsten uit de gemeentebedrijven BETER dan het allerbeste f157.50 f95.- 't Silver Stoepke Schuurtjes achter woningen van Bos en Duin" worden verbeterd SANATOGEN. Het Zenuwsterkende Voedsel ^Hoe is het ontstaan? "h Een Eeuw Geleden VRIJDAG 16 FEBRUARI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Geruststellende verklaring van Dienst Maatschappelijke Zorg als KINDERWAGEN j I als WANDELWACEN Prijs f 147-50 Agenda voor Haarlem Vergelijkingen tussen Haarlem en andere gemeenten Vier Haarlemse knapen staken padvindershuis in brand 49 Grote Houtstraat 49 Raad van Bloemendaal Crediet van zeventig mille voor St. Elisabeths Gasthuis Gekleurde lichtbeelden van werken van Frans Hals Elfjarige jongen viel in het Spaarne n VERDELGT RATTEN De gasprijs te Haarlem Toscanini gedwongen concerten af te zeggen Doe een voorraad gezondheid op. Dr. Feuilletau de Bruyn sprak voor Nationale Partij Dit woord: LEF Nasleep van ongeluk op Wagenweg te Haarlem Een R.K. Ambachtsschool in Haarlem? 3 In „de Volkskrant" wordt gewezen op moeilijkheden die er dreigen te komen met de huisvesting der gerepatrieerden. „Hon derden gerepatrieerden zijn 1 April zonder onderdak" zo wordt gezegd. Op die datum lopen de meeste contracten af die de gerepatrieerden gesloten hebben met pensions en hotels, daar de eigenaars voor het zomerseizoen weer de beschikking willen hebben over hun kamers voor de toeristen en badgasten. In Haarlem is het C.C.K.P. (Centraal Comité van Kerkelijk en Particulier initiatief voor de sociale zorg ten behoeve van gerepatrieerden) opge richt dat wil medewerken om de moeilijk heden te ondervangen. Tot zover „de Volkskrant". De heer B. Fels, de inspecteur van de dienst voor Maatschappelijke Zorg in de Provincie Noordholland verklaarde, dat de moeilijkheden niet zo omvangrijk zijn als hier is voorgesteld. Op 1 April moet er door hem gezorgd worden voor 105 bedden en op 15 April voor 87 bedden. Maar daar tegenover staat dat hij op dat ogenblik over niet minder dan 500 nieuwe aanbiedingen beschikt. Men behoeft dus niet bang te zijn dat er gerepatrieerden op straat zullen komen te staan. Er zijn de heer Fels aan biedingen gedaan om contracten af te slui ten die tot 1 Januari 1952 zouden lopen tegen een prijs van 3,50 per dag, maar hij is daartoe nog niet overgegaan omdat hij meent dat het niet nodig is zo hoog te gaan. Onze correspondent te Zandvoort schrijft nog: Naar mate het nieuwe seizoen nader komt, wordt het probleem van de te Zandvoort en andere vacantie-oorden on dergebrachte gerepatrieerden urgenter. Momenteel vertoeven in de badplaats bijna achthonderd gerepatrieerden, waar van ongeveer de helft in hotel „De Schelp". De overigen vonden een tijdelijke woonplaats in hotel Keur, pension Fries- landt, hotel Welgelegen, pension Isola, pension Werckhoven en pension Nassau. Het aantal, dat in deze pensions en hotels verblijft, bedraagt ongeveer driehonderd, Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 15 Februari 1951 GEHUWD: 15 Febr., J. F. A. van Veen en M. Thomas; M. Meijer en M. H. van Deursen; W. N. A. Beumkes en M. Kok; H. T. Netz en J. C. de Jong; J. Kraaij en M. J. Blom; F. Abbink en C: P. Pieters; P. Peute en E. de Doelder. BEVALLEN van een zoon: 14 Febr., L. de GraafBuss; J. H. F. Kabel-Immers; 15 Febr., C. Hubers—Kiekens; I. Baas—Hessen. BEVALLEN van een dochter: 13 Febr.. J. van LeeuwenBuitenhuis; 14 Febr. E. Dil len—Heuvelman; J. KleinNijhuis; M. A. Bijleveld—van Vuren; P. E. van Reijendam van der Putten; 15 Febr., W. J. van den BergVink. OVERLEDEN: 13 Febr., A. van Houten Wols van der Wel, 79 j., Wilhelminapark; K. Dekker, 71 j., Berkenrodestraat; J. E. A. BijsterWestervoorde, 61 j., Nagtzaamstraat; 14 Febr., B. de Reus, 71 j., Reitzstraat; J. Steeman, 86 j., Timorstraat; M. A. Venix, 48 j., Muiderslotweg. ADVERTENTIE MUTSAFUTS' DUOFOLD MUTSAERTS*DUOFOLD BIZONDER PRACTISCH Verkrijgbaar bij VOOR DE BABy ■■•■laaieiuiinail VRIJDAG 16 FEBRUARI Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Stadsschouwburg: Haarlems Kunstgemeen schap: Ballets Nègres, 8 uur. Brinkmann: Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, openbare vergadering, 3 uur; Vereeniging Nederland-Canada, ds. J. J. Stam spreekt over „Reisherinneringen naar en in Canada", 8 uur. Wilhelminastraat 22: Vereniging van Spiritisten „Het Licht", psychometrische avond, 8 uur. Spaarne: „Het geheim van de „X 94", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur (Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur). Frans Hals: „De zwarte demon van Bali", 2.30, 7 en 9.15 uur (Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur). Rembrandt: „Operette", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Per raket naar de maan", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het dodende licht", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Huwelijk is geen handelszaak", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. ZATERDAG 17 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Het verborgen vuur" (Comedia), 8 uur. Concertgebouw: Feest avond NVV, 8 uur. Bronsteeweg 76, Heem stede: openbaar huisconcert 4.30 uur. Brink man, Plein: Jongerenorganisatie „Vrijheid et) Democratie", 8.15 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. terwijl ongeveer honderd gerepatrieerden onderdak vonden bij particulieren. Met „De Schelp" is een overeenkomst gesloten dat dit hotel tot 1 Juni 1952 voor de gerepatrieerden het gehele jaar door beschikbaar blijft. Voor de overige be- drijven ligt de zaak echter geheel anders. Verscheidene exploitanten sloten met de Dienst van Sociale Zorg voor gerepa trieerden in het afgelopen najaar een contract, waarbij zij zich buiten het sei zoen bereid verklaarden tot opneming van gerepatrieerden, onder voorwaarde, dat deze hetzij per 1 April, 1 Mei of 1 Juni elders zouden zijn ondergebracht. Andere exploitanten lieten in hun con tract opnemen, dat, zo deze personen niet voor een van deze data zouden zijn ver trokken, van die tijd af de zomerverhuur- prijzen zouden worden gerekend. Daar Zandvoort, evenals zovele andere seizoenplaatsen, gebruikt werd als opvang centrum, was de aanvankelijke opzet dan ook, dat, uitgezonderd hotel „De Schelp", deze pensions en hotels ook als tijdelijke opvangcentra zouden dienst doen. Doch intussen nam de komst der gerepatriee- den in ons land vootdurend toe en de vraag, waar deze mensen straks een nieuw onderkomen zullen moeten vinden, werd steeds klemmender. Anders staat de zaak ten opzichte van de particulieren die vrijwillig gerepa trieerden in huis namen tot de seizoen maanden en deze dan weer willen laten verdwijnen voor de verhuur aan badgas ten. Dit is zuiver een kwestie tussen ver huurder en onderhuurder, waarin ook het plaatselijk huisvestingsbureau niet treedt. Doch het moet als wel vaststaand worden aangenomen, dat wanneer dergelijke gere patrieerden per 1 Mei of 1 Juni op straat zouden komen te staan, van gemeente wege niet geaarzeld zal worden, dezelfde woonruimte voor dezelfde personen te vorderen. Overigens achtte men in ter ^aice Kundige kringen dit gevaar van uit zetting niet zo groot. Ten eerste is het aantal gezinnen, dat aan gerepatrieerden heeft verhuurd, betrekeklijk gering en ten tweede zijn gevallen bekend, waarin men voor twee kamers met gebruik van keu ken huren vraagt van f 1800 tot f 2.000 per jaar, zodat de zomerverhuur ruim schoots wordt vergoed. ADVERTENTIE Meermalen hebben wij gewezen op de grote winsten die Haarlem uit de gemeen tebedrijven haalt. Nu wij de statistiek der gemeentefinan- ciën (samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek) doorbladeren, blijkt dat het bij vele andere gemeenten vrijwel hetzelfde is. Het laatste jaar van vergelijking is 1946. Latere jaren zijn nog niet bewerkt. In deze statistiek zijn de retributies, die de bedrijven betalen voor het leggen van buizen en kabels in gemeentegrond, ook bij de winst - geteld. In het verleden heb ben wij dit ook steeds gedaan, want die zijn immers een verkapte winst. De gemeenten met meer dan 100.000 in woners (tot welke groep dus ook Haarlem behoort) haalden per hoofd ƒ13.71 uit de bedrijven. Haarlem bracht het in 1946 niet zover. De winsten van het electriciteits-, gas- en waterleidingbedrijf waren tezamen 1.301.296. Het openbaar slachthuis gaf toen een verlies. Per hoofd der bevolking was dit dus 8.41. Dus belangrijk lager dan het gemiddelde voor de grote gemeen ten. Voor alle gemeenten (groot en klein tezamen) was het gemiddelde 5.39. Het Haarlemse cijfer over 1946 was be trekkelijk laag, daar de winst van het gas bedrijf toen slechts 23,432 was, plus 159.015 aan retributies. Voor 1951 wordt de winst der Haarlem se bedrijven heel wat hoger geraamd. Het totaal is nu geraamd op 2.759.750 of 16.80 per inwoner. Wraakneming omdat zij steeds werden weggejaagd De Zandvoortse politie is er, door de medewerking van haar Haarlemse collegae, in geslaagd de stichters van de brand, die verleden week het troephuis van de „Kor- tenaer-groep" op het terrein van de Neder landse Padvindersvereniging aan de Zan- derijvaart in Overveen in as legde, te achterhalen. Het zijn vier leerlingen van een lagere school in Haarlem van ongeveer veertien jaar oud. De zaak kwam uit, omdat een van de jongens thuis zijn mond had voorbijgepraat. Toen zijn moeder daarop het bericht in onze krant las, heeft zij zich onmiddellijk tot de kinderpolitie gewend, die de zaak aan de Zandvoortse recherche doorgaf. Deze heeft daarop de vier knapen die zeer radicaal te werk waren gegaan en zelfs een fles spiritus bij het volvoeren van hun wandaad hadden gebruikt op hun school aangehouden en naar het politiebureau in Zandvoort overgebracht. Nadat zij enige tijd ingesloten waren ge weest, hebben de jongens bekend, dat zij de brand uit wraak hadden gesticht, omdat zij steeds door de padvinders van het ter rein werden gejaagd. De kinderrechter zal zich nu wel verder met deze zaak bemoeien. Voor de ouders heeft deze zaak nog de onaangename consequentie, dat de ver zekeringsmaatschappij hen zal aanspreken voor schadevergoeding. Het gebouwtje was voor drieduizend gulden verzekerd. COMEDIA GEEFT PREMIèRE VAN STUK VAN STEINBECK De toneelgroep Comedia brengt Zaterdag en Zondag in de Haarlemse Schouwburg de eerste voorstellingen van „Het verborgen vuur" door John Steinbeck met medewer king van Elisabeth Versluys, de regisseur Joan Remmelts, C01- Hermus en Guus Hei-mus. ADVERTENTIE ?OOOOOCC1>XCOOOOOCOT30COCOOOOOO<»OCCCOC!OCOCCOCCCOOCOOCOC^ is ons vol AUTOMATISCH 25 steens horloge. De gehele automatische opwinding is gesteens en dit is beter dan ieder ander systeem, daar de wrijvings- vlakken zeer klein zijn. Het opwindgewicht kan geheel en naar alle kanten draaien, dus zonder stootblokjes. Het horloge heeft een zeer grote gangreserve en kan ook normaal worden opgewonden. Het RELIDE horloge is water- en stofdicht; schokvrij en anti-magne tisch. De horloge-onderdelen zijn van zeer hard rood brons metaal gemaakt en het geheel is practisch onverslijtbaar. Tijdverschil per maand ongeveer 1 a 2 minuten. Priis Wii ontvingen een geheel nieuwe collectie gouden dames- en heren- horloges met en zonder gouden band, vanaf De kleine zaak met de grootste keuze Al onze horloges zijn verzekerd tegen verlies, diefstal, breuk, beschadiging. 'COCOOOOOOOOOOOOOOOC B. en W. van Haarlem stellen de raad voor aan de regenten van het St. Elisa beths Gasthuis een crediet van ruim ze ventigduizend gulden te verstrekken, waarvan ruim 34 millie bestemd is voor het aanschaffen van instrumenten voor de nieuw te bouwen operatiekamers en 36 mille voor het aanschaffen van een Röntgen apparaat. De heer H. P. Baard heeft gisteravond ter illustratie van een door hem in Delft gehouden lezing voor het eerst gekleurde lichtbeelden vertoond van in het Frans Halsmuseum aanwezige werken van de grote Haarlemse meester. De opnamen voor deze kleur-diaposi- tieven zijn door een Engelse fotograaf van het uitgeversbureau van dr. H. Laszlo te Londen, die alle belangrijke musea in Europa heeft bezocht, bij slecht weer ge maakt. Geheel ideaal kan men de licht beelden dan ook niet noemen, hoewel de werkelijkheid in het algemeen zeer dicht benaderd wordt. In enkele exemplaren van de 23 overheerst het blauw of het geel iets te sterk. Het publiek in Delft toonde zich echter zeer enthousiast voor het nieuwe materiaal. Het formaat van de diapositie ven is vijf bij vijf centimeter. Ze zijn ver leden week aangekomen als tegenprestatie voor de vrijheid om in het museum te fotograferen. Er zijn opnamen van volle dige schilderijen zowel als van belang rijke détails. Donderdagmiddag om ongeveer half vijf raakte een naar schatting elfjarig jongetje, dat tot nu toe onbekend is gebleven, spe lenderwijs van een zolderschuit die langs de Korte Herenvest in het Spaarne lag ge meerd te water. De twintigjarige wielrijder D. B.B., die het ongeluk zag gebeuren, be gaf zich onmiddellijk gekleed te water en slaagde er in de jongen, die reeds tweemaal kopje onder was gegaan, naar de walle- kant te brengen waar omstanders beiden op het droge hielpen. De elfjarige jongen wordt verzocht zich bij de politie te melden. In de Donderdagmiddag gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Bloe mendaal kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om een crediet van 20.000 beschikbaar te stellen voor het vervangen van tien houten door stenen schuurtjes en het herstellen van twee-en-dertig schuur tjes ten behoeve van de woningbouwver eniging „Bos en Duin". De heer Van Holten (V.V.D.) herin nerde er aan, dat in September voor een soortgelijk doel een bedrag van 42.000 gevraagd werd. Aan een verzoek om een nader onderzoek in te stellen is gevolg gegeven en thans is maar 20.000 nodig. Waarom is een half jaar geleden niet een betere berekening gemaakt? Mogelijk was er minder gevraagd, omdat de prijzen voor materiaal later gestegen zijn. Spreker acht te het nuttig de woningbouwverenigingen te verzoeken met goed gefundeerde rappor ten komen. Wethouder Van Geluk (V.V.D.) ant woordde, dat er thans een andere oplossing gevonden is. De schuurtjes worden wat op geknapt en over een aantal jaren zullen weer voorzieningen moeten worden ge troffen. De heer Wildt Meyboom (V.V.D.) was het eens met de opmerking van de heer Van Holten. Met een bedrag van 20.000 kan een redelijke voorziening worden ge troffen. De heer Schulz (Arbeid) wilde mee gaan met het voorstel, doch was er niet zeker van dat de wijziging van de plannen voor de toekomst een bezuiniging zal be tekenen. De voorzitter, burgemeester jhr. mr. C. J. A. d e n T e x, merkte op, dat de door de woningbouwvereniging gevraagde oplossing beter was dan die welke door het beschik baar stellen van een kleiner bedrag het ge val zal worden. De opvolgers van de tegen woordige raadsleden komen later voor de lasten. B. en W. stelden voor afwijzend te be schikken op het beroep van mr. A. W. Lui- kinga namens W. van der Prijt tegen de besluiten van B. en W., waarbij bouwver gunning voor vier opstallen op een terrein nabij Vogelenzang werd geweigerd. De heren F ey en (K.V.P.) en Lagen dijk (A.R.) wilden de heer Van der Prijt op de een of andere manier helpen. Laatst genoemde merkte op, dat een gedeelte van het gebouw op grondgebied van Heemstede gebouwd wordt. Het gemeentebestuur van Heemstede verleende reeds toestemming, want met de bouw is begonnen. De voorzitter antwoordde, dat de Bouwverordening het bouwen verbiedt. Daarom kan geen vergunning verleend worden. De raad besloot het beroep af te wijzen. Goedgekeurd werd het voorstel tot ver hoging van de gasprijs met een halve cent per kubieke meter. Na enige discussie besloot de raad met 12 tegen 7 stemmen aan de heer H. W. van Kempen, als gemachtigde van de heer J. A. van Benthem in Bloemendaal, onthef fing te verlenen van het bepaalde in artikel 2 der bebouwingsvoorschriften, ten behoeve van de bouw van een woonhuis op een terrein aan de Potgieterweg. De woning wet-commissie had geadviseerd de vergun ning te verlenen, maar het geprojecteerde woonhuis plus minus 8.50 meter meer in Noordelijke richting te doen verrijzen, zo danig dat er achter de woning nog een vrije ruimte op eigen terrein overblijft van tien meter. Dit advies volgde de meerder heid niet op. Bij de rondvraag informeerde de heer Van Holten naar het aanbrengen van een verbetering voor het verkeer op de Zandvoortselaan. Wethouder Van Geluk antwoordde, dat het niet mogelijk is, omdat het uit breidingsplan voor de omgeving niet goed gekeurd is. Ook moet rekening gehouden worden met het vermoeden, dat de tram lijn verdwijnt. Dan moet het uitbreidings plan weer gewijzigd worden. Mr. Wildt Meyboom (V.V.D.) had last gehad van het feit, dat militairen des nachts tussen twee en drie uur in de om geving van zijn woning gezongen hadden. Hij verzocht om de garnizoenscommandant te vragen dit te voorkomen. De voorzitter zegde toe te zullen onderzoeken of er regelmatig klachten bin nenkomen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Zorg erdan voor.steeds een doosje Wybert bij U te hebben. Neem na Uw sigaar of cigaret een paar van die sma kelijke Wybertjes ter voorkoming van rokers- catarrh. Alléén in dozen a 32, 45 en 70 cent. Ook verkrijgbaar: Wybert met menthol. Wordt met V2 cent per m3 verhoogd B. en W. van Haarlem delen aan de raad mede dat de prijs der kolen met ingang van 1 Januari 1951 met 2.per ton is ver hoogd. Voor het gasbedrijf eist dat een hogere uitgaaf van 162.200. B. en W. stellen daarom voor gebruik te maken van de mogelijkheid om de gasprijs met i/2 cen- Per m3 te verhogen. Die ver hoging zal dan ook worden toegepast op het vastrechttarief. In totaal zal dan 163.849 meer ontvangen worden. De prijs van het gas wordt dan bij het gewone tarief 15 cent. Voor het vastrecht wordt het: tarief A vastrecht 0.60 per maand, plus 13 cent per m3, tarief B 2 per maand en 11 cent per m.3. In gelijke mate wordt ook het verwar mingstarief en het winkeltarief verhoogd. De beroemde dirigent Arturo Toscanini, die thans 84 jaar oud is, heeft op medisch advies alle contracten voor de komende maanden moeten opzeggen. Een oude kwetsuur aan zijn knie, opgelopen bij een val in zijn woning, noodzaakt hem opnieuw rust te nemen. Zaterdagavond leidt hij het laatste concert in de symphonische reeks met het radio-orkest van de NBC te New York. Men vreest dat dit tevens het laatste in zijn lange loopbaan zal zijn, want Tos canini zou geweigerd hebben zittend te dirigeren. Waarschijnlijk zal ook zijn op treden in het Festival of Britain deze zo mer niet doorgaan. Toscanini leidde vele jaren het orkest van de Metropolitan Opera en het Philharmonisch Orkest van New York. ADVERTENTIE Maak van Uw lichaam een voorraadschuur van gezondheid. Voed elke cel met Sanatogen, dat zwakte overwint met pure kracht en U verlost van zenuwklachten. PIIIW1I11I1 lHIP* - «os-'V ■■•"•'li - De zon brak juist door het grijze wol kendek, toen Donderdagmiddag om drie uur de vlag werd gehesen op de hoogste verdieping van Zandvoorts eerste flatge bouw aan de Midden-Boulevard. Het eer ste van drie fraaie flatgebouwen was on der de kap gekomen en tegelijkertijd werd 't begin van de eerste buitenmuur van de daarnaast verrijzende tweede flat, waarvan de gehele fundering reeds is ge legd, zichtbaar. Op 1 Juni zal de eerste flat geheel bewoond zijn, anderhalve maand later de tweede. Het heugelijke feit werd door architect, aannemers en personeel op bescheiden wijze gevierd. Daar was wel reden toe, want inderdaad werd een bijzondere prestatie geleverd. In acht bouwweken werd de eerste flat opgetrokken tot on der de kap, enkele vorstweken niet mee gerekend, toen het werk noodgedwongen moest stil liggen. „Vier verdiepingen in acht weken", had architect W. Kelder ge zegd, toen in November de eerste steen werd gelegd. Hij heeft gelijk gekregen. De benedenverdieping bevat de garages, daar boven drie woonlagen, hetgeen neerkomt op zes fraaie flatwoningen per veertien dagen. Nu wordt dit flatgebouw uiterst economisch gebouwd. Alles en iedereen werkt in gelijk tempo mee. De deuren worden onmiddellijk „afgehangen", lood gieter en electricien gaan met de metse laar en de timmerman mee omhoog zodra een verdieping gereed is, daarop worden onmiddellijk de radiatoren voor de cen trale verwarming geplaatst. Zelfs werden de kachels reeds aangebracht. Op de verschillende verdiepingen kan men genieten van een overweldigend uit zicht over strand en zee, dorp en duinen. Geen wonder, dat voor deze fraaie flat woningen gegadigden genoeg zijn en dat zowel het eerste als het tweede complex reeds geheel is verkocht. Nadat de leden van de afdeling Haarlem van de Nationale Partij een aantal keren in besloten bijeenkomsten waren bijeen gekomen werd Donderdagavond in restau rant Dreefzicht een openbare vergadering gehouden onder leiding van de heer Anker. Spreker was dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn, die het onderwerp „Regering en parlement" behandelde. Vorige week heeft hij voor de afdeling Bloemendaal gesproken en van zijn rede hebben wij een verslag gegeven. In hoofdzaak kwam de rede van Donderdag overeen met die van verleden week. Ook thans zette hij uiteen waarom besloten is tot oprichting van de'Nationale Partij. De WD hield zich niet aan beloften en schoot volgens spreker tekort in de kwestie van de souvgreiniteitsoverdracht. Dr. Feuilletau de Bruyn gaf opnieuw een uiteenzetting hoe volgens hem de kabinets crisis is ontstaan en besprak daarbij het optreden van een aantal leden van de Tweede Kamer in de kwestie van Nieuw Guinea. Spreker betoogde dat er op het ogenblik een financieel economische nood toestand heerst. De regering verbloemt die nog, doch spreker meende uit cijfers te kunnen afleiden, dat ons land in gevaar verkeert. De officiële cijfers van de tekorten op de betalingsbalans worden niet gepu bliceerd. Dr. Feuilletau de Bruyn meende, dat het tekort op 1,7 milliard gulden ge schat moet worden en hij vroeg zich af hoe het gedekt moet worden. In de gepubli ceerde oorlogsbegroting is meegedeeld, dat er een tekort is van 817 millioen, doch een buitenlands weekblad noemt thans een be drag van 1500 millioen. Nederland had het rijkste land van de wereld kunnen zijn, als de souvereiniteit niet was overgedragen. Dr. Feuilletau de Bruyn wekte tenslotte de bezoekers op mee te werken aan de nationale eenheid en aan het eerlijk op lossen van de huidige vraagstukken. Er is eens een slimmerik geweest die het woord lef verklaarde als een samen stelling der beginletters van de woorden liberté, égalité en fratemité, vrijheid, gelijkheid en broederschap. Toen fanta seerde hij lustig verder dat men in Ne derland na de komst der Fransen (1795) de aanhangers van het nieuwe bewind lef-kerels noemde. Die lieden droegen de borst hoog en verbeeldden zich evenveel als de N.S.B.-ers na 15 Mei 1940. Van daar dat lef de betekenis kreeg van kouwe drukte, opschepperij. De vondst is aardig maar helaas on juist. Want lef is een van de woorden die onze Joodse landgenoten uit het Hebreeuws in onze taal hebben over gebracht. In de taal der Israëlieten be-, tekent het: hart; vandaar: moed. Expediteurs stonden terecht wegens 64 overtredingen van het Rijtijdenbesluit Voor de kantonrechter te Alkmaar stonden terecht de expediteurs G. S. en G. van der S. uit Beemster, wegens overtreding van het rijtijdenbesluit. Een dodelijke aanrijding op 2 Augustus van het vorig jaar op de Wagenweg te Haar lem, veroorzaakt door hun chauffeur, de 30-jarige W. de V., was aanleiding tot een diepgaand onderzoek door de ambtenaren van de Rijksverkeersinspectie, waarvan het resultaat was, dat de expediteurs 64 overtredingen van het Rijtijdenbesluit ten laste gelegd werden. Uit het verhoor van de chauffeur De V. en vroegere chauffeurs van de firmanten bleek, dat deze chauffeurs abnormaal lange werktijden hadden en dat zij in opdracht van beide firmanten hun rijtijdenboekje in strijd met de waarheid hadden inge vuld. De ambtenaar van het O.M. was van mening, „dat het dodelijk ongeval te Haarlem hot gevolg was van de knoeierijen en de misselijke chantage door de beide verdachten ten opzichte van hun chauf feur, die een ex-politiek delinquent was en geen ontslag kon nemen omdat dit voor hem catastrophale gevolgen zou heb ben". De ambtenaar herinnerde er aan, dat beide verdachten talrijke veroordelin gen achter de rug hebben en betreurde het, dat hij geen zwaardere straf kon eisen dan veertien dagen hechtenis tegen elk en 500 boete. De verdediger, mr. W. A. Dumbar, be streed dat de chauffeur overwerkt was. Hij vroeg vrijspraak voor Van der S. en een geldboete voor S. De kantonrechter zal over veertien dagen schriftelijk von nis wijzen. De raad van commissarissen der Amster damse Bank N.V. heeft besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1950 een dividend uit te keren van 9 (v. j. 8 ADVERTENTIE De raad van Haarlem moet zich opnieuw uitspreken 15 Juni 1949 heeft de meerderheid van de raad van Haarlem afwijzend beschikt op het vérzoek ommede werking te ver lenen tot oprichting van een R.K. Am bachtsschool te Haarlem. Het stichtings bestuur is in beroep gekomen bij dé Kroon. Nu moet de raad advies uitbrengen op dit verzoek. De meerderheid van B. en W. schrijft aan de raad dat zij overtuigd blijft van de wenselijkheid om in Haarlem een R.K. Ambachtsschool op te richten. Dit jaar zijn er op de bestaande ambachtsschool 515 leerlingen toegelaten, maar de verwachting is dat er voor de nieuwe cursus zich nog meer leerlingen zullen aanmelden. Daarom adviseert de meerderheid van B. en W. aan de raad om zich thans uit te spreken voor de oprichting van een R.K. ambachtsschool. Een minderheid in het college van B. §n W. meent dat er geen reden is voor de raad om nu een ander standpunt in te nemen dan in 1949. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 17 Februari] 1851 PARIJS Het belangrijkste besluit van den dag is dat van het Hoofd der Republiek om een eind te maken aan alle de te zijnen behoeve ondernomene nationale inschrijvingen. Heden werd volgehouden, dat de natie er prijs op bleef stéllen om het paleis van Malmai- son, als een blijk van achting en erken telijkheid, aan te bieden aan het Hoofd der Republiek. Er werd onder anderen in het bonapartistische orgaan Le Pays verzekerd, dat de inschrijving te dien einde geopend bleef. De directeur van het Kabinet heeft echter eene mededee- ling gedaan, welke inhoudt, dat de heer Lodewijk Napoleon geene giften hoege naamd zal aannemen, en, in het belang der rust van het land. vermeent, tot die opoffering van zijnen kant te moeten overgaan^ Onder de geruchten van den dag be hoort, dat de Voorzitter zou hebben be sloten, om de wenschen der ultra-Repu blikeinen te voorkomen, op den 24sten Februarij aanstaande, den verjaardag der invoering van de repuhlikeinsche orde van zaken hier te lande, eene ge deeltelijke amnestie uit te vaardigen. 's-GRAVENHAGE'. Aan Z. K.H Prins Hendrik der Nederlanden en den heer baron Van Tuyl van Serooskerken is eene concessie verleend, om op het eiland Billiton mijnen te openen tot het graven van tin. Aan den Staat zal door hen eene zekere som voor eiken pikol tin, dien zij uitvoeren, moeten worden uitge keerd De baron Van Tuyl van Seroos kerken, en de heer London, als gemach tigde van den Vorst, zijn met de laatste overlandmaal naar Indië vertrokken, ten einde met de Indische Regering de noo- dige overeenkomst te sluiten, en dan hunne onderneming te beginnen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5