Het kopje thee Beroep niet slechts middel tot levensonderhoud HARTENDORP De Stille Wens De nieuwe mode Hoedjes het voorhoofd Eenvoud en raffinement Opnieuw voiles Coldwave Manteltje ZATERDAG 24 FEBRUARI 1951 y^3 - <£K <y, Weinig veranderingen De juiste vrouw op de juiste plaats Balmain toont blouses FEUILLETON DOOR BARBARA CARTLAND Vertaald uit het Engels Zo langzamerhand zijn er in Parijs zóveel modeshows geweest, dat het mogelijk is tot een generaliserend beeld te komen. Welnu, het silhouet verandert niet noe menswaard, het speciale cachet 1951 is voornamelijk te vinden in nieuwe details. Om de roklengte hoeft U zich niet te be kommeren, want die van het vorig jaar is nog up to date. Dat is in ieder geval een belangrijk ding! Ook voor het overige kunt U gerust met Uw jurkje van 1950 voor de dag komen. Geef het een aardig los schort- ee of een los zijpand en iedereen zal den ken dat U in een gloednieuwe aanwinst rondwandelt. De rokken zijn dit jaar erg belangrijk. Alle ontwerpers hebben dit seizoen het accent op de rok gelegd. Die is als regel overdag nauw met een wijder effect, dat bereikt wordt door alle mogelijke soorten schortjes, casaques, slippen, overrokken en zo meer. Voor de avond brengen de coutu riers-rokken, die volop wijd en uitstaand zijn. Dat naast de rok ook de mouw plotseling weer in het middelpunt van de belangstel ling staat is een bedenkelijker verschijnsel. Want als het daarmee in de toekomst ernst zou worden, nu, dan kunnen we aan onze onopvallende ingezette en aangeknipte mouwen aan het dokteren gaan en dat lijkt- me niet zo eenvoudig! Dior heeft de bal lonmouw weer eens van stal gehaald, na tuurlijk in een nieuwste versie. Een wijde ronde mouw, zich versmallend naar de elle boog toe en daaronder bij de pols strak dichtgeknoopt. Laten we hopen dat het een voorbijgaand verschijnsel is! Wat de kleuren betreft: grijs is beslist dominerend. Van de donkerste nuances tot het lichte parelgrijs. Ook zwart treedt op de voorgrond, speciaal in combinatie met wit. Verder vooral veel geel, blauwe regen en lavendelblauw. De combinatie marine- blauw-wit heeft zwaar aan populariteit in geboet en dat is geen wonder ook, want in het rijk van de mode houdt nu eenmaal niets langer dan enkele seizoenen stand. De mantelpakjes hebben veelal kleine kraagjes of geen kraag. De jasjes tonen de neiging iets korter te worden en zijn vaak wijd in plaats van getailleerd. Bij de man tels, hetzij wijcl of nauwaansluitend, vallen de mouwen op. Ze zijn meestal driekwart lang met forse manchetten. Ook de voerin gen spreken een woordje mee. Soms zijn ze gemaakt in de stof van het bijbehorende japonnetje. Daar is voor ons, gewone ster velingen, geen beginnen aan! Wij zijn al blij als we ons het bezit kunnen veroorlo- van van een zwierig kort cape-achtig man teltje, dat tot even over de taille reikt We zullen er aan moeten wennen, aan die nieuwe stand van de hoedjes. Deden de dopjes het vorig jaar al een stapje voorwaarts, nu hebben ze bijna het gehele voorhoofd geannexeerd. Tja, we zullen er aan moeten wennen. En gelukkig blijven er altijd wel gematigde versies van de nieuwe mode voor degenen, die er abso luut niet aan willen geloven. Het meest besproken hoedje van het seizoen is in Parijs ongetwijfeld een mate lot van Balmain, die vantriplex is vervaardigd. U vindt hierboven een af beelding van het wonderhoedje. Lief, hè? De kleine rozenknopjes vormen een vrien delijke gai-nering. Balmain heeft meer hout in zijn collectie, onder andere aan een grote baret van zwart fluweel, die is tegengevoerd met triplex en gegarneerd met een opvallende houten veer. Absoluut nieuw en karakteristiek voor de hoedenmode 1951 is een garnering ach ter op het hoofd. Een treffende illustratie daarvan vindt u op het tweede plaatje. U ziet daar een modelletje van het huis Maud en Nano, een rond hoedje met een hoge bol van witte chiffon. De kleine rol ronde rand is bedekt met zwartgelakte veertjes en wat de bloempjes onder in de hals betreft, wel, ik geloof,, dat het een soort gesublimeerde madelieven zijn. Een laag kapsel met een chignon is in dit ge val bijna onontbeerlijk. Maar ja, wie heeft dat momenteel? De meeste haren groeien wel snel, maar toch niet snel genoeg. Ge lukkig brengen de kappers uitkomst. Zij hebben losse wrongen in voorraad, die zonder veel omslag en zo goed als onzicht baar aan het korte kapsel kunnen worden bevestigd. En ik heb me door mijn trouwe figaro laten vertellen, dat hij zelf, per soonlijk, reeds ettelijke exemplaren op „We willen geen drama's aan tafel", hebben we inder tijd met elkaar af gesproken. Maar wat. als die kinde ren niet verkiezen te etenJe kunt toch maar niet lijdelijk tolereren dat de soep kommen leeg blijven en dat de borden met één petieterige aardappel en één spruitje of één halve wortel worden belegd? En dus hebben we wel drama's. Tenminste een enkele keer. Dan gaat het erom wie de hardste kop heeft en dan winnen wij het uiteindelijk altijd. Vanavond ivas het weer eens helemaal mis. Het kind Lilibeth, traag kauwend op een stukje runderlap, vergde het uiterste van onze lankmoedigheid. Het kleine zus je, voor straf met kinderstoel en al in een hoek gerangeerd, bood met haar hoofd vol vermicellislierten een troosteloze aanblik. Kortom, het was een van die huiselijke tragedies waarvan je de humor pas ach teraf pleegt te zien. De kinderen redeloos, de ouders radeloos. Echt een prestigekwes tie, wat je noemt. „Als jullie nu niet onmiddellijk je bordje leeg eten danJa, wat dan? Dan ga ik uit een ander vaatje tappen", besloot ik snel en fier. „Een ander vaatje?", vroeg het kind Lilibeth attent en eensklaps vol belangstelling. „Wat is dat voor een vaatje Mam? Eén met azijn misschien?" Ontwa penend lief en onschuldig blikte ze naar mij op. En leidde me met haar dwaze woor den naar de enige uitweg uit de hopeloze situatie: de bevrijdende lach! blote uitgeschoren nekjes heeft aange bracht. Voiles zullen dit jaar een belangrijke rol spelen. Ze zijn er in soorten. Kleine korte, strak rond het gezicht getrokken, en wijde ronde. Maud Roser lanceert een baret van rood stro met een grote voile, waarin van voren een cirkelvormige opening is geknipt. Een aardige attentie van de ontwerpster, die blijkbaar de me ning is toegedaan, dat gesluierde vrouwen toch ook wel eens willen eten, drinken en roken! Ook andere modistes hebben haar speel se invallen op de voiles uitgevierd. Er is bijvoorbeeld een modehuis dat kleine kap jes brengt met een grote voile, die over het voorhoofd en de ogen een dun net werk legt, terwijl de rest van het gelaat achter dichte mazen schuil gaat. Zo wordt de pikante illusie van alleen maar ogen gewekt. Op de derde foto ziet u weer een andere variatie. Het hoedje is een klas sieke breton van grof ivoorkleurig stro. ROZIJNEN-TAART 150 gr bloem, dl. melk, 2 eieren, 10 gr. gist, 50 gr. boter of margarine, 25 gr. basterdsuiker, 100 gr. rozijnen, 25 gr. su- cade, 100 gr. noten (pinda's, amandelen), zout, nootmuskaat, kaneel, kruidnagelpoe der, citroensap. De bloem met iets zout in een kom doen. De gist aanmengen met de lauw gemaakte melk en bij de bloem doen, evenals de los geklopte eieren, de gesmolten boter, de suiker, de kruiden en wat citroensap. Alles zolang roeren tot een soepel deeg is ver kregen. De gewassen en gedroogde rozij nen, de in stukjes gesneden sucade en de fijn gesnipperde noten er door roeren en het geheel overdoen in een ingevette en met paneermeel bestrooide taartvorm. Plm. 1 uur laten rijzen op een lauwwarme plaats en in een vrij hete oven gaar bak ken. Uit de vorm nemen en laten afkoelen. Men kan deze taart garneren met eiwit schuim, glazuur, jam e.d. „De maatschappij heeft je in de toekomst I Velen zullen het jaren en jaren moeten nodig, als de juiste vrouw op de juiste 1 uitoefenen en er hun bevrediging in moeten plaats!" Met deze woorden richt de com missie voor beroepskeuze van de Neder landse Vereniging van Vrouwen met Aca demische Opleiding zich ieder jaar op nieuw tot de vrouwelijke eindexamen-can- didaten van Gymnasia, HBS-en, MHS-en en MMS-en. Met het doel deze meisjes behulpzaam te zijn bij de keuze van hun beroep, is de commissie dan ook opgericht. Een bex'oep is niet alleen een middel om in eigen levensonderhoud te voorzien. gegarneerd met zwart fluweel. Het mas kerachtig voiletje, bezaaid met zwarte moesjes, is afgezet met een band van zwart paardenhaar. De naam van dit mysterieuze, curieuze model? O, heel ge woon. Alleen maar „alibi"... ARLETTE (Van onze Amsterdamse correspondent) Dior, Jacques Fath, Jean Dessés en Pierre Balmain zijn de vier bekendste Parijse mode-ontwerpers. Jacques Fath was kort geleden hier, Jean Dessés komt begin April en Balmain was dezer dagen in Amsterdam, waar hij in het Victoria Hötel, dat zo lang zamerhand een renommé op dit gebied krijgt, een keurcollectie blouses toonde. Balmain is n.l. behalve een uiterst vinding rijk ontwerper, ook een spits zakenman, vandaar dat hij modellen vervaardigde voor Haury, een van de bekendste Zwitser se confectiebedrijven met specialiteit blou ses. De getoonde creaties waren nu eens bij uitzondering betaalbaar: de prijzen varieer den tussen de 60 en 200 gulden. Drie Nederlandse mannequins toonden de collectie van ongeveer 40 modellen. Bal main, die zelf achter de microfoon op gees tige wijze zijn modellen aankondigde, be greep de waarheid van de Nederlandse U wilt stellig niet gaarne het kopje thee missen. Het eerste geurige kopje thee aan het ontbijt, het kopje thee 's middags, niet 's avonds als uw dagtaak af is en u gezel lig zit bij haard en schemerlamp en zeker ook niet het verkwikkende, opbeurende kopje als u ziek bent en koortsig en dor stig bent. Maar niet altijd hebben de men sen in dit land het genot gekend van deze geurige drank. In China en Japan kende men al sinds mensenheugenis het waterig aftreksel van de theeplarit, al was dit niet helemaal hetzelfde als onze tegenwoordige „thee". Toen Hollandse zeevaarders in deze landen kwamen, namen zij thee als curiositeit mee. Dit was in het begin van de 17e eeuw. Later werden deze hoeveel heden groter. Er waren in die dagen twee geneeskundigen in ons land, Tulp en Bon tekoe, die het gebruik van de theedrank zeer prezen. Zo heeft het thee-drinken langzaam aan meer ingang gevonden. Vindt u, dat de thee erg duur is mo menteel, wees dan maar blij niet in de 17e eeuw geleefd te hebben. Aanvankelijk kostte een pond thee 200 en dat in die" tijd, toen het geld veel grotere waarde had. De prijs daalde daarna, zodat in het begin van de 18e eeuw deze nog 40 per pond bedroeg. Toch nog een heel verschil met nü, nu een pond thee, de duurste, toch nog altijd veel goedkoper is. In de eerste tijden, dat men van een eigenlijke theehandel kan spreken, was deze hoofdzakelijk in handen van de Hol landers. Later maakten de Engelsen zich voor een groot deel van de handel in thee meester. Het ging in het begin van de 19e eeuw practisch alleen om de Chinese thee, want Japan had zijn hele productie nodig voor eigen gebruik. Vandaar, dat de prij zen zo fabelachtig hoog bleven en de Hol landers op Java en de Engelsen in Brits- Indië met de theecultuur begonnen. Daar na kreeg men een sterke daling in de theeprijzen en langzamerhand kwam dit genotmiddel onder vrijwel ieders bereik. Theebladeren zijn oorspronkelijk jonge, groene blaadjes van de theeplant, die men eerst laat verflensen, daarna oprolt en dan aan een z.g. fermentatieproces on derwerpt en tenslotte droogt. Waarin bestaat nu eigenlijk het genot van deze drank? Thee bevat theïne (cof- feïne), een stof, die een opwekkende wer king heeft op het lichaam. Dan is er de thee-olie, die tijdens het rollen en het fer menteren ontstaat en die de thee geurig maakt. De looistof veroorzaakt de wrange smaak, maar maakt de thee uitermate dorstlessend. Veel mensen menen, dat thee „slecht" is door dit looizuur. Inder daad kan dit het geval zijn, maar niet als men de thee met zorg zet, niet te zeer laat trekken en eventueel in sterke thee een druppeltje melk doet, waardoor het looizuur door het eiwit uit melk wordt ge neutraliseerd. Ernstige vergiftigingsver schijnselen kunnen alleen optreden na het drinken van vele koppen sterke thee ach ter elkaar. Deze verschijnselen zijn dan: een gevoel van beven, van gejaagdheid, van onzekerheid in het lopen en slapeloos heid. Maar ook deze meer ernstige ver schijnselen verdwijnen snel. Maak u dus hierover maar niet ongerust! De genot- waarde van thee zit dus in de opwekkende wei'king, het geurige, dat aangenaam aan doet en de dox-stlessende eigenschap. Thee is geen voedingsmiddel, het bevat niet de voor de opbouw van de cellen nodige stoffen, niet de energie-leverende stoffen als vetten en koolhydraten en de besehermende stoffen, zouten en vitami nen, tenminste voorzover men thans weet. Thee is „slechts" een genotmiddel, maar dan toch een genotmiddel, dat velen niet gaarne zouden willen missen. A. V. D. TUINKERS OP DE BOTERHAM De tuinkers wassen en op de boterham geven met suiker en citroensap of suiker en azijn. Ook wordt tuinkers wel met zout gegeten. Inplaats van met suiker en citroensap of azijn kan men de sterkers vermengen met yoghurt en suiker. Men knipt het kruid dan iets fijner en geeft het gerecht, afhankelijk van de hoeveelheid yoghurt, als voor- of nagerecht. Ook vexmengd met schoongemaakte haring en wat sla saus vormt sterkers een zeer smakelijk gerecht. ADVERTENTIE Ja, maar van MO LEND UK's KAPSALONS Santpoorterplein 1 - Tel. 19706 - Haarlem zegswijze, dat de eerste klap een daalder waard is. Het eerst getoonde model „Long- champs" was wel een der mooiste stukken der hele show, een zwarte sportblouse, die zeer elegant was vex-vaardigd uit ribfluweel (corduroy) met moderne raglanmouwen en éénzijdige (asymmetrische) opgenaaide stroken. Dit geheel werd vervolmaakt door een hardgroene georgette shawl, die zowel om de hals als om het middel als ceintuur gedragen kon worden. Soms kwam een eenvoudig model voor, soms was een creatie verbluffend door originaliteit, zoals de witte ovex-hemdblouse, die gegarneerd was met een afneembaar laag uitgesneden vest van piqué, zoals dit bij een herenrokcostuum pleegt gedragen te worden. Trouwens in garnering op blouses bleek Balmain sterk: een afknoopbaar plastron bleek in staat één blouse drie verschillende modellen te geven. De hele show getuigde van een combina tie van Fx-anse esprit met Zwitsers vakman schap. Overigens heeft Balmain een revo lutie in de kringen van de Nederlandse confectionnairs teweeg gebracht, want het is uitgelekt, dat de samenwerking, zoals Balmain die met de Zwitserse confectie fabriek Haury op het gebied van blouses opbouwde, ook in Nederland op komst is. Het betreft hier de vervaardiging in con fectie van Balmain's creaties in een Neder lands-Frans confectiebedrijf, als onderdeel van een Amsterdams confectiehuis, waarin tot nu toe alleen damesmantels en in min dere mate damesjurken vervaardigd wor den. Een deel van deze productie zou ook vopr binnenlands gebruik vrijkomen, ter- wijl het overgrote deel voor de export "be stemd is. Dit is nu eens iets heel anders dan de eeuwige topper. Een kort manteltje-met ceintuur dat vele mogelijkheden biedt. Samen met een nauw rokje in een bijpas sende of contrasterende kleur vormt het een correct en smaakvol voorjaarspakje. Op een niet wijde jurk is het een keurig manteltje. De lange, smalle revers zijn heel modern, de afstaande zakken ook. En met de manchet kun je toveren. Die kan tot aan de pols reiken of worden omgesla gen tot even over de elleboog. Hetgeen natuurlijk op warme dagen nog iets elegan ter is. Een „shortcoat" noemen de Engelsen zo'n vlot en practisch manteltje. Wij zou den er best een willen hebben! ARLETTE. vinden, zegt de commissie. In het begin van elk jaar worden aan de Middelbare scholen folders gestuux-d, die aan de leerlingen worden uitgereikt ruim dx-ieduizend, op meer dan 215 scho len. De meisjes kunnen zich na deze voor lichting met vragen wenden tot leden van de commissie. Zij kunnen tevens de oriën tatiebijeenkomsten bezoeken, die "in een twintigtal plaatsen over het land vex-spreid in de loop van de volgende maand" worden gehouden. Drie a vier spreeksters belichten daar de beroepen, die het meest in het middelpunt van de belangstelling staan. Direct na de oorlog hadden de meisjes voor de maatschappelijke en sociale beroepen veel interesse. Het aantal nieuwe leerlin gen voor de scholen voor Maatschappelijk Wex-k is nu evenwel bestendigd. Het neemt niet meer toe. Men moet er echter rekening mee houden, dat er vóór de oorlog drie van dergelijke scholen waren en tegen- woordig tien. Het beroep van stewardess in een vlieg tuig is ook zeer geliefd. Men bedenke even wel, dat de opleiding ervoor zeer beperkt is en dat men het beroep slechts enkele jarenin de fleur van de jeugd kan uitoefenen. Daarna moet men helemaal opnieuw beginnen. Minder bekend, maar daarom toch heel interessant is het werk in uitgeverijen, in het hötelbedrijf, en in de fotografie. Het sociaal werk omvat onder meer: de volksontwikkeling, het jeugdwerk, de kin derbescherming, leidster in volkshuizen en kindex-tehuizen, ambtenares bij de kinder wetten en inspectrice bij de politie. Dit laatste beroep is dunkt mij veel te weinig bekend, terwijl het toch mooie aspecten biedt. Diegenen, die belangstelling voor psycho logie hebben, moeten wel bedenken, dat hiervoor een universitaire studie vereist is. Wie direct na schooltijd op een psycho technisch bureau tex-echt komt, zal niet veel meer dan kantoorwerk kunnen doen. Van de vele andere beroepen, die voor meisjes openstaan, noem ik: logopaediste, assistente bij de x-öTitgenologie, landbouw - huishoudkundige, diëtiste, journaliste. Hier komen wij op het tei"rein, waar het woord roeping begint mee te spreken. Zoals bij de beroepen: dokter, px-edi.kante, onder- wijzex-es, artiste (op het gebied'van mu ziek, schilderen, toneel, kunstnijverheid, enz.). Behalve talent is voor deze bex-oepen roeping nodig, de roeping, die offers wil 'bréngen'. De beroepskeuzecommissie, van de V.V. A.O. heeft een boekje uitgegeven,, da'f 'he laas momenteel uitverkocht is. Ér staan uitgebx-eide gegevens in over vele soorten van beroepen. Bovendien is er in een groot aantal plaat sen een organisatxhce die ook voor de organisatie van de bijeenkomsten zorg dx-aagt Zij kan inlichtingen vex-strekken op alle mogelijke vragen. Het aantal per soonlijke verzoeken om inlichtingen neemt gex-egeld toe zelfs van Ulo-leerlingen. Voor dezen kan men helaas nog niets doen, om dat de tijd, die de commissie beschikbaar heeft, te kort is. Van de zijde der jongens was vorig jaar ook belangstelling voor de bijeenkomsten van „Bei-oepskeuze". De leden van de Rotary-club zuilen zich nu met de voor lichting van de jongens belasten. De Rooms-Katholieken hebben zich in zekere zin afgescheiden van V.V.R.O., maar sa menwerking blijft tussen hen bestaan. De beroepskeuze-commissie, heeft zich tot doel gesteld, niet slechts voorlichtings instituut te zijn, zij wil ook trachten de schakel te vormen tussen de beroepen en de meisjes. Dat haar werk noodzakelijk is, blijkt uit de enorme belangstelling, die nog voortdurend toeneemt. DAPHNE ADVERTENTIE Waarom risico lopen bij een stofzuiger kopen GA NAAR DE STOFZUIGER SPECIAALZAAK Gen. Cronjéstraat 43 - Kruidbergerweg 51 Telefoon 16990 17696 Vanaf ƒ2.50 per week. Ook voor reparatie en onderdelen van alle merken. 21) - T „Wat betekent dit alles?", vroeg zij. „Is Sally haar baantje kwijt? Dat is helemaal niet leuk, want ik wilde juist vragen of ik in drie weken niets behoefde te betalen voor het huishouden. Ik móét werkelijk een nieuwe avondjux-k hebben!" „Het is best, hoor", zei Sally. „Mijnheer Duncan heeft mij een maand extra salax-is aangeboden. Als ik enige trots zou heb ben, had ik dat geld in zijn gezicht ge gooid, maar jouw avondjux-k is veel be langrijker!" „Ik ben voor volgende week Vrijdag op een feestje van Ben Barlow gevraagd." Marigold sprak de naam uitdagend uit, alsof zij een aanmerking verwachtte. Ex- heerste een ogenblikje stilte, welke David verbrak: „De motorrenner?" „Ja", antwoox-dde Marigold. „Er wordt altijd over hem in de kranten geschreven," merkte Anne op. „Gaf hij niet een paarlsnoer aan een of ander revuemeisje en vroeg hij het niet later terug?" „Ja, dat is 'm," zei Marigold. „Hij is erg rijk en ik ga naar zijn feestje." Sally zweeg. Zij realiseerde zich, dat er iets mis was. Zij had al gedacht, toen JHax-igold 's mox-gens naar haar werk was gegaan, dat zij ergens hinder van had. Nu begx-eep zij maar al te duidelijk, dat er iets veel belangrijkers was: Marigold was niet gelukkig. Er was een klank in Marigolds stem, welke Sally nog nooit had waarge nomen. Sally nam geen deel aan het ge sprek. Zij lette op Marigold en tegelijker tijd peinsde zij over de ongelukkige Elaine. Zou het kind erg bedroefd zijn als haar vader het nieuws vertelde, dat Sally niet zou terug komen? Zij voelde duidelijk, dat Elaine op haar gesteld was, maar hoever die genegenheid ging kon zij moeilijk schatten. De klok op de schoorsteenmantel sloeg half acht en Marigold nam Davids uitno diging voor een etentje ixx de stad aan. Zij was er wel niet erg enthousiast over, maar David scheen in zijn nopjes te zijn. „Ik heb de ziekenhuis-weddenschap voor de Derby gewonnen!", merkte hij op. „Ik won wel geen fortuin, maar toch zo veel, dat wij vanavond lekker kunnen eten. We kunnen gaan, waarheen je wilt." „Het kan mij werkelijk niet veel schelen, waar wij gaan eten," zei Marigold. „Wat zou je zeggen van het Berkeley- restaurant?", stelde David voor. „Ik wil overal heen, behalve naar Bex-ke- ley„' antwoordde Marigold vinnig. Sally keek haar aan, maar Max-igold ontweek haar blik. „Ik ga even mijn hoed halen," zei Mari gold. Toen beiden vertrokken waren, ging Sally in een gemakkelijke stoel zitten en keek Anne aan. „We kunnen het beste nu maar opstap pen om ergens een hapje te halen." „Ik heb er aaxx zitten denken", merkte Anne op, „dat misschien mevx-ouw Jarris het wel goed zou vixxden, indien wij een klein electrisch fornuisje in het alcoof bovenaan de trap zouden zetten. Er is daar gelukkig een raam. Als wij hier wat zou den klaarmaken, behoefden wij niet iedere avond uit te gaan". Sally riep direct enthousiast uit: „Anne, dat is een px-achtig idee! Ik be grijp niet, dat wij daar niet eerder op ge komen zijn!" Anne glimlachte. „Jij denkt altijd ovei-al maar aan. Het wordt langzamex-hand tijd, dat wij onze hersens ook eens gaan inspannen". „Het is een prachtig idee!", riep Sally. „Het zou zoveel gemakkelijker zijn en ons een hoop geld besparen, zelfs als wij zelf de aanleg zouden moeten betalen. Ik ga morgenochtend dix-ect naar mevx-ouw Jar- vis".' „Ja, maar laten wij nu wat gaan eten", merkte Anne droog op. De twee meisjes verlieten het huis. Het was een warme avond zonder een enkel zuchtje wind. „Kun jij je voorstellen, hoe het van avond in St. Chytas zou zijn?", vroeg Sal ly. „Mis je het erg?" „Soms", antwoordde Anne, „maar ik houd van Londen. Jij toch ook?" Sally schudde haar hoofd. „Nee, ik houd niet van Londen en ik denk, dat Londen ook niet van mij houdt". „Maak je toch geen zox-gen over je ver- loi-en baantje! Je was alleen maar onge- gelukkig, zo'n vervelende mijnheer Duncan te ontmoeten". „Het gekke van het geval is", mex-kte Sally op, „dat toen jullie mij waax-schuw- den hoe streng Robert Duncan zou zijn, ik meende, dat jullie het bij het verkeerde eind hadden. Zelfs nu nog voel ik, dat ik hem op de verkeerde manier benaderd heb, ik heb hem om een of andere reden niet goed begx-epen. Er moet een verkla ring voor te vinden zijn, dat hij zo „vreemd" is". „Hij is het niet waard, dat je zo over hem piekex-t!", zei Anne manhaftig. Niettegenstaande Anne's opmerking pie kerde Sally tijdens het eten echter steeds over Robert Duncan. Zij had de mensen steeds zo vriendelijk gevonden, dat zij geen verklaring kon vinden voor zijn houding. „Ik zal de hertogin vragen, of zij mis schien iets voor je weet", zei Anne toen zij terug wandelden naar „Saracen's Head." „Zij kent veel mensen, en er zal zeker wel iemand zijn, die iets voor jou heeft. Het is toch al te dwaas, dat jij met je ziel onder je arm zou rondlopen, terwijl Marigold en ik, die altijd zox-geloos geweest zijn, voor ons drieën de dagelijkse boterham zouden moeten verdienen." „Ik zal wel iets vinden", antwoox-dde Sally, maar haar woorden klonken niet erg overtuigend. Het begon langzamerhand donker te worden en een licht briesje bracht wat verkoeling in de warme avond. Zij gingen „Saracen's Head" voorbij. Tot op de stx-aat klonken de stemmen van de gasten. „Jarvis en zijn vrouw doen goede zaken", zei Anne met een glimlach. Zij gingen de straathoek om en toen pas zag Sally een figuux-tje, dat buiten voor hun huisdeur stond te wachten. Zij gaf een kreet van verbazing. „Elaine, wat doe jij hier?" Het meisje draaide zich om en gaf een gil van blijdschap. „Juffrouw Granville, ik heb voortdurend gebeld, en niemand kwam opendoen! Ik dacht, dat u weg was gegaan!" Sally zag, dat haar oogjes rood waren en dat op haar wangen traantjes biggelden. HOOFDSTUK VIII. Sally nam Elaine mee naar boven en toen zij haar kamer had bereikt, sloeg zij de armen om het kind heen. Elaine barstte in tranen uit; hetwas hartverscheurend om de snikken van het kind aan te horen. Sally kon niets anders doen dan steeds maar te herhalen: „Het is goedhuil maar nietalles zal wel weer in orde komen." Tenslotte wex-d Elaine wat rustiger en Sally ging zitten in een gemakkelijke stoel, met het kind op haar schoot. Anne maakte een glas limonade klaar. „Drink dat maar eens lekker op", zei Sally en maakte haar jasje los. Toen uitte zij een kreet van verbazing, daar Elaine slechts haar nachtgoed aan had. Elaine zag Sally's verbazing en zei: „Pappie stuux-de mij naar bed". Haar tranen begonnen weer te vloeien. „Huil nu niet meer, Elaine," smeekte Sally. „Drink je limonade op en als je wat rustiger bent, moet je alles maar vertellen." Elaine deed wat haar gezegd was en legde toen haar hoofdje op Sally's schou der. „Ik vind u erg lief, juffrouw Granville, ik houd meer van u dan van wie ook." Sally drukte het kind tegen zich aan. „Daar ben ik blij om, maar je had hier niet moeten komen." „Ik moest wel," antwoordde Elaine een voudig en toen begon zij bij stukjes en beetjes te vertellen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9