OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Waar blijft het? Westelijke antwoorden aan Moskou leggen nadruk op Oost-Europa Japan krijgt Amerikaanse steun nodig voor herstel van industrie Front in Korea stabiel Amerikaanse legerleiding overtuigd dat luchtmacht niet beslissend is Hoe is het ontstaan? Herziening overeenkomsten tussen Nederland en Indonesië Conferentie der plaatsvervangers in Parijs voorgesteld Landsbergse gevangenen uit hun dodencellen Treffen tussen partisanen en regeringstroepen in China Amerika wil het land beschermen tegen infiltratie Mr. Steenberghe ontvangt leiders der Kamerfracties Europa moet behouden worden en daarvoor zijn troepen nodig Wordt admiraal Fechteler de Eisenhower-ter-zee Het woord is aan Arbeidsonrust in Engeland breidt zich iedere dag uit HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 190 sj* Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 20 FEBRUARI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 43 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.£0, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WIJ LEVEN in dit deel der wereld in het Westelijke deel van Europa tussen twee machten in, die in een toestand van voortdurend conflict verkeren. Wij zijn in een Atlantisch Pact verbonden met de Westelijke macht, Amerika, die evenals wij de moeizaam verworven vrijheden van de mens wil behouden. Ons eigen werelddeel is in tweeën gesplitst; met het Oostelijke deel hebben wij vrijwel geen geestelijk contact meer. De oude toonaangevende po sitie van Europa in de wereld is teloor gegaan; in een halve eeuw tijds is zij, als resultaat van twee grote oorlogen, ver dwenen. In oorsprong waren dat Europese oorlogen; de Europese volken hebben, als groep beschouwd, de eigen leidende positie door hun herhaalde conflicten vernietigd. Nu schijnt dit Westen van Europa, dat honderden millioep inwoners telt, dat over rijke hulpbronnen beschikt en nog immer over meer talent dan enig ander deel dei- wereld, nog niet te beseffen dat het tot eenheid moet komen. Het praat er wel over, maar het handelt niet. Het ziet alleen maar bezwaren. Het vermijdt vooral open lijk gedachtenwisseling over de vraag: wat weegt het zwaarst? En op de beantwoor ding van die vraag komt het aan. Durft men te verklaren dat men de gevolgen van niets doen, van zich niet verenigen, lichter acht dan de bezwaren, die voor het berei ken van eenheid overwonnen moeten wor den? Neen, dat durft men niet. Daarom gaat men gaarne deze vraag uit de weg. Het is dezelfde houding die zoveel mensen altijd tegenover de vredes-actie hebben aangenomen. Zij hebben gezegd: ik ben vóór de vrede. Nu, maar daar was het dan mee afgelopen. Verder moest de vrede maar vanzelf zien te komen. Er is een brochure verschenen van de Nederlandse Raad der Europese Beweging onder de titel „Waar blijft Europa?" Ja, waar blijft het? Alfred Mozer is de schrij ver en de tekst is goedgekeurd door de politieke commissie van de Raad. Dit zeg ik erbij, want in die commissie zitten niet alleen een half dozijn Kamerleden en een oud-minister, maar zij vertegenwoordigt bovendien al onze „zuilen". Mej. Marga Klompé (R.K.) is voorzitster en dr. Bruins Slot (A.R.), mevr. FortanierDe Wit (V. V.D.) en G. Ruygers (P.v.d.A.) behoren tot de leden. Ik noem maar enkele namen. Nu, die brochure zegt o.a.: „Het grootste strui kelblok, dat wij op onze weg vinden, is misschien wel de traagheid des harten en het gebrek aan fantasie bij de staats lieden. De gedachte van een Europese een heid heeft geen officiële tegenstanders. Er is niemand, die opstaat en ronduit ver klaart: „Ik wens geen verenigd Europa". Iedereen vertelt ons, dat het vanzelf spreekt dat het moet komen, maar dat het een zaak is van vele jaren, misschien van tientallen jaren, en dat het vanzelf komt. Daarbij vergeet men echter, dat de politieke en economische situatie weliswaar zeer veel moeilijkheden van velerlei aard met zich brengt, maar dat wij niet de tijd hebben om nog "jaren te wachten." Neen. En hoe onplezierig het ook moge klinken: de dingen komen niet „vanzelf". Evenmin als de fusie van de bedrijven van de heren Willemse en Pieterse, waarvoor in beider belang alles te zeggen zou zijn, tot stand zal komen als Willemse en Pie terse niet hard aan de slag gaan om de moeilijkheden uit de weg te ruimen en het eens te worden over de vorm van hun samengaan, zal Verenigd Europa ooit ont staan als men slechts blijft stilstaan voor de hindernissen en niet durft. Evenmin als de toekomstige firma Willemse en Pieterse kan het vanzelf ontstaan. Ik wil het volgende citeren uit die brochure: „Wie zich burger van Europa en drager van de grote Europese geschiedenis voelt kan onmogelijk lijdzaam toezien en het ogenblik afwachten, waarop hij in een Russische of Amerikaanse aanhangwagen kan plaats nemen om mee te mogen rijden. Misschien heeft sedert vele eeuwen de Europese geschiedenis zich niet op een meer beslissend punt bevonden dan thans. De gevaren en de dreigingen zijn groter dan ooit tevoren. Wij willen niet vergeten, dat ook de kansen op een nieuwe toekomst voor Europa groter zijn dan op menig ogen blik in het verleden. Wij zullen moeten tonen, of wij sterk genoeg zijn om de ons opgelegde taak ten uitvoer te brengen. Velen zullen de kansen op welslagen klein achten. Daaruit de conclusie te trekken, dat wij dan maar moeten berusten, zou zelf moord zijn uit angst voor de dood." Dit is duidelijke taal. Ik geloof dat het goed is dat Mozer gesproken heeft over „een Russische of een Amerikaanse aan hangwagen". Met alle sympathie en alle overeenkomst in levensopvattingen die ons met het Westen verbinden moeten wij zor gen dat wij ons niet domweg op sleeptouw laten nemen. Wij leven zelf in een wereld deel, dat niet door omvang van zijn grond gebied maar wel door de gaven en de werkkracht van zijn bevolking en door zijn hulpbronnen de grootste mogelijkheden biedt. Wij hebben de plicht daarnaar te handelen. „Het zal wel vanzelf komen" is niet alleen zwak, maar ook onzin. Het komt niet vanzelf. En terecht zegt Alfred Mozer, dat de kansen op een nieuwe toekomst van Europa beter zijn dan op menig ogenblik in het verleden. Wat weerhoudt het? R. P. DJAKARTA (Aneta). Volgende week zullen de subcommisies van de Indonesi sche staatscommissie tot herziening van verdragen met Nederland bijeenkomen voor het in beschouwing nemen van de Nederlands-Indonesische overeenkomsten. Maandag komt de culturele subcommis sie bijeen, Dinsdag de subcommissie voor West-Irian en Woensdag' de politieke sub commissie. Donderdag is er een plenaire vergadering van de staatscommissie. In welingelichte kringen vernam Aneta, dat de financieel-economische verdragen veranderd zouden kunnen worden en aan gepast aan de huidige verhoudingen. De Nederlandse lening zou echter niet gean- •uleerd worden en Indonesië zou aan zijn Verplichtingen blijven voldoen. Wel zou het culturele verdrag voor annulering vat baar zijn, aangezien dit van geen betekenis Voor Indonesië is, aldus meende men. De resultaten van het onderzoek van de Itaatscommissie zullen in de vorm van een Voorstel bij de regering worden ingediend. MOSKOU (Reuter). De ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben de Russische minister van Buitenlandse Zaken Wysjinski te Moskou het antwoord van hun regeringen overhan digd op het Russische voorstel tot het hou den van een vierlandenconferentie. Het Westelijke antwoord is het zesde in een serie notawisselingen over de mogelijkheid van een dergelijke conferentie. De Sovjet- Unie heeft op 3 November het initiatief daartoe genomen. Een woordvoerder van het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld, dat in de nota een conferentie te Parijs op 5 Maart van de plaatsvervangers der vier ministers van Buitenlandse Zaken wordt voorgesteld en aan de Sovjet-Unie wordt gevraagd alle kwesties die spanning- in de wereld en in het bijzonder in Oost-Europa veroorzaken, aan de orde te laten komen. De nota, in vijf punten ver vat, is drie bladzijden lang, aldus de woordvoerder. De ambassadeurs werden na elkaar door Wysjinski ontvangen met tussenpozen van een kwartier. Het overhandigen van de nota was het enige doel van het bezoek. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mede, dat de Franse nota morgen zal worden gepubliceerd. Uit welingelichte bron verneemt Reuter, dat, indien de plaatsvervangers een weder zijds aanvaardbare basis voor een bijeen komst van de vier ministers zouden berei ken, die conferentie, althans zo wordt voor gesteld, op een nader door de plaatsvervan gers te bepalen datum te Washington zal worden gehouden. In de nota zou voorts nog worden voor gesteld, dat de agenda voor de conferentie van 'ministers zou moeten bevatten „de oor zaak van de spanning in Europa, met inbe grip van het huidige peil der bewapening, de problemen met betrekking tot Duitsland en het Oostenrijkse vredesverdrag". Te grote legers Indien de Sovjets zulk een agenda accep teren, schrijft United Press, zouden de Wes telijke mogendheden hierdoor in staat zijn de kwesties van de Sovjet-bewapening aan de orde te stellen, alsmede de herbewape ning van de Oost-Europese satelliet-landen, wier legers thans de grenzen, gesteld door hun vredesverdragen, verre overschrijden. In de Sovjet-nota was echter duidelijk tot uitdrukking gekomen, dat Rusland al leen wilde spreken over Europese kwesties, waardoor de mogelijkheid werd uitgesloten om een regeling te treffen voor de koude oorlog in de gehele wereld met inbegrip van het Verre Oosten. In tegenstelling met de oorspronkelijke verwachtingen wezen de Westelijke mo gendheden schérp de beschuldigingen van de hand uit de jongste Sovjet-nota waarin werd gezegd, dat de Westelijke mogend heden niet alleen zich zelf aan het bewape nen zijn maar ook West-Duitsland uitrus ten voor aggressieve doeleinden. „Deze Sovjet-aantijgingen missen vol ledig iedere grond", aldus zeggen naar ver luidt de nota's. LANDSBERG. (United Press). Kol. W. R. Graham, de commandant van de ge vangenis voor oorlogsmisdadigers in Landsberg, deelde gisteren mede dat de 7 ter dood veroordeelden van hun onder grondse „cellen des doods" zijn overge bracht naar gewone bovengrondse cellen. Zulks was geschied, zei hij, wegens een uit Washington ontvangen opdracht de terechtstellingen op te schorten. Twee lezingen over de uitslag Chinese communistische troepen en guerillastrijders hebben in Oost-Kwangsi (China) hevige gevechten geleverd, aldus wordt zowel uit communistische als natio nalistische bron gemeld. Volgens de com munistische berichten werden 357 guerilla strijders gedood en 9.120 gevangen geno men. 5.304 guerillastrijders, onder wie „de koning der Jao's", Li Joeng Pao, zouden zich hebben overgegeven. Kanonnen van zwaar kaliber, machinegeweren en 13.000 geweren zouden met andere militaire uit rusting zijn buitgemaakt. De strijd ging om het laatste bolwerk van de troepen, die voorheen aan het leger van generaal Pia Tsjoeng Hsi in Kwangsi behoorden, aldus dit bericht. Van nationalistische zijde wordt gemeld, dat de communisten zware verliezen leden, mogelijk 20.000 man, onder wie twee divi siebevelhebbers. 3000 communisten zouden gevangen genomen zijn en vele anderen zouden zich vrijwillig bij de guerillastrij ders hebben aangesloten. Het heuvelgebied was door de communisten opgegeven, aldus dit bericht. AFP verneemt te Tokio dat de Ameri kaanse regering met de Japanse regering overeengekomen is, dat de Verenigde Sta ten aan Japan alle financiële, materiële en technische hulp zullen verlenen, die nodig is om Japan in staat te stellen na het slui ten van het vredesverdrag zijn industriële activiteit te coördineren met de Ameri kaanse defensie-inspanningen. De Japanse regering heeft volgens deze kringen te ken nen gegeven, dat Japan met behulp van 2 milliard dollars binnen twee jaar zijn in dustriële productie zal kunnen herstellen tot het peil van vóór het uitbreken van de oorlog. Er wordt thans door Amerikaanse en Japanse deskundigen een grootscheeps plan voor coördinatie van de Amerikaanse en Japanse industrieën uitgewerkt. De Japanse regering heeft de Amerikaan se bezettingsautoriteiten reeds doen weten, dat Japan, wanneer het voldoende finan ciële hulp en de nodige grondstoffen ont vangt, zijn jaarproductie van kolen zal kunnen verhogen van 40 tot 50 millioen ton, van staal van 4 tot 10 millioen ton, van ruw ijzer tot 6 millioen ton en van alumi nium tot 110.000 ton. Dulles over Japan Naar Reuter uit Sidney meldt, heeft John Foster Dulles, de persoonlijke vertegen woordiger van president Truman, aldaar verklaard, dat het tot stand brengen van een vredesverdrag met Japan wordt over wogen in het licht van het gebrek van Japan aan „bescherming tegen infiltratie". De toestand van Japan is zeer précair, al dus Dulles. Het heeft geen kustwacht en slechts een geringe politiemacht. Als een belangrijke schakel in de keten van eilan den tussen de Aleoeten en Nieuw-Zeeland verloren zou gaan, zou het militair onmo gelijk zijn de andere schakels te houden. Japan was voor het Sovjet-communisme een der grootste prijzen ter wereld. „Een combinatie van Sovjet-China en Japan zou zo krachtig zijn, dat er in dit deel van de wereld geen weerstand aan zou kunnen worden geboden", zo zei Dulles. Bij het voorbereiden van een verdrag met Japan moesten de fouten van Versail les worden voorkomen. Vrede met Japan kwam niet tot stand door beperkende be palingen in het verdrag te schrijven. Daar door zou het doei juist niet worden bereikt, afgezien nog van de vraag, of men Japan aan die beperkingen zou kunnen houden. „Niemand is bereid of sterk genoeg", al dus Dulles, „Duitsland aan de destijds op gelegde beperkingen te houden en de Ver enigde Staten zijn zeker niet bereid om Jaoan tot beperkingen te dwingen, omdat wij piet de macht hebben die nodig is voor dat doel." Dulles zei dat er geen sprake was van een herbewapening van Japan. Het plan is te zorgen voor de interne veiligheid en het land in te schakelen in de plannen voor collectieve veiligheid volgens de principes van dé UNO. De kabinetsformatie Deze foto geeft een denkbeeld van de verwoestingen die de eerste uitbarsting van de Lamington-vulkaan op Nieuw Guinea heeft aangericht. Met lava en as bedekt liggen talloze voertuigen, volkomen vernield, in de geteisterde vlakte van Higatoera in Papoea. Sommige van deze werden, zoals de jeep op de foto, tientallen meters weggeslingerd boven de afgeknapte bomen van een bos in het eruptie-gebied. (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur, mr. Steenberghe, ontvangt vandaag de aanvoerders van de Tweede Kamerfracties van de K.V.P., de P.v.d.A., de A.R., de C.H.U. en d€ V.V.D. In parlementaire kringen ziet men hierin een aanwijzing dat hij vóór alles wil pro beren een kabinet samen te stellen ge steund op een zo breed mogelijke parle mentaire grondslag. Nu de formateur zal trachten te bereiken' dat die fracties in stemming betuigen met een ontwerp-rege- ringsprogramma valt het te verwachten dat onder meer van P.v.d.A.-zijde kenbaar zal worden gemaakt met welke concrete punten men daar accoord zou kunnen gaan, Deze zullen uit de aard der zaak wel niet veel afwijken van de algemene richtlijnen die door dr. Drees en mr. Van Schaik waren uitgestippeld en waaromtrent aan vankelijk met de aangezochte personen al overeenstemming bereikt scheen te zijn. Het heeft toen echter ontbroken, naar ons ter ore komt, aan een volledig uitgewerkt programma. Indien het er om gaat de medewerking van parlementaire fracties te verkrijgen, acht men het in P.v.d.A.- kringen gewenst, dat de verschillende pun ten nader geconcretiseerd zullen worden, omdat men daarin dan de nodige waarborg ziet. WASHINGTON. (Reuter). Generaal J. Lawton Collins, stafchef van het Ameri kaanse leger, heeft voor de Senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen en gewapende diensten op een vraag van de republikeinse senator Kenneth Wherry, waarom Amerika zijn hoop niet stelde op een luchtmacht, die in staat zou zijn in een eventuele oorlog het Sovjet-Russische oorlogspotentieel „te verpulveren" in plaats van grondstrijdkrachten te bestemmen voor de defensie van Europa, geantwoord: „Het verschil is slechts gelegen in de be paling van de tijdstippen. Ik kan u ver zekeren, dat onze strategische luchtmacht Rusland met een geweldige kracht kan treffen en wij zullen er niet op wachten tot de strijd op het land beslist is. Een aanval door de luchtmacht alléén zou niet kunnen verhinderen, dat Europa onder de voet zou worden gelopen. Het verlies van Europa zou de oorlog zeker verlengen, zo het niet het verliezen van de oorlog zou betekenen. Een evenwichtige gewa pende macht in Europa is van essentieel belang doch de infanterist zal de belissen- de factor zijn. Wherry vroeg daarna of het bezit van de atoombom de Sovjet-Unie van een invasie van Europa weerhouden had, zo als Churchill had gezegd. Collins antwoordde, dat het bezit van atoombommen in quantiteit in sterke mate preventief werkt. De atoombom alleen zou de Sovjet-Unie echter niet weerhouden. Hiervoor is een gecombineerde land-, lucht- en zeemacht essentieel. „Voor wij ooit zouden kunnen dromen van het de fensief tot het offensief in Europa over te gaan, zou echter de atoombom gebruikt moeten worden". Indien er oorlog zou komen, zouden de thans overwogen zes divisies in Europa ze ker versterkt moeten worden. Toen Wherry zeide, dat dit geen garan tie was, dat West-Europa binnen de ko mende twee jaar meer zou leveren dan een maximum van 37 tot 40 divisies, ant woordde Collins zonder in bijzonderheden te treden: „Het aantal is groter dan dat". Collins prees de troepen van Frankrijk, Engeland, Turkije, Nederland en andere landen van de UNO in Korea. Zij vechten „prachtig". De daden der verbondenen van de Amerikaanse troepen op het slag veld „spreken meer voor hen dan iets dat ik hier mogelijk tot u zou kunnen zeg gen". Wherry vroeg of 300 divisies genoeg zou den zijn om het Russische leger naar Mos kou terug te drijven. Collins zei: „Moge lijk". Wherry vroeg: „En waar haalt u dan de manschappen vandaan?" Collins antwoordde hierop, dat hij niet zou aan raden „het Russische leger naar Moskou terug te drijven". Het eerste doel van de Europese defensie was aggressie te voor komen en in de tweede plaats, als het tot aggressie zou komen, West-Europa te be houden. Wherry vroeg: „Denkt ge, dat de Amerikaanse soldaat de beslissende factor zal zijn in een oorlog tegen de Sovjet- Unie?" Collins antwoordde, dat dit naar zijn mening uiteindelijk het geval zou zijn. Generaal Hoyt Vandenberg, chef van de staf van de Amerikaanse luchtmacht, heeft voor de gecombineerde commissies over de kwestie van het zenden van troepen naar Europa verklaard, dat hij niet ge loofde, dat alleen lucht- en zeestrijd krachten Rusland bij een inval in West- Europa zouden kunnen tegenhouden". Het zou enige tijd duren, alvorens de luchtmacht het industriële potentieel van een vijandig land zou kunnen uitschakelen en zonder een vertragende strijdmacht op het land zou het mogelijk zijn, dat de vijand zou kunnen oprukken tot de West- Europese kust. Indien de Amerikaanse strijdkrachten en de met haar verbonden troepen van het Europese vasteland verjaagd zouden wor den, zou het bijna onmogelijk zijn daar weer terug te komen, verklaarde hij. Verbonden troepen blijven opdringen TOKIO (Reuter). Volgens een com muniqué van het achtste leger heerst slechts hier en daar activiteit aan het front, dat thans vrijwel in een rechte lijn ligt van West naar Oost. Een Amerikaanse patrouille stak 32 kilo meter ten Oosten van Seoel de Han over en stuitte op een vijandelijke groep. Noord-Westelijk van de Zuid-Koreaanse hoofdstad doorkruisten geallieerde pa trouilles het schiereiland Kimpo zonder in aanraking te komen met de tegenstander. Uit Seoel zelf kwam zo nu en dan artille rie- en mortiervuur. In het gebied van de stad zou de vijand meer pantservoertuigen samentrekken. Amerikaanse troepen zijn Tsjoetsjonni, het voornaamste bolwerk van de tegenstan der in het gebied ten Noorden van Tsjet- sjon en ten Zuid-Oosten van Wonjoe, tot op een kilometer genaderd. Tank- en infan- teriekolonnes der verbonden legers zijn ook Oostwaarts ruim negen kilometer opgerukt naar Soeliimi in een poging om de troepen van de tegenstander in dit gebied af te snijden en te omsingelen. Amerikaanse troepen zijn Hoengsong, zestien kilometer ten Noorden van Won joe, tot op drie kilometer genaderd. Naar schatting bebinden zich ruim 30.000 Noor delijken ten Noorden van Hoengsong. Manschappen van het Noord-Koreaanse vijfde legerkorps vechten verbeten om de Amerikaanse en Zuid-Koreaanse aanvallen ten Noorden van Tsjetsjon af te slaan. Volgens een door radio-Moskou omge roepen Noord-Koreaans legerbericht van Maandag werden in het tijdvak van 11 tot 13 Februari 7993 man der verbondenen, waaronder 544 Amerikanen, gevangen ge nomen, 4909 man der geallieerden, van wie 790 Amerikanen, sneuvelden. Radio-Moskou heeft bekend gemaakt, dat een groep van meer dan 400 Amerikaanse krijgsgevangenen in Korea heeft geprotes teerd tegen het voortzetten van de strijd op Korea. Zij deden in de duisternis zware tegen aanvallen, doch zagen zich genoodzaakt bij het aanbreken van de dag terug te trekken. Amerikaanse infanterie werd gedwongen na een gehele dag strijden om een hoog gelegen terrein een klein stuk terug te trekken. Troepen van het Britse gemenebest trok ken bij Tsjipjong bijna drie kilometer op zonder tegenstand te ontmoeten, terwijl Zuid-Koreaanse eenheden op hun rechter vleugel zonder tegenstand Noordwaarts bleven trekken. Middeleeuws Soldaten der verbonden troepen hebben twintig speren buit gemaakt, die door de terugtrekkende Chinezen waren achterge laten. Twintig procent der Chinese man schappen, die werden gevangen genomen, was uitgerust met deze sneren en geen an der wapen, aldus verklaarden zij. De spe ren zijn ongeveer twee meter lang. met een twintig centimeter lang stalen blad. MacArthur aan het front Tijdens een bezoek aan het front bij Wonjoe heeft generaal MacArthur heden de „hervatting van het initiatief" doorzijn strijdkrachten bevolen. „Ik zal niet wille keurig van mijn bevoegdheid om de 38ste breedtegraad te overschrijden gebruik ma ken", zo voegde hij er aan toe. WASHINGTON (Reuter). Naar te Washington wordt vernomen, zal admiraal Fechteler, opperbevelhebber van de Ame rikaanse vloot in de Atlantische Oceaan, de enige zijn wiens naam aan de plaats vervangers van het Atlantische pact zal worden voorgelegd als candidaat voor de post van opperbevelhebber van de zee- strijdkrachten van het Atlantische pact in de Atlantische Oceaan. Hij zou van gelijke rang zijn als generaal Eisenhower en moeten zorgen voor de be scherming van de verbindingswegen tussen Amerika en Europa. De kwestie van het opperbevel in de Middellandse Zee is nog niet geregeld en men verwacht geen spoedige verklaring hieromtrent. De Deense regering heeft zich met de eventuele benoeming van Fechteler reeds eens verklaard. Ernst Hohenemser: Met alles kunt gij eerder hopen indruk te maken dan met indruk te willen maken. Spoorwegen, havens en staal getroffen LONDEN, (Reuter) In Manchester zijn 3.500 spoorwegmannen in staking gegaan en 11.000 anderen hebben gedreigd met een staking, die vanavond zou beginnen. In Liverpool voeren 3.000 spoormannen een langzaam-aan actie, evenals 10.000 collegae in Sheffield. Machinisten en stokers te Londen, Bristol Birmingham en Newcastle hebben besloten van het volgende weekeinde af symbo lische stakingen te houden. De vakvereni gingen hebben aangedrongen op loonsver hogingen tot zeven a vijftien procent. De regering heeft een loonsverhoging van vijf procent toegestaan. Jim Figgins, secretaris van de grootste vakvereniging, heeft verklaard: „Tenzij ge met een behoorlijk loonvoorstel komt, voorspel ik u binnen een paar uren een sta king over het gehele land van een half millioen spoorwegarbeiders". De kortgeleden genationaliseer-de staal industrie had haar eerste wilde staking. Tweehonderd monteurs legden in de Mid lands het werk neer uit protest „tegen aan houdende schending van de vakvereni- gings-overeenkomsten". In verscheidene van de grootste havens dreigen de haven arbeiders heden in staking te zullen gaan. De monteurs in de Midlands hebben in middels besloten het werk te hervatten. Zij hebben echter ook besloten een officiële staking te zullen organiseren, indien een ontslagen vakbondsfunctionaris niet binnen zeven dagen weer aangenomen zal worden. Leiders van de vakbond van spoorweg personeel hebben Maandagavond twee uur vergaderd om hun standpunt te bepalen bij de hernieuwde onderhandelingen met de spoorwegdirectie, die heden beginnen en over een besluit van de sooorweglieden te Southampton om van Woensdag af slechts tussen 8 uuur !s morgens en 5 uur 's middags te werken, zodat de schepen, die buiten deze uren meren, opgehouden zullen worden. De bond van arbeiders in het meubelbe drijf heeft mededeling gedaan van een loongeschil. De bond eist een loonsver hoging van een kwartje per uur voor 100.000 arbeiders in het bedrijf. Verwacht wordt, dat de minister van arbeid zich in de kwestie zal mengen. Dit woord: Onder deze titel is Vrijdag een nieuw rubriekje begonnen, dat voortaan twee maal per week, op Dinsdag en Vrijdag, in ons blad zal verschijnen. U vindt het dus ook in dit nummer. Het verklaart de herkomst van verschillende woorden in onze taal, waarvan zo menigeen vaak denkt: hoe zouden ze toch zijn ontstaan? Men raadt er dan naar en men raadt meestal verkeerd. De etymologie (kunde der woord-afleiding) is een vak, dat telkens de aannemelijk schijnende op lossing logenstraft. Het woord, dat in dit nummer verklaard wordt, geeft daar een aardig voorbeeld van. De medewerker die deze nieuwe ru briek verzorgt is doctor in de Neder landse taal en letteren. Hij zal door zijn verklaringen menigeen verrassen en wij verwachten dat vele lezers ze trouw zul len volgen en genoegen zowel als verrijking van hun kennis aan beleven. Dat onze medewerker Vrijdag met het woord lef begonnen is moet men niet beschouwen als een bewijs, dat hij bij zondere moed nodig had om deze taak op zich te nemen. Het door de auditeur-militair bij de krijgsraad te 's-Gravenhage op 22 Januari tegen de vonnissen van de krijgsraad gewe zen tegen J. A. de G., H. van T., A. van der H. en H. J. S. terzake van liquidatie van Kitty van der Have, ingestelde hoger be roep is ingetrokken. De storing die gisteren, vergezeld van regen, ons land passeerde trok snel weg naar Polen en de Balkan. Zij werd gevolgd door een zwakke rug van hoge druk die van morgen over ons land trok. Een diepe depressie die gisteren bij de Zuidpunt van Groenland lag trekt vrij snel naar het Zuid-Oosten. Boven de Britse Eilan den bevindt zich nog een storing die met buien gepaard gaat en zich in de richting van ons land beweegt. Het wisselende weer blijft daardoor nog aanhouden, waarbij geleidelijk koudere lucht uit de Poolstreken zal worden aangevoerd. OONBEWOLKT <3 LICHT BEW. 0 HALE BEW. 9 ZWAAR BEW. GEHEEL BEW. MIST SNEEUW REGEN 9 MOTREGEN A HAGEI» V BUIEN K ONWEER IOQ5 l&GBAAfl '/III BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-PRONT- TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AANr IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WINO- SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE NU EN DAN BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-West aanvankelijk nog krach tig later tijdelijk matig tot zwak Zwaar bewolkt met nu en dan buien, sommige met hagel of natte meeuw en verspreide opklaringen Weinig verandering in temperatuur 21 Februari Zon op 7.45 uur. onder 18.03 uur. Maan op 17.40 uur, onder 7.51 uur. (Volle maan) Hoog en laag water te IJmuiden: Dinsdag 31 Februari Hoog water: 3.11 en 15.23 uur. Laag water: 10.59 en 23.20 uur. Woensdag 31 Februari Hoog water: 3.48 en 15.59 uur. Laag water: 11.3 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1