Kabinet op brede basis is nodig in 's lands belang Stand 6 De radio geeft Dinsdag Februari-sfaking te Amsterdam herdacht DE FIJNSTE CHOCOLADE DRANK Q Wereldnieuws j H. J. MAERTENS N.V. MAANDAG 26 FEBRUARI 1951 Verkeersstciking in Parijs KOU GEVAT... Gesneuveld in Korea Onze puzzle Hoeveelheid vrij geld in Nederland Commissie zou tegen verplaatsing der Opera naar Den Haag zijn Eerste zonne-Zondag bracht Zandvoort grote drukte Anton Roemer herdacht PROFESSOR ROMME: Militaire en sociale verdediging zijn even belangrijk en dienen in evenwicht gehouden te worden Heringa Wuthrich Roofoverval in Nijmegen Michael Howard naar Engeland uitgewezen Laffe overval op oude man in Rotterdam Twee-eri-zeventigjarige schoenmaker neergeslagen De plaats van de kunst in de werkelijkheid Lezing H. C. Verkruysen PANDA EN DE MEESTER-OUDHEIDKUNDIGE Het werk van Pa Van der Steur Agenda voor Haarlem 2 Défilé langs het voorlopig monument op het J. D. Meyerplein. Op het J. D. Meyerplein in de hoofdstad is Zaterdagmiddag de Februari-staking van 1941 herdacht. Voor het tijdelijk mo nument, een schild met de namen van ze ven gevallenen, hadden tien oud-B. S.'ers de erewacht betrokken. Boven het schild hing de stadsvlag halfstok. Om twee uur weerklonk de „Last Post". Burgemeester d'Ailly, die met wethou ders en raadsleden de stoet opende die voorbij het gedenkteken trok, legde na mens de gemeente een krans. Ook namens de drie samenwerkende verzetsorganisaties werd een krans gelegd. Achter de burge meester liepen nabestaanden der gevalle nen en een aantal personen, die destijds deel hebben uitgemaakt van het comité, dat de staking organiseerde. Om kwart over twee was dit défilé afgelopen. Daarna trok een stoet van naar schatting 15.000 personen langs het monument. In deze stoet, georganiseerd door de C.P.N. wer den spandoeken en vlaggen meegedragen en ontplooid voorbij het monument. Men ging naar de Nieuwe Oosterbegraafplaats, waar langs het graf van een verzetsstrij- Onze correspondent in Parijs telefoneerde ons heden: De Parijse autobussen en metro staken vandaag. Deze Maandag gaat Parijs wan delend de nieuwe week in. Gisteren hebben namelijk de leiders van het syndicaat der openbare vervoersmiddelen: metro en bus, bekend gemaakt een staking van 24 uur te zullen proclameren om daarmede kracht te zetten achter hun eisen tot een loonsver hoging van liefst zesduizend francs (66 gulden) per man en per maand. Het is te verwachten dat de autobuschauffeurs en conducteurs de stakingsvoorschriften wel naar de letter zullen navolgen, en dat het metro-personeel zich niet volledig naar het werk zal begeven. Op het moment dat wij deze regels telefoneren zien wij in de stra ten van Parijs aanmerkelijk meer voet gangers dan gewoonlijk op dit ochtenduur. De Parijse politieprefect heeft een verzoek bekend gemaakt aan het adres van auto- bezitters-om vandaag zoveel mogelijk stad genoten in hun wagen door Parijs te willen vervoeren. De lifterij heeft aldus een offi ciële erkenning verkregen. Particuliere autobussen en vrachtwagens zullen echter, in tegenstelling met vroegere gelegen heden, vandaag niet in gemeentedienst worden gebruikt. Men verwacht dat mor gen het verkeer weer zijn gewone verloop zal kunnen krijgen. Nader wordt gemeld: Ongeveer 900 be stuurders van de metro nemen niet aan de staking deel, maar niettemin bleven van ochtend alle metrostations gesloten. Ook rijdt geen enkele bus. De taxi's doen goede zaken. ADVERTENTIE Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi ge warmte verjaagt verkoudheid. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7,15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.45 Orgel. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.35 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kleu ters. 11.00 Piano. 11.30 Voor zieken, 12.00 Theaterorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.20 Financieel weekoverzicht. 13.30 Dans- orkest 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren, 18.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16.30 Kinderkoor. 17.20 Platen 17.35 Alt en piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Politiekapel. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Musette-muziek. 10.35 Orgel. 19.50 Vragengesprek over de Marine-Lucht vaartdienst. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.20 De Ant woordman. 21.35 Opera. 22.00 Causerie. 22.15 Tenor en piano. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Sym- Ehonette orkest. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 ichtbaken. 10.00 Voor kleuters, 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de huisvrouw. 11-30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.30 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualitei ten. 13.25 Metropole-orkest. 14.00 Kamerkoor. 14.40 Piano. 15.00 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Platen. 18.15 Causerie. 18.25 Amusementsorkest. 18.48 Sport, Dit is leven, Voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Lichte muziek. 10,40 Pianoduo. 19.52 Politiek over zicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Platen. 20.30 Lij densmeditatie. 21.30 Omroepkoor. 22.00 Ka mermuziek. 22.30 Platen. 22.45 Avondgebed. 23.15—24.00 Opera. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Amusementsmuziek. 13-00 Nieuws. 13.15 Pla ten. 14.00 Schoolradio. 15.30 Zang en piano. 15.55 Platen. 17,00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Dansmuziek. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Studentenleven. 18.30 Voor de soldaten, 19,00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Cauaserie. 20.00 Hoorspel. 20.55 Platen. 21.15 Omroeporkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuw*. 22.15 Populaire muziek. 22,45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. der werd gedefileerd. Om kwart over vier arriveerde de stoet op een terrein aan de Polderweg. Daar werd een herdenkings rede uitgesproken door de heer B. Brand- sen, secretaris van dit herdenkingscomité. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Korea de volgende verliezen zijn te betreuren: Gesneuveld op 3 Februari: soldaat eer ste klasse J. Verhey, afkomstig uit Poor- tugaal. Gesneuveld op 12 Februari: sergeant W. Mol, afkomstig uit Brielle. J. Verhey werd geboren op 16 Januari 1928. Hij was soldaat van 1 R.I. Verhey was ongehuwd. W. Mol werd op 2" Juni 1926 geboren. Hij ontving zijn opleiding bij het Regiment Verbindingstroepen en heeft in Indonesië gediend. Sergeant Mol was ongehuwd. Het blijkt dat in onze puzzle van Zater dag een fout is geslopen. Voor de omschrijving 27 verticaal gelieve men niet te lezen „welzijn, baat", maar: deel van een voet. Volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de hoeveelheid vrij geld in Nederland per ulto December 1950 totaal 7081 millioen gulden, waarvan 2967 millioen chartaal en 4114 millioen giraal geld (ruwe raming). Per 31 Decem ber 1949 was de hoeveelheid 471 millioen meer, namelijk totaal 7552 millioen, waar van 3126 millioen chartaal en 4426 millioen giraal geld. Naar het ANP van meer dan één zijde verneemt, is de commissie tot onderzoek van de voor- en nadelen der overplaatsing van de Nederlandse Opera naar Den Haag met haar werk gereed gekomen. Het rap port is thans bij de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Naar verluidt zou men tot de conclusie zijn ge komen, dat de financiële argumenten vol doende duidelijk pleiten tegen een derge lijke overplaatsing. Het persbureau heeft van dit bericht echter nog geen officiële bevestiging kunnen krijgen. De eerste zonne-Zondag van dit jaar bracht voor ZJandvoort grote drukte. Per tram, trein, auto, motor en fiets kwamen vele bezoekers een kijkje nemen en langs het strand heerste een voorjaarsachtige stemming. De nieuwe Midden-Boulevard, de opgehoogde Strandweg, de watertoren en de flatgebouwen trokken vele kijklus- tigen. Het bleek zelfs noodzakelijk aan het einde van de Kerkstraat bij de Strandweg de gehele dag een verkeers-agent te plaat sen, die de handen vol had. Vrijwel alle bedrijven waren geopend en de vele wap perende vlaggen gaven reeds een voor proefje van het voorseizoen, dat binnen kort zal aanbreken. ADVERTENTIE UllllulUnd «erkrijgbiir bij «pothalxri, drogisten en d„ speciealbranche. 383 ADVERTENTIE Zatex-dagmorgen werd de in de loop van de vorige week overleden acteur Anton Roemer in de hal van de Koninklijke Schouwbui-g te Den Haag, waar omfloerste luchters rond de met talloze bloemstukken en kransen bedekte kist stonden, met enkele toespraken herdacht. Wethouder J. van Zwijndrecht noemde zijn heengaan een exmstig verlies voor het Haagse toneel leven, dat hij met een korte ondex-breking tientallen jaren had gediend. Roemer muntte uit door plichtsbetrachting en vak bekwaamheid. Een rol was bij hem, van wiens persoonlijkheid een bijzondere char me uitging, altijd in goede handen, aldus spreker. De herdenking werd bijgewoond door vex-tegenwoordigers van het gemeentebe stuur, door de oud-dii'igcnt van het Resi- dentie-Ox-kest, dr. P. van Anrooy, door de acteurs en actrices van de Haagse Comedie, door Annie van Ees, Louis van Gasteren en vele anderen. Buiten de schouwburg, waar de vlaggen halfstok hingen, had zich een talrijke menigte verzameld om de overledene de laatste eer te bewijzen. In de aula van de begraafplaats Oud Eik en Duinen wex>d eerst het woord ge voerd door een bestuurslid van de Haagse Kunststichting, verklarend dat Anton Roe mer ondanks zijn slechte gezondheid met grote liefde en trouw zijn werk had ge daan, zodat er dikwijls in zijn rollen iets van de goedheid van zijn hax-t doox-straalde. Ook Cees Laseur, een der directeuren van de Haagse Comedie, prees de toewijding van de ovex'ledene aan zijn beroep. Louis van Gastex-en herinnerde aand iens harte lijkheid, kennis van het toneel en rijke belezenheid. Johan Valk spx-ak namens de Nederlandse Vereniging van Toneelkunste- naax-s. In de te Utrecht gehouden vergadering van de partijraad van de K.V.P. heeft prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de Tweede Kamerfractie der K.V.P., een rede gehouden over de kabinetscrisis. Het was toen nog niet bekend, dat mr. Steenberghe zijn opdracht tot kabinetsformatie zou te ruggeven. Prof. Romme zei, dat de crisis is veroorzaakt door de fractie van mr. Oud. „Onze fractie heeft er tegen gewaarschuwd toen mr. Schokking werd vervangen door mr. s' Jacob, want de val van het kabinet moest een gevaar worden voor het land, omdat het niet mogelijk is een veel beter kabinet tot stand te brengen. Een nieuw kabinet betekent tijdverlies, want het moet zich inwerken. Een nieuw kabinet heeft nog maar ruim een jaar de tijd. Daarom is een nieuw kabinet tot minder in staat dan het kabinet Drees-Van Schaik bij onge stoorde voortgang zou hebben kunnen presteren" aldus prof. Romme. Prof. Romme besprak dan de pogingen tot kabinetsformatie. Alle pogingen liepen vast op een kabinet met de K.V.P. en de P.v.d.A. Dit kwam het duidelijkst uit bij de informatie-Stikker, want mr. Stikker brak zijn poging af na zijn stranding bij de P.v.d.A. Dit moet aan de geestverwanten van deze informateur iets zeggen. Prof. Anema heeft vroeger reeds beweerd, dat men in de regering moeilijk buiten de P.v.d.A. kan. Prof. Romme voelde er dan ook niets voor voet te geven aan pogingen, om de P.v.d.A. in de oppositie te dringen. Doet deze aan het vormen der regering niet mee, dan mag dit niet zijn door opzet of schuld onzerzijds aldus prof. Romme. Bij de tweede en dex-de formatiepoging ging het volgens spx*eker speciaal om een kabinet op brede basis. Bij mr. Stikker is dit niet ge bleken of kunnen blijken. »Wij aldus spreker staan ook een kabinet op brede basis voor. Brede basis Nochtans was prof. Romme niet van oor deel, dat er uitsluitend argumenten voor een brede basis zijn. „Maar voor ons slaat de schaal zeer ver door in 's lands belang. Voor de oplossing der grote vraagstukken van deze tijd is regeerkracht op brede basis nodig. De brede basis eist niet alleen bij de leiders, maar ook bij het volk een zekere mate van zelfbeheersing. „Er zijn lieden die beweren, dat aan het potverteren nu maar eens een eind moet worden gemaakt. Laat deze lieden maar eens nagaan wat er onder het demissionnaire kabinet op eco nomisch gebied is verricht. Een nieuw kabi net met onze medewerking kan zich niet distanciëren van het kabinet Drees-Van Schalk. Zou een formateur willen streven naar een kabinet zonder prof. Van den Brink en prof. Lieftinck? En zouden die beiden wil len ingaan op een ander financieel program dan door hen zelf werd voorbereid?" Der gelijke „roer-om"-fantasieën noemde prof. Romme belachelijk. Kleine partijen geen franje Prof. Romme zei, dat in de laatste tijd de legende mode is geworden, dat de kleine partijen slechts franje zouden zijn in een kabinet. Hij noemde dit „de grootste onzin die over de crisis te berde is gebracht". Hij verklaarde zich voorstander van een brede basis. „Maar dat zou een doorgeprikte bal lon zijn als de ministers, ook tegenover elkaar, niet als volstrekt volwaardig zouden gelden." Over de kwestie-Nieuw Guinea staan de meningen fel tegenover elkaar. Deze me ningen zijn in een brede basis niet op te vangen, als men elkaar niet vindt. Anders zou Nederland onbestuurbaar worden of het parlement zou zichzelf uitschakelen. Door het „klapperpistool" van mr. Oud is de crisis naar aanleiding van Nieuw Guinea ontstaan. Maar mr. Van Maarsse- veen, sprekend ook namens dr. Drees, was geen voorstander van de overdracht van Nieuw Guinea aan Indonesië. Daardoor zou beider terugkeer op welke plaats dan ook welkom zijn. Overigens is op het ogen blik voor geen enkel standpunt de 2/3 meerderheid te bereiken door de houding van de heer Scheps van de P.v.d.A. Tenslotte sprak prof. Romme over Korea. Dit vraagstuk, zo zeide hij, moet elk kabi net als realiteit in oox-zaak en gevolgen ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES onder ogen zien en het moet met onze bondgenoten tot een oplossing zien te komen. Wij moeten deze tegenslag opvan gen. Maar doorslaggevend is het feit der bedreiging door het communisme. Er is x^eeds een koude oorlog, maar wij moeten zorgen, dat die oorlog hier niet heet wox-dt. Het Is de taak van het kabinet hierbij lei ding te geven en het hoogste rendement der lasten te bex-eiken met behoud van sociale rechtvaardigheid, waarbij men een open oog zal moeten hebben voor het gezin. Prof. Romme legde er de nadruk op dat het in deze evenzeer gaat om de militaire als om de sociale verdediging. Zij zijn even belang rijk en dienen daarom in eveixwicht te worden gehouden. Zaterdagavond omstreeks half negen is een Nijmegense winkelier, die een zaak heeft in de Timorstraat, overvallen door twee gemaskerde mannen, die geld van hem eisten. De winkelier weigerde, waarop een worsteling ontstond. De vrouw van de winkelier riep onmiddellijk buren te hulp. Van dat ogenblik maakte de bandieten ge bruik om hun slachtoffer met een zwaar voorwex-p een klap op het hoofd te geven, waarna zij hem een zak geld, waarin onge veer 3000 gulden zat, uit zijn broekzak gristen om zich vervolgens uit de voeten te maken. De winkelier, die een diepe hoofdwond had gekregen, werd verbonden door per soneel van de Geneeskundige Dienst. Over de identiteit van de aanvallers vex"keert de politie nog in het onzekere. De Haagse politie heeft medegedeeld, dat Michael Howard alias Rowson, de pseudo- filmproducer, naar Engeland is overge bracht. Howard had tijdens zijn detentie in Nederland de wens te kennen gegeven naar België te gaan. Men heeft hem toen in de gelegenheid gesteld in contact te tre den met de Belgische consul. Howard heeft van deze gelegenheid echter geen gebruik gemaakt. Hij wilde clandestien naar Bel gië, maar verkreeg daarvoor uiteraard niet de medewerking van de Nederlandse po litie. Twee jongemannen van naar schatting 26 jaar hebben Zatex'dagavond om onge veer half acht een laffe roofoverval ge pleegd op de 72-jarige alleenwonende Rot terdamse schoenmaker J. O. Het is de on verlaten vermoedelijk te doen geweest om geld dat in een jasje zat dat in de werk plaats hing. Het is zeer waarschijnlijk dat de jongemannen er met een groot bedrag aan geld vandoor zijn gegaan. De schoenmaker was in zijn werkplaats aan het Frederikspad in Rottex-dam bezig toen de jongemannen binnenkwamen. De bovenbuurman van O. hoorde plotseling een hevig gerommel, ging naar beneden en klopte aan het raam, zeggend „Jan, wat maak je toch een herrie". Hij kreeg echter geen antwoord en ging weer naar boven. Toen hij even later opnieuw lawaai hoorde ging hij bij de schoenmaker op onderzoek uit. Twee jongemannen verlieten juist het huis en zeiden tegen hem: „Ga maar naar binnen er is niets aan de hand". De buur man vond de oude man in de wex'kplaats. Hij lag op de grond en had een gapende hoofdwond. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die vermoedt dat de man met een loden pijp is neergeslagen. De schoenmaker is overgebracht naar het ziekenhuis aan de Bergweg waar bleek dat hij een lichte hex'senschudding en een ernstige hoofdwond had opgelopen. Later is O. naar het oogziekenhuis vervoerd. Er bestaat geen gevaar voor zijn leven. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Voor leden van de afdeling Haarlem en omstreken van de „Koninklijke Nederland- sche Toonkunstenaarsvereeniging" en an- dere belangstellenden sprak de heer H. C. Verkruysen, oud-directeur van de School voor Bouwkunde, in eexx der zalen van x-estaurant Brinkmann over „De plaats van de kunst in het bijzonder van de toonkunst, in het geheel der werkelijkheid". De heer Verkruysen plaatste hiermede zijn gehoor voor een onderwerp, dat door zijn filosofische grondslag niet eenvoudig te verwerken was. Voor de aanwezige toon kunstenaars, voor wie door artistieke ge richtheid intuïtieve aanvaarding in belang rijke mate geldend is, werd de voordracht een ongewoon belangwekkende ontmoeting met een zich logisch ontwikkelend abso luut denken. Mogelijk slechts vaag ver moede gebieden werden binnen hun ge zichtskring gebracht. Van de grootste be tekenis was bij dit betoog het vaststellen van de plaats van de kunstenaar in zijn betrekking tot andere verschijningsvormen, als beslissende factor bij het bepalen van zijn levenshouding. De heer Verkruysen begon met te wijzen op de onvolkomenheid van de werkelijk- heid. Maar in die onvolkomenheid is de werkelijke idéé der volmaaktheid werk zaam. Men zou de werkelijkheid ook kun nen zien als een onvolkomen verschijnsel van het zuivere, het volkomene. Men moet de moed hebben om door de werkelijkheid heen te zien. De werkelijkheid dankt haar ontstaan aan de goddelijke idéé en de mens aanvaardt dit onvoorwaardelijk als ge lovige of als de filosoof, die door zijn den ken het bestaan van de werkelijkheid in al haar geledingen bewust gaat beseffen. In de kunsten valt dan het steeds inniger wordend contact met deze goddelijke idéé waar te nemen in de volgorde: bouwkunst, beeldhouwkunst, toonkunst en het woord. Zo kan deze reeks gezien worden als de zachte, geleidelijke verlossing van de wer kelijkheid. In het tweede gedeelte van de avond beantwoordde de heer Verkruysen tal van vragen, die hem naar aanleiding van zijn voordracht gesteld werden. Nieuwe partij. De republikeinse senator Karl Mundt heeft de republikeinen en Zuidelijke democraten uitgenodigd zich te verenigen in een nieuwe politieke partij om een einde te maken aan „een afdrijven naar het socialisme". Hij wil de nieuwe partij „vrijheidspartij" noe men. Sneeuw. Een zevental bergdorpen in het departement Cantal in Centraal-Frank- rijk is door hevige sneeuwval geïso leerd. Een deze dorpen, Cézens, is reeds sedert 10 December vrijwel geheel van de buitenwereld afgesloten. Vrijlating. In de loop van deze week heb ben de Amerikaanse autoriteiten op grond van gratieverlening door gene raal Handy negen oorlogsmisdadigers uit de gevangenis te Landsberg vrij gelaten. Viool. Volgens een Brussels blad heeft mevrouw Rosa Scholing uit Houdeng. Goegnies, die een viool reinigde, welke zij eens van haar man ten geschenke had gekregen het volgende inschrift ontdekt: Antonio Stradivarius, ere- monensis, facebat 1721". Het instru ment wordt thans door deskundigen onderzocht. Tóch blijven. Ixx een interview met de po litieke medewerker van de „Sunday Dispatch" heeft Ernest Bevin verklaard, dat hij minister van Buitenlandse Za ken zal blijven en zijn actief aandeel aan de politiek niet zal laten varen. Toen de verslaggever te berde bracht, dat men niet veel van hem in het La gerhuis merkte, zei Bevin: „Dat komt wel". Volgens het blad heeft Bevin het voornemen de eventuele Viermo- gendhedenconferentie zelf bij te wo nen. Bevin zou Donderdag officieel be kend maken, dat hij besloten heeft de volledige leiding van de Engelse bui tenlandse politiek weer op zich te ne men. Beschuldiging. Generaal Charles de Gaulle heeft de Franse regering er van beschuldigd aan een „bevriende, maar buitenlandse" mogendheid het gebruik van Franse bases in Marokko te heb ben afgestaan, zonder garanties, dat de strategie van het Atlantisch pact er op gericht is een inval in West-Europa te voorkomen. „Elke Franse regering, die die naam waardig is", aldus de Gaulle, „kan er niet mee instemmen, dat haar strijdkrachten worden toevertrouwd aan een gemeenschappelijke strategie, welke alleen gericht is op het behou den van buitenposten, zoals Spanje en Engeland, met de bedoeling de rest van Europa later te bevrijden, nadat alles in het achtergelaten gebied vernie tigd is". Derde macht. Socialistische leiders uit In donesië, Birma en India zullen binnen kort te Rangoon bijeenkomen om een gezamenlijke politiek voor hun partijen op te stellen. Klam Njein, secretaris generaal van de socialistische partij in Birma, heeft bekend gemaakt, dat de leiders zullen pogen een „derde macht" te formeren. Arrestaties. Volgens het anti-communis tische „informatiebureau-West" zou de Oost-Duitse staatsveiligheidsdienst tal rijke boeren in de Oost-Duitse gebieden Stralsund, Waren en Schwering de vorige week gearresteerd en de con fiscatie van hun boerderijen gelast hebben. De boeren zouden binnenkort terechtstaan wegens „sabotage van de wederopbouw van de Oost-Duitse de mocratische republiek door niet-nako- ming van de leverplicht". Maarschalk. Vóór het begin van de eerste, van de officiële manifestaties te Ver dun door de oudstrijdersverenigingen heeft een afvaardiging uit Parijs, onder leiding van Jacques Isorni en Jean Lemaire, de advocaten van de gewezen maarschalk Pétain, bij het gedenk teken van de overwinning een krans gelegd met een lint in de Franse na tionale kleuren, en met het opschrift: „Aan de oudstrijders van Verdun en hun aanvoerder maarschalk Pétain", In een interview met het Madrileense blad „Arriba" heeft generaal Franco Zaterdag verklaard, dat Spanje in voor komend geval de Franse maax-schalk Pétain gastvrij zou ontvangen. Pétain werd in 1945 wegens collaboratie met de Duitsers tot levenslange gevange- genisstraf veroordeeld. ADVERTENTIE 7. Blijkbaar had het vrijmoedige optreden van Joris Coedbloed een ongunstige indruk gemaakt op Jolliepop; ja, uje mogen wel bijna zeggen, dat deze volmaakte bediende ernstig geschokt was en slechts met de uiterste zelfbeheersing een schijn van waardigheid wist te handhaven. „Moet ik uit het door mij waargenomene besluiten" zo wendde hij zich tot Panda, „dat wij thuis zijn voor dit individu?" „Ja, maar natuurlijk, Jolliepop!" zei Panda verbaasd. „We z\jn toch thuis. ...of niet, soms? Mijn heer Goedbloed is een oude vriend en ik ben heel blij dat hij eens langs komt.' Breng ons maar gauw een kop koffie!" „B-b-b-b- breng k-k-k-k-koffie.stotterde Jol liepop, die zijn oren nog steeds niet wenste te geloven. „Inderdaad, mijn beste!" bracht Joris nu in het midden. Geen drank ver aangenaamt het babbelen van oude vrien den zozeer als een kop koffie. Riepen niet reeds de Ouden van tijd tot tijd in vervoe ring: Panem et caffeïnum? Treffend en terecht, nietwaar.... hoewel ik moet zeg gen dat ge de Panemwat mij betreft, door enige patisserieën moogt vervangen, mijn brave!" Maar dit werd Jolliepop nu toch te machtig, en hij zqi: „Mijnheereh. Panda! Ik moet mij er ten sterkste tegen verzetten dat deze persoon mij „brave" noemt. Ik ben zeer stellig niet zijn brave!" „Kom, kom, nu toch, niet zo somber!" riep Joris opgewekt. „Uit een harde jeugd hebt ge missschien een gevoel van minderwaar digheid overgehoudendoch raadpleeg uw zenuwarts maar eens! Hij zal u beves tigen, dat ge een brave zijt. En stellig zijt ge toch geen slechterik!" VOORJAARSBEURS 1951 Ongetwijfeld leeft de herinnering aan het werk van Pa van der Steur bij velen voort. De stichting „Oranje Nassau" be staat nog ixx Djakarta en zox-gt voor 300 kinderen, waarvan een deel waarschijnlijk naar Magelang zal owrden teruggebracht. Het publiek In Indonesië leeft met de ar beid mee, zodat in de dagelijkse behoeften juist kan worden voorzien. De inrichting, thans onder leiding van de oud-pupil dr. W. Htibner, heeft echter grote behoefte aan textiel. In ons land bestaat reeds bijna zestig jaar het comité van bijstand voor de arbeid van Pa van der Steur. Het comité meent, dat op de vrienden in Nederland een be roep mag worden gedaan terwille van de nagedachtenis van de grote christen-filan troop uit Haarlem, die deze arbeid zovele jaren heeft verricht en wiens werk thans voortgaat. MAANDAG 26 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: Negerballet, 8 uur. Wilhelminastraat 22: Bond Nederland—Israel, 8 uur. Krelagohuis: Voorjaarsbeur voor de vrouw 10—5, 7—11 uur. Kunstzalen Frans Heerkcns Thijsaen: Maristentoonstelling, 10—5 uur, (tot 11 Maart) Frans Hals: „The big clock", 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur (Dinsdag' 2.30 en 8 uur). Rembrandt: „Haven-M'arle", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Gung Ho!", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9,15 uur. Luxor: „Zo jong.... zo slecht", 18 J„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Misdaad achter het voetlicht", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Klop* jacht", „Rodeo in Texas", 18 j., 2-30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 27 FEBRUARI Stadsschouwburg: Boekenweekavond, „Mattex-horn" (J. J. Cremer), 8 uur. Concert gebouw: Concert HOV, 8 uur. Krelagehuis: Voarjaarsbeurs voor de vrouw, 10 tot 5 en 7—11 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2