Mr. Steenberghe is niet geslaagd Sovjet-Unie verklaart zich bereid tot onderhandelen met Engeland Gottwald kondigt „onafgebroken zuivering" in Tsjechoslowakije aan OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Mandsjoerije en China zullen zonodig worden gebombardeerd" MAANDAG 26 FEBRUARI 1951 Verklaring van de Amerikaanse generaal Collins: Beslissing daarover is aan Amerika, omdat het de meeste soldaten in Korea heeft Hoengsong veroverd Vluchtelingen-tragedie in Zuid-Korea Brood- en meel-distributie in Tsjechoslowakije De Koningin ontving Kamer- en fractie-voorzitters Het woord is aan Jonge communisten bezetten Helgoland Toon van nota stemt Londen niet hoopvol Schapotsjnikof uitgeweken Wereldvredesraad stelt vredespact voor Communistische partij in Hongarije Maar zijn eigen positie zou ook in gevaar zijn HET WEER AFGEBEELD Weerbericht gjje JAARGANG No 19-5 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 19295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 48 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.£0, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman „Mandsjoerije en China zullen door de Amerikanen intensief worden gebombar deerd, als de communisten belangrijke zee- en luchtaanvallen uitvoeren tegen onze strijdkrachten in Korea", zo heeft generaal Lawton Collins, stafchef van de Ameri kaanse landstrijdkrachten, op een perscon ferentie verklaard. „Wij zullen hun aanval len beantwoorden en hun land- en zeebases bombarderen als zij er gebruik van maken om ons aan te vallen", zei hij. „In dat geval zou de oorlog in een geheel nieuwe fase komen en nieuwe maatregelen onzerzijds vereisen", aldus generaal Col lins. Daar het grootste deel der troepen in Korea Amerikaans is, acht generaal Collins het gerechtvaardigd, dat Amerika op eigen gezag Chinese bases zou aarfvallen. Hij zeide er op te vertrouwen, dat de bondge noten een dergelijk optreden zouden goed keuren als een defensieve maatregel om hun eigen manschappen te beschermen. „Het vertrouwen in de toestand in Korea is te Washington snel toegenomen in de af gelopen maand", zeide de generaal verder. „Wij hebben de tegenstander zware slagen toegebracht. Wij hebben een verbijsterend aantal eerste-rangssoldaten gedood. Geen land kan dergelijke verliezen aan geoefen de manschappen lang volhouden en het kan mij niet schelen, hoeveel man zij heb ben", aldüs Collins. Naar zijn mening heeft het achtste leger het zwaarste reeds door staan. „Zij kunnen ons niet heviger aanvallen dan zij reeds gedaan hebben. Ons leger heeft in Korea al heel wat geleerd over de strijd tegen deze mensen", zo zeide generaal Collins. De geallieerde luchtmacht heeft sinds het begin van de oorlog in Korea in totaal 539 man verloren. Het aantal toestellen, dat in dezelfde periode verloren ging, bedraagt 165, waarvan 45 in de laatste drie maanden. Vooruitgeschoven Amerikaanse patrouil les aan het centrale front van Korea zijn na een offensief van vier dagen Hoengsong binnengetrokken, een belangrijk bolwerk op de weg van Hongtsjon naar de 38ste breedtegraat. Tevoren was een strijdmacht van de tegenstander ruim zes kilometer ten Zuid-Oosten van de stad uit elkaar gesla gen. De patrouilles ontmoetten geen tegen stand bij de intocht in de stad. De zwaarste gevechten van het gehele Koreaanse front worden door Britse en Canadese troepen geleverd in het bergge bied bij Tsjipjong, op de Oostelijke flank van het centrale front. Elders aan het front dringen de verbon den troepen langzaam op naar de hoofd linie van de vijand, die van Seoel naar Hoengsong loopt, 90 kilometer Oostelijker. De tegenstand neemt toe. Aan het Oostelijke einde van het front zijn Amerikaanse troepen de stad Tsjong- son binnengerukt. Luitenant-generaal Almond, de bevel hebber van het tiende Amerikaanse leger korps in Korea, verklaarde vandaag, dat de Noordelijken bij een aanval op Tsjetsjon „vernietigend" wax-en afgeslagen. Ofschoon velen uit de tangbeweging van de Ameri kaanse verdedigers konden ontsnappen, sneuvelden er voldoende om de slagvaar digheid van twee Noord-Koreaanse corpsen te vernietigen, aldus Almond, die eraan toevoegde: „Wij hebben er nog steeds meer belang bij communisten te doen sneuvelen dan land te veroveren". Een Amerikaans legervliegtuig veronge lukte bij de landing op een Japans vlieg veld. Alle drie inzittenden kwamen om het leven. Generaal-majoor Moore overleden De Amerikaanse genei-aal-majoor Byrant E. Moore, bevelhebber van het negende corps van de U.N.O. in Korea, is aan een hartaanval overleden, nadat hij bij een on geluk met zijn hefschroefvliegtuig onge deerd was gebleven. Hij had het bevel over het negende corps in centraal Korea pas een dag of tien geleden op zich genomen. Daarvoor was hij verbonden aan de mili taire academie van Westpoint. Hij kwam in de plaats van generaal-majoor J. B. Coul ter, die voor promotie werd voorgedragen. Volgens de Zuid-Koreaanse minister van sociale aangelegenheden bedraagt het aan tal vluchtelingen in Zuid-Korea thans 4.883.976. Meer dan de helft der vluchte lingen leeft in de armste omstandigheden, zo voegde hij er aan toe. Volgens belichten uit Poesan zijn de prijzen de laatste tien dagen tengevolge van inflatie bijna ver dubbeld. In zijn laatste officiële rapport over de terugtocht van de vex-bonden troepen in December schrijft generaal MacAx'thur: „Er bestaat weinig twijfel aan, of nage noeg de gehele Noord-Koreaanse bevolking zou, wanneer zij daax-toe in de gelegenheid was geweest, met de vex-bonden troepen mee naar het Zuiden zijn getrokken om bescherming te zoeken. Zonder de minste aarzeling gaf de bevolking haar afkeer van het communistisch bewind te kennexi". Naar schatting van MacArthur hebben tot 15 Januari meer dan een millioen vluchtelingen uit Noord-Korea de bescher ming van de verbonden troepen gezocht. PRAAG, (Reuter). Met ingang van vandaag zijn iix Tsjechoslowakije brood en meel weer op de bon. Deze week krijgt men per hoofd een kilogx-am meel, anderhalf kilogram brood en een halve kilogram andere meelproduc- ten, zoals gebak. Met ingang van 5 Maart worden de rantsoenen gelijk aan die, welke in Octo ber 1949 golden, toen de distributie werd afgeschaft. De Koningin heeft Zaterdagavond mr. Steenberghe in het paleis Soestdijk ont vangen. De heer Steenberghe heeft H.M. verzocht van de opdracht tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te ge nieten, te worden ontheven. De Koningin heeft dit verzoek inge willigd. De Koningin heeft Zondagmiddag in het paleis Soestdijk de voorzitter van de Eerste Kamer, prof. mr. R. Kranenburg, en de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, ontvangen. Fractievoorzitters ontvangen Wijnaendts Francken: De duur ener ziekte richt zich dikwijls naar de betaalkracht van de patiënt. De eerste zonnige Zondag van dit jaar bracht Zandvoort, en het Bloemendaalse strand gisteren een voor Februari ongekende drukte. Een kijkje bij de kop van de Zeeweg. Zaterdag is een groep jonge West-Duitse communisten naar Helgoland gegaan om er een nederzetting te vormen uit protest tegen de bombardementen op dit eiland. In een telegram aan de Wex-eldvredes- raad, die in Oost-Berlijn bijeen is, wordt gezegd: „Een delegatie van jonge Duitsers heeft het Duitse eiland Helgoland bezet. Wij willen niet, dat Duits grondgebied ge bruikt wordt voor oorlogsvoorbereidingen. Wij verwelkomen de resoluties van de we- reldvredesraad tegen West-Duitslands her bewapening". Namens de groep nieuwe „bezetters" is een beroep gedaan op „alle jonge Duitsers, ex-Helgolanders, vissers, zeelieden, vak verenigingsleden, studenten, scholieren, sportverenigingen, fabrieks- en boerenar beiders" om de groep naar het eiland te volgen. De Duitse autoriteiten te Kiel verklaar den wel van plannen voor een nieuwe in vasie te hebben afgeweten doch niet van de juiste datum. Van de zijde van de „ac tieclub voor Helgoland" die onder leiding staat van prins Hubertus zu Loewenstein gaf men zijn verwondering te kennen over de nieuwe actie. Men zeide, dat waar schijnlijk ook de club in Maart aanstaande een nieuwe invasie zou uitvoeren op het eiland, onafhankelijk van die van thans. In Britse kringen te Bonn had men ge hoopt dat Londen een uiteindelijke beslis sing over Helgoland genomen zou hebben voordat het weer gunstig zou worden voor nieuwe invasies. In welingelichte kringen werd Zondag avond te Bonn vernomen dat de Britse Hoge Commissaris, Sir Ivone KirkpatriGk, dr. Adenauer vandaag de Britse beslissing over het lot van Helgoland zal meedelen. Dr. Kurt Schumacher, de leider van de sociaal-democx'atische partij in West-Duits- land, heeft te Hannover een beroep gedaan op de Helgolanders „hun verachtelijke nieuwe bondgenoten" van het eiland af te zetten. „Zodra de communisten zich van een groot ideaal of een goede gedachte meester maken, wordt het vuil", aldus Schumacher op een conferentie van partij functionarissen. De nieuwe bezetters van Helgoland, die na hun landing op het eiland de vlag van de communistische wereldvredesraad he- sen, lieten vandaag te Hamburg meedelen, dat zij door een bommenwerper met boordwapens zijn beschoten kort na hun landing op Vrijdag. Er zoudeix zich op het ogenblik zeven personen op het eiland bevinden. Twee Britse officieren en 14 man Duitse politie zijn uit Brunsbüttel bij Hamburg in een Britse motorboot vertrokken om de communistische „bezetters" van Helgoland te verwijderen. LONDEN (Reuter) De Sovjet-Rus- „En in plaats van in West-Duitsland de sische plaatsvervangende minister van Bui tenlandse Zaken, Andrei Gromyko, heeft de Engelse ambassadeur te Moskou, Sir David Kelly, Zaterdag het antwoord van de Sovjet-Unie op de jongste nota van Enge land overhandigd, aldus meldt Tass. De uitwisseling van nota's begon 20 Ja nuari, toen de Sovjet-Unie Engeland be schuldigde van schending van het verdrag van Potsdam en het Engels-Sovjet-Russisch verdrag van 1942. 17 Februari beschuldigde Engeland de Sovjet-Unie in een nota van aggressieve bedoelingen en schending van de overeenkomst van Potsdam. De Sovjet-Unie verkaart in haar ant woord thans, dat de besluiten van de En gelse regering over de vorming van de West-Duitse regering te Bonn en de een making van de Engelse en Amerikaanse zones zonder ovei-leg met de Sovjet-Unie wex'den genomen. Engeland is begonnen West-Duitsland tot een basis voor een aan val te maken in plaats van het te demili tariseren, aldus de xxota. Morgen wordt de directeur van de Vaticaanse sterrenwacht, dr. J. W. J. A. Stein S.J., tachtig jaar. Dr. Stein, Neder lander van geboorte, is sinds 1930 aan de Vaticaanse sterrenwacht verbonden. Hij publiceerde vele belangrijke werken op astronomisch gebied. Dr. Stein in zijn observatorium. democratie in te voeren wordt het fascisme bevox-derd en worden voormalige Duitse generaals begunstigd". De Sovjet-Unie verklaart zich in deze nota bereid tot het opexxen van onderhande lingen met Engeland. Zij beschuldigt Enge land er van „alle pogingen tot samen werking te hebben opgegeven", doch ver- klaax-t elke stap, die wex-kelijk verbetering van de betrekkingen tussen beide landen beoogt, „gunstig te zullen ontvangen". Dat de Sovjet-Unie zich in de binnen landse aangelegenheden van Bulgarije, Roemenië en Hongarije gemengd zou heb ben, noemt de nota een belachelijke be schuldiging. De Sovjet-Unie verantwoox-de- lijk te stellen voor de bevrijdingsbeweging in Malakka en andere delen van de wereld „is even dwaas als haar de schuld te geven van aardbevingen", aldus de nota. De ge wapende macht van de V.S., Engeland en Fraixkrijk is tweemaal zo groot als die van de Sovjet-Unie, die dezelfde omvang heeft als voor de tweede wereldoorlog, zo wordt in de nota verklaard. De Russische nota constateert, dat Enge land „zijn onafhankelijkheid meer en meer verliest en veranderd wordt in een mili taire basis van de Amerikaanse strijd- kx-achten, omdat het anders geen zoge naamde Marshall-hulp zou kunnen krij gen". Hetzelfde moet volgens de Russische nota gezegd worden van Frankrijk, België, Turkije en andex-e „ge-Marshalliseerde landen". Moskouse dagbladen hebben vandaag meer dan een kwax-t van hun gehele ruimte gewijd aan de publicatie van de Russische nota. Daarnaast werd de tekst van een Bx-itse nota, die een week geleden aan de Russiche ambassadeur te Londen werd overhandigd, afgedrukt. Er werd geen com mentaar gegeven. Teleurgesteld United Press meldt dat de nieuwe Rus sische nota aan Engeland de hoop in Londen op een productieve samenkomst der grote vier niet heeft kunnen vergroten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken is nog steeds bezig de nota te bestuderen en wil nog geen commentaar leveren, doch de onmiddellijke reactie in kringen, die van de tekst hebben kennis gexxomen is, dat de nota de hoop die in het Westen op een bijeenkomst van de Grote Vier gesteld wordt, niet versterkt. Genoemde kringen werden onmiddellijk getroffen door de snelheid en de toon van het Russische ant woord. De nota schijnt de verslechtering van de intex-nationale situatie voornamelijk aan het Westen te wijten, zegt men. De Koningin ontving hedenochtend ten paleize Noordeinde in Den Haag de fractie voorzitters uit de Tweede Kamer mr. Oud (VVD), Tilanus (CH), Burger (PvdA) en Schouten (AR). Tevens ontving zij de mi nisters Lieftinck en Mansholt. In de middag brachten jhr. mr. F. BeeHtex-ts van Blokland, vice-president van de Raad van State en prof. Mr. C. P. M. Romme een bezoek aan de Koningin. Een poging van onze parlementaire redacteur om van mr. Steenberghe enige toelichting te krijgen op de redenen die hem bewogen zijn opdracht tex-ug te geven, stuitte af op de mededeling, dat over een mislukte formatiepoging geen uitsluitsel wordt gegeven voordat uiteindelijk een formatie wel gelukt is exi een kabinet is opgetreden. Zaterdagmiddag laat, na afloop van de Partijraad van de P. v. d. A„ hebben enige voormannen van de P. v. d. A. op verzoek van mr. Steenberghe met hem in Den Haag een onderhoud gehad. Bij dit onderhoud, aldus vernemen wij uit P.v.d.A.-kringen, zou de formateur de aanvankelijk ernstige bezwaren met betrekking tot enige finan- cieel-economische punten van het ontwex-p- programma tenslotte hebben weggenomen, ten dele door daarin verandering aan te brengen, ten dele met behulp van nadere toelichting en uitleg. Zodoende was er met bedoelde voormanden van de P. v. d. A. overeenstemming bereikt. Behalve dan ten opzichte van het wat moeilijker vraagstuk van een aanvaardbare formulering aan gaande Nieuw Guinea. Maar ook in dat opzicht bleek- men elkaar bij bedoeld ge sprek al een aardig stuk benaderd te zijn, met het gevolg dat werd afgesproken dat de formateur nog een nieuwe formulering zou bedeixken om deze ook aan de P.v.d.A.- voormannen voor te leggen. Men ging dus uit elkaar op dusdanige wijze dat de P.v.d A.-delegatie in de mening leefde dat de formatie zou slagen. Groot was dan ook de verrassing in die kringen toen men Zondag ochtend vèrnam dat mx\ Steenberghe, die hiets méér van zich had laten horen, zijn opdracht had texnggegeven. In K.V.P.-kringen gaf men een enigszins andere lezing. Daar heette het dat toch blijkbaar de formule over Nieuw Guinea dusdanige moeilijkheid had opgeleverd, dat mr. Steenberghe tot de conclusie was ge komen zijn opdracht niet verder te kunnen vervullen. Hij had zich namelijk, aldus gaf men ons te verstaan, niet eens meer tot de vex-schillende andere fractieleiders gewend, om te vragen hoe zij dachten over de finan- cieel-economische wijzigingen waartoe hij zich bereid had verklaard tegenover de P.v.d.A.-voormannen. Dit had hij dus, zo mocht men uit deze gang van zaken aan nemen, niet rneer nodig geacht, vermoede lijk omdat Nieuw Guinea een te grote steen des aanstoots was gebleken te zijn. Deze lezing van K.V.P.-zijde komt ons niet erg waarschijnlijk voor. Immers, het moet toch niet zo moeilijk zijn geweest voor de formateur, een voor de P. v. d. A. tenslotte aanvaardbare formule ter zake van de minder dringende kwestie van Nieuw Guinea té vinden. En hoe valt dan trouwens te verklaren dat de P.v.d.A.-voor mannen in de mening verkeerden, toen zij afscheid van mr. Steenberghe namen, dat er een tot weerziens te verwachten viel, aangezien zij met hem namelijk nog in on- dex-handelingspositie verkeei-den met be trekking tot de nader te ontwerpen formule voor Nieuw Guinea. Het komt ons waarschijnlijker voor, dat mr. Steenberghe na afloop van het onder houd, Zaterdagmiddag omstreeks half zeven, en voordat hij ongeveer om negen Volgens de onder Britse controle staande Weense „Depesche" zou Wassil Scha potsjnikof, zoon van de voormalige Sovjet- Russische maarschalk en lid van de plan ningscommissie van de Sovjet-Russische oorlogseconomie, naar West-Oostenrijk zijn uitgeweken. Volgens het blad zou Schapotsjnikof ver klaard hebben, dat de Sovjet-Russische strategie, die vroeger defensief van karak ter was, thans op het offensief gericht is. Men zou in voox-komend geval West-Europa in twee weken tijds door parachutisten willen laten bezetten. Verder zouden de plannen voorzien in bezetting van Noord- Afrika en een opmax-s naar Iran en het Suezkanaal. De Europese Westkust zou tegen Engeland versterkt worden. Daarna zou men een algemeen offensief in het Verre Oosten willen beginnen, in samen werking met communistisch China. Het Verre Oosten zou het voornaamste strijd toneel zijn in een volgende oorlog, aldus zou Stalin menen. De oorlog zou naar schatting een jaar duren en daarna zou de Sovjet-Unie aan de V.S. een compro- mis-vrede aanbieden. BERLIJN, (Reuter). De wereldvre desraad, die in Oost-Berlijn bijeen is, heeft Zondagavond een oproep gedaan tot de vijf grote mogendheden om een pact te teke nen, waarin zij verklaren geen oorlog te zullen voeren. Pierre Cot, een voormalige Franse mi nister deelde mee, dat een delegatie, die 14 landen vertegenwoordigde, naar Lake Success zou gaan om het hoofdkwartier van de UNO van de gezichtspunten der vredesbeweging op de hoogte te brengen. uur op Soestdijk verscheen, met een of meer andex-e figuren contact heeft gehad, hetgeen hem tenslotte tot zijn negatief standpunt heeft gebracht. In dit opzicht rijst ook de vraag of hem uiteindelijk zeker verzet in A.R.-kringen, waar men ontevre den geweest schijnt te zijn over de plannen van de fox-mateur wat betreft toekenning van posten aan Anti-Revolutionnairen en Chx-istelijk Historischen in het nieuwe ka binet, te zwaar op de maag heeft gelegen? Of moet dit bezwaar misschien te zamen met de moeilijkheid om een formule te vinden over nieuw Guinea, die zowel A.R. als P. v. d. A. zou kunnen bevredigen, de doox-slag hebben gegeven? Hoe het zij, het onderhoud op Soestdijk heeft ongeveer drie uur in beslag genomen, aan het einde waax-van mr. Steenbex-ghe zijn opdracht teruggaf. Het heette dat meedoen van dr. Drees voor mr. Steenberghe een volstrekte voor waarde was om een kabinet te vormen. Hij zou dr. Drees de portefeuille van Sociale Zaken hebben aangeboden (mogelijk ge combineerd met ondervoorzitterschap van de ministerraad). Dr. Drees zou echter niet de plaats willen innemen van een zijner geestverwanten in zijn eigen, thans demis- sionnaire, ploeg. De vice-premier van Hongarije, Rakosi, verklaart in een rapport aan het tweede congres van de arbeiderspartij, dat in 1949 meer dan 190.000 leden van deze partij waren weggezuiverd. Meer dan 125.000 van hen stonden echter weer als „candidaat- lid" genoteerd. „Op het ogenblik telt de partij 800.000 leden. Er bevinden zich onder dit aantal nog steeds niet genoeg jongeren," aldus Rakosi. Hij vroeg meer activiteit bij het werven van jonge leden. Rakosi critiseert de communisten wegens hun te soepele houding tegenover sabotage, zwarte handel en de praktijken van de rijke boeren. Sommige bureaixcratische en autocratische partijfunctionarissen gedra gen zich als „pasja's". In 1948. aldus het rapport van Rakosi, toen de communisten met de sociaal-demo- cx-aten samengingen, schaarden zich duizen den sociaal-democraten „achter de zegevie rende banier van Lenin en Stalin. Een aantal van hun leiders bleek echter in dienst van de vijand te staan." PRAAG. (Reuter). Dr. Vladimir de mentis, de voormalige minister van Bui tenlandse Zaken van Tsjechoslowakije, heeft met andere fxmctionarisseix „samen gezworen tegen de partij met het doel haar politiek te wijzigen", aldus heeft president Klement Gottwald, voorzitter van de Tsje- clxoslowaakse communistische partij aan het hoofdbestuur meegedeeld. „Verraders en samenzweerders" noemde Gottwald Clementis, Otto Sling, secretaris der com munistische partij te Brno, en mevrouw Maria Svermova, assistent-seretaresse van de partij en weduwe van een heldhaftige Slowaakse verzetsman uit de tweede we reldoorlog. De verklaring van Gottwald is in de Tsjeehoslowaakse bladen gepubliceerd. Gottwald sprak niet over de verblijfplaats van Clementis, die 26 Januari uit Praag is verdwenen. Ook vertelde hij niets na ders over mevrouw Svermova, die naar verluidt eerder in dit jaar werd gear resteerd. Sling werd in November gear resteerd. In verband met „de zaak van Otto Sling, Clexnentis en deelgenoten" zei Gottwald: „Er was in het land een samenzwering op grote schaal, met als doel in de partij het heft in handen te krijgen, haar politieke lijn te wijzigen en terug te keren tot de weg van het kapitalisme een weg, die leidt tot een verbond met het kamp der imperialisten". De te Praag gehouden toespraak van Gottwald is gepubliceerd op de dag, dat men in Tsjechoslowakije het feit herdenkt, waarop de communisten drie jaar geleden aan de macht kwamen. „Tsjechoslowakije moet geen tweede Joegoslavië worden", zo verklaarde Gott wald, die de politiek voor de partij voor het jaar 1951 als volgt omschreef: „strijd voor de vrede, succesrijke uitvoering van het vijfjax-enplan, vergroting der waak zaamheid door onafgebroken zuivering in de partij, de natioixale veiligheidsdiensten, het leger en de openbare dienstexi ten einde deze te ontdoen van vijandelijke buitenlandse agenten en agenten van de vijand exx het volksdemocratisch regiem exx zijn defensiemiddelen te versterken en ten slotte met de grootst mogelijke zorg het verbond en de vriendschap van Tsjecho slowakije met de Sovjet-Unie handhaven en eeuwig trouw aan de grote Stalin blij ven". Geheime agenten In zijn verklaring zeide Gottwald ver der, dat gezegd kon worden, dat „over het geheel genomen de samenzwering is ont maskerd en uiteengeslagen". Gottwald sprak verder over de Britse geheime dienst. Er waren mensen, die zich afgevraagd hadden, hoe het mogelijk was, dat Sling vijf jaar in functie kon blijven zonder ontdekt te zijn. Er was onvoldoen de waakzaamheid geweest in de partij en in de leiding. Men moest in aanmerking nemen, dat een saboteur slechts koxx worden ontdekt wanneer hij zich voldoen de had geopenbaard, aldus Gottwald. Men diende te beseffen, dat een geheime dienst en in het bijzonder de Britse geheime dienst, met plannen op lange termijn werkte. Aan agenten van deze dienst werd niet opgedragen meteen maar een fabriek op te blazen of een moordaanslag te ple- gexx. Integendeel, de agenten moesten eerst vertrouwen winnen. Zij zouden hun ware bedoeling slechts openbaren wanneer dit nodig was, „wellicht in geval van een oorlog". Volgens de „Neue Wiener Tageszeitung", die gewoonlijk goed is ingelicht over Tsje ehoslowaakse aangelegenheden, zijn vijf functionarissen, onder wie één minister, geax-resteerd in verband met het verdwij- nén van Clementis. Volgens dit blad zijn de volgende perso nen door de politieke politie geax-resteerd en beschuldigd van hulpverlening aan Cle mentis: dr. Josef Soltes, minister van In dustrie, Kax-ol Smidke, voormalig voorzit ter van het parlement, Gustav Husak, voormalig voorzitter van de Nationale Raad, Ladislaus Novemesky, voormalig president van de Tsjeehoslowaakse acade mie, Ladislaxis Holdos, communistisch ambtenaar voor kerkelijke aangelegen heden. Partisanen in actie Het blad maakt ook melding van ge vechten tussen Tsjechische regeringstroe pen en partisanen in het Tatragebergte. Het blad, dat nauw contact met de Slo waakse nationalistische beweging onder houdt, schrijft verder dat na de herden king, Zondag, van de communistische machtsovername in Febx-uari 1948, een nieuwe grote zuivering onder de commu nistische leiders zal beginnen. Volgens de berichten zou de minister van Bixmenland- se Zaken, Nosek, van de Russen opdx-acht hebben ontvangen vóór midden Maait een einde te maken aan alle activiteit van partisanen en saboteurs. Onder de zuivering zouden tenslotte ook vallen premier Zapotocky, en de minister van voorlichting Kopecky. De positie van president Gottwald zou ook gevaar lopen. Het blad meldt voorts, dat op last van de politie alle foto's van ministers die onder de zuivering zouden vallen, met uitzon dering van die van president Gottwald, uit etalages verwijderd zijn. Zapotocky hield Zaterdag nog een soortgelijke rede als president Gottwald. Het weer in ons land staat onder in vloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk waarin flinke opklaringen voorkomen. Over Schotland bevindt zich een front, vergezeld van een regenzone die in de richting van de Noordzee be weegt. Het hoge drukgebied op de Oceaan, dat enige dagen het doordringen van de Oceaandepressie verhinderde, verplaatste zich naar het Zuid-Oosten. 0 ONBEWOLKT 0 LICHT 8BW 0 HALF BE-W. ZWAAR 3EW' GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN 1 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN Tü ONWEER /^TEMPERATUUR IOCS ISOBAAR '//ij BELANGRIJK fffi NEERSLAG- GEBIED CENTRA; H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN -PRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST vilSTAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTiNG AAN- IEDERE HELE DWARSSTREE P IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER PÊR SECONDE WEER ENIGE NEERSLAG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige regen of natte sneeuw. Zwakke tot matige wind, hoofdza kelijk tussen West en Zuid. Over het algemeen iets lagere middag- temperaturen 27 Februari Zon op 7,33 uur. onder 18.14 uur Maan op 0.36 uur onder 9 07 uur. Hoog en laag water te IJmuiden: Maandag 26 Februari Hoog water: 6.36 en 18.50 uur. Laag water 2.16 en 14.38 uur. Dinsdag 27 Februari Hoog water: 7.14 en 19.33 uur. Laag water: 2.50 en 15.14 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1