OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dr Vladimir Clementis zit toch in een Tsjechische gevangenis Franse regering dreigt te vallen, coalitie-partijen zijn nog verdeeld Politieke onrust Ceen nieuws over de Kabinetspuzzle Hij wordt beschuldigd van spionnage Attlee over benoeming Amerikaanse admiraal Helgoland wordt als oefenterrein opgegeven KIES-PIJN NEEMT TOE Hongaarse minister boos over „linkse bekrompenheid" Taff zet oppositie tegen troepenzendingen voort Het woord is aan Bonn is ongerust over toekomst van de Saar Offensief der UNO op Korea stopgezet Stakingen in Oost-Sumatra zijn heden ten einde Ir. H. Vos ondervoorzitter van de Partij van de Arbeid HET WEER AFGEBEELD Weerbericht goe JAARGANG No 196 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 27 FEBRUARI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 49 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.£0, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Er HEERST POLITIEKE ONRUST in vele Europese landen..De traditie der verdeeldheid', van het ieder-voor-zich, waarin de meeste mensen ondanks alle ge groeide invloed der buitenlandse gebeurte nissen maar blijven geloven, legt er geen verband tussen. Wat hebben wij met een dreigende Franse kabinetscrisis te maken? Wat hebben de Fransen met de onze, die nu al vijf weken voortduurt en lelijke ver traging veroorzaakt, uit te staan? Waarom interesseert de Engelsman die vertraging? Laat hij zich met zijn eigen zaken be moeien. Churchill kan zich er boos over maken dat de Amerikanen, na de benoe ming van Eisenhower als opperbevelhebber voor de verdediging van Europa, nu ook een Amerikaans admiraal als vlootvoogd hebben aangewezen. Maar wat kan ons dat schelen? Haha, die Engelsen met hun Rule Britannia, Britannia rule the waves nu is het hun ook eens tegen gaan zitten. Hoogmoed komt voor de val; zij beheersen de zeeën niet meer. Laat Chur chill een nieuwe motie van wantrouwen in de regering voorstellen; hij krijgt er toch zijn Britse admiraal niet mee. Misschien leidt de toenemende spanning in het Lager huis straks ook tot een regeringscrisis in Engeland. Nu, dan ervaren ze dat ook maar eens. Wat Italië betreft, waar de regering eveneens wankelt vanwege de verdeeld heid over Joego-Slavië en Triëst: gaat ons dat wat aan? Dit bekende soort babbeltjes som ik maar eens op omdat het de vanouds bekende „Schadenfreude" weergeeft, zo kenmer kend voor Europese verhoudingen. In de laatste jaren heeft men die opvatting vooral vaak in gesprekken en korte opmerkingen tot uiting horen komen als het Engeland betrof met zijn „austerity" zijn sober heid des levens, waarop men hier zo vaak de reactie zag als Engelse bezoekers gingen zitten smullen in onze restaurants. De commentaren op Frankrijk met zijn vele communisten, vele stakingen en talrijke regerings-wisselingen sloten zich daarbij aan. Maar er zijn wel degelijk overeenkomst en samenhang te vinden in de politieke crises in West-Europa, al lijken zij alle ver schillende oorzaken te hebben. De schijn bare oorzaak blijkt telkens niet de werke lijke hoofdzaak te zijn. Daar heeft onze Nederlandse kabinetscrisis een duidelijk beeld van gegeven. Zij ontstond tengevolge van geschil over het beleid inzake Nieuw- Guinea. Dat punt is spoedig op de achter grond geraakt. Het werkelijke probleem ligt in de wijze waarop Nederland, ver kerend in critieke financiële omstandig heden, een stijging van de militaire uit gaven met honderden millioenen zal moeten financieren zonder tot een sociale afbraak te komen, die verzwakking en grote ontevredenheid zou teweeg brengen, in andere landen van West-Europa worstelt men met hetzelfde vraagstuk. Geen won der: een door de tweede wereldoorlog zwaar getroffen en verarmd en nog altijd evenzeer staatkundig verdeeld gebied is er niet toe in staat, binnen zes jaar op nieuw aan een wedstrijd in bewapening deel te nemen zonder offers te brengen, die het nog meer '-erarmen. Bovendien groeit in toenemende mate het besef van afhankelijkheid van Amerikaanse hulp. Dit werkt als het tegendeel van een aan sporing. De benoeming van generaal Eisen hower en daarna die van admiraal Fechte- ler hebben te dien aanzien veel ver duidelijkt en raken niet alleen de gevoelens van de Engelsen. West-Europa heeft de dingen maar te aanvaarden. En de Ame rikanen zelf, bestookt met grote belasting verhogingen, kunnen niet tegelijkertijd zichzelf bewapenen, Europa helpen bewa penen (hetgeen gezamenlijk al milliarden kost) en dan bovendien onze levensstan daard ook nog op hetzelfde peil houden, die de uitvoering van het Plan-Marshall mogelijk maakte. Ten Oosten van het IJzeren Gordijn ziet men intussen moeilijkheden in Tsjecho- Slowakije en Hongarije ontstaan, die een overeenkomstige oorzaak hebben. De Rus sen zijn niet in staat gebleken hun Euro pese satellieten voldoende economische hulp te verlenen en toepassing van grim mige rantsoeneringen hebben een ontevre denheid en verzet doen ontstaan, die nu met harde hand worden onderdrukt. Hoe zeer de verarmde Europese landen op hulp van buiten aangewezen zijn is ook gebleken in Joego-Slavië, dat zich onder Tito's leiding aan de Russische voogdij heeft onttrokken en in grote zorgen ver keert. Oost-Europa staat in gans andere verhouding tot zijn grote „patroon" dan West-Europa tot de zijne. Maar arm zijn Oost- en West-Europa allebei. En beide worden zij door hun patroons tot een vor ming van grote legers aangezet, die in Oost-Europa al in vergevorderde staat is. Ge ziet dat in dit alles wel degelijk over eenkomsten zijn te bespeuren en dat wie niet verder kijkt dan zijn eigen landje vooral als hij bovendien nog grinnikt om hetgeen zijn welgezinde buren overkomt niets van de werkelijke toestand begrijpt. Er komt de overweging bij, dat wedstrijden in bewapening altijd tot een fataal einde voeren. Vandaar de zotte om-edelijkheid van de huidige loop van zaken en het treu rige tekortschieten van een West-Europa dat zich niet verenigt. Vandaar de nood zaak dat gestreefd wordlt naar overeen komsten die de vrede waarborgen, ook al vergen die concessies. Hetgeen anders op den duur gebeuren zal is duizendmaal erger. R. P. (Van onze parlementaire redacteur) Over de Kabinetscrisis is vandaag geen nieuws en zo kan het nog wel een paar dagen blijven. Verwonderlijk is dit niet. Na het mislukken der formatiepogingen is de situatie ingewikkelder dan ooit gewor den. Daarom is het denkbaar dat het staatshoofd eerst zal proberen sommige zeer ingewikkeld geworden kwesties, zowel van zakelijke als van persoonlijke aard, te helpen ontwarren. Als men dit bedenkt is het zeer goed mogelijk dat er nog wel enige dagen mee heen zullen gaan voor het tot een beslissing komt. PRAAG (Reuter) Dr. Vladimir Clementis is in Tsjechoslowakije ge arresteerd, aldus is officieel te Praag meegedeeld. Clementis is uit het hoofd bestuur van de Communistische partij, uit de partij zelf en uit de Tsjecho- slowaakse nationale vergadering ge stoten. Dit is meegedeeld in een com muniqué, dat werd uitgegeven na een bijeenkomst van het hoofdbestuur der partij. Volgens het officiële communiqué heeft „kameraad Stefan Bastovansky aan het hoofdbestuur verslag uitgebracht over de ontdekking van het spionnagewerk en de arrestatie van Vladimir Clementis en over de ontdekking vair de vijandelijke activiteit van een burgerlijke nationalistische groep in de communistische partij van Slowakije". Het hoofdbestuur heeft met algemene stemmen goedgekeurd, dat bovengenoemde maatregelen worden genomen tegen Cle mentis, G. Husak en L. Novomesky. Stefan Bastovansky is voorzitter van de Slowaakse communistische partij. Husak en Novomesky v/erden in Mei als lid van de Slowaakse raad van commissarissen (het plaatselijke Slowaakse bestuur) ont slagen wegens afwijking van de partij leer. In het officiële communiqué worden over Clementis geen nadere bijzonderheden meegedeeld, doch wel over mevrouw Marie Svermoza en Otto Sling, twee vooraan staande communistische functionarissen, die president Gottwald Zondag in zijn be kendmaking „verraders en samenzweer ders" noemde. Volgens het rapport is mevrouw Sver- mova persoonlijk voor het hoofdbestuur verschenen. Zij werd beschuldigd van „het leiderschap van een omvangrijke verrader lijke samenzwering, die het op een omwen teling in de partij en de staat gemunt had ten einde Tsjechoslowakije uit het door de Sovjet-Unie geleide kamp van de vrede te drijven en het kapitalisme in het land te herstellen". Ook werd zij er van beschul digd „vervuld te zijn van haat tegen de Sovjet-Unie en tegen de opbouw van het socialisme in Tsjechoslowakije". Mevrouw Svermoza moest rekenschap afleggen van haar misdaden, doch slaagde er niet in het bestuur met haar antwoorden te overtui gen, aldus het rapport. De beschuldigde gaf toe „jarenlang in nauwe samenwerking te hebben gestaan tot de spion Otto Sling". De zaak van mevrouw Svermoza was door een speciale commissie van drie, geleid door de minister van Voorlichting, Kopecky, behandeld. Dezelfde commissie had „uitgebreide ge documenteerde bewijzen vergaard, waar uit de activiteit van de spion en agent der Westelijke imperialisten Otto Sling was gebleken." De bijeenkomst van het hoofdbestuur, waarin ruim 150 mensen zitting hebben, duurde vier dagen, van 21 tot 24 Februari. Voorzitter was minister-president Zapo- tocky. Maandagavond is voorts officieel bekend gemaakt, dat bij de zuivering in de Tsje- choslowaakse communistische partij, die in de tweede helft van 1950 is gehouden, in het totaal 169.544 leden en candidaat-leden der partij van de ledenlijsten zijn afge voerd. Tot 9 Februari werden in het totaal 1.846.957 leden en candidaat-leden op hun betrouwbaarheid onderzocht. 143.000 van hen werden van de ledenlijsten geschrapt, 25.954 werden uit de partij gestoten. Uit stoting uit de partij is de strengste dezer maatregelen. Degenen die geschrapt worden kunnen zich opnieuw aanmelden, de uitgestotenen niet. Rapport- Bastovansky Dr. Clementis is door de Tsjechoslo waak se autoriteiten ondervraagd en heeft een verklaring afgelegd.. Dit is te Praag bekendgemaakt door de publicatie van het rapport van Basto vansky. Bastovansky zei dat de verklaring van Clementis en het resultaat van het onder zoek aantonen, dat er een georganiseerde bende tegen de partij aan het werk was, die welbewust de eenheid van de republiek trachtte te breken en de „onafhankelijke Slowaakse staat" binnen het kader van de republiek poogde te handhaven. Volgens Bastovansky is bij het onder zoek duidelijk gebleken, dat Clementis re gelmatig verslag uitbracht over belangrijke kwesties „aan vertegenwoordigers van im perialistische landen". Clementis had be langrijke staatsgeheimen verraden. De zaak-Clementis heeft opgehouden een politieke zaak te zijn, zo gaat zijn rapport verder, en is thans werk voor de veilig heidsorganen en de rechtbanken. Bostovansky zei dat Clementis volledig heeft toegegeven dat hij zich in 1939 be reid verklaarde te werken voor de Franse geheime politie en dat hij een overeen komst tekende betreffende samenwerking bij sabotagewerk en het verkrijgen van in lichtingen. LONDEN, (Reuter). De Britse pre mier, Attlee, heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat de Britse regering nog steeds voorstandster is van de keuze van een Amerikaanse opperbevelhebber der ma rinestrijdkrachten van het pact in de At lantische Oceaan. In tijd van ooi-log zou echter een Britse admiraal het bevel voe ren over alle marine-eenheden in het Oost- telijke deel van de Oceaan, de zeewegen naar Engeland en de Britse wateren. De Amerikaanse admiraal zou het bevel voe ren over het gehele Atlantische gebied met uitzondering van genoemde wateren, de Europese kustwateren en de Middellandse Zee. Het Oostelijke deel van de Oceaan, dat van levensbelang voor Engeland is, zou komen te staan onder de commandant van de Britse thuisvloot. In tijd van oorlog zou deze daar niet uitsluitend het bevel voeren over de Britse eenheden doch ook over de Amerikaanse zeestrijdkrachten of de ma rine-eenheden van andere pact-landen, welke zich in die wateren zouden bevinden. Bij de keuze van opperbevelhebber dien de men rekening te houden met de sterkte van de lucht- en zeestrijdkrachten der ver scheidene landen. „Ondanks Engelands grote traditie kan het niet de verdediging van de Oceaan alleen op zich nemen." Winston Churchill verklaarde hierop, dat de oppositie wellicht zou vragen om een debat over deze kwestie, dat waarschijn lijk weer zal uitlopen op een motie van wantrouwen in de regering-Attlee. „Ik wil vandaag geen commentaar leveren over dit onderwerp," aldus Churchill, „behalve dat ik de premier wil gelukwensen met het feit, dat hij over dit onderwerp nu zoveel meer afweet, dan toen het de eerste keer ter sprake kwam." Geen bombardementen meer na Maart Twee Britse officieren en 14 leden van de West-Duits politie hebben zeven com munistische „bezetters" van Helgoland verwijderd. De „invallers" waren Vrijdag avond op het eiland geland. De Britse autoriteiten hebben officieel er in toegestemd Helgoland als bombarde mentsterrein op te geven. Kanselier Adenauer heeft de Britse autoriteiten toegezegd te zullen mede werken bij het zoeken van een ander ter rein en het voorkomen van demonstraties op het eiland. Het eiland zal tegen Maart 1952 als oefenterrein opgegeven worden. De Britse luchtmacht heeft medegedeeld, dat een bombardementstoestel van de RAF Vrijdag het eiland bestookt heeft. Bij zijn terugkomst had het vliegtuig gemeld nie mand op het eiland te hebben waarge nomen. Het bombarderen van het eiland zou tot nader order stopgezet worden. De politie deelde mede, dat de „bezet ters" het eiland vrijwillig verlieten na be sprekingen, die drie uur duurden. De zwart- rood-gouden vlag, de vlag van de West- Duitse republiek (en tevens die van Oost- Duitslaijd), de vlag van Helgoland en de vlag van de communistische vredesbe weging zijn verwijderd. Communistische betogers op Trafalgar Square in Londen, getooid met platen waarop protesten tegen de herbewapening van Duitsland waren geschilderd, werden door de politie opgepikt en in overvalwagens weggevoerd. (Van onze correspondent te Parijs) Nadat gedurende twee volle dagen voor- en tegenstanders van de diverse kieswet- voorstellen de degens in de Franse Kamer hebben gekruist, heeft Vrijdag premier Pleven, haar aanleiding van de regerings propositie, die werd uitgewerkt door de ra dicaal Giacobi en de socialist Mollet, de kwestie van vertrouwen gesteld. Daarover moet heden een uitspraak worden gedaan. Er waren op dat moment al een achttal voorstellen in liet parlementaire massagraf bijgezet en de premier scheen, niet ten on rechte, van mening te wezen, dat de dis cussies van onvruchtbaarheid niet waren vrij te pleiten en het daarom wenselijk was de koe nu maar bij de horens te vatten. De Ook ons land heeft thans weer een gezant in Madrid. Het is mr. W. C. graaf van Rechteren Limpurg, voormalig gezant van Nederland in Cairo, die men hier in gezel schap van Franco (links) ziet na de aan bieding van zijn geloofsbrieven aan het Spaanse staatshoofd. Albert van Raalte is gisteren in Ierland aangekomen. Hij zal als gastdirigent het Ierse radio-orkest leiden. Van Raalte blijft ongeveer zes weken in Ierland. Het eerste concert heeft plaats op 2 Maart in Dublin. Kamerdebatten zijn inderdaad eensdeels veel te technisch om bij het publiek ook maar een spoor van belangstelling op te kunnen wekken en ten tweede was het na maanden overleg achter de schermen wel duidelijk geworden, dat de respectieve po sities te definitief waren bepaald om voor het moment enig uitzicht op een oplossing te kunnen bieden. Gedurende de drie et malen, die de grondwet voor „overden king" uittrekt, vinden de verdeelde rege ringspartijen dus een laatste gelegenheid tot een compromis te geraken. Mag men daarop hopen? Ofschoon Pleven, in een genuanceerde toespraak, de hoop uitsprak, dat de tegen standers elkander nog zouden vinden en in de veldslag geen slachtoffers behoefden te vallen, vreest men in politieke kringen, dat het kieswetprobleem eerst in een rege ringscrisis zal moeten worden „gaarge- stoomd", alvorens het rijp zal worden voor een aanvaardbaar compromis. Zoals we reeds eerder hebben opgemerkt, hebben de Katholieken de oplossing in handen socialisten en radicalen zijn het samen in de grote lijnen eens maar tot dusver werd hun houding eer halsstarriger dan verzoenend. Ze hebben de premier mee gedeeld, dat zowel in de boezem van de re gering als in het parlement de Katholieken tegen èlk systeem zullen stemmen, dat op het twee-ronden-stelsel zal zijn gebaseerd. De radicalen houden met niet minder kop pigheid aan het twee-ronden-systeem vast. De socialisten laveren tussen beide opvat tingen in, met een voorkeur voor het radi cale standpunt. In de Franse politiek is het altijd gevaar lijk voorspellingen te doen, omdat de vin dingrijkheid der politieke strategen de levendigste fantasie nog voor verrassingen stelt. Evenmin vallen Pleven's capaciteiten als manoeuvrier te onderschatten. Doch wij hebben, mèt vele andere politieke waarnemers, toch wel de indruk, dat on danks zijn grote buitenlandse successen, de huidige premier nog nimmer zo dicht als thans de afgrond is genaderd. Pessimisme Reuter meldt nog: Pessimisme kenmerk te de stemming van de Franse ministers, toen zij gisteren een kabinetsvergadering, die vier uur had geduurd, verlieten. Naar verluidt is geen overeenstemming bereikt tussen de radicalen, dje aandringen op een tweeledig verkiezingsstelsel en de M.R.P., die aandringt op een enkelvoudig stelsel. Hedenochtend zou nogmaals een volledi ge kabinetszitting worden gehouden, waar bij Vincent Auriol, de president van de re publiek voorzitter zou zijn. Mocht het ka binet dan nog geen overeenstemming be reiken, dan is het mogelijk, dat öf de radi calen óf de M.R.P. het niet de moeite waard achten op de stemming te wachten. In dat geval zou het kabinet hedenmiddag ten val komen. BOEDAPEST. (Reuter). De Hongaarse minister van Openbaar Onderwijs, Jozsef Revai, heeft Maandagavond op het tweede congres van de arbeiderspartij critiek ge leverd op sommige gevallen van „linkse bekrompenheid". Hij verklaarde, dat som mige ambtenaren van zijn ministerie on langs gedwongen waren ontslag te nemen, omdat zij meer dan vijfhonderd auteurs, onder wie Cervantes en Swift, op de zwarte lijst hadden geplaatst. De Hon gaarse communisten willen het volk niet van de Westelijke cultuur isoleren, alleen van de „British Council", aldus Revai. (De „British Council" is het vorig jaar ver zocht zijn activiteit in Hongarije stop te zetten). „Wij lezen Dickens en Balzac, wij wil len Swift en Molière lezen, Verdi horen en Rembrandt zien. Van de Amerikaanse schrijvers willen wij Theodore Dreiser en Howard Fast lezen, maar wij hebben geen behoefte aan de oorlogshysterie en de a- bom waanzin", aldus Revai. Als verdere critiek op het „linkse lit teraire sectarisme" zei Revai, dat dit soms zover gaat dat „de Hongaarse litteratuur op de achtergrond wordt gedrongen ten gunste van de Sovjet-Russische". De beschuldiging, dat de Hongaarse litteratuur „ge-Russificeerd" wordt, was „belachelijke laster en stamt van diege nen, wier cultureel leven zich beperkt tot coca-cola en kauwgom". De Hongaarse cultuur moet socialistisch zijn, maar haar nationale kenmerken be houden. Zij, leert van de Sovjet-littera tuur, maar copieert deze niet. In het al gemeen maken de nieuwe Hongaarse lit teratuur en kunst goede vorderingen, zei Revai. Over het onderwijs zei hij, dat het in de afgelopen drie jaar was hervormd dooi de invoering van het Marxisme en Lenin isme op alle scholen. Hij critiseerde het feit, dat kinderen vaak een bekende Hon gaarse rivier of stad niet kenden, maar „gehele politieke passages uit hun hoofd kenden zonder haar betekenis te begrij pen". WASHINGTON, (Reuter) John Sher man Cooper, Amerikaans gedelegeerde bij de UNO en republikeins adviseur bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft voor de Congres-commissie voor het vraag stuk van het zenden van troepen naar Europa verklaard, dat het mogelijk tot de grootste nederlaag in de geschiedenis zal leiden, als Amerika niet meer troepen naar Europa zendt. De troepen zijn onmisbaar voor de Europese defensie, zei hij. De re publikeinse senator Taft verklaarde, dat zelfs wel 18 divisies naar Europa gezonden zouden kunnen worden als het Congres geen limiet vaststelde. Het zou zelfs dwaasheid zijn zes divisies te zenden voor dat de Europese landen welomlijnde ver plichtingen op zich genomen zouden heb ben. Regeringsfunctionarissen hadden de gehele zaak onduidelijk voorgesteld. De ge noemde zes divisies zouden slechts een be gin vormen. Voor zover men kon beoordelen, zo ver volgde Taft, konden in West-Europa slechts 37 divisies, met inbegrip van de zes voor gestelde Amerikaanse, in uitzicht gesteld worden. Dat is onvoldoende, zei hij. De kwestie waar het thans over gaat, is niet alleen die van het zenden van Ameri kaanse troepen doch ook de kwestie van het vormen van een Europees internationaal leger. Het Congres dient te beslissen, zei hij. De president heeft niet het recht met andere landen overeenkomsten aan te gaan ten einde een internationaal leger te vormen. Taft verklaarde nog, dat de Europese landen een Amerikaanse generaal Eisen hower als opperbevelhebber wensen in plaats van een Europese generaal, opdat de V.S. er dan niet onder uit zouden kunnen om wapens en manschappen voor de Euro pese defensie te leveren. Naar men verwacht, zal de Congres commissie nochtans Trumans politiek on derschrijven en het Congres adviseren geen limiet aan de Amerikaanse troepenzen dingen te stellen, aldus Reuters correspon dent. Wijnaendts Francken: De meeste kleren neemt men met zich wanneer men zich begeeft naar een badplaats. BONN (A.N.P.) In politieke kringen te Bonn, zowel in die van de regerings coalitie als van de oppositie, is men ernstig ontstemd over de ontwikkeling in het Saargebied, zoals men die meent te kunnen afleiden uit Schumans verklaring, dat ook het Saargebied met mensen en materiaal aan de Europese verdediging zal moeten bijdragen. Men vreest kennelijk een in schakeling van Saarlanders in het Franse leger, in een of andere vorm. Naar verluidt heeft het kabinet te Bonn zich in zijn laat ste zitting met dit vraagstuk bezig gehou den en de ontwikkeling gezien als een nieuwe ernstige belasting van de verhou ding tussen Parijs en Bonn. De leider dei- parlementaire oppositie, dr. Schumacher, heeft in een rede te Hannover de eis ge steld, dat van Duitse zijde het Saarvraag- stuk weer eens in het centrum der belang stelling zal worden geplaatst. Ook in rege ringskringen geeft men uiting aan de vrees dat de Franse politiek er op gericht zou zijn langs een achterdeur een volkenrechte lijke sanctionnering van de tegenwoordige positie van het Saargebied te verkrijgen. Men legt er nadruk op, dat Bonn de status van het Saargebied als provisorisch blijft beschouwen en een definitieve regeling slechts in een vredesverdrag èn met Duitse medewerking kan worden getroffen. TOKIO (Reuter). Luitenant-generaal Ridgway, de bevelhebber van de strijd krachten der UNO op Korea, heeft een onderhoud gehad met zijn onder-bevel hebbers over de toestand aan het centrale front in Korea. Uit het onderhoud is ge bleken, dat het jongste offensief der ver bonden troepen na zes dagen tot stilstand is gekomen. Reuter tekent hierbij aan, dat een enkele dag regen in de huidige dooi-omstandig- heden op Korea de aanvoer naar het front door modderwegen en overstromingen tot stilstand kan brengen. In geheel Zuid- Korea zijn nog maar enkele permanente bruggen intact gebleven. De verbonden legers hebben in de drie hoek Tsjipjong-Jongdoeri-Hoengsong, waar veel tegenstand wordt ontmoet, kleine ter reinwinsten geboekt. In een vergadering van de huiscommis sie voor de gewapende diensten heeft gene raal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van stafchefs, verklaard, dat op het.ogenblik een kwart millioen Amerika nen in de Koreaanse campagne strijden. Generaal Bradley verklaarde nog, dat de toestand in de wereld, welke de staf chefs er toe bracht aan te dringen op een „gedeeltelijke mobilisatie" van 3.500.000 man „mogelijk nog 10, 15 of 20 jaar zal duren". DJAKARTA. (Aneta). Het commissa riaat voor Oost-Sumatra van de vakver eniging voor ondernemingsarbeiders, de „Perbupri" heeft haar leden opdracht ge geven de stakingen in Oost-Sumatra voor lopig te beëindigen en heden weer aan het werk te gaan. Intussen zullen te Dja karta verdere besprekingen worden ge voerd met de ondernemers. Uit Soerabaja wordt gemeld, dat het werk in de haven van Banjoewangi is hervat. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft tot ondervoorzitter gekozen ir. H. Vos. Het dagelijks bestuur van de partij is thans als volgt samengesteld: K. Vorrink, voorzitter; ir. H. Vos, ondervoorzitter; E. F. Albrecht, secretaris; L. Lopes Dias, J. Scheps, E. Vermeer, J. Willems, secretaris sen, C. Deering en G. Ruygers. Vannacht ontwikkelde zich bij de Engelse Oostkust een kleine depressie 3ie over België naar het Zuiden trekt. In het Zuiden van Engeland, in Noord-West Frank rijk en in België veroorzaakte deze langdurige regenval, maar in ons land kwam het alleen in de provincie Zeeland tot regen. In het overige deel van het land kwamen vrij langdurige opklaringen "2? februari 1951 WJR \L\ 7\i\ voor, waardoor de temperatuur daar tot 2 a 3 graden onder het vriespunt daalde. Op de Noordzee komt intussen een rug van hoge druk tot stand die zich lang- aam naar het Zuiden beweegt en mor gen het weer bij ons zal blijven be heersen. In het Zeegebied tussen IJsland en Groenland arriveerde een depressie iie naar het Noord-Oosten trekt. O ONBEWOLKT 0LÏCHT 8£W. HALE BEW. ZWAAR BEW. GEHEEL BEW. MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN- A HAGEL V BUIEN R ONWEER 7<?temperatuur 1005 is08aar belang buk .nessslag- gebied CENTRA: H hog£ druk L lage druk scheidingslijn - pront-tussen lucht van verschillende herkomst stand van dit texsn geeft de windrichting aan- iedere hele cwarsstreep is een wind- NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt om 10 uur: In de nanacht en ochtend hier en daar mist. overigens enkele over drijvende wolkenvelden en bijna overal droog weer. Aanvankelijk zwakke tot matige Oostelijke wind, later weinig wind. Op de meeste plaatsen in het binnenland van nacht lichte vorst, midden op de dag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. 28 Februari Zon op 7.31 uur, onder 18.16 uur. Maan op 2.07 uur, onder 9 32 uur. (Laatste kwartier) Hoog en laag water te IJmuiden: Dinsdag 27 Februari Hoog water: 7.14 en 19.33 uur. Laag water: 2.50 en 15.14 uur. Woensdag 28 Februari Hoog water: 7.58 en 20.20 uur. Laag water: 3.25 en 15.53 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1