Moordaanslag op Lemayeur Chevrolet 1951 „Het Apeldoornse Bos" bestemd voor verpleging van zwakzinnige kinderen Reeds nu Citroëns zonder chauffeer Taxi? Bel 1,2.3,4.5 Amsterdamse Beurs Lincol Polish Kort en Bondig Luxe Touringcars HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Werk- en bergplaats voor het Nazorgcomplex GROTE ZENDING Prima modellen Haarlemse kousenfabriek gaat in IJmuiden nieuw atelier bouwen Zaak tegen de Haarlemse politie-inspecteur Veertien verkeersongevallen op één dag Dronken op de fiets Bekroningen //Bloemlust"-expositie Lisse Jeugdige kerkgangster door auto overreden Heemstede Levering Official Chevrolet Dealers: AMSTERD. RIJTUIG MIJ VAN LENT'sAUTOBEDRIJVEN RROVINCIALE STATEN Sterk stuk en schitterend spel door het A.T.G. tjliet dubbel leven van Sir William KOPERPOETS moet zijn Automobilisme Gatsonides—Ter Gast wonnen Kris Kras-rit SCHEEPVAART Fa F. J. Bouckaert en Zn DINSDAG 20 FEBRUARI 1951 Op het eiland Bali is een moordaanslag gepleegd -,p de bekende Belgische schilder Jean Lemayeur De aanval werd gepleegd door een bende van 12 man, die het huis van de schilder in Gander bin nendrong. Eerst wist de 70-jarige schilder deaan- vallers te doen geloven, dat hij een revolver had er, de rovers sloegen op (je vlucht. Zij kwamen aehter al spoedig tcru" sn de schilder werd door slagen op het hoofd cn een steek in de rug ern stig gewond. Zijn echt genote, de beeldschone Balinese danseres Pol lok, dad inmiddels de kam- por.gbevolking gealar meerd, maar de rovers iagen kans een radiotoe stel en ander huisraad r.ee te nemen. De neven staande foto toont de schilder op zijn pony, in gezelschap van zijn vrouw. De danseres is de meest geschilderde >n gefotografeerde vrouw van dit paradijselijk ei land, waar haar man nu al twintig jaar de beto verende schoonheid van natuur en volk op het doek brengt. Hij woonde er vredig tussen de hem zeer welgezinde bevol king en zijn gastvrije huis stond voor een ieder open. De vrede is nu wel wreed ver stoord. Het is noodzakelijk óm voor de werk inrichting van „Nazorg" zo spoedig moge lijk een werkplaats en een bergplaats voor het te verwerken riet te bouwen. Het is mogelijk deze gebouwen te stichten op ge meentegrond ten Oosten van de Schalk- wijkerweg in de gemeente Haarlemmer- liede en Spaarnwoude, onmiddellijk ten Zuiden van de grens met Haarlem. De plaatsing van bedoelde gebouwen en de indeling van genoemd terrein is zo gedacht, dat de aansluiting van dat terrein met het in de naaste toekomst nog te stichten com plex van gebouwen voor „Nazorg" op nog te onteigenen grond aan de Noordzijde, zo »oed mogelijk wordt. De kosten van de bouw met bijbehorende werken zijn geraamd op 108.500. B. en W. stellen de Haarlemse raad voor tot de stichting van die gebouwen të be sluiten. WÊÊKggmw*'! ADVERTENTIE ontvingen wij een Jurkjes Blazertjes Manteltjes Pakjes Loden jasjes Leeftijd tot 8 jaar. :z Anegang 19 - Haarlem - TeL 21413 De kousenfabrieken Hin N.V. te Haarlem heeft verzocht, van de. gemeente Velsen te mogen kopen een strook grond ter lengte van ongeveer 60 m. en ter breedte van 16.63 m. aan de Kalverstraat te IJmuiden-Oost om daar een atelier te vestigen. Verder heeft zij verzocht haar, met het oog op uitbreiding, het recht van eerste koop te verlenen op) een aan de Noordzijde van dit terrein aansluitende strook van 60 x 10.80 m. Inwilliging van deze verzoeken, welke tot gevolg zal hebben een verruiming van de werkgelegenheidvoor vrouwelijke ar beidskrachten, oordelen B. en W. voor de gemeente Velsen van belang. Wat betreft het gevraagde recht van eerste koop op de aansluitende grondstrook menen B. en W., dat aanvraagster de gele genheid moet worden gegeven om desge wenst haar bedrijf uit te breiden. Ander zijds dient de gemeente zich met het oog op eventuele volgende gegadigden niet aan banden te leggen. De raad van Velsen wordt voorgesteld zowel de verkoop van de- grond als het recht van eerste koop op de aansluitende strook toe te staan. Het atelier van Hin is thans nog gevestigd in het voormalige ge bouw Pro Rege te IJmuiden-West. In Rijswijk hebben twee honden vijftien schapen en vier lammeren doodgebeten. De hónden zijn afgemaakt. ADVERTENTIE BEL 10570 12403 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 19 Febr. '51 BEVALLEN van een zoon: 17 Febr-: C. E. L. Bouwer-Roezouw, P. Strijbis-de Voogd, C. M. Meekel-van Scheppingen, M. Seegers- Schneiders. 18 Febr.: B. van Bekkum- Broeksema, N. Bakker-Bijvoet. 19 Febr.: C. Kol-van Eeden, M. T. Vuijst-Tent. BEVALLEN van een dochter: 17 Febr.: M. E. Toeset-Jansen, M. Booms-Dijkstra. 18 Febr.: J. p. Hovinga-Wijers, M. Antonisse- Silvis, A, Muis-Timmerman, W. Louwerens- Petri. 19 Febr.: J. E. Vrugt-van Dijk, C. M. be Bonte-van der Meulen, A, M. Boerrigter- Zwetsloot OVERLEDEN: 16 Febr.: M. C. Mullens, 43 33ar, Solostraat. B. Zoeteman, 60 jaar, Kam- Perlaan. M. M. Tapt. 80 jaar, Kenaupark. 17 Febr.: P. Hoogewóud, 85 jaar, Lorentz- kadi, Advocaat-generaal bij Hoge Raad concludeert tot ver werping van het arrest De advocaat-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden, jhr. mr. L, K. H. C. van Asch van Wijck, heeft vanmorgen gecon cludeerd tot verwerping van het arrest van het Amsterdamse Gerechtshof, waarbij de Haarlemse politie-inspecteur G. v. S. tot een maand gevangenisstraf werd veroor deeld, omdat hij zijn ambtsgeheim zou heb ben geschonden. De advocaat-generaal vroeg verwijzing van de zaak naar een ander Hof. Uit de conclusie bleek, dat de advocaat- generaal met drie van de vijf door mr. A. J. M. van Dal 14 dagen geleden aange voerde cassatiemiddelen meeging. Met de raadsman van. inspecteur Van S- bleek jhr. mr. Van Asch van Wijck van mening, dat het Hof ten onrechte h£d aangenomen dat de zaken die de inspecteur aan eén ge tuige had f meegedeeld, inderdaad geheim waren en eveneens was spreker, van oor- .deel dat het Hof de omvang van de zwijg plicht te ruim had genomen. In ieder geval had het Hof zijn beslissing ruimer met redenen moeten omkleden. Op drie minder belangrijke punten ver schilde de advocaat-generaal met. de raadsman van mening. Zo vond spreker, dat de door het Hof bewezen .verklaarde opzat.uit de verklaring van .requirant zelf kan worden afgeleid en de 'strafverzwa rende omstandigheden, diehet Hof had aangenomen behoefden volgens de advo caat-generaal evenmin nader bewijs omdat zowel het Hof als inspecteur Van S. uit eigen wetens,chap wisten dat het hier om zaken, ging die' de publieke opinie, in Haar lem en omgeving.verontrustten. De Hoge Raad zal op 20 Maart uitspraak rdoén/ r j V_. De Haarlemse politie kreeg Maandag in totaal veertien meldingen van verkeersonge vallen binnen. Het waren aanrijdingen waar bij zich geen persoonlijke ongelukken voor deden, wel lichte materiële schade in enkele gevallen. Voor de Haarlemse politierechter ston den Maandagmorgen twee Haarlemmers terecht die op een kwade dag in beschon ken toestand op een fiets probeerden té rijden: een handlanger van de Hoogoven® in Velsen en een magazijnbediende van een Haarlemse distilleerderij. De handlanger vertelde dat hij met Kerstmis had moeten werken en daarmee wat extra geld had verdiend. Zijn vrouw gaf hem daarom wat meer zakgeld dan gewoonlijk en daarmee toog hij naar de Spaarnestad. Op de Botermarkt ontmoette hij een kennis met wie hij in de Meidagen van 1940 tegen de Duitsers had gevochten en op dat weerzien moest gedronken wor den. Dat werd ook gedaan. Alleen een beetje teveel als goed is voor een hand langer die nog van Haarlem naar Velsen moest fietsen. Een politieagent die de hardnekkige pogingen van de handlanger om in het za del te blijven met enig wantrouwen gade sloeg, meende dat er een eind aan alle on zekerheid gemaakt moest worden en zette de man op de bon. De officier hbd weinig waardering voor het gedrag van de ver dachte en eiste één week gevangenisstraf. De politierechter deed het af met een boete van 20, subsidiair 12 dagen hech tenis. De magazijnbediende die vervolgens in de verdachtenbar.k plaats nam verklaarde niet zo zeer dronken dan wel onwel ge weest te zijn. Hij werkte al meer dan twintig jaar in een distilleerderij en ver greep zich, naar hij zei, nooit aan sterke drank. Ook tegen hem werd één week ge vangenisstraf geëist. Vijf-en-twintig gul den, subsidiair 15 dagen, zei de rechter. Voor dat tot de officiële opening werd overgegaan, werd de uitslag bekend ge maakt. De prijswinnaars waren: Narcissen: Wisselbeker, 30 handelssoor ten; wisselbeker, 20 handelssoorten; wis selbeker „De Narcis": alle Warnaar en Co. Sassenheim. Hyacinten: Wisselbeker. 20 soorten en wisselbeker, 10 soorten: G. v. d. Meij's Zonen, Lisse. Tulpen: Wisselbeker, 30 soorten: J. J. Grullemans en Zn., Lisse; wisselbeker, 20 soorten en wisselbeker, 10 soorten: Gebrs. Niewenhuis N.V., Lisse; wisselbeker, 20 soorten Darwin, Late, Breeder Lelie- en Parkiettulpen: J. J. Grullemans en Zn.; wisselbeker, gemengde inzending: G. B. de Vroomen en Zn., Sassenheim; wisselbeker, Tulipa's: F. Rijhveld en Zn., Hillegom. Certificaten: Beste prestatie: G. Zand bergen te Sassenheim. Grote prestatie: H. de Graaff en Zn., Lisse. Zondagmiddag stak het zestienjarige meisje M. J. Meskers met haar vriendinnen de weg over nabij de R.K. Kerk aan de Beekbrug om zich naar de kerk_ te begeven. Zij werd aangereden door een auto en was op slag dood. Een der andere meisjes liep schaafwonden op. KORTSLUITING VEROORZAAKTE BRANDJE. Maandagmiddag te ongeveer 5 uur ont stond in het perceel Paulus Potterlaan 3 op de bovenverdieping brand door kort sluiting in de electrische leiding. De brand weer was zeer snel ter plaatse en kon de schade beperken tot een eenpersoons bed .dat'een prooi der vlammen werd. ADVERTENTIE op korte termijn, doch in beperkte mate, op basis van gedeeltelijke betaling in dollars; waarbij wij desgewenst opdrachtgevers behulpzaam kunnen zijn. HAARLEM OFFICIAL DEALER VOOR: Haarlem - Bloemendaal Overveen - Zandvoort Driehuis, en Spa.arndarp HEEMSTEDE OFFICIAL DEALER VOOR: Heemstede - Aerdenhout Zandvoort - Haarlemmermeer Hoofddorp - Aalsmeer Uithoorn en Bennebroek ADVERTENTIE AMSTERDAMSCKE RIJTUIG MIJ. Sïotkoers üpenmgs- - - *3 - '"gisteren- -'-koersen 3-3% Ned. 1947 96% gl 96% A. K. U 175 175 Lever Brothers 232% 231 Philips Gloeil. 253% 253 Kon. Petroleum 313 gl 311 A'dam Rubber 127% 126% Holl. Ama. Lijn 194% 194% Ned. Scheepv.Unie 169% gl 168% H. V. A. 1J4 gl 112% Deli Mij. 107% 106 ^msterd. Bank 180 gb 180% Rotterd, Bank 174% 174% Twentse Bank 181% 181% Anaconda Copper 48% gb 47% Bethlehem Steel 63 61% Republic Steel 53 Vs 52% Shell Union 63 63 Tidewater 38% 38% (J. S. Steel 50% 50% In de hedenmorgen gehouden vergade ring van de Provinciale Staten van Noord- holland zijn de geloofsbrieven van het nieuwe lid, de heer J. Rozeman, (V.V.D.) onderzocht en in orde bevonden. Tot toe lating werd besloten, waarna de installatie volgde. De voorzitter, dr. J. E. baron deVos van Steenwijk, deelde mee, dat inge komen was een motie van de heer Gortzak, waarin de Provinciale Staten Gedeputeer de Staten verzoeken bij de regering te pro testeren tegen het verlenen van gratie aan een aantal Duitse oorlogsmisdadigers. Spre ker vroeg de vergadering of zij de motie al of niet wil behandelen. Na een korte gedachtenwisseling werd besloten de motie niet aan de agenda toe te voegen. Alleen de communisten stemden voor. Gedeputeerde Staten stelden de Provin ciale Staten voor over te gaan tot herzie ning van de verordening voor bijzonder lager onderwijs en tot wijziging van 4e verordening Nazorg buitengewoon lager ■onderwijs. De heer Volkers (fractie Vrede en Brood) 'wilde het aantal leden van de al gemene commissie voor onderwijszaken, welke belast is met de uitvoering van de bepalingen van deze verordeningen, op vijf Statenleden stellen in plaats van vier. Mr. De Roos (Arbeid) stelde voor het aantal leden der commissie op negen te stellen, waarvan zeven lid moeten zijn van de Staten. De heer Bouwman (K.V.P.) - deelde namens Gedeputeerde Staten mee, dat zij het aantal van zes, van wie vier leden der Staten moeten zijn, voldoende achtten. Het voorstel mr. De Roos werd verwor pen met 4124 stemmen. De verkiezing van de commissie zal vanmiddag worden gehouden. De vergadering nam het voorstel van Ge deputeerde Staten aan. „Het Apeldoornse Bos" - Ge4.ej)ute.erde. Staten.' stelden vpof.. hejtgverlenen van medewerking, aap de "op richting van een stichting, wélke'dé inrich ting „Het Apeldoornse Bos" zal overnemen van de Vereniging „Centraal Israëlietisch Krankzinnigengesticht in Nederland" en het treffen van een financiële regeling met deze stichting, verband houdende met de thans nog ten laste van de Vereniging „C.I.K." lopende hypothecaire geldlening van de provincie. Mevrouw mr. StoffelsVan Haaf- ten (V.V.D.) merkte op, dat-het voorstel aanlokkelijk is. Een bedrag van anderhalf millioen wordt beschikbaar gesteld zonder dat de brandkast geopend behoeft te wor den. Daarbij komt een bedrag van 100.000 voor het verrichten van werkzaamheden, welk bedrag kan veranderen door de stij ging der prijzen. Kunnen de financiële con sequenties worden aanvaard? Spreekster achtte het vraagstuk van groot belang, aan- De houders van een abonnement op de Haarlemse Schouwburg genoten gister avond het voorrecht de Nederlandse pre- mière door het Amsterdams Toneelgezel schap van „Het dubbel leven van Sir Wil liam" oorspronkelijke titel „Accolade" door Emlyn Williams bij te wonen. In derdaad éen voorrecht, want het was qua spel een schitterende voorstelling. Ik aar zel niet deze tot de drie beste vertoningen van dit seizoen te rekenen. Regisseur Louis Saalborn, die alle hulde verdient, heeft ons hiermede schadeloos gesteld voor de vele ons door het A.T.G. berokkende teleurstellingen tengevolge van een onbe vredigende rolbezetting. Deze was thans boven alle critiek verheven. Men kent de schrijver, acteur en regis seur Emlyn Williams, die het Engelse répertoire met reeds meer dan twintig stukken verrijkte, hier te lande eigenlijk alleen door zijn „Spel met het noodlot", waarin Ko van Dijk een paar jaar geleden als de moordzuchtige piccolo zijn eerste jubileumrol speelde. Jammer genoeg kwa men zijn beste werken tot dusver over de oprichting van een school in een ach terlijk mijnwerkersdistrict en over de komst van een pseudo-Messias in zijn ge boortestreek Wales bij ons nog niet op de planken. Maar we zijn toch al heel blij met dit, zijn nieuwste opus, al is het door de onomwonden taal nu niet bepaald de kost waarop men bij voorkeur zijn minder jarige kinderen tracteert. Emlyn Williams geniet een stevige repu tatie door de kracht waarmee hij het sen sationele dramatisch weet te exploiteren. Hij is in de eerste plaats een voortreffelijk, handig en intelligent vakman, die uit een origineel en gedurfd gegeven situaties weet te scheppen, die de acteurs de kansen bieden hun rollen zodanig uit te spelen, dat de toeschouwers er de mensen in her kennen voor wier lotgevallen zij niet an ders kunnen dan zich interesseren. Pas achteraf blijkt dat het niet eens zo onbe langrijk is wat hij heeft te zeggen. In dit spel worden de op het eerste ge zicht volstrekt melodramatische spannin-- gen opgewekt door een telkens in iets ver sterkte mate terugkerend contrast tussen het vei'hevene en. het lage. Op de dag dat de schrijver Will Trenting, begonnen als vagebond en op het hoogtepunt van zijn carrière met de Nobelprijs onderscheiden, in de adelstand zal worden opgenomen, komt door het intrigeren van een aan la ger wal geraakte, als auteur mislukte ad vocaat, een andere kant van zijn wezen aan het licht: zijn hang naar periodieke uitspattingen van de walgelijkste aard in de onderste lagen van de maatschappij, in kroegen „waar je inderdaad waar voor je geld krijgt". De publieke verontwaardi ging maakt zich van het hieruit .voort vloeiende schandaal meester en Sir Wil liam Trenting besluit na een ontroerende bekentenis aan zijn veertien-jarige zoon, met zijn gezin in vrijwillige ballingschap te gaan naar het eiland Guernsey, waar Victor Hugo een eeuw tevoren „De El- lendigen" op papier zette. Of dit slot over tuigt hangt af van het antwoord dat men geeft op de vraag of hij inderdaad (zoals Emlyn Williams suggereert) tot volwassen inzicht is gerijpt. Het valt moeilijk te ge loven, maar het doet niet veel ter zake. Want veel belangrijker is dat Williams er in slaagt de weerstanden te overwinnen door een zo meesterlijke voorbereiding van de catastrofe, dat men deze meer en meer beangst voelt -aankomen en er toch door getroffen wordt. Men zou misschien bezwaar kunnen hebben tegen de open baring van niet geringe perversiteiten, te meer daar de schrijver redenen genoeg geeft tot de veronderstelling dat hij nu en dan de brave burger niet zuinig wil épateren met zijn bewijzen voor de stel ling „hoe groter geest, hoe groter beest". Maar het gaat tenslotte om de grootheid van geest! Cruys Voorbergh was als Will Trenting, de moderne incarnatie van dr. Jekyll en mr. Hyde, in één woord subliem. Alle facetten van deze gecompliceerde figuur, met zijn jongensachtige oprechtheid en verwrongen driften, zijn aanhankelijkheid en pathetische afkeer van vals spel, kwa men dank zij een zuivere instelling en scherpe intelligentie met buitengewone helderheid aan het licht. Een tweede crea tie van niet minder formaat leverde Louis Saalborn als de uit rancune eerst tot chan tage, later tot wraak gedreven machtswel lusteling, een gedegradeerde tot een wezen van lager orde, maar met smerig raffine ment de wapens van recht en fatsoen han- 4erend. Zijn sjofele verschijning, met een door teveel sterke drank labiel gemaakte wellevendheid, was zeldzaam indrukwek kend. Elise Hoomans vertolkte de lastige rol van de vrouw, die het huwelijk sloot met de man wiens slechte eigenschappen zij kende, met een gevoelige intensiteit die medeleven wakker riep, met een ontroe rende bezorgdheid en voortdurend de vrees of zij er slecht aan gedaan heeft deze door zijn eigen dwalingen gefolterde met haar liefde te blijven steunen. Niemand zou haar die nerveuze overgangen van kwelling en wanhoop tot geforceerde opgewektheid kunnen verbeteren. Hier moet tevens de regisseur worden geprezen, die er voor treffelijk kans toe zag de sfeer langzaam maar zeker benauwder te maken. Een com pliment verdient Jó Walhain, die met ont wapenende argeloosheid als de zoon des huizes de 'onwaarschijnlijkheid van zijn niets-vermoeden deed vergeten. Maar ook de bijrollen vonden een ideale vertolking, dank zij Jenny van Maerlant en Ben Groenier, twee waarachtige typen van de zelfkant met talloze fijne, voor vrolijk heid zorgende trekjes, natuurlijk opgaand In hun'eigen leventje. Edwin Thomas als de bediende en Lo van Heilsbergen als de bevriende uitgever vulden de bezetting doorgaans naar wens aan. Zelfs al zou men het stuk moeilijk kun nen verteren dat is heel goed mogelijk dan nog biedt het spel voldoende waar borgen voor een avond, die men zich heu gen zal. DAVID KONING. Huwelijk bij Comedia Hedenochtend zijn twee leden van de toneelgroep Comedia, te weten Ellen de Thouars en Ko van Dijk, onder grote be langstelling te Amsterdam in het huwelijk getreden. ADVERTENTIE De afdeling Amsterdam van de RAC-West hield Zondag haar „Kris Kras-rit", waaraan, ondanks het slechte weer, door niet minder dan 99 équipes werd deelgenomen. De rit bestond uit twee parcoursen ter gezamen lijke lengte van 250 kilometer, die met een gemiddelde van 40 km per uur moesten worden afgelegd. De rijders moesten zelf hun route op de kaart intekenen. De rit werd gereden tussen Amsterdam en Zeist. Winnaar werd het Bentveldse team Gatsoni- des-ter Gast op Sunbeam Talbot. De rest van de uitslag luidt: 2 Loman op Fiat, 3 Seegers op Ford, 4 Van Bennibum op Re nault. gezien zwakzinnige kinderen geholpen zul len worden. Zij vroeg hoeveel kinderen uit Noordholland verpleegd worden. De heer F a b e r vroeg of Gedeputeerde Staten invloed kunnen uitoefenen op de wijze waarop de inrichting geleid wordt. Dit achtte hij in het belang van de patiën ten. Het is jammer, dat er geen neutrale ver eniging beschikbaar is, om de inrichting te exploiteren. Dr. G r i b 1 i n g (K.V.P.) juichte het toe, dat er weer ruimte beschikbaar kómt voor de verpleging van zwakzinnige kinderen. De provincie moet daarvoor grote offers brengen. Toch steunt de fractie van spre ker het voorstel gaarne. De heren Ingwersen (A.R.) en Hoy tink (A.R.) hadden waardering voor het voorstel. Mevrouw T h e e b o o mW est (Vrede en Brood) wenste, dat er naar gestreefd wordt, dat de provincie zelf een inrichting exploiteert. Het voorstel zal zij steunen, omdat er gewerkt wordt aan sociale voor zieningen welke zij belangrijker achtte dan de oorlogsvoorbereidingen. Mejuffrouw mr. Rib bi us Peletier. (Arbeid) deelde namens Gedeputeerde Staten mee, dat vroeger in verschillende gebouwen een onderzoek is ingesteld. Die bleken niet geschikt te zijn voor de verple ging van zwakzinnige kinderen. Noodge dwongen i§. daarom ingegaan, op het aan bod, van. „Het. Apeldoornse 'Bos". Deze in richting ligt ver van. de provincie.. Het is volgeps spreekster toch. van bëlang asm de 'transactie deel Ie hémen. Het rijk wei'kt er aan mee, o.a. tèn aanzien, van de oorlogs schade. Het doel der 'stichting is uitsluitend' de gebouwen të exploiteren. Aanvankelijk bestond het plan dat de „C.I.K." de gebouwen zou verhuren. Hier van is afgezien en na lange onderhandelin gen besloot -het bestuur van de C.I.K. tot verkoop over te gaan. Vermoedelijk zal de Van.de ^uurdejv -Het ,isverheugend, dat'rtè Vereniging' tot" Opvoeding, en Verpleging van geesteszwakke kinderen bereid was de inrichting te exploiteren. Er is echter geen neutrale vereniging die op dit. terrein zo grote ervaring heeft. Het is nog niet te zeg gen hoe groot het aantal Noordhollandse kinderen is dat ter verpleging zal worden opgenomen. Het kan op ongeveer vijftig, procent-wan de achthonderd plaatsen ger schat worden. Over de" verpleègprijzen moeten nog onderhandelingen worden ge voerd. Mogelijk, zullen pas aan het einde van dit jaar de eerste patiënten worden opgenomen. Tot heden is alleen voorberei dend werk verricht. Hierna werd het voorstel van Gedepu teerde Staten aanvaard. Abbedijk, 18 te New York v Buenos Aires. Abbekerk, J7 te Brisbane. Alblasserdijk, te Tilbury. Alkaid, 18 te Rio de Janeiro. Amstelvaart, 18 v Bombay n. Karachi. Aardijk, pass. 18 Abaco. Almkerk, 18 v. Genua n. Port Said. Alwaki. 18 v. v. Santos n. Montevideo. Arnedijk. 19 te R'damv. Tampico. Aagtekerk, 19 v. Manilla. Alnati, 19 te Antwerpen. Alderamin, 18 te Duinkerken. Aletta (t), 18 te Balikpapan. Algorab, pass. 17 Kp. Palos n. Hamburg. Almdijk, 18 v, Antwerpen te Bremen. Alnati, pass. 18 West Hinder. Altair, 18 110 m. ZW. Finisterre. Amsteldiep, 17 v. Barranquilla n. Usa. Amstelland, 17 150 m. ZW. Etienne. Amstelpark, 17 te Khorramshar. Armi 11a (t), 19 verw. Haiphong v. Saigon. Arnedijk, 17 te Antwerpen. Arundo, 18 225 m. N. Bermuda. Aardijk, 19 te Havanna v. R'dam. Akkrumdtjk, 19 v. Mombassa n. Aden. Alioth, 19 v. Recife n. Bahia. Aalsdijk, 19 v. Vera Cruz n. Tampico. Alphacca, 19 bij Recife. Aalsdijk, 17 v. Vera Cruz te Tampico. Appingedam, 19 te Cadiz v. Cartagena. Amstelveen, 20 verw. te A'dam v. Soerabaja. Baarn, 18 n. Valparaiso. Bali, 18 v Singaporge n. Djakarta. Bantam, pas. 17 Minicoy. Beverwijk, 18 te Vigo. Bacchus, 18 te New York. Batoela, 18 te Dobo. Blitar, 17 v. Hollandia n. Sorong. Boskoop, 18 325 m. N. Flores. Blommersdijk, pass. 19 Nantucket. Caltex Nederland, 19 te Sidon verw. v. A'dam. Caltex Pernis, 19 verw. v. R'dam. Caltex Utrecht, pass. 18 Malta Congostroom, 18 te Lagos. Caltex Leiden (tl. pass. 18 Lissabon. Campliuys, 17 v. Djakarta n. Cheribon. Castor, 17 op de Orinoco n. San Felix. Clio. 13 v. Curagao n. Cristobal. Cottica, 19 700 m. O.NO. Barbados. Cronenburgh, 17 v. Bilbao n. IJmuiden. Caltex The Hague, pass. 20 Malta. Chama, pass. 19 Makalla. Cistula. pass. 19 Runsal Jebel. Clavella. 20 te Bahrein verw. v. Bombay. Delfland, 18 te Recife. Delft, 18 te Curagao. Duivendrecht (tl, 18 te Dakar v. Buenos Aires. Danae, 17 v. Triest n. Rijeka. Drente, 19 verw. Bombay. Delfshaven, pass. 19 Kp. San Rogue. Elmina. 17 v. Antwerpen n. Bordeaux. Eendracht, 17 v. R'dam v. New York. Edam, 18 te Antwerpen v New York. Ena (t), 18 v. Curagao te Cristobal. Enggano, 19 te Khorramshar. Erinna. 19 v. Rangoon n. Chittagong. Esso Rotterdam. 2!) te R'dam v. Aruba. Etrema, 19 v. Algiers n. Port Said. Eemland, 16 te Buenos Aires v. A'dam. Farmsum, 17 v Savona n. Hampton Roads. Fi-iesland, 16 te Galveston. Gemma (t), 13 te Curagao v. Northshields. Ganymedes, 17 n. Rio Grande do Sul. Hestia, 17 v. Antwerpen n. Laguaira. Helena, 19 te Antwerpen v Porto Rico. Hoogkerk. 18 te A'dam v. Beira. Helder, 18 te Coquimbo. Hersilia. 18 v. Paramaribo n. Trinidad. Hoogkerk, pass. 17 Vlissingen v. Antwerpen. Ilos, 18 v. Port de Paix n. Cape Haitien. Indrapoera, 20 te Djakarta. Java, pas. 18 Malta n. Alexandrië. Johan v. Oldenbarnevelt, pass. 19 Guardafui. Jupiter, 19 te R'dam v. Algiers. Kieldrecht, 18 te Colombo. Kota Agoeng, 19 verw. Genua. Kelbergen, 18 te A'dam v. Huelva, Karsik, 1? v. Singapore n. Bangkok, HAARLEM EN OMGEVING Op het tweetal voor predikant bij de Gereformeerde Kerk (art. 31 der K. O.) te Zaandam komt voor ds. J. J. Verleur uit Lisse. Haarlems burgemeester zal deze week inplaats van op Vrijdag op Donderdag spreekuur houden. Ds. M. M. de Jong, Ned. Hervormd predikant te Nieuw-Vennep, staat op het viertal te Middelburg. Tot onderwijzer aan de Chr. school te Rijk (Haarlemmermeer! is benoemd de heer L. E. Wijnberg te Amsterdam. Kapelaan J. A. M. Bon van de Parochie van de -H. Liduina aan de Rijksstraatweg is benoemd tot kapelaan in de Sint Bonifacius- parochie te Amsterdam. Op de Leidsebrug in Haarlem verloor een vrachtwagen gisterenmiddag een groot -deel van- zijn lading, welke bestond uit een aantal kratten met flessen melk en room. Een dertienjarig meisje, C. H.. dat op haar fiets naast de wagen reed, werd door enkele kratten geraakt. Zij viel en moest met snij- wonden aan gezicht en benen en een lichte hersenschudding naar de Mariastichting worden overgebracht. De gemeentereiniging heeft zich over de scherven van de honderd gesneuvelde flessen ontfermd. Candidaat G. Mak te Beverwijk is door de classis Haarlem der Gereformeerde Ker ken beroepbaar gesteld. De heer J. Bcekelaar, die zijn zilveren jubileum heeft gevierd als Vincentiaan der conferentie St. Jan, is onderscheiden met het gouden erekruis „Pro Ecclesia et Ponti- fice". ADVERTENTIE Een verstandig bestuur bestelt vroegtijdig zijn bij ROZENSTRAAT 9 TEL. 19992 Kertosono, 18 rede Semarang. Kota Inten, 18 te Soerabaja. Klipfontein, 18 v Antwerpen n. A'dam. Kota Baroe, 17 v. Halifax n. Boston. Larenberg, 17 te Napels v. R'dam. Leersum. Ui v New Orleans, te Houston. LoOidréevfq-JS v. Madras. - Laüfêösfcerk, 19 te Suez. Leerdam-"18- te R'dam v. New York. ^Linge, 17 v Abidjan n. Pointe Noire. Laerfes, 18 te Hamburg. Langkoeas, 18 rede Belawan, Lemsterkerk, 20 verw. Bahrein. Leuvekerk, 18 dwars Lissabon n. Marseille. Loenerkerk, 19 te Antwerpen. Laagkerk. pass. 19 Finisterre. Lombok, 18 v. Portland n. Los Angeles. Lawak. 19 te. Calcutta v. Vancouver. Loppërsnm. 20 te Sas van Gent v. Saffi. Macuba. 18 v. APadan n. Kopenhagen. Malea, pass. 17-Finisterre, Mariekérk, .18 v. Alexandrië n. Genua. Molenkërk, 18 te Aden.' Myóhia, 18 v Lissabon n.'Singapore. Manoeran, 37 v. Semarang n. Tegal. Marisa (tb. 17 360 m. ZW. Santa-Maria. Markëlo. 17 v. Quqlmani n. Pebane. Mentor, 18 v. Valencia n. R'dam. Mervvedc, 18 500 m. N. Azoren. Modjokerto, 17 v. Ternate n. Tahuna. Muiderkerk, 18 v. Lorenzo Marques te Beira. Murena (t), 17 400 m. N. Azoren. Maaskerk, 19 v. Dakar n. Freetown. Mapia, 19 v. Singapore n. Muntok. Meerkerk, 19 te Adelaide. Mijdrecht (t), 18 ca. 1300 m. W.t.Z. Kp. Hoorn. Madoera, 16 te Makassar. Melampus, 16 te Djakarta. Marken, 18 te Luanda. Noordam. 19 te R'dam v. New York. Noordwijk, pass. 18 Majorca. Nieuw Holland, 15 te Soerabaja. Nieuw Amsterdam, 20 n. Havanna. Orion, 17 v. R'dam. Oranje, pass. 18 Dahlac ei!. Oberon. 18 te New York v. Turks eil. Omala, 19 v. Pladju te Singaporg. Ophir, 18 te Muntok. Oranjestad, 19 te Laguaira. Oranje Fontein, 20 te A'dam v. Beira. Prins Willem HI, pass. 18 Ouessant. Prins Willem V. 19 te Huil v. Dakar. Polyphemus, 18 te Colombo n. New York. Prins Maurlts, pass. 19 Lissabon. Prins Philips Willem, 19 verw. Dublin. Prins Willem v. Oranje, pass. 17 Dungeness. Prins Willem II. pass. 17 Scillies. Prins Joh. W. Friso, 18 v Antw. n. R'dam. Prins Willem III. 19 bij Thameshaven. Prins Frederik Hendrik, 19 n. Liverpool. Polydorus, 16 te Galveston. Radja, pass. 18 Minicoy. Raki, 17 te Belawan. Roepat, 19 te Semarang. Rottl, 18 v. Genua n. Port Said. Ruys, 18 te Durban. Reyniersz, 18 v. Semarang te Djakarta. Rossum, pass. 17 Ouessant. Rotula (t), 18 660 m. O.NO. Sombrero. Rufina. 15 te St Kitts. Ridderkerk, 19 v. Durban n. East Londen. Roebiah, pass. 19 Finisterre. Rijnland, pass. 19 Porto Praya. Rijn, 20 te Bathurst v. Kaolak. Schiedijk, 18 v Havanna n. Houston. Stad Alkmaar, 17 v. Vlaardingen te Narvik. Sibajak, 18 325 m. O.t.Z. Socotra. Sahvati, 17 te Calcutta v. New York. Saparoea, 19 te A'dam v, Beira. Sarpedon, 18 v. Maracaibo n. Ciudad Trujillo. Scherpendreeht (t). 17 v. Portland n. Trinidad. Schie, 18 te New Orleans. Siaoe, 18 te Djakarta. Stad Arnhem, pass. 18 Wight. Stad Maassluis, pass. 17 Kp. St. Vincent. Swartehondt, 19 te Menado. Sarpedon, 19 v. Maracaibo te Ciudad Trujillo. Stanvac Talang Akar (t), 15 te Singapore. Samarinda. 20 te Manilla. Stad Maastricht. 19 te Savonna v. Vlaardingen. Sommersdijk, 18 v. Cgatza Coalcos te Tampico. Tibia, 17 te R'dam v. Singapore. Teiresias. 18 te Londen. Theseus, pass. 18 Finisterre. Tankhaven I (t), 18 te Tj. Uban. Tankhaven III (t), 18 te Sungeigerong. Tasman. 18 te Singapore v. Belawan. Teiresias, 18 te Londen. Tjibesar, 17 rede Bintang v. Soerabaja. Tjipanas. 18 v. Hongkong n. Yokohama. Tjisadane. 18 te Singapore v. Djakarta. Tomori, 19 verw. Semarang. Tosarf, 18 v. Djakarta n. Semarang. Tiberius, 18 150 m. N. San Salvador. Trajanus. 19 v. Port of Spain n. Fort Liberte. Tabian, 20 te New York v. Mobile. Talisse. 20 te Aden. Themisto, pass. 19 Sombrero. Tegelberg, 17 te Santos. Ternate. pass. 19 Kp. Guardafaui. Volendam, 18 825 m. O Kp. Race. Venus, 19 te Malta v. Tunis. Vulcanus, 19 te Izmir v. Istanboel. Willem Ruys. pass. 19 Perim. Waiwerang, 17 v. Soerabaja n. Semarang. Waikelo. 17 te Palembang. Woensdrecht (t), 18 v. Curasao n. Cartagena. Willemstad, pass. 18 Finisterre. Westerdam. 19 te New York v. R'dam. IJsel, 19 v. Jacmel n. Kingston. Zonnewijk, 20 verw. St. Vincent n. Norfolk. Zeeland. 19 v. Makassar n. R'dam. Zijpenberg, pass. 19 Wight. Zaan, 19 v. Casablanca n. R'dam,

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3