Het Hek van de Dam Bom en Lente Emigratie naar Australië behoeft ernstige voorbereiding en kennis der Engelse taal Litterair feest „Het boek en de Muzen'' werd door Koningin Juliana bijgewoond J Haarlemse gevelstenen Het verblijf in het „aankomstkamp" is primitief, maar tijdelijk Bijzonder leuk cabaret van Wim Sonneveld Grote belangstelling voor Interscholair Jeugdtournooi Buikje weg Stikke lekker Grote back In de hoofdstad uit ZATERDAG 24 FEBRUARI 1950. 5 De onlangs door de regering benoemde commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, heeft naar aanleiding van de dezer dagen in Australië ondertekende emigratie-overeenkomst tussen Nederland en Australië een en ander over de emigra tie naar dit land meegedeeld. De heer Haveman merkte op dat de overeenkomst als zodanig geen nieuwe periode inluidt, omdat zij een ontwikke ling, welke in volle beweging is, legiti meert. Dit jaar zullen naar verwachting 15.000 tot 20.000 emigranten kunnen wor den vervoerd. Hij legde de nadruk op het zeer moei lijke vervoerprobleem. Degene die zich thans aanmeldt zal er rekening mee dienen te houden dat hij niet voor het einde van dit jaar, wellicht zelfs pas in begin 1952 zal kunnen oversteken. Mr. Haveman zei er van overtuigd te zijn, dat er gebrek is aan voorbereiding van de gemiddelde emi grant op zijn toekomst. Hij noemde in het bijzonder het gebrek aan talenkennis. Een hoog percentage van de emigranten kent geen Engels, hetgeen een zeer grote achter stand betekent bij degenen die deze taal wel machtig zijn. Er wordt thans overwogen om de emi granten op een betere wijze voor te be reiden. Dit zal moeten gebeuren in onder ling overleg en samenwerking met de overheid. Er zullen cursussen moeten wor den gegeven in een aantal centra. Dit vraagstuk is moeilijk, want het gaat er om in een betrekkelijk korte tijd een juiste dosering te geven voor die voorbereiding. Belangrijk is de voorlichting. Getracht zal worden, aldus de heer Haveman, de aanwezige gegevens in zo goed mogelijke vorm beschikbaar te stellen..Hij merkte op dat men er te weinig begrip voor heeft dat iedere emigrant, ongeacht het sociale peil waartoe hij in Nederland was geste gen, in het ontvangende land weer van de grond af aan moet beginnen. Slaagt men er in door deze eerste periode goed heen te komen, dan bieden landen als Australië een mogelijkheid tot snelle sociale stijging en een goede toekomst. Om hiertoe te ge raken dient reeds in de eerste voorberei dingsperiode in Nederland een „mental training" plaats te vinden. Huisvesting Het huisvestingsprobleem is in Australië groot. De Australische regering waarborgt huisvesting, zolang het eigen onderdak nog niet gevonden is, in verbouwde militaire kampen. Die voorlopige huisvesting is primitief. Met betrekking tot het meene men van een „prefab" kwam dr. Pieters, landbouwattaché in Australië tot de con clusie, dat het meenemen van een „prefab" eigenlijk weggegooid geld is en sterk moet worden afgeraden. Er bestaan ook in Australië verscheidene verordeningen en voorschriften. De staten zijn autonoom. Als men rekening houdt met de uitge strektheid van het land, dan begrijpt men dat de woningbouw sterk uiteen moet lo pen. Er zijn wel bouwcontracten afgesloten met Nederlandse bouwondernemers. Deze huizen zijn echter niet bestemd voor emi granten, maar voor de gehele Australische gemeenschap. Men kan dus niet zo maar een „prefab" meenemen als men nog niet weet waar men dit zal kunnen zetten en wat de voorschriften ten aanzien van de bouw in dat bepaalde gebied zijn. De heer Haveman deelde mee dat het wel de bedoeling is dat getracht wordt een bepaald percentage van de al daar gebouwde huizen aan Nederlandse emigranten toe te wijzen. Daarover zijn nog besprekingen gaande. De overeenkomst De thans ondertekende emigratie-over eenkomst regelt de Nederlands-Australi sche samenwerking voor een periode van 5 jaar en met betrekking tot een jaar quotum van 25.000 gesubsidieerde emi granten. Deze subsidies worden door de Nederlandse regering individueel verstrekt in de vorm van een bijdrage in de pas- sagekosten en/of door de Australische re gering in de vorm van huisvesting. Er is een verrekeningssysteem, waarbij de Australische regering een deel der sub- sidiekosten zal dragen. Op grond van de door hem ontvangen materiële steun wordt van de emigrant verwacht dat hij gedu rende betrekkelijk korte tijd zal werken in het beroep, dat hij opgeeft bij zijn aan vrage tot emigratie en op grond waarvan op zijn aanvrage een gunstige beslissing is genomen. Door de Australische immigratie-attaché werd desgevraagd opgemerkt, dat de ver halen over de slechte toestanden van het ontvangstcentrum, het Bathurstkamp, over dreven zijn. Het is een verbouwd militair kamp, dat comfortabel en geschikt is voor de tijdelijke huisvesting. De heer Pieters noemde de toestand aldaar óp het ogenblik behoorlijk. De emigrant slaagt er door gaans in om binnen enige tijd eigen huis vesting te vinden. De ontvangst in Australië werd goed genoemd. De Nederlandse emigranten wor den door de bevolking hartelijk ontvangen. Er is geen bevoordeling van de Engelsen in Australië, zo werd meegedeeld. Maar men moet er aan denken, dat de banden met Engeland veel groter zijn en dat het gebrek aan kennis van de Engelse taal een handicap is. De heer Haveman deelde nog mee dat er op het ogenblik besprekingen worden gehouden om de emigratiestaf in Austra lië uit te breiden. Dit is ook een van de redenen van de komst naar ons land van de landbouw-attaché, de heer Pieters, die thans ook de emigratiebelangen in Austra lië behartigt. Tot burgemeester van Westzaan is benoemd de heer N. Vijlbrief (P. v. d. A.), wethouder der gemeente Voorburg (Z.H.) en oud-lid der Eerste Kamer. Wij zullen in het vervolg des Zaterdags een wij heden met een kruiswoordraadsel. Horizontaal: 1. Schots- rokje, 4. imposant, waar dig, 13. bloeiwijze, 15 hoog te, 16. familielid, 17, metaal, 10. Frans voegwoord, 20. woongemeenschappen, 22. signaal, 23 gelijkmatige gang, 25. niet geheel, 26. plaats in Rusland, 27. opper - vlaktemaat, 28. Indiase ver tegenwoordiger bij de Ver. Naties, 30. nummers, 31. uitdrukking, houding, 32. gesteldheid, 35. kerkelijke richting, 37 dier, 38 scheeps artikel, 40. persoonlijk voor naamwoord, 41. houder van lichtbron, 44. voorzetsel, 46. bevlieging, 47. vroeger in vloedrijke maatschappelijke groep, 51. klein mannetje, 52. lange, slingerende plant, 56. fijngemaakte vruchten, 57. voorzetsel. 59. zanger, 60. schadelijk insect, 62. veiligheidsapparaat, 64. dier, 65. voegwoord, 66. half, 68. dwingeland, 70. gezichtsbe haring, 72. zuinig, 73. door eenmengen, 74. bepaalde vorm van verzets-organisa- tie tijdens bezetting, 75. Oosters religieus bouwwerk 76. meisjesnaam, 77. grond stof voor de bakkerij, 70. kippenhok, 80. signaleren, 81. hechtplaats. Verticaal: 1. zetel, die uit de mode raakt, 2. van be schermende laag voorzien, 3. hijsinstrument, 5. voorzetsel, 6. tegenoverge stelde van 5 vert., 7. natuurlijk, 8. twee mede klinkers, 9. groot gevaar, 10 hoog bouwwerk, 11. eenheid in de electrotechniek, 12. ouderwets wapen, 14. snelle loop, 18. Europeaan, 21. meis jesnaam, 23 gewicht der verpakking, 24. jon gensnaam, 27. welzijn, baat, 29. vroeger eiland, 31. groet, 33. lidwoord, 34. afwerend, 36. deel van het hoofd. 37. hoogstaand, 39. steenklomp, 40. puzzle publiceren. Voor het eerst beginnen stad in België, 42. twee medeklinkers, 43. herin nering, 45. familielid, 48. huishoudelijk artikel, 49. geldelijke vergoeding voor werk, 50. tennis- term, 53. op dezelfde plaats, 54. bloeiwijze, 55. oorlogsgod, 58. samengesteld, 61. stad in Italië, 62. stad in Zuid Amerika, 63. rivier die bekend werd in eerste wereldoorlog, 66. legenden, 67. militaire inlichtingendienst, 68. drietal, 69. be nedenwaarts, 71. zonder afsluiting, 72. wagen, 77. lidwoord, 78. persoonlijk voornaamwoord. In een wereld, die een macaber spel speelt met De Bom, staan nu de plaatjes in de kranten van het tedere, beginnende leven. Er is een springbokje geboren in Artis en het diertje krijgt de melkfles toege diend. Er is een lammetje geboren in de weide en wie glimlacht niet om zo'n vroeg en voorlijk voorjaarstafereel van dat kleine wollige dingetje-op-vier-poten van Moeder Schaap? En u en mij staat nog meer goeds te wachten; nu komen: de bloeiende bollen, de bruidsboeketten op het Appeldijkje bij Geldermalsen en zo'n leuk doorkijkje u weet dat wel door de oude stadspoort naar de triomfantelijke kaarsenweelde van de kastanjebomen. Dit bezwaart mij niet. Integendeel. Van zulke plaatjes krijg ik nooit genoeg. Zoals ik ook nooit genoeg krijg van mooie dames uit Hollywood, die voor mij haar badpak hebben aangedaan en haar liefste glimlach hebben opgeprikt. Zoals ik nooit genoeg krijg van verhalen van rijke mensen in de zon, onder de pal men op een wit strand, die de drukkende last hunner millioenen trachten te verge ten in de branding van de zee. Het springbokje van Artis, het spring- geitje van Hollywood, het schaap in de wei, het schaap op het strand van Le Touquet; de rijkdom van de bloeiende ap- pelaeren, de rijkdom van die goede men sen in zee naar hen vluchten wij van ons eigen spel met De Bom, van onze eigen wanhoop om onze eigen onmacht, onze eigen dromen te verwezenlijken tot de wake in een betere wereld. Het zal wel hierom zijn, dat vóór de slang Adam geen bioscoop van node had en Eva geen poederdons en dat zij beiden geen groter vertedering om schaap en springbok en de bloemen des velds kenden, dan die voor de natuurlijkste en onbizonderste ver schijnselen van het leven-zelf. En dat wij duizendmaal dommer zijn dan zij waren met al ons geluk om de bollenvelden in bloei en dat Appeldijkje met zijn tedere bruidsboeketten. Ge zult die plaatjes spoedig zien. ELIAS Oplossingen moeten ingezonden worden aan ónze bureaux: HAARLEM, Grote Hout straat 93 en Soendaplein 37. IJMUIDEN, Kennemerlaan 154: Oplossingen moeten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven „Oplossing Puzzle". Voor de goede oplossingen loven wij uit: één prijs van 7.50; één van 5.en één van 2.50. DE BURGERLIJKE VERDEDIGING VAN ONS LAND. De vereniging ter beoefening van de Krijgswetenschap heeft te Rotterdam een bijeenkomst gehouden, waar het onder werp „De burgerlijke verdediging in Neder land" werd besproken door mr. F. R. Mijn- lieff, raadsadviseur in algemene dienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken, belast met de leiding van de afdeling Open bare Orde en Veiligheid. Als voorwaarden voor een goed werken de burgerlijke verdediging noemde hij een standhoudende militaire verdediging, een sterk moreel van de bevolking, een krach tige zelfbescherming en een doeltreffende overheidsorganisatie. Indien niet voldoende vrijwilligers toe treden tot de burgerlijke verdediging zal er volgens mr. Mijnlieff een burgerlijke dienstplicht moeten komen. Koningin Juliana heeft gisteren in de Amsterdamse Stadsschouwburg de litte raire feestavond, waarmee de zestiende Boekenweek werd ingeluid, met haar te genwoordigheid bijzondere luister bijgezet. De landsvrouwe arriveerde om precies half negen in gezelschap van burgemeester en mevrouw d'Ailly, haar kamerheer in bui tengewone dienst jhr. mr. E. W. Roëll en haar secretaresse, mevrouw N. Smitt-Avis. Zij werd ontvangen door de commissie voor de propaganda van het Nederlandse boek, alsmede door de heer J. M. Bendien, directeur van het theater. Daar het bezoek een onofficieel karakter droeg, nam de Koningin plaats in een gewone loge. Zij woonde de gehele opvoering bij van het cabaretprogramma „Een bloemlezing in prachtband" door het ensemble van Wim Sonneveld, die zij in de pauze in één der foyers ontving om hem te complimenteren met de geleverde kleinkunst van inderdaad zeer hoog gehalte. De Koningin verklaarde nooit eerder in de gelegenheid te zijn ge weest een echt Nederlands cabaret te zien. „Dat is één der nadelen van het buiten wonen", voegde zij er lachend aan toe. De Vorstin vertrok bij het begin van het schrijversbal, kort voor middernacht. Na een begroeting van de aanwezigen, waaronder een groot aantal landelijke, provinciale en stedelijke autoriteiten, sprak mr. H. J. Reinink, secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de openingsrede uit. Deze begon met te herinneren aan de actie van boekhandelaren en uitgevers in de bezet tingstijd ter ondersteuning van de letter kundigen, die weigerden tot de door de Duitsers ingestelde Kultuurkamer toe te treden. De secretaris-generaal wees er op dat ook thans talrijke Nederlandse kunst instellingen in een noodtoestand verkeren. Het ene litteraire tijdschrift verdwijnt na het andere, omdat de kosten een zakelijk- verantwoorde exploitatie bijna onmogelijk maken. Spreker kwam nu met de sugges tie dat uitgevers en boekhandelaren we derom zouden samenwerken om wat pro fessor Donkersloot „de erosie der cultuur" noemde te kunnen tegengaan. Velen zien daarbij verlangend uit naar steun van de overheid. Maar welke wegen deze met de uiterst beperkte middelen ook bewandelt, zij zal altijd wel op critiek stuiten en bo vendien haar invloed moeten vergroten. Het ernstig gemis aan onderling ver trouwen ondermijnt iedere poging om iets positiefs tot stand te brengen, aldus ver volgde mr. Reinink zijn betoog. Het is moeilijk te leven in een wereld waarin vijf jaar na afloop van de oorlog de vrede nog niet is weergekeerd, maar het zal nood zakelijk zijn onze nerveuze prikkelbaar heid te overwinnen. Hierop aansluitende richtte mr. Reinink een ernstig vermaan tot de kunstcritici, speciaal op het gebied van de muziek, zich meer dan tot dusver te matigen. Spreker deelde mede dat de internationaal gevierde dirigent Bruno Walter thans weigert in Nederland con certen te leiden, omdat de toon der be- hgenieurs bij het Italiaanse leger hebben een machine geconstrueerd die in minder dan twee minuten een mangat boort tot een diepte van bijna twee en een halve meter. Zij kan door één man bediend wor den, maar tijdens het werk moeten twee mannen assistentie verlenen. De infante risten, die in de frontlinie zelf de man gaten moeten graven, zullen deze vinding ongetwijfeld weten te waarderen. Men hoopt deze boormachine, die nu tot de vaste uitrusting van het Italiaanse leger behoort, ook ter beschikking te kunnen stellen van de strijdkrachten van de landen van het Noord-Atlantisch Verdrag. De tentoonstelling van het Interscholair Jeugdtournooi in het Frans Hals Museum mag zich in een zeer grote belangstelling verheugen. In vier dagen tijds werden reeds meer dan 1700 bezoekers genoteerd. De verwachting is gewettigd, dat het aantal bezoekers van verleden jaar 2013 deze keer nog aanzienlijk overtroffen ?al worden, daar de tentoonstelling nog tot Maandagmiddag 5 uur open blijft. Maandag om half vijf zal wethouder Ge luk aan de deelnemers van het tournooi een herinneringsmedaille uitreiken. In het Amsterdamse Stadion waren wij dezer dagen getuige van de voetbal wedstrijd tussen het voorlopig Neder lands elftal en de sterke Engelse prof club Middelmatigbrough. Wij waren overigens niet de enige ge tuigen, want om ons heen zaten 55.000 anderen, die de productie-verhoging de productie-verhoging hadden gelaten. Het. Stadion was er vól van. Wij ook trou wens, want we hadden veel over deze ontmoeting gelezen in allerlei voorbe schouwingen, die altijd het grote voor deel hebben dat zij zo geheel verschil lend zijn van de nabeschouwingen. Zo werd algemeen aangenomen dat de Brit se bezoekers een te zware tegenstander voor onze landgenoten zouden zijn. De Britten hadden inderdaad een vertwij felde poging gedaan om deze voorspel ling waar te maken door een practisch onderzoek van de Nederlandse voedsel situatie, zodat zij haast herkauwend het veld betraden. Maar wij lopen op de gang van zaken vooruit, want aleer het zover was, had den wij ruimschoots de gelegenheid ons de tijd te korten met de lezing van het Stadion-Nieuws, waarin enige interes sante mededelingen over de komende strijd vervat waren. Zo lazen wij over de verkiezing van de heer H. D. V. S. van der Tuyn: „De Schiedammer is on getwijfeld een listige voetballer, iemand die zijn kop erbij houdt. Als nu de benen maar snel genoeg zijn om op de vleugel te voldoen". Na deze anatomische ex pertise van deze vogel zetten wij ons aan een beschouwing van de heer B. Pasterkamp betreffende de training van het Nederlands elftal. Hij citeerde nie mand minder dan de heer H. Schij ve naar, die met het oog op de wedstrijd tegen België op 15 April verklaarde: „Het wordt een zwarte dag voor de Vlamingen". Wij kunnen slechts hopen, dat de Belgische keuzecommissie nu niet uitsluitend Walen zal opstellen. De heer Pasterkamp verklapt voorts nog dat allerlei candidaten voor de Oranje-trui uit eigen beweging nog een schepje op de voorbereiding gooien. Waarschijnlijk om het geheel een min der harkerige indruk te laten maken. Volgens dit relaas gaat de heer P. Kraak iedere Vrijdagmiddag bij daglicht een uur in het doel staan op het Velser- sportpark met trainer Van der Leek tegenover zich. Naar wij vernemen oefe nen zij zich dan in de hypnose. En de heer A. Lenstra springt in de huiskamer dagelijks touwtje. „Dat buikje moet weg", roept hij daarbij. Gelukkig heeft de heer H. Schijvenaar geen last van frontale uitspattingen, zo verklaart de heer Pasterkamp tenslotte. Wat de Britse tegenstander betreft, schrijft de heer M. Koppelaar in het zelfde pamflet over het geringe succes van Middlesbrough in de Cup-wedstrij den: „Het is ieder jaar opvallend dat de clubs uit de eerste divisie door mindere Goden worden gewipt". Mocht dit juist wezen, dan zijn we-het geheel met hem eens. Een eindje verder zegt hij over de rechtsbinnen Mannion, dat deze misschien een der briljantste spelers is, die het Engelse voetbal ooit gekend heeft. Het is een zogenaamde geboren voetballer, meent hij (in tegenstelling met de zogenaamde niet-geboren voet ballers), die bovendien over twee voe ten beschikt, hetgeen niet van iedere prof gezegd kan worden. Inderdaad: de verstrooidheid van profs doet hen er vaak één thuislaten. Hij is de enige in zijn club, die in het bezit is van een „cap": een bijzondere onderscheiding, wanneer een internationaal 25 wedstrijden heeft gespeeld, aldus de heer Koppelaar. Ons dunkt dat helemaal niet bijzonder, want iedereen krijgt een cap, wanneer hij 25 internationale wedstrijden heeft ge speeld. Aan deze „cap" ontleent de heer W. Mannion overigens wel zijn cap- sones. Gij vat wel dat onze emotionele span ning door deze krachtige lectuur tot schier ondraaglijke afmetingen was ge groeid. En toen de elftallen het veld kwamen opdraven en de volksliederen niet werden gespeeld, zaten wij onge veer te barsten, vooral toen wij opmerk ten dat de beginstand 00 was, zodat er nog van alles kon gebeuren. Er ge beurde inderdaad van alles en nog wat, want drie minuten na het begin opende scheidsrechter Van der Meer de score door een goed-geplaatste onachtzaam heid. Een fraai debuut, waarmee deze steunpilaar van het oranje elftal zeker een blijvende opstelling verdient. Het over het hoofd zien van buitenspel- gevallen, waarin hij een meester is, kan namelijk van onschatbare waarde voor de uitslag zijn. Mocht men hem normaal als scheidsrechter willen gebruiken, dan verdient het aanbeveling hem (voor de veiligheid in een kooi) op de tribune op te stellen, zodat hij het veld beter kan overzien en de toeschouwers hem be hulpzaam kunnen zijn bij het consta teren van overtredingen. Het publiek is trouwens altijd een be langrijke factor bij het voetbalspel, reden waarom wij onze wekelijkse rol prent dit keer hebben gewijd aan een aantal van de 55.000 zielen, die het trap pen tegen het bruine monster gade sloegen. De mensen riepen voortdurend „Hup Holland", hoewel het huppen van voorwaartsen en verdedigers weinig of niets tot een gunstig resultaat bijdraagt. De storm van aanmoediging leidde ove rigens wel tot een tweede goal, welke een voor ons gezeten Hagenaar deed op merken: „Ik heb er weliswaar niets aan gedaan, maar ik ben er toch een beetje trots op". Dezelfde man ontstak echter in ach terdocht toen hij ons aantekeningen zag maken en vroeg: „Benne jelui soms scouts? Benne jelui soms de scouts, die Bertus de Harder hebben weggekocht? Zo ja, dan zal ik je postzegel even af stempelen". Na deze categorische ver klaring draaide hij zich weer verge noegd om, Over Lenstra zei hij vervol gens: „Als een boer looptie, die gras maaier". Een fijn commentator. RUST (2—0) In de pauze hielden wij ons onledig met de aankoop van een kopje vellen, waarin men vergeten had koffie te doen. Een man achter ons kocht ge brande pinda's aan, die door de koop man als „hardstikke lekker" waren aan geprezen. Nadat hij er drie tanden op gebroken had, zei hij treurig: „Ze benne wel hard, maar niet stikke lekker". Ge lukkig vrolijkte hij op toen de luidspre kers een belastingambtenaar van de tribunes riepen. „Om de loonbelasting van het Nederlandse elftal af te trek ken. zei hij met zacht venijn. Na de hervatting kwamen de Britten even knap opzetten. Zij wisselden daar bij voortdurend van plaats en ineens riep onze buurman: „Daar heije weer so'n Switser". Wij maakten hem toen attent op zijn abuis, door hem er op te wijzen, dat het hier niet om een match tegen Zwitserland ging. Over de spelers kunnen wij kort zijn. Er wonen er tenslotte teveel in Haarlem om er lang over te zijn. De heer N. van Melis, die helemaal uit Eindhoven was gekomen om in Amsterdam uit de buurt van de bal te blijven, bleek een diepe angst te koesteren voor de grote back van de Britten, Hij zag dan ook Zaterdag en Zondag geeft het Am sterdams Toneelgezelschap reprises in de Stadsschouwburg van „De reis van Noach op de wateren", het jubi leumstuk van Jo Sternheim, die de titelrol vertolkt. De Nederlandse Comedie komt van Dinsdag af met een korte reeks we- dervertoningen van „Vreemd Tussen spel" van Eugene O'Neill in de Kleine Komedie aan de Amstel. Medewerkenden zijn onder anderen Ank van der Moer, Han Bentz van den Berg, Fons Rademakers en Ton Lutz. Zondagmiddag brengt de Nederland se Opera „De Troubadour" van Verdi voor het voetlicht en Dinsdagavond Carmenvan Georges Bizet. In de kunstzaal van de Moderne Boekhandel spreken de dichters J. C. Bloem en Ed. Hoornik op Maan dagavond 26 Februari over hun ver zamelde werken. Het programma van het abonne mentsconcert door het Concertge bouw Orkest op Zondagmiddag is geheel aan Mozart gewijd. Dirigent is Josef Krips, soliste Irmgard See- fried, sopraan. Maandagavond leidt Theo van der Bijll een uitvoering van zijn oratorium Het Lam zal hen lei den", uitgevoerd door de Konink lijke vereniging „Excelsior" met medewerking van de H.O.V. en so listen. Dinsdagavond concerteert het U.S.O. onder leiding van Paul Hup- perts voor de kunstkring „Voor Allen". Er worden werken van Hen- kemans, Schumann en Berlioz ten gehore gebracht, met medewerking van de pianiste Clara Haskil. In de kleine zaal van het Concert- gebouw zingt hedenavond Jo Vincent met begeleiding door Gerard Hen- geveld. Zondagavond geeft de Egyp tische pianist. Zaven Khatchadourian een recital. Maandagavond speelt en spreekt Willem Andriessen voor de vereniging Concertgebouw-Vrien denHet onderwerp is: Mozart en Schubert. Dinsdagavond wordt er kamermuziek gemaakt door het Concertgebouw-Quintet met mede werking van Felix de Nobel. Als u Willy Fritsch terug wilt zien, dan moet u in Corso naar „Schadu wen der nacht" gaan kijken. Alham- bra vertoont „Boefjes van Montmar- tre", Tuschinski „De schrik der zeven zeeën" en City „De kreet der aarde". De Uitkijk heeft de première voor Amsterdam van „Het Hobbelpaard" naar de gelijknamige novelle van D. H. Lawrence. Van 2 Maart tot 7 April wordt in kunsthandel De Boer aan de Kei zersgracht een tentoonstelling ge houden van nieuwe werken van Johan Buning. geen enkele maal kans om de doelmond een kogel te laten slikken. Beter was de heer T (van slappe Tinus) van Schijn- del. Deze werd een kwartier voor het einde door het gejuich wakker, ontdekte dat er een voetbalwedstrijd aan de gang was en besloot toen een balletje mee te trappen. BOEDA sprekingen van zijn eerste optreden na de bevrijding hem niet is bevallen. Maar tenslotte achtte de secretaris-ge neraal het een hoopgevend verschijnsel dat er ook dit jaar bijna zevenduizend nieuwe uitgaven op de markt kwamen, nog geen twintig minder dan in 1939. Na deze optimistische noot kon het eigenlijke feest beginnen. Cabaret en bal „Een bloemlezing in prachtband" luidde de titel van het cabaretprogramma van Wim Sonneveld en de zijnen. Deze naam was zeer toepasselijk: men kreeg namelijk voor een gedeelte een herhaling van oude successen en voor de rest een aantal nieu we, speciaal aan het boek gewijde num mers. Van die oude categorie noemen wij het navrante liedje „Feestdag" van Wies Defresne, ten gehore gebracht door Lia Dorana, de geestige en vindingrijke ge schiedenis van het costuum door Sonneveld zelf, Emmy Arbous met een tekst van An nie Schmidt over een geblaèeerde dame aan de Noordzee en Hetty Blok als de existentialiste. Een genoegen was ook het weerzien van de proloog „In de sprookjes- hemel" door Hella Haasse, die helaas tegenwoordig haar fijnzinnig talent niet meer in dienst van de kleinkunst stelt. Een ware ovatie beloonde de zeldzaam komisch gemimeerde „zangnummers" door Lia Dorana en Wim Sonneveld. Annie Schmidt leverde het leeuwendeel van het materiaal voor het speciale pro gramma. Kostelijk waren haar parodisti sche behandelingen van de Noorse trilogie „De flodderreeks" en de detective-roman, het laatste nummer met een verrassend- gekke pointe. Minder geslaagd was „Ons boekenplankje" met een parade van be kende boekenhelden en vrouwelijke hoofd personen. Een verrukkelijke zotternij was ook „De nieuwe Gijsbrecht" van J. J. van Mechelen, de leider van het journalisten cabaret „De Inktvis", die thans ook enkele rollen vervulde op een wijze die hem nau welijks van de beroepskrachten deed ver schillen. Het kwam er bijna van dat de hele zaal het refrein „Vi-va-Vondelen op het Leidseplein" meezong. Enorm dwaas was Conny Stuart als de in „de kleine zaal" debuterende zangeres. Het is te hopen dat haar meer en meer gelegenheid geboden wordt haar komische begaafdheid uit te vieren. De tekst werd door Martie Verde- nius geschreven. Hetty Blok droeg met veel geest „Pyramus en Thisbe" van Kees Stip voor. Als hoogtepunt van het programma was de toneelverbeelding van Nijhoffs gedicht „Pierrot aan de lantaarn" bedoeld. Jammer genoeg werd er doorgaans te zacht gespro ken en had Guus Verstraete een moeilijk geheel te verantwoorden opvatting van Harlekijn, de tegenspeler in deze dialoog. Het experiment was de moeite waard, mede door de voortreffelijke muzikale illustraties van Han Beuker, die weer eens met zijn oude compagnon Wouter Denijs het pianospel verzorgde. Geroemd moeten tenslotte worden de frisse décors van Friso Wiegersma. Deze cabaretavond behaalde een groot succes. Iedereen kwam er in de juiste stemming voor het schrijversbal, dat in alle foyers van de schouwburg nog voort duurde, toen de melkboeren hun dagelijkse ronde begonnen. Er werd gedanst op mu ziek, voortgebracht door „The Constella tions, Max Woiski en zijn Habanera-orkest, het ensemble Rita Dalvano, de pianist Joop Walvis, de accordeonisten Nick Godart en Tonny Bakkenes, benevens door Cas Rus op het clavioline-wonderorgel. D. K. Uitbreiding automatisch telefoonverkeer Heden zal tussen de telefoonnetten van het district Haarlem enerzijds en die van de districten Eindhoven en Nijmegen an derzijds het A. Z. Z. verkeer in dienst wor den gesteld. Gedurende dz A. Z. Z. uren (Maandag- Vrijdag 17-8 uur, Zaterdag 13 uur tot Maandag 8 uur) zijn dan in het district Haarlem, omvattende de sectoren Haarlem, Hoofddorp, Lisse, Hillegom, Santpoort, IJmuiden en Beverwijk, alle geautomati seerde netten in de districten Eindhoven en Nijmegen langs automatische weg bereik baar. Onderstaande steen is te zien in de gevel van de varkensslagerij Hölsken, Boter markt 11-13. Het is zeker dat op deze plek in 1611, het jaartal dat de steen draagt, een andere zaak gevestigd was. Een var kensslager maakt natuurlijk geen reclame met muilezels. Het vermoeden rijst dat daar vroeger een herberg is geweest, althans een nering die belang had bij het reizen en trekken. Bijvoorbeeld een wagenmaker. Baer is het oud-Hollandse woord voor draagbaar. Het is dus een baar door muil ezels, aangeduid als rossinanten, gedragen. „In den Bosbaer", staande in een gevel in het perceel Botermarkt 1113. De voorstelling brengt een der oudste vormen van vervoer in beeld, de draag koets. In de middeleeuwen en ook nog enige tijd daarna, was deze wijze om zich te verplaatsen in ere. Het behoorde tot de luxe des levens, wat wel te begrijpen was, want alleen zeer welgestelden konden zich dit veroorloven. Op die manier werd het schokken in een karos op de hobbelige wegen vermeden. De dame die door deze muilezels gedragen wordt heeft niet kun- nene dromen van de wijze waarop wij mensen van de 20e eeuw verwend zijn door onze vlugger en gemakkelijker vervoers middelen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7